Plugins - WP Shortcodes Plugin — Shortcodes Ultimate - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (996 entries)

en: unable to display data, check the post status and password
ru: невозможно отобразить данные, проверьте статус записи и пароль

en: field is not allowed
ru: поле не разрешено

note: Author of the plugin
en: Vova Anokhin
ru: Владимир Анохин

note: translators: %s - shortcode name
en: This shortcode is available in the Pro version. Upgrade now to get 15 additional shortcodes, including %s and others
ru: Этот шорткод доступен в Pro версии. Обновитесь сейчас, чтобы получить 15 дополнительных шорткодов, включая %s и другие

en: per year
ru: в год

en: You are using the Free version of Shortcodes Ultimate. Upgrade to PRO to get even more awesome features.
ru: Вы используете бесплатную версию Shortcodes Ultimate. Обновитесь до PRO чтобы получить ещё больше классных возможностей.

note: translators: please keep the original markup with <nobr> tags
en: Upgrade to PRO
ru: Обновить до PRO

note: translators: please keep the original markup with <nobr> tags
en: Get more styles for this shortcode with the <nobr>PRO version</nobr>
ru: Получите больше стилей для этого шорткода в <nobr>PRO версии</nobr>

en: Additional CSS class name(s) separated by space(s) for each individual post element
ru: Дополнительные CSS классы, разделенные пробелами, для каждого индивидуального поста

en: Single CSS class
ru: Единственный класс CSS

en: Additional CSS class name(s) separated by space(s) for the container element
ru: Дополнительные CSS классы, разделенные пробелами, для элемента контейнера

en: Container CSS class
ru: CSS класс контейнера

en: Two shortcodes for breaking your content into tabs
ru: Два шорткода для разделения вашего контента на вкладки

en: Simple yet stylish colorful block with caption and content
ru: Простой и стильный цветной блок с заголовком и контентом

en: A powerful shortcode for creating both sliders and carousels
ru: Мощный шорткод для создания слайдеров и каруселей

en: Two shortcodes for creating flexible multi-column layouts
ru: Два шорткода для создания адаптивных многоколоночных макетов

en: A lightbox, that can display images and custom HTML
ru: Лайтбокс, который может отображать изображения и HTML

en: Beautiful button with multiple styles and ton of options
ru: Красивая кнопка со множеством стилей и кучей настроек

en: Create a single toggle or an accordion with multiple items
ru: Создайте одиночный спойлер или аккордеон с несколькими элементами

en: Accordion &amp; Spoiler
ru: Аккордеон и Спойлер

en: Create your own posts query and display it where you want
ru: Создайте собственный цикл записей и отобразите его где угодно

en: Main settings
ru: Основные настройки

en: Go back to main settings
ru: Вернуться к основным настройкам

en: Shortcodes Ultimate Settings
ru: Настройки Shortcodes Ultimate

en: Premium support
ru: Премиум поддержка

en: Community support forum
ru: Форум поддержки сообщества

en: Plugin documentation
ru: Документация плагина

en: Get help
ru: Получите помощь

en: 13 styles for Tabs
ru: 13 стилей для Вкладок

en: Exit Popup shortcode
ru: Шорткод Exit Popup

en: 14 styles for Spoiler
ru: 14 стилей для Спойлера

en: Progress Bar shortcode
ru: Шорткод Progress Bar

en: 24 styles for Heading
ru: 24 стиля для Заголовка

en: Testimonail shortcode
ru: Шорткод Отзыв

en: Personal email support
ru: Персональная поддержка по email

en: Content Slider shortcode
ru: Шорткод Слайдер Контента

en: Custom PHP shortcodes
ru: Пользовательские PHP шорткоды

en: Parallax Section shortcode
ru: Шорткод Параллакс Секция

en: View all shortcodes
ru: Смотреть все шорткоды

en: Shortcode icon
ru: Иконка шорткода

en: The plugin includes over 60 amazing shortcodes
ru: Плагин включает более 60 классных шорткодов

en: See the plugin in action
ru: Посмотрите плагин в действии

en: The most powerful shortcode plugin for WordPress
ru: Самый мощный плагин шорткодов для WordPress

note: translators: %s will be replaced with "Shortcodes Ultimate"
en: Welcome to %s
ru: Добро пожаловать в %s

en: Additional Skins user guide
ru: Руководство по Additional Skins

en: Shortcode Creator user guide
ru: Руководство по Shortcode Creator

en: Extra Shortcodes user guide
ru: Руководство по Extra Shortcodes

en: About
ru: О плагине

note: translators: do not translate the <b>url</b> part, the <b>Unsafe features</b> must be translated
en: The <b>url</b> attribute cannot be used while <b>Unsafe features</b> option is turned off
ru: Атрибут <b>url</b> не может быть использован пока <b>Небезопасные функции</b> отключены

en: This shortcode cannot be used while <b>Unsafe features</b> option is turned off
ru: Этот шорткод не может быть использован пока <b>Небезопасные функции</b> отключены

note: translators: do not translate the <b>onclick</b> part, the <b>Unsafe features</b> must be translated
en: The <b>onclick</b> attribute cannot be used while <b>Unsafe features</b> option is turned off
ru: Атрибут <b>onclick</b> не может быть использован пока <b>Небезопасные функции</b> отключены

en: Some minor features of the plugin have been automatically disabled to improve the security.
ru: Некоторые незначительные функции плагина были автоматически отключены для улучшения безопасности.

en: This option enables potentially unsafe features of the plugin such as onlick attribute of the Button shortcode. The option is enabled by default and is turned off automatically once you have more than one non-admin user on the site.
ru: Эта настройка включает потенциально небезопасные возможности плагина, такие как атрибут onclick шорткода Кнопка. Эта настройка включена по умолчанию и отключится автоматически как только на сайте появятся пользователи без административных прав.

en: Unsafe features
ru: Небезопасные функции

note: translators: %1$s and %2$s will be replaced with %CURRENT_URL% and %PERMALINK% tokens respectively
en: The content to store in the QR code. You can use here any text or even URL.<br>Use %1$s to display the URL of the current page or %2$s to display the permalink of the current post.
ru: Содержимое для QR-кода. Вы можете использовать здесь любой текст или даже ссылку.<br>Используйте %1$s отобразить ссылку на текущую страницу или %2$s чтобы отобразить постоянную ссылку текущего поста.

en: This option determines how the tooltip will be opened
ru: Эта опция определяет как подсказка будет открываться

en: This option enables tooltip shadow
ru: Эта опция включает тень подсказки

en: Tooltip shadow
ru: Тень подсказки

en: The radius of the tooltip corners, in pixels. Use 0 to make corners square
ru: Радиус уголков подсказки, в пикселях. Используйте 0 чтобы сделать уголки квадратными

en: Tooltip border radius
ru: Радиус уголков подсказки

en: The maximum width of the tooltip, in pixels
ru: Максимальная ширина подсказки, в пикселях

en: The alignment of the tooltip content
ru: Выравнивание содержимого подсказки

en: Text align
ru: Выравнивание текста

en: The font size of the tooltip content
ru: Размер шрифта содержимого подсказки

en: Tooltip text color
ru: Цвет текста подсказки

en: Tooltip background color
ru: Цвет фона подсказки

en: Content of the tooltip
ru: Содержимое подсказки

en: Title of the tooltip. Use empty value to hide the title
ru: Заголовок подсказки. Используйте пустое значение чтобы спрятать заголовок

note: translators: %1$s and %2$s will be replace <a> and </a> tags
en: Failed to load content. %1$sOpen link%2$s
ru: Не удалось загрузить содержимое. %1$sОткрыть ссылку%2$s

en: This option specifies whether an anchor will be added to page URL after clicking a tab
ru: Этот параметр указывает, будет ли якорь добавлен в URL-адрес страницы после нажатия на вкладку

en: This option specifies whether an anchor will be added to page URL after clicking the spoiler
ru: Этот параметр указывает, будет ли якорь добавлен к URL-адресу страницы после нажатия на спойлер

en: Anchor in URL
ru: Якорь в URL-адресе

en: This option enables random order for selected images
ru: Эта опция включает случайный порядок для выбранных изображений

en: Random order
ru: Случайный порядок

en: Set to yes to prevent sticky posts from being moved to the start of the returned list of posts. They are still included, but appear in regular order.
ru: Установите значение да, чтобы предотвратить перемещение закрепленных записей в начало списка записей. Они все еще включены, но появляются в обычном порядке.

[ctx: shortcodes-ultimate]
en: Any post type
ru: Любой тип записи

en: Anchors lets you link directly to an element on a page
ru: Якоря позволяют вам напрямую ссылаться на элемент на странице

en: Use this option to enable anchors in pagination links. As a result, after navigating to a new page, browser will scroll in the posts element.
ru: Используйте эту опцию, чтобы включить якоря в ссылках разбиения на страницы. В результате после перехода на новую страницу браузер будет прокручивать страницу до элемента.

en: Achors in Pagination
ru: Якоря в постраничной навигации

en: Use this option to set a custom label for the next page link.
ru: Используйте этот параметр, чтобы задать свой текст ссылки на следующую страницу.

en: Next page link label
ru: Текст ссылки на следующую страницу

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Use this option to set a custom label for the previous page link.
ru: Используйте этот параметр, чтобы задать свой текст ссылки на предыдущую страницу.

en: Previous page link label
ru: Текст ссылки на предыдущую страницу

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: This option controls pagination
ru: Этот параметр управляет постраничной навигацией

en: Previous/Next
ru: Назад/Вперед

en: This option controls the size of thumbnail images. This option only affects image quality, not the actual thumbnail size.
ru: Этот параметр управляет размером миниатюр изображений. Этот параметр влияет только на качество изображения, а не на фактический размер миниатюры.

en: Thumbnails quality (if applicable)
ru: Качество миниатюр (если применимо)

note: translators: %s will be replaced with clickable text "current"
en: Comma separated list of post IDs to exclude. Use "%s" keyword to exclude the current post.
ru: Разделенный запятыми список идентификаторов записей для исключения. Используйте ключевое слово "%s" для исключения текущей записи.

en: Exclude Posts
ru: Исключить записи

en: Set this option to yes to ignore sticky posts
ru: Установите этот параметр в значение да, чтобы игнорировать закрепленные записи

en: Filter posts by status
ru: Фильтровать записи по статусу

note: translators: %s will be replaced with clickable text "current"
en: Filter posts by post parent (use parent post ID). Use "%s" keyword to display childs of the current post.
ru: Фильтровать записи по родительскому посту (используйте идентификатор родительского поста). Используйте ключевое слово "%s" для отображения дочерних постов текущего.

