Themes - Patus - en to id translation catalogue (79 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Patus is a Personal Blogging Theme for WordPress and an effortlessly tool for publishers of all kind, cherished for its flexibility, clean layouts and speed. It’s totally responsive so it adapts to your style as well as the device it’s viewed on.
id: Patus adalah tema WordPress Blog Pribadi dan tool mudah untuk segala jenis penerbitan, sangat fleksibel, tata letak ringan dan cepat. Keseluruhan responsive ini menyesuaikan dengan gaya Anda sebaik mungkin seperti terlihat di perangkat.

en: Start Customize
id: Mulai Menyesuaikan

en: %s Dashboard
id: Dasbor %s

en: Support for %s WordPress theme is conducted through the WordPress free theme support forum.
id: Bantuan untuk tema WordPress %s tersedia lewat forum bantuan gratis tema WordPress.

en: %s Theme Dashboard
id: Dasbor Tema %s

note: Template Name of the plugin/theme
en: Fullwidth Template
id: Template Lebar Penuh

note: Template Name of the plugin/theme
en: Archives Template
id: Template Arsip

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Lanjutkan membaca %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
id: Laman:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
id: Tampaknya kami tak bisa menemukan apa yang Anda inginkan. Mungkin pencarian bisa membantu.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
id: Maaf, tapi tak ada yang cocok dengan terma pencarian Anda. Silakan coba lgi dengan kata kunci berbeda.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
id: Siap menerbitkan pos pertamamu? <a href="%1$s">Mulailah di sini</a>.

en: Nothing Found
id: Tidak Ditemukan

en: Search Results for: %s
id: Hasil Pencarian untuk: %s

en: Archives by Subject
id: Arsip berdasarkan Subyek

en: Monthly Archives
id: Arsip Bulanan

en: Last 30 Posts
id: 30 Pos Terakhir

en: %s supports the Theme Customizer for all theme settings. Click "Customize" to start customize your site.
id: %s mendukung Penyesuai Tema untuk semua pengaturan tema. Klik "Penyesuai" untuk mulai menyesuaikan situs.

en: Online Documentation
id: Dokumentasi Online

en: Need any help to setup and configure %s? Please have a look at our documentations instructions.
id: Perlu bantuan konfigurasi %s? Harap mengunjungi instruksi dokumentasi kami.

en: Welcome to %1s - Version %2s
id: Selamat Datang di %1s - Versi %2s

en: Your comment is awaiting moderation.
id: Komentar Anda sedang dimoderasi.

en: Reply
id: Balas

en: Post author
id: Penulis

en: (Edit)
id: (Sunting)

en: Pingback:
id: Ping-balik:

en: Posts navigation
id: Navigasi pos

en: Next &rarr;
id: Selanjutnya &rarr;

en: &larr; Previous
id: &larr; Sebelumnya

en: Edit
id: Sunting

en: Leave a comment
id: Tinggalkan Komentar

en: Tagged %1$s
id: Tag %1$s

en: Posted in %1$s
id: Diposkan di %1$s

en: % Comments
id: % Komentar

en: 1 Comment
id: 1 Komentar

en: 0 Comment
id: 0 Komentar

en:  in %1$s
id: dalam %1$s

[ctx: post author]
en: Posted by %s
id: Diposkan oleh %s

[ctx: post date]
en:  on %s
id: pada %s

en: Post navigation
id: Navigasi pos

en: Page %s
id: Laman %s

en: Right Sidebar
id: Sidebar Kanan

en: Left Sidebar
id: Sidebar Kiri

en: Secondary Color
id: Warna Sekunder

en: Primary Color
id: Warna Utama

en: Google Plus Link:
id: Link Google Plus:

en: Facebook Link:
id: Link Facebook:

en: Twitter Link:
id: Link Twitter:

en: Email Address:
id: Alamat email:

en: Social Settings
id: Pengaturan MedSos

en: Right Footer Text:
id: Tulisan Footer Kanan:

en: Sidebar Position:
id: Posisi Umum

en: General Settings
id: Pengaturan Umum

en: Skip to content
id: Lompat ke konten

en: Primary Menu
id: Menu Utama

en:  - Theme: %1$s by %2$s.
id:  - Tema: %1$s oleh %2$s.

en: Comments are closed.
id: Komentar ditutup.

en: Newer Comments &rarr;
id: Komentar Berikutnya &rarr;

en: &larr; Older Comments
id: &larr; Komentar Sebelumnya

en: Comment navigation
id: Navigasi komentar

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
id[0]: Satu tanggapan untuk &ldquo;%2$s&rdquo;
id[1]: %1$s tanggapan untuk &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Archives
id: Arsip

en: Chats
id: Chat

en: Audios
id: Audio

en: Statuses
id: Status

en: Links
id: Taut

en: Quotes
id: Kutipan

en: Videos
id: Film

en: Images
id: Gambar

en: Galleries
id: Galeri

en: Asides
id: Aside

en: Year: %s
id: Tahun: %s

en: Month: %s
id: Bulan: %s

en: Day: %s
id: Hari: %s

en: Author: %s
id: Penulis: %s

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
id: Coba cari di arsip bulanan. %1$s

en: Most Used Categories
id: Kategori Sering Dipakai

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
id: Sepertinya tak ada apapun di lokasi ini. Mau coba salah satu tautan berikut atau lakukan pencarian?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
id: Ups! Laman tersebut tak ditemukan.
