Plugins - SiteOrigin Widgets Bundle - Stable (latest release) - en to fa translation catalogue (748 entries)

en: Background video opacity
fa: شفافیت ویدیو پس زمینه

en: Layout
fa: چیدمان

en: Bottom left
fa: پایین چپ

en: Top left
fa: بالا چپ

en: Top right
fa: بالا راست

en: Bottom right
fa: پایین راست

en: Display navigation arrows
fa: نمایان کردن فلش های راهبری

en: Mute slide
fa: اسلاید به صدا

en: Unmute slide
fa: اسلاید با صدا

en: Unmute icon position
fa: موقعیت ایکون با صدا

en: Slide background videos are muted. Enable to display an unmute/mute icon. Only applies to self-hosted videos.
fa: اسلاید های ویدئویی پس‌زمینه به صدا هستند.  فعال کردن برای نمایش دکمه به صدا و با صدا کردن. فقط برای ویدئو هایی کار میکند که از خود هاست سایت باشند.

en: Unmute icon
fa: ایکون با صدا

en: Link feature column to more URL
fa: پیوند ویژگی ستون برای نشانی های بیشتر

en: Post title
fa: عنوان پست

en: Post thumbnail
fa: تصویر بند انگشتی پست

en: Mobile alignment
fa: چیدمان موبایل

en: Item title
fa: عنوان ایتم

en: Loop Items
fa: چرخش ایتم ها

en: Addons
fa: افزونه ها

en: Navigation dots
fa: نقطه های راهبری

en: Automatically return to the first item after the last item.
fa: برگشت خودکار به ایتم اول در صورت رد شدن از ایتم اخر

en: Dots color
fa: رنگ نقطه ها

en: Arrows color
fa: رنگ فلش

en: Navigation
fa: راهبری

en: Arrows hover color
fa: رنگ فلش در هنگام هاور شدن

en: Dots selected and hover color
fa: نقطه های انتخاب شده و رنگ هاور

en: Items
fa: ایتم ها

en: Slides to show
fa: اسلاید های برای نمایش

en: Arrows margin
fa: فاصله خارجی فلش ها

en: The number of slides to show on %s.
fa: تعداد اسلاید ها برای نمایش در %s

note: Description of the plugin
en: A highly customizable collection of widgets, ready to be used anywhere, neatly bundled into a single plugin.
fa: مجموعه ای از ابزارک ها با قابلیت شخصی سازی بالا، اماده برای استفاده در هر جایی. ، به صورت منظم در یک افزونه جمع اوری شده.

en: Display images, text, or any other content in a carousel.
fa: نمایش تصاویر، متن و یا هر محتوا دیگری در چرخ‎‌فلک

en: Add widgets and layouts to your carousel items with %sSiteOrigin Premium%s.
fa: اضافه کردن ابزارک و چیدمان ها به ایتم های چرخ‌فلک با %sSiteOrigin Premium%s .

en: SiteOrigin Anything Carousel
fa: چرخ‌فلک هرچیزی SiteOrigin

en: The space between the navigation arrows and items.
fa: فاصله بین فلش های راهبری و ایتم ها

en: AND
fa: و

en: OR
fa: یا

en: Link title to URL
fa: لینک کردن عنوان به URL

en: Grid horizontal alignment
fa: چیدمان افقی

en: Image vertical alignment
fa: چیدمان عمودی تصویر

en: Applied if image heights differ.
fa: اگر ارتفاع تصویر متفاوت باشید اعمال شود.

en: Taxonomies relationship
fa: ارتباط طبقه ها

en: Mobile align
fa: چیدمان برای موبایل

en: Image padding
fa: فاصله داخلی تصویر

en: Loop slide background videos
fa: چرخه(Loop) اسلاید ویدیئویی پس زمینه

en: This setting controls when the Mobile align setting will be used. The default value is 780px.
fa: این تنظیم زمان استفاده از تنظیم Mobile Align را کنترل می کند. مقدار پیش فرض 780 پیکسل است

en: Autoplay can only be disabled for YouTube videos.
fa: پخش خودکار فقط میتواند برای ویدئو های یوتیوب غیرفعال شود.

en: Number
fa: تعداد

en: Invalid number.
fa: شماره نامعتبر

en: Add Media
fa: اضافه کردن رسانه

en: %s slide
fa: اسلاید %s

en: Show slide %d
fa: نمایش اسلاید %d

en: Use FitVids
fa: استفاده از FitVids

en: Always show navigation on desktop
fa: همیشه راهبری را در دسکتاپ نمایش بده

en: Loop
fa: چرخش

en: Discord
fa: اختلاف

en: Custom Size
fa: اندازه سفارشی

en: Consent prompt button background hover color
fa: رنگ پس‌زمینه دکمه درخواست رضایت هنگام هاور

en: Consent prompt button background color
fa: رنگ پس‌زمینه دکمه درخواست رضایت

en: Consent prompt button text hover color
fa: رنگ متن دکمه درخواست رضایت هنگام هاور

en: Consent prompt button text color
fa: رنگ متن دکمه درخواست رضایت

en: Thumbnail overlay hover opacity
fa: شفافیت لایه بر روی تصویر شاخص هنگام هاور

en: Consent prompt design
fa: طراحی رضایت سریع

en: Set the number of posts preloaded in the background when clicking next. The default is 10.
fa: تعداد پیش فرض پست ها که قبل از کلیک شدن بر روی گزینه بعدی نمایش داده میشوند را انتخاب کنید. به صورت پیش‌فرض 10 است.

en: Get additional map consent design settings with %sSiteOrigin Premium%s
fa: تنظیمات و امکانات نقشه رضایت بیشتری با %sSiteOrigin Premium%s دریافت کنید

en: Download
fa: دریافت

en: Mobile
fa: موبایل

en: Posts per load
fa: پست ها در هر صفحه

en: Load map
fa: بارگذاری نقشه

en: Scroll top
fa: اسکرول به بالا

en: Desktop
fa: دسکتاپ

en: Breakpoint
fa: نقطه‌شکست (BreakPoint)

en: When opening the panel, scroll the user to the top of the panel.
fa: زمانی که پنل باز میشود کاربر را به بالای صفحه منتقل کنید.

en: The Destination URL will be downloaded when a user clicks on the button.
fa: زمانی که کاربر بر روی دکمه کلیک کند نشانی لینک ان دانلود میشود.

en: Slides to scroll
fa: اسلاید ها برای اسکرول

en: Consent prompt text
fa: متن رضایت

en: Consent button text
fa: متن دکمه رضایت

en: Consent is required for the Google Maps widget to comply with regulations like DSGVO, or GDPR.
fa: برای اینکه ویجت Google Maps با مقرراتی مانند DSGVO یا GDPR مطابقت داشته باشد، رضایت لازم است.

