Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to el_GR translation catalogue (184 entries)

en: A variety of header designs displaying your site title and navigation.
el_GR: Μια ποικιλία σχεδίων κεφαλίδας που εμφανίζουν τον τίτλο και την πλοήγηση ιστοτόπου.

en: Display your latest posts in lists, grids or other layouts.
el_GR: Προβάλλετε τα τελευταία σας άρθρα σε λίστες, πλαίσια ή άλλες διατάξεις.

en: Current page of the collection.
el_GR: Η τρέχουσα σελίδα της συλλογής.

[ctx: Block pattern category]
en: Headers
el_GR: Επικεφαλίδες

note: translators: Represents the description of a user's custom template in the Site Editor, e.g. "Template for Author: Jane Doe".
en: Template for %1$s
el_GR: Πρότυπο για %1$s

[ctx: block title]
en: Categories List
el_GR: Λίστα κατηγοριών

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s response | %s responses
el_GR[0]: %s απάντηση
el_GR[1]: %s απαντήσεις

note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s response to %2$s | %1$s responses to %2$s
el_GR[0]: %1$s απάντηση στο %2$s
el_GR[1]: %1$s απαντήσεις στο %2$s

[ctx: block title]
en: Comments
el_GR: Σχόλια

en: Response
el_GR: Απάντηση

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
el_GR: Το σχόλιό σας αναμένει για έλεγχο. Αυτή είναι μια προεπισκόπηση. Το σχόλιό σας θα γίνει ορατό αφού εγκριθεί.

en: Your comment is awaiting moderation.
el_GR: Το σχόλιό σας περιμένει έγκριση.

note: translators: %s: Post title.
en: Response to %s
el_GR: Σε απάντηση στο: %s

en: Determines whether the pattern is visible in inserter.
el_GR: Καθορίζει εάν το μοτίβο είναι ορατό στον εισαγωγέα.

en: One response
el_GR: Ένα σχόλιο

en: Responses
el_GR: Σχόλια

[ctx: block title]
en: Comments Title
el_GR: Τίτλος σχολίων

[ctx: block description]
en: Gather blocks in a layout container.
el_GR: Συγκεντρώστε μπλοκς σε ένα πλαίσιο διάταξης.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post comments using different visual configurations.
el_GR: Ένα προηγμένο μπλοκ που επιτρέπει την εμφάνιση των σχολίων άρθρου χρησιμοποιώντας διαφορετικές ρυθμίσεις παραμέτρων εμφάνισης.

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the comment was posted.
el_GR: Εμφανίζει την ημερομηνία δημοσίευσης του σχολίου

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the comment.
el_GR: Εμφανίζει το όνομα του συντάκτη του σχολίου.

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of comments, when applicable.
el_GR: Εμφανίζει μια σελιδοποιημένη πλοήγηση στο επόμενο/προηγούμενο σύνολο σχολίων, όταν αυτό μπορεί να εφαρμοστεί.

[ctx: block title]
en: Comments Pagination
el_GR: Σελιδοποίηση σχολίων

en: Invalid author ID.
el_GR: Λανθασμένο ID συντάκτη.

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
el_GR: Επόμενο:

[ctx: block title]
en: Submenu
el_GR: Υπομενού

[ctx: block description]
en: Add a submenu to your navigation.
el_GR: Προσθέστε ένα υπομενού στην πλοήγησή σας.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
el_GR: Εμφανίζει περιεχόμενο σε πολλές στήλες, με μπλοκ που προστίθενται σε κάθε στήλη.

[ctx: block description]
en: Create structured content in rows and columns to display information.
el_GR: Δημιουργήστε δομημένο περιεχόμενο σε γραμμές και στήλες για την εμφάνιση πληροφοριών.

[ctx: Duotone name]
en: Grayscale
el_GR: Κλίμακα Γκρι

[ctx: Color name]
en: Black
el_GR: Μαύρο

[ctx: Duotone name]
en: Purple and yellow
el_GR: Μωβ και κίτρινο

[ctx: Color name]
en: White
el_GR: Λευκό

[ctx: Color name]
en: Pale pink
el_GR: Απαλό ροζ

[ctx: Gradient name]
en: Vivid cyan blue to vivid purple
el_GR: Έντονο κυανό μπλε προς έντονο μωβ

