Plugins - WordPress Shortcodes Plugin — Shortcodes Ultimate - Stable (latest rel - en to cs_CZ translation catalogue (564 entries)

en: %n comments
cs_CZ: %n komentáře

en: 0 - Do not hide controls
cs_CZ: 0 - neschovávat ovládací tlačítka

en: 0 - Hide controls
cs_CZ: 0 - Schovat ovládací tlačítka

en: 0 comments
cs_CZ: Žádný komentář

en: 1 - Hide all controls on mouse out
cs_CZ: 1 - Skrýt všechna tlačítka po přejetí myší

en: 1 - Show controls
cs_CZ: 1 - Ukázat ovládací tlačítka

en: 1 comment
cs_CZ: 1 komentář

en: 2 - Hide progress bar on mouse out
cs_CZ: 2 - Skrýt ukazatel průběhu videa po přejetí myší

en: 2 - Show controls when playback is started
cs_CZ: 2 - Ukázat ovládací tlačítka na začátku přehrávání

en: <table>
    <tr>
    	<td>Table</td>
    	<td>Table</td>
    </tr>
    <tr>
    	<td>Table</td>
    	<td>Table</td>
    </tr>
    </table>
cs_CZ: <table>
    <tr>
    	<td>Tabulka</td>
    	<td>Tabulka</td>
    </tr>
    <tr>
    	<td>Tabulka</td>
    	<td>Tabulka</td>
    </tr>
    </table>

en: <ul>
    <li>List item</li>
    <li>List item</li>
    <li>List item</li>
    </ul>
cs_CZ: <ul>
    <li>Položka seznamu</li>
    <li>Položka seznamu</li>
    <li>Položka seznamu</li>
    </ul>

en: About
cs_CZ: O projektu

en: Abstract
cs_CZ: Abstraktní

en: Access denied
cs_CZ: Přístup odepřen

en: Accordion
cs_CZ: Harmonika

en: Accordion with spoilers
cs_CZ: Harmonika se spoilery

en: Activation key
cs_CZ: Aktivační klíč

en: Active tab
cs_CZ: Aktivní záložka

en: Add images
cs_CZ: přidat obrázky

en: Add selected images
cs_CZ: Přidat vybrané obrázky

en: Add-ons
cs_CZ: Doplňky

en: Address for the marker. You can type it in any language
cs_CZ: Adresa značky (může být v kterémkoli jazyce).

en: Advanced JavaScript code for onClick action
cs_CZ: Pokročilý javaskriptový kód pro onClick

en: After
cs_CZ: Po

en: Align
cs_CZ: zarovnání

en: All
cs_CZ: Vše

en: All shortcodes
cs_CZ: Všechny shortkódy

en: Allow to change slides with mouse wheel
cs_CZ: Povolit posouvat snímky kolečkem myši

en: Allow to rotate carousel with mouse wheel
cs_CZ: Povolit ovládat rotaci karuselu kolečkem myši

en: Allows to hide or show the Dailymotion logo
cs_CZ: Umožňuje skrýt či ukázat logo Dailymotion

en: Always
cs_CZ: Vždy

en: Always visible
cs_CZ: Vždy viditelné

en: Amount
cs_CZ: Množství

en: Anchor
cs_CZ: Kotva

en: Animals
cs_CZ: Zvířata

en: Animated content
cs_CZ: Animovaný obsah

en: Animation
cs_CZ: Animace

en: Animation delay (seconds)
cs_CZ: Zpoždění animace (v sekundách)

en: Animation duration (seconds)
cs_CZ: Trvání animace (v sekundách)

en: Any
cs_CZ: Každý

en: Arrow
cs_CZ: Šipka

en: Arrow circle 1
cs_CZ: Šipka oblá 1

en: Arrow circle 2
cs_CZ: Šipka oblá 2

en: Arrows
cs_CZ: Šipky

en: Ascending
cs_CZ: Vzestupný

en: Attachment page
cs_CZ: Stránka přílohy

en: Audio file url. Supported formats: mp3, ogg
cs_CZ: URL audio-souboru. Podporované formáty: mp3, ogg

en: Authors
cs_CZ: Autoři

en: Auto-draft
cs_CZ: Auto-náčrt

en: Autohide
cs_CZ: Automatické skrytí

en: Autoplay
cs_CZ: Automaticky začít hrát

en: Background
cs_CZ: Pozadí

en: Background color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Before
cs_CZ: Před

en: Behavior
cs_CZ: Chování

en: Black
cs_CZ: Černý

en: Blockquote alternative
cs_CZ: Citační alternativy

en: Blur
cs_CZ: Rozmazat

en: Border color
cs_CZ: Barva okraje

en: Border style
cs_CZ: Styl okraje

en: Border width
cs_CZ: Šířka okraje

en: Bottom
cs_CZ: Dole

en: Bottom margin (pixels)
cs_CZ: Spodní okraj (v pixelech)

en: Box color
cs_CZ: Barva boxu

en: Box content
cs_CZ: Obsah boxu

en: Box corners radius
cs_CZ: Zaoblení rohů boxu

en: Box style preset
cs_CZ: Vzor stylu boxu

en: Box title
cs_CZ: Název boxu

en: Bubbles
cs_CZ: Bubliny

en: Business
cs_CZ: Obchod

en: Button
cs_CZ: Tlačítko

en: Button background color
cs_CZ: Barva pozadí Tlačítka

en: Button background style preset
cs_CZ: Vzor stylu pozadí tlačítka

en: Button link
cs_CZ: Odkaz tlačítka

en: Button link target
cs_CZ: Cíl odkazu tlačítka

en: Button size
cs_CZ: Velikost tlačítka

en: Button text
cs_CZ: Text tlačítka

en: Button text color
cs_CZ: Barva textu tlačítka

en: Button text shadow
cs_CZ: Stín textu tlačítka

en: Bytes
cs_CZ: Byty

en: Caret
cs_CZ: Trojúhelník

en: Caret square
cs_CZ: Trojúhelník hranatý

en: Carousel height (in pixels)
cs_CZ: Výška karuseu (v pixelech)

