Plugins - iThemes Security - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (648 entries)

en: Get More Security
ja_JP: セキュリティ強化

en: iThemes Security REST API index returned no data.
ja_JP: iThemes Security REST API インデックスがデータを返しませんでした。

en: iThemes Security REST API index returned a non-200 status code (%d).
ja_JP: iThemes Security REST API インデックスが 200 以外のステータス・コード (%d) を返しました。

en: REST API index returned no data.
ja_JP: REST API インデックスがデータを返しませんでした。

en: REST API index returned a non-200 status code (%d).
ja_JP: REST API インデックスが 200 以外のステータス・コード (%d) を返しました。

en: Cannot connect to index: %l.
ja_JP: インデックスに接続できません。%l.

en: Could not find a REST API URL in the Link header.
ja_JP: Link ヘッダーに REST API URL が見つかりませんでした。

en: No Link header was found.
ja_JP: Link ヘッダーが見つかりませんでした。

en: Cannot connect to site: %l.
ja_JP: サイトに接続できません: %l.

en: Could not import '%1$s' User Group: %2$s
ja_JP: %1$s User Group をインポートできませんでした : %2$s。

en: List of created User Groups
ja_JP: 作成されたユーザーグループの一覧

en: Log in now to update.
ja_JP: 今すぐログインして更新してください。

en: If a security fix is available, update the vulnerable plugin or theme as soon as possible from Your WordPress admin dashboard > Updates page.
ja_JP: セキュリティ修正プログラムが提供されている場合は、WordPress管理画面の 「アップデート」 ページから、脆弱性のあるプラグインやテーマをできるだけ早くアップデートしてください。

en: In the Known Vulnerabilities section of the report, click “Show Details.” If a security fix is available, the report will indicate the latest version number.
ja_JP: レポートの 「既知の脆弱性」 セクションで、"詳細を表示 "をクリックします。セキュリティ修正プログラムがある場合、レポートには最新のバージョン番号が表示されます。

en: %1$sView the Site Scan Report%2$s available now from your WordPress admin dashboard.
ja_JP: %1$s サイトスキャンレポート %2$s をWordPressの管理ダッシュボードから閲覧できるようになりました。

en: How to View the Report & See Available Updates
ja_JP: レポートの閲覧方法と利用可能なアップデートの確認方法

en: Vulnerable WordPress plugins and themes are the #1 reason WordPress sites get hacked.
ja_JP: WordPress サイトがハッキングされる理由の第1位は、脆弱な WordPress プラグインとテーマです。

en: What Actions Should I Take?
ja_JP: どのような行動をとればいいのか ?

en: Site Scan Results
ja_JP: サイトスキャン結果

en: Could not create "%1$s" dashboard for "%2$s": %3$s
ja_JP: %2$s"  の "%1$s" ダッシュボードを作成できませんでした : %3$s

en: Security dashboards and cards.
ja_JP: セキュリティダッシュボードとカード

en: The %1$sSite Scan Scheduling%2$s module sends an email if it discovers an issue or has repeated difficulty conducting the scan.
ja_JP: %1$s Site Scan Scheduling%2$s モジュールは、問題を発見した場合、またはスキャンの実行が何度も困難になった場合に、電子メールを送信します。

en: Could not ban "%1$s": %2$s
ja_JP: %1$s を禁止できませんでした : %2$s

en: List of banned IPs.
ja_JP: 禁止された IP の一覧です。

en: List of active modules.
ja_JP: アクティブなモジュールの一覧です。

en: List of settings to display when importing.
ja_JP: インポート時に表示する設定項目の一覧です。

en: Hardens your website if you are running outdated software, including checks for old WordPress sites that could be used to compromise your server.
ja_JP: サーバーへの侵入に利用される可能性のある古い WordPress サイトのチェックなど、古いソフトウェアを実行している場合、ウェブサイトをハード化します。

en: Automatically updates vulnerable plugins, themes, and WordPress core for you if it fixes a vulnerability that was found by the Site Scanner.
ja_JP: Site Scanner で発見された脆弱性を修正する場合、脆弱性のあるプラグイン、テーマ、WordPress コアを自動でアップデートします。

en: Free your team from mundane updates by removing the need to manually log in to update plugins and themes.
ja_JP: プラグインやテーマを更新するために手動でログインする必要がなくなるので、チームを煩雑な更新作業から解放します。

en: Save time when time is of the utmost importance to patch vulnerabilities before hackers and bots can find and exploit them.
ja_JP: ハッカーやボットに脆弱性を発見され、悪用される前にパッチを適用する時間が最も重要な時に、時間を節約することができます。

en: Get all of this in the %1$sSite Scanner Pro%2$s:
ja_JP: %1$s Site Scanner Pro %2$s ですべてを手に入れることができます。

en: Get your site patched by iThemes Security Pro before hackers discover vulnerabilities on your site, all without doing a thing.
ja_JP: ハッカーがあなたのサイトの脆弱性を発見する前に、iThemes Security Pro でパッチを適用してください。

en: iThemes Security Pro will <b>automatically update vulnerable plugins and themes for you</b> if a patch is available <b>so you don’t have to manually log in to update</b>.
ja_JP: iThemes Security Pro は、パッチが利用可能な場合、<b> 自動的に脆弱なプラグインやテーマをアップデートしてくれるので、</b> 手動でログインしてアップデートする必要がありません </b> 。

en: Go Pro Now to Get Automatic Vulnerability Patching
ja_JP: Go Pro で脆弱性の自動的なパッチ適用を受けるには今がチャンス

en: Pro customers have the best support team available as their security team. Contact the <a href="%s">iThemes Help Desk</a> for help when you need answers.
ja_JP: Pro のお客様は、セキュリティチームとして最高のサポートチームをご利用いただけます。答えが必要なときは、<a href="%s"> iThemesヘルプデスク </a> にお問い合わせください。

en: Make sure you’re getting the most out of iThemes Security features to protect your site with our <a href="%s">free iThemes Security tutorials</a>.
ja_JP: <a href="%s"> 無料の iThemes Security チュートリアル </a> で、あなたのサイトを守るために iThemes Security の機能を最大限に活用することを確認してください。

en: Be the first to get the latest WordPress security news, tips, and updates on the <a href="%1$s">iThemes Blog</a>, including the <a href="%2$s">Weekly WordPress Vulnerability Report</a>.
ja_JP: <a href="%1$s"> iThemes Blog </a> では、<a href="%2$s"> Weekly WordPress Vulnerability Report </a> を含む最新の WordPress セキュリティニュース、ヒント、更新情報をいち早くお届けしています。

en: WordPress Security News
ja_JP: WordPress のセキュリティニュース

en: More Website Security Resources
ja_JP: その他のウェブサイトセキュリティに関する資料

en: Import
ja_JP: インポート

note: translators: The name of the feature.
en: The '%s' feature flag must be enabled.
ja_JP: 機能フラグ  '%s' を有効にする必要があります。

en: Excluded Tables
ja_JP: 除外された表

en: Enable XML-RPC
ja_JP: XML - RPC の有効化

en: API Access
ja_JP: API アクセス

en: Disables a user’s author page if their post count is 0. This makes it harder for bots to determine usernames by disabling post archives for users that don’t write content for your site.
ja_JP: 投稿数が0の場合、そのユーザーの著者ページを無効にします。これにより、サイトのコンテンツを書いていないユーザーの投稿アーカイブを無効にして、ボットにユーザー名を判断されにくくします。

en: Users can only log in using their user’s username. This disables logging in using an email address.
ja_JP: ユーザーは、そのユーザーのユーザー名を使ってのみログインすることができます。これにより、メールアドレスを使ったログインはできなくなります。

en: Users can only log in using their user’s email address. This disables logging in using a username.
ja_JP: ユーザーは、ユーザーの電子メールアドレスを使ってのみログインすることができます。これにより、ユーザー名を使用してのログインはできなくなります。

en: Allow users to log in using their user’s email address or username. This is the default WordPress behavior.
ja_JP: ユーザーのメールアドレスまたはユーザー名を使用してログインできるようにします。これは WordPress のデフォルトの動作です。

en: Email Address and Username
ja_JP: メールアドレスとユーザー名

en: Restricted Access
ja_JP: アクセス制限

en: The WordPress REST API is part of WordPress and provides developers with new ways to manage WordPress. By default, it could give public access to information that you believe is private on your site.
ja_JP: WordPress REST API は WordPress の一部であり、開発者に WordPress を管理する新しい方法を提供します。デフォルトでは、あなたのサイトではプライベートであると信じている情報へのパブリックアクセスを与える可能性があります。

en: By default, the WordPress XML-RPC API allows hundreds of username and password guesses per request. Turn off this setting to prevent attackers from exploiting this feature.
ja_JP: デフォルトでは、 WordPress XML-RPC API は、1回のリクエストで数百のユーザー名とパスワードの推測を許可します。この設定をオフにすると、攻撃者がこの機能を悪用するのを防ぐことができます。

en: Only disable pingbacks. Other XML-RPC features will work as normal. Select this setting if you require features such as Jetpack or the WordPress Mobile app.
ja_JP: ピングバックのみ無効化します。その他の XML-RPC 機能は通常通り動作します。 Jetpack や WordPress Mobile アプリなどの機能が必要な場合は、この設定を選択してください。

en: The WordPress XML-RPC API allows external services to access and modify content on the site. Common example of services that make use of XML-RPC are [the Jetpack plugin](https://jetpack.com), [the WordPress mobile apps](https://wordpress.org/mobile/), and [pingbacks](https://wpbeg.in/IiI0sh). If the site does not use a service that requires XML-RPC, select the “Disable XML-RPC” setting as disabling XML-RPC prevents attackers from using the feature to attack the site.
ja_JP: WordPress XML-RPC API は、外部サービスからサイト上のコンテンツにアクセスし、変更することを可能にします。 XML-RPC を利用するサービスの一般的な例としては、 [Jetpackプラグイン] (https://jetpack.com) 、 [WordPressモバイルアプリ](https://wordpress.org/mobile/) 、 [pingbacks](https://wpbeg.in/IiI0sh) があります。 XML-RPC を必要とするサービスを利用していないサイトでは、 「XML-RPCを無効にする」 を選択することで、攻撃者がこの機能を利用してサイトを攻撃することを防止できます。

en: XML-RPC is fully enabled and will function as normal. Use this setting only if the site must have unrestricted use of XML-RPC.
ja_JP: XML-RPC は完全に有効であり、通常通り機能します。この設定は、サイトが XML-RPC を無制限に使用する必要がある場合にのみ使用します。

en: Disables the WordPress file editor for plugins and themes. Once activated you will need to manually edit files using FTP or other tools.
ja_JP: プラグインとテーマの WordPress ファイルエディタを無効にします。有効にすると、FTP などを使って手動でファイルを編集する必要があります。

en: Increase the security of your website by removing the ability to edit files from the WordPress dashboard and limiting how APIs and users access your site.
ja_JP: WordPress のダッシュボードからファイルを編集する機能を削除し、API やユーザーのアクセス方法を制限することで、ウェブサイトのセキュリティを向上させることができます。

en: Make changes to the default behavior of WordPress.
ja_JP: WordPress のデフォルトの動作に変更を加える。

en: User Groups allow you to view and manage the security settings that affect how people interact with your site. Enabling security features per group gives you the flexibility to apply the right level of security to the right people.</br>If a user belongs to multiple groups, all settings enabled in those groups will be applied to that user.
ja_JP: ユーザーグループを使用すると、サイトへのアクセスに影響を与えるセキュリティ設定を表示および管理することができます。グループごとにセキュリティ機能を有効にすることで、適切なレベルのセキュリティを適切な人に柔軟に適用できます。</br> あるユーザーが複数のグループに属している場合、それらのグループで有効になっているすべての設定がそのユーザーに適用されます。

en: Use Application Passwords to allow authentication without providing your actual password when using non-traditional login methods such as XML-RPC or the REST API. They can be easily revoked, and can never be used for traditional logins to your website.
ja_JP: アプリケーションパスワードは、XML-RPC や REST API などの非伝統的なログイン方法を使用する際に、実際のパスワードを入力せずに認証できるようにするために使用します。アプリケーションパスワードは簡単に取り消すことができ、お客様のウェブサイトへの従来のログインに使用することはできません。

