Plugins - Connect Matomo (WP-Matomo, WP-Piwik) - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (346 entries)

en:  Show a &quot;custom variables&quot; edit box on post edit page.
da_DK:  Vis et redigeringsfelt for &quot;brugerdefinerede variabler&quot; på siden for redigering af indlæg.

en: %s %s installed.
da_DK: %s %s installeret.

en: %s updated to %s.
da_DK: %s opdateret til %s.

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Add &lt;noscript&gt;
da_DK: Tilføj &lt;noscript&gt;

en: Add a DNS prefetch tag.
da_DK: Tilføj et DNS-prefetch-tag.

en: Add annotation on new post of type
da_DK: Tilføj anmærkning på nyt indlæg af typen

en: Add data-cfasync=false
da_DK: Tilføj data-cfasync=false

en: Add file extensions for download tracking, divided by a vertical bar (&#124;).
da_DK: Tilføj filtypenavne til downloadsporing, divideret med en lodret bjælke (|).

en: Add new file types for download tracking
da_DK: Tilføj nye filtyper til sporing af downloads

en: Add rec parameter to noscript code
da_DK: Tilføj rec-parameter til noscript-kode

en: Add tracking code
da_DK: Tilføj sporingskode

en: Adds *.-prefix to cookie domain.
da_DK: Tilføjer *.-præfiks til cookie-domænet.

en: Adds *.-prefix to tracked domain.
da_DK: Tilføjer *.-præfiks til sporet domæne.

en: Adds Matomo statistics to your WordPress dashboard and is also able to add the Matomo Tracking Code to your blog.
da_DK: Tilføjer Matomo-statistik til dit WordPress-dashboard og er også i stand til at tilføje Matomo-sporingskoden til din blog.

en: Adds data-cfasync=false to the script tag, e.g., to ask Rocket Loader to ignore the script.
da_DK: Tilføjer data-cfasync=false til script-tagget, f.eks. for at bede Rocket Loader om at ignorere scriptet.

en: Adds the &lt;noscript&gt; code to your footer.
da_DK: Føjer koden &lt;noscript&gt; til sidefoden.

en: An error occured
da_DK: Der opstod en fejl

en: Andr&eacute; Br&auml;kling
da_DK: André Bräkling

en: Are you sure you want to clear all settings?
da_DK: Er du sikker på, at du vil rydde alle indstillinger?

en: Auth token
da_DK: Godkendelsestoken

en: Auto config
da_DK: Automatisk konfiguration

en: Avg. price
da_DK: Gns. pris

en: Avg. quantity
da_DK: Gns. antal

en: Before you can complete the setup, make sure you have a Matomo instance running. If you don't have one, you can
da_DK: Før du kan fuldføre opsætningen, skal du sørge for, at du har en Matomo-instans kørende. Hvis du ikke har en, kan du

en: Bounce count
da_DK: Afvisning

en: Bounced
da_DK: Afviste

en: Browser Details
da_DK: Oplysninger om browser

en: Browsers
da_DK: Browsere

en: Cache API calls, which not contain today's values, for a week.
da_DK: Cache API-kald, som ikke indeholder dagens værdier, i en uge.

en: Cache cleared.
da_DK: Cache ryddet.

en: Changes saved.
da_DK: Ændringerne er gemt.

en: Cheatin&#8217; uh?
da_DK: Snyder du?

en: Check this to automatically choose your blog from your Matomo sites by URL. If your blog is not added to Matomo yet, WP-Matomo will add a new site.
da_DK: Marker dette for automatisk at vælge din blog fra dine Matomo-websteder efter URL. Hvis din blog ikke er tilføjet til Matomo endnu, tilføjer WP-Matomo et nyt websted.

en: Choose if you want to explicitly force Matomo to use HTTP or HTTPS. Does not work with a CDN URL.
da_DK: Vælg, om du eksplicit vil tvinge Matomo til at bruge HTTP eller HTTPS. Fungerer ikke med en CDN-URL.

en: Choose if you want to get an update notice if WP-Matomo is updated.
da_DK: Vælg, om du vil have en opdateringsmeddelelse, hvis WP-Matomo er opdateret.

en: Choose this, if your self-hosted Matomo and WordPress are running on the same machine and you know the full server path to your Matomo instance.
da_DK: Vælg dette, hvis din selvhostede Matomo og WordPress kører på den samme maskine, og du kender den fulde serversti til din Matomo-instans.

en: Choose user roles allowed to see the statistics page.
da_DK: Vælg brugerroller, der er tilladt for at se statistiksiden.