en: Designates the ascending or descending order of the orderby parameter
ru: Обозначает восходящий или нисходящий порядок сортировки параметра

en: Sort retrieved posts by parameter
ru: Сортировка полученных записей по параметру

en: Number of posts to displace or pass over. The offset parameter is ignored when posts_per_page=-1 (show all posts) is used.
ru: Количество записей, которые нужно пропустить. Параметр игнорируется когда используется posts_per_page=-1 (отображение всех записей).

en: Show posts associated with a certain custom field
ru: Показать записи, связанные с выбранным произвольным полем

en: Comma separated list of author IDs
ru: Список ID авторов, разделенный запятыми

en: Taxonomy terms operator
ru: Оператор категорий таксономии

en: AND - posts that have all of the selected terms
ru: AND - записи, которые имеют все выбранные категории

en: NOT IN - posts that do not have any of the selected terms
ru: NOT IN - записи, которые не имеют ни одной из выбранных категорий

en: IN - posts that have any of the selected terms
ru: IN - записи, которые имеют любую из выбранных категорий

en: Show posts associated with specified taxonomy terms.
ru: Показать записи, связанные с выбранными рубриками.

en: Show posts associated with certain taxonomy
ru: Показать записи, связанные с выбранной таксономией

en: Filter posts by post type
ru: Отфильтровать записи по типу записи

en: Number of posts that will be shown. Use -1 to display all posts.
ru: Количество записей, которые будут показаны. Используйте -1 чтобы отобразить все записи.

en: Comma separated list of post IDs to include
ru: Список ID записей, разделенный запятыми

en: How to create/edit a template
ru: Как создать/отредактировать шаблон

en: single post template
ru: шаблон одиночной записи

en: small teasers containing post thumbnails and titles
ru: маленькие тизеры содержащие миниатюры записи и заголовки

en: unordered list with post titles
ru: неупорядоченный список с заголовками записей

en: default template with various meta data
ru: шаблон по умолчанию с различными мета-данными

en: default template with thumbnail, title, and excerpt
ru: шаблон по умолчанию с миниатюрой, заголовком и выдержкой

en: Available templates
ru: Доступные шаблоны

note: translators: Dep. – Deprecated
en: Slider (Dep.)
ru: Слайдер (Уст.)

en: invalid ID. Use the value from the Content source field of the lightbox shortcode.
ru: неверный ID. Используйте значение из поля Источник содержимого шорткода Лайтбокс.

en: The inner spacing of the element (in pixels)
ru: Внутренний отступ элемента (в пикселях)

en: The outer spacing of the element (in pixels)
ru: Внешний отступ элемента (в пикселях)

en: The maximum width of the element. CSS units are allowed.
ru: Максимальная ширина элемента. Допускается единицы измерения CSS.

en: Max. Width
ru: Макс. ширина

en: The minimum width of the element. CSS units are allowed.
ru: Минимальная ширина элемента. Допускаются единицы измерения CSS.

en: Min. Width
ru: Мин. ширина

en: The width of the element. CSS units are allowed.
ru: Ширина элемента. Допускаются единицы измерения CSS.

en: Example
ru: Пример

en: The ID of the element. Use the value from the Content source field of the lightbox shortcode.
ru: Идентификатор элемента. Используйте значение из поля Источник контента шорткода Лайтбокс.

note: translators: Dep. – Deprecated
en: Carousel (Dep.)
ru: Карусель (Устар.)

en: Post content (Filtered)
ru: Содержимое записи (Отфильтрованное)

en: Post content (Raw)
ru: Содержимое записи (Не отфильтрованное)

en: Use this option to set a custom anchor for the Go to top link
ru: Используйте эту опцию, чтобы задать свой якорь для ссылки Вверх

en: Top link anchor
ru: Якорь ссылки Вверх

en: Feed links target
ru: Цель ссылок фида

en: This shortcode can display a user data, like login or email, including meta fields
ru: Этот шорткод может отображать данные о пользователе, такие как логин или емейл, включая мета-данные

en: User data field name. Custom meta field names are also allowed.
ru: Имя поля данных пользователя. Имена мета-полей также разрешены.

en: Locale
ru: Локаль

en: Nickname
ru: Ник

en: Last name
ru: Фамилия

en: First name
ru: Имя

en: This option enables alternative (deprecated) mode for nested shortcodes.
ru: Эта настройка включает альтернативный (устаревший) режим для вложенных шорткодов.

en: Nested shortcodes alternative mode
ru: Альтернативный режим вложенных шорткодов

en: Meta key values (Numeric)
ru: Значения мета-полей (Числовые)

en: no items in the feed
ru: в потоке нет элементов

en: invalid feed URL
ru: некорректная ссылка на поток

en: RSS feed URL
ru: Ссылка RSS потока

en: Enter a word or two, without spaces, to make a unique web address just for this element. Then, you'll be able to link directly to this section of your page.
ru: Введите слово или два, без пробелов, чтобы создать уникальный веб-адрес специально для этого элемента. Затем, вы сможете ссылаться на эту часть страницы.

en: HTML Anchor
ru: HTML-якорь

en: user not found
ru: пользователь не найден

en: %n comments
ru: %n комментариев

en: 1 comment
ru: 1 комментарий

en: 0 comments
ru: нет комментариев

en: Posted
ru: Опубликовано

en: Posts not found
ru: Записи не найдены

en: Presets not found
ru: Шаблоны не найдены

en: Save current settings as preset
ru: Сохранить настройки как новый шаблон

en: Presets
ru: Шаблоны

en: Access denied
ru: Доступ запрещен

en: Click to set this value
ru: Нажмите чтобы установить это значение

en: Live preview
ru: Предпросмотр

en: Shortcode not specified
ru: Не выбран шорткод

en: Filter by type
ru: Фильтр

en: Hit enter to select highlighted shortcode, while searching
ru: Нажмите Enter во время поиска, чтобы выбрать подсвеченный шорткод

en: Pro Tip
ru: Совет

en: Search for shortcodes
ru: Поиск шорткода

en: Plugin homepage
ru: Сайт плагина

en: Plugin settings
ru: Настройки плагина

en: Insert shortcode
ru: Вставить шорткод

note: translators: %1$s of %2$s represents image counter in lightbox, will be replaced with "1 of 5"
en: %1$s of %2$s
ru: %1$s из %2$s

en: Next (Right arrow key)
ru: Вперед (Клавиша Вправо)

en: Previous (Left arrow key)
ru: Назад (Клавиша Влево)

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Close (Esc)
ru: Закрыть (Esc)

en: This shortcode doesn't work in live preview. Please insert it into editor and preview on the site.
ru: Этот шорткод не работает в режиме предпросмотра. Пожалуйста вставьте шорткод в редактор и посмотрите результат на странице записи.

en: Last used settings
ru: Последние настройки

en: New preset
ru: Новый шаблон

en: Please enter a name for new preset
ru: Пожалуйста введите имя для нового шаблона

en: Add selected images
ru: Добавить выбранные изображения

en: Select images
ru: Выберите изображения

en: Insert
ru: Вставить

en: Choose file
ru: Выбор файла

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Shortcodes Ultimate widget
ru: Виджет Shortcodes Ultimate

en: Select taxonomy and it's terms.<br>You can select multiple terms with Ctrl (Cmd) key
ru: Выберите таксономию и её категории.<br>Вы можете выбрать несколько категорий удерживая клавишу Ctrl (Cmd)

en: Select categories to retrieve posts from.<br>You can select multiple categories with Ctrl (Cmd) key
ru: Выберите категории из которых брать записи.<br>Вы можете выбрать несколько категорий удерживая клавишу Ctrl (Cmd)

en: Click the button above and select images.<br>You can select multimple images with Ctrl (Cmd) key
ru: Нажмите кнопку выше и выберите изображения.<br>Вы можете выбрать несколько изображений удерживая клавишу Ctrl (Cmd)

en: Add images
ru: Добавить изображения

en: Select taxonomy
ru: Выберите таксономию

en: Select images source
ru: Выберите источник изображений

en: Border color
ru: Цвет рамки

en: Border style
ru: Стиль рамки

en: Border width
ru: Ширина рамки

en: Blur
ru: Размытие

en: Vertical offset
ru: Вертикально

en: Horizontal offset
ru: Горизонтально

en: Filter icons
ru: Фильтр иконок

en: Icon picker
ru: Выбрать иконку

en: Media manager
ru: Медиа менеджер

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: Original image size
ru: Исходный размер изображения

en: Use this field to add custom links to slides used with Slider, Carousel and Custom Gallery shortcodes
ru: Используйте это поле чтобы добавить произвольные ссылки для слайдов, используемых шорткодами slider, carousel и custom_gallery

en: Slide link
ru: Ссылка слайда

en: Ridge
ru: Ребро

en: Groove
ru: Выдавленный

en: Solid
ru: Сплошной

en: Other
ru: Другое

en: Media
ru: Медиа

en: Content
ru: Содержимое

en: All
ru: Все

en: Portrait
ru: Портрет

en: Landscape
ru: Пейзаж

en: Classic
ru: Классический

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Vimeo video
ru: Видео Vimeo

en: Use language code as the value to enable subtitles. Example values: en, es
ru: Используйте языковой код в качестве значения, чтобы включить субтитры. Примеры значений: en, es

en: Subtitles
ru: Субтитры

en: Setting this parameter to YES will block the player from tracking any playback session data. Will have the same effect as enabling a Do Not Track header in your browser
ru: Включение этого параметра предотвратит любое отслеживание (tracking). Имеет схожий эффект с заголовком "Не Отслеживать" (Do Not Track) в вашем браузере

en: Do not track
ru: Не отслеживать

en: Url of Vimeo page with video
ru: Ссылка на страницу Vimeo с видео

en: Tooltip window with custom content
ru: Всплывающая подсказка с произвольным содержимым

en: Hover me to open tooltip
ru: Наведите курсор чтобы открыть подсказку

en: Behavior
ru: Поведение

en: Always visible
ru: Всегда видима

en: Show and hide on mouse click
ru: Показать и скрыть по клику мыши

en: Show and hide on mouse over
ru: Показать и скрыть при наведении мыши

en: Tooltip content
ru: Содержимое подсказки

en: Tooltip title
ru: Заголовок подсказки

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Tooltip position
ru: Положение всплывающей подсказки

en: Position
ru: Положение

en: Bottom
ru: Снизу

en: Top
ru: Сверху

en: Tooltip
ru: Подсказка

en: Document viewer by Google
ru: Просмотрщик документов от Google

en: Ignore width and height parameters and make viewer responsive
ru: Игнорировать значения ширины и высоты и сделать просмотрщик отзывчивым

en: Viewer height
ru: Высота просмотрщика

en: Viewer width
ru: Ширина просмотрщика

en: Url to uploaded document. Supported formats: doc, xls, pdf etc.
ru: Ссылка на загруженный документ. Поддерживаемые форматы: doc, xls, pdf и т.д.

