Plugins - Advanced Editor Tools - Stable (latest release) - en to ro translation catalogue (67 entries)

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Enable
ro: Activează

en: Please note: This plugin was renamed from "TinyMCE Advanced" to "Advanced Editor Tools". The plugin functionality remains the same.
ro: Reține: modulul a fost redenumit din „TinyMCE Advanced” în „Advanced Editor Tools”. Funcționalitățile modulului rămâne aceeași.

note: Description of the plugin
en: Extends and enhances the block editor (Gutenberg) and the classic editor (TinyMCE).
ro: Extinde și îmbunătățește editorul de blocuri (Gutenberg) și editorul clasic (TinyMCE).

en: Clear formatting
ro: Șterge formatarea

en: It is important that the exported file is not edited in any way.
ro: Este important ca fișierul exportat să nu fie editat în niciun fel.

en: Advanced options for tables
ro: Opțiuni avansate pentru tabele

en: Add Classic Paragraph block
ro: Adaugă blocul Paragraf clasic

en: Toolbars for the Classic Editor
ro: Bare de unelte pentru Editorul clasic

en: Importing of settings failed. The imported file is invalid.
ro: Importul setărilor a eșuat. Fișierul importat nu este valid.

en: Importing of settings failed. The imported file is empty.
ro: Importul setărilor a eșuat. Fișierul importat este gol.

en: Importing of settings failed. Please import a valid settings file.
ro: Importul setărilor a eșuat. Te rog importă un fișier cu setări valid.

en: Settings imported successfully.
ro: Am importat cu succes setările.

en: Import settings
ro: Importă setările

en: The settings are imported from a previously exported settings file.
ro: Setările sunt importate dintr-un fișier cu setări exportat anterior.

en: Mark
ro: Marchează

en: Toolbars for the Classic Paragraph and Classic blocks
ro: Bare de unelte pentru blocul Paragraf clasic și blocul Clasic

en: Classic Editor (TinyMCE)
ro: Editor clasic (TinyMCE)

en: Block Editor (Gutenberg)
ro: Editor de blocuri (Gutenberg)

en: Classic Paragraph
ro: Paragraf clasic

en: Disabled:
ro: Dezactivat:

en: Selecting this option will restore the previous (&#8220;classic&#8221;) editor and the previous Edit Post screen.
ro: Selectarea acestei opțiuni va restaura editorul anterior (&#8222;clasic&#8221;) și ecranul dinainte Editează articolul.

en: Replace the Block Editor with the Classic Editor
ro: Înlocuiește Editorul de blocuri cu Editorul clasic

en: This makes the Block Editor more familiar, easier to use, easier to get used to, and more compatible with your existing workflow.
ro: Aceasta face ca editorul de blocuri să fie mai familiar, mai ușor de utilizat și mai compatibil cu fluxul de lucru existent.

en: This affects buttons that are added by other plugins. These buttons will be appended to the top toolbar row instead of forming second, third, and forth rows.
ro: Acest lucru afectează butoanele care sunt adăugate de alte module. Aceste butoane vor fi atașate în primul rând al barei de unelte, în loc să formeze rândul al doilea, al treilea și al patrulea.

en: Enable the editor menu (recommended).
ro: Activează meniul editor (recomandat)

en: The buttons will wrap around depending on the width of the toolbar.
ro: Butoanele se vor încadra în funcție de lățimea barei de unelte.

en: For best results enable the menu and add only essential buttons.
ro: Pentru cele mai bune rezultate, activează meniul și adaugă numai butoanele esențiale.

en: Drop buttons in the toolbars, or drag the buttons to rearrange them.
ro: Plasează butoane în barele de unelte sau trage butoanele pentru a le rearanja.

en: Replace the size setting available for fonts with: %s.
ro: Înlocuiește setarea dimensiunii disponibile pentru fonturi cu: %s.

en: A stylesheet file named editor-style.css was not added by your theme.
ro: O foaie de stiluri numită editor-style.css nu a fost adăugată de tema ta.

