Plugins - Connect Matomo (WP-Matomo, WP-Piwik) - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (354 entries)

en: Find support for this plugin here:
ja_JP: このプラグインのサポートについては、こちらをご覧ください:

en: Contact Matomo support here:
ja_JP: Contact Matomo のサポートはこちら:

en: Click here if you are having Trouble with Matomo
ja_JP: Matomo に問題がある場合はここをクリックしてください

en: Troubleshooting
ja_JP: トラブルシューティング

en: Let our experienced team assist you online on how to best utilise Matomo
ja_JP: Matomo の活用方法について、経験豊富なチームがオンラインでサポートします

en: Support Plans
ja_JP: サポートプラン

en: Learn about commonly used terms to make the most of Matomo Analytics
ja_JP: Matomo Analytics を最大限に活用するためによく使用される用語について学びましょう

en: Glossary
ja_JP: 用語集

en: Get help directly from the community of Matomo users
ja_JP: Matomo ユーザーのコミュニティから直接サポートを受ける

en: Forums
ja_JP: フォーラム

en: General FAQs
ja_JP: 一般的な質問

en: Get answers to frequently asked questions
ja_JP: よくある質問と回答を入手する

en: Matomo for WordPress FAQs
ja_JP: Matomo for WordPress のよくある質問

en: Learn how to configure Matomo and how to effectively analyse your data
ja_JP: Matomo の設定方法とデータを効果的に分析する方法を学ぶ

en: User guides
ja_JP: ユーザーガイド

en: Search on
ja_JP: 検索

en: How can we help?
ja_JP: どのようなサポートをお求めですか ?

en: instead.
ja_JP: 代替

en: install the "Matomo for WordPress" plugin
ja_JP: 「Matomo for WordPress」プラグインをインストールします

en: or
ja_JP: または

en: create a free account
ja_JP: 無料アカウントを作成します

en: Before you can complete the setup, make sure you have a Matomo instance running. If you don't have one, you can
ja_JP: セットアップを完了する前に、Matomo インスタンスが実行されていることを確認してください。持っていない場合は、次のことを行うことができます

en: Enable support for consent managers.
ja_JP: 同意マネージャーのサポートを有効にします。

en: Require cookie consent
ja_JP: Cookie の同意が必要

en: Require consent
ja_JP: 同意が必要

en: Tracking or cookie consent
ja_JP: トラッキングまたは Cookie の同意

en: Cities
ja_JP: 都市

en: last 60 days
ja_JP: 過去60日

en: last 90 days
ja_JP: 過去90日

en: Graphs powered by <a href="https://www.chartjs.org" target="_BLANK">Chart.js</a> (MIT License).
ja_JP: グラフは <a href="https://www.chartjs.org" target="_BLANK">Chart.js</a> (MIT ライセンス) を利用しています。

en: Thank you very much, everyone who donates to the WP-Matomo project, including the Matomo team!
ja_JP: Matomo チームを含め、WP-Matomo プロジェクトに寄付してくださった皆様、誠にありがとうございます !

en: Removes the type attribute from Matomo's tracking code script tag.
ja_JP: Matomo のトラッキングコードスクリプトタグから type 属性を削除します。

en: Remove type attribute
ja_JP: Type 属性を削除する

en: Last 90 days
ja_JP: 過去90日

en: Last 60 days
ja_JP: 過去60日

en: Configure WP-Matomo
ja_JP: WP-Matomo を構成

en: Matomo Statistics
ja_JP: Matomo 統計

en: Use filter_limit if you need to get more than 100 results per page.
ja_JP: ページごとに100を超える結果を取得する必要がある場合は、filter_limit を使用します。

en: Filter limit
ja_JP: フィルター制限

en: last 12
ja_JP: 過去12

en: Model
ja_JP: モデル

en: Models
ja_JP: モデル

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Types
ja_JP: タイプ

en: City
ja_JP: 都市

en: Reset WP-Matomo
ja_JP: WP-Matomo をリセット

en: WP-Matomo support forum
ja_JP: WP-Matomo サポートフォーラム

en: Transifex and WordPress translation community for your translation work.
ja_JP: 翻訳作業のための Transifex および WordPress 翻訳コミュニティ。

en: Adds data-cfasync=false to the script tag, e.g., to ask Rocket Loader to ignore the script.
ja_JP: Script タグへ data-cfasync=false を追加します。たとえば、Rocket Loader にスクリプトを無視するように依頼します。

en: See %sCloudFlare Knowledge Base%s.
ja_JP: %sCloudFlare Knowledge Base%s を参照してください。