en: Require consent before loading Maps API
fa: قبل از بارگیری Maps API به رضایت نیاز دارید

en: When opening a tab, scroll the user to the top of the tab.
fa: هنگام باز کردن یک برگه، کاربر را به بالای برگه پیمایش کنید.

en: Landscape
fa:  چشم انداز

en: Set the number of slides to scroll per navigation click or swipe on %s
fa: تنظیم تعداد اسلاید هایی که با کلیک بر هر ایکون راهبری (ایکون چپ و راست برای رفتن به اسلاید بعدی یا قبلی) و یا کشیدن موس در %s

en: Portrait
fa: تصویر

en: Navigation hover background
fa: راهبری پس زمینه در حالت هاور

en: Navigation background
fa: راهبری پس زمینه

en: Navigation arrow color
fa: رنگ فلش راه بری

en: Max width
fa: حداکثر عرض

en: Navigation arrow hover color
fa: رنگ فلش راهبری در زمان هاور

en: Thumbnail overlay hover color
fa: شفافیت لایه بر روی تصویر شاخص هنگام هاور

en: This setting controls when the field max width will be disabled. The default value is 780px
fa: این تنظیمات برای کنترل زمانی است که استایل حداکثر عرض فیلد غیرفعال میشود. مقدار پیشفرض زمانی است که حداکثر عرض صفحه کاربر 780px است.

en: Autoplay pause on hover
fa: توقف پخش خودکار در زمان هاور

en: Change slides automatically without user interaction.
fa: تغیر خودکار اسلاید ها بدون تعامل کاربر.

en: TikTok
fa: تیک‌تاک

en: New window
fa: پنجره جدید

en: Same window
fa: همان پنجره

en: Link target
fa: لینک هدف

en: Hover text color
fa: رنگ متن هنگام هاور شدن

en: Hover background color
fa: رنگ پس زمینه هنگام هاور شدن

en: Layout origin
fa: چیدمان اوریجین

en: Choose where to open each carousel item.
fa: انتخاب کنید هر یک از ایتم های چرف‌فلک در کجا باید باز شوند

en: Preloader
fa: صفحه لودینگ

en: Enable preloader
fa: فعال سازی صفحه لودینگ

en: Preloader icon color
fa: رنگ ایکون صفحه لودینگ

en: Preloader height
fa: ارتفاع صفحه لودینگ

en: Equalize testimonial height
fa: برابر کردن ارتفاع گواهینامه

en:  Tooltip text to be shown when hovering over the icon.
fa: متن راهنما برای ابزار در زمان هاور شدن ایکون (رفتن موس بر روی ایکون)

en: A lightweight contact form builder.
fa: یک سازنده فرم های سبک.

en: An iconic icon.
fa: یک ایکون نمادین

en: Gives you a widget to display your posts as a carousel.
fa: به شما یک ابزارک میدهد که پست ها را به صورت چرخ فلکی(carousel) نمایش دهید.

en: Vertically center align slide contents
fa: تراز عمودی محتویات اسلاید در مرکز

en: A masonry layout for images. Images can link to your posts.
fa: یک چیدمان به سبک سنگ تراش(Masonry) برای تصاویر. تصاویر میتوانند لینک به پست های شما داشته باشند.

en: Display a grid of images. Also useful for displaying client logos.
fa: نمایش شبکه ای(Grid Layout) تصاویر. برای نمایش لوگو مشتری ها کاربردی است.

en: A tabby widget to switch between tabbed content panels.
fa: یک ابزارک زبانه ای (Tabby) برای جابجا شدن به زبانه‌ ای(Tab) که انتخاب شده است.

en: For perfect centering, consider setting the Extra top padding setting to 0 when enabling this setting.
fa: برای قرار گیری در وسط به صورت کاملا صحیح، تنظیمات فاصله داخلی اضافه رو به بالا(Extra top padding) را بر روی 0 قرار دهید.

en: Displays a block of features with icons.
fa: نمایش یک بلوک از امکانات به وسیله ایکون ها

en: A simple call-to-action widget. You can do what ever you want with a call-to-action widget.
fa: یک ابزارک تماس برای ارتباط(call-to-action) ساده. شما میتوانید با این ابزارک هرکاری که میخواهید را انجام دهید.

en: A powerful yet simple price table widget for your sidebars or Page Builder pages.
fa: یک ساده اما قدرتمند برای قرار دادن جدول قیمت ها برای سایدبار و صفحه ساز ها.

en: Customizable buttons which link to all your social media profiles.
fa: دکمه های قابل تنظیم که به تمام پروفایل های رسانه های اجتماعی شما پیوند می دهند.

en: A widget which allows editing of content using the TinyMCE editor.
fa: ابزارکی که امکان ویرایش محتوا را با استفاده از ویرایشگر TinyMCE می دهد.

en: A powerful yet simple button widget for your sidebars or Page Builder pages.
fa: یک ابزارک ساده اما نیرومند دکمه برای قرار دادن ان در سایدبار و صفحه ساز ها

en: Title text HTML tag
fa: متن تگ عنوان HTML

en: Automatically return to the first post after the last post.
fa: برگشت خودکار به ایتم اول در صورت رد شدن از ایتم اخر

en: Loop posts
fa: چرخه نوشته ها

en: %s by %s
fa: %s  کاری از %s

en: Invalid phone number. It should contain at least three digits.
fa: شماره تلفن نامعتبر. باید حداقل شامل سه رقم باشد.

en: Skype
fa: اسکایپ

en: FitText compressor strength
fa: قدرت فشرده ساز مرتب ساز متن

en: Image shape
fa: شکل تصویر

en: Enter the h1 font size. h2 - h6 will be proportionally sized based on this value.
fa: سایز h1 را وارد کنید. سایز تیتر های 2 تا 6 نسبت به سایز h1 تنظیم میشوند.

en: List in contact emails, the IP address of the form sender.
fa: در ایمیل های تماس، آدرس IP فرستنده فرم را لیست کنید.

en: Device width, in pixels, at which to collapse into a mobile view.
fa: زمانی که عرض دستگاه کاربر برابر با این مقدار به پیکسل و یا پایین تر باشد چیدمان موبایل برایش نمایش داده میشود.

en: Device width, in pixels, at which to collapse into a tablet view.
fa: زمانی که عرض دستگاه کاربر برابر با این مقدار به پیکسل و یا پایین تر باشد چیدمان تبلت برایش نمایش داده میشود.