en: Carousel width (in pixels)
cs_CZ: Šířka karuselu (v pixelech)

en: Cats
cs_CZ: Kočky

en: Center
cs_CZ: Uprostřed

en: Centered
cs_CZ: Centrováno

en: Chevron
cs_CZ: Šipka dolů

en: Chevron circle
cs_CZ: Šipka dolů oblá

en: Choose dropcap size
cs_CZ: Vybrat velikost iniciály.

en: Choose file
cs_CZ: Vybrat soubor

en: Choose images source. You can use images from Media library or retrieve it from posts (thumbnails) posted under specified blog category. You can also pick any custom taxonomy
cs_CZ: Vyberte zdroj obrázků. Můžete použí obrázky ze Správce médií nebo je získat z článků (náhledové obr.) publikovaných pod určitou kategorií. Můžete také vybrat jakoukoli vlastní taxonomii

en: Choose interval between auto animations. Set to 0 to disable autoplay
cs_CZ: Vybrat interval mezi přechodovou animací jednotlivých snímků. Nastavte 0 pro vypnutí autopřehrávání

en: Choose interval between slide animations. Set to 0 to disable autoplay
cs_CZ: Vybrat interval mezi přechodovou animací jednotlivých snímků. Nastavte 0 pro vypnutí autopřehrávání

en: Choose style for this heading
cs_CZ: Vybrat styl pro nadpis

en: Choose style for this quote
cs_CZ: vybete styl pro tento citát

en: Choose style for this spoiler
cs_CZ: Vybrat styl pro tento spoiler

en: Choose style for this tabs
cs_CZ: Vybrat styl pro tyto záložky

en: Cite
cs_CZ: Citovat

en: Cite url
cs_CZ: URL citace

en: City
cs_CZ: Město

en: Class
cs_CZ: CSS třída

en: Click the button above and select images.<br>You can select multimple images with Ctrl (Cmd) key
cs_CZ: Klikněte na tlačítko nahoře a vyberte obrázky.<br>S použitím klávesy Ctrl (Cmd) můžete vybrat více obrázků najednou

en: Click to return to the shortcodes list
cs_CZ: Klikněte pro návrat na seznam shortkódů

en: Click to set this value
cs_CZ: Klikněte pro nastavení této hodnoty

en: Close (Esc)
cs_CZ: Zavřít (Esc)

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Color for the box title and borders
cs_CZ: Barva pro název boxu a okraje

en: Color for the box title text
cs_CZ: Barva textu názvu boxu

en: Colored box
cs_CZ: Barevný box

en: Colored box with caption
cs_CZ: Barevný box s nadpisem

en: Column
cs_CZ: Sloupec

en: Column content
cs_CZ: Obsah sloupce

en: Comment count
cs_CZ: Počet komentářů

en: Comment status
cs_CZ: Stav komentářů

en: Comments number
cs_CZ: Počet komentářů

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Content divider with optional TOP link
cs_CZ: Oddělovač obsahu s potenciálním odkazem "JÍT NAHORU"

en: Content for guests only
cs_CZ: Obsah jenom pro hosty

en: Content for logged in members only
cs_CZ: Obsah jenom pro přihlášené návštěvníky

en: Content for logged members
cs_CZ: Obsah pro přihlášené návštěvníky

en: Content source
cs_CZ: Zdroj obsahu

en: Content type
cs_CZ: Typ obsahu

en: Controls
cs_CZ: Ovládací tlačítka

en: Custom audio player
cs_CZ: Vlastní audiopřehrávač

en: Custom formatting
cs_CZ: Vlastní formátování

en: Custom menu by name
cs_CZ: Vlastní menu pode jména

en: Custom menu name. Ex: Main menu
cs_CZ: Vlastní název menu. Např. Hlavní menu

en: Custom posts query with customizable template
cs_CZ: Vlastní výpis článků s upravitelnou šablonou

en: Custom video player
cs_CZ: Vlastní videopřehrávač

en: Customizable image carousel
cs_CZ: Editovatelný karusel obrázků

en: Customizable image gallery
cs_CZ: Upravitelná galerie obrázků

en: Customizable image slider
cs_CZ: Editovatelný slider obrázků

en: Dailymotion video
cs_CZ: Video Dailymotion

en: Dark theme
cs_CZ: Tmavý vzhled

en: Dashed
cs_CZ: Čárkovaná

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Default
cs_CZ: Základní

en: Default value
cs_CZ: Výchozí hodnota

en: Delay
cs_CZ: Zpoždění

en: Depth
cs_CZ: Hloubka

en: Descending
cs_CZ: Sestupný

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Determines the quality that must be played by default if available
cs_CZ: Určuje kvalitu, která bude automaticky zvolena, pokud je dostupná.

en: Did you know that you can wrap multiple spoilers with [accordion] shortcode to create accordion effect?
cs_CZ: Věděli jste, že můžete uzavřít několik spoilerů do shortkódu [accordion], abyste dosáhli efektu harmoniky?

en: Did you know that you need to wrap columns with [row] shortcode?
cs_CZ: Věděli jste, že musíte zabalit sloupce do [row] shortkódu?