en: Choose users by user role you do <strong>not</strong> want to track.
da_DK: Vælg brugere efter brugerrolle, du <strong>ikke</strong> vil spore.

en: Choose whether WP-Matomo should use POST or GET in HTTP or Cloud mode.
da_DK: Vælg, om WP-Matomo skal bruge POST eller GET i HTTP- eller Cloud-tilstand.

en: Choose whether WP-Matomo should use cURL or fopen to connect to Matomo in HTTP or Cloud mode.
da_DK: Vælg, om WP-Matomo skal bruge cURL eller fopen til at oprette forbindelse til Matomo i HTTP- eller Cloud-tilstand.

en: Choose whether the JavaScript code is added to the footer or the header.
da_DK: Vælg, om JavaScript-koden skal føjes til sidefoden eller sidehovedet.

en: Cities
da_DK: Byer

en: City
da_DK: By

en: Class Piwik\API\Request does not exists.
da_DK: Class Piwik\API\Request findes ikke.

en: Class Piwik\FrontController does not exists.
da_DK: Class Piwik\FrontController findes ikke.

en: Clear cache
da_DK: Ryd cache

en: Click here if you are having Trouble with Matomo
da_DK: Klik her, hvis du har problemer med Matomo

en: Cloud-hosted
da_DK: Cloud-hostet

en: Cloud-hosted (InnoCraft Cloud, *.innocraft.cloud)
da_DK: Cloud-hostet (InnoCraft Cloud, *.innocraft.cloud)

en: Cloud-hosted (Innocraft Cloud, *.matomo.cloud)
da_DK: Cloud-hostet (Innocraft Cloud, *.matomo.cloud)

en: Configure WP-Matomo
da_DK: Konfigurer WP-Matomo

en: Connect Matomo
da_DK: Tilslut Matomo

en: Connect to Matomo
da_DK: Opret forbindelse til Matomo

en: Connection timeout
da_DK: Timeout for forbindelse

en: Contact Matomo support here:
da_DK: Kontakt Matomo support her:

en: Content tracking allows you to track interaction with the content of a web page or application.
da_DK: Indholdssporing giver dig mulighed for at spore interaktion med indholdet på en webside eller et program.

en: Conversion rate
da_DK: Konverterings Rate

en: Conversion rate (new visitor)
da_DK: Konverteringsrate (ny besøgende)

en: Conversion rate (returning visitor)
da_DK: Konverteringsrate (tilbagevendende besøgende)

en: Conversions
da_DK: Konverteringer

en: Conversions (new visitor)
da_DK: Konverteringer (ny besøgende)

en: Conversions (returning visitor)
da_DK: Konverteringer (tilbagevendende besøgende)

en: Could not resolve
da_DK: Kunne ikke løse

en: Countries
da_DK: Lande

en: Country
da_DK: Land

en: Credits
da_DK: Krediteringer

en: Current month
da_DK: Indeværende måned

en: Current week
da_DK: Aktuelle uge

en: Currently shown stats:
da_DK: Aktuelt viste statistikker:

en: Dashboard e-commerce
da_DK: Dashboard e-handel

en: Dashboard graph
da_DK: Dashboard graf

en: Dashboard overview
da_DK: Kontrolpanel oversigt

en: Date
da_DK: Dato

en: Debugging
da_DK: Fejlfinding

en: Default date shown on statistics page.
da_DK: Standarddato vist på statistiksiden.

en: Default tracking
da_DK: Standardsporing

en: Define a specific user agent
da_DK: Definere en bestemt brugeragent

en: Define all file types for download tracking
da_DK: Definer alle filtyper til sporing af overførsler

en: Determined Matomo base URL is
da_DK: Fastlagte Matomo-basis-URL er

en: Determined site
da_DK: Bestemt sted

en: Disable SSL host verification
da_DK: Deaktiver SSL-værtsbekræftelse

en: Disable SSL peer verification
da_DK: Deaktiver SSL-peer-verifikation

en: Disable all tracking cookies for a visitor.
da_DK: Deaktiver alle sporingscookies for en besøgende.

en: Disable cookies
da_DK: Deaktiver cookies

en: Disable time limit
da_DK: Deaktiver tidsbegrænsning

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Disabled (WP-Matomo will not connect to Matomo)
da_DK: Deaktiveret (WP-Matomo vil ikke oprette forbindelse til Matomo)

en: Disabled (default)
da_DK: Deaktiveret (standard)

en: Disabled in proxy mode.
da_DK: Deaktiveret i proxytilstand.