en: Add a DNS prefetch tag.
ja_JP: DNS プリフェッチタグを追加

en: See %sMatomo Blog%s.
ja_JP: %sMatomo ブログ%sを見る。

en: This will add Matomo campaign parameters to the RSS feed links.
ja_JP: これにより、Piwik キャンペーンパラメーターが RSS フィードリンクに追加されます。

en: See %sMatomo FAQ%s.
ja_JP: %sMatomo FAQ%s を見る。

en: WP-Matomo will use Matomo's standard tracking code.
ja_JP: WP-Matomo は Matomo の標準トラッキングコードを使用します。

en: WP-Matomo display name
ja_JP: WP-Matomo 表示名

en: Matomo shortcut
ja_JP: Matomo ショートカット

en: Matomo default date
ja_JP: Matomo のデフォルトの日付

en: See %sWP-Matomo FAQ%s.
ja_JP: %sWP-Matomo FAQ%s を見る。

en: Enter your Matomo Cloud subdomain. It is also part of your URL: https://SUBDOMAIN.matomo.cloud.
ja_JP: Matomo Cloud のサブドメインを入力します。これは URL: https://SUBDOMAIN.matomo.cloud の一部でもあります。

en: Matomo subdomain
ja_JP: Matomo サブドメイン

en: Innocraft subdomain
ja_JP: Innocraft サブドメイン

en: Matomo path
ja_JP: Matomo パス

en: Cloud-hosted (InnoCraft Cloud, *.innocraft.cloud)
ja_JP: クラウドホスト型 (InnoCraft  Cloud, *.innocraft.cloud)

en: Cloud-hosted (Innocraft Cloud, *.matomo.cloud)
ja_JP: クラウドホスト型 (Innocraft Cloud, *.matomo.cloud)

en: Disabled (WP-Matomo will not connect to Matomo)
ja_JP: 無効 (WP-Matomo は Matomo に接続しません)

en: Matomo Mode
ja_JP: Matomo モード

en: If you are using a cloud-hosted Matomo by InnoCraft, you can simply use this option. Be carefull to choose the option which fits to your cloud domain (matomo.cloud or innocraft.cloud).
ja_JP: InnoCraft のクラウドホスト型 Matomo を使用している場合は、このオプションをそのまま使用できます。クラウドドメイン (matomo.cloud または innocraft.cloud) に適合するオプションを慎重に選択してください。

en: Connect to Matomo
ja_JP: Matomo へ接続

en: WP-Matomo %s is successfully connected to Matomo %s.
ja_JP: WP-Matomo %s は Matomo %s に正常に接続されました。

en: Thanks for using WP-Matomo!
ja_JP: WP-Matomo をお使いいただきありがとうございます !

note: Description of the plugin
en: Adds Matomo statistics to your WordPress dashboard and is also able to add the Matomo Tracking Code to your blog.
ja_JP: Matomo 統計の WordPress ダッシュボードへの追加、さらに Matomo トラッキングコードをブログに追加することもできます。

en: E-Commerce Item Categories
ja_JP: E-Commerce アイテムのカテゴリー

en: Avg. quantity
ja_JP: 平均の数量

en: Avg. price
ja_JP: 平均の価格

en: Orders
ja_JP: 注文数

en: Quantity
ja_JP: 数量

en: Label
ja_JP: ラベル

en: E-Commerce Items
ja_JP: E-Commerce アイテム

en: Conversion rate (returning visitor)
ja_JP: コンバージョン率（再訪問者）

en: Revenue (returning visitor)
ja_JP: 収益（再訪問者）

en: Visits converted (returning visitor)
ja_JP: コンバージョンに至った訪問数（再訪問者）

en: Conversions (returning visitor)
ja_JP: コンバージョン（再訪問者）

en: Conversion rate (new visitor)
ja_JP: コンバージョン率（新規訪問者）

en: Revenue (new visitor)
ja_JP: 収益（新規訪問者）

en: Visits converted (new visitor)
ja_JP: コンバージョンに至った訪問数 (新規訪問者)

en: Conversions (new visitor)
ja_JP: コンバージョン（新規訪問者）

en: Conversion rate
ja_JP: コンバージョン率

en: Revenue
ja_JP: 収益

en: Visits converted
ja_JP: コンバージョンに至った訪問数

en: Conversions
ja_JP: コンバージョン

en: Enable WP-Matomo dashboard widget &quot;E-commerce&quot;.
ja_JP: WP-Matomo ダッシュボードウィジェット「E-commerce」を有効にします。