en: Application Passwords
ja_JP: アプリケーションパスワード

en: By default, when a user logs in via the WordPress Login Page, iThemes Security will prompt them to setup Two-Factor. Optionally, you can skip the two-factor authentication on-boarding process for certain users. Users can still manually enroll in two-factor through their WordPress admin profile.
ja_JP: デフォルトでは、ユーザーが WordPress ログインページからログインすると、iThemes Security は Two-Factor を設定するよう促します。オプションとして、特定のユーザーに対して2ファクタ認証のオンボーディングプロセスをスキップすることができます。ユーザーは WordPress の管理者プロファイルから2ファクタを手動で登録することができます。

en: Skip Two-Factor Onboarding
ja_JP: 2要素オンボーディングをスキップする

en: Setup Flow
ja_JP: セットアップの流れ

en: Methods
ja_JP: 方法

en: Customize the text shown to users at the beginning of the Two-Factor On-Board flow.
ja_JP: 2ファクターオンボードフローの最初にユーザーに表示されるテキストをカスタマイズすることができます。

en: This simplifies the sign up flow for users that require two-factor to be enabled for their account.
ja_JP: これにより、アカウントに2ファクタを有効にする必要があるユーザーのサインアップフローを簡素化することができます。

en: Disable on First Login
ja_JP: 初回ログイン時に無効化する

en: Select Available Methods
ja_JP: 利用可能な方式を選択する

en: Select Methods Manually
ja_JP: 手動で方法を選択する

en: All Except Email
ja_JP: メール以外

en: All Methods (recommended)
ja_JP: 全メソッド （推奨）

en: iThemes Security supports multiple two-factor methods: mobile app, email, and backup codes. Selecting “All Methods” is highly recommended so that users can use the method that works the best for them.
ja_JP: iThemes Security は、モバイルアプリ、電子メール、バックアップコードという複数の2要素方式をサポートしています。「すべての方法」を選択することで、ユーザーは自分に最適な方法を利用することができますので、強くお勧めします。

en: mfa
ja_JP: 多要素認証

en: multi-factor
ja_JP: 多要素認証

en: Two-Factor authentication is a tried and true security method and will stop most automated bot attacks on the WordPress login. Once Two-Factor Authentication is enabled here, users can visit their profile to enable two-factor for their account.
ja_JP: 2要素認証は、試行錯誤の末に完成したセキュリティ方法であり、WordPress ログイン時の自動ボット攻撃のほとんどを阻止することができます。ここで2要素認証を有効にすると、ユーザーは自分のプロファイルにアクセスして、自分のアカウントの2要素認証を有効にすることができます。

en: Authentication Methods Available to Users
ja_JP: ユーザーが利用できる認証方法

en: Enforce SSL
ja_JP: SSL を導入する

en: Detects the correct way to identify user IP addresses based on your server configuration.
ja_JP: サーバー構成に基づき、ユーザー IP アドレスを正しく識別する方法を検出します。

en: PHP Execution
ja_JP: PHP の実行

en: File Access
ja_JP: ファイルアクセス

en: Increase security by restricting file access and PHP execution on your server. This can help mitigate arbitrary file upload vulnerabilities from gaining complete control of your server.
ja_JP: サーバー上のファイルアクセスや PHP の実行を制限することで、セキュリティを向上させることができます。これにより、任意のファイルをアップロードする脆弱性がサーバーを完全に制御することを緩和することができます。

en: Make changes to the server configuration for this site.
ja_JP: このサイトのサーバー構成を変更する。

en: Enforces that all connections to the website are made over SSL/TLS.
ja_JP: ウェブサイトへのすべての接続が SSL/TLS で行われることを強制します。

en: Detects the correct way to identify user IP addresses based on your server configuration by making an API request to iThemes.com servers. No user information is sent to iThemes. [Read our Privacy Policy](https://ithemes.com/privacy-policy/).
ja_JP: iThemes.com のサーバーに API リクエストを行い、サーバー構成に基づいてユーザー IP アドレスを特定する正しい方法を検出します。ユーザー情報が iThemes に送信されることはありません。[Read our Privacy Policy] (https://ithemes.com/privacy-policy/)。

en: This shouldn’t be done periodically, but only if you suspect your site may have been compromised. This will force all users to login again.
ja_JP: これは定期的に行うべきものではなく、あなたのサイトが侵害された可能性がある場合にのみ行います。これにより、すべてのユーザーが再度ログインするよう強制されます。

en: Changes the WordPress salts used to secure cookies and security tokens.
ja_JP: Cookie とセキュリティトークンの保護に使用される WordPress ソルトを変更します。

en: Brute force attacks rely on people reusing weak passwords. Password Requirements allow you to force selected users to create a strong password that hasn’t already been compromised.
ja_JP: ブルートフォース攻撃は、人々が弱いパスワードを再利用することに依存しています。パスワード要件は、選択したユーザーに、まだ漏洩していない強力なパスワードを作成するよう強制することができます。

en: Requiring strong and refusing compromised passwords is the first step in securing your login page.
ja_JP: 強固で漏洩を防ぐパスワードを要求することは、ログインページを保護するための最初のステップです。

en: Using the Notification Center, you can set the default recipients, enable the security digest email, customize email notifications, and more.
ja_JP: 通知センターを使用すると、デフォルトの受信者の設定、セキュリティダイジェストメールの有効化、メール通知のカスタマイズなどを行うことができます。

en: API Configuration
ja_JP: API の構成

en: The Hide Backend feature isn’t fool proof, and your new login URL could still be exposed by WordPress Core, Plugins, or Themes when printing links to the login page. For example Privacy Request Confirmations or front-end login forms. We recommend using more robust security features like Two-Factor Authentication to secure your WordPress login page.
ja_JP: バックエンドを隠す機能は完全ではありません。新しいログイン URL は、ログインページへのリンクを印刷する際に WordPress コア、プラグイン、またはテーマによってまだ公開される可能性があります。例えば、プライバシーリクエストの確認やフロントエンドのログインフォームなどです。WordPress のログインページを保護するために、2 要素認証のようなより強固なセキュリティ機能を使用することをお勧めします。

en: Change the login URL of your site.
ja_JP: サイトのログイン URL を変更する。

en: Require users to use passwords which do not appear in any password breaches tracked by Have I Been Pwned. Plaintext passwords are never sent to Have I Been Pwned. Instead, 5 characters of the hashed password are sent over an encrypted connection to their API.
ja_JP: Have I Been Pwned が追跡しているパスワード侵害に登場しないパスワードを使用するようユーザーに要求する。平文のパスワードは Have I Been Pwned に送られることはありません。その代わり、ハッシュ化された5文字のパスワードが API に暗号化された接続で送信されます。

en: Allow users to manage iThemes Security.
ja_JP: ユーザーが iThemes Security を管理できるようにする。

en: IP Detection
ja_JP: IP 検出

en: Identify Server IPs
ja_JP: サーバー IP の特定

en: Lockout Messages
ja_JP: ロックアウトメッセージ

en: UI Tweaks
ja_JP: UI の調整

en: Refuse Compromised Passwords
ja_JP: 不正なパスワードの使用を拒否する

en: The correct list of server IPs is important to prevent erroneous Lockouts and Trusted Devices errors.
ja_JP: サーバー IP の正しいリストは、誤ったロックアウトや Trusted Devices のエラーを防ぐために重要です。

en: Determines the list of IP addresses your server uses when making HTTP requests.
ja_JP: サーバーが HTTP リクエストを行うときに使用する IP アドレスのリストを決定します。

en: Remove the Security Messages Menu from the admin bar. Notifications will only appear on the iThemes Security dashboard and settings pages.
ja_JP: 管理バーからセキュリティメッセージメニューを削除しました。通知は iThemes Security のダッシュボードと設定ページのみに表示されるようになります。

en: Authorized Hosts
ja_JP: 公認ホスト

en: Automatically Temporarily Authorize Hosts
ja_JP: ホストの自動的な一時的認証

en: Enter a list of hosts that should not be locked out by iThemes Security.
ja_JP: iThemes Security によってロックアウトされないようにするホストのリストを入力します。

en: Should iThemes Security permanently add a locked out IP address to the “Ban Users” list after reaching the configured “Ban Threshold”.
ja_JP: iThemes Security は、設定された 「Ban Threshold」 に達した後、ロックアウトされた IP アドレスを 「Ban Users」 リストに恒久的に追加すべきでしょうか。

en: The number of lockouts iThemes Security must remember before permanently banning the attacker.
ja_JP: iThemes Security が攻撃者を永久に禁止する前に覚えておかなければならないロックアウトの数。

en: Whenever an administrator user accesses the website, iThemes Security will prevent locking out that computer for 24 hours.
ja_JP: 管理者ユーザーがウェブサイトにアクセスすると、iThemes Security はそのコンピュータを24時間ロックアウトしないようにします。

en: whitelist
ja_JP: ホワイトリスト

en: How many days should iThemes Security remember a lockout. This does not affect the logs generated when creating a lockout.
ja_JP: iThemes Security はロックアウトを何日間記憶させるべきでしょうか。これは、ロックアウトを作成する際に生成されるログには影響しません。

en: Allow iThemes Security to write to wp-config.php and .htaccess automatically. If disabled, you will need to place configuration options in those files manually.
ja_JP: iThemes Security が wp-config.php と .htaccess に自動的に書き込めるようにします。無効にした場合は、これらのファイルに手動で設定オプションを配置する必要があります。

en: Changes made to the Global Settings are applied globally throughout the plugin settings. For example, the Lockout & Lockout messages settings are used by all of the iThemes Security Lockout features.
ja_JP: グローバル設定に加えられた変更は、プラグイン設定全体でグローバルに適用されます。例えば、ロックアウトとロックアウトメッセージの設定は、iThemes Security Lockout のすべての機能で使用されます。

en: Days to Remember Lockouts
ja_JP: ロックアウトを記憶する日

en: Minutes to Lockout
ja_JP: ロックアウトまでの分数

en: View or flush the generated wp-config.php rules.
ja_JP: 生成された wp-config.php のルールを表示またはフラッシュします。

en: The “Write to Files” setting must be enabled to automatically flush rules.
ja_JP: ルールを自動的にフラッシュするには、「ファイルに書き込む」 設定が有効である必要があります。

en: View or flush the generated Server Config rules.
ja_JP: 生成されたサーバー構成ルールを表示またはフラッシュします。

en: File Writing
ja_JP: ファイル書き込み

en: Check File Permissions
ja_JP: ファイルのアクセス権を確認する

en: Online Files
ja_JP: オンラインファイル

en: When any WordPress core file or file in an iThemes plugin or theme has been changed on your system, this feature will compare it with the version on WordPress.org or iThemes (as appropriate) to determine if the change was malicious. Currently this feature only works with WordPress core files, plugins on the WordPress.org directory and iThemes plugins and themes (plugins and themes from other sources will be added as available).
ja_JP: この機能は、WordPress のコアファイルや iThemes のプラグインやテーマのファイルがシステム上で変更された場合、WordPress.org または iThemes のバージョンと比較して、その変更が悪意のあるものであるかどうかを判断します。現在、この機能は WordPress のコアファイル、WordPress.org ディレクトリ上のプラグイン、iThemes のプラグインとテーマでのみ動作します （他のソースのプラグインやテーマも順次追加予定です）。

en: Compare Files Online
ja_JP: オンラインでファイルを比較する

en: Enter a list of file paths to exclude from each File Change scan.
ja_JP: 各ファイルチェンジスキャンから除外するファイルパスのリストを入力します。

en: Excluded Files and Folders
ja_JP: 除外されたファイルおよびフォルダー

en: Even the best security practices can fail. The key to quickly spotting a security breach is monitoring file changes on your website.<br>While the type of damage malware causes on your website varies greatly, what it does can be boiled down to adding, removing, or modifying files.<br>File Change Detection scans your website’s files and alerts you when changes occur on your website.
ja_JP: どんなに優れたセキュリティ対策でも失敗することがあります。セキュリティ侵害を素早く発見する鍵は、ウェブサイト上のファイルの変更を監視することです。<br> マルウェアがウェブサイトに与えるダメージの種類は大きく異なりますが、その内容はファイルの追加、削除、変更に集約されます。<br> File Change Detection はウェブサイトのファイルをスキャンし、ウェブサイト上で変更が生じたときに警告を発します。