en: Text background radius
fa: گردی پس‌زمینه متن

en: Get a curated list of predefined map styles with %sSiteOrigin Premium%s
fa: با استفاده از %sSiteOrigin Premium%s لیستی از استایل های از پیش تعریف شده برای نقشه بدست بیاورید.

en: Please ensure you have enabled the %sJavaScript API%s for Interactive maps or %sStatic API%s for Static maps in the %sGoogle APIs Dashboard%s.
fa: لطفا مطمئن شوید که %sJavaScript API%s را برای نقشه های تعاملی و یا %sStatic API%s را برای نقشه های ثابت در %sGoogle APIs Dashboard%s فعال کرده اید.

en: Auto
fa: خودکار

en: Previous Posts
fa: نوشته‌ی قبلی

en: Next Posts
fa: نوشته‌ی بعدی

en: Use reCAPTCHA v2
fa: استفاده از reCAPTCHA ورژن 2

en: reCAPTCHA v2
fa: reCAPTCHA ورژن 2

en: Go to Google Maps Widget settings
fa: برو به تنظیمات ابزارک Google Maps

en: Invalid widget.
fa: ابزارک نامعتبر است.

en: Please make sure you register a new reCAPTCHA v2 key %shere%s.
fa: لطفا مطمئن شوید که یک  کلید reCAPTCHA v2 جدید اضافه کرده اید %shere%s .

en: Always show navigation on mobile
fa: همیشه راهبری را در موبایل نمایش بده

en: Responsive breakpoint
fa: نقطه شکست واکنش‌گرا

en: Add custom social networks with %sSiteOrigin Premium%s
fa: اضافه کردن شبکه های اجتماعی شخصی سازی شده با %sSiteOrigin Premium%s

en: Mobile zoom level
fa: سطح زوم موبایل

en: This widget requires a Google Maps API key. Please ensure you have set yours in Google Maps Widget settings.
fa: این ابزارک به کلیک API گوگل مپز احتیاج دارد. لطفا مطمئن شوید که در تنظیمات ابزارک کلید API را در بخش Google Mps تنظیم کرده اید.

en: Cooperative
fa: تعاونی

en: For information on what these settings do, %sclick here%s.
fa: برای اطلاعات بیشتر در مورد کارهایی که این تنظیمات انجام میدهد، %sclick here%s .

en: Telegram
fa: تلگرام

en: Blogger
fa: بلاگر

en: Goodreads
fa: گودریدز (GoodReads)

en: Documentation
fa: مستندات

en: Regular
fa: منظم

en: Brands
fa: برندها

en: Icon container size
fa: اندازه ظرف ایکون

en: Icon container shape
fa: شکل ظرف ایکون

en: Icon container position
fa: مکان ظرف ایکون

en: Icon container color
fa: رنک ظرف ایکون

en: Invalid widget class %s. Please make sure the widget has been activated in %sSiteOrigin Widgets%s.
fa: ابزارک نامعتبر کلاس %s . لطفا مطمئن شوید که ان ابزارک را در %sSiteOrigin Widgets%s فعال کرده اید.

en: This setting controls when the Mobile Align setting will be used. The default value is 780px
fa: این تنظیم زمان استفاده از تنظیم Mobile Align را کنترل می کند. مقدار پیش فرض 780 پیکسل است

en: Show slide background videos on mobile
fa: نمایش ویدیوهای پس زمینه اسلاید در تلفن همراه

en: Phone
fa: تلفن

en: You need to select a widget type before you'll see anything here. :)
fa: قبل از اینکه چیزی اینجا ببینید باید نوع ابزارک را انتخاب کنید. :)

en: WhatsApp
fa: واتس آپ

en: Use default background colors
fa: استفاده از رنگ پس زمینه پیش‌فرض

en: Text area height
fa: ارتفاع جعبه متن(Text Area)

en: Taxonomies are groups such as categories, tags, posts and products.
fa: طبقه بندی ها(Taxonomies) دسته بندی هایی از دسته بندی ها ، برچسب ها ، پست ها و محصولات هستند.

en: Title alignment
fa: عنوان چیدمان

en: Responsive Height
fa: ارتفاع واکنش گرا (رسپانسیو)

[ctx: The name of who sent this email]
en: From
fa: از

en: Phone Number
fa: شماره تلفن

en: Log IP addresses
fa: ضبط ادرس ای‌پی

en: next slide
fa: اسلاید بعدی

en: previous slide
fa: اسلاید قبلی

[ctx: From this date]
en: From
fa: از

en: display slide %s
fa: نمایش اسلاید %s

en: Get more font customization options with %sSiteOrigin Premium%s
fa: با %sSiteOrigin Premium%s اپشن های بیشتر برای سفارشی‌سازی فونت ها بدست بیاورید.

en: Mobile Align
fa: چینش برای موبایل

en: Link hover color
fa: رنگ لینک در زمان هاور شدن

en: Link color
fa: رنگ لینک

en: Text font
fa: فونت متن

en: Text shadow intensity
fa: شدت سایه متن

en: Select Field Type
fa: انتخاب نوع فیلد

en: Responsive Breakpoint
fa: نقطه شکست واکنش‌گرا

en: Run this JavaScript when the button is clicked. Ideal for tracking.
fa: اجرا جاوا اسکریپت زمانی که بر روی دکمه کلیک میشود. ایده آل برای بررسی کلیک ها و اطلاعات

en: Icon Placement
fa: تعیین سطح قرار گیری ایکون

en: An ID attribute allows you to target this button in JavaScript.
fa: یک ویژگی ID به شما امکان می دهد این دکمه را در جاوا اسکریپت هدف قرار دهید.

en: Tabs
fa: تب ها

en: SiteOrigin Tabs
fa: تب SiteOrigin

en: Undo
fa: واگردانی

en: Tabs container
fa: ظرف نگهدارنده تب ها

en: Border hover width
fa: اندازه خط لبه در زمان هاور شدن(رفتن موس بر روی ان)

en: Font color
fa: رنگ فونت

en: Bottom margin
fa: فاصله پایین

en: Border hover color
fa: رنگ بردر در زمان هاور

en: Title hover color
fa: رنگ عنوان در زمان هاور

en: Background hover color
fa: رنگ پس زمینه در زمان هاور

en: Headings
fa: تیتر ها

en: Closed
fa: بسته شده

en: Open
fa: باز

en: Panels
fa: پنل ها

en: Get more customization options and the ability to use widgets and layouts as your accordion content with %sSiteOrigin Premium%s
fa: با استفاده از %sSiteOrigin Premium%s ابزارک ها  و امکانات شخصی سازی  بیشتری برای نمایش محتوا خود به دست می آورید.

