Plugins - Page Builder by SiteOrigin - Stable (latest release) - en to cs_CZ translation catalogue (300 entries)

en: %d hour
cs_CZ: Před %d hodinou

en: %d hours
cs_CZ: Před %d hodinami

en: %d minute
cs_CZ: Před %d minutou

en: %d minutes
cs_CZ: Před %d minutami

en: %d second
cs_CZ: Před %d sekundou

en: %d seconds
cs_CZ: Před %d sekundami

en: %s Style
cs_CZ: %s styl

en: %s before
cs_CZ: %s předtím

en: %s to install recommended SiteOrigin plugins and a SiteOrigin theme to get your site going.
cs_CZ: %s instalace doporučených zásuvných modulů a motivů SiteOrigin pro běh vašich stránek.

en: A Call to Action block
cs_CZ: Blok výzvy k akci

en: A basic slider widget.
cs_CZ: Základní slider widget.

en: A complete SiteOrigin Page Builder layout as a widget.
cs_CZ: Kompletní SiteOrigin Page Builder jako widget.

en: A custom class used for this %s.
cs_CZ: Upravená třída použitá pro tento %s.

en: A drag and drop, responsive page builder that simplifies building your website.
cs_CZ: Nástroj, který vám usnadní tvorbu responzivních webových stránek pomocí drag & drop.

en: A rich text editor
cs_CZ: Rich text editor

en: A self hosted video player.
cs_CZ: Samostatný přehrávač videa.

en: A simple button
cs_CZ: Jednoduché tlačítko

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Add New Widget %s
cs_CZ: Přidat nový widget %s

en: Add Row
cs_CZ: Přidat řádek

en: Add Widget
cs_CZ: Přidat widget

en: Add Widget Below
cs_CZ: Přidat widget pod

en: Additional
cs_CZ: Dodatečné

en: Additional Arguments
cs_CZ: Další argumenty

en: Additional query arguments. See 1{query_posts}.
cs_CZ: Další argumenty na dotaz. Podívej se na 1{query_posts}.

en: All
cs_CZ: Vše

en: All Widgets
cs_CZ: Všechny widgety

en: An image that animates in when it enters the screen.
cs_CZ: Obraz, který se animuje při vstupu na obrazovku.

en: An image that displays before the video starts playing.
cs_CZ: Obrázek, který se zobrazí před přehráváním videa.

en: Animated Image (PB)
cs_CZ: Animovaný obraz (PB)

en: Animation
cs_CZ: Animace

en: Are you sure?
cs_CZ: Jste si jistí?

en: Ascending
cs_CZ: Vzestupně

en: Attachment Page
cs_CZ: Stránka přílohy

en: Attributes
cs_CZ: Vlastnosti

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Auto Play Video
cs_CZ: Automaticky přehrát video

en: Background Color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Background Image
cs_CZ: Obrázek pozadí

en: Background Image Display
cs_CZ: Zobrazení obrázku na pozadí

en: Background Image Size
cs_CZ: Velikost obrázku pozadí

en: Blur
cs_CZ: Rozostření

en: Border Color
cs_CZ: Barva ohraničení

en: Border Radius
cs_CZ: Zaoblení okraje

en: Border Thickness
cs_CZ: Tloušťka ohraničení

en: Bottom Margin
cs_CZ: Spodní vnější okraj

en: Box Shadow
cs_CZ: Stín elementu

en: Box Shadow Hover
cs_CZ: Stín elementu při najetí myši

en: Button
cs_CZ: Tlačítko

en: Button (PB)
cs_CZ: Tlačítko (PB)

en: Button Alignment
cs_CZ: Zarovnání tlačítka

en: Button Text
cs_CZ: Text tlačítka

en: Button URL
cs_CZ: URL tlačítka

en: Call To Action (PB)
cs_CZ: Výzva k akci (PB)

en: Center
cs_CZ: Na střed

en: Centered, with original size
cs_CZ: Na střed, s původní velikostí

en: Choose Media
cs_CZ: Vyberte medium

en: Choose images from your media library.
cs_CZ: Vyberte obrázky z knihovny médií.

en: Class added to all columns in this row.
cs_CZ: Třída přidána do všech sloupců v tomto řádku.

en: Click here
cs_CZ: Klikněte zde

en: Clone: %s
cs_CZ: Klonovat: %s

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Collapse widgets, rows, and columns on mobile devices.
cs_CZ: Sbalí widgety, řádky a sloupce na mobilních zařízeních.