en: Dashboard e-commerce
ja_JP: E-commerce ダッシュボード

en: Display e-commerce data on statistics page.
ja_JP: E-commerce データを統計ページに表示します。

en: Show e-commerce data
ja_JP: E-commerce データを表示

en: Set classes to be treated as outlinks (in addition to piwik_link), divided by a vertical bar (&#124;). Leave blank to keep Matomo's default settings.
ja_JP: (piwik_link に加えて) アウトリンクとして扱われるクラスを垂直バー (&#124;) で区切って設定します。Matomo のデフォルト設定を維持するには、空白のままにします。

en: Set classes to be treated as outlinks
ja_JP: 外部リンクとして扱うクラスを設定

en: See %sMatomo JavaScript Tracking Client reference%s.
ja_JP: %sMatomo JavaScript Tracking Client reference%s を参照してください。

en: Set classes to be treated as downloads (in addition to piwik_download), divided by a vertical bar (&#124;). Leave blank to keep Matomo's default settings.
ja_JP: ダウンロードとして扱うクラスを (piwik_link に加えて)、縦棒 ( &#124; ) で区切って設定します。Matomo のデフォルト設定のままなら空白にしておきます。

en: Set classes to be treated as downloads
ja_JP: ダウンロードとして扱うクラスを設定

en: Enable DNS prefetch
ja_JP: DNS プリフェッチを有効にする

en: Add annotation on new post of type
ja_JP: 新しいタイプの投稿に注釈を追加する

en: Enter your InnoCraft Cloud subdomain. It is also part of your URL: https://SUBDOMAIN.innocraft.cloud.
ja_JP: InnoCraft Cloud サブドメインを入力します。 これは URL: https://SUBDOMAIN.innocraft.cloud の一部でもあります。

en: When enabled, it will make sure to use the same visitor ID for the same visitor across several domains. This works only when this feature is enabled because the visitor ID is stored in a cookie and cannot be read on the other domain by default. When this feature is enabled, it will append a URL parameter "pk_vid" that contains the visitor ID when a user clicks on a URL that belongs to one of your domains. For this feature to work, you also have to configure which domains should be treated as local in your Matomo website settings. This feature requires Matomo 3.0.2.
ja_JP: 有効にすると、複数のドメインにわたって同じ訪問者に対して同じ訪問者 ID が使用されるようになります。訪問者 ID は Cookie に保存され、デフォルトでは他のドメインで読み取ることができないため、これはこの機能が有効になっている場合にのみ機能します。この機能を有効にすると、ユーザーがいずれかのドメインに属する URL をクリックしたときに、訪問者 ID を含む URL パラメータ「pk_vid」が追加されます。この機能が動作するには、Matomo Web サイト設定でどのドメインをローカルとして扱う必要があるかを構成する必要もあります。この機能には Matomo 3.0.2 が必要です。

en: Enable cross domain linking
ja_JP: クロスドメインリンクを有効にする

en: WP-Matomo %s was not able to get sites with at least view access: <br /><code>%s</code>
ja_JP: WP-Matomo %s は少なくとも表示アクセス権を持つサイトを取得できませんでした: <br /><code>%s</code>

en: Disable SSL host verification
ja_JP: SSL ホスト検証を無効にする

en: When a user is logged in to WordPress, track their &quot;User ID&quot;. You can select which field from the User's profile is tracked as the &quot;User ID&quot;. When enabled, Tracking based on Email Address is recommended.
ja_JP: ユーザーが WordPress にログインしているときに、その「ユーザー ID」を追跡します。ユーザーのプロフィールのどのフィールドを「ユーザー ID」として追跡するかを選択できます。有効にすると、電子メール アドレスに基づく追跡が推奨されます。

en: Display Name (Not Recommended!)
ja_JP: 表示名 (非推奨)

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: WP User ID
ja_JP: WP ユーザー ID

en: User ID Tracking
ja_JP: ユーザー ID のトラッキング

en: last 30 days
ja_JP: 過去30日

en: yesterday
ja_JP: 昨日

en: last week
ja_JP: 先週

en: current week
ja_JP: 今週

en: last month
ja_JP: 先月

en: current month
ja_JP: 今月

en: today
ja_JP: 今日

en: Page
ja_JP: 固定ページ

en: WP-Matomo %s was not able to connect to Matomo using your configuration. During connection the following error occured: <br /><code>%s</code>
ja_JP: WP-Matomo %s はあなたの設定を使用して Matomo に接続できませんでした。接続中に次のエラーが発生しました: <br /><code>%s</code>

en: WP-Matomo requires at least PHP 5.3. You are using the deprecated version %s. Please update PHP to use WP-Matomo.
ja_JP: WP-Matomo には少なくとも PHP 5.3 が必要です。非推奨のバージョン %s を使用しています。WP-Matomo を使用するには PHP を更新してください。

en: Cheatin&#8217; uh?
ja_JP: 間違えましたか?