en: Initial state
fa: ‫حالت اولیه

en: Add a Lightbox to your images with %sSiteOrigin Premium%s
fa: با %sSiteOrigin Premium%s به تصاویر خود لایت‌باکس(قابلیت زوم بر روی تصویر) اضافه کنید.

en: Invalid request.
fa: درخواست نامعتبر

en: Invalid post.
fa: نوشته نامعتبر

en: Insufficient permissions.
fa: مجوز كافي نيست.

en: From email address
fa: از نشانی ایمیل:

en: Preserve viewport
fa: حفظ نمای دید

en: The resolution to treat as a mobile resolution.
fa: وضوح به عنوان یک وضوح تلفن همراه در نظر گرفته شود.

en: There were no results for the place you entered. Please try another.
fa: نتیجه ای برای مکانی که وارد کرده اید پیدا نشد. لطفا با چیز دیگری تلاش کنید.

en: Widget Settings
fa: تنظیمات ابزارک

en: Set Thumbnail
fa: تنظیم تصویر شاخص

en: Choose Thumbnail
fa: انتخاب تصویر شاخص

en: Default Thumbnail
fa: تصویر شاخص پیش‌فرض

en: Visual Composer
fa: ویژوال کامپوزر (Visual Composer)

en: Dismiss
fa: رد کردن

en: Restore
fa: بازیافت

en: Dates
fa: تاریخ

en: years
fa: سال‌ها

en: months
fa: ماه ها

en: weeks
fa: هفته‌‌ها

en: days
fa: روزها

en: ago
fa: قبل

en: to
fa: به

en: Search
fa: جستجو

en: Order direction
fa: جهت ترتیب

en: Ascending
fa: رو به بالا (صعودی)

en: Descending
fa: رو به پایین(نزولی)

en: Specific
fa: ویژه

en: Use icon size for custom icon
fa: استفاده از سایز ایکون برای سفارش سازی ایکون

en: Equalize row heights
fa: برابر کردن ارتفاع های ردیف

en: FitText Compressor Strength
fa: قدرت فشرده ساز مرتب ساز متن

en: Replace the default map marker with your own image for each marker.
fa: نشانگر پیش‌فرض نقشه را با نشانگری که میخواهید عوض کنید.

en: Custom Marker icon
fa: ایکون نشانگر سفارشی

en: Enable the "Automatically add paragraphs" setting by default.
fa: تنظیم "افزودن خودکار پاراگراف" را به طور پیش فرض فعال کنید.

en: Selecting a different widget will revert any changes. Continue?
fa: انتخاب یک ابزارک متفاوت تمام تغیرات شما را از بین میبرد(به حالت قبلی باز میگرداند). ایا ادامه میدهید؟

en: Allows you to add any active SiteOrigin Widgets Bundle widgets.
fa: به شما امکان می دهد هر ابزارک فعال SiteOrigin Widgets Bundle را اضافه کنید.

en: Relative
fa: وابسته

en: Date selection type
fa: نوع تاریخ انتخابی

en: Featured Image size
fa: سایز تصویر ویژه

en: Font Design
fa: طرح فونت

en: Bottom
fa: پایین

en: Top
fa: بالا

en:  Border style
fa: استایل خط لبه(Border)

en: Rel attribute
fa: ویژگی رل (Rel attribute)

en: Adds a rel attribute to the button link.
fa: اضافه کردن ویژگی Rel به پیوند دکمه.

en: Enter your %sAPI key%s. Your map won't function correctly without one.
fa: %sAPI key%s خود را وارد کنید. نقشه شما بدون ان به درستی کار نمیکند.

en: Fields marked with * are required
fa: فیلد های دارای علامت * اجباری هستند و باید پر شوند.

en: Hover Color
fa: رنگ هاور

en: Icon title
fa: عنوان ایکون

en: Title color
fa: رنگ عنوان

en: Radio
fa: رادیو

en: Elementor
fa: المنتور

en: Current Color
fa: رنگ کنونی

en: Select Color
fa: انتخاب رنگ

en: Clear
fa: پاک

en: Subtitle color
fa: رنگ زیرتیتر

en: This widget requires:
fa: الزامات این ابزارک:

en: Snapchat
fa: اسنپ چت

en: reCAPTCHA v2 Secret Key
fa: کلید مخفی reCAPTCHA V2

en: reCAPTCHA v2 Site Key
fa: کلید سایت reCAPTCHA V2

en: Button classes
fa: کلاس های دکمه

en: Only sticky
fa: فقط چسبناک(Sticky)

en: This setting is ignored when Info Windows are set to always display.
fa: هنگامی که Info Windows روی همیشه نمایش داده می شود، تنظیم شده باشد این تنظیم نادیده گرفته می شود.

en: Allow multiple simultaneous Info Windows?
fa: اجازه میدهید که چند صفحه Info Windows به صورت همزمان باز باشد؟

en: Additional CSS classes added to the button link.
fa: کلاس های اضافی CSS به دکمه اضافه شده است.

en: Powered by %s
fa: نیرو گرفته از %s

en: Search Icons
fa: آیکون های جستجو

en: Save
fa: ذخيره

en: Required
fa: ضروری

en: Top and Bottom Margin
fa: فاصله خارجی بالا و پایین(Margin)

en: Line Height
fa: ارتفاع خط

en: Font Size
fa: اندازه فونت

en: Paragraph
fa: پاراگراف

en: HTML Tag
fa: تگ HTML

en: Element Order
fa: ترتیب المنت

en: Divider Width
fa: اندازه جداکننده

en: Use FitText
fa: استفاده از متن متناسب(FitText)

en: Sub Headline
fa: عنوان فرعی

en: Thickness
fa: ضخامت

en: Dynamically adjust your heading font size based on screen size.
fa: به صورت پویا اندازه قلم عنوان خود را بر اساس اندازه صفحه تنظیم کنید.

en: Load More
fa: بارگذاری بیشتر

en: Downloading Image - Please Wait
fa: دانلود تصویر - لطفا صبر کنید

en: Loading Images
fa: بارگیری تصاویر

en: Related Searches:
fa: جستجو های مرتبط:

en: Search For Images
fa: جستجو برای تصاویر

en: Would you like to import this image into your media library?
fa: ایا میخواهید این تصویر را به کتاب خانه تصاویر خود اضافه کنید؟

en: Image Search
fa: جستجو تصویر

en: Sponsored
fa: حمایت شده

en: Attachment error
fa: خطای پیوست

en: Signature error
fa: خطای امضا

en: Nonce error
fa: خطا کلید سری

en: %s on %s
fa: %s در %s

en: Sources
fa: سورس ها

en: Hover color
fa: رنگ هاور

en: Links
fa: لینک ها

en: Contact Form
fa: فرم تماس

en: Display as
fa: نمایش به صورت

en: SiteOrigin Page Builder
fa: صفحه سایز SiteOrigin

en: This field requires:
fa: الزامات این فیلد:

en: SiteOrigin Taxonomy
fa: طبقه بندی(Taxonomy) SiteOrigin

en: This widget requires Page Builder.
fa: این ابزارک به صفحه ساز احتیاج دارد.

