Themes - Patus - en to fr translation catalogue (157 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Patus is a Personal Blogging Theme for WordPress and an effortlessly tool for publishers of all kind, cherished for its flexibility, clean layouts and speed. Its totally responsive so it adapts to your style as well as the device it's viewed on.
fr: Patus est un thème de blogging personnel pour WordPress et un outil sans effort pour les éditeurs de toutes sortes, chéri pour sa souplesse, les mises en page propres et sa vitesse. Il est totalement responsive de sorte qu'il s'adapte à votre style ainsi qu’à l'appareil sur lequel il est vu.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr: Installation de l'extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations have been completed.
fr: Toutes les installations ont bien été effectuées.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
fr: %1$s a bien été installé.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr: Démarrage de l'installation. Selon l'hébergement, cela peut prendre un certain temps. Patientez....

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr: Installation et activation de l’extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations and activations have been completed.
fr: Toutes les installations et activations ont été réalisées.

en: Hide Details
fr: Masquer les détails

en: Show Details
fr: Afficher les détails

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
fr: %1$s a bien été installé et activé.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr: Démarrage de l'installation et de l'activation de l'extension. Son déroulement, selon l'hébergeur peut prendre un certain temps. Patientez...

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
fr: L’installation de %1$s a échoué.

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'installation de %1$s : <strong>%2$s</strong>.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr: Mise à jour de l’extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: Plugin activation failed.
fr: L'activation de l'extension a échoué.

en: No plugins are available to be activated at this time.
fr: Aucune extension disponible pour une mise à jour actuellement.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
fr: Aucune extension n’a été sélectionnée pour être activé. Aucune action prise.

en: No plugins are available to be updated at this time.
fr: Aucune extension disponible pour être mis à jour en ce moment.

en: No plugins are available to be installed at this time.
fr: Aucune extension disponible à l'installation actuellement.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
fr: Aucune extension sélectionnée pour la mise à jour. Pas d'action en cours.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
fr: Aucune extension disponible à l'installation actuellement. Pas d'action en cours.

en: Activate
fr: Activer

en: Update
fr: Mise à jour

en: Install
fr: Installer

en: Upgrade message from the plugin author:
fr: Message de mise à jour de l’auteur de l’extension :

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
fr: Activation de %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
fr: Mise à jour de %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
fr: Installation de %2$s

en: Status
fr: Statut

en: Plugin
fr: Extension

en: No plugins to install, update or activate.
fr: Aucune extension à installer, mettre à jour ou activer.

en: Available version:
fr: Version disponible :

en: Minimum required version:
fr: Version nécessaire minimum :

en: Installed version:
fr: Version installée :

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
fr: inconnu

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: À activer <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: À activer <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Mise à jour disponible <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Mises à jour disponibles <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: À installer <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: À installer <span class="count">(%s)</span>

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Toute <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Toutes <span class="count">(%s)</span>

en: Update recommended
fr: Mise à jour recommandée

en: Requires Update
fr: Mise à jour nécessaire

en: Required Update not Available
fr: Mise à jour nécessaire non disponible

en: Active
fr: Activer

en: Installed But Not Activated
fr: Installé mais non activé

en: Not Installed
fr: Non installé

en: Pre-Packaged
fr: Pré-packagé

en: External Source
fr: Source externe

en: WordPress Repository
fr: Dépôt WordPress

en: Recommended
fr: Recommandée

en: Required
fr: Nécessaire

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
fr: et

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
fr: Le package distant de l’extension consiste en plus d’un fichier, mais les fichiers ne sont pas compilés dans un répertoire.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
fr: Veuillez contacter le fournisseur de l'extension et de lui demander d'accorder son extension avec les pratiques de WordPress.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
fr: Le package d'extensions distantes ne contient pas de répertoire avec l’identifiant désiré et le renommage ne fonctionnera pas.

en: Update Required
fr: Mise à jour nécessaire

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
fr: Cette extension a besoin d’être mise à jour pour être compatible avec votre thème.

en: Please contact the administrator of this site for help.
fr: Veuillez contacter l’administrateur du site pour obtenir de l’aide.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
fr: Il y a une ou plusieurs  extensions nécessaires ou recommandées à installer, mettre à jour ou activer.

en: Dismiss this notice
fr: Retirer cet avertissement

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr: Toutes les extensions ont bien été installées. %1$s

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
fr: Extension non activée. Une version plus récente de %s est nécessaire pour ce thème. Veuillez la mettre à jour.

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
fr: Aucune action nécessaire. L'extension %1$s est déjà active.

en: The following plugin was activated successfully:
fr: L'extension suivante a bien été activée :

en: Plugin activated successfully.
fr: L’extension a bien été activée.

en: Return to the Dashboard
fr: Retourner au tableau de bord

en: Return to Required Plugins Installer
fr: Retour à l'installation des extensions nécessaires

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
fr[0]: Début d'activation d'extension
fr[1]: Début d'activation des extensions

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
fr[0]: Début de mise à jour d'extension
fr[1]: Début de mise à jour des extensions

note: translators: 1: plugin name(s).
en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr[0]: Début d'installation d'extension
fr[1]: Début d'installation des extensions

en: Something went wrong with the plugin API.
fr: Une erreur a eu lieu avec l’API de l'extension.