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Column
cs_CZ: Sloupec

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: Comma separated attachment IDs. Defaults to all current page's attachments.
cs_CZ: Čárkou oddělená ID příloh. Výchozí nastavení všech aktuálních příloh stránky.

en: Comment Count
cs_CZ: Počet komentářů

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Converted to editor
cs_CZ: Převedeno do editoru

en: Copy Content
cs_CZ: Kopírovat obsah

en: Copy content from Page Builder to post content.
cs_CZ: Kopírujte obsash Page Builderu do obsahu příspěvku.

en: Cover
cs_CZ: Roztáhnout

en: Current
cs_CZ: Aktuální

en: Custom Home Page
cs_CZ: Vlastní hlavní stránka

en: Custom Home Page Builder
cs_CZ: Vlastní domovská stránka

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Default spacing between columns in each row.
cs_CZ: Výchozí prostor mezi sloupci v každém řádku.

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete Row
cs_CZ: Smazat řádek

en: Desaturated Yellow
cs_CZ: Desaturovaná žlutá

en: Descending
cs_CZ: Sestupně

en: Destination URL
cs_CZ: Cílová URL adresa

en: Device width, in pixels, to collapse into a mobile view.
cs_CZ: Šířka zařízení, v pixelech, ke sbalení do mobilního pohledu.

en: Display Content
cs_CZ: Zobrazit obsah

en: Display recommend widgets in the Page Builder Add Widget dialog.
cs_CZ: Zobrazení doporučených widgetů v Page Builderu pro přidání do dialogu widgetu.

en: Display site features as a collection of icons.
cs_CZ: Zobrazit funkce stránky, jako kolekci ikon.

en: Display your posts as a carousel.
cs_CZ: Zobrazit vaše příspěvky jako kruhový zásobník.

en: Displays a bullet list of elements
cs_CZ: Zobrazí seznam položek s odrážkami

en: Displays a bullet list of points
cs_CZ: Zobrazí seznam položek s odrážkami

en: Displays a gallery.
cs_CZ: Zobrazí galerii.

en: Displays a post loop.
cs_CZ: Zobrazí seznam příspěvků.

en: Displays a simple image.
cs_CZ: Zobrazí jednoduchý obrázek.

en: Displays content from the current post.
cs_CZ: Zobrazí obsah z aktuálního příspěvku.

en: Do you want to browse the Prebuilt Layouts directory?
cs_CZ: Chcete procházet adresář přednastavených rozvržení?

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Done
cs_CZ: Hotovo

en: Download Layout
cs_CZ: Stáhnout rozvržení

en: Drop import file here
cs_CZ: Importovaný soubor přetáhněte sem

en: Duplicate
cs_CZ: Duplikovat

en: Duplicate Row
cs_CZ: Duplikovat řádek

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit Home Page
cs_CZ: Upravit Home Page

en: Edit Row
cs_CZ: Upravit řádek

en: Embedded Video (PB)
cs_CZ: Vložené video (PB)

en: Embeds a video.
cs_CZ: Vloží video.

en: Enable
cs_CZ: Povolit

en: Enable more widgets in the 1{Widgets Bundle settings}.
cs_CZ: Povolte více widgetů v 1 {nastavení balíku widgetů}.

en: Enabled
cs_CZ: Povoleno

en: Error uploading or importing file.
cs_CZ: Chyba při nahrávání nebo importu souboru.

en: Exclude Sticky
cs_CZ: Vyloučit zvýraznění

en: Fade In
cs_CZ: Prolnutí

en: Feature List
cs_CZ: Seznam vlastností

en: Featured Image
cs_CZ: Náhledový obrázek

en: Features Text
cs_CZ: Vlastnosti

en: File
cs_CZ: Soubor

en: Font Color
cs_CZ: Barva písma

en: Full
cs_CZ: Úplná

en: Full Height
cs_CZ: Celá výška

en: Full Width
cs_CZ: Celá šířka

en: Full Width Stretched
cs_CZ: Roztaženo na celou šířku

en: Gallery (PB)
cs_CZ: Galerie (PB)

en: Gallery Images
cs_CZ: Galerie obrázků

en: Gallery Type
cs_CZ: Typ galerie

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Get SiteOrigin Premium
cs_CZ: Získat SiteOrigin Premium

en: Grayish Violet
cs_CZ: Šedofialová

en: Gutter
cs_CZ: Řádková mezera

en: History
cs_CZ: Historie

en: Home Page
cs_CZ: Domovská stránka

en: Home page updated. 1{View page}.
cs_CZ: Home page byla aktualizována. 1{View page}.

