Themes - Patus - en to ja_JP translation catalogue (81 entries)

note: Description of the theme
en: Patus is a Personal Blogging Theme for WordPress and an effortlessly tool for publishers of all kind, cherished for its flexibility, clean layouts and speed. It's totally responsive so it adapts to your style as well as the device it's viewed on.
ja_JP: Patus は個人ブログ向けの WordPress テーマで、あらゆる立場の執筆者のための簡単なツールです。柔軟性、クリーンなレイアウトと速さが愛されています。完全にレスポンシブなので、閲覧するデバイスと同様にあなたのスタイルに適応します。

en: Start Customize
ja_JP: カスタマイズを始める

en: %s Dashboard
ja_JP: %s ダッシュボード

en: %s Theme Dashboard
ja_JP: %s テーマダッシュボード

en: Support for %s WordPress theme is conducted through the WordPress free theme support forum.
ja_JP: WordPress テーマ %s のサポートは、WordPress の無料テーマサポートフォーラムを通じて行われます。

note: Template Name of the theme
en: Fullwidth Template
ja_JP: 全幅テンプレート

note: Template Name of the theme
en: Archives Template
ja_JP: アーカイブテンプレート

en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 続きを読む %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja_JP: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja_JP: 検索キーワードに一致するものが見つかりませんでした。 別のキーワードで試してみてください。

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初の投稿を公開する準備はできましたか ? <a href="%1$s">ここから始めましょう</a>。

en: Nothing Found
ja_JP: 見つかりませんでした

en: Archives by Subject
ja_JP: カテゴリー別アーカイブ

en: Search Results for: %s
ja_JP: 「%s」の検索結果

en: Last 30 Posts
ja_JP: 最新30件の投稿

en: Monthly Archives
ja_JP: 月別アーカイブ

en: %s supports the Theme Customizer for all theme settings. Click "Customize" to start customize your site.
ja_JP: %s は、すべてのテーマ設定をテーマカスタマイザーで行います。「カスタマイズ」をクリックして、あなたのサイトのカスタマイズを始めましょう。

en: Need any help to setup and configure %s? Please have a look at our documentations instructions.
ja_JP: %s の設置や設定でお困りですか? ドキュメンテーションをご覧ください。

en: Online Documentation
ja_JP: オンラインマニュアル

en: Welcome to %1s - Version %2s
ja_JP: %1s バージョン %2s へようこそ。

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: あなたのコメントは承認待ちです。

en: Reply
ja_JP: 返信

en: Post author
ja_JP: 投稿作成者

en: (Edit)
ja_JP: (編集)

en: Pingback:
ja_JP: ピンバック:

en: Posts navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Next &rarr;
ja_JP: 次へ &rarr;

en: &larr; Previous
ja_JP: &larr; 前へ

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Leave a comment
ja_JP: コメントする

en: Posted in %1$s
ja_JP: カテゴリー: %1$s

en: Tagged %1$s
ja_JP: タグ:  %1$s

en: % Comments
ja_JP: %件のコメント

en: 1 Comment
ja_JP: 1件のコメント

en: 0 Comment
ja_JP: 0件のコメント

note: translators: used between list items, there is a space after the comma
en: ,
ja_JP: 、

[ctx: post date]
en:  on %s
ja_JP:  投稿日: %s

[ctx: post author]
en: Posted by %s
ja_JP: 投稿者: %s

en: Post navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Right Sidebar
ja_JP: 右サイドバー

en: Left Sidebar
ja_JP: 左サイドバー

en: Sidebar Position:
ja_JP: サイドバーの位置:

en: Right Footer Text:
ja_JP: フッター右のテキスト:

en: Social Settings
ja_JP: ソーシャル設定

en: RSS Feed:
ja_JP: RSS フィード:

en: Email Address:
ja_JP: メールアドレス:

en: Twitter Link:
ja_JP: Twitter リンク:

en: Facebook Link:
ja_JP: Facebook リンク:

en: Primary Color
ja_JP: メインカラー

en: Secondary Color
ja_JP: サブカラー

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Skip to content
ja_JP: コンテンツへスキップ

en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

en: Primary Menu
ja_JP: メインメニュー

en:  - Theme: %1$s by %2$s.
ja_JP:  - テーマ: %1$s by %2$s.

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは停止中です。

en: Newer Comments &rarr;
ja_JP: 新しいコメント &rarr;

en: &larr; Older Comments
ja_JP: &larr; 過去のコメント

en: Comment navigation
ja_JP: コメントナビゲーション

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; への%1$s件のフィードバック

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Audios
ja_JP: 音声

en: Chats
ja_JP: チャット

en: Statuses
ja_JP: 近況

en: Links
ja_JP: リンク

en: Quotes
ja_JP: 引用

en: Videos
ja_JP: 動画

en: Images
ja_JP: 画像

en: Galleries
ja_JP: ギャラリー

en: Asides
ja_JP: アサイド

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja_JP: Y年

en: Year: %s
ja_JP: 年別: %s

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja_JP: Y年n月

en: Month: %s
ja_JP: 月別: %s

en: Day: %s
ja_JP: 日別: %s

en: Author: %s
ja_JP: 作者別: %s

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
ja_JP: 月別アーカイブを探してみてください。 %1$s

en: Most Used Categories
ja_JP: よく使われているカテゴリー

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
ja_JP: ここにはなにもないようです。下記のリンクまたは検索を試してみてください。

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja_JP: ページが見つかりません。