en: Select which experimental features you’d like to enable.
ja_JP: どの実験的機能を有効にするかを選択します。

en: Enabled Features
ja_JP: 有効な機能

en: Email Confirmation
ja_JP: 確認メール

en: Allow users to create new iThemes Security Dashboards.
ja_JP: ユーザーが新しい iThemes Security Dashboards を作成できるようにしました。

en: Enable Dashboard Creation
ja_JP: ダッシュボードの作成を可能にする

en: See a real-time overview of the security activity on your website with this dynamic dashboard.
ja_JP: このダイナミックダッシュボードで、Web サイトのセキュリティ活動の概要をリアルタイムで確認できます。

en: Local Brute Force
ja_JP: ローカルブルートフォース

en: Enter a list of user agents that will not be allowed access to your site. Add one user agent per-line.
ja_JP: サイトへのアクセスを許可しないユーザーエージェントのリストを入力します。1行につき1つのユーザーエージェントを追加してください。

en: Limiting the number of IPs blocked by the Server Configuration Files (.htaccess and nginx.conf) will help reduce the risk of a server timeout when updating the configuration file. If the number of IPs in the banned list exceeds the Server Configuration File limit, the additional IPs will be blocked using PHP. Blocking IPs at the server level is more efficient than blocking IPs at the application level using PHP.
ja_JP: サーバ設定ファイル  (.htaccess および nginx.conf)  でブロックする IP の数を制限することで、設定ファイルの更新時にサーバがタイムアウトするリスクを軽減することができます。禁止リストに含まれるIPの数がサーバ設定ファイルの制限を超えた場合、追加された IP は PHP を使用してブロックされます。サーバーレベルで IP をブロックする方が、PHP を使ってアプリケーションレベルで IP をブロックするよりも効率的です。

en: iThemes Security automatically adds an IP to the ban list once it meets the Ban Threshold requirements. The Ban Threshold setting can be adjusted in the [Global Settings](itsec://settings/configure/global). You can manually add IPs to the ban list from the Security Dashboard using the Banned Users card.
ja_JP: iThemes Security は、Ban Threshold の要件を満たすと、自動的に IP を禁止リストに追加します。Ban Threshold の設定は  [Global Settings] (itsec://settings/configure/global) で調整することができます。セキュリティダッシュボードから禁止ユーザーカードを使用して、手動で禁止リストに IP を追加することができます。

en: List of tables to include in each backup.
ja_JP: 各バックアップに含めるテーブルのリスト。

en: List of tables to exclude from each backup.
ja_JP: 各バックアップから除外するテーブルのリスト。

en: Configuration
ja_JP: 構成

en: Scheduling
ja_JP: スケジューリング

en: Specify which tables should be included or excluded from backups. WordPress Core tables are always included.
ja_JP: バックアップに含めるテーブルと除外するテーブルを指定します。WordPress Core のテーブルは常に含まれます。

en: Backup Tables
ja_JP: バックアップ用テーブル

en: By default, iThemes Security will zip backup files to reduce file size. You may need to turn this off if you are having problems with backups.
ja_JP: デフォルトでは、iThemes Security はファイルサイズを小さくするためにバックアップファイルを zip で圧縮します。バックアップに問題がある場合は、この機能をオフにする必要があるかもしれません。

en: Database backups can help you restore your database in the case of data corruption. However, it is not a complete backup and will not include your site files.
ja_JP: データベースのバックアップは、データが破損した場合に、データベースを復元するのに役立ちます。ただし、完全なバックアップではないので、サイトファイルは含まれません。

en: The path on your machine where backup files should be stored. For added security, it is recommended you do not include it in your website root folder.
ja_JP: バックアップファイルを保存するマシン上のパスです。セキュリティ強化のため、ウェブサイトのルートフォルダには含めないことをお勧めします。

note: translators: %s: Parameter name.
en: %s is not a valid IP address.
ja_JP: %s は有効な IP アドレスではありません。

en: Notes
ja_JP: メモ

en: Created By
ja_JP: 作成者

en: Default Ban List
ja_JP: デフォルトの禁止リスト

en: Ban Repeat Offender
ja_JP: 繰り返す違反者を禁止リストに追加

en: Update License
ja_JP: ライセンスを更新

en: Ban Threshold
ja_JP: 禁止リスト追加までのしきい値

en: Update Theme
ja_JP: テーマを更新

en: Update Plugin
ja_JP: プラグインを更新

en: Force users in the selected groups to use strong passwords.
ja_JP: 選択したグループのユーザーに複雑なパスワードの使用を強制します。

en: User Group
ja_JP: ユーザーグループ

en: Features
ja_JP: 機能

en: Backup
ja_JP: バックアップ

en: Or
ja_JP: または

en: User Groups
ja_JP: ユーザーグループ

en: Privacy
ja_JP: プライバシー

en: All Users
ja_JP: ユーザー一覧

en: Global
ja_JP: 全般

en: Manage iThemes Security
ja_JP: iThemes Security を管理

en: Could not detect IP header.
ja_JP: IP ヘッダーを検出できませんでした。

en: Username or Email Address
ja_JP: ユーザー名またはメールアドレス

en: Configure
ja_JP: 設定

en: Core
ja_JP: コア

en: Manual
ja_JP: 手動

en: Proxy Detection
ja_JP: プロキシ検出

en: Set the default recipients for any admin-facing notifications.
ja_JP: 管理者向け通知のデフォルトの受信者を設定します。

en: Default Recipients
ja_JP: デフォルトの受信者

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

en: All Modules
ja_JP: すべてのモジュール

en: From Email
ja_JP: 送信元メールアドレス

en: Notification
ja_JP: 通知

en: iThemes Security will send notifications from this email address. Leave blank to use the WordPress default.
ja_JP: iThemes Security は、このメールアドレスから通知を送信します。WordPress のデフォルト値を使用するには空白のままにしてください。

en: Password Requirements
ja_JP: パスワード要件

en: Save
ja_JP: 保存

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Confirm use of weak password
ja_JP: 脆弱なパスワードの使用を確認

en: Run
ja_JP: 実行

en: System Info
ja_JP: システム情報

en: Scheduler
ja_JP: 予約ツール

en: Two-factor authentication validated successfully
ja_JP: 2要素認証の検証に成功しました

en: Overrode two-factor authentication using iThemes Sync
ja_JP: iThemes Sync を使って2要素認証を上書きしました

en: Failed two-factor authentication validation
ja_JP: 2要素認証の検証に失敗しました

en: Media
ja_JP: メディア

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Who we share your data with
ja_JP: あなたのデータの共有先

en: Where we send your data
ja_JP: あなたのデータの送信先

en: What third parties we receive data from
ja_JP: データ送信元のサードパーティ

en: What rights you have over your data
ja_JP: データに対するあなたの権利

en: What personal data we collect and why we collect it
ja_JP: このサイトが収集する個人データと収集の理由

en: What data breach procedures we have in place
ja_JP: データ漏洩対策手順

en: What automated decision making and/or profiling we do with user data
ja_JP: ユーザーデータに対して行う自動的な意思決定およびプロファイリング

en: How we protect your data
ja_JP: データの保護方法

en: How long we retain your data
ja_JP: データを保存する期間

en: Embedded content from other websites
ja_JP: 他サイトからの埋め込みコンテンツ

en: Cookies
ja_JP: Cookie

en: Analytics
ja_JP: アナリティクス

en: Additional information
ja_JP: 追加情報

en: You have logged in successfully.
ja_JP: ログインに成功しました。

en: Suggested text:
ja_JP: 提案テキスト:

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: Filter by date
ja_JP: 日付で絞り込み

en: Colors
ja_JP: 色

en: All dates
ja_JP: すべての日付

en: %s item | %s items
ja_JP[0]: %s個の項目

note: translators: 1. The site URL.
en: Site: %s
ja_JP: サイト: %s

en: Show more details
ja_JP: 詳細を追加表示

en: Select bulk action
ja_JP: 一括操作を選択

en: Pagination
ja_JP: ページ送り

en: Number of items per page:
ja_JP: ページごとに表示する項目数:

en: No pending comments
ja_JP: 承認待ちのコメントはありません

en: No comments
ja_JP: コメントはありません

en: No approved comments
ja_JP: 承認済みのコメントはありません

en: Last page
ja_JP: 最後のページ

en: First page
ja_JP: 最初の固定ページ

en: %s pending comment | %s pending comments
ja_JP[0]: %s件の承認待ちコメント

en: %s comment | %s comments
ja_JP[0]: %s件のコメント

en: %s approved comment | %s approved comments
ja_JP[0]: %s件の承認済みコメント

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: Login Page
ja_JP: ログインページ

en: Module
ja_JP: モジュール

en: Removed
ja_JP: 削除済み

en: Timestamp
ja_JP: タイムスタンプ

en: View Details
ja_JP: 詳細を表示

en: View Mode
ja_JP: 表示モード

en: Scan
ja_JP: スキャン

en: New notifications available in the %1$sNotification Center%2$s.
ja_JP: %1$s通知センター%2$sで設定できる新しい通知があります。

en: Manage and configure email notifications sent by iThemes Security related to various settings modules.
ja_JP:  iThemes Security モジュールによって送信されるメール通知の管理・設定を行います。

en: Weekly
ja_JP: 毎週

en: Notification Center
ja_JP: 通知センター

en: Schedule
ja_JP: 予約投稿

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Monthly
ja_JP: 毎月

en: Weekly Security Digest
ja_JP: 週次セキュリティ通知

en: Monthly Security Digest
ja_JP: 月次セキュリティ通知

en: Security Digest
ja_JP: セキュリティダイジェスト

en: During periods of heavy attack, iThemes Security can generate a LOT of email.
ja_JP: 連続した攻撃を受けると、iThemesSecurity が大量のメールを送信する可能性があります。

en: Site Lockouts
ja_JP: サイトのロックアウト

en: Login with Email Address or Username
ja_JP: メールアドレスまたはユーザー名でログイン

en: Redirect All HTTP Page Requests to HTTPS
ja_JP: すべての HTTP ページリクエストを HTTPS にリダイレクト