en: An error occured
ja_JP: エラーが発生しました

en: Important
ja_JP: 重要

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Please validate your configuration
ja_JP: 構成を検証してください

en: %s updated to %s.
ja_JP: %s を %s に更新しました。

en: Next you should connect to Matomo
ja_JP: 次に Matomo に接続する必要があります

en: %s %s installed.
ja_JP: %s %s をインストールしました。

en: week
ja_JP: 週

en: No data available.
ja_JP: データがありません。

en: Actions
ja_JP: 行動

en: Hits
ja_JP: ヒット数

en: Page Views
ja_JP: ページビュー数

en: Date
ja_JP: 日付

en: Operation Systems
ja_JP: オペレーティングシステム

en: Operation System
ja_JP: オペレーティングシステム

en: Operation System Details
ja_JP: オペレーティングシステムの概要

en: Resolution
ja_JP: 解像度

en: Resolutions
ja_JP: 解像度

en: Referrers
ja_JP: リファラー

en: Max. generation time
ja_JP: 最大生成時間

en: Min. generation time
ja_JP: 最小生成時間

en: Visits
ja_JP: 訪問数

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Shortcut
ja_JP: ショートカット

en: Max. page views in one visit
ja_JP: 1訪問あたりの最大ページビュー数

en: Time/visit
ja_JP: 時間 / 訪問

en: Bounce count
ja_JP: 離脱数

en: Total time spent
ja_JP: 合計時間

en: Page views
ja_JP: ページビュー数

en: Unique visitors
ja_JP: ユニークな訪問者

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Bounced
ja_JP: 離脱

en: Requests
ja_JP: リクエスト

en: Keyword
ja_JP: キーワード

en: Site Search
ja_JP: サイト検索

en: Keywords
ja_JP: キーワード数

en: Country
ja_JP: 国

en: Countries
ja_JP: 国

en: Visitors
ja_JP: 訪問者数

en: Browsers
ja_JP: ブラウザー

en: Others
ja_JP: その他

en: Percent
ja_JP: パーセント

en: Unique
ja_JP: ユニーク

en: Browser
ja_JP: ブラウザー

en: Piwik error
ja_JP: Piwik エラー

en: Browser Details
ja_JP: ブラウザーの概要

en: Set custom variables for a page view
ja_JP: ページビューのカスタム変数を設定する

en: Value
ja_JP: 値

en: Name
ja_JP: 名称

en: Piwik Custom Variables
ja_JP: Piwik カスタム変数

en: Class Piwik\API\Request does not exists.
ja_JP: クラス Piwik\API\Request が存在しません。

en: Class Piwik\FrontController does not exists.
ja_JP: クラス Piwik\FrontController が存在しません。

en: realpath() returns false
ja_JP: realpath() は false を返します

en: Could not resolve
ja_JP: 解決できませんでした

en: Currently shown stats:
ja_JP: 現在表示されている統計:

en: Statistics
ja_JP: 統計

en: Site not created yet.
ja_JP: サイトをまだ作成していません。

en: Site ID (Piwik)
ja_JP: サイト ID (Piwik)

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Blog ID
ja_JP: ブログ ID

en: No site configured yet.
ja_JP: まだサイトの構成がありません。

en: sites
ja_JP: サイト数

en: site
ja_JP: サイト

en: Cache cleared.
ja_JP: キャッシュをクリアーしました。

en: Settings cleared (except connection settings).
ja_JP: 設定をクリアーしました（接続設定を除く）。

en: Latest support threads on WordPress.org
ja_JP: WordPress.org の最新のサポートスレッド

en: Are you sure you want to clear all settings?
ja_JP: すべての設定をクリアーしてもよろしいですか ?