en: Display Name (Not Recommended!)
da_DK: Vist navn (anbefales ikke!)

en: Display SEO ranking data on statistics page.
da_DK: Vis SEO-rangeringsdata på statistiksiden.

en: Display a last 30 days visitor graph on WordPress' toolbar.
da_DK: Vis en besøgsgraf for de sidste 30 dage på WordPress' værktøjslinje.

en: Display a shortcut to Matomo itself.
da_DK: Vis en genvej til selve Matomo.

en: Display e-commerce data on statistics page.
da_DK: Vis e-handelsdata på statistiksiden.

en: Display stats to
da_DK: Vis statistik for

en: Do not count subdomains as outlink
da_DK: Tæl ikke underdomæner som outlink

en: Donate
da_DK: Doner

en: E-Commerce Item Categories
da_DK: Kategorier af e-handelsvarer

en: E-Commerce Items
da_DK: E-handelsvarer

en: Either allow_url_fopen has to be enabled <em>or</em> cURL has to be available:
da_DK: Enten skal allow_url_fopen være aktiveret, <em>eller</em> cURL skal være tilgængelig:

en: Email Address
da_DK: E-mailadresse

en: Enable DNS prefetch
da_DK: Aktiver DNS-forudhentning

en: Enable Tracking
da_DK: Aktiver sporing

en: Enable WP-Matomo dashboard widget &quot;E-commerce&quot;.
da_DK: Aktiver WP-Matomo dashboard-widget &quot;E-handel&quot;.

en: Enable WP-Matomo dashboard widget &quot;Graph&quot;.
da_DK: Aktiver WP-Matomo dashboard-widget &quot;Graf&quot;.

en: Enable WP-Matomo dashboard widget &quot;Overview&quot;.
da_DK: Aktiver WP-Matomo dashboard-widget &quot;Oversigt&quot;.

en: Enable WP-Matomo dashboard widget &quot;SEO&quot;.
da_DK: Aktiver WP-Matomo dashboard-widget &quot;SEO&quot;.

en: Enable a heartbeat timer to get more accurate visit lengths by sending periodical HTTP ping requests as long as the site is opened. Enter the time between the pings in seconds (Matomo default: 15) to enable or 0 to disable this feature. <strong>Note:</strong> This will cause a lot of additional HTTP requests on your site.
da_DK: Aktiver en heartbeat-timer for at få mere nøjagtige besøgslængder ved at sende periodiske HTTP-ping-anmodninger, så længe webstedet er åbent. Indtast tiden mellem pings i sekunder (Matomo standard: 15) for at aktivere eller 0 for at deaktivere denne funktion. <strong>Bemærk:</strong> Dette vil medføre en masse yderligere HTTP-anmodninger på dit websted.

en: Enable cache
da_DK: Aktiver cache

en: Enable content tracking
da_DK: Aktivér indholdssporing

en: Enable cross domain linking
da_DK: Aktivér links på tværs af domæner

en: Enable heartbeat timer
da_DK: Aktiver heartbeat-timer

en: Enable shortcodes
da_DK: Aktivér kortkoder

en: Enable shortcodes in post or page content.
da_DK: Aktivér kortkoder i indlægs- eller sideindhold.

en: Enable support for consent managers.
da_DK: Aktivér understøttelse af samtykkeadministratorer.

en: Enable to track posts in feeds via tracking pixel.
da_DK: Aktivér sporing af opslag i feeds via sporingspixel.

en: Enable to track users on admin pages (remember to configure the tracking filter appropriately).
da_DK: Aktivér sporing af brugere på administratorsider (husk at konfigurere sporingsfilteret korrekt).

en: Enable tracking for visitors without JavaScript (not recommended).
da_DK: Aktivér sporing for besøgende uden JavaScript (anbefales ikke).

en: Enter manually
da_DK: Indtast manuelt

en: Enter the file path to your Matomo instance, e.g. /var/www/matomo/.
da_DK: Indtast filstien til din Matomo-forekomst, f.eks. /var/www/matomo/.

en: Enter your InnoCraft Cloud subdomain. It is also part of your URL: https://SUBDOMAIN.innocraft.cloud.
da_DK: Indtast dit InnoCraft Cloud-underdomæne. Det er også en del af din webadresse: https://SUBDOMAIN.innocraft.cloud.