en: Disabled
cs_CZ: Vypnuto

en: Display name
cs_CZ: Zobrazované jméno

en: Display slide titles
cs_CZ: Zobrazit postranní názvy

en: Display titles for each item
cs_CZ: Zobrazit název pro každou položku

en: Divider
cs_CZ: Oddělovač

en: Document
cs_CZ: Dokument

en: Document viewer by Google
cs_CZ: Prohlížeč dokumentů od Googlu

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Dotted
cs_CZ: Tečkovaná

en: Double
cs_CZ: Dvojitá

en: Draft
cs_CZ: Náčrt

en: Dropcap
cs_CZ: Iniciála

en: Dropcap style preset
cs_CZ: Styl iniciály

en: Dummy image
cs_CZ: Ukázkový obrázek

en: Dummy text
cs_CZ: Ukázkový text

en: Duration
cs_CZ: Trvání

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Empty space with adjustable height
cs_CZ: prázdné místo s nastavitelnou výškou

en: Enter comma separated ID's of the posts that you want to show
cs_CZ: Vložte seznam čárkou oddělených ID článků, které chcete zobrazit

en: Enter meta key name to show posts that have this key
cs_CZ: Vložte meta klíč pro zobrazení článků s tímto klíčem

en: Examples
cs_CZ: Příklady

en: Extra CSS class
cs_CZ: Speciální CSS třída

en: Fancy
cs_CZ: Elegantní

en: Fashion
cs_CZ: Móda

en: Field
cs_CZ: Pole

en: File
cs_CZ: Soubor

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: Filter by type
cs_CZ: Filtrovat podle typu

en: Filter icons
cs_CZ: Filtrovat ikony

en: Five sixth
cs_CZ: Pět šestin

en: Flat
cs_CZ: Plochý

en: Flexible and responsive columns
cs_CZ: Flexibilní a responzivní sloupce

en: Fluid
cs_CZ: Proměnlivý

en: Fluid buttons has 100% width
cs_CZ: Proměnlivá tlačítka ma jí 100% šířku

en: Folder 1
cs_CZ: Složka 1

en: Folder 2
cs_CZ: Složka 2

en: Font size
cs_CZ: Velikost písma

en: Food
cs_CZ: Jídlo

en: Foreground color
cs_CZ: Barva popředí

en: Four fifth
cs_CZ: Čtyři pětiny

en: Frame
cs_CZ: Obrázek

en: Frame alignment
cs_CZ: Zarovnání obrázku

en: Full width
cs_CZ: Plná šířka

en: Full-size image
cs_CZ: Obrázek v plné velikosti

en: Future post
cs_CZ: Budoucí článek

en: Gallery
cs_CZ: Galerie

en: Generated text will be cached. Be careful with this option. If you disable it and insert many dummy_text shortcodes the page load time will be highly increased
cs_CZ: Generovaný text bude cachován. Buďte opatrní s touto možností. Pokud ji vypnete a vložíte mnoho shortkódů s ukázkovým textem, doba načítání stránky se výrazně zvýší!

en: Ghost
cs_CZ: Duch

en: Glass
cs_CZ: Sklo

en: Go to top
cs_CZ: Jít nahoru

en: Groove
cs_CZ: Rýha

en: Guests
cs_CZ: Hosté

en: HTML color of the background of controls elements
cs_CZ: HTML barva pozadí ovládacích prvků

en: HTML color of the controls elements' highlights
cs_CZ: HTML barva zvýrazněných ovládacích prvků

en: HTML color of the foreground of controls elements
cs_CZ: HTML barva popředí ovládacích prvků

en: Heading
cs_CZ: Nadpis

en: Heading text
cs_CZ: Text nadpisu

en: Heading text alignment
cs_CZ: zarovnání textu nadpisu

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Height of the spacer in pixels
cs_CZ: Výška v pixelech

en: Hidden content
cs_CZ: Skrytý obsah

en: Highlight
cs_CZ: Zvýraznění

en: Highlight color
cs_CZ: Barva zvýraznění

en: Highlighted text
cs_CZ: Zvýrazněný text

en: Highlighted text background color
cs_CZ: Barva pozadí zvýrazněného textu

en: Highlighted text color
cs_CZ: Barva zvýraznéného textu

en: Horizontal offset
cs_CZ: Horizontální ofset

en: How many items (paragraphs or words) to generate. Minimum words amount is 5
cs_CZ: Kolik jednotek (odstavců či slov) generovat. Minimální počet slov je 5

en: How much carousel items is visible
cs_CZ: Kolik položek karuselu bude viditelných

en: How much items are scrolled in one transition
cs_CZ: kolik položek bude skrolováno v jednom přechodu

en: ID of the parent page. Leave blank to use current page
cs_CZ: ID nadřazené stránky. Pro zobrazení aktuální stránky nechte prázdné

en: Icon
cs_CZ: Ikonka

en: Icon color
cs_CZ: Barva ikony

en: Icon picker
cs_CZ: Výběr ikony

en: Icon size
cs_CZ: Velikost ikony

en: Icons for spoiler
cs_CZ: ikony pro spoiler

en: Ignore sticky
cs_CZ: Ignorovat zvýrazněné

en: Ignore width and height parameters and make carousel responsive
cs_CZ: Ignorovat parametry šířky a výšky a učinit tak karusel responzivní

en: Ignore width and height parameters and make map responsive
cs_CZ: Ignorovat  šířku a výšku mapy a učinit tak mapu responzivní

en: Ignore width and height parameters and make player responsive
cs_CZ: Nezadávat pevnou výšku a šířku - přehrávač bude responzivní

en: Ignore width and height parameters and make slider responsive
cs_CZ: Ignorovat parametry šířky a výšky a učinit tak slider responzivní

en: Ignore width and height parameters and make viewer responsive
cs_CZ: Ignorovat parametry výšky a šířky - prohlížeč bude responzivní