en: SiteOrigin Layout Slider
fa: چیدمان اسلایدر SiteOrigin

en: Open Builder
fa: سازنده باز

en: Swipe control
fa: کنترل Swipe

en: Thumbnail (Theme-defined)
fa: تصویر شاخص (تعریف-شده-پوسته)

en: Heading color
fa: رنگ سربرگ

en: Alignment
fa: چیدمان

en: SiteOrigin Icon
fa: ایکون SiteOrigin

en: Icon image size
fa: سایز تصویر ایکون

en: Italic
fa: کج

en: Field descriptions
fa: توضیحات فیلد

en: This text will appear small beneath the input field.
fa: این متن در زیر فیلد به صورت کوچک نمایش داده میشود.

en: Description
fa: توصیف

en: Title position
fa: موقعیت عنوان

en: Link image
fa: پیوند تصویر

en: Link name
fa: نام پیوند

en: Image alt text
fa: متن جایگزین تصویر

en: Above
fa: رو

en: Below
fa: زیر

en: Inside
fa: درون

en: Image alignment
fa: موقعیت تصویر

en: Input focus
fa: فوکوس بر فیلد

en: Position
fa: حالت

en: Field labels
fa: برچسب های فیلد(Labels)

en: Compact
fa: فشرده

en: Audio
fa: صوتی

en: Dark
fa: تیره

en: Challenge type
fa: نوع چلنج

en: Light
fa: روشن

en: Theme
fa: پوسته

en: From
fa: محل عزیمت

en: More Link
fa: پیوند بیشتر

en: Size
fa: حجم

en: Error border color
fa: رنگ خط لبه ارور

en: Your Email
fa: ایمیل شما

en: Name
fa: نام

en: Contact Us
fa: تماس با ما

en: SiteOrigin Contact Form
fa: فرم تماس SiteOrigin

en: Activate
fa: فعال کردن

en: Deactivate
fa: غیرفعال کردن

en: Active
fa: فعال

en: Filter Widgets
fa: فیلتر ابزارک ها

en: Text Area
fa: فیلد متن(Text area)

en: Subject
fa: موضوع

en: Submit button text
fa: متن دکمه ارسال

en: Thanks for contacting us. We'll get back to you shortly.
fa: با تشکر از ارتباط شما. به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.

en: Message to display after message successfully sent.
fa: پیام برای نمایش بعد از ارتباط به صورت موفقیت امیز.

en: Success message
fa: پیام موفقیت

en: Display title
fa: نمایش عنوان

en: Use Akismet filtering
fa: استفاده از فیلتر Akismet

en: Spam Protection
fa: محافظت در برابر جفنگ(Spam)

en: Value
fa: مقدار

en: Option
fa: گزینه

en: Options
fa: گزینه ها

en: Error message to display if this field is missing.
fa: پیام خطا برای زمانی که این فیلد خالی است.

en: Is this field required?
fa: ایا پر کردن این فیلد ضروری است؟

en: Required field
fa: فیلد ضروری

en: Required Field
fa: فیلد ضروری

en: Label
fa: برچسب فیلد (Label)

en: Checkboxes
fa: چک باکس

en: Dropdown Select
fa: انتخاب از منو کشویی

en: Style the button or leave it with default theme styling.
fa: استایل دادن به دکمه ارسال و یا رها کردن ان با استایل های پیش‌فرض

en: Style submit button
fa: استایل دکمه ارسال

en: Submit button
fa: دکمه ارسال

en: Error text color
fa: رنگ متن خطا

en: Error background color
fa: رنگ پس زمینه خطا

en: Error messages
fa: پیغام خطا

en: Hidden
fa: مخفی

en: Border style
fa: استایل های خط لبه(Border)

en: Border width
fa: عرض خط لبه(Border)

en: Show error message
fa: نمایش پیغام خطا

en: Invalid email address.
fa: نشانی ایمیل نامعتبر است.

en: Please write something
fa: لطفا چیزی بنویسید.

en: Message
fa: پیغام

en: Please enter a subject
fa: لطفا یک موضوع وارد کنید.

en: Please enter a valid email address
fa: لطفا یک ادرس ایمیل معتبر وارد کنید.

en: Please enter your name
fa: لطفا نام خود را وارد کنید.

en: Your Name
fa: نام شما

en: Bold
fa: ضخیم (Bold)

en: Semi-bold
fa: نیمه ضخیم (Semi-Bold)

en: Font weight
fa: ضخامت فونت

en: Border rounding
fa: گردی گوشه های خط لبه

en: The email address is invalid
fa: ادرس ایمیل نامعتبر است.

en: A valid email is required
fa: ادرس ایمیل معتبر الزامی است

en: Row height
fa: عرض طبقه(Row)

en: Number of columns
fa: تعداد ستون ها

en: Desktop Layout
fa: چیدمان در دسکتاپ

en: Display
fa: نمایش

en: Image title
fa: عنوان تصویر

en: Images
fa: تصاویر

en: SiteOrigin Image Grid
fa: تصاویر گرید بندی شده(grid) SiteOrigin

en: Maximum image width
fa: حداکثر عرض تصویر

en: Maximum image height
fa: حداکثر طول تصویر

en: SiteOrigin Video Player
fa: ویدئو پلیر SiteOrigin

en: Middle
fa: میانه

en: Colors
fa: رنگ‌ها

en: Widget background
fa: پس زمینه ابزارک

en: Round
fa: گرد

en: Square
fa: مربعی

en: Text background
fa: پس‌زمینه متن

en: Mobile Layout
fa: چیدمان تلفن همراه

en: Break point
fa: نقطه شکست(Break point)

en: Tablet Layout
fa: چیدمان تبلت

en: Error margin
fa: فاصله خارجی ارور

en: Error padding
fa: فاصله داخلی ارور

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Spam action
fa: اقدام جفنگ(Spam)

en: Field Type
fa: نوع فیلد

en: To email address
fa: به ادرس ایمیل

en: Side by side
fa: پهلو به پهلو

en: Text below user
fa: متن زیر کاربر

en: Text above user
fa: متن بالای کاربر

en: User position
fa: موقعیت کاربر

en: Error validating your Captcha response.
fa: خطا در تایید واکنش Captcha شما.