en: Horizontal Offset
cs_CZ: Vodorovný posun

en: If the template supports it, cut posts and display the more link.
cs_CZ: Pokud to šablona podporuje, zkrátí příspěvky a zobrazí odkaz pro pokračování textu.

en: Ignore Sticky
cs_CZ: Ignorovat zvýrazněné

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Image (PB)
cs_CZ: Obrázek (PB)

en: Image Size
cs_CZ: Velikost obrázku

en: Image URL
cs_CZ: URL obrázku

en: Information Text
cs_CZ: Informační text

en: Inline Styles
cs_CZ: Inline styly

en: Insert
cs_CZ: Vložit

en: Inset
cs_CZ: Vložený

en: Inset box shadows appear inside the %s.
cs_CZ: Stíny vloženého elementu se objeví uvnitř %s.

en: Install
cs_CZ: Nainstalovat

en: Install Page Builder Plugin
cs_CZ: Nainstalovat plugin Page Builder

en: Install the 1{Widgets Bundle} to get extra widgets.
cs_CZ: Pro získání extra widgetů si nainstalujte 1 {Widgets Bundle}.

en: Installer
cs_CZ: Instalátor

en: Installing %s
cs_CZ: Instalace %s

en: Justify
cs_CZ: Do bloku

en: Large
cs_CZ: Velký

en: Layout
cs_CZ: Rozvržení

en: Layout Builder
cs_CZ: Widget Layout Builder

en: Layout Builder Widget
cs_CZ: Widget Layout Builder

en: Layouts Directory
cs_CZ: Adresář rozvržení

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Legacy Bundled Widgets
cs_CZ: Balík starších widgetů

en: Lime Green
cs_CZ: Limetkově zelená

en: Link To
cs_CZ: Odkaz na

en: List (PB)
cs_CZ: Seznam (PB)

en: Live Editor
cs_CZ: Živý náhled

en: Load legacy widgets from Page Builder 1.
cs_CZ: Načtení starších widgetů z Page Builderu 1.

en: Loading prebuilt layout
cs_CZ: Načítání přednastaveného rozvržení

en: Location
cs_CZ: Lokalita

en: Medium
cs_CZ: Střední

en: Menu Order
cs_CZ: Řazení menu

en: Missing Widget
cs_CZ: Chybějící Widget

en: Mobile Widget Bottom Margin
cs_CZ: Spodní odsazení mobilního widgetu

en: Mobile Width
cs_CZ: Mobilní šiřka

en: Modified
cs_CZ: Změněno

en: More Link
cs_CZ: Odkaz "Zobrazit více"

en: Name
cs_CZ: Název

en: Next
cs_CZ: Následující

en: No Results
cs_CZ: Žádné výsledky

en: None
cs_CZ: Žádný

en: Now
cs_CZ: Nyní

en: Off
cs_CZ: Vypnuto

en: On
cs_CZ: Zapnuto

en: Only Sticky
cs_CZ: Pouze zvýrazněné

en: Open Builder
cs_CZ: Otevřít

en: Open In New Window
cs_CZ: Otevřít v novém okně

en: Or
cs_CZ: Nebo

en: Order
cs_CZ: Pořadí

en: Order By
cs_CZ: Seřadit podle

en: Original
cs_CZ: Originál

en: Output margin, border, and padding styles inline to reduce potential Cumulative Layout Shift.
cs_CZ: Styly výstupních okrajů, ohraničení a odsazení inline pro snížení potenciálního kumulativního posunu rozvržení.

en: Padding
cs_CZ: Odsazení

en: Page Builder Change History
cs_CZ: Page Builder přehled změn

en: Page Builder Content
cs_CZ: Page Builder obsah

en: Page Builder Settings
cs_CZ: Page Builder nastavení

en: Page Builder Widgets
cs_CZ: Widgety Page Builderu

en: Page Builder doesn't know about this widget.
cs_CZ: Page Builder tento widget nezná.