en: Document
ru: Документ

en: Wrapper for animation. Any nested element will be animated
ru: Контейнер для анимации. Любой элемент помещенный в этот контейнер будет анимирован

en: Animated content
ru: Анимированное содержимое

en: This parameter determines what HTML tag will be used for animation wrapper. Turn this option to YES and animated element will be wrapped in SPAN instead of DIV. Useful for inline animations, like buttons
ru: Этот параметр определяет какой тег использовать для элемента лайтбокса. Переключите этот параметр на ДА и будет использован тег span вместо div. Данная опция полезна для анимации строковых элементов, например кнопок

en: Inline
ru: Строковый

en: Animation delay (seconds)
ru: Задержка перед началом анимации (секунды)

en: Delay
ru: Задержка

en: Animation duration (seconds)
ru: Продолжительность анимации (секунды)

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Select animation type
ru: Выберите тип анимации

en: Animation
ru: Анимация

en: Feed grabber
ru: Граббер новостных лент

en: Number of items to show
ru: Количество элементов для отображения

en: RSS feed
ru: RSS-лента

en: Styled heading
ru: Стильный заголовок

en: Heading text
ru: Текст заголовка

en: Anchors lets you link directly to a heading on a page.
ru: Якоря позволяют вам ссылаться на конкретный заголовок на странице.

en: HTML Anchor (ID)
ru: HTML якорь (ID)

en: Bottom margin (pixels)
ru: Отступ снизу (в пикселях)

en: Heading text alignment
ru: Выравнивание текста в заголовке

en: Select heading size (pixels)
ru: Выберите размер заголовка (в пикселях)

en: Choose style for this heading
ru: Выберите стиль для этого заголовка

en: Heading
ru: Заголовок

en: Styled label
ru: Стильный ярлык

en: Style of the label
ru: Стиль ярлыка

en: Type
ru: Тип

en: Info
ru: Инфо

en: Black
ru: Чёрный

en: Important
ru: Важно

en: Warning
ru: Внимание

en: Success
ru: Успех

en: Label
ru: Этикетка

en: Maps by Google
ru: Карты от Google

en: Zoom sets the initial zoom level of the map. Accepted values range from 1 (the whole world) to 21 (individual buildings). Use 0 (zero) to set zoom level depending on displayed object (automatic)
ru: Параметр Масштаб устанавливает изначальный уровень приближения на карте. Допустимы значения из интервала от 1 (весь мир) до 21 (индивидуальные здания). Используйте 0 (ноль) чтобы установить приближене в зависимости от отображаемого объекта (автоматически)

en: Zoom
ru: Масштаб

en: Address for the marker. You can type it in any language
ru: Адрес маркера. Вы можете ввести адрес на русском языке

en: Marker
ru: Маркер

en: Ignore width and height parameters and make map responsive
ru: Игнорировать значения ширины и высоты и сделать карту отзывчивой

en: Map height
ru: Высота карты

en: Map width
ru: Ширина карты

en: Google map
ru: Google карта

en: <table>
    <tr>
    	<td>Table</td>
    	<td>Table</td>
    </tr>
    <tr>
    	<td>Table</td>
    	<td>Table</td>
    </tr>
    </table>
ru: <table>
    <tr>
    	<td>Элемент таблицы</td>
    	<td>Элемент таблицы</td>
    </tr>
    <tr>
    	<td>Элемент таблицы</td>
    	<td>Элемент таблицы</td>
    </tr>
    </table>

en: Styled table
ru: Стилизованная таблица

en: Table
ru: Таблица

en: Content for logged in members only
ru: Ссодержимое для авторизованых

en: Content for logged members
ru: Содержимое для авторизованых пользователей

en: Login link url
ru: Адрес ссылки войти

en: Text for the login link
ru: Текст ссылки ВОЙТИ

en: Login link text
ru: Текст ссылки войти

en: login
ru: войдите

en: This color will applied only to box for not logged users
ru: Этот цвет будет применен только к блоку для не авторизованных посетителей

en: Box color
ru: Цвет блока

en: Message for not logged users
ru: Собщение для неавторизованных

en: Message
ru: Сообщение

en: This content is for registered users only. Please %login%.
ru: Это содержимое только для авторизованых пользователей. Пожалуйста %login%.

en: Members
ru: Участники

en: please specify correct source
ru: пожалуйста укажите корректную ссылку

en: Lightbox window with custom content
ru: Лайтбокс с произвольным содержимым

en: Click here to open lightbox
ru: Нажмите здесь, чтобы открыть лайтбокс

en: Set this option to No to disable lightbox on mobile devices (≤768px)
ru: Установите значение на Нет чтобы отключить лайтбокс на мобильных устройствах (≤768px)

en: Enable on mobile devices
ru: Включить на мобильных устройствах

en: Insert here URL or CSS selector. Use URL for Iframe and Image content types. Use CSS selector for Inline content type.<br />Example values:<br /><b%value>http://www.youtube.com/watch?v=XXXXXXXXX</b> - YouTube video (iframe)<br /><b%value>http://example.com/wp-content/uploads/image.jpg</b> - uploaded image (image)<br /><b%value>http://example.com/</b> - any web page (iframe)<br /><b%value>#my-custom-popup</b> - any HTML content (inline)
ru: Вставьте URL или CSS селектор. Используйте URL для типов содержимого Фрейм (iframe) и Изображение. Используйте CSS селектор для содержимого типа HTML элемент.<br />Примеры значений:<br /><b%value>http://www.youtube.com/watch?v=XXXXXXXXX</b> - YouTube видео (фрейм)<br /><b%value>http://example.com/wp-content/uploads/image.jpg</b> - загруженное изображение (изображение)<br /><b%value>http://example.com/</b> - любая веб-страница (фрейм)<br /><b%value>#contact-form</b> - любой HTML элемент (html элемент)

en: Content source
ru: Источник содержимого

en: Select type of the lightbox window content
ru: Выберите тип содержимого в окне лайтбокса

en: Content type
ru: Тип содержимого

en: Inline (html content)
ru: HTML элемент

en: Image
ru: Изображение

en: Iframe
ru: Фрейм (iframe)

en: Expandable text block
ru: Разворачиваемый текстовый блок

en: This text block can be expanded
ru: Этот текстовый блок может быть развернут

en: Add an icon to the less link
ru: Добавьте иконку ссылке меньше

en: Less icon
ru: Иконка меньше

en: Add an icon to the more link
ru: Добавьте иконку ссылке больше

en: More icon
ru: Иконка больше

en: Select link alignment
ru: Выберите выравнивание ссылки

en: Link align
ru: Выравнивание ссылки

en: Select the style for more/less link
ru: Выберите стиль для ссылки больше/меньше

en: Link style
ru: Стиль ссылки

en: Underlined
ru: Подчеркнутый

en: Pick the link color
ru: Выберите цвет ссылки

en: Pick the text color
ru: Выберите цвет текста

en: This option allows you to hide less link, when the text block has been expanded
ru: Эта опция позволяет вам скрыть ссылку меньше, когда блок развернут

en: Hide less link
ru: Скрыть ссылку меньше

en: Height for collapsed state (in pixels)
ru: Высота в свернутом состоянии (в пикселях)

en: Enter the text for less link
ru: Введите здесь текст для ссылки меньше

en: Less text
ru: Текст меньше

en: Show less
ru: Показать меньше

en: Enter the text for more link
ru: Введите здесь текст для ссылки больше

en: More text
ru: Текст больше

en: Show more
ru: Показать больше

en: Expand
ru: Развернуть

en: please specify the data
ru: пожалуйста введите данные

en: Advanced QR code generator
ru: Продвинутый генератор QR кодов

en: Pick a primary color
ru: Выберите основной цвет

en: Primary color
ru: Основной цвет

en: Select link target
ru: Выберите цель ссылки

en: You can make this QR code clickable. Enter here the URL
ru: Вы можете сделать этот QR код кликабельным. Введите сюда ссылку

en: Choose image alignment
ru: Выберите выравнивание изображения

en: Thickness of a margin (in pixels)
ru: Толщина внешнего отступа (в пикселях)

en: Image width and height (in pixels)
ru: Ширина и высота изображения (в пикселях)

en: Enter here short description. This text will be used in alt attribute of QR code
ru: Введите сюда краткое описание. Этот текст будет использован для аттрибута alt

en: Data
ru: Данные

en: QR code
ru: QR код

en: Content for guests only
ru: Ссодержимое только для гостей

en: This content will be available only for non-logged visitors
ru: Это содержимое будет доступно только неавторизованными посетителям

en: Guests
ru: Гости

en: Custom audio player
ru: Настраиваемый аудио-плеер

en: Player width. You can specify width in percents and player will be responsive. Example values: <b%value>200px</b>, <b%value>100&#37;</b>
ru: Ширина плеера. Вы можете указать ширину в процентах и плеер станет отзывчивым (responsive). Примеры значений: <b%value>200px</b>, <b%value>100&#37;</b>

en: Audio file url. Supported formats: mp3, ogg
ru: Ссылка на аудио-файл. Поддерживаемые форматы: mp3, ogg

en: Audio
ru: Аудио

en: Row for flexible columns
ru: Контейнер с резиновыми колонками

en: Content divider with optional TOP link
ru: Разделитель текста со ссылкой ВВЕРХ

en: Adjust the top and bottom margins of this divider (in pixels)
ru: Настройте верхний и нижний внешние отступы разделителя (в пикселях)

en: Height of the divider (in pixels)
ru: Высота разделителя (в пикселях)

en: Pick the color for TOP link
ru: Выберите цвет для ссылки ВВЕРХ

en: Link color
ru: Цвет ссылки

en: Pick the color for divider
ru: Выберите цвет разделителя

en: Divider color
ru: Цвет разделителя

en: Choose style for this divider
ru: Выберите стиль для этого разделителя

en: Double
ru: Двойной

en: Dashed
ru: Пунктирный (тире)

en: Dotted
ru: Пунктирный (точки)

