Themes - Patus - en to sv_SE translation catalogue (163 entries)

en:  - Theme: %1$s by %2$s.
sv_SE:  - Tema: %1$s från %2$s.

en:  in %1$s
sv_SE:  i %1$s

en: % Comments
sv_SE: % kommentarer

en: %1$s installed and activated successfully.
sv_SE: %1$s installerades och aktiverades utan problem.

en: %1$s installed successfully.
sv_SE: %1$s installerades utan problem.

en: %s Dashboard
sv_SE: %s administrationspanel

en: %s Theme Dashboard
sv_SE: %s-temats adminpanel

en: %s supports the Theme Customizer for all theme settings. Click "Customize" to start customize your site.
sv_SE: %s stöder temaanpassaren för alla temainställningar. Klicka på ”Anpassa” för att börja anpassa din webbplats.

en: &larr; Older Comments
sv_SE: &larr; Äldre kommentarer

en: &larr; Previous
sv_SE: &larr; Föregående

en: (Edit)
sv_SE: (Redigera)

en: 0 Comment
sv_SE: 0 kommentarer

en: 1 Comment
sv_SE: 1 kommentar

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activate %2$s
sv_SE: Aktivera %2$s

en: Active
sv_SE: Aktivt

en: Active Now
sv_SE: Aktivera nu

en: All installations and activations have been completed.
sv_SE: Alla installationer och aktiveringar har slutförts.

en: All installations have been completed.
sv_SE: Alla installationer har slutförts.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
sv_SE: Alla tillägg installerades och aktiverades utan problem. %1$s

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
sv_SE: Ett fel uppstod vid installation av %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Archives Template
sv_SE: Mall arkivsida

en: Archives by Subject
sv_SE: Arkiv efter ämne

en: Asides
sv_SE: Notiser

en: Audios
sv_SE: Ljud

en: Author: %s
sv_SE: Författare: %s

en: Available version:
sv_SE: Tillgänglig version:

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
sv_SE[0]: Börja aktivera tillägg
sv_SE[1]: Börja aktivera tillägg

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
sv_SE[0]: Börja installera tillägg
sv_SE[1]: Börja installera tillägg

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
sv_SE[0]: Börja uppdatera tillägg
sv_SE[1]: Börja uppdatera tillägg

en: Chats
sv_SE: Chattar

en: Comment navigation
sv_SE: Kommentarsnavigering

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentarer är stängda.

en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Fortsätt läsa %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Day: %s
sv_SE: Dag: %s

en: Dismiss this notice
sv_SE: Avfärda denna notis

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Email Address:
sv_SE: E-postadress:

en: External Source
sv_SE: Extern källa

en: Facebook Link:
sv_SE: Facebook-länk:

en: FameThemes Demo Importer
sv_SE: Importera FameThemes exempelinnehåll

en: Fullwidth Template
sv_SE: Mall fullbredd

en: Galleries
sv_SE: Gallerier

en: General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Hey, you will need to install and activate the %1$s plugin first.
sv_SE: Du måste installera och aktivera tillägget %1$s först.

en: Hide Details
sv_SE: Dölj detaljer

en: Images
sv_SE: Bilder

en: Install
sv_SE: Installera

en: Install %2$s
sv_SE: Installera %2$s

en: Install Now
sv_SE: Installera nu

en: Install Plugins
sv_SE: Installera tillägg

en: Install Required Plugins
sv_SE: Installera obligatoriska tillägg

en: Installed But Not Activated
sv_SE: Installerat men inte aktiverat

en: Installed version:
sv_SE: Installerad version:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Installerar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
sv_SE: Installerar tillägg: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Installerar och aktiverar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
sv_SE: Det verkar som om inget hittades på denna plats. Kanske prova någon av länkarna nedan eller söka?