en: Clear cache
ja_JP: キャッシュをクリアー

en: Sitebrowser
ja_JP: サイトブラウザー

en: Run testscript
ja_JP: テストスクリプトを実行する

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Determined Matomo base URL is
ja_JP: 決定された Matomo ベース URL は

en: is used.
ja_JP: 使用されています。

en: enabled
ja_JP: 有効化済みです

en: allow_url_fopen is
ja_JP: allow_url_fopen は

en: available
ja_JP: 利用可能です

en: not
ja_JP: 利用できません

en: cURL is
ja_JP: cURL は

en: Either allow_url_fopen has to be enabled <em>or</em> cURL has to be available:
ja_JP: Allow_url_fopen を有効<em>にするか</em>、cURL を利用可能にする必要があります。

en: Debugging
ja_JP: デバッグ

en: Thank <strong>you</strong> for using my plugin. It is the best commendation if my piece of code is really used!
ja_JP: 私のプラグインをご利用いただき<strong>ありがとうございます</strong>。私のコードが実際に使用されれば、それは最高の賞賛です。

en: Thank you very much, all users who send me mails containing criticism, commendation, feature requests and bug reports! You help me to make WP-Matomo much better.
ja_JP: 批判、賞賛、機能リクエスト、バグレポートを含むメールを私に送ってくださったユーザーの皆様、本当にありがとうございます ! WP-Matomo をより良くするために私を助けてください。

en: Thank you very much
ja_JP: ありがとうございます。

en: Please don't forget to vote the compatibility at the
ja_JP: 互換性について忘れずに投票してください。

en: My Amazon.de wishlist
ja_JP: Amazon.de の欲しいものリスト

en: If you like WP-Matomo, you can support its development by a donation:
ja_JP: WP-Matomo が気に入った場合、寄付によってその開発をサポートできます。

en: Donate
ja_JP: 寄付

en: Replace Matomo's default file extensions for download tracking, divided by a vertical bar (&#124;). Leave blank to keep Matomo's default settings.
ja_JP: ダウンロードトラッキングのための Matomo デフォルトのファイル拡張子を垂直バー (&#124;) で区切って置き換えます。Matomo のデフォルト設定を維持するには、空白のままにします。

en: Define all file types for download tracking
ja_JP: ダウンロードトラッキング用のすべてのファイルタイプを定義する

en: Choose if you want to get an update notice if WP-Matomo is updated.
ja_JP: WP-Matomo が更新された場合に更新通知を受け取りたいかどうかを選択します。

en: Show only if WP-Matomo is updated and settings were changed
ja_JP: WP-Matomo が更新され、設定が変更された場合にのみ表示されます

en: Show always if WP-Matomo is updated
ja_JP: WP-Matomo が更新された場合に常に表示

en: Update notice
ja_JP: 更新通知

en: Choose if you want to explicitly force Matomo to use HTTP or HTTPS. Does not work with a CDN URL.
ja_JP: Matomo に HTTP または HTTPS の使用を明示的に強制するかどうかを選択します。CDN URL では機能しません。

en: Disabled (default)
ja_JP: 無効 (デフォルト)

en: Force Matomo to use a specific protocol
ja_JP: 特定のプロトコルを Matomo に強制的に使用

en: Add data-cfasync=false
ja_JP: スクリプトタグに data-cfasync=false を追加

en: Specific user agent
ja_JP: 特定のユーザーエージェント

en: Define a specific user agent
ja_JP: 特定のユーザーエージェントを定義する

en: empty
ja_JP: 空

en: Use the PHP default user agent
ja_JP: PHP のデフォルトのユーザーエージェントを使用する

en: User agent
ja_JP: ユーザーエージェント

en: not recommended
ja_JP: 非推奨

en: Disable SSL peer verification
ja_JP: SSL認証の無効化

en: Connection timeout
ja_JP: 接続タイムアウト

en: Use set_time_limit(0) if stats page causes a time out.
ja_JP: 統計ページでタイムアウトが発生する場合は、set_time_limit(0) を使用します。

en: Disable time limit
ja_JP: 時間制限を無効にする

en: Choose whether WP-Matomo should use POST or GET in HTTP or Cloud mode.
ja_JP: WP-Matomo が HTTP モードまたはクラウドモードで POST または GET を使用する必要があるかを選択します。

en: HTTP method
ja_JP: HTTP メソッド

en: Choose whether WP-Matomo should use cURL or fopen to connect to Matomo in HTTP or Cloud mode.
ja_JP: WP-Matomo が HTTP モードまたはクラウドモードで  Matomo に接続するために cURL または fopen を使用する必要があるかどうかを選択します。

en: HTTP connection via
ja_JP: HTTP 接続経路

en: Cache API calls, which not contain today's values, for a week.
ja_JP: 今日の値が含まれていない API 呼び出しを1週間キャッシュします。

en: Enable cache
ja_JP: キャッシュを有効にする

en: Usually, you do not need to change these settings. If you want to do so, you should know what you do or you got an expert's advice.
ja_JP: 通常、これらの設定を変更する必要はありません。そうしたい場合は、自分が何をするかを知っているか、専門家のアドバイスを受けている必要があります。