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Invalid User
ja_JP: 無効なユーザー

en: New Password
ja_JP: 新しいパスワード

en: The email value is missing.
ja_JP: メールアドレスの値がありません。

en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/

en: The user changes have not been saved.
ja_JP: ユーザーの変更は保存されていません。

en: &larr; Back to %s
ja_JP: &larr; %s に戻る

en: Your profile has not been updated.
ja_JP: あなたのプロフィールは更新されていません。

en: The password has not been updated.
ja_JP: あなたのパスワードは更新されていません。

en: The user has not been created.
ja_JP: ユーザーは作成されていません。

en: A password change is required for your account.
ja_JP: アカウントのパスワードを変更する必要があります。

en: Strength indicator
ja_JP: 強度表示器

en: Confirm new password
ja_JP: 新しいパスワードを確認

en: Update Password
ja_JP: パスワードを更新

en: Added by W3 Total Cache
ja_JP: W3 Total Cache が追加

en: Unable to write the backup file. This may be due to a permissions or disk space issue.
ja_JP: バックアップファイルに書き込めません。権限またはディスク領域の問題かも知れません。

en: Unable to create the backup directory due to an unknown error.
ja_JP: 不明なエラーにより、バックアップディレクトリを作成できません。

en: Enabled the Vulnerable User Protection setting in Two-Factor Authentication.
ja_JP: 2要素認証の「脆弱ユーザー保護」設定を有効化しました。

en: Enabled the Vulnerable Site Protection setting in Two-Factor Authentication.
ja_JP: 2要素認証の「脆弱サイト保護」設定を有効化しました。

en: Changed the Authentication Methods Available to Users setting in Two-Factor Authentication to "All Methods".
ja_JP: 2要素認証のユーザー設定で利用可能な認証メソッドを「すべてのメソッド」に変更しました。

en: Restrict access to most REST API data. This means that most requests will require a logged in user or a user with specific privileges, blocking public requests for potentially-private data. We recommend selecting this option.
ja_JP: ほぼすべての REST API データへのアクセスを制限します。これにより、ほぼすべての要求でログインしているユーザー、または特定の特権を持つユーザーが必要となり、潜在的にプライベートなデータに対する一般的な要求をブロックします。このオプションの選択をおすすめします。

en: Access to REST API data is left as default. Information including published posts, user details, and media library entries is available for public access.
ja_JP: REST API データへのアクセスはデフォルトのままになります。公開された投稿、ユーザーの詳細、メディアライブラリのエントリを含む情報は、一般公開されます。

en: Default Access
ja_JP: デフォルトアクセス

en: You do not have sufficient permission to access this endpoint. Access to REST API requests is restricted by iThemes Security settings.
ja_JP: このエンドポイントにアクセスする十分な権限がありません。REST API 要求へのアクセスは、iThemes Security の設定によって制限されています。

en: Changed the REST API setting in WordPress Tweaks to "Restricted Access".
ja_JP: WordPress の微調整の REST API 設定を "制限付きアクセス" に変更しました。

en: The length of time a host or user will be locked out from this site after hitting the limit of bad logins. The default setting of 15 minutes is recommended as increasing it could prevent attackers from being banned.
ja_JP: 不正なログインの限界に達した後、ホストまたはユーザーがこのサイトから禁止される時間を指定してください。IP アドレスの攻撃がブラックリストに追加されるのを防ぐために、デフォルトの設定15分をおすすめします。

en: Release lockouts from the Active Lockouts section of the settings page.
ja_JP: 設定ページのアクティブなロックアウトセクションからロックアウトを解除します。

en: Visit Settings Page
ja_JP: 設定ページへ移動

en: Release the permanent host ban from Ban Hosts list in the Banned Users section of the settings page.
ja_JP: 設定ページの禁止ユーザーセクションの禁止ホストリストから永続的なホスト禁止を解除します。

en: Visit Banned Users Settings
ja_JP: 禁止ユーザーの設定へ移動

en: Host/User
ja_JP: ホスト / ユーザー

en: Lockout in Effect Until
ja_JP: ロックアウトまでの効果

en: Reason
ja_JP: 理由

note: translators: 1: Hostname
en: <b>Host:</b> %1$s
ja_JP: <b>ホスト:</b> %1$s

note: translators: 1: Username
en: <b>User:</b> %1$s
ja_JP: <b>ユーザー:</b> %1$s

en: Changes were detected. Please check the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">logs</a> for details.
ja_JP: 変更を検出しました。詳細を<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ログページ</a>で確認してください。

en: As a getting-started point you can include the HackRepair.com ban list developed by Jim Walker.
ja_JP: スタート地点として、JimWalker が作成した HackRepair.com 禁止リストを含めることができます。

en: Disable PHP in Plugins - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Plugins
ja_JP: プラグインで PHP を無効 - セキュリティ > 設定 > システムの微調整 > プラグイン内の PHP

en: Disable PHP in Themes - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Themes
ja_JP: テーマで PHP を無効 - セキュリティ > 設定 > システムの微調整 > テーマ内の PHP

en: Disable PHP execution in the uploads directory. This blocks requests to maliciously uploaded PHP files in the uploads directory.
ja_JP: アップロードディレクトリで PHP の実行を無効にします。これにより、直接悪用される可能性があるアップロードディレクトリ内の PHP ファイルへのリクエストがブロックされます。

en: Disable PHP in Plugins
ja_JP: プラグインで PHP を無効

en: Disable PHP execution in the plugins directory. This blocks requests to PHP files inside plugin directories that can be exploited directly.
ja_JP: プラグインディレクトリで PHP の実行を無効にします。これにより、直接悪用される可能性があるプラグインディレクトリ内の PHP ファイルへのリクエストがブロックされます。

en: Disable PHP in Themes
ja_JP: テーマで PHP を無効

en: Disable PHP execution in the themes directory. This blocks requests to PHP files inside theme directories that can be exploited directly.
ja_JP: テーマディレクトリで PHP の実行を無効にします。これにより、直接悪用される可能性があるテーマディレクトリ内の PHP ファイルへのリクエストがブロックされます。

en: Database Backup
ja_JP: データベースバックアップ

en: Attached is the database backup file for your site.
ja_JP: サイトのデータベースバックアップファイルが添付されています。

en: Website
ja_JP: サイト

en: Hosts
ja_JP: ホスト

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Learn simple WordPress security tips — including 3 kinds of security your site needs and 4 best security practices for keeping your WordPress site safe with our <a href="%s">free guide</a>.
ja_JP: 簡単な WordPress のセキュリティヒントを学ぶ - <a href="%s">無料ガイド</a>には、サイトに必要な3種類のセキュリティと、WordPress のサイトを安全に保つための4つの高度なセキュリティ実践が含まれています。

en: This email was generated by the iThemes Security plugin.
ja_JP: このメールは、iThemes Security プラグインによって生成されています。

en: Free WordPress Security Guide
ja_JP: 無料の WordPress セキュリティガイド

en: To unsubscribe from these updates, visit the %1$sSettings page%2$s in the iThemes Security plugin menu.
ja_JP: これらアップデートの登録を解除するには、iThemes Security プラグインメニューの%1$s設定ページ%2$sにアクセスしてください。

en: Tutorials
ja_JP: チュートリアル

en: Help & Support
ja_JP: ヘルプ & サポート

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Read iThemes Security documentation and Frequently Asked Questions on the <a href="%s">iThemes Help Center</a>.
ja_JP: <a href="%s"> iThemes ヘルプセンター </a> で iThemes Security ドキュメントと FAQ （よくある質問） をお読みください。

en: Messages
ja_JP: メッセージ

en: File Changes
ja_JP: ファイルの変更

en: No lockouts since the last email check.
ja_JP: 最後のメールチェック以降にロックアウトはありませんでした。

en: File changes detected on the site.
ja_JP: サイトでファイルの変更が検出されました。

en: Why go Pro? <a href="%s">Check out the Free/Pro comparison chart.</a>
ja_JP: PRO へ移行しますか？ <a href="%s">無料 / プロの比較チャートを確認してください。</a>

en: Debug info (source page): %s
ja_JP: デバッグ情報 (ソースページ): %s

en: Want two-factor authentication, scheduled site scanning, ticketed support and more?
ja_JP: 2要素認証、マルウェアスキャンの予約、チケット式サポートなど。

en: Your Daily Security Digest for %s
ja_JP: %s の日次セキュリティダイジェスト

en: The following is a summary of security related activity on your site: %s
ja_JP: サイトでのセキュリティ関連アクティビティの概要: %s

note: Translators: 1: feature name
en: %1$s is enabled as recommended.
ja_JP: %1$s は、推奨されたとおり有効になっています。

note: Translators: 1: feature name
en: Enabled %1$s.
ja_JP: %1$s が有効化済みです。

en: Email Address: %1$s
ja_JP: メールアドレス: %1$s

en: Your site is now using Network Brute Force Protection.
ja_JP: 現在サイトは、ネットワーク・ブルートフォース保護を使用しています。

en: Activate Network Brute Force Protection
ja_JP: ネットワーク・ブルートフォース保護を有効化

en: With Network Brute Force Protection, your site is protected against attackers found by other sites running iThemes Security. If your site identifies a new attacker, it automatically notifies the network so that other sites are protected as well. To join this site to the network and enable the protection, click the button below.
ja_JP: ネットワーク・ブルートフォース保護により、このサイトは iThemes セキュリティを実行している他のサイトで見つかった攻撃からも保護されます。このサイトが新しい攻撃を識別した場合、自動的にネットワークに通知することで他のサイトも同様に保護します。このサイトでネットワークへ参加し保護を有効化するには、下のボタンをクリックしてください。

en: Activating Network Brute Force Protection...
ja_JP: ネットワーク・ブルートフォース保護を有効化中...

en: Changed the Multiple Authentication Attempts per XML-RPC Request setting in WordPress Tweaks to "Block".
ja_JP: XML-RPC リクエストごとの複数の認証試行を WordPress の微調整で "ブロック" に変更しました。

en: Enabled the Enable Ban Lists setting in Banned Users.
ja_JP: 禁止ユーザーへ禁止リストの設定の有効を有効にします。

en: Disabled the File Editor in WordPress Tweaks.
ja_JP: WordPress の微調整でファイルエディタを無効にします。

en: Enabled the Write to Files setting in Global Settings.
ja_JP: グローバル設定のファイル設定へ書き込みを有効にします。

en: File Permissions
ja_JP: ファイルのパーミッション

en: Lists file and directory permissions of key areas of the site.
ja_JP: サイトの主要な領域にあるファイルとディレクトリのパーミッションを一覧表示します。

en: Strong Password Enforcement
ja_JP: 強力なパスワードの実施

en: User Logging
ja_JP: ユーザーのログを記録

en: The WordPress salts were successfully regenerated.
ja_JP: WordPress のソルトを再生成しました。

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the salts. You will need to manually update the file. Error details as follows: %1$s (%2$s)
ja_JP: ソルトを更新するための <code>wp-config.php</code> ファイルが更新できません。ファイルを手動で更新する必要があります。エラーの詳細は次のとおりです: %1$s (%2$s)

en: Unable to read the <code>wp-config.php</code> file in order to update the salts. You will need to manually update the file. Error details as follows: %1$s (%2$s)
ja_JP: ソルトを更新するための <code>wp-config.php</code> ファイルを読み込むことができません。ファイルを手動で更新する必要があります。エラーの詳細は次のとおりです: %1$s (%2$s)

en: Two-Factor Authentication greatly increases the security of your WordPress user account by requiring additional information beyond your username and password in order to log in.
ja_JP: 2要素認証は、ログインのためにユーザー名とパスワード以外の追加情報を要求することによって、WordPress ユーザーアカウントのセキュリティを大幅に向上させます。

en: Two-Factor Authentication
ja_JP: 2要素認証

en: Protect your site with automated site scans. When this feature is enabled, the site will be automatically scanned twice a day. If a problem is found, an email is sent to select users.
ja_JP: 自動サイトスキャンでサイトを保護します。この機能を有効にすると、1日2回、サイトが自動的にスキャンされます。問題が発見された場合、選択したユーザーにメールが送信されます。

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. This problem could be due to a server configuration or plugin compatibility issue. Please wait a few minutes and try again.
ja_JP: 不明なエラーにより API キーのリクエストが成功しなくなりました。この問題は、サーバーの構成やプラグインの互換性の問題が原因である可能性があります。数分待ってから再度お試しください。

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. The request for an API key returned an unrecognized response. Please wait a few minutes and try again.
ja_JP: 不明なエラーにより API キーのリクエストが成功しなくなりました。API キーのリクエストが認識できないレスポンスを返してきます。数分待ってから再度お試しください。

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. The request for an API key returned an empty key. Please wait a few minutes and try again.
ja_JP: 不明なエラーにより API キーのリクエストが成功しなくなりました。API キーのリクエストが空のキーを返してきます。数分待ってから再度お試しください。

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. The request for an API key submitted an empty key. Please wait a few minutes and try again.
ja_JP: 不明なエラーにより API キーシークレットのリクエストが成功しなくなりました。API キーのリクエストが空のキーを送信しています。数分待ってから再度お試しください。

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. This problem could be due to a server configuration or plugin compatibility issue. Please wait a few minutes and try again.
ja_JP: 不明なエラーにより API キーシークレットのリクエストが成功しなくなりました。この問題は、サーバーの構成やプラグインの互換性の問題が原因である可能性があります。数分待ってから再度お試しください。