en: Open URL in a new window
fa: بازکردن نشانی در پنجره جدید

en: Extra top padding
fa: فاصله درونی بسیار به سمت بالا

en: Gutter
fa: گوتر(Gutter)

en: Gradient intensity
fa: شدت Gradient

en: How to handle submissions that are identified as spam.
fa: نحوه هندل کردن تماس هایی که به عنوان هرزنامه(spam) شناخته میشوند.

en: Tag as spam in subject
fa: موضوع را به عنوان هرزنامه برچسب بزنید.

en: Missing message
fa: فاقد پیام

en: Field
fa: فیلد

en: Fields
fa: فیلد ها

en: Default subject
fa: موضوع پیش‌فرض

en: Resolution
fa: رزولوشن

en: Tablet
fa: تبلت

en: Responsive
fa: واکنش‌گرا

en: Testimonials per row
fa: گواهینامه ها در هر ردیف

en: What your customer had to say
fa: مشتری شما چه گفته است

en: Their location or company name
fa: مکان و یا نام کمپانی ان ها

en: The author of the testimonial
fa: صادر کننده گواهینامه

en: Testimonial
fa: گواهی‌نامه

en: Testimonials
fa: گواهی‌نامه‌ها

en: SiteOrigin Testimonials
fa: گواهی‌نامه‌های SiteOrigin

en: Mobile Phone
fa: تلفن همراه

en: Testimonial layout
fa: چیدمان نظر مشتریان

en: Missing subject
fa: فاقد موضوع

en: Error sending email, please try again later.
fa: خطا در فرستادن پیام، خواهشمندیم دوباره تلاش کنید

en: Subject prefix
fa: پیشوند موضوع

en: The resolution to treat as a tablet resolution.
fa: وضوح به عنوان یک وضوح تبلت در نظر گرفته شود.

en: Space between masonry items.
fa: فاصله بین ایتم های سنگ‌تراشی (masonry)

en: Additional padding added to the top of the slider
fa: فاصله خارجی اضافه، اضافه شده به بالای اسلایدر

en: Unfortunately our system identified your message as spam.
fa: متأسفانه سیستم ما پیام شما را به عنوان هرزنامه شناسایی کرده است.

en: Share your product or service testimonials in a variety of different ways.
fa: نظرات محصول یا خدمات خود را به روش های مختلف به اشتراک بگذارید.

en: Row span
fa: ردیف Span

en: Column span
fa: ستون Span

en: Instagram
fa: اینستاگرام

en: LinkedIn
fa: لینکدین (LinkedIn)

en: Email
fa: ایمیل

en: RSS
fa: rss

en: Twitter
fa: توئیتر

en: Facebook
fa: فیس‌بوک

en: Controls
fa: کنترل ها

en: Github
fa: گیت‌هاب

en: Foursquare
fa: فورسکوئر

en: Flickr
fa: فلیکر (Flickr)

en: Behance
fa: بیهانس(Behance)

en: WordPress
fa: وردپرس (داوشم وردپرس D= )

en: Vimeo
fa: ویمئو (Vimeo)

en: Steam
fa: استیم

en: Reddit
fa: ردیت (Reddit)

en: Video File
fa: فایل ویدئو

en: Video location
fa: مکان ویدئو

en: SiteOrigin Widget
fa: ابزارک SiteOrigin

en: Margin
fa: فاصله خارجی (Margin)

en: URL
fa: نشانی

en: Select network
fa: انتخاب شبکه

en: Network
fa: شبکه

en: Networks
fa: شبکه ها

en: SiteOrigin Social Media Buttons
fa: دکمه های شبکه های اجتماعی SiteOrigin

en: YouTube
fa: یوتیوب

en: Select video
fa: انتخاب ویدئو

en: Select cover image
fa: انتخاب تصویر کاور

note: Plugin URI of the plugin
en: https://siteorigin.com/widgets-bundle/
fa: https://siteorigin.com/widgets-bundle

en: Use oEmbed
fa: استفاده از oEmbed

en: Autoplay
fa: پخش خودکار

en: Externally hosted
fa: میزبانی شده(Host) خارجی

en: Self hosted
fa: میزبانی شده(Host) توسط خودتان

en: StumbleUpon
fa: استامبل‌آپان

en: Soundcloud
fa: سوندکلود(Soundcloud)