en: Enter your Matomo Cloud subdomain. It is also part of your URL: https://SUBDOMAIN.matomo.cloud.
da_DK: Indtast dit Matomo Cloud-underdomæne. Det er også en del af din URL: https://SUBDOMAIN.matomo.cloud.

en: Enter your Matomo URL. This is the same URL you use to access your Matomo instance, e.g. http://www.example.com/matomo/.
da_DK: Indtast din Matomo-URL. Dette er den samme URL, som du bruger til at få adgang til din Matomo-instans, f.eks. http://www.example.com/matomo/.

en: Enter your Matomo auth token here. It is an alphanumerical code like 0a1b2c34d56e78901fa2bc3d45678efa.
da_DK: Indtast dit Matomo-godkendelsestoken her. Det er en alfanumerisk kode som 0a1b2c34d56e78901fa2bc3d45678efa.

en: Enter your own tracking code manually. You can choose one of the prior options, pre-configure your tracking code and switch to manually editing at last.
da_DK: Indtast din egen sporingskode manuelt. Du kan vælge en af de tidligere muligheder, forudkonfigurere din sporingskode og endelig skifte til manuel redigering.

en: Expert Settings
da_DK: Ekspert-indstillinger

en: Filter limit
da_DK: Filtergrænse

en: Find support for this plugin here:
da_DK: Find support til dette plugin her:

en: Footer
da_DK: Sidefod

en: Force Matomo to use a specific protocol
da_DK: Tving Matomo til at bruge en bestemt protokol

en: Forums
da_DK: Fora

en: General FAQs
da_DK: Generelle ofte stillede spørgsmål

en: Get answers to frequently asked questions
da_DK: Få svar på ofte stillede spørgsmål

en: Get help directly from the community of Matomo users
da_DK: Få hjælp direkte fra fællesskabet af Matomo-brugere

en: Glossary
da_DK: Ordliste

en: Graphs powered by <a href="https://www.chartjs.org" target="_BLANK">Chart.js</a> (MIT License).
da_DK: Grafer drevet af <a href="https://www.chartjs.org" target="_BLANK">Chart.js</a> (MIT-licens).

en: HTTP connection via
da_DK: HTTP-forbindelse via

en: HTTP method
da_DK: HTTP-metode

en: Header
da_DK: Sidehoved

en: Hits
da_DK: Visninger

en: How can we help?
da_DK: Hvordan kan vi hjælpe?

en: If you are using a cloud-hosted Matomo by InnoCraft, you can simply use this option. Be carefull to choose the option which fits to your cloud domain (matomo.cloud or innocraft.cloud).
da_DK: Hvis du bruger en cloud-hostet Matomo by InnoCraft, kan du blot bruge denne mulighed. Vær omhyggelig med at vælge den mulighed, der passer til dit cloud-domæne (matomo.cloud eller innocraft.cloud).

en: If you like WP-Matomo, you can support its development by a donation:
da_DK: Hvis du kan lide WP-Matomo, kan du støtte dens udvikling ved en donation:

en: Important
da_DK: Vigtigt

en: Innocraft subdomain
da_DK: Innocraft-underdomæne

en: JavaScript code position
da_DK: JavaScript-kode position

en: Keyword
da_DK: Søgeord

en: Keyword: post name.
da_DK: Nøgleord: indlægsnavn.

en: Keywords
da_DK: Nøgleord

en: Last 30 days
da_DK: Sidste 30 dage

en: Last 60 days
da_DK: Sidste 60 dage

en: Last 90 days
da_DK: Sidste 90 dage

en: Last month
da_DK: Sidste måned

en: Last week
da_DK: Sidste uge

en: Latest support threads on WordPress.org
da_DK: Seneste supporttråde på WordPress.org

en: Learn about commonly used terms to make the most of Matomo Analytics
da_DK: Få mere at vide om almindeligt anvendte termer for at få mest muligt ud af Matomo Analytics

en: Learn how to configure Matomo and how to effectively analyse your data
da_DK: Lær, hvordan du konfigurerer Matomo, og hvordan du effektivt analyserer dine data

en: Let our experienced team assist you online on how to best utilise Matomo
da_DK: Lad vores erfarne team hjælpe dig online med at finde ud af, hvordan du bedst udnytter Matomo

en: Limit cookie lifetime
da_DK: Begræns cookiens levetid

en: Matomo Mode
da_DK: Matomo-tilstand

en: Matomo Statistics
da_DK: Matomo Statistik

en: Matomo default date
da_DK: Matomo standarddato

en: Matomo for WordPress FAQs
da_DK: Ofte stillede spørgsmål om Matomo til WordPress