en: Text for the GO TOP link
ru: Текст ссылки ВВЕРХ

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: Go to top
ru: Вверх

en: Show link to top of the page or not
ru: Показывать ссылку ВВЕРХ или нет

en: Show TOP link
ru: Показать ссылку ВВЕРХ

en: Divider
ru: Разделитель

en: You can specify custom user ID. Leave this field empty to use an ID of the current user
ru: Вы можете указать ID любого пользователя. Оставьте это поле пустым, чтобы использовать ID текущего пользователя

en: User ID
ru: ID пользователя

en: Status
ru: Статус

en: Registered
ru: Зарегистрирован

en: Nice name
ru: Красивое имя

en: Display name
ru: Отображаемое имя

en: User data
ru: Данные пользователя

en: Customizable image carousel
ru: Настраиваемая карусель изображений

en: Choose interval between auto animations. Set to 0 to disable autoplay
ru: Укажите интервал между автоматической анимацией. Задайте 0, чтобы отключить автовоспроизведение

en: Allow to rotate carousel with mouse wheel
ru: Разрешить прокрутку карусели колесом мыши

en: Is carousel centered on the page
ru: Карусель выровнена по центру страницы

en: Display titles for each item
ru: Показывать заголовки для каждого элемента карусели

en: How much items are scrolled in one transition
ru: Сколько элементов карусели прокручивается за один переход

en: Scroll number
ru: Кол-во прокручиваемых

en: How much carousel items is visible
ru: Сколько элементов карусели видны постоянно

en: Items to show
ru: Количество элементов для отображения

en: Ignore width and height parameters and make carousel responsive
ru: Игнорировать значения ширины и высоты и сделать карусель отзывчивой

en: Carousel height (in pixels)
ru: Высота карусели (в пикселях)

en: Carousel width (in pixels)
ru: Ширина карусели (в пикселях)

en: Pullquote alignment (float)
ru: Выравнивание цитаты (обтекание)

en: Pullquote
ru: Цитата с обтеканием

en: Choose how to open the custom tab link
ru: Выберите как открывать произвольную ссылку вкладки

en: Link tab to any webpage. Use full URL to turn the tab title into link
ru: Привязать вкладку к любой странице. Используйте полный URL, чтобы превратить вкладку в ссылку

en: URL
ru: Ссылка

en: You can use unique anchor for this tab to access it with hash in page url. For example: use <b%value>Hello</b> and then navigate to url like http://example.com/page-url#Hello. This tab will be activated and scrolled in
ru: Вы можете использовать уникальный привязку для этой вкладки, чтобы получить к ней доступ с хешем в URL-адресе страницы. Например: используйте <b%value>Hello</b>, а затем перейдите к URL-адресу, например http://example.com/page-url#Hello. Эта вкладка будет активирована и прокручена до

en: Is this tab disabled
ru: Эта вкладка отключена

en: Disabled
ru: Отключено

en: Tab title
ru: Заголовок вкладкки

en: Tab name
ru: Имя вкладки

en: Did you know that you need to wrap single tabs with [tabs] shortcode?
ru: Знаете ли вы что несколько одиночных вкладок нужно оборачивать в шорткод [tabs]?

en: Single tab
ru: Одиночная вкладка

en: Tab content
ru: Содержимое вкладки

en: Tab
ru: Вкладка

en: This option controls how shortcode will look and function on mobile devices.
ru: Эта опция управляет внешним видом и работой шорткода на мобильных устройствах.

en: Appearance on mobile devices
ru: Внешний вид на мобильных устройствах

en: Scroll – tab bar will be scrollable horizontally
ru: Scroll – панель вкладок будет иметь горизонтальную прокрутку

en: Desktop – tabs will be displayed as on the desktop
ru: Desktop – вкладки будут отображены как на обычном экране

en: Stack – tab handles will stack vertically
ru: Stack – вкладки состыкуются вертикально

en: Align tabs vertically
ru: Выровнять вкладки вертикально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Select which tab is open by default
ru: Выберите какая вкладка будет открыта по умолчанию

en: Active tab
ru: Активная вкладка

en: Choose style for this tabs
ru: Выберите стиль для этих вкладок

en: Tabs container
ru: Контейнер вкладок

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Styled button
ru: Стильная кнопка

en: Button text
ru: Текст кнопки

en: Custom value for the ID attribute
ru: Произвольное значение для атрибута ID

en: Button ID
ru: ID кнопки

en: Here you can add value for the title attribute
ru: Здесь Вы можете добавить атрибут для заголовка

en: Title attribute
ru: Атрибут заголовка

en: Here you can add value for the rel attribute.<br>Example values: <b%value>nofollow</b>, <b%value>lightbox</b>
ru: Здесь вы можете добавить значение для атрибута rel.<br>Примеры значений: <b%value>nofollow</b>, <b%value>lightbox</b>

en: Rel attribute
ru: Атрибут Rel

en: Advanced JavaScript code for onClick action
ru: JavaScript код для атрибута onClick

en: The download attribute specifies that the button URL will be downloaded when a user clicks on the button. The value of the attribute will be the name of the downloaded file.
ru: Атрибут download указывает на то, что ссылка кнопки должна быть скачана при клике по кнопке. Значение атрибута станет именем скачанного файла.

en: Download
ru: Скачать

en: Small description under button text. This option is incompatible with icon.
ru: Небольшое описание под текстом кнопки. Это описание не совместимо с иконками кнопок.

en: Description
ru: Описание

en: Button text shadow
ru: Тень текста на кнопке

en: Text shadow
ru: Тень текста

en: You can upload custom icon for this button or pick a built-in icon
ru: Вы можете загрузить свою иконку для этой кнопки или выбрать из списка

en: Radius of button corners. Auto-radius calculation based on button size
ru: Радиус углов кнопки. Значени auto рассчитывается на основе размера кнопки

en: Square
ru: Квадратный

en: Round
ru: Круглый

en: Auto
ru: Авто

en: Is button centered on the page
ru: Кнопка выровнена по центру страницы

en: Fluid buttons has 100% width
ru: Резиновые кнопки имеют 100% ширину

en: Fluid
ru: Резиновая

en: Button size
ru: Размер кнопки

en: Button text color
ru: Цвет текста кнопки

en: Button background color
ru: Цвет фона кнопки

en: Button background style preset
ru: Стиль фона кнопки

en: Stroked
ru: Прошитый

en: Ghost
ru: Призрак

en: Button link target
ru: Цель ссылки кнопки

en: Button link
ru: Ссылка кнопки

en: Link
ru: Ссылка

en: Button
ru: Кнопка

en: Custom posts query with customizable template
ru: Произвольный запрос записей/страниц с настраиваемым шаблоном

en: Ignore sticky
ru: Игнорировать прикрепленные

en: Show only posts with selected status
ru: Показать только записи с выбранным статусом

en: Trashed
ru: В корзине

en: Inherit
ru: Вложенный

en: Private post
ru: Приватная запись

en: Future post
ru: Запланирован

en: Auto-draft
ru: Авто-черновик

en: Draft
ru: Черновик

en: Pending
ru: Ожидает

en: Published
ru: Опубликован

en: Show childrens of entered post (enter post ID)
ru: Отобразить потомков введенной записи/страницы (нужно вводить ID)

en: Order posts by
ru: Сортировать записи по следующему признаку

en: Order by
ru: Сортировать по

en: Meta key values
ru: Значение произвольного поля

en: Comments number
ru: Кол-во комментариев

en: Random
ru: Случайно

en: Last modified date
ru: Дата изменения

en: Date
ru: Дата

en: Post slug
ru: Ссылка записи (slug)

en: Posts order
ru: Порядок сортировки записей

en: Order
ru: Порядок

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Specify offset to start posts loop not from first post
ru: Укажите кол-во записей, которые будут пропущены и не показаны. Например, если указать 2, то будут показаны записи начиная со третьей

en: Offset
ru: Смещение (offset)

en: Enter meta key name to show posts that have this key
ru: Введите оригинальное имя произвольного поля, чтобы показать все записи у которых это поле задано

en: Meta key
ru: Произвольное поле

en: Enter here comma-separated list of author's IDs. Example: 1,7,18
ru: Введите сюда список ID авторов, разделенный запятыми. Пример: 1,7,18

en: Authors
ru: Авторы

en: Operator to test
ru: Оператор для сравнения

en: Taxonomy term operator
ru: Оператор выбора категорий

en: AND - posts that have all selected terms
ru: AND - записи, у которых есть все выбранные категории

en: NOT IN - posts that is does not have any of selected terms
ru: NOT IN - записи, которые не имеют выбранных категорий

en: IN - posts that have any of selected categories terms
ru: IN - записи, которые имеют любую из выбранных категорий

en: Select terms to show posts from
ru: Выберите категории, из которых нужно показать записи

en: Terms
ru: Категории (terms)

en: Select taxonomy to show posts from
ru: Выберите таксономию, чтобы посмотреть её категории и выбрать их

en: Select post types. Hold Ctrl key to select multiple post types
ru: Выберите типы постов. Удерживайте клавишу Ctrl чтобы выбрать несколько типов

en: Post types
ru: Типы постов

en: Specify number of posts that you want to show. Enter -1 to get all posts
ru: Укажите число записей, которое хотите отобразить. Введите -1 чтобы отобразить все найденные записи

en: Posts per page
ru: Кол-во записей

en: Enter comma separated ID's of the posts that you want to show
ru: Введите ID постов, которые хотите отобразить, разделенные запятыми

en: Post ID's
ru: ID постов

en: Relative path to the template file. Default templates placed in the plugin directory (templates folder). You can copy them under your theme directory and modify as you want. You can use following default templates that already available in the plugin directory:<br/><b%value>templates/default-loop.php</b> - posts loop<br/><b%value>templates/teaser-loop.php</b> - posts loop with thumbnail and title<br/><b%value>templates/single-post.php</b> - single post template<br/><b%value>templates/list-loop.php</b> - unordered list with posts titles
ru: Относительный путь к файлу шаблона. Шаблоны по умолчанию расположены в папке с плагином (папка templates). Вы можете скопировать шаблоны в папку со своей темой и изменить как вам угодно. Вы можете использовать следующие шаблоны, которые уже поставляются с плагином и находятся в его папке:<br/><b%value>templates/default-loop.php</b> - обычный цикл постов<br/><b%value>templates/teaser-loop.php</b> - цикл постов в виде тизеров, изображения + заголовки<br/><b%value>templates/single-post.php</b> - шаблон одиночной записи или страницы<br/><b%value>templates/list-loop.php</b> - маркированный список с заголовками постов

