Themes - Patus - en to it translation catalogue (150 entries)

note: Description of the theme
en: Patus is a Personal Blogging Theme for WordPress and an effortlessly tool for publishers of all kind, cherished for its flexibility, clean layouts and speed. It's totally responsive so it adapts to your style as well as the device it's viewed on.
it: Patus è un tema WordPress per Blog personali e uno strumento molto agile per ogni tipo di pubblicazione, apprezzato per la sua flessibilità, con un layout pulito e veloce. È completamente responsive (si adatta a tutti i dispositivi), così il tuo stile è visibile ovunque proprio come lo hai creato.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
it: %1$s installato con successo.

en: All installations have been completed.
it: Tutte le installazioni sono state completate.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Installazione del plugin %1$s (%2$d/%3$d) in corso

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it: Il processo di installazione sta iniziando. Questo processo potrebbe richiedere del tempo su alcuni host, quindi sii paziente.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Installazione e attivazione del plugin %1$s (%2$d/%3$d) in corso

en: All installations and activations have been completed.
it: Tutte le installazioni e le attivazioni sono state completate.

note: translators: 1: plugin name.
en: Hide Details
it: Nascondi i dettagli

note: translators: 1: plugin name.
en: Show Details
it: Mostra i dettagli

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
it: %1$s installato e attivato correttamente.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it: Il processo di installazione e attivazione sta iniziando. Questo processo potrebbe richiedere del tempo su alcuni host, quindi sii paziente.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
it: L'installazione di %1$s è fallita.

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
it: Si è verificato un errore durante l'installazione di %1$s: <strong>%2$s</strong>.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Aggiornamento del plugin %1$s (%2$d/%3$d) in corso

en: Plugin activation failed.
it: L'attivazione del plugin è fallita.

en: No plugins are available to be activated at this time.
it: Al momento non ci sono plugin disponibili per l'attivazione.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
it: Nessun plugin è stato selezionato per l'attivazione. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins are available to be updated at this time.
it: Al momento non ci sono plugin disponibili per l'aggiornamento.

en: No plugins are available to be installed at this time.
it: Al momento non ci sono plugin disponibili per l'installazione.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
it: Nessun plugin è stato selezionato per l'aggiornamento. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
it: Nessun plugin è stato selezionato per l'installazione. Nessuna azione intrapresa.

en: Activate
it: Attiva

en: Update
it: Aggiorna

en: Install
it: Installa

en: Upgrade message from the plugin author:
it: Messaggio di aggiornamento dall'autore del plugin:

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
it: Attiva %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
it: Aggiorna %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
it: Installa %2$s

en: Status
it: Stato

en: Version
it: Versione

en: Type
it: Tipo

en: Source
it: Sorgente

en: No plugins to install, update or activate.
it: Nessun plugin da installare, aggiornare o attivare.

en: Available version:
it: Versione disponibile:

en: Minimum required version:
it: Versione minima richiesta:

en: Installed version:
it: Versione installata:

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
it: sconosciuta

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Da attivare <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Da attivare <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Aggiornamento disponibile <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Aggiornamenti disponibili <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Da installare <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Da installare <span class="count">(%s)</span>

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Tutti <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Tutti <span class="count">(%s)</span>

en: Update recommended
it: Aggiornamento consigliato

en: Requires Update
it: Richiede aggiornamento

en: Required Update not Available
it: Aggiornamento richiesto non disponibile

en: Active
it: Attivo

en: Installed But Not Activated
it: Installato ma non attivato

en: Not Installed
it: Non installato

en: Pre-Packaged
it: Incorporato

en: External Source
it: Sorgente esterna

en: WordPress Repository
it: Repository WordPress

en: Recommended
it: Raccomandato

en: Required
it: Necessario

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
it: e

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
it: Contatta il fornitore del plugin per chiedergli di preparare il plugin secondo le linee guida di WordPress.

en: Update Required
it: Aggiornamento necessario

en: Plugin activated successfully.
it: Plugin attivato con successo.

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
it: Nessuna azione intrapresa. Il plugin %1$s era già attivo.

en: Return to the Dashboard
it: Ritorna alla Bacheca

en: Return to Required Plugins Installer
it: Torna all'installazione dei plugin richiesti

en: Something went wrong with the plugin API.
it: Qualcosa è andato storto con le API del plugin.

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
it: Aggiornamento del plugin in corso: %s

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
it: Installazione del plugin in corso: %s

en: Install Plugins
it: Installa i plugin

en: Install Required Plugins
it: Installa i plugin necessari

en: Active Now
it: Attiva ora

en: Install Now
it: Installa ora

en: Dismiss this notice
it: Ignora questa notifica

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
it: Ci sono uno o più plugin necessari o raccomandati da installare, aggiornare o attivare.