[ctx: Duotone name]
en: Blue and orange
el_GR: Μπλε και πορτοκαλί

[ctx: Duotone name]
en: Purple and green
el_GR: Μωβ και πράσινο

[ctx: Duotone name]
en: Magenta and yellow
el_GR: Ματζέντα και κίτρινο

[ctx: Duotone name]
en: Midnight
el_GR: Μεσάνυχτα

[ctx: Duotone name]
en: Blue and red
el_GR: Μπλε και κόκκινο

[ctx: Duotone name]
en: Dark grayscale
el_GR: Σκοτεινή Κλίμακα Γκρι

[ctx: Gradient name]
en: Pale ocean
el_GR: Απαλό θαλασσί

[ctx: Gradient name]
en: Electric grass
el_GR: Πράσινο ηλεκτρίκ

[ctx: Color name]
en: Vivid purple
el_GR: Έντονο μωβ

[ctx: Color name]
en: Vivid cyan blue
el_GR: Έντονο κυανό μπλε

[ctx: Color name]
en: Pale cyan blue
el_GR: Απαλό κυανό μπλε

[ctx: Font size name]
en: Large
el_GR: Μεγάλο

[ctx: Font size name]
en: Medium
el_GR: Μεσαίο

[ctx: Font size name]
en: Small
el_GR: Μικρό

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid orange
el_GR: Φωτεινό ζωηρό πορτοκαλί

[ctx: Color name]
en: Vivid red
el_GR: Έντονο κόκκινο

[ctx: Color name]
en: Vivid green cyan
el_GR: Ζωηρό γαλαζοπράσινο

[ctx: Color name]
en: Cyan bluish gray
el_GR: Κυανό γαλάζιο γκρι

[ctx: Gradient name]
en: Midnight
el_GR: Μεσάνυχτα

[ctx: Gradient name]
en: Luminous dusk
el_GR: Φωτεινό σούρουπο

[ctx: Gradient name]
en: Cool to warm spectrum
el_GR: Ψυχρό σε θερμό φάσμα

[ctx: Color name]
en: Light green cyan
el_GR: Ανοιχτό πράσινο κυανό

[ctx: Gradient name]
en: Blush bordeaux
el_GR: Ερυθρό μπορντώ

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid orange to vivid red
el_GR: Γυαλιστερό ζωηρό πορτοκαλί σε ζωηρό κόκκινο

[ctx: block keyword]
en: link
el_GR: σύνδεσμος

[ctx: block title]
en: Post Template
el_GR: Πρότυπο Δημοσιεύσεων

[ctx: block keyword]
en: movie
el_GR: ταινία

[ctx: block keyword]
en: poem
el_GR: ποίημα

[ctx: block keyword]
en: poetry
el_GR: ποίηση

[ctx: block style label]
en: Stripes
el_GR: Ρίγες

[ctx: block keyword]
en: summary
el_GR: περίληψη

[ctx: block title]
en: Table of Contents
el_GR: Πίνακας περιεχομένων

[ctx: block style label]
en: Logos Only
el_GR: Μόνο Λογότυπα

[ctx: block style label]
en: Pill Shape
el_GR: Σχήμα Χαπιού

[ctx: block description]
en: Display icons linking to your social media profiles or sites.
el_GR: Εμφάνιση εικονιδίων που συνδέονται με τα προφίλ σας σε κοινωνικά δίκτυα ή ιστότοπους.

[ctx: block keyword]
en: description
el_GR: περιγραφή

[ctx: block style label]
en: Dots
el_GR: Τελείες

[ctx: block style label]
en: Wide Line
el_GR: Ευρεία γραμμή

[ctx: block keyword]
en: divider
el_GR: διαχωριστής

[ctx: block keyword]
en: horizontal-line
el_GR: οριζόντια-γραμμή

[ctx: block keyword]
en: find
el_GR: εύρεση

[ctx: block description]
en: Help visitors find your content.
el_GR: Βοηθήστε τους επισκέπτες να βρουν το περιεχόμενο σας.

[ctx: block keyword]
en: cite
el_GR: παράθεση

[ctx: block keyword]
en: feed
el_GR: ροή

[ctx: block keyword]
en: blockquote
el_GR: παράθεμα

[ctx: block description]
en: Display the query title.
el_GR: Εμφάνιση του τίτλου του ερωτήματος.

[ctx: block title]
en: Query Title
el_GR: Τίτλος Ερωτήματος

[ctx: block description]
en: Post terms.
el_GR: Όροι άρθρου.

[ctx: block keyword]
en: text
el_GR: κείμενο

[ctx: block keyword]
en: pagination
el_GR: σελιδοποίηση

[ctx: block keyword]
en: next page
el_GR: επόμενη σελίδα

[ctx: block description]
en: Display a list of all pages.
el_GR: Προβολή λίστας όλων των σελίδων.

