Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to ur_PK translation catalogue (62 entries)

[ctx: text direction]
en: ltr
ur_PK: rtl

en: Full Size
ur_PK: مکمل سائز

en: Thumbnail
ur_PK: تھمب نیل

en: Media
ur_PK: میڈیا

en: Medium
ur_PK: درمیانہ

en: No archives to show.
ur_PK: دکھانے کے لیے کوئی آرکائیو موجود نہیں

en: Beautiful landscape
ur_PK: خوبصورت نظارہ

en: Thanks for testing Gutenberg!
ur_PK: Gutenberg کو آزمانے کا شکریہ!

en: Help build Gutenberg
ur_PK: Gutenberg بنانے میں مدد کریں

en: Code is Poetry
ur_PK: کوڈ شاعری ہے

en: The WordPress community
ur_PK: WordPress کمیونٹی

en: Media Rich
ur_PK: سیر حاصل میڈیا

en: Matt Mullenweg, 2017
ur_PK: Matt Mullenweg، 2017

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
ur_PK: یقینا، مکمل وسیع تصویر بہت بڑی ہو سکتی ہے۔ لیکن کبھی کبھی تصویر اس کے قابل ہے۔

en: Visual Editing
ur_PK: بصری ترمیم

en: Images &amp; Videos
ur_PK: تصاویر اور ویڈیوز

en: Text &amp; Headings
ur_PK: متن اور عنوانات

en: Galleries
ur_PK: گیلریز

en: The <em>Inserter</em> Tool
ur_PK: <em>انسرٹر</em> ٹول

en: Welcome to the Gutenberg Editor
ur_PK: Gutenberg ایڈیٹر میں خوش آمدید

en: A Picture is Worth a Thousand Words
ur_PK: ایک تصویر ہزار الفاظ کئ برابر ہے

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
ur_PK: لے آؤٹ بلاکس، لائیک بٹن، ہیرو تصاویر، سپریٹر وغیرہ

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
ur_PK: یوٹیوب، ٹویٹس، یا دیگرWordPress پوسٹوں کی طرح ایمبیڈ کر سکتے ہیں

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
ur_PK: اور <em>فہرستیں</em> کی طرح کورس میں سے ایک :)

en: The title for the object.
ur_PK: آبجیکٹ کا عنوان

en: Unique identifier for the object.
ur_PK: اعتراض کے لیے منفرد شناخت۔

en: Support
ur_PK: معاونت

en: No comments to show.
ur_PK: دکھانے کے لئے کوئی تبصرہ نہیں۔

note: translators: 1: author name (inside <a> or <span> tag, based on if they have a URL), 2: post title related to this comment
en: %1$s on %2$s
ur_PK: %1$s از %2$s

en: Select Year
ur_PK: سال منتخب کریں۔

en: Select Day
ur_PK: دن منتخب کریں۔

en: Select Week
ur_PK: ہفتہ منتخب کریں۔

en: Select Post
ur_PK: پوسٹ منتخب کریں

en: Select Month
ur_PK: مہینہ منتخب کریں

en: Archives
ur_PK: آرکائیوز

en: Cyan bluish gray
ur_PK: سبزی مائل آسمانی سرمئی

en: Vivid cyan blue
ur_PK: شوخ سبزی مائل نیلا

en: Pale cyan blue
ur_PK: پرانا سبزی مائل نیلا

en: Vivid green cyan
ur_PK: شوخ سبزی مائل نیلا

en: Light green cyan
ur_PK: ہلکا سبزی مائل

en: Luminous vivid amber
ur_PK: چمکیلا شوخ آسمانی

en: Luminous vivid orange
ur_PK: چمکیلا شوخ نارنجی

en: Vivid red
ur_PK: شوخ لال

en: Pale pink
ur_PK: ہلکا گلابی

en: Large
ur_PK: بڑا

en: beta
ur_PK: بِیٹا

en: The ID for the parent of the object.
ur_PK: اوبجیکٹ کے پیرنٹ کے لیے آئی ڈی۔

en: Featured image
ur_PK: نمایاں تصویر

en: Status
ur_PK: اسٹیٹس

note: translators: ARIA label for the Block Settings Sidebar tab, not selected. translators: Text label for the Block Settings Sidebar tab.
en: Block
ur_PK: واحد: بلاک

en: (no title)
ur_PK: (بلاعنوان)

en: Widgets
ur_PK: ویجٹس

note: Description of the plugin
en: Printing since 1440. This is the development plugin for the new block editor in core.
ur_PK: 1440 کے بعد سے پرنٹنگ. یہ کور میں نئے بلاک ایڈیٹر کے لئے ترقیاتی پلگ ان ہے.

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Slug
ur_PK: سلگ

en: Documentation
ur_PK: دستاویزات

en: Select Category
ur_PK: زمرہ منتخب کریں

en: Demo
ur_PK: ڈیمو

note: Author of the plugin
en: Gutenberg Team
ur_PK: Gutenberg ٹیم

note: translators: Date/Time format, see https://www.php.net/date
en: F j, Y g:i a
ur_PK: j F, Y g:i a

note: translators: %s: Duration.
en: %s ago
ur_PK: %s پہلے

note: translators: %s: Duration.
en: %s from now
ur_PK: %s سے اب تک

note: translators: Date format, see https://www.php.net/date
en: F j, Y
ur_PK: j F, Y