en: Matomo path
da_DK: Matomo-stien

en: Matomo shortcut
da_DK: Matomo genvej

en: Matomo subdomain
da_DK: Matomo-underdomæne

en: Max. generation time
da_DK: Maks. genereringstid

en: Max. page views in one visit
da_DK: Maks. sidevisninger på ét besøg

en: Min. generation time
da_DK: Min. generationstid

en: Models
da_DK: Modeller

en: More information
da_DK: Mere information

en: My Amazon.de wishlist
da_DK: Min Amazon.de ønskeliste

en: Name
da_DK: Navn

en: Neither cURL nor fopen are available. So WP-Matomo can not use the HTTP API and not connect to InnoCraft Cloud.
da_DK: Hverken cURL eller fopen er tilgængelige. Så WP-Matomo kan ikke bruge HTTP API og ikke oprette forbindelse til InnoCraft Cloud.

en: Next you should connect to Matomo
da_DK: Dernæst skal du oprette forbindelse til Matomo

en: No data available.
da_DK: Ingen data tilgængelige.

en: No site configured yet.
da_DK: Der er endnu ikke konfigureret noget websted.

en: Noscript code
da_DK: Noscript-kode

en: Operation System
da_DK: Operativsystem

en: Operation System Details
da_DK: Oplysninger om operativsystem

en: Operation Systems
da_DK: Operativsystemer

en: Orders
da_DK: Ordrer

en: Others
da_DK: Andre

en: Overview
da_DK: Oversigt

en: Page
da_DK: Side

en: Page Views
da_DK: Sidevisninger

en: Page views
da_DK: Side visninger

en: Pages
da_DK: Sider

en: Percent
da_DK: Procent

en: Piwik Custom Variables
da_DK: Piwik brugerdefinerede variabler

en: Piwik error
da_DK: Piwik-fejl

en: Please don't forget to vote the compatibility at the
da_DK: Glem ikke at stemme om kompatibiliteten på

en: Please validate your configuration
da_DK: Bekræft din konfiguration

en: Plugin name shown in WordPress.
da_DK: Plugin-navn vist i WordPress.

en: Quantity
da_DK: Antal

en: RSS feed campaign
da_DK: RSS-feed-kampagne

en: Referral timeout (seconds)
da_DK: Timeout for henvisning (sekunder)

en: Referrers
da_DK: Henvisere

en: Reload
da_DK: Genindlæs

en: Remove type attribute
da_DK: Fjern typeattributten

en: Removes the type attribute from Matomo's tracking code script tag.
da_DK: Fjerner type-attributten fra Matomos sporingskodescript-tag.

en: Replace Matomo's default file extensions for download tracking, divided by a vertical bar (&#124;). Leave blank to keep Matomo's default settings.
da_DK: Erstat Matomos standardfiltypenavne til downloadsporing, divideret med en lodret bjælke (|). Lad tomt være tomt for at beholde Matomos standardindstillinger.

en: Requests
da_DK: Anmodninger

en: Require consent
da_DK: Kræv samtykke

en: Require cookie consent
da_DK: Kræv samtykke til cookies

en: Reset WP-Matomo
da_DK: Nulstil WP-Matomo

en: Resolution
da_DK: Opløsning

en: Resolutions
da_DK: Opløsning

en: Revenue
da_DK: Indtægter

en: Revenue (new visitor)
da_DK: Omsætning (ny besøgende)

en: Revenue (returning visitor)
da_DK: Omsætning (tilbagevendende besøgende)

en: Run testscript
da_DK: Kør testscript

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Search on
da_DK: Søg på

en: See %sCloudFlare Knowledge Base%s.
da_DK: Se %sCloudFlare Knowledge Base%s.

en: See %sMatomo Blog%s.
da_DK: Se %sMatomo Blog%s.

en: See %sMatomo FAQ%s.
da_DK: Se %sOfte stillede spørgsmål om Matomo%s.

en: See %sMatomo JavaScript Tracking Client reference%s.
da_DK: Se %sReference til Matomo JavaScript-sporingsklient%s.

en: See %sMatomo documentation%s.
da_DK: Se %sMatomo-dokumentation%s.

en: See %sWP-Matomo FAQ%s.
da_DK: Se %sOfte stillede spørgsmål om WP-Matomo%s.

en: See %sreadme file%s.
da_DK: Se %svigtigt-fil%s.