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Image height
cs_CZ: Výška obrázku

en: Image placeholder with random image
cs_CZ: Místo pro obrázek s náhodným obrázkem

en: Image width
cs_CZ: Šířka obrázku

en: Important
cs_CZ: Důležité

en: Inline (html content)
cs_CZ: Inline (html obsah)

en: Insert
cs_CZ: Vložit

en: Insert shortcode
cs_CZ: Vložit shortkód

en: Is button centered on the page
cs_CZ: Je tlačítko centrováno na stránce

en: Is carousel centered on the page
cs_CZ: je karusel centrován na stránce

en: Is slider centered on the page
cs_CZ: Je slider na stránce centrován

en: Is spoiler content visible by default
cs_CZ: Je obsah spoileru viditelný v základu

en: Is this column centered on the page
cs_CZ: Je tento sloupec centrovaný na stránce

en: Is this tab disabled
cs_CZ: Je tato záložka vypnuta

en: Items to show
cs_CZ: Položky

en: Key
cs_CZ: Klíč

en: Label
cs_CZ: Nálepka

en: Last modified date
cs_CZ: Poslední změna

en: Last used settings
cs_CZ: Naposledy použité nastavení

en: Learn more
cs_CZ: Dozvědět se více

en: Left
cs_CZ: Nalevo

en: Light
cs_CZ: Světlý

en: Light theme
cs_CZ: Světlý vzhled

en: Lightbox window with custom content
cs_CZ: Okno lightboxu s vlastním obsahem

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en: Link target
cs_CZ: Cíl odkazu

en: Link text
cs_CZ: Text odkazu

en: Links
cs_CZ: Odkazy

en: Links target
cs_CZ: Jak se mají odkazy otevírat

en: List
cs_CZ: Seznam

en: List of cureent page siblings
cs_CZ: Seznam aktuálních stránek stejné úrovně

en: List of sub pages
cs_CZ: Seznam podstránek

en: Live preview
cs_CZ: Náhled

en: Loading...
cs_CZ: Načítání…

en: Login link text
cs_CZ: Text odkazu přihlášení

en: Login link url
cs_CZ: URL přihlášení

en: Loop
cs_CZ: Smyčka

en: Map height
cs_CZ: Výška mapy

en: Map width
cs_CZ: Šířka mapy

en: Maps by Google
cs_CZ: Google mapy

en: Margin
cs_CZ: Okraj

en: Marker
cs_CZ: Značka

en: Max depth level
cs_CZ: Úroveň max. hloubky

en: Max depth level of children pages
cs_CZ: Maximální hloubk úrovní podstránek

en: Maximum number of image source posts (for recent posts, category and custom taxonomy)
cs_CZ: Maximální počet obrázků z článků (pro nejnovější články, kategorii a vlastní taxonomii)

en: Media
cs_CZ: Média

en: Media library
cs_CZ: Knihovna médií

en: Media manager
cs_CZ: Správce médií

en: Members
cs_CZ: Členové

en: Menu name
cs_CZ: Jméno menu

en: Menu order
cs_CZ: Pořadí v menu

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Message for not logged users
cs_CZ: Zpráva pro nepřihlášené návštěvníky

en: Meta key
cs_CZ: Meta klíč

en: Meta key name
cs_CZ: Jméno meta klíče

en: Meta key values
cs_CZ: Hodnoty meta klíče

en: Mouse wheel control
cs_CZ: Ovládání kolečkem myši

en: Nature
cs_CZ: Příroda

en: Never
cs_CZ: Nikdy

en: New preset
cs_CZ: Nový vzor

en: Next (Right arrow key)
cs_CZ: Následující (klávesa - šipka vpravo)

en: Nice name
cs_CZ: Hezké jméno

en: Night life
cs_CZ: Noční život

en: No
cs_CZ: Ne

en: Noise
cs_CZ: Hluk

en: None
cs_CZ: Žádné

en: Note
cs_CZ: Poznámka

en: Note background color
cs_CZ: Barva pozadí poznámky

en: Note corners radius
cs_CZ: Úhel zaoblení poznámky

en: Note text
cs_CZ: Text poznámky

en: Note text color
cs_CZ: Barva textu poznámky

en: Number of items to show
cs_CZ: Počet položek, které se ukážou

en: Offset
cs_CZ: Ofset

en: On mouse over
cs_CZ: Na přejetí myší

en: One fifth
cs_CZ: Jedna pětina

en: One fourth
cs_CZ: Jedna čtvrtina

en: One half
cs_CZ: Jedna polovina

en: One sixth
cs_CZ: jedna šestina

en: One third
cs_CZ: Jedna třetina

en: Open
cs_CZ: Otevřít

en: Open links in
cs_CZ: Otevřít odkazy v

en: Order
cs_CZ: Pořadí

en: Order by
cs_CZ: Pořadí podle

en: Order posts by
cs_CZ: Pořadí článků podle

en: Other
cs_CZ: Ostatní

en: Pagination
cs_CZ: Stránkování

en: Paragraphs
cs_CZ: Paragrafy

en: Parent ID
cs_CZ: ID nadřazené stránky

en: Pending
cs_CZ: Čekající

en: People
cs_CZ: Lidé

en: Permalink
cs_CZ: Odkaz

en: Permalink to specified post/page
cs_CZ: Odkaz na specifickou stránku/článek

en: Ping status
cs_CZ: Stav pingů

en: Play file automatically when page is loaded
cs_CZ: Hrát soubor automaticky poté, co je stránka načtena