en: Enable a heartbeat timer to get more accurate visit lengths by sending periodical HTTP ping requests as long as the site is opened. Enter the time between the pings in seconds (Matomo default: 15) to enable or 0 to disable this feature. <strong>Note:</strong> This will cause a lot of additional HTTP requests on your site.
ja_JP: ハートビートタイマーを有効にすると、サイトが開いている間定期的に HTTP ping リクエストを送信し、より正確な訪問時間を取得できます。この機能を有効にするには ping の間隔を秒単位で入力します (Matomo のデフォルト: 15)。無効にするには 0 を入力します。<strong>注:</strong> これにより、サイト上でさらに多くの HTTP リクエストが発生します。

en: Enable heartbeat timer
ja_JP: ハートビートタイマーを有効にする

en: Keyword: post name.
ja_JP: キーワード: 投稿名。

en: RSS feed campaign
ja_JP: RSS フィードキャンペーン

en: Track RSS feed links as campaign
ja_JP: RSS フィードリンクをキャンペーンとしてトラッキングする

en: Enable to track posts in feeds via tracking pixel.
ja_JP: トラッキングピクセルでフィードの投稿を追跡できるようにします。

en: Track RSS feeds
ja_JP: RSS フィードをトラッキングする

en: Adds *.-prefix to tracked domain.
ja_JP: 追跡中のドメインに *.- プレフィックスを追加します。

en: Do not count subdomains as outlink
ja_JP: サブドメインをアウトリンクとしてカウントしない

en: Adds *.-prefix to cookie domain.
ja_JP: Cookie のドメインに *.- プレフィックスを追加します。

en: Track subdomains in the same website
ja_JP: サイト内のサブドメインのトラッキング

en: Choose users by user role you do <strong>not</strong> want to track.
ja_JP: トラッキング<strong>したくない</strong>ユーザーの権限グループに基づいたユーザーを選択します。

en: Tracking filter
ja_JP: トラッキングフィルター

en: Enable to track users on admin pages (remember to configure the tracking filter appropriately).
ja_JP: 管理ページでユーザーをトラッキングできるようにします (トラッキングフィルターを適切に構成することを忘れないでください)。

en: Track admin pages
ja_JP: 管理ページのトラッキング

en: Referral timeout (seconds)
ja_JP: リファラーのタイムアウト (秒)

en: Session timeout (seconds)
ja_JP: セッションのタイムアウト (秒)

en: Visitor timeout (seconds)
ja_JP: 訪問者のタイムアウト (秒)

en: You can limit the cookie lifetime to avoid tracking your users over a longer period as necessary.
ja_JP: 必要に応じて、Cookie の有効期間を制限し、ユーザーを長期間にわたって追跡しないようにすることができます。

en: Limit cookie lifetime
ja_JP: Cookie の有効期限を制限

en: Disable all tracking cookies for a visitor.
ja_JP: 訪問者のすべてのトラッキング cookie を無効にします。

en: Disable cookies
ja_JP: Cookie を無効にする

en: Add file extensions for download tracking, divided by a vertical bar (&#124;).
ja_JP: ダウンロードトラッキングのために、縦棒 ( &#124; ) で区切られたファイルの拡張子を追加します。

en: Add new file types for download tracking
ja_JP: ダウンロードをトラッキングするファイル形式

en:  Show a &quot;custom variables&quot; edit box on post edit page.
ja_JP:  編集ページの編集ボックスへ「カスタム変数」を表示します。

en: Show custom variables box
ja_JP: カスタム変数ボックスを表示する

en: WP-Matomo can automatically add a 404-category to track 404-page-visits.
ja_JP: WP-Matomo は、404ページへの訪問をトラッキングするために、自動的に404 - カテゴリーを追加することができます。

en: Track 404
ja_JP: 404のトラッキング

en: Use Matomo's advanced Site Search Analytics feature.
ja_JP: Matomo の高度なサイト検索分析機能を使用します。

en: Track search
ja_JP: 検索トラッキング

en: See %sMatomo documentation%s.
ja_JP: %sMatomo ドキュメント%sを参照ください。

en: Content tracking allows you to track interaction with the content of a web page or application.
ja_JP: コンテンツトラッキングを使用すると、Web ページまたはアプリケーションのコンテンツとのやり取りをトラッキングできます。

