Themes - Patus - en to da_DK translation catalogue (154 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Patus is a Personal Blogging Theme for WordPress and an effortlessly tool for publishers of all kind, cherished for its flexibility, clean layouts and speed. Its totally responsive so it adapts to your style as well as the device it's viewed on.
da_DK: Patus er et personlig blog team til WordPress og en effektivt redskab til alle der vil udgive noget, vellidt for sin fleksibilitet, rene layout og hastighed. Det er fuldstændigt responsivt så det tilpasser sig din stil, samt den enhed den vises på.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Installerer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations have been completed.
da_DK: Alle installationer er afsluttede.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
da_DK: %1$s installeret uden problemer.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
da_DK: Installationsprocessen er gået i gang. Denne proces kan tage lidt tid hos nogle udbydere, så vær tålmodig.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Installerer og aktiverer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations and activations have been completed.
da_DK: Alle installationer og aktiveringer er afsluttet.

en: Hide Details
da_DK: Skjul detaljer

en: Show Details
da_DK: Vis detaljer

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
da_DK: %1$s installeret og aktiveret uden problemer.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
da_DK: Installations- og aktiveringsprocessen går i gang. Denne proces kan tage lidt tid hos nogle udbydere, så vær tålmodig.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
da_DK: installationen af %1$s mislykkedes.

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
da_DK: En fejl opstod under installationen af %1$s: <strong>%2$s</strong>.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Opdaterer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Plugin activation failed.
da_DK: Pluginaktivering mislykkedes.

en: No plugins are available to be activated at this time.
da_DK: Ingen plugins er tilgængelige til at blive aktiveret på nuværende tidspunkt.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
da_DK: Ingen plugins var valgt til at blive aktiveret. Ingen handling foretaget.

en: No plugins are available to be updated at this time.
da_DK: Ingen plugins er tilgængelige til at blive opdateret på nuværende tidspunkt.

en: No plugins are available to be installed at this time.
da_DK: Ingen plugins er tilgængelige til at blive installeret på nuværende tidspunkt.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
da_DK: Ingen plugins var valgt til at blive opdateret. Ingen handling foretaget.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
da_DK: Ingen plugins var valgt til at blive installeret. Ingen handling foretaget.

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Update
da_DK: Opdater

en: Install
da_DK: Installer

en: Upgrade message from the plugin author:
da_DK: Opgraderingsbesked fra pluginforfatteren:

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
da_DK: Aktiver %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
da_DK: Opdater %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
da_DK: Installer %2$s

en: Source
da_DK: Kilde

en: No plugins to install, update or activate.
da_DK: Ingen plugins at installere, opdatere eller aktivere.

en: Available version:
da_DK: Tilgængelig version:

en: Minimum required version:
da_DK: Version der er krævet som minimum:

en: Installed version:
da_DK: Installeret version:

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
da_DK: ubekendt

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Til at aktivere <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Til at aktivere <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Opdatering tilgængelig <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Opdateringer tilgængelige <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Til at installere <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Til at installere <span class="count">(%s)</span>

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

en: Update recommended
da_DK: Opdatering anbefalet

en: Requires Update
da_DK: Kræver opdatering

en: Required Update not Available
da_DK: Krævede opdatering er ikke tilgængelig

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Installed But Not Activated
da_DK: Installeret, men ikke aktiveret

en: Not Installed
da_DK: Ikke installeret

en: Pre-Packaged
da_DK: Færdigpakket

en: External Source
da_DK: Ekstern kilde

en: WordPress Repository
da_DK: WordPress repositoriet

en: Recommended
da_DK: Anbefalet

en: Required
da_DK: Krævet

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
da_DK: og

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
da_DK: Den fjerne pluginpakke indeholder mere end en fil, men filerne er ikke samlet i en mappe.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
da_DK: Kontakt venligst pluginudbyderen og bed dem pakke deres plugin i henhold til WordPress' retningslinjer.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
da_DK: Den fjerne pluginpakke indeholder ikke en mappe med det ønskede kortlink og det lykkedes derfor ikke at omdøbe den.

en: Update Required
da_DK: Opdatering krævet

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
da_DK: Dette plugin skal opdateres for at være foreneligt med dit tema.

en: Please contact the administrator of this site for help.
da_DK: Kontakt venligst administratoren af dette websted for at få hjælp.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
da_DK: Der er et eller flere anbefalede plugins at installere, opdatere eller aktivere.

en: Dismiss this notice
da_DK: Fjern denne besked.

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
da_DK: Alle plugins er installeret og aktiveret uden problemer. %1$s

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
da_DK: Plugin blev ikke aktiveret. En nyere version af %s er krævet til dette tema. Opdater venligst pluginet.

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
da_DK: Ingen handling foretaget. Pluginet %1$s var allerede aktivt.

en: The following plugin was activated successfully:
da_DK: Dette plugin var allerede aktiveret uden problemer:

en: Plugin activated successfully.
da_DK: Plugin aktiveret uden problemer.

en: Return to the Dashboard
da_DK: Tilbage til kontrolpanelet

en: Return to Required Plugins Installer
da_DK: Tilbage til krævede plugins installationsværktøjet.

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
da_DK[0]: Begynd aktivering af plugin
da_DK[1]: Begynd aktivering af plugins

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
da_DK[0]: Begynd opdatering af plugin
da_DK[1]: Begynd opdatering af plugins

note: translators: 1: plugin name(s).
en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
da_DK[0]: Begynd installering af plugin
da_DK[1]: Begynd installering af plugins

en: Something went wrong with the plugin API.
da_DK: Noget gik galt med plugin API.