en: Player height
cs_CZ: Výška přehrávače

en: Player title
cs_CZ: Název přehrávače

en: Player width
cs_CZ: Šířka přehrávače

en: Player width. You can specify width in percents and player will be responsive. Example values: <b%value>200px</b>, <b%value>100&#37;</b>
cs_CZ: Šířka přehrávače. Můžete specifikovat v procentech a přehrávač bude responzivní. Např.: <b%value>200px</b>, <b%value>100&#37;</b>

en: Please enter a name for new preset
cs_CZ: Prosím vložte jméno pro nový vzor

en: Plugin homepage
cs_CZ: Domovská stránka pluginu

en: Plugin settings
cs_CZ: nastavení pluginu

en: Plus circle
cs_CZ: Plus oblé

en: Plus square 1
cs_CZ: Plus hranaté 1

en: Plus square 2
cs_CZ: Plus hranaté 2

en: Position
cs_CZ: Umístění

en: Post ID
cs_CZ: ID článku

en: Post ID's
cs_CZ: ID článku

en: Post author
cs_CZ: Autor článku

en: Post data
cs_CZ: Data článku

en: Post data field name
cs_CZ: Název pole pro data článku

en: Post date
cs_CZ: Datum uveřejnění článku

en: Post excerpt
cs_CZ: Úryvek z článku

en: Post meta
cs_CZ: Meta informace o článku

en: Post mime type
cs_CZ: Typ přílohy článku

en: Post name
cs_CZ: Název článku

en: Post or page ID
cs_CZ: ID článku či stránky

en: Post parent
cs_CZ: Nadřazená stránka

en: Post permalink
cs_CZ: URL článku

en: Post slug
cs_CZ: Adresa článku

en: Post status
cs_CZ: Status článku

en: Post title
cs_CZ: Název článku

en: Post type
cs_CZ: Typ článku

en: Post types
cs_CZ: Typy článků

en: Posted
cs_CZ: Publikováno

en: Posts
cs_CZ: Články

en: Posts not found
cs_CZ: Články nenalezeny

en: Posts order
cs_CZ: Pořadí článků

en: Posts per page
cs_CZ: Článků na stránku

en: Presets
cs_CZ: Vzory

en: Presets not found
cs_CZ: Vzory nenalezeny

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Previous (Left arrow key)
cs_CZ: Předchozí (klávesa - šipka vlevo)

en: Private
cs_CZ: Soukromý

en: Private note text
cs_CZ: Text soukromé poznámky

en: Private post
cs_CZ: Soukromý článek

en: Published
cs_CZ: Publikováno

en: Pullquote
cs_CZ: Zvýrazněná citace

en: Pullquote alignment (float)
cs_CZ: Zarovnání zvýrazněné citace (float)

en: QR code
cs_CZ: QR kód

en: Quality
cs_CZ: Kvalita

en: Quote
cs_CZ: Citát

en: Quote author name
cs_CZ: Jméno autora citace

en: RSS feed
cs_CZ: RSS kanál

en: Radius
cs_CZ: Úhel

en: Radius of button corners. Auto-radius calculation based on button size
cs_CZ: Úhel zaoblení rohů tlačítka. Automatické zaoblení odvisí od velikosti tlačítka

en: Random
cs_CZ: Náhodný

en: Rate plugin
cs_CZ: Ohodnotit plugin

en: Recent posts
cs_CZ: Nejnovější články

en: Registered
cs_CZ: registrovaný

en: Relative path to the template file. Default templates placed in the plugin directory (templates folder). You can copy them under your theme directory and modify as you want. You can use following default templates that already available in the plugin directory:<br/><b%value>templates/default-loop.php</b> - posts loop<br/><b%value>templates/teaser-loop.php</b> - posts loop with thumbnail and title<br/><b%value>templates/single-post.php</b> - single post template<br/><b%value>templates/list-loop.php</b> - unordered list with posts titles
cs_CZ: Neměňte hodnotu tohoto pole, pokud nerozumíte popisu níže. Relativní cesta k souboru šablony. Základní šablony jsou umístěny v adresáři pluginu (složka templates). Můžete ji zkopírovat do adresáře své šablony a jakkoliv ji změnit. Můžete použít následující šablony, které jsou již dostupné v adresáři pluginu:<b%value>templates/default-loop.php</b> - články<br/><b%value>templates/teaser-loop.php</b> - články s náhled. obrázkem a nadpisem<br/><b%value>templates/single-post.php</b> - šablon jednotlivého článku<br/><b%value>templates/list-loop.php</b> - nečíslovaný seznam názvů článků

en: Remind me later
cs_CZ: Připomenout později

en: Repeat when playback is ended
cs_CZ: Opakovat automaticky znovu

en: Responsive
cs_CZ: Responzivní

en: Ridge
cs_CZ: Hřeben

en: Right
cs_CZ: napravo

en: Round
cs_CZ: Zaoblený

en: Row for flexible columns
cs_CZ: Řádek pro flexibilní sloupce

en: Save current settings as preset
cs_CZ: Uložit současné nastavení jako vzor

en: Scroll number
cs_CZ: Počet skrolovaných

en: Search for shortcodes
cs_CZ: Hledat v shortkódech

en: Select animation type
cs_CZ: Vybra typ animace

en: Select categories to retrieve posts from.<br>You can select multiple categories with Ctrl (Cmd) key
cs_CZ: Vyberte kategorie, z nichž budou generovány články.<br>S použitím klávesy Ctrl (Cmd) můžete vybrat více kategorií najednou

en: Select column width. This width will be calculated depend page width
cs_CZ: Vyberte šířku sloupce. tato šířka bude počítána v závislosti na šířce stránky