en: Track only visible content blocks
ja_JP: 表示されているコンテンツブロックのみをトラッキングする

en: Track all content blocks
ja_JP: すべてのコンテンツブロックをトラッキングする

en: Enable content tracking
ja_JP: コンテンツトラッキングを有効にする

en: Enable tracking for visitors without JavaScript (not recommended).
ja_JP: JavaScript を使用しない訪問者のトラッキングを有効にします (非推奨)。

en: Add rec parameter to noscript code
ja_JP: Noscript コードに rec パラメータを追加

en: Disabled in proxy mode.
ja_JP: プロキシモードでは無効になります。

en: Adds the &lt;noscript&gt; code to your footer.
ja_JP: フッターへ &lt;noscript&gt; コードを追加します。

en: Add &lt;noscript&gt;
ja_JP: &lt;noscript&gt; を追加

en: Noscript code
ja_JP: NoScript コード

en: Choose whether the JavaScript code is added to the footer or the header.
ja_JP: JavaScript コードをフッターに追加するかヘッダーに追加するかを選択します。

en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: Footer
ja_JP: フッター

en: JavaScript code position
ja_JP: JavaScript コードの位置

en: Tracking code
ja_JP: トラッキングコード

en: Add tracking code
ja_JP: トラッキングコードを追加

en: Use the placeholder {ID} to add the Matomo site ID.
ja_JP: プレースホルダー {ID} を使用して、Matomo のサイト ID を追加します。

en: Enter your own tracking code manually. You can choose one of the prior options, pre-configure your tracking code and switch to manually editing at last.
ja_JP: 独自のトラッキングコードを手動で入力します。以前のオプションの1つを選択し、トラッキングコードを事前に構成して、最後に手動編集に切り替えることができます。

en: Enter manually
ja_JP: 手動で入力

en: Use this tracking code to not reveal the Matomo server URL.
ja_JP: このトラッキングコードを使用して、Matomo サーバーの URL を公開しないようにします。

en: Use proxy script
ja_JP: プロキシスクリプトを使用する

en: See %sreadme file%s.
ja_JP: %sreadme ファイル%sを参照してください。

en: You can choose this tracking code, to deliver a minified proxy code and to avoid using the files called piwik.js or piwik.php.
ja_JP: このトラッキングコードを選択すると、縮小されたプロキシコードを配信し、piwik.js または piwik.php というファイルの使用を回避できます。

en: Use js/index.php
ja_JP: Js/index.phpを使用する

en: Default tracking
ja_JP: デフォルトのトラッキング

en: WP-Matomo will not add the tracking code. Use this, if you want to add the tracking code to your template files or you use another plugin to add the tracking code.
ja_JP: WP-Matomo はトラッキングコードを追加しません。テンプレートファイルにトラッキングコードを追加する場合、または別のプラグインを使用してトラッキングコードを追加する場合は、これを使用してください。

en: You can choose between four tracking code modes:
ja_JP: 4つのトラッキングコードモードから選択できます:

en: Enable shortcodes in post or page content.
ja_JP: 投稿またはページのコンテンツでショートコードを有効にします。

en: Enable shortcodes
ja_JP: ショートコードを有効化する

en: Plugin name shown in WordPress.
ja_JP: WordPress に表示するプラグイン名です。

en: Display a shortcut to Matomo itself.
ja_JP: Matomo 本体へのショートカットを表示します。

en: Show stats about single posts at the post edit admin page.
ja_JP: 投稿編集管理ページで単一の投稿に関する統計を表示します。

en: Show per post stats
ja_JP: 投稿ごとの統計を表示する

en: Choose user roles allowed to see the statistics page.
ja_JP: 統計ページの表示を許可するユーザーの権限グループを選択します。

en: Display stats to
ja_JP: 統計を表示するのは

en: Display a last 30 days visitor graph on WordPress' toolbar.
ja_JP: WordPress のツールバーへ過去30日間の訪問者グラフを表示します。

en: Show graph on WordPress Toolbar
ja_JP: WordPress ツールバーへグラフを表示

en: Enable WP-Matomo dashboard widget &quot;SEO&quot;.
ja_JP: WP-Matomo のダッシュボードウィジェット「SEO」を有効にします。

en: Dashboard SEO
ja_JP: SEOダッシュボード

en: Enable WP-Matomo dashboard widget &quot;Graph&quot;.
ja_JP: WP-Matomo のダッシュボードウィジェット「グラフ」を有効にします。

en: Dashboard graph
ja_JP: グラフダッシュボード

en: Enable WP-Matomo dashboard widget &quot;Overview&quot;.
ja_JP: WP-Matomo のダッシュボードウィジェット「概要」を有効にします。

en: Last 30 days
ja_JP: 過去30日間

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Dashboard overview
ja_JP: 概要ダッシュボード

en: Slow!
ja_JP: 遅いです !