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. The request for an API key secret returned an unrecognized response. Please wait a few minutes and try again.
ja_JP: 不明なエラーにより API キーシークレットのリクエストが成功しなくなりました。API キーシークレットのリクエストが認識できないレスポンスを返してきます。数分待ってから再度お試しください。

en: An unknown error prevented the API key secrete request from succeeding. The request for an API key secret returned an empty key secret. Please wait a few minutes and try again.
ja_JP: 不明なエラーにより API キーシークレットのリクエストが成功しなくなりました。API キーシークレットのリクエストは空のシークレットキーを返します。数分待ってから再度お試しください。

en: There was an error returned from the Network Brute Force Protection API: %1$s
ja_JP: ネットワークのブルートフォース保護 API からエラーが返されました: %1$s

en: API Key
ja_JP: API キー

en: Receive Email Updates
ja_JP: 更新をメールで受信

en: Ban Reported IPs
ja_JP: 報告された禁止 IP

en: Join a network of sites that reports and protects against bad actors on the internet.
ja_JP: インターネット上の悪意ある者に対して報告と保護を行うネットワークサイトに参加しましょう。

en: Automatically ban IPs reported as a problem by the network.
ja_JP: ネットワークで問題として報告された IP を自動的に禁止する。

en: The supplied email address (%s) is invalid. A valid email address is required in order to sign up for the Network Bruteforce Protection by iThemes.
ja_JP: 指定されたメールアドレス（%s）は無効です。iThemes のネットワークブルートフォースの保護にサインアップするには有効なメールアドレスが必要です。

en: Network Brute Force Protection
ja_JP: ネットワーク・ブルートフォース保護

en: Each error message in iThemes Security has an associated error code that can help diagnose an issue. Changing this setting to “Yes” causes these codes to display. This setting should be left set to “No” unless iThemes Security support requests that you change it.
ja_JP: iThemes Security の各エラーメッセージには、問題の診断に役立つ関連エラーコードがあります。この設定を "はい" に変更すると、これらコードが表示されるようになります。この設定は、iThemes Security のサポートが変更を要求しないかぎり、"いいえ" に設定しておく必要があります。

en: Show Error Codes
ja_JP: エラーコードの表示

en: Server Config Rules
ja_JP: サーバー構成のルール

en: Configure basic settings that control how iThemes Security functions.
ja_JP: iThemes Security の機能を制御する基本的な構成を設定します。

en: See What’s New
ja_JP: 新着情報を表示

en: A scan is already in progress. Please check the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">logs page</a> at a later time for the results of the scan.
ja_JP: スキャンは既に進行中です。スキャンの結果については、<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ログページ</a> を確認してください。

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
ja_JP: テーブル %1$s の名前を変更できませんでした。手動でテーブル名を変更する必要があります。

en: Monitor the site for unexpected file changes.
ja_JP: 予期しないファイルの変更などサイトの監視を行います。

en: By default, WordPress assigns the prefix wp_ to all tables in the database where your content, users, and objects exist. For potential attackers, this means it is easier to write scripts that can target WordPress databases as all the important table names for 95% of sites are already known. Changing the wp_ prefix makes it more difficult for tools that are trying to take advantage of vulnerabilities in other places to affect the database of your site. Before using this tool, we strongly recommend creating a backup of your database.
ja_JP: デフォルトの WordPress は、コンテンツ、ユーザー、およびオブジェクトが存在するデータベース内すべてのテーブルに wp_ 接頭辞を割り当てます。潜在的な攻撃者にとって、これは、95%のサイトの、重要なテーブル名がすでに分かっているため、WordPress のデータベースをターゲットにできるスクリプトを作成する方が簡単であることを意味します。wp_ 接頭辞を変更すると、他の場所の脆弱性を利用しようとするツールも、サイトのデータベースに影響を及ぼすことが難しくなります。このツールを使用する前に、データベースのバックアップ作成を強くおすすめします。

en: Change Database Table Prefix
ja_JP: データベーステーブルのプレフィックス（接頭辞）の変更

en: Changes the database table prefix that WordPress uses.
ja_JP: WordPress が使用するデータベーステーブルのプレフィックス (接頭辞) を変更します。

en: The content directory cannot be changed to a blank directory name.
ja_JP: コンテンツディレクトリはディレクトリ名を空白に変更することはできません。

en: The new directory name cannot be the same as the current directory name. Please supply a new directory name.
ja_JP: 新しいディレクトリ名は、現在のディレクトリ名と同じものにすることはできません。新しいディレクトリ名を入力してください。

note: translators: 1: Specific error details
en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file. No directory or config file changes have been made. The error that prevented the file from updating is as follows: %1$s
ja_JP: <code>wp-config.php</code> ファイルを更新できませんでした。これにより、ディレクトリや設定ファイルの変更は行われていません。ファイルの更新を妨げたエラーは次のとおりです: %1$s

en: The "Write to Files" setting is disabled in Global Settings. In order to use this feature, you must enable the "Write to Files" setting.
ja_JP: グローバル設定では、" ファイルの書き込み" 設定は無効になっています。この機能を使用するには、"ファイルの書き込み" 設定を有効にする必要があります。

en: Advanced feature to rename the wp-content directory to a different name.
ja_JP: 高度な機能は、別の名前で wp-content ディレクトリの名前を変更します。

en: Last Run
ja_JP: 最終実行

en: Backup complete. The backup was sent to the selected email recipients and was saved locally.
ja_JP: バックアップが完了しました。バックアップは選択したメール受信者に送信され、ローカルにも保存されました。

en: Backup complete. The backup was sent to the selected email recipients.
ja_JP: バックアップが完了しました。バックアップは、選択したメール受信者に送信されました。

en: Unable to create a backup at this time since a backup is currently being created. If you wish to create an additional backup, please wait a few minutes before trying again.
ja_JP: バックアップが現在作成されているので、この時点ではバックアップを作成することができません。追加のバックアップ作成したい場合は、再試行まで数分お待ちください。

en: Block specific IP addresses and user agents from accessing the site.
ja_JP: サイトへのアクセスを特定の IP アドレスとユーザーエージェントでブロックします。

en: Protect your site against attackers that try to randomly guess login details to your site.
ja_JP: サイトにランダムでログイン情報を推測しようとする攻撃からサイトを保護します。

en: Enable Ban Lists
ja_JP: 禁止リストを有効化

en: Backup complete. The backup was saved locally.
ja_JP: バックアップが完了しました。バックアップはローカルに保存しました。

en: The file path supplied in %1$s was successfully created, but it cannot be updated. Please supply a file path that can be written to.
ja_JP: %1$s で指定されたファイルパスは正常に作成されましたが、更新することはできません。書き込み可能なファイルパスを入力してください。

en: The file path supplied in %1$s is not writable. Please supply a file path that can be written to.
ja_JP: %1$s で指定されたファイルパスが書き込み可能ではありません。書き込み可能なファイルパスを入力してください。

en: The %1$s value must be a string with each entry separated by a new line.
ja_JP: %1$s の値は改行で区切り、各エントリの文字列でなくてはなりません。

en: The following entry in %1$s is invalid: %2$l | The following entries in %1$s are invalid: %2$l
ja_JP[0]: %1$s 内の次のエントリは無効です : %2$l

en: The valid value for %1$s is: %2$l. | The valid values for %1$s are: %2$l.
ja_JP[0]: %1$s は有効な値です : %2$l

en: The following email in %1$s is invalid: %2$l | The following emails in %1$s are invalid: %2$l
ja_JP[0]: %1$s 内の以下のメールアドレスが無効です : %2$l

en: The following IP in %1$s is invalid: %2$l | The following IPs in %1$s are invalid: %2$l
ja_JP[0]: %1$s 内の次の IP が無効です : %2$l

en: The following extension in %1$s is invalid: %2$l | The following extensions in %1$s are invalid: %2$l
ja_JP[0]: %1$s 内の次の拡張機能が無効です : %2$l

note: translators: 1: sanitize type, 2: input name
en: An invalid sanitize type of "%1$s" was received for the %2$s input.
ja_JP: "%1$s" の無効なサニタイズタイプは、%2$s の入力を受け取りました。

en: A validation function for %1$s received data that did not have the required entry for %2$s.
ja_JP: %1$s の検証関数は %2$s に必要なエントリを持っていないデータを受け取りました。

en: A validation function for %1$s received data that has an entry for %2$s when no such entry exists.
ja_JP: %1$s の検証関数は、エントリが存在しない際に %2$s のエントリを持っているデータを受け取りました。

en: A validation function for %1$s received data that does not match the expected data type for the %2$s entry. A data type of %3$s was expected, but a data type of %4$s was received.
ja_JP:  %1$s の検証関数は、%2$s エントリが想定していたデータタイプと一致しないデータを受け取りました。%3$s のデータタイプを想定していましたが、%4$s のデータタイプを受け取りました。

en: A validation check for %1$s failed. The %2$s value is missing. This could be due to a problem with the iThemes Security installation or an invalid modification. Please reinstall iThemes Security and try again.
ja_JP: %1$s の検証チェックに失敗しました。%2$s の値が不足しています。これは、iThemes Security のインストール、または無効な変更の問題が原因である可能性があります。iThemes Security を再インストールして、もう一度やり直してください。

en: The %1$s value cannot be empty.
ja_JP: %1$s の値は空にすることはできません。

en: The %1$s value must be an integer.
ja_JP: %1$s の値は整数でなくてはなりません。

en: The %1$s value must be a positive integer.
ja_JP: %1$s の値は正の整数でなくてはなりません。

en: The %1$s value must be a valid email address.
ja_JP: %1$s の値は有効なメールアドレスでなくてはなりません。

en: The %1$s value is not a valid username.
ja_JP: %1$s の値が有効なユーザー名ではありません。

en: The %1$s value must be a valid date.
ja_JP: %1$s の値は有効な日付でなくてはなりません。

en: The %1$s value must be a valid date in the format of YYYY-MM-DD.
ja_JP: %1$s の値は YYYY-MM-DD 形式の有効な日付でなくてはなりません。

en: The %1$s value must be a string.
ja_JP: %1$s の値は文字列でなくてはなりません。

[ctx: %1$s is the input name. %2$s is the error message.]
en: The directory supplied in %1$s cannot be used as a valid directory. %2$s
ja_JP: %1$s で指定されたディレクトリは有効なディレクトリとして使用することはできません。%2$s

en: The directory supplied in %1$s is not writable. Please select a directory that can be written to.
ja_JP: %1$s で指定されたディレクトリは書き込み可能ではありません。書き込み可能なディレクトリを選択してください。

en: The file path supplied in %1$s cannot be used as it already exists but is not a file. Please supply a valid file path.
ja_JP: %1$s で指定されたファイルパスは、既に存在するため使用できませんが、ファイルではありません。有効なファイルパスを入力してください。

[ctx: %1$s is the input name. %2$s is the error message.]
en: The file path supplied in %1$s cannot be used as the parent directory cannot be created. %2$s
ja_JP: %1$s で指定されたファイルパスは親ディレクトリを作成できないため使用できません。%2$s

en: The file path supplied in %1$s could not be created. Please supply a file path that can be written to.
ja_JP: %1$s で指定されたファイルパスを作成できませんでした。書き込み可能なファイルパスを入力してください。

en: The data validator for %1$s is missing. Data for the module cannot be saved without the validator. This error could indicate a bad install of iThemes Security. Please remove the plugin and reinstall it. If this message persists, please contact support and send them this error message.
ja_JP: %1$s 用のデータ、バリデータが不足しています。モジュールのデータは、バリデータなしでは保存することができません。このエラーは不良を起こした iThemes Security をインストールしている可能性があります。プラグインを一度削除して再インストールしてください。このメッセージが続く場合はサポートに連絡し、このエラーメッセージを送信してください。

en: The "Write to Files" setting is disabled. Manual configuration for the <code>%s</code> file can be found on the Security > Settings page in the Advanced section.
ja_JP: "ファイル書き込み" 設定が無効になっています。<code>%s</code> ファイルの手動構成は、セキュリティ > 詳細セクションの設定ページで見つけることができます。

en: This is a test file generated by iThemes Security. It can be removed.
ja_JP: これは、iThemes Security によって生成されたテストファイルです。これは削除することができます。

en: The directory %s could not be protected from file listing as the directory does not exist.
ja_JP: ディレクトリが存在しないので、ディレクトリ %s はファイルリストから保護することができませんでした。

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

note: translators: 1: error message, 2: error code
en: %1$s <span class="itsec-error-code">(%2$s)</span>
ja_JP: %1$s <span class="itsec-error-code">（%2$s）</span>

en: Unknown error type received: %1$s.
ja_JP: 不明なエラータイプを受け取りました: %1$s.