en: Select heading size (pixels)
cs_CZ: Vybrat velikost nadpisu (v pixelech)

en: Select images
cs_CZ: Vybrat obrázky

en: Select images source
cs_CZ: Vyberte zdroj obrázků

en: Select post types. Hold Ctrl key to select multiple post types
cs_CZ: Vybrat typy článků. Podržet klávesu Ctrl pro výběr několika typů zároveň

en: Select taxonomy
cs_CZ: Vyberte taxonomii

en: Select taxonomy and it's terms.<br>You can select multiple terms with Ctrl (Cmd) key
cs_CZ: Vyberte taxonomii a její činitele.<br>S použitím klávesy Ctrl (Cmd) můžete vybrat více činitelů najednou

en: Select taxonomy to show posts from
cs_CZ: Vyberte taxonomii, z níž budou články zobrazovány

en: Select terms to show posts from
cs_CZ: Vyberte činitele, z nichž budou generovány články

en: Select the theme for this image
cs_CZ: Vyberte vzhled pro tento obrázek

en: Select type of the lightbox window content
cs_CZ: Vybrat typ obsahu lightboxového okna

en: Select which links will be used for images in this gallery
cs_CZ: Vyberte, jaké odkazy  budou použity pro obrázky v této galerii

en: Select which tab is open by default
cs_CZ: vyberte, která záložka bude otevřena defaultně

en: Service
cs_CZ: Služba

en: Service box with title
cs_CZ: Box služeb s nadpisem

en: Service description
cs_CZ: Popis služby

en: Service name
cs_CZ: Název služby

en: Service title
cs_CZ: Název služby

en: Setting of YES will cause the player to play the initial video again and again
cs_CZ: Nastavení hodnoty ANO způsobí, že přehrávač bude bude hrát počáteční video znovu a znovu

en: Setting this parameter to NO prevents the fullscreen button from displaying
cs_CZ: Nastavení hodnoty NE způsobí, že se nebude zobrazovat tlačítko "Přehrávat na celou obrazovku"

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Shadow
cs_CZ: Stín

en: Shortcode
cs_CZ: Shorcode

en: Shortcode not specified
cs_CZ: Nespecifikovaný shortcode

en: Shortcodes
cs_CZ: Shortkódy

en: Shortcodes prefix
cs_CZ: Předpona shortkódů

en: Show TOP link
cs_CZ: Ukázat odkaz "JÍT NAHORU"

en: Show and hide on mouse click
cs_CZ: Ukázat a schovat při kliknutí myši

en: Show and hide on mouse over
cs_CZ: Ukázat a schovat při přejetí myši

en: Show childrens of entered post (enter post ID)
cs_CZ: Ukázat podřazené stránky vloženého článku (vložte ID článku)

en: Show full-screen button
cs_CZ: Ukázat tlačítko pro přehrávání videa na celou obrazovku

en: Show left and right arrows
cs_CZ: Ukázat levou a pravou šipku

en: Show link to top of the page or not
cs_CZ: Ukázat odkaz na vršek stránek nebo ne

en: Show logo
cs_CZ: Ukázat logo

en: Show only posts with selected status
cs_CZ: Ukázat pouze články s vybraným statusem

en: Show pagination
cs_CZ: Ukázat stránkování

en: Show player controls (play/pause etc.) or not
cs_CZ: Ukázat ovládací tlačítka přehrávače (hrát/pauza apod.) nebo ne

en: Show related videos
cs_CZ: Ukázat související videa

en: Show related videos at the end of the video
cs_CZ: ukázat související videa na konci videa

en: Show titles
cs_CZ: Ukázat nadpisy

en: Show video info
cs_CZ: Ukázat info k videu

en: Show videos info (title/author) on the start screen
cs_CZ: Ukázat info k videu (název/autor) hned na počáteční obrazovce

en: Siblings
cs_CZ: Stránky stejné úrovně

en: Simple
cs_CZ: Jednoduché

en: Single item height (in pixels)
cs_CZ: Výška jednotlivé položky (v pixelech)

en: Single item width (in pixels)
cs_CZ: Šířka jednotlivé položky (v pixelech)

en: Single tab
cs_CZ: Jednotlivá záložka

en: Size
cs_CZ: Velikost

en: Size of the uploaded icon in pixels
cs_CZ: Velikost uploadované ikony v pixelech

en: Slide link
cs_CZ: Odkaz snímku

en: Slide link (added in media editor)
cs_CZ: Odkaz slidu (přidán ve správci médií)

en: Slider height (in pixels)
cs_CZ: Výška slideru (v pixelech)

en: Slider width (in pixels)
cs_CZ: Šířka slideru (v pixelech)

en: Small description under button text. This option is incompatible with icon.
cs_CZ: Drobný popis pod textem tlačítka. Tato možnost není kompatibilní s ikonou.

en: Soft
cs_CZ: Měkké

en: Solid
cs_CZ: Plná

en: Source
cs_CZ: Zdroj

en: Spacer
cs_CZ: Místo

en: Specify animation speed
cs_CZ: Specifikujte rychlost animace

en: Specify number of posts that you want to show. Enter -1 to get all posts
cs_CZ: Určete počet článků, které se budou zobrazovat. Vložte - 1 pro zobrazování všech článků

en: Specify offset to start posts loop not from first post
cs_CZ: Specifikovat ofset, aby by smyčka článků nezačala u prvního

en: Speed
cs_CZ: Rychlost

en: Spoiler title
cs_CZ: Název spoileru

en: Spoiler with hidden content
cs_CZ: Spoiler se skrytým obsahem

en: Sports
cs_CZ: Sport

en: Square
cs_CZ: Hranatý

en: Start the playback of the video automatically after the player load. May not work on some mobile OS versions
cs_CZ: Začít přehrávat video automaticky. Nemusí fungovat ve všech mobilních OS.

