Themes - Twenty Twenty - en to sq_AL translation catalogue (136 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
sq_AL: Tema jonë parazgjedhje për 2020-n është konceptuar për të përfituar plotësisht prej zhdërvjelltësisë së përpunuesit me blloqe. Ente dhe biznese kanë aftësinë të krijojnë faqe hyrëse dinamike, me skema të pafundme, duke përdorur blloqet për grupe dhe shtylla. Shtylla në qendër për lëndën dhe tipografia e përimtuar e bëjnë gjithashtu të përsosur për blogje tradicionalë. Stile të plotë përpunuesi ju japin një ide të mirë se si do të duket lënda juaj, edhe para se ta botoni. Mund t’i jepni sajtit tuaj një ton personal duke ndryshuar që nga Përshtatësi ngjyra sfondesh dhe ngjyrë theksimesh. Ngjyrat e krejt elementëve në sajtin tuaj llogariten automatikisht bazuar në ngjyrat që zgjidhni, duke siguruar për vizitorët tuaj një kontrast të lartë, të përdorshëm, ngjyrash.

[ctx: color]
en: Custom
sq_AL: Vetjake

[ctx: color]
en: Default
sq_AL: Parazgjedhje

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political, and philosophical issues are intrinsic to our program. As visitor, you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings, and other events with free admission.
sq_AL: Me shtatë kate arkitekture mbresëlënëse, UMoMA shfaq ekspozita arti bashkëkohor ndërkombëtar, ndonjëherë tok me retrospektiva historike arti. Çështjet ekzistenciale, politike dhe filozofike janë pjesë e pandarë e programit tonë. Si vizitorë, jeni të ftuar në biseda ture artistësh, leksione, shfaqje filmash dhe veprimtari të tjera me hyrje të lirë

en: The Premier Destination for Modern Art in Sweden
sq_AL: Vendmbërritja Parësore për Art Modern në Suedi

en: Introduction
sq_AL: Hyrje

en: August 1 — December 1
sq_AL: 1 gusht — 1 dhjetor

en: Abstract Rectangles
sq_AL: Drejtkëndësha Abstraktë

en: Featured Content
sq_AL: Lëndë e Zgjedhur

en: <em>Price</em><br>Included
sq_AL: <em>Çmim</em><br>Përfshi

en: <em>Location</em><br>Exhibit Hall B
sq_AL: <em>Vend</em><br>Salla B e Ekspozimeve

en: <em>Dates</em><br>Aug 1 — Dec 1
sq_AL: <em>Data</em><br>1 gusht — 1 dhjetor

en: Event Details
sq_AL: Hollësi Veprimtarie

en: Shop Now
sq_AL: Blini Tani

en: An awe-inspiring collection of books, prints, and gifts from our exhibitions.
sq_AL: Një koleksion mahnitës librash, shtypjesh dhe dhuratash nga ekspozitat tona.

en: The Store
sq_AL: Shitorja

en: Award-winning exhibitions featuring internationally-renowned artists.
sq_AL: Ekspozita të vlerësuara me çmime, që përfshijnë artistë të mirënjohur ndërkombëtarisht.

en: The Museum
sq_AL: Muzeu

en: Double Call to Action
sq_AL: Thirrje Dopio Për Veprim

en: Become a Member
sq_AL: Bëhuni një Anëtar

en: Support the Museum and Get Exclusive Offers
sq_AL: Përkrahni Muzeun dhe Përfitoni Oferta Ekskluzive

en: Call to Action
sq_AL: Thirrje Për Veprim

[ctx: menu]
en: Mobile
sq_AL: Celular

[ctx: menu]
en: Expanded
sq_AL: E zgjeruar

[ctx: menu]
en: Horizontal
sq_AL: Horizontalisht

[ctx: toggle text]
en: Search
sq_AL: Kërkim

[ctx: color]
en: Secondary
sq_AL: Dytësore

[ctx: color]
en: Primary
sq_AL: Parësor

en: Nothing Found
sq_AL: S’u Gjet Gjë

en: Show author bio
sq_AL: Shfaq jetëshkrim autori

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
sq_AL: Shihni Arkiv <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
sq_AL: UMoMA e Re Hap Dyert

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
sq_AL: Në

en: Join the Club
sq_AL: Bëhuni pjesë e Klubit

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
sq_AL: Anëtarët përfitojnë hyrje në ekspozita dhe ulje çmimesh ekskluzive. Anëtarësia jonë kushton $99.99 dhe aplikohet një herë në vit.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
sq_AL: Bëhuni Anëtar dhe Merrni Oferta Ekskluzive!