en: Select site
da_DK: Vælg websted

en: Self-hosted (HTTP API, default)
da_DK: Selvhostet (HTTP API, standard)

en: Self-hosted (PHP API)
da_DK: Selvhostet (PHP API)

en: Session timeout (seconds)
da_DK: Timeout for session (sekunder)

en: Set classes to be treated as downloads
da_DK: Angiv klasser, der skal behandles som overførsler

en: Set classes to be treated as downloads (in addition to piwik_download), divided by a vertical bar (&#124;). Leave blank to keep Matomo's default settings.
da_DK: Indstil klasser, der skal behandles som downloads (ud over piwik_download), divideret med en lodret linje (|). Lad tomt være tomt for at beholde Matomos standardindstillinger.

en: Set classes to be treated as outlinks
da_DK: Angiv classes, der skal behandles som udgående links

en: Set classes to be treated as outlinks (in addition to piwik_link), divided by a vertical bar (&#124;). Leave blank to keep Matomo's default settings.
da_DK: Angiv classes, der skal behandles som udgående links (ud over piwik_link), divideret med en lodret bjælke (|). Lad tomt være tomt for at beholde Matomos standardindstillinger.

en: Set custom variables for a page view
da_DK: Angive tilpassede variabler for en sidevisning

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings cleared (except connection settings).
da_DK: Indstillinger ryddet (undtagen forbindelsesindstillinger).

en: Shortcut
da_DK: Genvej

en: Show SEO data
da_DK: Vis SEO-data

en: Show Statistics
da_DK: Vis statistik

en: Show always if WP-Matomo is updated
da_DK: Vis altid, hvis WP-Matomo er opdateret

en: Show custom variables box
da_DK: Vis brugerdefinerede variabler boks

en: Show e-commerce data
da_DK: Vis e-handelsdata

en: Show graph on WordPress Toolbar
da_DK: Vis graf på WordPress værktøjslinjen

en: Show only if WP-Matomo is updated and settings were changed
da_DK: Vis kun, hvis WP-Matomo er opdateret, og indstillingerne er ændret

en: Show per post stats
da_DK: Vis statistik pr. indlæg

en: Show stats about single posts at the post edit admin page.
da_DK: Vis statistik om enkelte indlæg på administratorsiden for redigering af indlæg.

en: Site ID (Piwik)
da_DK: Websteds-id (Piwik)

en: Site Search
da_DK: Webstedsøgning

en: Site not created yet.
da_DK: Webstedet er ikke oprettet endnu.

en: Slow!
da_DK: Langsom!

en: Specific user agent
da_DK: Specifik brugeragent

en: Statistics
da_DK: Statistikker

en: Support Plans
da_DK: Support-planer

en: Thank <strong>you</strong> for using my plugin. It is the best commendation if my piece of code is really used!
da_DK: Tak fordi <strong>du</strong> bruger mit plugin. Det er den bedste ros, hvis mit stykke kode virkelig bliver brugt!

en: Thank you very much
da_DK: Mange tak

en: Thank you very much, all users who send me mails containing criticism, commendation, feature requests and bug reports! You help me to make WP-Matomo much better.
da_DK: Mange tak, alle brugere, der sender mig e-mails indeholdende kritik, ros, funktionsanmodninger og fejlrapporter! Du hjælper mig med at gøre WP-Matomo meget bedre.

en: Thank you very much, everyone who donates to the WP-Matomo project, including the Matomo team!
da_DK: Mange tak, alle, der donerer til WP-Matomo-projektet, inklusive Matomo-teamet!

en: Thanks for using WP-Matomo!
da_DK: Tak fordi du bruger WP-Matomo!

en: This is the default option for a self-hosted Matomo and should work for most configurations. WP-Matomo will connect to Matomo using http(s).
da_DK: Dette er standardindstillingen for en selvhostet Matomo og burde fungere for de fleste konfigurationer. WP-Matomo opretter forbindelse til Matomo ved hjælp af http(s).

en: This will add Matomo campaign parameters to the RSS feed links.
da_DK: Dette vil tilføje Matomo-kampagneparametre til RSS-feed-linkene.