[ctx: block keyword]
en: navigation
el_GR: πλοήγηση

[ctx: block keyword]
en: menu
el_GR: μενού

[ctx: block keyword]
en: read more
el_GR: διαβάστε περισσότερα

[ctx: block description]
en: Your site doesn’t include support for this block.
el_GR: Ο ιστότοπος σας δεν περιλαμβάνει υποστήριξη για αυτό το μπλοκ.

[ctx: block keyword]
en: video
el_GR: βίντεο

[ctx: block keyword]
en: image
el_GR: εικόνα

[ctx: block description]
en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
el_GR: Τοποθετήστε πολυμέσα και λέξεις δίπλα-δίπλα για μια πιο εμπλουτισμένη διάταξη.

[ctx: block keyword]
en: form
el_GR: φόρμα

[ctx: block keyword]
en: logout
el_GR: αποσύνδεση

[ctx: block keyword]
en: login
el_GR: σύνδεση

[ctx: block description]
en: Show login & logout links.
el_GR: Εμφάνιση συνδέσμων σύνδεσης & αποσύνδεσης.

[ctx: block keyword]
en: numbered list
el_GR: αριθμημένη λίστα

[ctx: block keyword]
en: picture
el_GR: εικόνα

[ctx: block style label]
en: Default
el_GR: Προεπιλογή

[ctx: block style label]
en: Rounded
el_GR: Στρογγυλεμένο

[ctx: block keyword]
en: photo
el_GR: φωτογραφία

[ctx: block keyword]
en: embed
el_GR: ενσωμάτωση

[ctx: block keyword]
en: title
el_GR: τίτλος

[ctx: block keyword]
en: section
el_GR: ενότητα

[ctx: block keyword]
en: row
el_GR: γραμμή

[ctx: block keyword]
en: photos
el_GR: φωτογραφίες

[ctx: block keyword]
en: images
el_GR: εικόνες

[ctx: block description]
en: Display multiple images in a rich gallery.
el_GR: Προβολή πολλαπλών εικόνων σε μια εμπλουτισμένη συλλογή.

[ctx: block description]
en: Use the classic WordPress editor.
el_GR: Χρήση του κλασικού επεξεργαστή του WordPress.

[ctx: block keyword]
en: download
el_GR: λήψη

[ctx: block keyword]
en: document
el_GR: έγγραφο

[ctx: block description]
en: Add a link to a downloadable file.
el_GR: Προσθέστε έναν σύνδεσμο σε ένα αρχείο προς λήψη.

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
el_GR: Μια απλή στήλη μέσα σε ένα μπλοκ στηλών.

[ctx: block keyword]
en: posts
el_GR: άρθρα

[ctx: block keyword]
en: archive
el_GR: ιστορικό

[ctx: block description]
en: A calendar of your site’s posts.
el_GR: Ένα ημερολόγιο των άρθρων του ιστοτόπου σας.

[ctx: block keyword]
en: recording
el_GR: ηχογράφηση

[ctx: block keyword]
en: sound
el_GR: ήχος

[ctx: block keyword]
en: music
el_GR: μουσική

en: Close menu
el_GR: Κλείσιμο Μενού

en: Open menu
el_GR: Άνοιγμα μενού

en: Enables custom units.
el_GR: Ενεργοποιεί τις προσαρμοσμένες μονάδες.

[ctx: block title]
en: Login/out
el_GR: Σύνδεση/Αποσύνδεση

[ctx: block title]
en: Custom Link
el_GR: Προσαρμοσμένος σύνδεσμος

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
el_GR: Προηγούμενο

[ctx: Template name]
en: Page
el_GR: Σελίδα

[ctx: Template name]
en: Home
el_GR: Αρχική

en: Site logo.
el_GR: Λογότυπο ιστότοπου

note: translators: byline. %s: current author. translators: %s: the author.
en: by %s
el_GR: από %s

en: Search results
el_GR: Αποτελέσματα αναζήτησης

note: translators: accessibility text for the content landmark region.
en: Content
el_GR: Περιεχόμενο

en: Menu
el_GR: Μενού

[ctx: block keyword]
en: links
el_GR: σύνδεσμοι

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
el_GR: Παρουσιάστηκε σφάλμα. Το κανάλι ίσως είναι εκτός λειτουργίας. Ξαναδοκιμάστε αργότερα.

