Themes - Patus - en to pt_BR translation catalogue (159 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Patus is a Personal Blogging Theme for WordPress and an effortlessly tool for publishers of all kind, cherished for its flexibility, clean layouts and speed. Its totally responsive so it adapts to your style as well as the device it's viewed on.
pt_BR: Patus é um tema WordPress de blog pessoal e uma ferramenta sem esforço para editores de todos os tipos, apreciado por sua flexibilidade, layout limpos e velocidade. É totalmente responsivo, por isso adapta-se ao seu estilo, bem como ao dispositivo em que é visualizado.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt_BR: Instalando plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations have been completed.
pt_BR: Todas as instalações foram completadas.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
pt_BR: %1$s instalou com sucesso.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pt_BR: O processo de instalação está começando. Este processo pode leva algum tempo em alguns servidores, seja paciente.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt_BR: Instalando e aticando plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations and activations have been completed.
pt_BR: Todas as instalações e ativações foram completadas.

en: Hide Details
pt_BR: Esconder detalhes

en: Show Details
pt_BR: Mostrar detalhes

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
pt_BR: %1$s instalado e ativado com sucesso.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pt_BR: A instalação e ativação está começando. Este processo pode leva algum tempo em alguns servidores, seja paciente.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
pt_BR: A instalação %1$s falhou.

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
pt_BR: Ocorreu um erro ao instalar %1$s: <strong>%2$s</strong>.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt_BR: Atualização do plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Plugin activation failed.
pt_BR: A ativação do plugin falhou.

en: No plugins are available to be activated at this time.
pt_BR: Nenhum plugin está disponível para ser ativado.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
pt_BR: Nenhum plugin foi selecionado para ser ativado. Nenhuma ação tomada.

en: No plugins are available to be updated at this time.
pt_BR: Nenhum plugin está disponível para ser atualizado.

en: No plugins are available to be installed at this time.
pt_BR: Nenhum plugin está disponível para ser instalado.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
pt_BR: Nenhum plugin foi selecionado para ser atualizado. Nenhuma ação tomada.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
pt_BR: Nenhum plugin foi selecionado para ser instalado. Nenhuma ação tomada.

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Upgrade message from the plugin author:
pt_BR: Mensagem de atualização do autor do plugin:

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
pt_BR: Ativar %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
pt_BR: Atualizar %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
pt_BR: Instalar %2$s

en: Status
pt_BR: Estado

en: Version
pt_BR: Versão

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Source
pt_BR: Fonte

en: No plugins to install, update or activate.
pt_BR: Nenhum plugin para instalar, atualizar ou ativar.

en: Available version:
pt_BR: Versão disponível:

en: Minimum required version:
pt_BR: Versão mínima exigida:

en: Installed version:
pt_BR: Versão instalada:

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
pt_BR: desconhecido

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Para ativar <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Para ativar <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Atualização disponível <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Atualizações disponíveis <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Para instalar <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Para instalar <span class="count">(%s)</span>

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Tudo <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Todos <span class="count">(%s)</span>

en: Update recommended
pt_BR: Atualização recomendada

en: Requires Update
pt_BR: Requer atualização

en: Required Update not Available
pt_BR: A atualização necessária não está disponível

en: Active
pt_BR: Ativar

en: Installed But Not Activated
pt_BR: Instalado mas não ativado

en: Not Installed
pt_BR: Não instalado

en: Pre-Packaged
pt_BR: Pré-embalado

en: External Source
pt_BR: Fonte external

en: WordPress Repository
pt_BR: Repositório WordPress

en: Recommended
pt_BR: Recomendado

en: Required
pt_BR: Requerido

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
pt_BR: e

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
pt_BR: O pacote do plugin consiste em um ou mais arquivos mas esses arquivos não estão em uma pasta

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
pt_BR: Contate o distribuidor do plugin e peça para que crie um pacote de acordo com as diretrizes do WordPress.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
pt_BR: O pacote do plugin não contém uma pasta com o slug desejado e renomear não funcionou.

en: Update Required
pt_BR: Envio necessário

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
pt_BR: O plugin precisa ser atualizado para ser compatível com seu tema.

en: Please contact the administrator of this site for help.
pt_BR: Contate o administrador deste site para obter ajuda.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
pt_BR: Há um ou mais plugins necessários ou recomendados para instalar, atualizar ou ativar.

en: Dismiss this notice
pt_BR: Dispensar este aviso

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
pt_BR: Todos os plugins instalados e ativados com sucesso. %1$s

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
pt_BR: O plugin não foi ativado. É preciso instalar uma versão mais moderna de %s. Atualize o plugin.

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
pt_BR: Nenhuma ação foi tomada. O plugin %1$s já foi ativado.

en: The following plugin was activated successfully:
pt_BR: O seguinte plugin foi ativado com sucesso:

en: Plugin activated successfully.
pt_BR: Plugin ativado com sucesso.

en: Return to the Dashboard
pt_BR: Voltar para o Painel

en: Return to Required Plugins Installer
pt_BR: Voltar para o instalados de plugins necessários

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
pt_BR[0]: Começar a ativação de plugin
pt_BR[1]: Começar a ativação dos plugins

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
pt_BR[0]: Começar a atualização de plugin
pt_BR[1]: Começar a atualização dos plugins

note: translators: 1: plugin name(s).
en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
pt_BR[0]: Começar a instalação de plugin
pt_BR[1]: Começar a instalação dos plugins

en: Something went wrong with the plugin API.
pt_BR: Algo de errado com a API do plugin.