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
it: Tutti i plugin sono stati installati e attivati correttamente. %1$s

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
it: Il plugin non è stato attivato. Per questo tema è necessaria una versione più recente di %s. Aggiorna il plugin.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
it: Il pacchetto remoto del plugin non contiene una cartella con lo slug desiderato e non è stato possibile rinominarlo.

en: Please contact the administrator of this site for help.
it: Contatta l'amministratore del sito per richiedere assistenza.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
it: Il pacchetto remoto del plugin comprende più file, ma questi non sono raggruppati in una cartella.

en: Start Customize
it: Inizia a personalizzare il tuo sito

en: %s Dashboard
it: Bacheca di %s

en: Support for %s WordPress theme is conducted through the WordPress free theme support forum.
it: Il supporto per il tema WordPress %s è realizzato attraverso il forum di supporto dei temi di WordPress gestito da volontari.

en: %s Theme Dashboard
it: Bacheca del tema %s

note: Template Name of the theme
en: Fullwidth Template
it: Template a larghezza piena

note: Template Name of the theme
en: Archives Template
it: Template Archivio

en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Continua la lettura di %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
it: Pagine:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it: Non riusciamo a trovare quello che cerchi. Forse eseguire una ricerca potrebbe essere di aiuto.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it: Non c’è nessuna corrispondenza con i termini di ricerca che hai indicato. Riprova con termini diversi.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
it: Pronto a pubblicare il tuo primo articolo? <a href="%1$s">Inizia da qui</a>.

en: Nothing Found
it: Nessun risultato

en: Monthly Archives
it: Archivi mensili

en: Archives by Subject
it: Archivi per soggetto

en: Search Results for: %s
it: Risultati ricerca per: %s

en: Last 30 Posts
it: Gli ultimo 30 articoli

en: %s supports the Theme Customizer for all theme settings. Click "Customize" to start customize your site.
it: %s utilizza il menu Personalizza per tutte le impostazioni del tema. Fai clic su "Personalizza" per iniziare a creare il tuo sito.

en: Online Documentation
it: Documentazione online

en: Need any help to setup and configure %s? Please have a look at our documentations instructions.
it: Vuoi aiuto per l'impostazione e la configurazione di %s? Leggi la nostra documentazione.

en: Welcome to %1s - Version %2s
it: Benvenuto in %1s - Versione %2s

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Reply
it: Risposta

en: Post author
it: Autore articolo

en: (Edit)
it: (Modifica)

en: Posts navigation
it: Navigazione articoli

en: Next &rarr;
it: Successivo &rarr;

en: &larr; Previous
it: &larr; Precedente

en: Edit
it: Modifica

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Posted in %1$s
it: Pubblicato in %1$s

en: Tagged %1$s
it: Taggato %1$s

en: % Comments
it: % commenti

en: 0 Comment
it: 0 Commenti

en: 1 Comment
it: 1 commento

[ctx: post author]
en: Posted by %s
it: Pubblicato da %s

[ctx: post date]
en:  on %s
it: il %s

en: Post navigation
it: Navigazione articoli

en: Right Sidebar
it: Barra laterale destra

en: Left Sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Email Address:
it: Indirizzo e-mail:

en: Primary Color
it: Colore primario

en: Facebook Link:
it: Link a Facebook:

en: RSS Feed:
it: Feed RSS:

en: Social Settings
it: Impostazioni dei social network

en: Secondary Color
it: Colore secondario

en: Twitter Link:
it: Link a Twitter:

en: Right Footer Text:
it: Testo della parte destra del footer:

en: Sidebar Position:
it: Posizione della barra laterale:

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Skip to content
it: Salta il contenuto

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: &copy;
it: ©

en: Primary Menu
it: Menu principale

en:  - Theme: %1$s by %2$s.
it:  - Tema: %1$s di %2$s.

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Newer Comments &rarr;
it: Commenti più recenti &rarr;

en: &larr; Older Comments
it: &larr; Commenti meno recenti

en: Comment navigation
it: Navigazione commenti

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: Un pensiero riguardo &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s pensieri riguardo &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Archives
it: Archivi

en: Audios
it: Audio

en: Chats
it: Chat

en: Statuses
it: Stati

en: Links
it: Link

en: Quotes
it: Citazioni

en: Videos
it: Video

en: Images
it: Immagini

en: Galleries
it: Gallerie

en: Asides
it: Digressioni

en: Year: %s
it: Anno: %s

en: Month: %s
it: Mese: %s

en: Day: %s
it: Giorno: %s

en: Author: %s
it: Autore: %s

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
it: Prova a cercare negli archivi mensili. %1$s

en: Most Used Categories
it: Categorie più utilizzate

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
it: Sembra non vi sia nulla in questa posizione. Provare con qualcuno dei link qua sotto o una ricerca?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
it: Oops! La pagina non è stata trovata.