en: Unable to find a valid settings object for %s. Settings were unable to be saved.
ja_JP: 有効な設定 %s のオブジェクトを見つけることができませんでした。設定を保存することができませんでした。

en: Unable to find a valid settings object for %s. Setting was unable to be saved.
ja_JP: 有効な設定 %s のオブジェクトを見つけることができませんでした。設定を保存することができませんでした。

en: The %s module is a Core module and cannot be activated or deactivated.
ja_JP: %s モジュールはコアモジュールなので有効化または無効化することはできません。

en: The ip argument is missing.
ja_JP: IP の引数が不足しています。

en: An empty ip argument was submitted.
ja_JP: 空の IP 引数が送信されました。

en: The direction argument must be either "add", "clear", or "remove".
ja_JP: direction 引数は "add", "clear", または "remove" のいずれかでなければなりません。

en: A permissions security check failed, preventing the request from completing as expected. The currently logged in user does not have sufficient permissions to make this request. Please try reloading the page and trying again.
ja_JP: パーミッションのセキュリティチェックが想定していた完了からのリクエストを防止するはずが失敗しました。現在ログインしているユーザーは、このリクエストを行うための十分な権限がありません。ページを再読み込みして、もう一度お試しください。

en: The server did not receive a valid request. The required "method" argument is missing. Please try again.
ja_JP: サーバーが有効なリクエストを受信できませんでした。必要な "メソッド" 引数が不足しています。もう一度やり直してください。

en: The server did not receive a valid request. The required "module" argument is missing. Please try again.
ja_JP: サーバーが有効なリクエストを受信できませんでした。必要な "モジュール" 引数が不足しています。もう一度やり直してください。

en: The server did not receive a valid request. The required "data" argument for the module is missing. Please try again.
ja_JP: サーバーが有効なリクエストを受信できませんでした。モジュールに必要な "データ" 引数が不足しています。もう一度やり直してください。

en: The server did not receive a valid request. An unknown "method" argument was supplied. Please try again.
ja_JP: サーバーが有効なリクエストを受信できませんでした。未知の "メソッド" 引数が指定されました。もう一度やり直してください。

en: An attempt to register the %1$s module failed since the supplied path (%2$s) is invalid. This could indicate an invalid modification or incomplete installation of the iThemes Security plugin. Please reinstall the plugin and try again.
ja_JP: 指定されたパス（%2$s）は無効のため、%1$s モジュールの登録に失敗しました。これは、無効な iThemes Security プラグインの変更、またはインストールが不完全な可能性があります。プラグインを再インストールして、もう一度やり直してください。

en: Support
ja_JP: サポート

en: A nonce security check failed, preventing the request from completing as expected. Please try reloading the page and trying again.
ja_JP: nonce セキュリティチェックが想定していた完了からのリクエストを防止するはずが失敗しました。ページを再読み込みして、もう一度お試しください。

en: A "internal server" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 500 status code, indicating that the server was unable to complete the request due to a fatal PHP error or a server problem. This could be due to a plugin/theme conflict, a server configuration issue, a temporary hosting issue, or invalid custom PHP modifications. Please check your server's error logs for details about the source of the error and contact your hosting company for assistance if required.
ja_JP: "Internal Server" エラーが想定していた完了からのリクエストを防止しました。サーバーは、サーバーが致命的なPHPのエラーやサーバーの問題でリクエストを完了できなかったことを示し、500のステータスコードを返しました。これはプラグイン / テーマの競合、サーバー構成の問題、一時的なホスティング問題、または無効なカスタム PHP の変更が原因である可能性があります。エラーの原因詳細については、サーバーのエラーログを確認し、必要に応じて改善 / 支援のためにホスティング会社へ連絡してください。

en: The settings saved successfully.
ja_JP: 設定が正常に保存されました。

en: The settings could not be saved. Please correct the error above and try again. | The settings could not be saved. Please correct the errors above and try again.
ja_JP[0]: 設定は保存できませんでした。上記のエラーを修正して、もう一度お試しください。

en: The settings could not be saved. Due to an unknown error. Please try refreshing the page and trying again.
ja_JP: 設定は保存できませんでした。原因不明のエラーが発生しました。ページを更新し、再試行してください。

en: Manage Settings
ja_JP: 設定の管理

en: A parser error prevented the request from completing as expected. The site sent a response that jQuery could not process. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
ja_JP: パーサエラーによりリクエストが成功しませんでした。サイトでは jQuery が処理できないレスポンスを送信しました。これはプラグインやテーマの競合、サーバー設定の問題の可能性があります。

en: A timeout error prevented the request from completing as expected. The site took too long to respond. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
ja_JP: タイムアウトエラーによりリクエストが成功しませんでした。サイトからのレスポンスに時間がかかりすぎています。これはプラグインやテーマの競合、サーバー設定の問題の可能性があります。

en: An unknown error prevented the request from completing as expected. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
ja_JP: 不明なエラーによりリクエストが成功しませんでした。これはプラグインやテーマの競合、サーバー設定の問題の可能性があります。

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: A "not found" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 404 status code, indicating that the server was unable to find the requested admin-ajax.php file. This could be due to a plugin/theme conflict, a server configuration issue, or an incomplete WordPress installation. Please try refreshing the page and trying again. If the request continues to fail, you may have to alter plugin settings, alter server configurations, or reinstall WordPress.
ja_JP: "Not Found" エラーが想定していた完了からのリクエストを防止しました。サーバーは、サーバーにリクエストされた admin-ajax.php ファイルを見つけられず、404のステータスコードを返しました。これはプラグイン / テーマの競合や、サーバー構成の問題または不完全な WordPress のインストールが原因である可能性があります。ページを更新し、再試行してみてください。リクエストが引き続き失敗する場合は、プラグインの設定、サーバー構成の変更、または WordPress を再インストールする必要があります。

en: A "request forbidden" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 403 status code, indicating that the server configuration is prohibiting this request. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue. Please try refreshing the page and trying again. If the request continues to fail, you may have to alter plugin settings or server configuration that could account for this AJAX request being blocked.
ja_JP: "Request Forbidden" エラーが想定していた完了からのリクエストを防止しました。サーバーのサーバー構成がこのリクエストを禁止しており、403のステータスコードを返しました。これはプラグイン / テーマの競合や、サーバー構成の問題が原因である可能性があります。ページを更新し、再試行してみてください。リクエストが失敗し続ける場合は、このブロックされたAJAXリクエストのプラグインの設定や、サーバーの構成を変更することができるアカウントが必要になります。

en: An "invalid format" error prevented the request from completing as expected. The format of data returned could not be recognized. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
ja_JP: "Invalid Format" エラーが想定していた完了からのリクエストを防止しました。返されたデータ形式が認識されませんでした。これはプラグイン / テーマの競合や、サーバー構成の問題が原因である可能性があります。

en: iThemes Security Settings
ja_JP: iThemes Security の設定

en: iThemes Security Logs
ja_JP: iThemes Security のログ

en: This has been disabled.
ja_JP: 無効にされています。

en: Enable Redirection
ja_JP: リダイレクトを有効

en: Redirection Slug
ja_JP: リダイレクトのスラッグ

en: Redirect users to a custom location on your site, instead of throwing a 403 (forbidden) error.
ja_JP: 403（禁止された）エラーを表示せず、サイトでカスタム指定された場所へユーザーをリダイレクトします。

en: The slug to redirect users to when they attempt to access wp-admin while not logged in.
ja_JP: ログインしていない時に wp-admin にアクセスしようとした場合、ユーザーをこのスラッグへリダイレクトします。

note: Description of the plugin
en: Take the guesswork out of WordPress security. iThemes Security offers 30+ ways to lock down WordPress in an easy-to-use WordPress security plugin.
ja_JP: WordPress のセキュリティでもう悩むことはありません。iThemes Security は、使いやすい WordPress のセキュリティプラグインで WordPress を保護する30+の方法を提供しています。

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Multiple versions of iThemes Security are active. Please disable all extra versions of iThemes Security.
ja_JP: 複数の iThemes Security バージョンが有効になっています。iThemes Security すべての追加バージョンを無効にしてください。

en: If you contact support about this error, please provide the following debug details:
ja_JP: このエラーについてサポートに連絡したい場合は、次のデバッグ詳細情報を提供してください :

en: Allow Multiple Authentication Attempts per XML-RPC Request
ja_JP: XML-RPC リクエストごとの複数の認証試行

en: XML-RPC services are disabled on this site.
ja_JP: このサイト上では XML-RPC サービスが無効になっています。

en: Disable Pingbacks
ja_JP: ピンバックを無効化

en: XML-RPC is disabled on the site. This setting is highly recommended if Jetpack, the WordPress mobile app, pingbacks, and other services that use XML-RPC are not used.
ja_JP: サイト上での XML-RPC を無効にします。Jetpack, WordPress Mobile app, ピングバック、および XML-RPC を使用する他サービスを使用していない限り、この設定を強くお勧めします。

en: System Files
ja_JP: システムファイル

en: Show Details
ja_JP: 詳細を表示

en: Strong Passwords
ja_JP: 強力なパスワード

en: Protect System Files
ja_JP: システムファイルの保護

en: Force Unique Nickname
ja_JP: ユニークなニックネームを強制

en: Disable PHP in Uploads - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Uploads
ja_JP: アップロードで PHP を無効 - セキュリティ > 設定 > システムの微調整 > アップロード内の PHP

en: Change WordPress Salts
ja_JP: WordPress のソルトを変更

en: WordPress Salts
ja_JP: WordPress のソルト（暗号化する際に付与されるデータ）

en: WordPress Tweaks
ja_JP: WordPress の微調整

en: Front End SSL Mode
ja_JP: フロントエンドの SSL モード

en: SSL for Dashboard
ja_JP: ダッシュボードの SSL

en: Forces all dashboard access to be served only over an SSL connection.
ja_JP: ダッシュボードのみ、すべてのアクセスを SSL 接続を経由して通信を行うように強制します。

en: Force users to use strong passwords as rated by the WordPress password meter.
ja_JP: WordPress のパスワードメータで評価される強力なパスワードの使用をユーザーへ強制します。

en: Protect System Files - Security > Settings > System Tweaks > System Files
ja_JP: システムファイルの保護 - セキュリティ > 設定 > システムの微調整 > システムファイル

en: Disable Directory Browsing - Security > Settings > System Tweaks > Directory Browsing
ja_JP: ディレクトリの参照を無効 - セキュリティ > 設定 > システムの微調整 > ディレクトリの参照

en: System Tweaks
ja_JP: システムの微調整

en: Prevent public access to readme.html, readme.txt, wp-config.php, install.php, wp-includes, and .htaccess. These files can give away important information on your site and serve no purpose to the public once WordPress has been successfully installed.
ja_JP: readme.html, readme.txt, wp-config.php, install.php, wp-includes, および .htaccess への一般公開を防止します。これらファイルは WordPress が正常にインストールされた後に一般公開されても何も役目も果たさないものと、サイトの重要な情報が明らかになってしまう大切なファイルが含まれます。

en: Disable Directory Browsing
ja_JP: ディレクトリの参照を無効

en: Prevents users from seeing a list of files in a directory when no index file is present.
ja_JP: インデックスファイルがまったく存在しない場合、ディレクトリ内のファイルリスト参照をユーザーから防止します。

en: Disable PHP in Uploads
ja_JP: アップロードで PHP を無効

en: Disable Extra User Archives
ja_JP: 追加ユーザーのアーカイブを無効

en: Disable File Editor - Security > Settings > WordPress Tweaks > File Editor
ja_JP: ファイルエディタを無効 - セキュリティ > 設定 > WordPress の微調整 > ファイルエディタ

en: Disable XML-RPC - Security > Settings > WordPress Tweaks > XML-RPC
ja_JP: XML-RPC を無効 - セキュリティ > 設定 > WordPress の微調整 > XML-RPC

en: Your Nickname must be different than your login name. Please choose a different Nickname.
ja_JP: ニックネームはログイン名と異なっている必要があります。別のニックネームを選択してください。

en: A Nickname is required. Please choose a nickname or fill out your first and last name.
ja_JP: ニックネームが必要です。ニックネームを選択するか、あなたの姓名を入力してください。

en: Disable File Editor
ja_JP: ファイルエディタを無効にする

en: Enables secure SSL connection for the front-end (public parts of your site). Turning this off will disable front-end SSL control, turning this on "Per Content" will place a checkbox on the edit page for all posts and pages (near the publish settings) allowing you to turn on SSL for selected pages or posts. Selecting "Whole Site" will force the whole site to use SSL.
ja_JP: フロントエンド (サイトの公開部分) にセキュアな SSL 接続を可能にします。これをオフにすると、フロントエンドの SSL コントロールは無効になり、"コンテンツごと" に設定すると、編集ページで、すべての投稿とページにチェックボックス (公開設定の近く) が表示され、選択したページや投稿で SSL を有効にできます。"サイト全体" を選択すると、サイト全体で SSL を使用するようになります。

en: Disable XML-RPC
ja_JP: XML-RPC を無効化

en: This forces users to choose a unique nickname when updating their profile or creating a new account which prevents bots and attackers from easily harvesting user’s login usernames from the code on author pages. Note this does not automatically update existing users as it will affect author feed urls if used.
ja_JP: 自分のプロファイルを更新したり、新しいアカウントを作成する際に一意のニックネームを選択するようユーザーへ強制します。ボットや攻撃者による、ユーザーページコードからのログインユーザー名の収集を防ぎます。注意: この機能は、既存ユーザーを自動で更新しません。なぜなら、作者のフィード URL に影響を与えるためです。