en: Page Builder layouts
cs_CZ: Page Builder rozvržení

en: Parent
cs_CZ: Nadřazený

en: Per
cs_CZ: Za

en: Please read the 1{settings guide} of the Page Builder documentation for help.
cs_CZ: Pro nápovědu, si prosím přečtěte 1 {nastavení průvodce} dokumentaci Page Builderu.

en: Plugin
cs_CZ: Zásuvný modul

en: Plugins
cs_CZ: Pluginy

en: Post Content
cs_CZ: Obsah příspěvku

en: Post ID
cs_CZ: ID příspěvku

en: Post In Order
cs_CZ: Pořadí příspěvků

en: Post Loop
cs_CZ: Seznam příspěvků

en: Post Type
cs_CZ: Typ příspěvku

en: Post Types
cs_CZ: Typy příspěvků

en: Poster URL
cs_CZ: URL plakátu

en: Posts Per Page
cs_CZ: Příspěvků na stránku

en: Prebuilt Layouts
cs_CZ: Přednastavená rozvržení

en: Prebuilt layout loaded
cs_CZ: Načteno přednastavené rozvržení

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Price Box (PB)
cs_CZ: Cenový box (PB)

en: Random
cs_CZ: Náhodně

en: Read More
cs_CZ: Číst více

en: Read the 1{full documentation} on SiteOrigin. Ask a question on our 2{support forum} if you need help and sign up to 3{our newsletter} to stay up to date with future developments.
cs_CZ: Přečtěte si 1{full documentation} na SiteOrigin. Zeptejte se na naše 2{support forum}, pokud potřebujete pomoc a přihlaste se k odběru 3 {our newsletter}, abyste byli v kontaktu s budoucím vývojem.

en: Recommended Widgets
cs_CZ: Doporučené widgety

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Responsive Layout
cs_CZ: Responzivní zobrazení

en: Restore Version
cs_CZ: Obnovit verzi

en: Right
cs_CZ: Vpravo

en: Row Gutter
cs_CZ: Řádková mezera

en: Row Layout
cs_CZ: Rozvržení řádku

en: Row Styles
cs_CZ: Styly řádku

en: Row added
cs_CZ: Vložení  řádku

en: Row deleted
cs_CZ: Smazaný řádek

en: Row duplicated
cs_CZ: Duplikovaný řádek

en: Row edited
cs_CZ: Upravený řádek

en: Row moved
cs_CZ: Přesunutý řádek

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save Home Page
cs_CZ: Uložit Home Page

en: Save Settings
cs_CZ: Uložit nastavení

en: Save and reload this page to start using the widget after you've installed it.
cs_CZ: Aktualizujte prosím tuto stránku, abyste mohli začít používat widget..

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Search Settings
cs_CZ: Prohledat nastavení

en: Search Widgets
cs_CZ: Hledat widgety

en: Select Image
cs_CZ: Vybrat obrázek

en: Select Import File
cs_CZ: Vyberte soubor pro import

en: Self Hosted Video (PB)
cs_CZ: Vlastní hostované video (PB)

en: Set the minimum height of the row to the full height of the browser.
cs_CZ: Nastavit minimální výšku řádku na celou výšku prohlížeče.

en: Settings Saved
cs_CZ: Nastavení bylo uloženo

en: SiteOrigin Button
cs_CZ: SiteOrigin tlačítko

en: SiteOrigin Editor
cs_CZ: SiteOrigin editor

en: SiteOrigin Features
cs_CZ: SiteOrigin funkce

en: SiteOrigin Image
cs_CZ: SiteOrigin obrázek

en: SiteOrigin Installer
cs_CZ: Instalátor SiteOrigin

en: SiteOrigin Post Carousel
cs_CZ: Kruhový zásobník příspěvků SiteOrigin

en: SiteOrigin Slider
cs_CZ: SiteOrigin slider

en: SiteOrigin Widgets Bundle
cs_CZ: SiteOrigin balíček widgetů

en: Slide Down
cs_CZ: Příjezd dolu

en: Slide Left
cs_CZ: Příjezd doleva

en: Slide Right
cs_CZ: Příjezd doprava

en: Slide Up
cs_CZ: Příjezd nahoru

en: Soft Blue
cs_CZ: Jemně modrá

en: Soft Red
cs_CZ: Jemně červená

en: Spread
cs_CZ: Roztáhnout

en: Standard
cs_CZ: Standardní

en: Start each new point with an asterisk (*)
cs_CZ: Začněte každý nový bod hvězdičkou (*)