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
fr: Mise à jour de l'extension : %s

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
fr: Installation de l’extension : %s

en: Install Plugins
fr: Installation des extensions

en: Install Required Plugins
fr: Installation des extensions nécessaires

en: FameThemes Demo Importer
fr: Importateur de démo FameThemes

en: Hey, you will need to install and activate the %1$s plugin first.
fr: Bonjour, vous avez d’abord besoin d’installer et activer l’extension %1$s.

en: Active Now
fr: Activer

en: Install Now
fr: Installer

en: One Click Demo Import
fr: Import de démo en un clic

en: Start Customize
fr: Commencez à personnaliser

en: %s Dashboard
fr: Tableau de bord de %s

en: %s Theme Dashboard
fr: Tableau de bord du thème %s

en: Support for %s WordPress theme is conducted through the WordPress free theme support forum.
fr: Le support pour le thème WordPress %s est géré par le forum de support gratuit de FameThemes.

note: Template Name of the plugin/theme
en: Archives Template
fr: Modèle d'archives

note: Template Name of the plugin/theme
en: Fullwidth Template
fr: Modèle de pleine largeur

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Lire la suite de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
fr: Pages :

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semble que rien ne soit trouvé pour votre recherche.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à vos critères.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Prêt à publier votre 1er article ? <a href="%1$s">Lancez vous ici</a>.

en: Nothing Found
fr: Rien de trouvé

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour : %s

en: Last 30 Posts
fr: Les 30 derniers articles

en: Monthly Archives
fr: Archives du mois

en: Archives by Subject
fr: Archives par Sujet

en: %s supports the Theme Customizer for all theme settings. Click "Customize" to start customize your site.
fr: %s supporte l'outil de personnalisation pour tous les réglages du thème. Cliquez sur Personnaliser pour personnaliser votre site.

en: Need any help to setup and configure %s? Please have a look at our documentations instructions.
fr: Besoin d'aide pour configurer %s ? Jetez un œil sur notre documentation.

en: Online Documentation
fr: Documentation en ligne

en: Welcome to %1s - Version %2s
fr: Bienvenue dans %1s - Version %2s

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de validation.

en: Reply
fr: Répondre

en: Post author
fr: Auteur d'article

en: (Edit)
fr: (Modifier)

en: Pingback:
fr: Ping :

en: Posts navigation
fr: Navigation des articles

en: Next &rarr;
fr: Suivant &rarr;

en: &larr; Previous
fr: &larr; Précédent

en: Edit
fr: Modifier

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: Posted in %1$s
fr: Publié dans %1$s

en: Tagged %1$s
fr: Étiqueté %1$s

en: % Comments
fr: % Commentaires

en: 0 Comment
fr: 0 Commentaire

en:  in %1$s
fr:  dans %1$s

en: 1 Comment
fr: 1 Commentaire

[ctx: post date]
en:  on %s
fr:  le %s

[ctx: post author]
en: Posted by %s
fr: Publié par %s

en: Post navigation
fr: Navigation d'article

en: Right Sidebar
fr: Barre de droite

en: Left Sidebar
fr: Barre de gauche

en: Primary Color
fr: Couleur principale

en: Secondary Color
fr: Couleur secondaire

en: Sidebar Position:
fr: Position de barre :

en: Right Footer Text:
fr: Texte de pied à droite :

en: Social Settings
fr: Paramètres sociaux

en: RSS Feed:
fr: Fil RSS :

en: Email Address:
fr: Adresse Email&nbsp;:

en: Twitter Link:
fr: Lien Twitter :

en: Facebook Link:
fr: Lien Facebook :

en: Google Plus Link:
fr: Lien Google Plus :

en: General Settings
fr: Paramètres généraux

[ctx: Dosis font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Dosis, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
fr: le

en: Skip to content
fr: Aller au contenu

en: Sidebar
fr: Barre

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: &copy;
fr: &copy

en:  - Theme: %1$s by %2$s.
fr: Traduit par Wp Trads. Thème %1$s par %2$s

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Newer Comments &rarr;
fr: Commentaires plus récents &rarr;

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Commentaires plus anciens

en: Comment navigation
fr: Navigation de commentaire

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: Un commentaire sur &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[1]: %1$s commentaires sur &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Chats
fr: Discussions

en: Statuses
fr: Statuts

en: Links
fr: Liens

en: Quotes
fr: Citations

en: Videos
fr: Vidéos

en: Galleries
fr: Galeries

en: Asides
fr: Annonces

en: Year: %s
fr: Année : %s

en: Month: %s
fr: Mois : %s

en: Day: %s
fr: Jour : %s

en: Author: %s
fr: Auteur : %s

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
fr: Essayez de regarder dans les archives mensuelles. %1$s

en: Most Used Categories
fr: Catégories les plus utilisées

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
fr: Il semble que rien ne soit trouvé à cet emplacement. Essayez les liens ci-dessous ou une recherche

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Oups, la page ne peut être trouvée