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Date
ja_JP: 日付

en: Error
ja_JP: エラー

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: File
ja_JP: ファイル

en: Malware
ja_JP: マルウェア

en: blacklist
ja_JP: ブラックリスト

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Success!
ja_JP: 成功

en: Ban Users
ja_JP: 禁止ユーザー

en: Scanning...
ja_JP: スキャン中...

en: Results
ja_JP: 結果

en: Scan Details
ja_JP: スキャンの詳細

en: Clean
ja_JP: クリーン

en: Scan Files Now
ja_JP: 今すぐファイルをスキャン

en: Custom Login Action
ja_JP: カスタムログインアクション

en: Change Content Directory
ja_JP: コンテンツディレクトリの変更

note: translators: 1. Error message.
en: Error Message: %s
ja_JP: エラーメッセージ: %s

en: No changes were detected.
ja_JP: 変更は検出されませんでした。

en: Memory Used
ja_JP: 使用メモリ

note: translators: 1: Directory path, 2: Directory permissions
en: Unable to set the permissions of the new Directory Name (<code>%1$s</code>) to match the permissions of the old Directory Name. You may have to manually change the permissions of the directory to <code>%2$s</code> in order for your site to function properly.
ja_JP: 新しいディレクトリ名 (<code>%1$s</code>) のアクセス許可を古いディレクトリ名のアクセス許可と一致するように設定できません。サイトを正しく機能させるためには、ディレクトリのアクセス許可を手動で <code>%2$s</code> に変更する必要があります。

en: Do not remove. Removing this line could break your site. Added by Security > Settings > Change Content Directory.
ja_JP: 削除しないでください。この行を削除すると、サイトが壊れる可能性があります。セキュリティ > 設定 > コンテンツディレクトリの変更で追加されました。

en: File types listed here will not be checked for changes. While it is possible to change files such as images it is quite rare and nearly all known WordPress attacks exploit php, js and other text files.
ja_JP: ここにリストされているファイルタイプは、変更をチェックしません。画像などのファイルを変更することは可能ですが、これは非常に稀で、WordPress の攻撃で大半は PHP や JS などのテキストファイルを悪用してきます。

en: View Logs
ja_JP: ログを参照

en: Get iThemes Security Pro
ja_JP: iThemes Security PRO の購入

en: Ban User Agents
ja_JP: ユーザーエージェントの禁止

en: Ban Hosts - Security > Settings > Banned Users
ja_JP: 禁止ホスト - セキュリティ > 設定 > 禁止ユーザー

en: Ban User Agents - Security > Settings > Banned Users
ja_JP: ユーザーエージェントの禁止 - セキュリティ > 設定 > 禁止ユーザー

en: Banned Users
ja_JP: 禁止ユーザー

en: Max Login Attempts Per Host
ja_JP: ホスト単位での最大ログイン試行回数

en: Max Login Attempts Per User
ja_JP: ユーザー単位での最大ログイン試行回数

en: Minutes to Remember Bad Login (check period)
ja_JP: 不正ログインを記録する分数（指定した周期でチェック）

en: Local Brute Force Protection
ja_JP: ローカルのブルートフォース保護

en: The number of login attempts a user has before their host or computer is locked out of the system. Set to 0 to record bad login attempts without locking out the host.
ja_JP: ホストまたはコンピュータがシステムからロックアウトされる前に、ユーザーが猶予されるログイン試行回数を指定してください。ホストをロックアウトすることなく、不正ログインの試行を記録する場合は 0 に設定してください。

en: If one had unlimited time and wanted to try an unlimited number of password combinations to get into your site they eventually would, right? This method of attack, known as a brute force attack, is something that WordPress is acutely susceptible to as, by default, the system doesn’t care how many attempts a user makes to login. It will always let you try again. Enabling login limits will ban the host user from attempting to login again after the specified bad login threshold has been reached.
ja_JP: 制限のない無数のパスワードを組み合わせ、無限の時間を持って試みたとしたら、最終的にこれらはあなたのサイトへ望みどおり侵入してきます。当然ですよね？ブルートフォース攻撃として知られているこの攻撃方法は、ユーザーがログイン可能となる無数の悪意ある試行を行います。これはデフォルトの WordPress システムのままでは防止できないので、非常に影響を受けやすい状態に曝されています。これでは常に悪意のある試行を許してしまうことになります。そこで、このログイン制限を有効にし、指定された不正なログインが閾値（しきい値）に達した後、再度ログインを試みようとした際にホストごとユーザーを禁止することができます。

en: The number of login attempts a user has before their username is locked out of the system. Note that this is different from hosts in case an attacker is using multiple computers. In addition, if they are using your login name you could be locked out yourself. Set to 0 to log bad login attempts per user without ever locking the user out (this is not recommended).
ja_JP: ユーザー名がシステムからロックアウトされる前に、ユーザーが猶予されるログイン試行回数を指定してください。これは、攻撃者が複数のコンピュータを使用している場合は、ホストが異なることに注意してください。攻撃者が、あなたのログイン名を使用している場合はさらに、あなた自身がロックアウトされてしまう可能性があります。常にユーザーをロックアウトせず、ユーザー単位で不正ログインの試行をログに記録する場合は、0 に設定（おすすめしません）してください。

en: The number of minutes in which bad logins should be remembered.
ja_JP: 不正ログインを記憶しておきたい分数を指定してください。

en: Immediately ban a host that attempts to login using the “admin” username.
ja_JP: ユーザー名 "admin" を使用してログインを試行してきたホストを即禁止します。

en: too many bad login attempts
ja_JP: 悪質な不正ログインの試行

en: user tried to login as "admin."
ja_JP: "admin" としてログイン試行しようとしたユーザー

en: The new directory name cannot be an absolute path. Please supply a path that is relative to <code>ABSPATH</code> (<code>%s</code>).
ja_JP: 新しいディレクトリ名は絶対パスにすることはできません。<code>ABSPATH</code>（<code>%s</code>）の相対パスを入力してください。

en: A file or directory already exists at <code>%s</code>. No Directory Name changes have been made. Please choose a new Directory Name or remove the existing file or directory and try again.
ja_JP: ファイルまたはディレクトリが既に <code>%s</code> で存在します。ディレクトリ名の変更は行われませんでした。新しいディレクトリ名を選択するか、既存のファイルまたはディレクトリを削除して、もう一度お試しください。

en: Get Support
ja_JP: サポートを受ける

en: Could not update prefix references in options table.
ja_JP: オプションテーブル内の参照プレフィックスを更新できませんでした。

note: translators: 1: Old directory path, 2: New directory path
en: Unable to rename the <code>%1$s</code> directory to <code>%2$s</code>. This could indicate a file permission issue or that your server does not support the supplied name as a valid directory name. No config file or directory changes have been made.
ja_JP: ディレクトリ <code>%1$s</code> の名前を <code>%2$s</code> へ変更することはできません。これは、ファイルのアクセス許可の問題を示している可能性があり、サーバーが有効なディレクトリ名として指定された名前をサポートしていません。したがって、構成ファイルやディレクトリの変更は行われていません。

en: Could not update prefix references in usermeta table.
ja_JP: ユーザーメタテーブル内の参照プレフィックスを更新できませんでした。

en: Ignore File Types
ja_JP: 無視するファイルタイプ

en: File Change Detection
ja_JP: ファイル変更の検出

en: An unknown error occured. Please try again later
ja_JP: 不明なエラーが発生しました。後でもう一度お試しください

en: File Hash
ja_JP: ファイルハッシュ

en: Hide Backend
ja_JP: バックエンドの非表示

en: Login Slug
ja_JP: ログインのスラッグ

en: Enable the hide backend feature.
ja_JP: バックエンド機能の非表示を有効にします。

en: The scan failed to properly scan the site.
ja_JP: スキャンは、正常にサイトをスキャンすることができませんでした。

en: Register Slug
ja_JP: 登録のスラッグ

note: translators: 1: Old directory path, 2: New directory path, 3: Specific error details
en: CRITICAL ERROR: The <code>%1$s</code> directory was successfully renamed to the new name (<code>%2$s</code>). However, an error occurred when updating the <code>wp-config.php</code> file to configure WordPress to use the new content directory. iThemes Security attempted to rename the directory back to its original name, but an unknown error prevented the rename from working as expected. In order for your site to function properly, you will either need to manually rename the <code>%2$s</code> directory back to <code>%1$s</code> or manually update the <code>wp-config.php</code> file with the necessary modifications. The error that prevented the file from updating is as follows: %3$s
ja_JP: 致命的なエラー: <code>%1$s</code> ディレクトリの名前が新しい名前 (<code>%2$s</code>) に変更されました。これにより、WordPress で新しいコンテンツディレクトリを使用するため <code>wp-config.php</code> ファイルの設定を更新しようとしましたが、この処理中にエラーが発生しました。iThemes Security は、元の名前にディレクトリ名を戻そうとしましたが、不明なエラーが原因で、名前の変更が想定どおりに作動しませんでした。サイトを正常に作動させるには、<code>%2$s</code> ディレクトリの名前を手動で <code>%1$s</code> に変更するか、手動で <code>wp-config.php</code> ファイルに必要な変更を加えてください。ファイルの更新を妨げたエラーは次のとおりです : %3$s

en: Action
ja_JP: 操作

en: Added
ja_JP: 追加しました

en: Modified
ja_JP: 最終編集

en: Enable HackRepair.com's blocklist feature - Security > Settings > Banned Users > Default Blocklist
ja_JP: HackRepair.com のブラックリスト機能を有効化 - セキュリティ > 設定 > 禁止ユーザー > デフォルトのブラックリスト

en: The login url slug cannot be “login”, “admin”, “dashboard”, or “wp-login.php” as these are use by default in WordPress.
ja_JP: ログイン URL のスラッグは、WordPress のデフォルトで使用されている 「login」、 「admin」、「dashboard」、「wp-login.php」にすることはできません。

en: WordPress uses the “action” variable to handle many login and logout functions. By default this plugin can handle the normal ones but some plugins and themes may utilize a custom action (such as logging out of a private post). If you need a custom action please enter it here.
ja_JP: WordPress は「action」変数を使用して、多くのログイン機能とログアウト機能を処理します。デフォルトで、このプラグインは通常のプラグインを処理できますが、一部のプラグインやテーマはカスタムアクション (プライベート投稿からのログアウトなど) を利用する例があります。 そのカスタムアクションが必要な場合は、こちらに入力してください。