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
da_DK: Opdaterer plugin: %s

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
da_DK: Installerer plugin: %s

en: Install Plugins
da_DK: Installerer plugins

en: Install Required Plugins
da_DK: Installer krævede plugins

en: FameThemes Demo Importer
da_DK: FameThemes demo importeringsværktøj

en: Hey, you will need to install and activate the %1$s plugin first.
da_DK: Hey, du skal installere og aktivere %1$s pluginet først.

en: Active Now
da_DK: Aktive nu

en: Install Now
da_DK: Installer nu

en: One Click Demo Import
da_DK: Et-klik demo importering

en: Start Customize
da_DK: Start tilpasning

en: %s Dashboard
da_DK: %s kontrolpanel

en: Support for %s WordPress theme is conducted through the WordPress free theme support forum.
da_DK: Support til %s WordPress teamet sker gennem WordPress' gratis tema supportforum.

en: %s Theme Dashboard
da_DK: %s temaets kontrolpanel

note: Template Name of the plugin/theme
en: Fullwidth Template
da_DK: Fuldbredde skabelon

note: Template Name of the plugin/theme
en: Archives Template
da_DK: Arkiv skabelon

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: Læs mere %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
da_DK: Sider:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
da_DK: Der ser ud til, at vi ikke kan finde det, du søger. Måske vil en søgning hjælpe.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
da_DK: Beklager, men intet matchede din søgning. Prøv igen med nogle andre søgeord.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
da_DK: Klar til at udgive dit første indlæg? <a href="%1$s">Kom i gang her</a>.

en: Nothing Found
da_DK: Intet fundet

en: Search Results for: %s
da_DK: Søgeresultater for: %s

en: Archives by Subject
da_DK: Arkiv efter emne

en: Monthly Archives
da_DK: Månedlige arkiver

en: Last 30 Posts
da_DK: Seneste 30 indlæg

en: %s supports the Theme Customizer for all theme settings. Click "Customize" to start customize your site.
da_DK: %s bruger tematilpasseren til alle temaindstillinger. Klik "Tilpas" for at starte tilpasningen af dit websted.

en: Online Documentation
da_DK: Online dokumentation

en: Need any help to setup and configure %s? Please have a look at our documentations instructions.
da_DK: Brug for hjælp til opsætning og indstilling af %s? Så se vores vejledninger.

en: Welcome to %1s - Version %2s
da_DK: Velkommen til %1s - Version %2s

en: Your comment is awaiting moderation.
da_DK: Din kommentar afventer godkendelse.

en: Reply
da_DK: Besvar

en: Post author
da_DK: Forfatter

en: (Edit)
da_DK: (Rediger)

en: Posts navigation
da_DK: Navigation til indlæg

en: Next &rarr;
da_DK: Næste &rarr;

en: &larr; Previous
da_DK: &larr; Forrige

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Leave a comment
da_DK: Skriv en kommentar

en: Tagged %1$s
da_DK: Tagget %1$s

en: Posted in %1$s
da_DK: Udgivet i %1$s

en: % Comments
da_DK: % kommentarer

en: 1 Comment
da_DK: 1 kommentar

en: 0 Comment
da_DK: 0 kommentarer

en:  in %1$s
da_DK:  i %1$s

[ctx: post author]
en: Posted by %s
da_DK: Udgivet af %s

[ctx: post date]
en:  on %s
da_DK: den %s

en: Post navigation
da_DK: Indlæg navigation

en: Page %s
da_DK: Side %s

en: Right Sidebar
da_DK: H&#248;jre sidebar

en: Left Sidebar
da_DK: Venstre sidebar

en: Secondary Color
da_DK: Sekundær farve

en: Primary Color
da_DK: Primære farve

en: Google Plus Link:
da_DK: Google Plus link:

en: Facebook Link:
da_DK: Facebook link:

en: Twitter Link:
da_DK: Twitter link:

en: Email Address:
da_DK: E-mail adresse:

en: RSS Feed:
da_DK: RSS feed:

en: Social Settings
da_DK: Social indstillinger

en: Right Footer Text:
da_DK: Højre sidefod tekst:

en: Sidebar Position:
da_DK: Sidebar placering:

en: General Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Skip to content
da_DK: Spring til indhold

en: Primary Menu
da_DK: Primær menu

en:  - Theme: %1$s by %2$s.
da_DK:  - Tema: %1$s af %2$s.

en: Comments are closed.
da_DK: Der er lukket for kommentarer.

en: Newer Comments &rarr;
da_DK: Nyere kommentarer &rarr;

en: &larr; Older Comments
da_DK: &larr; ældre kommentarer

en: Comment navigation
da_DK: Kommentar navigation

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
da_DK[0]: En mening om &ldquo;%2$s&rdquo;
da_DK[1]: %1$s meninger om &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Archives
da_DK: Arkiver

en: Audios
da_DK: Lyd

en: Statuses
da_DK: Statusser

en: Quotes
da_DK: Citater

en: Videos
da_DK: Videoer

en: Images
da_DK: Billeder

en: Galleries
da_DK: Gallerier

en: Asides
da_DK: Sidebemærkninger

en: Year: %s
da_DK: År: %s

en: Month: %s
da_DK: Måned: %s

en: Day: %s
da_DK: Dag: %s

en: Author: %s
da_DK: Forfatter: %s

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
da_DK: Prøv at se i månedsarkiverne. %1$s

en: Most Used Categories
da_DK: Mest brugte kategorier

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
da_DK: Det ser ud til, at intet blev fundet på denne placering. Prøv evt. et af de links herunder eller en søgning.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
da_DK: Ups! Den side kan ikke findes.