en: Posts
ru: Записи

en: Permalink to specified post/page
ru: Постоянная ссылка на страницу

en: A value for the rel attribute of the link
ru: Значение для аттрибута rel ссылки

en: A value for the title attribute of the link
ru: Значение для аттрибута title ссылки

en: Link target
ru: Цель ссылки

en: Target
ru: Цель

en: Post or page ID
ru: ID записи или страницы

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка

en: invalid template name
ru: неправильное имя шаблона

en: please specify template name
ru: пожалуйста укажите имя шаблона

en: Theme template
ru: Шаблон темы

note: translators: %1$s, %2$s, %3$s – example values for the shortcode attribute
en: Use template file name (with optional .php extension). If you need to use templates from theme sub-folder, use relative path. Example values: %1$s, %2$s, %3$s
ru: Используйте имя файла шаблона (использование расширения .php не обязательно). Если нужно использовать шаблоны из под-папки темы, используйте относительный путь. Примеры значений: %1$s, %2$s, %3$s

en: Template name
ru: Имя шаблона

en: Template
ru: Шаблон

en: Text placeholder
ru: Текст болванка

en: Wrap the dummy text with a div container
ru: Обернуть текст-рыбу в div-контейнер

en: Wrapper
ru: Обертка

en: Generated text will be cached. Be careful with this option. If you disable it and insert many dummy_text shortcodes the page load time will be highly increased
ru: Сгенерированный текст будет кеширован. Бдьте осторожны с этой опцией. Если вы отключите её и вставите много таких шорткодов на странице, то время загрузки страницы может сильно возрости

en: Cache
ru: Кеш

en: How many items (paragraphs or words) to generate. Minimum words amount is 5
ru: Какое количество (параграфов или слов) генерировать. Минимальное количество слов - 5

en: Amount
ru: Количество

en: What to generate
ru: Что генерировать

en: What
ru: Что

en: Bytes
ru: Байты

en: Words
ru: Слова

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Dummy text
ru: Текст рыба

en: Choose dropcap size
ru: Выберите размер буквицы

en: Dropcap style preset
ru: Стиль буквицы

en: Flat
ru: Плоский

en: Dropcap
ru: Буквица

en: Did you know that you need to wrap columns with [row] shortcode?
ru: Знаете ли вы что несколько колонок нужно оборачивать в шорткод [row]?

en: Flexible and responsive columns
ru: Резновые колонки

en: Column content
ru: Содержимое колонки

en: Is this column centered on the page
ru: Колонка выровнена по центру страницы

en: Centered
ru: По центру

en: Select column width. This width will be calculated depend page width
ru: Выберите ширину колнки. Эта ширина будет рассчитана на основе ширины страницы

en: Size
ru: Размер

en: Five sixth
ru: Пять шестых

en: One sixth
ru: Одна шестая

en: Four fifth
ru: Четыре пятых

en: Three fifth
ru: Три пятых

en: Two fifth
ru: Две пятых

en: One fifth
ru: Одна пятая

en: Three fourth
ru: Три четвертых

en: One fourth
ru: Одна четвертая

en: Two third
ru: Две трети

en: One third
ru: Одна третья

en: One half
ru: Одна вторая

en: Full width
ru: Во всю ширину

en: Column
ru: Колонка

en: Private note for post authors. Any content wrapped with this shortcode will only be visible to post authors (users with publish_posts capability).
ru: Приватная заметка для авторов. Любое содержимое внутри этого шорткода будет видно только авторам записей (пользователям с возможностью publish_posts).

en: Private note text
ru: Текст приватной заметки

en: Private
ru: Заметка для авторов

en: This is box title
ru: Заголовок блока

en: Colored box with caption
ru: Цветной блок с заголовком

en: Box content
ru: Содержимое блока

en: Box corners radius
ru: Радиус углов

en: Color for the box title text
ru: Цвет текста в заголовке блока

en: Title text color
ru: Цвет текста заголовка

en: Color for the box title and borders
ru: Цвет заголовка блока и его рамки

en: Color
ru: Цвет

en: Box style preset
ru: Стиль блока

en: Noise
ru: Шум

en: Bubbles
ru: Пузыри

en: Glass
ru: Стеклянный

en: Soft
ru: Мягкий

en: Text for the box title
ru: Текст для заголовка блока

en: Box title
ru: Заголовок блока

en: Box
ru: Блок

en: List of cureent page siblings
ru: Список страниц, соседних с текущей

en: Max depth level
ru: Максимальный уровень вложенности

en: Siblings
ru: Соседние страницы

en: By default, the content of this shortcode will be visible all the time. By using fields below, you can add some limitations. For example, if you type 1-5 in the Days of the week field, content will be only shown from Monday to Friday. Using the same principles, you can limit content visibility from years to seconds.
ru: По умолчанию, содержимое шорткода отображается всегда. Используя поля ниже, вы можете добавить некоторые ограничения. Например, если вы введете 1-5 в поле Дни недели, то содержимое будет отображаться только с Понедельника по Пятницу. Используя этот принцип, вы можете ограничить видимость содержимого с точностью от годов до секунд.

en: Please pay special attention to the descriptions, which are located below each text field. It will save you a lot of time
ru: Пожалуйста обратите особое внимание на описания, которые находятся под каждым текстовым полем. Это сэкономит вам много времени

en: This shortcode allows you to show content only at the specified time.
ru: Этот шорткод позволяет вам показывать содержимое только в определенное время.

en: Allows to show the content only at the specified time period
ru: Позволяет показывать содержимое в определенный период времени

en: Scheduled content
ru: Запланированное содержимое

en: In this field you can type the text which will be shown if content is not visible at the current moment
ru: В этом поле вы можете ввести текст, который будет показан, если содержимое на данный момент недоступно

en: Alternative text
ru: Атрибут alt

en: In this field you can specify the year or years in which the content will be visible. %1$s %2$s %3$s - show content only in 2014 %4$s - show content from 2014 to 2016 %5$s - show content in 2014, 2018 and from 2020 to 2022
ru: В этом поле вы можете указать один или более лет, в которые нужно отобразить содержимое. %1$s %2$s %3$s - показать содержимое только в 2014-м %4$s - показать содержимое с 2014-го по 2016-й %5$s - показать содержимое в 2014-м, 2018-м и с 2020-го по 2022-й

en: Years
ru: Годы

en: In this field you can specify the month or months in which the content will be visible. %1$s %2$s %3$s - show content only in January %4$s - show content from February to June %5$s - show content in January, March and from May to July
ru: В этом поле вы можете указать один или более месяцев, в которые нужно отобразить содержимое. %1$s %2$s %3$s - показывать содержимое только в Январе %4$s - показывать содержимое с Февраля по Июнь %5$s - показывать содержимое в Январе, Марте и с Мая по Июль

en: Months
ru: Месяцы

en: In this field you can specify one or more days of the month. Every month at these days the content of shortcode will be visible. %1$s %2$s %3$s - show content only at first day of month %4$s - show content from 1th to 5th %5$s - show content from 10th to 15th and from 20th to 25th
ru: В этом поле вы можете указать одно или более чисел месяца. Каждый месяц в эти числа содержимое шорткода будет отображено. %1$s %2$s %3$s - показать содержимое только в первый день месяца %4$s - показать содержимое с 1-го по 5-е число %5$s - показать содержимое с 10-го по 15-е и с 20-го по 25-е

en: Days of the month
ru: Числа

en: In this field you can specify one or more days of the week. Every week at these days the content of shortcode will be visible. %1$s 0 - Sunday %2$s 1 - Monday %3$s 2 - Tuesday %4$s 3 - Wednesday %5$s 4 - Thursday %6$s 5 - Friday %7$s 6 - Saturday %8$s %9$s %10$s - show content from Monday to Friday %11$s - show content only at Sunday %12$s - show content at Sunday and from Wednesday to Friday
ru: В этом поле вы можете указать один или более дней недели. Каждую неделю в эти дни содержимое шорткода будет отображено. %1$s 0 - Воскресенье %2$s 1 - Понедельник %3$s 2 - Вторник %4$s 3 - Среда %5$s 4 - Четверг %6$s 5 - Пятница %7$s 6 - Суббота %8$s %9$s %10$s - показать содержимое с понедельника по пятницу %11$s - показать содержимое только в воскресенье %12$s - показать содержимое в воскресенье и со среды по пятницу

en: Days of the week
ru: Дни недели

en: Examples (click to set)
ru: Примеры (нажмите чтобы применить значение)

en: In this field you can specify one or more time ranges. Every day at this time the content of shortcode will be visible. %1$s %2$s %3$s - show content from 9:00 to 18:00 %4$s - show content from 9:00 to 13:00 and from 14:00 to 18:00 %5$s - example with minutes (content will be visible each day, 45 minutes) %6$s - example with seconds
ru: В этом поле вы можете указать один или больше временных отрезков. Каждый день в это время, содержимое шорткода будет отображено. %1$s %2$s %3$s - показать содержимое с 9:00 до 18:00 %4$s - показать содержимое с 9:00 до 13:00 и с 14:00 до 18:00 %5$s - пример с минутами (содержимое будет отображаться каждый день, 45 минут) %6$s - пример с секундами

en: Time
ru: Время

en: Scheduler
ru: Планировщик

en: This option enables outline when carousel gets focus. The outline improves keyboard navigation.
ru: Эта опция включает обводку когда карусель получает фокус. Обводка улучшает навигацию с клавиатуры.

en: Outline on focus
ru: Обводка по фокусу

en: This option controls the size of carousel slide images. This option only affects image quality, not the actual slide size.
ru: Эта опция управляет размером изображений в слайдах карусели. Эта опция влияет только на качество изображений, но не на фактический размер слайдов.

en: Images size (quality)
ru: Размер изображений (качество)

en: This option control slides transition speed.
ru: Эта опция управляет скоростью смены слайдов.

en: Transition speed
ru: Скорость переходов

en: Slow
ru: Медленно

en: Medium
ru: Средне

en: Fast
ru: Быстро

en: Immediate
ru: Мгновенно

en: Sets the time interval between automatic slide transitions, in seconds. Set to 0 to disable autoplay.
ru: Устанавливает временной интервал между автоматической сменой слайдов, в секундах. Установите на 0 (ноль) чтобы отключить автовоспроизведение.

en: This option controls how slide links will be opened.
ru: Эта опция влияет на то, как открываются ссылки слайдов.

en: This option adds links to carousel slides.
ru: Эта опция добавляет ссылки слайдам карусели.

en: Link to
ru: Ссылки

en: Custom link (added in media editor)
ru: Своя ссылка (добавляется в редакторе медиа-файлов)

en: This option enables dots/pages navigation.
ru: Эта опция включает точки (постраничную навигацию).

en: Dots (pagination)
ru: Точки (постраничная навигация)

en: This option enables left/right arrow navigation.
ru: Эта опция включает стрелочную навигацию (налево/направо).

en: Arrows (left / right)
ru: Стрелки (налево / направо)

en: Set this option to Yes to display image captions.
ru: Установите значение на Да, чтобы отобразить подписи изображений.

en: Captions
ru: Подписи

en: Example values
ru: Примеры значений

en: Sets maximum width of the carousel container. CSS uints are allowed.
ru: Устанавливает максимальную ширину контейнера карусели. Допускается использование единиц измерения CSS.

en: Max width
ru: Максимальная ширина

en: This option controls how the gallery will be aligned within a page. Left, Right, and Center options require Max Width to be set. Full option requires page template with no sidebar.
ru: Эта опция управляет выравниванием карусели на странице. Варианты Слева, Справа и По центру требуют установки Максимальной ширины. Вариант Во всю ширину требует использования шаблона без боковой колонки.