en: Automatically ban “admin” user
ja_JP: 自動的に「admin」ユーザーを禁止

en: Description
ja_JP: 説明

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: Daily
ja_JP: 毎日

en: Data
ja_JP: データ

en: Database Backups
ja_JP: データベースのバックアップ

en: Notice
ja_JP: 通知

en: Backup Method
ja_JP: バックアップ方法

en: Save Locally Only
ja_JP: ローカル保存のみ

en: List View
ja_JP: リスト表示

en: Compress Backup Files
ja_JP: バックアップファイルを圧縮

en: Excerpt View
ja_JP: 抜粋表示

en: Security Check
ja_JP: セキュリティチェック

en: Permanently
ja_JP: 永続的

en: User
ja_JP: ユーザー

en: Host
ja_JP: ホスト

en: Site Lockout Notification
ja_JP: サイトのロックアウト通知

en: To view logs within the plugin you must enable database logging in the Global Settings. File logging is not available for access within the plugin itself.
ja_JP: プラグイン内のログを表示するには、グローバル設定でのデータベースのログを有効にする必要があります。ファイルログは、プラグイン内のアクセス自体には使用できません。

en: %s could not be read. It does not appear to be a file.
ja_JP: %s を読み取ることができませんでした。これはファイルではありません。

en: %s could not be read. Both the fopen/feof/fread/flock and file_get_contents functions are disabled on the server.
ja_JP: %s は読み取ることができませんでした。fopen/feof/fread/flock と file_get_contents 関数の両方がサーバー上で無効になっています。

en: %s could not be read due to an unknown error.
ja_JP: %s の不明なエラーのため、読み取ることができませんでした。

en: %s could not be written. Both the fopen/fwrite/flock and file_put_contents functions are disabled on the server. This is a server configuration issue that must be resolved before iThemes Security can write files.
ja_JP: %s へ書き込むことができませんでした。fopen/fwrite/flock と file_put_contents 関数の両方がサーバー上で無効になっています。これは、iThemes Security がファイルへ書き込むことはできないので、事前に解決する必要のあるサーバーの設定問題になります。

en: %s could not be written as a file. The requested path already exists as a directory. The directory must be removed or a new file name must be chosen before the file can be written.
ja_JP: %s はファイルとして書き込むことができませんでした。リクエストされたパスは既にディレクトリとして存在しています。ファイルを書き込み可能にする前に、新しいファイル名を選択するかディレクトリを削除する必要があります。

en: %s could not be written. This could be due to a permissions issue. Ensure that PHP runs as a user that has permission to write to this location.
ja_JP: %s へ書き込むことができませんでした。これは、パーミッションの問題が原因である可能性があります。PHP が、この場所の書き込み権限を持つユーザーとして実行されているか確認してください。

en: The file %s could not be removed as the unlink() function is disabled. This is a system configuration issue.
ja_JP: ファイル %s は unlink() 関数が無効になっているので削除することができませんでした。これは、システム構成の問題になります。

en: Unable to remove %s due to an unknown error.
ja_JP: 原因不明のエラーで %s を削除することができません。

en: The file %1$s could not have its permissions updated as non-integer permissions were sent: (%2$s) %3$s
ja_JP: 送信された非整数のパーミッションにより、ファイル %1$s のパーミッションは更新されませんでした:（%2$s）%3$s

en: The file %s could not have its permissions updated as the chmod() function is disabled. This is a system configuration issue.
ja_JP: ファイル %s は chmod() 関数が無効になっているので更新することができませんでした。これは、システム構成の問題になります。

en: Permissions for the file %s could not be read as the file could not be found.
ja_JP: ファイルが見つからないため、ファイル %s の権限は読み取ることができませんでした。

en: Permissions for the file %s could not be read as the fileperms() function is disabled. This is a system configuration issue.
ja_JP: ファイル %s の権限が無効になっているので、 fileperms() 関数として読み取ることができませんでした。これは、システム構成の問題になります。

en: iThemes Security preserved the following settings as removing them could prevent the site from functioning correctly.
ja_JP: iThemes Security は、それらが正常に機能してからサイトの防止可能な消去に応じて次の設定を保存しました。

en: Updates to <code>wp-config.php</code> are disabled via a filter.
ja_JP: <code>wp-config.php</code> の更新は、フィルタを経由して無効になっています。

en: Unable to read %1$s due to the following error: %2$s
ja_JP: 次のエラーのため %1$s を読み取ることができません: %2$s

en: Do not modify or remove this line
ja_JP: 変更またはこの行を削除しないでください

en: Unable to strip comments from the source code as the token_get_all() function is disabled. This is a system configuration issue.
ja_JP: token_get_all() 関数が無効になっているので、ソースコードからコメントを削除することができません。これは、システム構成の問題になります。

en: Unable to strip comments from the source code as the token_get_all() function returned an unrecognized value (type: %s)
ja_JP: token_get_all() 関数が認識できない値を返したため、ソースコードからコメントを削除することができません（タイプ : %s）

en: %s could not be read. Both the opendir/readdir/closedir and glob functions are disabled on the server.
ja_JP: %s は読み取ることができませんでした。 opendir/readdir/closedir とグローバル関数の両方がサーバー上で無効になっています。

en: The directory %s could not be created as a file with that name already exists.
ja_JP: この名前のファイルが既に存在しているので、ディレクトリ %s を作成できませんでした。

en: The directory %s could not be created as the mkdir() function is disabled. This is a system configuration issue.
ja_JP: ディレクトリ %s は mkdir() 関数が無効になっているため、作成することができませんでした。これは、システム構成の問題になります。

en: The directory %s could not be created as an existing parent directory could not be found.
ja_JP: 既存の親ディレクトリが見つからないため、ディレクトリ %s を作成できませんでした。

en: The directory %s could not be created due to an unknown error. This could be due to a permissions issue.
ja_JP: ディレクトリ %s は不明なエラーのために作成できませんでした。これは、パーミッションの問題が原因である可能性があります。

en: The directory %s could not be removed as the rmdir() function is disabled. This is a system configuration issue.
ja_JP: ディレクトリ %s は rmdir() 関数が無効になっているため、削除することができませんでした。これは、システム構成の問題になります。

en: Unable to remove %1$s due to the following error: %2$s
ja_JP: 次のエラーが原因で %1$s は削除することができませんでした : %2$s

en: Permissions for the directory %s could not be read as the directory could not be found.
ja_JP: ディレクトリが見つからなかったので、ディレクトリ %s のアクセス権を読み取れませんでした。

en: Permissions for the directory %s could not be read as the fileperms() function is disabled. This is a system configuration issue.
ja_JP: fileperms() 関数が無効のため、ディレクトリ %s のアクセス権を読み取れませんでした。これは、システム構成の問題になります。

en: Change User ID 1
ja_JP: ユーザー ID1 を変更

en: Admin User
ja_JP: 管理者ユーザー

en: Backup Location
ja_JP: バックアップの保存場所

en: Backups to Retain
ja_JP: バックアップの保持数

en: Schedule Database Backups
ja_JP: データベースのバックアップスケジュール

en: Backup Interval
ja_JP: バックアップの間隔

en: Save Locally and Email
ja_JP: ローカルに保存してメール

en: Email Only
ja_JP: メールのみ

en: Select what we should do with your backup file. You can have it emailed to you, saved locally or both.
ja_JP: バックアップファイルをどのように保存する必要があるか選択してください。ローカルまたはメールで送信、または両方での保存を選択することが可能です。

en: Limit the number of backups stored locally (on this server). Any older backups beyond this number will be removed. Enter “0” to retain all backups.
ja_JP: ローカルに（このサーバー上に）保存するバックアップ数を制限できます。この数を越えた場合、古いバックアップは順に削除されます。"0" に設定すると、すべてのバックアップを制限なしで保管します。

en: The number of days between database backups.
ja_JP: データベースのバックアップを実行したい間隔を日数で指定してください。

en: Time
ja_JP: 時刻

en: No items found.
ja_JP: 項目は見つかりませんでした。

note: translators: 1: month name, 2: 4-digit year
en: %1$s %2$d
ja_JP: %2$d年%1$s

en: Current Page
ja_JP: 現在のページ

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
ja_JP: %1$s / %2$s

en: Complete!
ja_JP: 完了しました。

en: Daily Security Digest
ja_JP: 日次セキュリティ通知

en: Excluded Files
ja_JP: 除外されたファイル

en: Included Tables
ja_JP: 含めるテーブル

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Security error!
ja_JP: セキュリティエラー！

en: Lockout
ja_JP: ロックアウト

en: Lockouts
ja_JP: ロックアウト

en: File Only
ja_JP: ファイルのみ

en: Database Only
ja_JP: データベースのみ

en: Path to Log Files
ja_JP: ログファイルのパス

en: Write to Files
ja_JP: ファイルへの書き込み

en: How should event logs be kept
ja_JP: イベントログの保存方法

en: iThemes Security can log events in multiple ways, each with advantages and disadvantages. Database Only puts all events in the database with your posts and other WordPress data. This makes it easy to retrieve and process but can be slower if the database table gets very large. File Only is very fast but the plugin does not process the logs itself as that would take far more resources. For most users or smaller sites Database Only should be fine. If you have a very large site or a log processing software then File Only might be a better option.
ja_JP: iThemes Security は、複数の方法でイベントをログに記録できますが、それぞれ長所と短所があります。"データベースのみ" の場合は、他の WordPress データと投稿と共にデータベース内のすべてのイベントを標準出力します。これにより、検索と処理が容易になりますが、データベーステーブルが非常に肥大化するので処理速度が低下するおそれがあります。"ファイルのみ" の場合は非常に高速ですが、プラグインはログそのものを処理しません。これは非常に多くのリソースを必要とするためです。大部分のユーザーまたは小規模なサイトのデータベースのみなら問題はありません。非常に大きなサイト、またはログ処理ソフトウェアをお持ちの場合は、"ファイルのみ" を選択する方法がおすすめです。

en: New! Take your site security to the next level by activating iThemes Brute Force Network Protection.
ja_JP: NEW！iThemes Brute Force Network Protection を有効にすることで、サイトのセキュリティを次のレベルまで引き上げることができます。

en: Active Lockouts
ja_JP: ロックアウト有効

en: Your IP address has been flagged as a threat by the iThemes Security network.
ja_JP: あなたの IP アドレスは iThemes Security network による脅威としてフラグ付けがされています。

en: You have been locked out due to too many invalid login attempts.
ja_JP: あなたの過剰な無効ログイン試行によりロックアウトされました。

en: You must restart your NGINX server for the changes to take effect.
ja_JP: 変更を有効にするには、あなたの NGINX サーバーを再起動する必要があります。

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Pro
ja_JP: PRO

en: This path must be writable by your website. For added security, it is recommended you do not include it in your website root folder.
ja_JP: このパスは、ウェブサイト側で書き込み可能である必要があります。セキュリティの強化維持のため、あなたのウェブサイトのルートフォルダ内に指定することはおすすめしません。

en: wp-config.php Rules
ja_JP: wp-config.php のルール

en: Get Free API Key
ja_JP: 無料の API キーを取得

en: Both
ja_JP: 両方

en: NGINX Conf File
ja_JP: NGINX Conf ファイル

en: Allow Data Tracking
ja_JP: データの追跡を許可

en: Hide Security Menu in Admin Bar
ja_JP: 管理バーのセキュリティメニューを非表示

en: Host Lockout Message
ja_JP: ホストのロックアウトメッセージ

en: User Lockout Message
ja_JP: ユーザーのロックアウトメッセージ

en: Community Lockout Message
ja_JP: コミュニティのロックアウトメッセージ

en: Days to Keep Database Logs
ja_JP: データベースのログを保存する日数

en: The message to display when a computer (host) has been locked out.
ja_JP: コンピュータ（ホスト）がロックアウトされた際に、上記メッセージを表示します。

en: The message to display to a user when their account has been locked out.
ja_JP: アカウントがロックアウトされた際に、上記メッセージをユーザーに表示します。

en: The message to display to a user when their IP has been flagged as bad by the iThemes network.
ja_JP: この IP が iThemes security network から脅威としてフラグ指定されるとユーザーにメッセージを表示します。

en: Allow iThemes to track plugin usage via anonymous data.
ja_JP: iThemes の匿名データを経由して、プラグイン使用状況の追跡を許可します。

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Global Settings
ja_JP: 全体設定