en: Display SEO ranking data on statistics page.
ja_JP: SEO ランキングデータを統計ページに表示します。

en: Show SEO data
ja_JP: SEO データを表示

en: Default date shown on statistics page.
ja_JP: デフォルトの日付を統計ページに表示します。

en: Last week
ja_JP: 先週

en: Current week
ja_JP: 今週

en: Last month
ja_JP: 先月

en: Current month
ja_JP: 今月

en: Yesterday
ja_JP: 昨日

en: Today
ja_JP: 今日

en: Select site
ja_JP: サイトを選択

en: Determined site
ja_JP: 決定したサイト

en: Check this to automatically choose your blog from your Matomo sites by URL. If your blog is not added to Matomo yet, WP-Matomo will add a new site.
ja_JP: これをチェックすると、Matomo サイトから URL によってブログが自動的に選択されます。あなたのブログがまだ Matomo に追加されていない場合、WP-Matomo は新しいサイトを追加します。

en: Auto config
ja_JP: 自動構成

en: Enter your Matomo auth token here. It is an alphanumerical code like 0a1b2c34d56e78901fa2bc3d45678efa.
ja_JP: ここに Matomo 認証トークンを入力します。0a1b2c34d56e78901fa2bc3d45678efa のような英数字コードです。

en: Auth token
ja_JP: 認証トークン

en: Enter the file path to your Matomo instance, e.g. /var/www/matomo/.
ja_JP: Matomo インスタンスへのファイルパスを入力します。/var/www/matomo/。

en: Enter your Matomo URL. This is the same URL you use to access your Matomo instance, e.g. http://www.example.com/matomo/.
ja_JP: Matomo URL を入力します。 これは Matomo インスタンスにアクセスするために使用する URL と同じです。http://www.example.com/matomo/。

en: Choose this, if your self-hosted Matomo and WordPress are running on the same machine and you know the full server path to your Matomo instance.
ja_JP: 自己ホスト型 Matomo と WordPress が同じマシン上で実行されており、Matomo インスタンスへの完全なサーバーパスがわかっている場合は、これを選択してください。

en: Self-hosted (PHP API)
ja_JP: 自己ホスト (PHP API)

en: This is the default option for a self-hosted Matomo and should work for most configurations. WP-Matomo will connect to Matomo using http(s).
ja_JP: これは自己ホスト型 Matomo のデフォルトオプションであり、ほとんどの構成で機能するはずです。WP-Matomo は http(s) を使用して Matomo に接続します。

en: Self-hosted (HTTP API, default)
ja_JP: 自己ホスト (HTTP API, デフォルト)

en: You can choose between three connection methods:
ja_JP: 次の3つの接続方法から選択できます。

en: More information
ja_JP: 詳細情報

en: Neither cURL nor fopen are available. So WP-Matomo can not use the HTTP API and not connect to InnoCraft Cloud.
ja_JP: CURL も fopen も使用できません。そのため、WP-Matomo は HTTP API を使用できず、InnoCraft Cloud に接続できません。

en: Cloud-hosted
ja_JP: クラウドホスト

en: Credits
ja_JP: クレジット

en: Support
ja_JP: サポート

en: Expert Settings
ja_JP: エキスパート設定

en: Enable Tracking
ja_JP: トラッキングを有効化

en: Show Statistics
ja_JP: 統計を表示する

en: WP-Matomo %s has to be connected to Matomo first. Check the &raquo;Connect to Matomo&laquo; section below.
ja_JP: WP-Matomo %s はまず Matomo に接続する必要があります。以下のセクションで「Matomo へ接続」にチェックを入れます 。

en: WP-Matomo %s was not able to connect to Matomo using your configuration. Check the &raquo;Connect to Matomo&laquo; section below.
ja_JP: WP-Matomo %s はあなたの設定を使用して Matomo に接続できませんでした。以下のセクションで「Matomo へ接続」にチェックを入れます。

en: You are running a WordPress %s blog network (WPMU). WP-Matomo will handle your sites as different websites.
ja_JP: WordPress %s ブログネットワーク (WPMU) を実行しています。 WP-Matomo はあなたのサイトを別の Web サイトとして扱います。

en: You are running WordPress %s.
ja_JP: WordPress %s を実行しています。

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Changes saved.
ja_JP: 変更を保存しました。

en: Reload
ja_JP: 再読み込み