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Full
ru: Во всю ширину

en: Adds spacing between carousel columns.
ru: Добавляет расстояние между колонками карусели.

en: Spacing
ru: Расстояние между колонками

en: Set this option to Yes to ignore the columns parameter and display a single column on mobile devices.
ru: Установите значение Да чтобы отображать одну колонку на мобильных устройствах и игнорировать выбранное количество колонок.

en: Adaptive
ru: Адаптивность

en: This option control the number of columns used in the carousel.
ru: Эта опция указывает какое количество колонок будет использовано в карусели.

en: Columns
ru: Колонки

en: This option allows to enable/disable image cropping and crop aspect ratio.
ru: Эта опция позволяет включать/выключать обрезку изображений и выбрать нужное соотношение сторон.

en: Crop images
ru: Обрезать изображения

en: Do not crop images
ru: Не обрезать изображения

en: This option control carousel controls appearance.
ru: Эта опция управляет внешним видом элементов управления карусели.

en: Controls style
ru: Стиль элементов управления

en: Light
ru: Светлый

en: Dark
ru: Темный

en: This option control carousel slides appearance.
ru: Эта опция управляет внешним видом слайдов карусели.

en: Slides style
ru: Стиль слайдов

en: Photo
ru: Фото

en: Minimal
ru: Минимальный

en: Maximum number of posts to search featured images in (for recent media, recent posts, and taxonomy)
ru: Максимальное количество записей в которых будет произведен поиск миниатюры (Featured Image). Применимо к источникам: Медиа библиотека, Недавние записи и Таксономия.

en: This option defines which images will be shown in the gallery. Images can be selected manually from media library or fetched automatically from post featured images, or even filtered by a taxonomy.
ru: Эта опция определяет какие изображения будут показаны в галерее. Изображения могут быть выбраны вручную из медиа-библиотеки или получены автоматически из изображений записей (post featured image), или даже отфильтрованы по таксономии.

en: Images source
ru: Источник изображений

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Recent media
ru: Недавние медиа файлы

en: Media library
ru: Медиа библиотека

en: Customizable image gallery (slider and carousel)
ru: Настраиваемая галерея изображений (слайдер и карусель)

en: Image carousel
ru: Карусель изображений

en: please specify meta key name
ru: пожалуйста укажите имя ключа произвольного поля

en: post ID is incorrect
ru: неверно указан ID записи

en: Post meta
ru: Произвольное поле

en: You can specify custom post ID. Leave this field empty to use an ID of the current post. Current post ID may not work in Live Preview mode
ru: Вы можете указать произвольный ID записи. Оставьте это поле пустым чтобы использовать ID текущей записи. ID текущей записи может не работать в режиме предпросмотра

en: Meta key name
ru: Имя произвольного поля

en: Key
ru: Ключ

en: Meta data
ru: Мета данные

en: This menu doesn't exists, or has no elements
ru: Такое меню не существует, или в нем нет ни одного элемента

en: Custom menu by name
ru: Произвольное меню

en: Custom menu name. Ex: Main menu
ru: Имя произвольного меню. Например: Главное меню

en: Menu name
ru: Имя меню

en: Menu
ru: Меню

en: Image placeholder with random image
ru: Изображение болванка со случайным изображением

en: Select the theme for this image
ru: Выберите тему изображений

en: Transport
ru: Транспорт

en: Technics
ru: Техника

en: Sports
ru: Спорт

en: Nature
ru: Природа

en: People
ru: Люди

en: Fashion
ru: Мода

en: Night life
ru: Ночная жизнь

en: Food
ru: Еда

en: City
ru: Город

en: Cats
ru: Котэ

en: Business
ru: Бизнес

en: Animals
ru: Животные

en: Abstract
ru: Абстрактное

en: Any
ru: Любой

en: Image height
ru: Высота изображения

en: Image width
ru: Ширина изображения

en: Dummy image
ru: Изображение болванка

en: Service box with title
ru: Блок услуга с заголовком

en: Service description
ru: Описание услуги

en: Size of the uploaded icon in pixels
ru: Размер загруженной иконки в пикселях

en: Icon size
ru: Размер иконки

en: You can upload custom icon for this box
ru: Вы можете загрузить свою иконку для этого блока

en: Service name
ru: Название услуги

en: Service title
ru: Название услуги

en: Service
ru: Услуга

en: YouTube video player with advanced settings
ru: YouTube видео плеер с расширенными настройками

en: This parameter controls whether videos play inline or fullscreen in an HTML5 player on iOS
ru: Этот параметр определяет, воспроизводят ли видео встроенный или полноэкранный режим в проигрывателе HTML5 на iOS

en: Plays inline
ru: Очередь проигрывания

note: Translators: %1$s, %2$s - example values for shortcode attribute
en: Here you can specify wmode value for the embed URL.<br>Example values: %1$s, %2$s
ru: Здесь вы можете указать значение атрибута wmode. Значение будет добавлено к ссылке встраиваемого плеера. <br>Примеры значений: %1$s, %2$s

en: This parameter indicates whether the embedded player will display player controls (like a play button or volume control) within a dark or light control bar
ru: Это параметр определяет внешний вид элементов управления проигрывателя (таких как кнопка воспроизведения или регулятор громкости)

en: Theme
ru: Тема

en: Light theme
ru: Светлая тема

en: Dark theme
ru: Темная тема

en: This parameter lets you use a YouTube player that does not show a YouTube logo. Set the parameter value to YES to prevent the YouTube logo from displaying in the control bar. Note that a small YouTube text label will still display in the upper-right corner of a paused video when the user's mouse pointer hovers over the player
ru: Установите этот параметр на ДА и логотип YouTube будет удален с панели управления воспроизведением. Вместо он будет показан либо в панели заголовка видео, либо как полупрозрачный над видео

en: Setting this parameter to NO prevents the fullscreen button from displaying
ru: Установка этого параметра на НЕТ скроет кнопку перехода в полноэкранный режим

en: Show full-screen button
ru: Показывать кнопку полноэкранного режима

en: If this parameter is set to YES, related videos will come from the same channel as the video that was just played.
ru: Если этот параметр находится в положении ДА, будут выводиться связанные видео с того же канала, что и первое.

en: Display related videos from the same channel
ru: Отображать связанные видео с того же канала

en: Setting of YES will cause the player to play the initial video again and again
ru: Видео будет снова проиграно по окнчании воспроизведения

en: This parameter indicates whether the video controls will automatically hide after a video begins playing
ru: Этот параметр определяет как скрывать панель управления воспроизведением во время проигрывания ролика

en: Autohide
ru: Авто-скрытие

en: 2 - Hide progress bar on mouse out
ru: 2 - Спрятать полосу прокрутки при уходе мыши

en: 1 - Hide all controls on mouse out
ru: 1 - Спрятать панель при уходе мыши

en: 0 - Do not hide controls
ru: 0 - Не прятать панель

en: This parameter indicates whether the video player controls will display
ru: Этот параметр определяет как показывать панель управления воспроизведением

en: 2 - Show controls when playback is started
ru: 2 - Показать панель при начале воспроизведения

en: 1 - Show controls
ru: 1 - Показать панель

en: 0 - Hide controls
ru: 0 - Спрятать панель

en: Value is a comma-separated list of video IDs to play. If you specify a value, the first video that plays will be the VIDEO_ID specified in the URL path, and the videos specified in the playlist parameter will play thereafter
ru: Разделенный запятыми список ID видео для плейлиста. Если вы укажете это значение, то первым будет проиграно видео из параметра URL, а указанные здесь видео будут проиграны после него

en: Playlist
ru: Плейлист

en: YouTube advanced
ru: YouTube расширенный

en: YouTube video
ru: Видео YouTube

en: Mute the player
ru: Отключить звук

en: Mute
ru: Без звука

en: This parameter specifies whether the video will automatically start to play when the player loads. Please note, in modern browsers autoplay option only works with the mute option enabled
ru: Этот параметр определяет должно ли видео воспроизводиться автоматически при загрузке проигрывателя. Пожалуйста учтите, что в современных браузерах автовоспроизведение будет работать только при выключенном звуке (параметр Без звука/Mute)

en: Url of YouTube page with video. Ex: http://youtube.com/watch?v=XXXXXX
ru: Ссылка на страницу YouTube с видео. Пример: http://youtube.com/watch?v=XXXXXX

en: Styled unordered list
ru: Стильный неупорядоченный список

en: <ul>
    <li>List item</li>
    <li>List item</li>
    <li>List item</li>
    </ul>
ru: <ul>
    <li>Элемент списка</li>
    <li>Элемент списка</li>
    <li>Элемент списка</li>
    </ul>

en: Defines list indent size (in pixels). Negative numbers are also allowed
ru: Определяет размер отступа списка (в пикселях). Допустимы отрицательные значения

en: Indent
ru: Отступ

en: This color will be applied to the selected icon. Does not works with uploaded icons
ru: Этот цвет будет применен только к иконке выбранной из списка. Не работает для загруженных иконок

en: Icon color
ru: Цвет иконки

en: You can upload custom icon for this list or pick a built-in icon
ru: Вы можете загрузить свою иконку для этого списка или выбрать из списка