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
sv_SE: Det verkar som att vi inte kan hitta det du letar efter. Prova att göra en sökning.

en: Last 30 Posts
sv_SE: Senaste 30 inläggen

en: Leave a comment
sv_SE: Lämna en kommentar

en: Left Sidebar
sv_SE: Vänster sidopanel

en: Links
sv_SE: Länkar

en: Minimum required version:
sv_SE: Minsta version som krävs:

en: Month: %s
sv_SE: Månad: %s

en: Monthly Archives
sv_SE: Månatliga arkiv

en: Most Used Categories
sv_SE: Mest använda kategorierna

en: Need any help to setup and configure %s? Please have a look at our documentations instructions.
sv_SE: Behöver du hjälp med att ställa in och konfigurera %s? Ta en titt på vår dokumentationsinstruktion.

en: Newer Comments &rarr;
sv_SE: Nyare kommentarer &rarr;

en: Next &rarr;
sv_SE: Nästa &rarr;

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
sv_SE: Ingen åtgärd vidtagen. Tillägg %1$s var redan aktiv.

en: No plugins are available to be activated at this time.
sv_SE: Inga tillägg är tillgängliga för att aktiveras just nu.

en: No plugins are available to be installed at this time.
sv_SE: Inga tillägg är tillgängliga för att installeras just nu.

en: No plugins are available to be updated at this time.
sv_SE: Inga tillägg är tillgängliga för att uppdateras just nu.

en: No plugins to install, update or activate.
sv_SE: Inga tillägg att installera, uppdatera eller aktivera.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valdes för att aktiveras. Ingen åtgärd vidtogs.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valdes för att installeras. Ingen åtgärd vidtogs.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valdes för att uppdateras. Ingen åtgärd vidtogs.

en: Not Installed
sv_SE: Inte installerat

en: Nothing Found
sv_SE: Inget hittades

en: One Click Demo Import
sv_SE: Importera exempelinnehåll med ett klick

en: Online Documentation
sv_SE: Dokumentation online

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
sv_SE: Hoppsan! Den sidan kan inte hittas.

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

en: Please contact the administrator of this site for help.
sv_SE: Kontakta administratören för denna webbplats för hjälp.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
sv_SE: Kontakta tilläggets leverantör och be dem att paketera sitt tillägg enligt WordPress riktlinjer.

en: Plugin
sv_SE: Tillägg

en: Plugin activated successfully.
sv_SE: Tillägg aktiverat utan problem.

en: Plugin activation failed.
sv_SE: Aktivering av tillägget misslyckades.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
sv_SE: Tillägg inte aktiverat. En högre version av %s behövs för detta tema. Uppdatera tillägget.

en: Post author
sv_SE: Inläggsförfattare

en: Post navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

en: Posted in %1$s
sv_SE: Publicerad i %1$s

en: Posts navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

en: Pre-Packaged
sv_SE: Förpaketerat

en: Primary Color
sv_SE: Primär färg

en: Primary Menu
sv_SE: Primär meny

en: Quotes
sv_SE: Citat

en: RSS Feed:
sv_SE: RSS-flöde:

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
sv_SE: Redo att publicera ditt första inlägg? <a href="%1$s">Kom igång här</a>.

en: Recommended
sv_SE: Rekommenderat

en: Reply
sv_SE: Svara

en: Required
sv_SE: Obligatoriskt

en: Required Update not Available
sv_SE: Obligatorisk uppdatering inte tillgänglig

en: Requires Update
sv_SE: Kräver uppdatering

en: Return to Required Plugins Installer
sv_SE: Tillbaka till installeraren för obligatoriska tillägg

en: Return to the Dashboard
sv_SE: Tillbaka till adminpanelen

en: Right Footer Text:
sv_SE: Sidfottext höger:

en: Right Sidebar
sv_SE: Höger sidopanel

en: Search Results for: %s
sv_SE: Sökresultat för: %s

en: Secondary Color
sv_SE: Sekundär färg

en: Show Details
sv_SE: Visa detaljer

en: Sidebar
sv_SE: Sidopanel

en: Sidebar Position:
sv_SE: Sidopanelens position:

en: Skip to content
sv_SE: Hoppa till innehåll

en: Social Settings
sv_SE: Sociala inställningar

en: Something went wrong with the plugin API.
sv_SE: Något gick fel med tilläggets API.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
sv_SE: Inget matchade dina söktermer. Försök igen med några andra nyckelord.