en: Time/visit
da_DK: Tid/besøg

en: Title
da_DK: Titel

en: Today
da_DK: I dag

en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: Total time spent
da_DK: Samlet tidsforbrug

en: Track 404
da_DK: Spor 404

en: Track RSS feed links as campaign
da_DK: Spor RSS-feedlinks som kampagne

en: Track RSS feeds
da_DK: Spor RSS-feeds

en: Track admin pages
da_DK: Spor administratorsider

en: Track all content blocks
da_DK: Spor alle indholdsblokke

en: Track only visible content blocks
da_DK: Spor kun synlige indholdsblokke

en: Track search
da_DK: Spor søgning

en: Track subdomains in the same website
da_DK: Spor underdomæner på det samme websted

en: Tracking code
da_DK: Sporingskode

en: Tracking filter
da_DK: Sporingsfilter

en: Tracking or cookie consent
da_DK: Sporing eller cookie-samtykke

en: Transifex and WordPress translation community for your translation work.
da_DK: Transifex og WordPress oversættelsesfællesskab til dit oversættelsesarbejde.

en: Troubleshooting
da_DK: Fejlfinding

en: Types
da_DK: Typer

en: Unique
da_DK: Unik

en: Unique visitors
da_DK: Unikke besøgende

en: Update notice
da_DK: Opdateringsnotifikation

en: Use Matomo's advanced Site Search Analytics feature.
da_DK: Brug Matomos avancerede Site Search Analytics-funktion.

en: Use filter_limit if you need to get more than 100 results per page.
da_DK: Brug filter_limit, hvis du har brug for at få mere end 100 resultater pr. side.

en: Use js/index.php
da_DK: Brug js/index.php

en: Use proxy script
da_DK: Brug proxyscript

en: Use set_time_limit(0) if stats page causes a time out.
da_DK: Brug set_time_limit(0), hvis statistiksiden forårsager en timeout.

en: Use the PHP default user agent
da_DK: Brug PHP-standardbrugeragenten

en: Use the placeholder {ID} to add the Matomo site ID.
da_DK: Brug pladsholderen {ID} til at tilføje Matomo-websteds-id'et.

en: Use this tracking code to not reveal the Matomo server URL.
da_DK: Brug denne sporingskode til ikke at afsløre Matomo-serverens URL.

en: User ID Tracking
da_DK: Sporing af bruger-id

en: User agent
da_DK: Bruger agent

en: User guides
da_DK: Brugervejledninger

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Usually, you do not need to change these settings. If you want to do so, you should know what you do or you got an expert's advice.
da_DK: Normalt behøver du ikke at ændre disse indstillinger. Hvis du vil gøre det, skal du vide, hvad du gør, eller du har fået en eksperts råd.

en: Value
da_DK: Værdi

en: Visitor timeout (seconds)
da_DK: Timeout for besøgende (sekunder)

en: Visitors
da_DK: Besøgende

en: Visits
da_DK: Besøg

en: Visits converted
da_DK: Konverterede besøg

en: Visits converted (new visitor)
da_DK: Konverterede besøg (ny besøgende)

en: Visits converted (returning visitor)
da_DK: Konverterede besøg (tilbagevendende besøgende)

en: WP User ID
da_DK: WP-bruger-id

en: WP-Matomo %s has to be connected to Matomo first. Check the &raquo;Connect to Matomo&laquo; section below.
da_DK: WP-Matomo %s skal først forbindes til Matomo. Tjek afsnittet »Opret forbindelse til Matomo« nedenfor.

en: WP-Matomo %s is successfully connected to Matomo %s.
da_DK: WP-Matomo %s er med succes forbundet til Matomo %s.

en: WP-Matomo %s was not able to connect to Matomo using your configuration. Check the &raquo;Connect to Matomo&laquo; section below.
da_DK: WP-Matomo %s var ikke i stand til at oprette forbindelse til Matomo ved hjælp af din konfiguration. Tjek afsnittet Opret forbindelse til Matomo« nedenfor.

en: WP-Matomo %s was not able to connect to Matomo using your configuration. During connection the following error occured: <br /><code>%s</code>
da_DK: WP-Matomo %s kunne ikke oprette forbindelse til Matomo ved hjælp af din konfiguration. Følgende fejl opstod under forbindelsen: <br /><code>%s</code>

en: WP-Matomo %s was not able to get sites with at least view access: <br /><code>%s</code>
da_DK: WP-Matomo %s kunne ikke hente websteder med mindst visningsadgang: <br /><code>%s</code>

en: WP-Matomo can automatically add a 404-category to track 404-page-visits.
da_DK: WP-Matomo kan automatisk tilføje en 404-kategori for at spore 404-sidebesøg.

en: WP-Matomo display name
da_DK: WP-Matomo visningsnavn

en: WP-Matomo requires at least PHP 5.3. You are using the deprecated version %s. Please update PHP to use WP-Matomo.
da_DK: WP-Matomo kræver mindst PHP 5.3. Du bruger den udfasede version %s. Opdater venligst PHP til at bruge WP-Matomo.