en: List
ru: Список

en: Inline content for lightbox
ru: HTML содержимое для лайтбокса

en: Inline content
ru: Строчное содержимое

en: Adjust the shadow for content box
ru: Настройте тень блока с содержимым

en: Pick a text color
ru: Выберите цвет текста

en: Pick a background color
ru: Выберите цвет фона

en: Select the text alignment
ru: Выберите выравнивание текста

en: Text alignment
ru: Выравнивание текста

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Margin
ru: Внешний отступ

en: Lightbox content
ru: Содержимое лайтбокса

en: Custom video player
ru: Настраиваемый видео-плеер

en: Repeat when playback is ended
ru: Повторять, когда воспроизведение окночено

en: Loop
ru: Повтор

en: Play file automatically when page is loaded
ru: Воспроизводить файл автоматически при открытии страницы

en: Show player controls (play/pause etc.) or not
ru: Показывать элементы управления плеером (воспроизведение/пауза и т.д.) или нет

en: Controls
ru: Элементы управления

en: Player title
ru: Заголовок плеера

en: Url to poster image, that will be shown before playback
ru: Ссылка на изображение постера. Изображение будет показано перед началом воспроизведения

en: Poster
ru: Постер

en: Url to mp4/flv video-file
ru: Ссылка на mp4/flv видео-файл

en: File
ru: Файл

en: Video
ru: Видео

en: Customizable image gallery
ru: Настраиваемая галерея изображений

en: Title display mode
ru: Режим отображения заголовков

en: Always
ru: Всегда

en: On mouse over
ru: При наведении мыши

en: Never
ru: Никогда

en: Single item height (in pixels)
ru: Высота одного изображения (в пикселях)

en: Single item width (in pixels)
ru: Ширина одного изображения (в пикселях)

en: Gallery
ru: Галерея

en: Spoiler with hidden content
ru: Спойлер со скрытым содержимым

en: Hidden content
ru: Скрытое содержимое

en: You can use unique anchor for this spoiler to access it with hash in page url. For example: type here <b%value>Hello</b> and then use url like http://example.com/page-url#Hello. This spoiler will be open and scrolled in
ru: Вы можете задать якорь для этого спойлера чтобы открыть его при помощи хеша в ссылке страницы. Например: введите в этом поле <b%value>Hello</b> и затем используйте ссылку вида http://example.com/page-url#Hello. Этот спойлер будет открыт и страница будет прокручена к нему

en: Anchor
ru: Якорь

en: Icons for spoiler
ru: Иконка для спойлера

en: Folder 2
ru: Папка 2

en: Folder 1
ru: Папка 1

en: Caret square
ru: Треугольник в квадрате

en: Caret
ru: Треугольник

en: Chevron circle
ru: Уголок в круге

en: Chevron
ru: Уголок

en: Arrow circle 2
ru: Стрелка в круге 2

en: Arrow circle 1
ru: Стрелка в круге 1

en: Arrow
ru: Стрелка

en: Plus square 2
ru: Плюс в квадрате 2

en: Plus square 1
ru: Плюс в квадрате 1

en: Plus circle
ru: Плюс в круге

en: Plus
ru: Плюс

en: Choose style for this spoiler
ru: Выберите стиль для этого спойлера

en: Simple
ru: Простой

en: Fancy
ru: Красивый

en: Is spoiler content visible by default
ru: Виден ли контент спойлера по умолчанию

en: Open
ru: Открыт

en: Text in spoiler title
ru: Текст для заголовка спойлера

en: Spoiler title
ru: Скрытый текст

en: Spoiler
ru: Спойлер

en: Colored box
ru: Цветной блок

en: Note text
ru: Текст заметки

en: Note corners radius
ru: Радиус углов

en: Radius
ru: Радиус

en: Note text color
ru: Цвет текста заметки

en: Note background color
ru: Цвет фона заметки

en: Note
ru: Заметка

en: Blockquote alternative
ru: Альтернатива цитаты

en: Url of the quote author. Leave empty to disable link
ru: Ссылка автора цитаты. Оставьте пустым, чтобы отключить ссылку

en: Cite url
ru: Ссылка автора

en: Quote author name
ru: Имя автора цитаты

en: Cite
ru: Автор

en: Choose style for this quote
ru: Выберите стиль для этой цитаты

en: Style
ru: Стиль

en: Quote
ru: Цитата

en: invalid delimiter
ru: неправильный разделитель

en: invalid URL
ru: неправильный URL

en: Fixed width table cells
ru: Ячейки фиксированной ширины

en: Fixed layout
ru: Фиксированная разметка

en: Enable to use alternative background color for even rows
ru: Включите чтобы использовать альтернативный цвет фона в четных строках

en: Alternate row color
ru: Чередовать цвет строк

en: Add horizontal scrollbar if table width larger than page width
ru: Добавить горизонтальную полосу прокрутки, если ширина таблицы больше ширины страницы

en: Display first row as table header
ru: Отобразить первую строку как заголовок таблицы

en: Display header
ru: Отобразить заголовок

en: Set the field delimiter (one character only)
ru: Установите разделитель ячеек (только один символ)

en: Delimiter
ru: Разделитель

en: The URL of a CSV file that will be displayed
ru: Ссылка на CSV файл, который будет отображен

en: CSV file URL
ru: URL файла CSV

en: Styled table from CSV file
ru: Стилизованная таблица из CSV файла

en: CSV Table
ru: Таблица CSV

en: Empty space with adjustable height
ru: Пробел с настраиваемой высотой

en: Height of the spacer in pixels
ru: Высота пробела в пикселях

en: Spacer
ru: Пробел

en: please specify correct url
ru: пожалуйста укажите корректную ссылку

en: Dailymotion video
ru: Видео Dailymotion

en: A brief description of the embedded content (used by screenreaders)
ru: Краткое описание встроенного содержимого (используется скринридерами)

en: Title
ru: Заголовок

en: Show videos info (title/author) on the start screen
ru: Показать информацию о видео (заголовок/автор) на начальном экране

en: Show video info
ru: Показывать инфо видео

en: Show related videos at the end of the video
ru: Показать похожие видео в конце воспроизведения

en: Show related videos
ru: Показать похожие видео

en: Determines the quality that must be played by default if available
ru: Определите качество, которое нужно воспроизвести, если доступно

en: Quality
ru: Качество

en: Allows to hide or show the Dailymotion logo
ru: Показать или нет лого Dailymotion

en: Show logo
ru: Показать логотип

en: HTML color of the controls elements' highlights
ru: HTML цвет подсветки элементов управления

en: Highlight color
ru: Цвет подсветки

en: HTML color of the foreground of controls elements
ru: HTML цвет передней части элементов управления

en: Foreground color
ru: Цвет переднего плана

en: HTML color of the background of controls elements
ru: HTML цвет фона элементов управления

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Start the playback of the video automatically after the player load. May not work on some mobile OS versions
ru: Автоматически начать воспроизведение видео. Может не работать на некоторых моильных ОС

en: Ignore width and height parameters and make player responsive
ru: Игнорировать значения ширины и высоты и сделать проигрыватель отзывчивым

en: Player height
ru: Высота плеера

en: Player width
ru: Ширина плеера

en: Url of Dailymotion page with video
ru: Ссылка на страницу Dailymotion с видео

en: Url
ru: Ссылка

en: List of sub pages
ru: Список дочерних страниц

en: ID of the parent page. Leave blank to use current page
ru: ID родительской страницы. Оставьте пустым, чтобы использовать текущую страницу

en: Parent ID
ru: ID родителя

en: Max depth level of children pages
ru: Максимальная глубина дочерних страниц

en: Depth
ru: Глубина

en: Sub pages
ru: Подстраницы

en: Styled image frame
ru: Стильный рамка изображения

en: Class
ru: Класс

en: Frame alignment
ru: Выравнивание рамки

en: Align
ru: Выравнивание

en: Right
ru: Справа

en: Left
ru: Слева

en: Frame
ru: Рамка

en: Did you know that you can wrap multiple spoilers with [accordion] shortcode to create accordion effect?
ru: Знаете ли вы что вы можете обернуть несколько спойлеров в шорткод [accordion] чтобы создать эффект аккордеона?

en: Accordion with spoilers
ru: Аккордеон со спойлерами

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: images not found
ru: изображения не найдены

en: Customizable image slider
ru: Настраиваемый слайдер изображений

en: Specify animation speed
ru: Укажите скорость анимации

en: Speed
ru: Скорость

en: Choose interval between slide animations. Set to 0 to disable autoplay
ru: Укажите интервал между автоматической сменой слайдов. Задайте 0, чтобы отключить автовоспроизведение

en: Autoplay
ru: Автовоспроизведение

en: Allow to change slides with mouse wheel
ru: Разрешить перелистывание слайдов колесом мышки

en: Mouse wheel control
ru: Управление колесом мыши

en: Show pagination
ru: Показывать страницы

en: Pagination
ru: Страницы

en: Show left and right arrows
ru: Показывать стрелки влево/вправо

en: Arrows
ru: Стрелки

en: Is slider centered on the page
ru: Слайдер выровнен по центру страницы

en: Center
ru: По центру

en: Display slide titles
ru: Отображать заголовки слайдов

en: Show titles
ru: Показывать заголовки

en: Ignore width and height parameters and make slider responsive
ru: Игнорировать значения ширины и высоты и сделать слайдер отзывчивым

en: Responsive
ru: Отзывчивость (responsive)

en: Slider height (in pixels)
ru: Высота слайдера (в пикселях)

en: Height
ru: Высота

en: Slider width (in pixels)
ru: Ширина слайдера (в пикселях)

en: Width
ru: Ширина

en: Open links in
ru: Открывать ссылки в

en: Links target
ru: Цель ссылок

en: Open in new tab
ru: Открыть в новой вкладке

en: Open in same tab
ru: Открыть в той же вкладке

en: Select which links will be used for images in this gallery
ru: Выберите какие ссылки использовать для элементов этой галереи

en: Links
ru: Ссылки

en: Post permalink
ru: Ссылка записи

en: Attachment page
ru: Страница медиа-файла

en: Slide link (added in media editor)
ru: Ссылка слайда (добавленная в медиа редакторе)

en: Lightbox
ru: Лайтбокс

en: Full-size image
ru: Полноразмерное изображение

en: None
ru: Нет

en: Maximum number of image source posts (for recent posts, category and custom taxonomy)
ru: Максимальное кол-во записей с изображениями (для последних записей, категорий и произвольных таксономий)

en: Limit
ru: Лимит

en: Choose images source. You can use images from Media library or retrieve it from posts (thumbnails) posted under specified blog category. You can also pick any custom taxonomy
ru: Выберите источник изображений. Вы можете использовать изображения из медиа-библиотеки или получить их из записей блога (миниатюры записей) опубликованных в выбранной категории. Вы также можете выбрать произвольную таксономию и её рубрики

en: Source
ru: Источник

en: Switch to Image Carousel
ru: Переключиться на Карусель Изображений

en: There is a much better shortcode for your images. Have you already tried the Image Carousel? It can create both sliders and carousels.
ru: Для ваших изображений есть гораздо лучший шорткод. Вы уже опробовали Карусель Изображений? Он может создавать как слайдеры, так и карусели.