en: Video Playback
fa: پخش ویدیو

en: Delicious
fa: خوشمزه

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Title
fa: عنوان

en: Support
fa: پشتیبانی

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: None
fa: هیچ‌یک

en: Remove
fa: حذف

en: Text
fa: متن

en: Button text
fa: متن دکمه

en: Next
fa: بعدی

en: Choose Icon
fa: انتخاب ایکون

en: Use theme font
fa: استفاده از فونت پوسته

en: Read More
fa: ادامه

en: Disabled
fa: غیرفعال شده

en: Enabled
fa: فعال

en: All
fa: همه

en: Optional
fa: اختیاری

en: Author
fa: نویسنده

en: Post ID
fa: ای‌دی نوشته

en: Post type
fa: نوع نوشته

en: Modified date
fa: تاریخ اخرین ویرایش

en: Published date
fa: تاریخ انتشار

en: Comment count
fa: تعداد نظرات

en: Menu order
fa: ترتیب منو

en: Random order
fa: ترتیب شانسی

en: Add
fa: افزودن

en: Item
fa: ایتم

en: External URL
fa: نشانی اینترنتی خارجی

en: Set Media
fa: تنظیم رسانه

en: Choose Media
fa: انتخاب رسانه

en: Close
fa: بستن

en: Search Content
fa: جستجو محتوا

en: Select Content
fa: انتخاب محتوا

en: Sticky posts
fa: نوشته چسبیده

en: Posts per page
fa: تعداد نوشته در هر صفحه

en: Ignore sticky
fa: نادیده گرفتن چسبیده بودن

en: Additional
fa: اضافه

en: Animation speed
fa: سرعت انیمیشن

en: Animation speed in milliseconds.
fa: سرعت انیمیشن بر میلی ثانیه

en: Navigation color
fa: رنگ راهبری

en: Video format
fa: فرمت ویدئو

en: Video URL
fa: نشانی ویدئو

en: Video file
fa: فایل ویدئو

en: Navigation size
fa: سایز راهبری

en: Medium
fa: متوسط

en: Thin
fa: لاغر

en: Ultra thin
fa: بسیار لاغر

en: Navigation style
fa: استایل راهبری

en: Font Awesome
fa: فونت آسوم

en: Are you sure?
fa: ایا مطمئن هستید؟

en: Help
fa: راهنمایی

en: Preview
fa: پیش نمایش

en: You will only need to do this once.
fa: کافیست این کار را یک بار انجام دهید

en: Activated
fa: فعال شده

en: Manage Widgets
fa: مدیریت ابزارک ها

en: Deactivated
fa: غیرفعال شده

en: Extra large
fa: بسیار بزرگ

en: Large
fa: بزرگ

en: Normal
fa: معمولی

en: Font size
fa: اندازه فونت

en: Use hover effects
fa: استفاده از افکت های هاور

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Button color
fa: رنگ دکمه

en: Flat
fa: تخت

en: Button theme
fa: پوسته دکمه

en: Justify
fa: تراز بندی

en: Center
fa: وسط

en: Align
fa: چینش

en: Icon
fa: ایکون

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Icon color
fa: رنگ ایکون

en: Open in a new window
fa: باز کردن در پنجره جدید

en: Destination URL
fa: مقصد نشانی

en: SiteOrigin Button
fa: دکمه SiteOrigin

en: Title text
fa: عنوان متن

en: Icon size
fa: سایز ایکون

en: More link URL
fa: لینک بیشتر

en: More link text
fa: متن لینک بیشتر

en: Use your own icon image.
fa: از ایکون خود استفاده کنید

en: Icon image
fa: تصویر ایکون

en: Feature
fa: امکانات

en: Features
fa: امکانات

en: SiteOrigin Features
fa: امکانات SiteOrigin

en: Automatically add paragraphs
fa: اضافه کردن خودکار پاراگراف

en: SiteOrigin Editor
fa: ادیتور SiteOrigin

en: Button
fa: دکمه

en: Button align
fa: چینش دکمه

en: Border color
fa: رنگ خط لبه

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Design
fa: طراحی

en: Subtitle
fa: زیر تیتر

en: Onclick
fa: یک کلیک

en: High
fa: بالا

en: Very high
fa: بسیار بالا

en: Low
fa: پایین

en: Padding
fa: فاصله داخلی

en: Place
fa: مکان

en: Info Window Content
fa: پنجره اطلاعات محتوا

en: Disable default UI
fa: غیر فعال کردن ظاهر پیش‌فرض

en: Style
fa: استایل

en: Custom
fa: سفارشی

en: Click
fa: کلیک

en: Styles
fa: استایل ها

en: Always
fa: همیشه

en: Height
fa: ارتفاع

en: Zoom level
fa: سطح زوم

en: Width
fa: عرض

en: Static image
fa: تصویر ثابت

en: Color
fa: رنگ

en: Directions
fa: جهت ها

en: Font
fa: فونت

en: Location
fa: مکان

en: Buttons
fa: دکمه ها

en: Content
fa: محتوا

en: Frame
fa: چهارچوب

en: Dashed
fa: خط‌چین

en: Dotted
fa: نقطه‌چین

en: Double
fa: دو تایی

en: Solid
fa: یک دست

en: Divider
fa: تقسیم کننده

en: By parent
fa: توسط المنت والد

en: By meta value
fa: توسط مقدار متا

en: Order by
fa: مرتبط سازی بر اساس

en: Taxonomies
fa: طبقه‌بندی ها

en: Post in
fa: نوشته شده در

en: Design and layout
fa: طراحی و چیدن

en: Image icon
fa: تصویر ایکون

en: Title attribute
fa: ویژگی عنوان

en: Button ID
fa: ID دکمه

en: Other attributes and SEO
fa: بقیه ویژگی ها و سئو

en: Map center
fa: مرکز نقشه

en: SiteOrigin Google Maps
fa: گوگل مپ

en: Responsive layout
fa: چینش واکنش‌گرا (رسپانسیو)

en: Custom Map
fa: نقشه دلخواه

en: API key
fa: کلید API

en: SiteOrigin Image
fa: تصویر SiteOrigin

en: Text size
fa: اندازه متن

en: Heading size
fa: اندازه تیتر

en: Heading font
fa: فونت تیتر

en: Top and bottom padding
fa: فاصله داخلی بالا و پایین

en: Video
fa: ویدئو

en: Background image opacity
fa: شفافیت تصویر پس‌‌زمینه

en: Background image
fa: تصویر پس‌زمینه

en: Background
fa: پس‌زمینه

en: Add [buttons] shortcode to the content to insert these buttons.
fa: اضافه کردن کد کوتاه [buttons] برای وارد کردن دکمه ها:

en: Background videos
fa: ویدیو پس زمینه

en: SiteOrigin Price Table
fa: جدول قیمت ها(جدول قیمت خدمات)

en: Previous
fa: قبلی

en: Posts query
fa: کوئری پست ها (فیلتر پست ها)

en: Full width
fa: عرض کامل

en: Alt text
fa: متن جایگزین (alt)

en: Full
fa: کامل

en: Image size
fa: سایز تصویر

en: Image file
fa: فایل تصویر

en: SiteOrigin Slider
fa: اسلایدر SiteOrigin

en: Open Button URL in a new window
fa: باز کردن نشانی دکمه در یک پنجره جدید

en: Featured button color
fa: رنگ ویژه دکمه

en: Price table theme
fa: پوسته جدول قیمت ها(جدول قیمت خدمات)

en: Hover text
fa: متن هاور

en: Button URL
fa: نشانی(URL) دکمه

en: Per
fa: در هر

en: Price
fa: قیمت

en: Image
fa: تصویر

en: Featured
fa: ویژه

en: Column
fa: ستون

en: Columns
fa: ستون ها

en: A responsive slider widget that supports images and video.
fa: یک ابزارک اسلایدر واکنش‌گرا (رسپانسیو) که از ویدئو و تصویر پشتیبانی میکند.

en: Background image type
fa: نوع تصویر پس‌زمینه

en: Cover
fa: پوشش (Cover)

en: Slider frames
fa: چهارچوب اسلایدر

en: Maximum container width
fa: حداکثر عرض ظرف

en: Slider Controls
fa: کنترل های اسلایدر

en: Open in new window
fa: باز کردن در پنجره جدید

en: Walking
fa: درحال قدم زدن

en: Driving
fa: درحال رانندگی

en: Travel mode
fa: حالت سفر

en: Destination
fa: مقصد

en: Starting point
fa: نقطه شروع

en: Visible
fa: نمایان

en: Labels
fa: برچسب‌ها(Labels)

en: Very rounded
fa: بسیار گرد شده

en: Slightly rounded
fa: کمی گرد شده

en: Rounding
fa: گرد کردن

en: Completely rounded
fa: کاملا گرد

en: %s does not exist
fa: %s وجود ندارد.