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
sq_AL: Ekspozitat prodhohen nga UMoMA në bashkëpunim me artistë dhe muze anembanë botës dhe shpesh tërheqin vëmendje ndërkombëtare. UMoMA ka fituar Nderim Special nga Muzeu Europian i Vitit, dhe qe mes kandidatëve kryesues për Çmimin Muzeu Suedez i Vitit, si edhe për Çmimin e Këshillit Europian për Muzetë.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
sq_AL: Me shtatë kate arkitekture mbresëlënëse, UMoMA shfaq ekspozita arti bashkëkohor ndërkombëtar, ndonjëherë tok me retrospektiva historike arti. Çështjet ekzistenciale, politike dhe filozofike janë pjesë e pandarë e programit tonë. Si vizitorë, jeni të ftuar në biseda ture artistësh, leksione, shfaqje filmash dhe veprimtari të tjera me hyrje të lirë

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
sq_AL: &#8220;Kiborgët, siç ka përcaktuar filozofja Donna Haraway, nuk janë mirënjohës. Nuk e mbajnë mend gjithësinë.&#8221;

en: From Signac to Matisse
sq_AL: Nga Sinjaku te Matis

en: The Life I Deserve
sq_AL: Jeta Që Meritoj

en: October 1 -- December 1
sq_AL: 1 Tetor -- 1 Dhjetor

en: Theatre of Operations
sq_AL: Teatër Veprimesh

en: Read More
sq_AL: Lexoni Më Tepër

en: August 1 -- December 1
sq_AL: 1 Gusht -- 1 Dhjetor

en: Works and Days
sq_AL: Vepra dhe Ditë

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
sq_AL: Destinacioni special për artin modern në Suedinë Veriore. Hapur nga 10am deri më 6pm çdo ditë gjatë muajve të verës.

en: The New UMoMA Opens its Doors
sq_AL: MoMA e re Hap Dyert e Veta

en: Overlay Opacity
sq_AL: Tejdukshmëri Shtrese Përsipër

en: The color used for the text in the overlay.
sq_AL: Ngjyra e përdorur për tekstin në shtresën përsipër.

en: Overlay Text Color
sq_AL: Ngjyrë Teksti Shtrese Përsipër

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
sq_AL: Ngjyra e përdorur për shtresën përsipër. Si parazgjedhje përdoret ngjyra e theksimeve.

en: Overlay Background Color
sq_AL: Ngjyrë Sfondi Shtrese Përsipër

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
sq_AL: Rregullime për gjedhe faqesh "Gjedhe Mbulesash". Shtoni një figurë të zgjedhur që të përdoret si sfond.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
sq_AL: Aplikoni një ngjyrë vetjake për lidhje, butona, figura të zgjedhura.

en: Primary Color
sq_AL: Ngjyrë Parësore

en: Search for:
sq_AL: Kërkoni për:

en: search again
sq_AL: rikërko

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
sq_AL[0]: Gjetëm %s përfundim për kërkimin tuaj.
sq_AL[1]: Gjetëm %s përfundime për kërkimin tuaj.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
sq_AL: Sipër %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
sq_AL: Në krye %s

en: 404 not found
sq_AL: 404 nuk u gjet

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
sq_AL: Gjedhe me Gjerësi të Plotë

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
sq_AL: <span class="nav-short">Postime</span> Më të Vjetra

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
sq_AL: <span class="nav-short">Postime</span> Më të Reja

en: Post
sq_AL: Postoni

en: Close search
sq_AL: Mbylle kërkimin

en: Expanded Social links
sq_AL: Lidhjesh të Zgjeruara Shoqërorësh

en: Close Menu
sq_AL: Mbylle Menunë

en: Social links
sq_AL: Lidhje shoqërorësh

en: Footer
sq_AL: Fundfaqe

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
sq_AL: Nga %s

en: Pages:
sq_AL: Faqe:

en: Page
sq_AL: Faqe

en: Scroll Down
sq_AL: Rrëshqitni Më Poshtë

[ctx: submit button]
en: Search
sq_AL: Kërko

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
sq_AL: Kërkim &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
sq_AL: S’gjetëm dot ndonjë përfundim për kërkimin tuaj. Mund të provonit edhe një herë përmes formularit të kërkimit më poshtë.