en: Highlighted text
ru: Подсвеченный текст

en: Additional CSS class name(s) separated by space(s)
ru: Дополнительные имена CSS классов, разделенные пробелами

en: Extra CSS class
ru: Дополнительный CSS класс

en: Highlighted text color
ru: Цвет выделяемого текста

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Highlighted text background color
ru: Цвет фона выделяемого текста

en: Background
ru: Фон

en: Highlight
ru: Выделитель

en: invalid post ID
ru: неверный ID записи

en: You can apply custom filter to the retrieved value. Enter here function name. Your function must accept one argument and return modified value. Name of your function must include word <b>filter</b>. Example function:
ru: Вы можете применить собственный фильтр к возвращаемому значению. Ваша функция должна принимать один аргумент и возвращать измененное значение. Имя вашей функции должно содержать слово <b>filter</b>. Пример функции:

en: Filter
ru: Фильтр

en: Post type of the post you want to display the data from
ru: Тип записи, данные которой вы хотите отобразить

en: You can specify custom post ID. Post slug is also allowed. Leave this field empty to use ID of the current post. Current post ID may not work in Live Preview mode
ru: Вы можете указать произвольный ID записи. Также допустимо использование имени записи (post slug). Оставьте значение пустым чтобы использовать ID текущей записи. ID текущей записи может работать некорректно в режиме предпросмотра

en: This content will be shown after the value
ru: Этот текст будет показан после результата

en: After
ru: После

en: This content will be shown before the value
ru: Этот текст будет показан перед результатом

en: Before
ru: Перед

en: This text will be shown if data is not found
ru: Этот текст будет показан если не будет найдено запрошенное значение

en: Default
ru: По умолчанию

en: Post data field name
ru: Имя поля с информацией записи

en: Field
ru: Поле

en: Comment count
ru: Количество комментариев

en: Post mime type
ru: Типы файла записи (mime-type)

en: Post type
ru: Тип записи

en: Menu order
ru: Порядок меню

en: Post parent
ru: Родитель

en: Post modified
ru: Дата изменения

en: Post name
ru: Имя записи

en: Ping status
ru: Статус пингов

en: Comment status
ru: Статус комментариев

en: Post status
ru: Статус записи

en: Post excerpt
ru: Цитата записи

en: Post title
ru: Заголовок записи

en: Post date
ru: Дата записи

en: Post author
ru: Автор записи

en: Post ID
ru: ID записи

en: The utility shortcode to display various post data, like post title, status or excerpt
ru: Шорткод-утилита для отображения различных данных записей, например, заголовка, статуса или отрывка

en: Post data
ru: Данные записи

note: Translators: %1$s - required version number, %2$s - current version number
en: Shortcodes Ultimate is not activated, because it requires WordPress version %1$s (or higher). You have version %2$s.
ru: Shortcodes Ultimate не активирован, потому, что требуется WordPress версии %1$s (или выше). У вас версия WordPress %2$s.

note: Translators: %1$s - required version number, %2$s - current version number
en: Shortcodes Ultimate is not activated, because it requires PHP version %1$s (or higher). You have version %2$s.
ru: Shortcodes Ultimate не активирован, потому, что требуется PHP версии %1$s (или выше). У вас версия PHP %2$s.

en: Shadow
ru: Тень

en: Content slider
ru: Слайдер содержимого

en: Icon
ru: Иконка

en: Testimonial
ru: Отзыв

en: Pricing table
ru: Таблица тарифных планов

en: Section
ru: Секция

en: Member
ru: Участник

en: Progress bar
ru: Прогресс Бар

en: Progress pie
ru: Прогресс Пирог

en: Text with icon
ru: Текст с Иконкой

en: Icon panel
ru: Панель с Иконкой

en: Photo panel
ru: Фото Панель

en: Panel
ru: Панель

en: Exit popup
ru: Экран выхода

en: Splash screen
ru: Приветственный экран

[ctx: Custom shortcodes group name]
en: Pro Shortcodes
ru: Pro Шорткоды

en: This option hides all deprecated shortcodes from the Insert Shortcode window and at the Available Shortcodes page. Hidden shortcodes will continue to work.
ru: Эта опция скрывает все устаревшие шорткоды в окне Вставить Шорткод и на странице Шорткоды. Скрытые шорткоды продолжат работать.

en: Hide deprecated shortcodes
ru: Скрыть устаревшие шорткоды

en: A user must have this capability to be able to use the "Insert Shortcode" button. Do not change this value if you do not understand its meaning as this may lower the plugin security.
ru: У пользователей должны быть полномочия для того, чтобы использовать кнопку "Вставить шорткод". Не меняйте это значение, если не понимаете чем это грозит, так как оно может снизить уровень безопасности плагина.

en: Required user capability
ru: Необходимые полномочия пользователя

en: Enable this option if you don't want the inserted shortcode to contain any settings that were not changed by you. As a result, inserted shortcodes will be much shorter.
ru: Включите эту настройку если не хотите чтобы вставленные шорткоды содержали настройки, которые вы не изменяли. В результате, вставленные шорткоды будут значительно короче.

en: Skip default settings
ru: Пропускать не измененные параметры

en: Enable this option if you face any problems with formatting of nested shortcodes.
ru: Включите эту настройку, если у вас возникли проблемы с форматированием контента или вложенных шорткодов.

en: Custom formatting
ru: Cпециальное форматирование

en: This prefix will be used in shortcode names. For example: set <code>MY_</code> prefix and shortcodes will look like <code>[MY_button]</code>. Please note that this setting does not change shortcodes that have been inserted earlier. Change this setting very carefully.
ru: Этот префикс будет использован в именах шорткодов. Например: задайте префикс <code>MY_</code> и шорткоды будут выглядеть так <code>[MY_button]</code>. Обратите внимание, эта настройка не изменяет шорткоды, вставленные ранее. Изменяйте значение с осторожностью.

en: Shortcodes prefix
ru: Префикс шорткодов

en: Text widgets
ru: Текстовые виджеты

en: Term descriptions (Categories, Tags, Custom Taxonomies)
ru: Описания категорий (Категории, Метки, Произвольные Таксономии)

en: This option allows you to enable shortcodes in places where they are disabled by default
ru: Эта опция позволяет включать шорткоды в таких местах, где по умолчанию они не должны работать

en: Enable shortcodes in
ru: Включить шорткоды в

en: Enable the "Insert Shortcode" button in selected blocks
ru: Включить кнопку "Вставить Шорткод" в выбранных блоках

en: Supported blocks
ru: Поддерживаемые блоки

en: In this field you can write your custom CSS code for shortcodes. These styles will have higher priority compared to original styles of shortcodes. You can use variables in your CSS code. These variables will be replaced by respective values.
ru: В этом поле вы можете писать свой CSS код для шорткодов. Эти стили будет иметь более высокий приоритет, чем оригинальные стили. Вы можете использовать переменные в своем коде. Переменные будут заменены соответствующими значениями.

en: Custom CSS code
ru: Произвольный CSS код

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Settings
ru: Настройки

en: Shortcodes
ru: Шорткоды

en: Examples
ru: Примеры

en: Recent posts
ru: Последние записи

en: Post IDs
ru: ID записей

en: Available shortcodes
ru: Доступные шорткоды

en: Advanced settings
ru: Дополнительные настройки

en: You are editing advanced settings. Do NOT modify anything in here unless you know what you are doing.
ru: Вы редактируете настройки для продвинутых пользователей. Не изменяйте здесь ничего, если точно не знаете что вы делаете.

en: Warning!
ru: Внимание!

note: translators: do not translate the <b>onclick</b> part, the <b>Unsafe features</b> must be translated translators: do not translate the <b>url</b> part, the <b>Unsafe
en: Learn more
ru: Узнать больше

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Help article
ru: Статья в документации

note: Translators: %s - link to the shortcodes.full.css file
en: Open %s file to see default styles
ru: Откройте файл %s, чтобы увидеть стили по умолчанию

en: More information
ru: Дополнительная информация

en: the URL of the directory of the plugin
ru: адрес URL папки плагина

en: the URL of the directory of the current theme
ru: адрес URL папки текущей темы

en: with trailing slash
ru: со слешем в конце

en: the URL of the site home page
ru: адрес URL главной страницы сайта

en: Will be replaced with
ru: Будет заменено на

en: Variable
ru: Переменная

en: Available variables
ru: Доступные переменные

en: Enabled
ru: Включено

en: Dismiss
ru: Закрыть

en: Remind me later
ru: Напомнить позже

en: Rate plugin
ru: Оценить плагин

en: Thank you!
ru: Спасибо!

en: my name is Vova Anokhin. I am the developer of the Shortcodes Ultimate plugin.<br>If you like this plugin, please write a few words about it at wordpress.org or twitter. Your opinion will help other people.
ru: меня зовут Владимир Анохин. Я являюсь разработчиком плагина Shortcodes Ultimate. <br>Если вам нравится этот плагин, пожалуйста напишите о нем пару слов на wordpress.org или в twitter. Ваше мнение поможет другим людям.

en: Hello
ru: Здравствуйте

en: All shortcodes
ru: Все шорткоды

en: Click to return to the shortcodes list
ru: Нажмите, чтобы вернуться к списку шорткодов

en: Details & Pricing
ru: Детали и Стоимость

en: Add-ons
ru: Дополнения

en: Documentation
ru: Документация

en: Plugin website
ru: Сайт плагина

en: How to use Custom CSS editor
ru: Как использовать редактор пользовательского CSS

en: Plugin settings overview
ru: Обзор настроек плагина

en: Getting started
ru: Приступая к работе

en: Vladimir Anokhin
ru: Владимир Анохин

note: Description of the plugin
en: A comprehensive collection of visual components for WordPress
ru: Обширная коллекция визуальных компонентов для WordPress

note: Plugin Name of the plugin
en: Shortcodes Ultimate
ru: Шорткоды