en: RSS Error:
el_GR: Σφάλμα RSS:

en: Search
el_GR: Αναζήτηση

[ctx: Word count type. Do not translate!]
note: translators: If your word count is based on single characters (e.g. East Asian characters), enter 'characters_excluding_spaces' or 'characters_including_spaces'. Otherwise, enter 'words'. Do not translate into your own language.
en: words
el_GR: λέξεις

[ctx: block title]
en: Classic
el_GR: Κλασικό

[ctx: block title]
en: Embed
el_GR: Ενσωμάτωση

[ctx: block description]
en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
el_GR: Εισάγετε  νέες ενότητες και οργανώστε το περιεχόμενο για να βοηθήσετε τους επισκέπτες (και τις μηχανές αναζήτησης) να κατανοήσουν τη δομή του περιεχομένου σας.

note: translators: Abbreviated date/time format, see https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: M j, Y g:i a
el_GR: j M, Y g:i a

en: Medium
el_GR: Μεσαίο

en: No archives to show.
el_GR: Δεν υπάρχουν αρχεία προς εμφάνιση.

en: Thanks for testing Gutenberg!
el_GR: Ευχαριστούμε για την δοκιμή του Gutenberg!

en: Help build Gutenberg
el_GR: Βοηθήστε στην κατασκευή του Gutenberg

en: The WordPress community
el_GR: Η κοινότητα του WordPress

en: Code is Poetry
el_GR: Ο Κώδικας είναι Ποίηση

en: Images &amp; Videos
el_GR: Εικόνες &amp; Βίντεο

en: Galleries
el_GR: Συλλογές Εικόνων

en: Text &amp; Headings
el_GR: Κείμενο &amp; Επικεφαλίδες

en: Welcome to the Gutenberg Editor
el_GR: Καλώς ήρθατε στον διορθωτή Gutenberg

en: Visual Editing
el_GR: Οπτική τροποποίηση

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: Small
el_GR: Μικρό

en: Select Week
el_GR: Επιλέξτε εβδομάδα

en: Select Day
el_GR: Επιλέξτε ημέρα

en: Select Month
el_GR: Επιλέξτε μήνα

en: Select Post
el_GR: Επιλέξτε άρθρο

en: No comments to show.
el_GR: Χωρίς σχόλια για εμφάνιση.

note: translators: 1: author name (inside <a> or <span> tag, based on if they have a URL), 2: post title related to this comment
en: %1$s on %2$s
el_GR: %1$s στο %2$s

en: Support
el_GR: Υποστήριξη

en: https://wordpress.org/support/plugin/gutenberg/
el_GR: https://wordpress.org/support/plugin/gutenberg

en: Select Year
el_GR: Επιλέξτε έτος

en: Archives
el_GR: Ιστορικά

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: Large
el_GR: Μεγάλο

[ctx: block description]
en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter or YouTube.
el_GR: Προσθέστε ένα μπλοκ το οποίο εμφανίζει περιεχόμενο προερχόμενο από άλλους ιστότοπους, όπως Twitter ή YouTube.

en: Pagination
el_GR: Σελιδοποίηση

note: translators: displayed when a page has an empty title.
en: (no title)
el_GR: (χωρίς τίτλο)

en: Categories
el_GR: Κατηγορίες

en: Close
el_GR: Κλείσιμο

en: Edit
el_GR: Επεξεργασία

en: Read more
el_GR: Διαβάστε περισσότερα

en: Experiments
el_GR: Πειραματικά

note: translators: ARIA label for the Block Settings Sidebar tab, not selected. translators: Text label for the Block Settings Sidebar tab. translators: Data label for the Block Settings Sidebar tab.
en: Block
el_GR: Μπλοκ

en: Demo
el_GR: Δοκιμή

en: Documentation
el_GR: Τεκμηρίωση

note: translators: %s: Duration.
en: %s from now
el_GR: %s από τώρα

note: translators: %s: Duration.
en: %s ago
el_GR: %s πριν

note: Author of the plugin
en: Gutenberg Team
el_GR: Η Ομάδα του Gutenberg

en: Select Category
el_GR: Επιλογή Κατηγορίας

note: translators: Date/Time format, see https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: F j, Y g:i a
el_GR: j F, Y g:i a

note: translators: Date format, see https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: F j, Y
el_GR: j F, Y

note: translators: %s: Minimum required version
en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
el_GR: Το Gutenberg απαιτεί το WordPress %s  ή μεταγενέστερο προκειμένου να λειτουργήσει σωστά. Παρακαλούμε, αναβαθμίστε το WordPress προτού ενεργοποιήσετε τον Gutenberg.