en: Sticky Posts
cs_CZ: Zvýrazněné příspěvky

en: Style
cs_CZ: Styl

en: Sub Title
cs_CZ: Podtitulek

en: Support Forum
cs_CZ: Fórum podpory

en: Template
cs_CZ: Šablona

en: The HTML used for widget titles. {{title}} is replaced with the widget title.
cs_CZ: HTML použité pro názvy widgetu. {{název}} se nahradí názvem widgetu.

en: The container used for the full width layout.
cs_CZ: Kontejner pro rozvržení s plnou šířkou.

en: The default widget bottom margin on mobile.
cs_CZ: Spodní odsazení výchozího widgetu na mobilu.

en: The page layouts are responsive and fully customizable.
cs_CZ: Rozvržení stránky je responzivní a plně přizpůsobitelné.

en: The widget 1{%1$s} is not available. Please try locate and install the missing plugin. Post on the 2{support forums} if you need help.
cs_CZ: Widget 1{%1$s} není dostupný. Pokuste se vyhledat a nainstalovat chybějící plugin. Napište na 2{fóra podpory}, pokud potřebujete pomoc.

en: Theme
cs_CZ: Šablona

en: Themes
cs_CZ: Šablony

en: This interface requires Javascript
cs_CZ: Toto rozhraní vyžaduje JavaScript

en: Thumbnail
cs_CZ: Náhled

en: Thumbnail (Theme-defined)
cs_CZ: Miniatura (definovaná šablonou)

en: Tiled Image
cs_CZ: Dlaždicové zobrazení

en: Title
cs_CZ: Název

en: Untitled Widget
cs_CZ: Widget bez názvu

en: Version restored
cs_CZ: Verze byla obnovena

en: Vertical Offset
cs_CZ: Svislý posun

en: Video URL
cs_CZ: URL videa

en: Widget Styles
cs_CZ: Styly widgetu

en: Widget Title HTML
cs_CZ: HTML v názvu widgetu

en: Widget added
cs_CZ: Přidaný widget

en: Widget deleted
cs_CZ: Smazaný widget

en: Widget duplicated
cs_CZ: Duplikovaný  widget

en: Widget edited
cs_CZ: Editovaný  widget

en: Widget moved
cs_CZ: Přesunutý  widget

en: Widgets
cs_CZ: Widgety

en: Widgets Bundle
cs_CZ: balíček widgetů

en: WordPress Widgets
cs_CZ: WordPress widgety

en: Would you like to clear your Page Builder content and revert to using the standard visual editor?
cs_CZ: Chcete vymazat obsah Page Builderu a vrátit se k používání standardního vizuálního editoru?

en: Would you like to copy this editor's existing content to Page Builder?
cs_CZ: Chcete zkopírovat existující obsah tohoto editoru do Page Builderu?

en: You can enable the legacy (PB) widgets in the 1{Page Builder settings}.
cs_CZ: Můžete povolit starší widgety (PB) v 1 {nastavení Page Builderu}.

en: You can use SiteOrigin Page Builder to create home and sub pages, filled your own widgets.
cs_CZ: SiteOrigin Page Builder můžete použít k vytvoření home page a dílčích stránek, plných vlastních widgetů.

en: You need to install 1{%1$s} to use the widget 2{%2$s}.
cs_CZ: Pro použití widgetu 2{%2$s} musíte nainstalovat 1{%1$s}.

en: Your search didn't return any results
cs_CZ: Hledání nevrátilo žádné výsledky

en: Your theme doesn't have any post loops.
cs_CZ: Vaše žablona nemá žádné seznamy příspěvků.

en: desaturated-yellow
cs_CZ: desaturovaná žlutá

en: edit gallery
cs_CZ: upravit galerii

en: grayish-violet
cs_CZ: šedofialová

en: lime-green
cs_CZ: limetkově zelená

en: soft-blue
cs_CZ: jemně modrá

en: soft-red
cs_CZ: jemně červená