en: %s is not a SiteOrigin Widget
fa: %s یک ابزارک SiteOrigin نیست

en: %s was %s
fa: %s بود %s

en: SiteOrigin Widgets
fa: ابزارک های SiteOrigin

en: Elegant Themes Line Icons
fa: ایکون های زیبای خطی

en: Marker
fa: نشانگر

en: Marker positions
fa: موقعیت نشانگر

en: Marker icon
fa: نشانگر ایکون

en: Show marker at map center
fa: نمایش نشانگر در مرکز نقشه

en: Markers
fa: نشانگرها

en: Keep map centered
fa: نگه داشتن نقشه در مرکز

en: Hides the default Google Maps controls.
fa: مخفی کردن کنترل های پیش‌فرض Google Maps

en: Map type
fa: ‫نوع نقشه

en: Set map display options.
fa: تنظیم گزینه های نمایش نقشه:

en: Tile
fa: کاشی‌کاری

en: SiteOrigin Post Carousel
fa: چرخ‌فلک پست SiteOrigin

en: Resize image to fit its container.
fa: اندازه تصویر را متناسب با ظرف آن تغییر دهید.

en: Make sure the image doesn't extend beyond its container.
fa: مطمئن شوید که تصویر بزرگ تر از ظرف خود نیست.

en: A simple image widget with massive power.
fa: یک ابزارک تصویر ساده با قدرت عظیم.

en: Heading shadow intensity
fa: شدت سایه تیتر

en: Headline
fa: سرتیتر

en: SiteOrigin Headline
fa: سرتیتر SiteOrigin

en: Select element type to style
fa: انتخاب نوع المنت برای استایل

en: Point of interest - Medical
fa: نقطه علاقه - پزشکی

en: Point of interest - Government
fa: نقطه علاقه - دولت

en: Point of interest - Business
fa: نقطه علاقه - کسب و کار

en: Point of interest - Sports complexes
fa: نقطه علاقه - مجموعه های ورزشی

en: Point of interest - Schools
fa: نقطه علاقه - مدارس

en: Point of interest - Places of worship
fa: نقطه علاقه - عبادت‌گاه ها

en: Point of interest - Parks
fa: نقطه علاقه - پارک ها

en: Sub headline
fa: عنوان فرعی

en: Water
fa: آب

en: Select map feature to style
fa: انتخاب ویژگی های نقشه برای استایل

en: Custom map styles
fa: استایل های سفارشی سازی شده نقشه

en: Info Window max width
fa: حداکثر عرض صفحه اطلاعات

en: Open more URL in a new window
fa: باز کردن نشانی های بیشتر در پنجره جدید

en: Link icon to more URL
fa: ایکون لینک برای نشانی های بیشتر

en: Link feature title to more URL
fa: دادن ویژگی عنوان به لینک نشانی های بیشتر

en: Features per row
fa: ویژگی های در هر ردیف

en: SiteOrigin Call-to-action
fa: تماس کاربر برای عمل سایت(Call-to-action) SiteOrigin

en: Run this Javascript when the button is clicked. Ideal for tracking.
fa: اجرا جاوا اسکریپت زمانی که بر روی دکمه کلیک میشود. ایده آل برای بررسی کلیک ها و اطلاعات

en: Adds a title attribute to the button link.
fa: اضافه کردن ویژگی عنوان به پیوند دکمه.

en: Exclude sticky
fa: مستثنی کردن چسبناکی(sticky)

en: Developers - create your own widgets for the Widgets Bundle.
fa: توسعه دهندگان - ابزارک های خود را برای  Widgets Bundle بسازید.

en: This field does not have a type. Please specify a type for it to be rendered correctly.
fa: نوع فیلد را انتخاب نکرده اید. لطفا برای نمایش صحیح فیلد یک نوع برای ان انتخاب کنید.

en: SiteOrigin Meta Box Manager
fa: مدیر جعبه متا SiteOrigin

en: You need to <a href="%s">upgrade</a> to WordPress 3.5 to use media fields
fa: شما نیاز دارید که وردپرس خود را به وردپرس 3.5  ارتقا دهید تا بتوانید از فیلد های رسانه استفاده کنید. <a href="%s">upgrade</a>

en: No order
fa: بدون ترتیب

en: Widgets Bundle Post Meta Data
fa: اطلاعات mata data Widgets Bundle

en: Thick
fa: ضخیم

en: How long each frame is displayed for in milliseconds.
fa: مدت زمان نمایش هر فریم بر حسب میلی ثانیه

en: Timeout
fa: وقفه

en: Widget Preview
fa: پیش نمایش ابزارک

en: Optimize waypoints
fa: بهینه سازی نقاط راه

en: Waypoint
fa: نقطه راه

en: Waypoints
fa: نقاط راه

en: Highways
fa: بزرگ راه ها

en: Styled map name
fa: نام نقشه استایل داده شده

en: Predefined Styles
fa: استایل های از پیش تعریف شده

en: Map styles
fa: استایل های نقشه

en: Apply custom colors to map features, or hide them completely.
fa: یک رنگ سفارشی برای امکانات نقشه وارد کنید، و یا ان ها را به صورت کامل مخفی کنید.

en: Rounded thick
fa: ضخیم گرد شده

en: Rounded medium
fa: گرد شده متوسط

en: Rounded thin
fa: گرد شده نازک

en: Rounded ultra thin
fa: گرد شده بسیار نازک

en: Icomoon Free
fa: Icomoon رایگان

en: Outset
fa: ابتدا

en: Inset
fa: درج شده

en: Bicycling
fa: دوچرخه سواری

en: Geometry
fa: هندسه

en: Avoid highways
fa: اجتناب از بزرگ راه ها

en: Avoid tolls
fa: اجتناب از عوارض ها

en: When should Info Windows be displayed?
fa: چه زمانی باید پنجره اطلاعات(Info Windows) نمایش داده شود؟

en: Replaces the default map marker with your own image.
fa: نشانگر پیش‌فرض نقشه را با نشانگری که میخواهید عوض کنید.

en: Interactive
fa: تعاملی

en: An ID attribute allows you to target this button in Javascript.
fa: یک ویژگی ID به شما امکان می دهد این دکمه را در جاوا اسکریپت هدف قرار دهید.

en: Local roads
fa: جاده های محلی

en: Raw JSON styles
fa: استایل های خام JSON