en: Search:
sq_AL: Kërko:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
sq_AL: Përpunoni <span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Sticky post
sq_AL: Postim ngjitës

en: Tags
sq_AL: Etiketa

en: Categories
sq_AL: Kategori

en: Post date
sq_AL: Datë postimi

en: Post author
sq_AL: Autor postimi

en: Social Links Menu
sq_AL: Menu Lidhjesh Shoqërore

en: Primary
sq_AL: Parësor

en: Search
sq_AL: Kërkim

en: Continue reading
sq_AL: Vazhdoni me leximin

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
sq_AL: Më të mëdha

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
sq_AL: Të mëdha

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
sq_AL: Të rregullta

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
sq_AL: Të vogla

en: Background Color
sq_AL: Ngjyrë Sfondi

en: Subtle Background
sq_AL: Sfond i Lehtë

en: Accent Color
sq_AL: Ngjyrë Theksimi

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
sq_AL: Widget-et në këtë fushë do të shfaqen në shtyllën e dytë të fundfaqes.

en: Footer #2
sq_AL: Fundfaqe #2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
sq_AL: Widget-et në këtë fushë do të shfaqen në shtyllën e parë të fundfaqes.

en: Footer #1
sq_AL: Fundfaqe #1

en: Skip to the content
sq_AL: Kalo te lënda

en: Social Menu
sq_AL: Menu Shoqërorësh

en: Footer Menu
sq_AL: Menu Fundfaqeje

en: Mobile Menu
sq_AL: Menu Celulari

en: Desktop Expanded Menu
sq_AL: Menu e Zgjeruar Desktopi

en: Desktop Horizontal Menu
sq_AL: Menu Horizontale Desktopi

en: Powered by WordPress
sq_AL: Bazuar në WordPress

en: Comments are closed.
sq_AL: Komentet janë të mbyllura.

en: Comments
sq_AL: Komente

en: Older Comments
sq_AL: Komente Më të Vjetra

en: Newer Comments
sq_AL: Komente Më të Reja

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
sq_AL[0]: %1$s përgjigje te &ldquo;%2$s&rdquo;
sq_AL[1]: %1$s përgjigje te &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
sq_AL: Një përgjigje te &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
sq_AL: Lini një koment

en: Show sub menu
sq_AL: Shfaq nënmenu

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
sq_AL: #%d (pa titull)

en: By Post Author
sq_AL: Nga Autor Postimi

en: Your comment is awaiting moderation.
sq_AL: Komenti juaj po pret moderimin.

en: Edit
sq_AL: Përpunojeni

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
sq_AL: %1$s te %2$s

en: says:
sq_AL: thotë:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
sq_AL: Sigurohuni që kontrasti është i mjaftueshëm, që teksti të jetë i lexueshëm.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
sq_AL: Krijon një efekt paralaks, kur vizitori rrëshqet në faqe.

en: Fixed Background Image
sq_AL: Figurë Sfondi të Palëvizshëm

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
sq_AL: Gjedhe Mbulesash

en: Summary
sq_AL: Përmbledhje

en: Full text
sq_AL: Tekst i plotë

en: On archive pages, posts show:
sq_AL: Në Faqe arkivi, postimet shfaqin:

en: Show search in header
sq_AL: Shfaq kërkim te kreu

en: Theme Options
sq_AL: Mundësi Teme

en: Header &amp; Footer Background Color
sq_AL: Ngjyrë Sfondi Kryefaqeje &amp; Fundfaqeje

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
sq_AL: E ripërmason logon sa gjysma e madhësisë së ngarkuar, duke e bërë të kthjellët në ekrane me qartësi të madhe.

en: Retina logo
sq_AL: Logo për Retina

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
sq_AL: Faqja që po kërkonit s’u gjet dot. Mund të jetë hequr, riemërtuar, ose nuk ka ekzistuar kurrë.

en: Page Not Found
sq_AL: Faqja S’u Gjet

note: Author of the theme
en: the WordPress team
sq_AL: Ekipi i WordPress-it