en: Settings
ro: Setări

en: The Classic Editor (Add New and Edit posts and pages)
ro: Editorul clasic (adaugă articole și pagini noi și le editează)

en: Enable the editor enhancements for:
ro: Activează îmbunătățiri editor pentru:

en: Settings import and export
ro: Setări import și export

en: Create CSS classes menu
ro: Crează meniu clase CSS

en: Font sizes
ro: Dimensiuni font

en: Open the TinyMCE link dialog when using the link button on the toolbar or the link menu item.
ro: Deschide legătura de dialog TinyMCE când se folosește butonul legăturii din bara de unelte sau elementul de meniu al legăturii.

en: Alternative link dialog
ro: Legătură de dialog alternativă

en: Replace the browser context (right-click) menu.
ro: Înlocuiește meniul context navigator (clic-dreapta).

en: Enable more list options: upper or lower case letters for ordered lists, disk or square for unordered lists, etc.
ro: Activează mai multe opțiuni pentru listă: majuscule sau minuscule pentru liste ordonate, rotund sau pătrat pentru liste neordonate, etc.

en: Options
ro: Opțiuni

en: Please upgrade your WordPress installation or download an <a href="%s">older version of the plugin</a>.
ro: Te rog actualizează instalarea WordPress sau descarcă o <a href="%s">versiune mai veche a modulului</a>.

en: Advanced Editor Tools requires WordPress version %1$s or newer. It appears that you are running %2$s. This can make the editor unstable.
ro: Advanced Editor Tools necesită versiunea WordPress %1$s sau una mai nouă. Se pare că folosești %2$s. Acest lucru poate face editorul instabil.

en: The [Toolbar toggle] button shows or hides the second, third, and forth button rows. It will only work when it is in the first row and there are buttons in the second row.
ro: Butonul [Comută bara de unelte] arată sau ascunde al doilea, al treilea sau al patrulea rând de butoane. El va funcționa numai atunci când este pe primul rând și există butoane pe al doilea rând.

en: Restore Default Settings
ro: Restaurează setările implicite

en: Import Settings
ro: Importă setările

en: Export Settings
ro: Exportă setările

en: Administration
ro: Administrare

en: Line breaks in the Text tab in the Classic Editor would still affect the output, in particular do not use empty lines, line breaks inside HTML tags or multiple &lt;br&gt; tags.
ro: Terminatorii de linie din fila Text din Editorul clasic va afecta în continuare ieșirea, să nu folosești mai ales linii goale, terminatori de linie în interiorul etichetelor HTML sau etichete multiple &lt;br&gt;.

en: However it may behave unexpectedly in rare cases, so test it thoroughly before enabling it permanently.
ro: Cu toate acestea, în cazuri rare, se pot comporta în mod neașteptat, așa că testează temeinic înainte de a activa permanent.

en: This will make it possible to use more advanced coding in the Text tab without the back-end filtering affecting it much.
ro: Acest lucru va face posibilă folosirea unui cod mult mai avansat în fila Text, fără filtrarea părții administrative a site-ului care îl afectează mult.

en: Load the CSS classes used in editor-style.css and replace the Formats menu.
ro: Încarcă clasele CSS folosite în editor-style.css și înlocuiește meniul Formate.

en: Advanced Options
ro: Opțiuni avansate

en: Context Menu
ro: Meniu context

en: List Style Options
ro: Listă opțiuni de stil

en: Unused Buttons
ro: Butoane nefolosite

en: Enable the editor menu.
ro: Activează meniul editor

en: Save Changes
ro: Salvează modificările

en: Settings saved.
ro: Am salvat setările.

en: ERROR: All toolbars are empty. Default settings loaded.
ro: EROARE: Toate barele de unelte sunt goale. S-au încărcat setările implicite.

en: Importing of settings failed.
ro: Importul setărilor a eșuat.

en: Verify
ro: Verifică

en: Alternatively the settings can be imported from a JSON encoded string. Please paste the exported string in the text area below.
ro: În plus, setările pot fi importate dintr-un fișier JSON. Te rog plasează șirul exportat în zona de text de mai jos.

en: Back to Editor Settings
ro: Înapoi la Editor setări

en: The settings are exported as a JSON encoded file.
ro: Setările sunt exportate ca un fișier JSON.

en: Default settings restored.
ro: Am restaurat setările implicite.