en: WP-Matomo support forum
da_DK: WP-Matomo supportforum

en: WP-Matomo will not add the tracking code. Use this, if you want to add the tracking code to your template files or you use another plugin to add the tracking code.
da_DK: WP-Matomo tilføjer ikke sporingskoden. Brug dette, hvis du vil tilføje sporingskoden til dine skabelonfiler, eller hvis du bruger et andet plugin til at tilføje sporingskoden.

en: WP-Matomo will use Matomo's standard tracking code.
da_DK: WP-Matomo vil bruge Matomos standard sporingskode.

en: When a user is logged in to WordPress, track their &quot;User ID&quot;. You can select which field from the User's profile is tracked as the &quot;User ID&quot;. When enabled, Tracking based on Email Address is recommended.
da_DK: Når en bruger er logget ind på WordPress, skal du spore deres &quot;Bruger-id&quot;. Du kan vælge, hvilket felt fra brugerens profil der spores som &quot;Bruger-ID&quot;. Når den er aktiveret, anbefales sporing baseret på e-mailadresse.

en: When enabled, it will make sure to use the same visitor ID for the same visitor across several domains. This works only when this feature is enabled because the visitor ID is stored in a cookie and cannot be read on the other domain by default. When this feature is enabled, it will append a URL parameter "pk_vid" that contains the visitor ID when a user clicks on a URL that belongs to one of your domains. For this feature to work, you also have to configure which domains should be treated as local in your Matomo website settings. This feature requires Matomo 3.0.2.
da_DK: Når den er aktiveret, sørger den for at bruge det samme besøgs-id til den samme besøgende på tværs af flere domæner. Dette fungerer kun, når denne funktion er aktiveret, fordi besøgs-id'et er gemt i en cookie og ikke kan læses på det andet domæne som standard. Når denne funktion er aktiveret, tilføjer den en URL-parameter "pk_vid", der indeholder besøgs-id'et, når en bruger klikker på en URL, der tilhører et af dine domæner. For at denne funktion skal fungere, skal du også konfigurere, hvilke domæner der skal behandles som lokale i dine Matomo-webstedsindstillinger. Denne funktion kræver Matomo 3.0.2.

en: Yesterday
da_DK: I går

en: You are running WordPress %s.
da_DK: Du kører WordPress %s.

en: You are running a WordPress %s blog network (WPMU). WP-Matomo will handle your sites as different websites.
da_DK: Du kører et WordPress %s blognetværk (WPMU). WP-Matomo vil håndtere dine websteder som forskellige websteder.

en: You can choose between four tracking code modes:
da_DK: Du kan vælge mellem fire sporingskodetilstande:

en: You can choose between three connection methods:
da_DK: Du kan vælge mellem tre tilslutningsmetoder:

en: You can choose this tracking code, to deliver a minified proxy code and to avoid using the files called piwik.js or piwik.php.
da_DK: Du kan vælge denne sporingskode for at levere en formindsket proxykode og for at undgå at bruge de filer, der kaldes piwik.js eller piwik.php.

en: You can limit the cookie lifetime to avoid tracking your users over a longer period as necessary.
da_DK: Du kan begrænse cookiens levetid for at undgå at spore dine brugere over en længere periode efter behov.

en: allow_url_fopen is
da_DK: allow_url_fopen er

en: available
da_DK: tilgængelig

en: cURL is
da_DK: cURL er

en: create a free account
da_DK: opret en gratis konto

en: current month
da_DK: indeværende måned

en: current week
da_DK: indeværende uge

en: empty
da_DK: tomt

en: enabled
da_DK: aktiveret

en: install the "Matomo for WordPress" plugin
da_DK: installer plugin'et "Matomo til WordPress"

en: instead.
da_DK: i stedet.

en: is used.
da_DK: anvendes.

en: last 12
da_DK: sidste 12

en: last 30 days
da_DK: sidste 30 dage

en: last 60 days
da_DK: sidste 60 dage

en: last 90 days
da_DK: sidste 90 dage

en: last month
da_DK: sidste måned

en: last week
da_DK: sidste uge

en: not
da_DK: ikke

en: not recommended
da_DK: anbefales ikke

en: or
da_DK: eller

en: realpath() returns false
da_DK: realpath() returnerer falsk

en: site
da_DK: webside

en: sites
da_DK: websider

en: today
da_DK: i dag

en: week
da_DK: uge

en: yesterday
da_DK: i går