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
pt_BR: Atualizando o plugin: %s

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
pt_BR: Instalando o plugin: %s

en: Install Plugins
pt_BR: Instalando plugins

en: Install Required Plugins
pt_BR: Instale os plugins necessários

en: FameThemes Demo Importer
pt_BR: Importador do FameThemes

en: Active Now
pt_BR: Ativar agora

en: Install Now
pt_BR: Instalar agora

en: Hey, you will need to install and activate the %1$s plugin first.
pt_BR: Ei, você precisa instalar e ativar o plugin %1$s.

en: Start Customize
pt_BR: Comece a personalizar

en: %s Dashboard
pt_BR: Painel %s

en: Support for %s WordPress theme is conducted through the WordPress free theme support forum.
pt_BR: Suporte para o tema WordPress %s é conduzido através do fórum gratuito de suporte ao tema do WordPress.

en: %s Theme Dashboard
pt_BR: Painel do tema %s

note: Template Name of the plugin/theme
en: Fullwidth Template
pt_BR: Modelo de largura total

note: Template Name of the plugin/theme
en: Archives Template
pt_BR: Modelo de arquivo

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Continue lendo %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
pt_BR: Páginas

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt_BR: Aparentemente não pudemos encontrar o que você está procurando. Talvez uma busca ajude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt_BR: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt_BR: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt_BR: Nada encontrado

en: Monthly Archives
pt_BR: Arquivos mensais

en: Archives by Subject
pt_BR: Arquivos por Assunto

en: Search Results for: %s
pt_BR: Resultados da pesquisa por: %s

en: Last 30 Posts
pt_BR: Últimos 30 posts

en: n.j.y
pt_BR: d.m.Y

en: %s supports the Theme Customizer for all theme settings. Click "Customize" to start customize your site.
pt_BR: %s suporta o personalizar de Tema para todas as configurações de tema. Clique em "Personalizar" para começar a personalizar seu site.

en: Online Documentation
pt_BR: Documentação online

en: Need any help to setup and configure %s? Please have a look at our documentations instructions.
pt_BR: Precisa de ajuda configurar o %s? Dê uma olhada nas nossas instruções de documentação.

en: Welcome to %1s - Version %2s
pt_BR: Bem-vindo ao %1s - versão %2s

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_BR: Seu comentário está aguardando moderação

en: Reply
pt_BR: Responder

en: Post author
pt_BR: Autor do post

en: (Edit)
pt_BR: (Editar)

en: Posts navigation
pt_BR: Navegação dos posts

en: Next &rarr;
pt_BR: Próximo &rarr;

en: &larr; Previous
pt_BR: &larr; Anterior

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Leave a comment
pt_BR: Deixe um comentário

en: Posted in %1$s
pt_BR: Postado em %1$s

en: Tagged %1$s
pt_BR: Marcado %1$s

en: % Comments
pt_BR: % comentários

en: 1 Comment
pt_BR: 1 Comentário

en:  in %1$s
pt_BR: em %1$s

en: 0 Comment
pt_BR: 0 comentários

[ctx: post date]
en:  on %s
pt_BR: em %s

[ctx: post author]
en: Posted by %s
pt_BR: Publicado por %s

en: Post navigation
pt_BR: Navegação do post

en: Page %s
pt_BR: Página: %s

en: Right Sidebar
pt_BR: Barra lateral direita

en: Left Sidebar
pt_BR: Barra Lateral na Esquerda

en: Email Address:
pt_BR: Endereço de email:

en: Primary Color
pt_BR: Cor Primária

en: Secondary Color
pt_BR: Cor secundária

en: Facebook Link:
pt_BR: Link do Facebook:

en: Google Plus Link:
pt_BR: Link do Google Plus:

en: Twitter Link:
pt_BR: Link do Twitter:

en: RSS Feed:
pt_BR: Feed RSS:

en: Right Footer Text:
pt_BR: Texto do rodapé direito:

en: Sidebar Position:
pt_BR: Posição da lateral:

en: General Settings
pt_BR: Configurações Gerais

en: Skip to content
pt_BR: Pular para o conteúdo

[ctx: Dosis font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Dosis, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt_BR: ligado

en: Sidebar
pt_BR: Painel lateral

en: Primary Menu
pt_BR: Menu principal

en:  - Theme: %1$s by %2$s.
pt_BR:  - Tema: %1$s por %2$s.

en: Comments are closed.
pt_BR: Comentários estão fechados.

en: Newer Comments &rarr;
pt_BR: Comentários mais recentes &rarr;

en: &larr; Older Comments
pt_BR: &larr; Comentários mais antigos

en: Comment navigation
pt_BR: Navegação dos comentários

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[0]: Um comentário em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[1]: %1$s comentários em &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Archives
pt_BR: Arquivos

en: Audios
pt_BR: Áudios

en: Statuses
pt_BR: Status

en: Quotes
pt_BR: Citações

en: Videos
pt_BR: Vídeos

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Galleries
pt_BR: Galerias

en: Asides
pt_BR: Notas

en: Year: %s
pt_BR: Ano: %s

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
pt_BR: F \d\e Y

en: Month: %s
pt_BR: Mês: %s

en: Day: %s
pt_BR: Dia: %s

en: Author: %s
pt_BR: Autor: %s

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
pt_BR: Tente procurar em arquivos mensais. %1$s

en: Most Used Categories
pt_BR: Categorias mais Usadas

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
pt_BR: Parece que nada foi encontrado neste lugar. Quem sabe você possa tentar um dos links abaixo ou uma busca?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt_BR: Opa! A página não pode ser encontrada,