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Stroked
cs_CZ: Údery štětcem

en: Style
cs_CZ: Styl

en: Style of the label
cs_CZ: Styl nálepky

en: Styled button
cs_CZ: Stylované tlačítko

en: Styled heading
cs_CZ: Stylovaný nadpis

en: Styled image frame
cs_CZ: Stylovaný obrázek

en: Styled label
cs_CZ: Stylovaná nálepka

en: Styled unordered list
cs_CZ: Stylovaný nečíslovaný seznm

en: Sub pages
cs_CZ: Podstránky

en: Success
cs_CZ: Úspěch

en: Tab
cs_CZ: Záložka

en: Tab content
cs_CZ: Obsah záložky

en: Tab name
cs_CZ: Název záložky

en: Tab title
cs_CZ: Název záložky

en: Table
cs_CZ: Tabulka

en: Tabs
cs_CZ: Záložky

en: Tabs container
cs_CZ: Tělo záložek

en: Target
cs_CZ: Otevřít v

en: Taxonomy
cs_CZ: Taxonomie

en: Taxonomy term operator
cs_CZ: Operátor činitele taxonomie

en: Technics
cs_CZ: Technika

en: Template
cs_CZ: Šablona

en: Template name
cs_CZ: Název šablony

en: Terms
cs_CZ: Položky

en: Text color
cs_CZ: Barva textu

en: Text for the GO TOP link
cs_CZ: Text pro odkaz "JÍT NAHORU"

en: Text for the box title
cs_CZ: Text pro název boxu

en: Text for the login link
cs_CZ: Text odkazu pro přihlášení

en: Text in spoiler title
cs_CZ: Text v nadpisu spoileru

en: Text placeholder
cs_CZ: Textová výplň

en: Text shadow
cs_CZ: Stín textu

en: Theme
cs_CZ: Šablona

en: Theme template
cs_CZ: Šablona vzhledu

en: This color will applied only to box for not logged users
cs_CZ: Tato barva boxu se zobrazí pouze nepřihlášeným uživatelům

en: This color will be applied to the selected icon. Does not works with uploaded icons
cs_CZ: tato barva bude aplikována na vybranou ikonu. nebude fungovat na vámi uploadované ikony

en: This content is for registered users only. Please %login%.
cs_CZ: Tento obsah je určen pouze registrovaným uživatelům. Prosíme přihlašte se: %login%.

en: This content will be shown after the value
cs_CZ: Tento obsah se ukáže po hodnotě

en: This content will be shown before the value
cs_CZ: Tento obsah se zobrazí před hodnotou

en: This is box title
cs_CZ: Toto je název boxu

en: This menu doesn't exists, or has no elements
cs_CZ: Toto menu neexistuje nebo nemá žádné prvky

en: This parameter determines what HTML tag will be used for animation wrapper. Turn this option to YES and animated element will be wrapped in SPAN instead of DIV. Useful for inline animations, like buttons
cs_CZ: Tento parametr určuje, jaký HTML tag bude použit pro uzavření animace. Nastavte ANO a animovaný element  bude uzavřen do tagu SPAN namísto DIVu. Užitečné pro inline animace (např. tlačítka)

en: This parameter indicates whether the embedded player will display player controls (like a play button or volume control) within a dark or light control bar
cs_CZ: Tento parametr označuje, zda bude přehrávač zobrazovat ovládací tlačítka (jako "přehrát" nebo ovládání hlasitosti) v tmavé nebo světlé ovládací liště

en: This parameter indicates whether the video controls will automatically hide after a video begins playing
cs_CZ: Tento parametr ukazuje, zda se budou ovládací tlačítka videopřehrávače automaticky skrývat po startu videa

en: This parameter indicates whether the video player controls will display
cs_CZ: Tento parametr určuje, zda se budou zobrazovat ovládací tlačítka videopřehrávače

en: This parameter lets you use a YouTube player that does not show a YouTube logo. Set the parameter value to YES to prevent the YouTube logo from displaying in the control bar. Note that a small YouTube text label will still display in the upper-right corner of a paused video when the user's mouse pointer hovers over the player
cs_CZ: Tento parametr dokáže přehrávat YouTube video bez YouTube loga. Nastavte hodnotu ANO a zabráníte tak zobrazování loga YouTube na ovládací liště. Malé YouTube textové logo se bude i přes to zobrazovat v pravém horním rohu při pauze, když uživatel přejede myší přes přehrávač

en: This shortcode doesn't work in live preview. Please insert it into editor and preview on the site.
cs_CZ: Tento shortkód nefunguje v náhledu. prosm vložte ho do editoru a vyzkoušejte naživo na webu.

en: This text will be shown if data is not found
cs_CZ: Tento text se ukáže, pokud nebude možné načíst data

en: Three fifth
cs_CZ: Tři pětiny

en: Three fourth
cs_CZ: Tři čtvrtiny

en: Time
cs_CZ: Čas

en: Title
cs_CZ: Název

en: Title display mode
cs_CZ: Způsob zobrazení nadpisu

en: Title text color
cs_CZ: Barva názvu boxu

en: Title:
cs_CZ: Nadpis:

en: Tooltip
cs_CZ: Vyskakovací tip

en: Tooltip content
cs_CZ: Obsah tipu

en: Tooltip position
cs_CZ: Umístění tipu

en: Tooltip title
cs_CZ: Název vyskakovacího tipu

en: Tooltip window with custom content
cs_CZ: Okno tipu s vlastním obsahem

en: Top
cs_CZ: Nahoře

en: Trashed
cs_CZ: vyhozený do koše

en: Two fifth
cs_CZ: Dvě pětiny

en: Two third
cs_CZ: Dvě třetiny

en: Type
cs_CZ: typ

en: Url of Dailymotion page with video
cs_CZ: URL Dailymotion stránky s videem

en: Url of Vimeo page with video
cs_CZ: URL Vimeo stránky s videem

en: Url of YouTube page with video. Ex: http://youtube.com/watch?v=XXXXXX
cs_CZ: URL YouTube stránky, z níž je video. Např: http://youtube.com/watch?v=XXXXXX

en: Url of the quote author. Leave empty to disable link
cs_CZ: URL autora citace. Nechcete-li uvádět, nechte prázdné

en: Url to mp4/flv video-file
cs_CZ: URL mp4/flv video-souboru

en: Url to poster image, that will be shown before playback
cs_CZ: URL obrázku posteru, který se zobrazí před přehráním videa

en: Url to uploaded document. Supported formats: doc, xls, pdf etc.
cs_CZ: URL uploadovaného dokumentu. podporované formáty: doc, xls, pdf apod.

en: Use template file name (with optional .php extension). If you need to use templates from theme sub-folder, use relative path. Example values: %1$s, %2$s, %3$s
cs_CZ: Použijte název souboru šablony (s možnou .php koncovkou). Pokud potřebujete použít šablony z adresáře vašeho vzhledu webu (obvykle /wp-content/themes/...), použijte relativní cestu. Např.: %1$s, %2$s, %3$s

en: Use this field to add custom links to slides used with Slider, Carousel and Custom Gallery shortcodes
cs_CZ: Použijte toto pole k přidání vlastních odkazů k snímkům v shortkódech slideru, karuselu a vlastní galerii

en: User ID
cs_CZ: ID uživatele

en: User data
cs_CZ: Dat uživatele

en: Value is a comma-separated list of video IDs to play. If you specify a value, the first video that plays will be the VIDEO_ID specified in the URL path, and the videos specified in the playlist parameter will play thereafter
cs_CZ: Hodnota je seznam ID videí oddělených čárkou. Pokud specifikujete hodnotu, první video, které se přehraje, bude VIDEO_ID specifikováno URL adresou, ostatní videa specifikovaná v playlistu budou přehrána potom

en: Vertical
cs_CZ: Vertikálně

en: Vertical offset
cs_CZ: Vertikální ofset

en: Viewer height
cs_CZ: Výška prohlížeče

en: Viewer width
cs_CZ: Šířka prohlížeče

en: Vimeo video
cs_CZ: Video Vimeo

en: Warning
cs_CZ: Varování

en: What
cs_CZ: Co

en: What to generate
cs_CZ: Co generovat

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Words
cs_CZ: Slova

en: Wrapper for animation. Any nested element will be animated
cs_CZ: Uzavření animace.

en: Years
cs_CZ: Let

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: You can specify custom post ID. Leave this field empty to use an ID of the current post. Current post ID may not work in Live Preview mode
cs_CZ: Můžet specifikovat vlastní ID článku. Nechte pole prázdné a bude použito ID aktuálního článku. Upozornění: Pro ID aktuálního článku nemusí fungovat náhled (nutno vyzkoušet naživo na webu)

en: You can specify custom user ID. Leave this field empty to use an ID of the current user
cs_CZ: Můžete specifikovat ID uživatele. Nechte prázdné a bude použito ID aktuálního uživatele

en: You can upload custom icon for this box
cs_CZ: Můžete uploadovat vlastní ikonu pro tento box

en: You can upload custom icon for this button or pick a built-in icon
cs_CZ: Můžete nahrát vlastní ikonu pro toto tlačítko anebo použít jednu z nabízených ikon

en: You can upload custom icon for this list or pick a built-in icon
cs_CZ: Můete nahrát vlastní ikonu pro tento seznam nebo vybrat některou z nabízených ikon

en: You can use unique anchor for this spoiler to access it with hash in page url. For example: type here <b%value>Hello</b> and then use url like http://example.com/page-url#Hello. This spoiler will be open and scrolled in
cs_CZ: V tomto spoileru můžete použít unikátní kotvu, k níž bude odkázáno kódem v URL. Např. sem napište <b%value>Ahoj</b> a potom použijte URL ve tvaru http://example.com/page-url#Ahoj. Tento spoiler bude aktivován a skrolován na kotvu.

en: You can use unique anchor for this tab to access it with hash in page url. For example: use <b%value>Hello</b> and then navigate to url like http://example.com/page-url#Hello. This tab will be activated and scrolled in
cs_CZ: V této záložce můžete použít unikátní kotvu, k níž bude odkázáno kódem v URL. Např. sem napište <b%value>Ahoj</b> a potom použijte URL ve tvaru http://example.com/page-url#Hello. Tato záložka bude aktivována a skrolována na kotvu.

en: YouTube advanced
cs_CZ: YouTube pokročilé

en: YouTube video player with advanced settings
cs_CZ: YouTube přehrávač s pokročilým nastavením

en: images not found
cs_CZ: obrázky nenalezeny

en: login
cs_CZ: přihlášení

en: password field is not allowed
cs_CZ: pole heslo není povoleno

en: please specify correct source
cs_CZ: prosím upřesněte správný zdroj

en: please specify correct url
cs_CZ: prosím upřesněte správné URL

en: please specify meta key name
cs_CZ: prosíme upřesněte název meta klíče

en: please specify template name
cs_CZ: prosím upřesněte jméno šablony

en: post ID is incorrect
cs_CZ: ID článku je nesprávné