en: Source
sv_SE: Källa

en: Start Customize
sv_SE: Börja anpassa

en: Statuses
sv_SE: Statusar

en: Support for %s WordPress theme is conducted through the WordPress free theme support forum.
sv_SE: Support för WordPress-temat %s sköts via WordPress forum för temasupport.

en: Tagged %1$s
sv_SE: Märkt %1$s

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
sv_SE[0]: Följande tillägg måste uppdateras till sin senaste version för att säkerställa maximal kompatibilitet med detta tema: %1$s.
sv_SE[1]: Följande tillägg måste uppdateras till sina senaste versioner för att säkerställa maximal kompatibilitet med detta tema: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
sv_SE[0]: Följande tillägg aktiverades utan problem:
sv_SE[1]: Följande tillägg aktiverades utan problem:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
sv_SE[0]: Följande rekommenderat tillägg är för närvarande inaktiv: %1$s.
sv_SE[1]: Följande rekommenderade tillägg är för närvarande inaktiva: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
sv_SE[0]: Följande obligatoriskt tillägg är för närvarande inaktivt: %1$s.
sv_SE[1]: Följande obligatoriska tillägg är för närvarande inaktiva: %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv_SE: Installations- och aktiveringsprocessen startar. Denna process kan ta en stund på vissa webbhotell, så ha tålamod.

en: The installation of %1$s failed.
sv_SE: Installationen av %1$s misslyckades.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv_SE: Installationsprocessen startar. Denna process kan ta en stund på vissa webbhotell, så ha tålamod.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
sv_SE: Fjärrpaketet av tillägget består av fler än en fil, men filerna är inte paketerade i en mapp.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
sv_SE: Fjärrpaketet för tillägget innehåller ingen mapp med önskad slug och det gick inte att byta namn.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
sv_SE: Det finns ett eller flera obligatoriska eller rekommenderade tillägg att installera, uppdatera eller aktivera.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
sv_SE[0]: Det finns en uppdatering tillgänglig för: %1$s.
sv_SE[1]: Det finns uppdateringar tillgängliga för följande tillägg: %1$s.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
sv_SE: Detta tillägg måste uppdateras för att vara kompatibelt med ditt tema.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
sv_SE[0]: Detta tema rekommenderar följande tillägg: %1$s.
sv_SE[1]: Detta tema rekommenderar följande tillägg: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
sv_SE[0]: Detta tema kräver följande tillägg: %1$s.
sv_SE[1]: Detta tema kräver följande tillägg: %1$s.

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Att aktivera <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Att aktivera <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Att installera <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Att installera <span class="count">(%s)</span>

en: Try looking in the monthly archives. %1$s
sv_SE: Kolla i månadsarkiven. %1$s

en: Twitter Link:
sv_SE: Twitter-länk:

en: Type
sv_SE: Typ

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update %2$s
sv_SE: Uppdatera %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Uppdatering tillgänglig <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Uppdateringar tillgängliga <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
sv_SE: Uppdatering krävs

en: Update recommended
sv_SE: Uppdatering rekommenderas

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Uppdaterar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
sv_SE: Uppdaterar tillägg: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
sv_SE: Uppgraderingsmeddelande från tilläggets författare:

en: Videos
sv_SE: Videoklipp

en: Welcome to %1s - Version %2s
sv_SE: Välkommen till %1s - version %2s

en: WordPress Repository
sv_SE: WordPress filförvar

en: Year: %s
sv_SE: År: %s

en: Your comment is awaiting moderation.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning.

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
sv_SE: okänt

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
sv_SE[0]: Ett svar på &ldquo;%2$s&rdquo;
sv_SE[1]: %1$s svar på &ldquo;%2$s&rdquo;

en: n.j.y
sv_SE: j/n Y

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
sv_SE: och

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post author]
en: Posted by %s
sv_SE: Publicerat av %s

[ctx: post date]
en:  on %s
sv_SE:  den %s
