Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to uk_UA translation catalogue (1245 entries)

en: %1$s <br> Settings added for the %1$s device will apply to %2$spx screens and down
uk_UA: %1$s <br>Налаштування, додані для пристрою "%1$s", застосовуватимуться до екранів шириною %2$s пікселів і менше

en: %1$s ago (%2$s)
uk_UA: %1$s тому (%2$s)

en: %1$sClick here%2$s to troubleshoot
uk_UA: %1$sНатисніть тут%2$s, щоби полагодити

en: %s Settings
uk_UA: %s Налаштування

en: %s Video Player
uk_UA: %s Відеопрогравач

en: %s Widget
uk_UA: Віджет %s

en: %s are disabled
uk_UA: Вимкнено: %s

en: &#8592; Back to WordPress Editor
uk_UA: &#8592; Повернутися до редактора WordPress

en: (more&hellip;)
uk_UA: (більше&hellip;)

en: (no title)
uk_UA: (без назви)

en: (opens in a new window)
uk_UA: (відкриється в новому вікні)

en: 3D Rotate
uk_UA: 3D обертання

en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
uk_UA: <strong>Важливо:</strong> Дуже бажано <a target="_blank" href="%s">зробити резервну копію вашої бази даних</a> перед використанням заміни URL.

en: API Key
uk_UA: Ключ API

en: Absolute
uk_UA: Абсолютно

en: Accent
uk_UA: Акцент

en: Accent Text
uk_UA: Акцентований текст

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
uk_UA: Отримайте доступ до 1500+ дивовижних іконок Font Awesome 5 і насолоджуйтесь швидшими характеристиками та гнучкістю дизайну.

en: Access denied.
uk_UA: Доступ заборонено.

en: Accessibility Improvements
uk_UA: Покращення доступності

en: Accordion
uk_UA: Акордеон

en: Accordion #1
uk_UA: Акордеон №1

en: Accordion #2
uk_UA: Акордеон №2

en: Accordion Content
uk_UA: Вміст акордеона

en: Accordion Items
uk_UA: Елементи акордеона

en: Accordion Title
uk_UA: Заголовок акордеона

en: Action not found.
uk_UA: Дії не знайдено.

en: Actions
uk_UA: Дії

en: Active
uk_UA: Діючий

en: Active Breakpoints
uk_UA: Діючі точки переходу

en: Active Color
uk_UA: Активний колір

en: Active Icon
uk_UA: Іконка активного

en: Active by default
uk_UA: Початково активний

en: Add Element
uk_UA: Додати елемент

en: Add Images
uk_UA: Додати зображення

en: Add Item
uk_UA: Додати елемент

en: Add New
uk_UA: Додати новий

en: Add New %s
uk_UA: Додати новий %s

en: Add New Container
uk_UA: Додати новий контейнер

en: Add New Landing Page
uk_UA: Додати нову цільову сторінку

en: Add New Page Template
uk_UA: Додати новий шаблон сторінок

en: Add New Section
uk_UA: Додати новий розділ

en: Add Template
uk_UA: Додати шаблон

en: Add Your Curvy Text Here
uk_UA: Додайте свій пишний текст сюди

en: Add Your Custom Code
uk_UA: Додавайте свій власний код

en: Add Your Custom Fonts
uk_UA: Додавайте свої власні шрифти

en: Add Your Custom Icons
uk_UA: Додайте власні іконки

en: Add Your Heading Text Here
uk_UA: Введіть текст заголовка

en: Add nofollow
uk_UA: Додати "nofollow"

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
uk_UA: Додайте шаблони та повторно використайте їх на своєму веб-сайті. Легко експортуйте та імпортуйте їх в будь-який інший проект для оптимізованого робочого процесу.

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
uk_UA: Додайте свій власний клас БЕЗ крапки. наприклад: my-class

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
uk_UA: Додайте свій власний "id" БЕЗ символа "#". Наприклад: my-id

en: Additional Custom Breakpoints
uk_UA: Додаткові власні точки переходу

en: Additional Options
uk_UA: Додаткові параметри

en: Adds a new Elementor content type that allows creating beautiful landing pages instantly in a streamlined workflow.
uk_UA: Додає новий тип вмісту Elementor, що дозволяє миттєво створювати прекрасні цільові сторінки в спрощеному робочому процесі.

en: Advanced
uk_UA: Додатково

en: After
uk_UA: Після

en: Alert
uk_UA: Увага

en: Alignment
uk_UA: Вирівнювання

en: All
uk_UA: Всі

en: All Icons
uk_UA: Всі іконки

en: All Landing Pages
uk_UA: Усі цільові сторінки

en: All Posts
uk_UA: Всі записи

en: Alpha
uk_UA: Альфа версія

en: Already connected.
uk_UA: Вже підключено.

en: Amount
uk_UA: Сума

en: An array of accessibility enhancements in Elementor pages.
uk_UA: Велика кількість покращень доступності на сторінках Elementor.

en: An error occurred while trying to create a kit.
uk_UA: Під час спроби створити набір сталася помилка.

en: Anchor
uk_UA: Якір

en: Animation Delay
uk_UA: Затримка анімації

en: Animation Duration
uk_UA: Тривалість анімації

en: Animation Speed
uk_UA: Швидкість анімації

en: Any Video
uk_UA: Будь-яке відео

en: Apply
uk_UA: Застосувати

en: Apply Link On
uk_UA: Застосувати посилання до

en: Apply the design and settings of another site to this one.
uk_UA: Застосувати дизайн і налаштування іншого сайту до цього.

en: Arc
uk_UA: Дуга

en: Are you sure you want to delete your Site Settings?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити свої налаштування сайту?

en: Arrows
uk_UA: Стрілки

en: Arrows and Dots
uk_UA: Стрілки та крапки

en: Artwork
uk_UA: Ілюстрація

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
uk_UA: Як бета-тестер, ви отримуватимете оновлення, які включають в себе тестову версію Elementor та її вміст прямо на вашу адресу e-mail

en: Aside
uk_UA: Замітка

en: Aspect Ratio
uk_UA: Співвідношення сторін

en: Attachment Caption
uk_UA: Підзаголовок додатку

en: Attachment Page
uk_UA: Сторінка прикріпленого файлу

en: Attributes
uk_UA: Атрибути

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
uk_UA: Атрибути дозволяють додавати власні HTML-атрибути до будь-якого елементу.

en: Auto
uk_UA: Авто

en: Auto Detect
uk_UA: Автоматичне визначення

en: Autoplay
uk_UA: Автозапуск

en: Autoplay Speed
uk_UA: Швидкість автовідтворення

en: Autosave
uk_UA: Автозбереження

en: Back
uk_UA: Назад

en: Back to Library
uk_UA: Повернутись до бібліотеки

en: Back to WordPress Editor
uk_UA: Повернутися в редактор WordPress

en: Back to default
uk_UA: Повернутися до початкового

en: Background
uk_UA: Фон

en: Background Color
uk_UA: Фоновий колір

[ctx: Background Control]
en: Angle
uk_UA: Кут

[ctx: Background Control]
en: Attachment
uk_UA: Прикріплення

[ctx: Background Control]
en: Auto
uk_UA: Автоматично

[ctx: Background Control]
en: Background Color
uk_UA: Колір фону

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
uk_UA: Резервний фон

[ctx: Background Control]
en: Background Image
uk_UA: Фонове зображення

[ctx: Background Control]
en: Background Type
uk_UA: Тип фону

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
uk_UA: Внизу центр

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
uk_UA: Внизу зліва

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
uk_UA: Внизу зправа

[ctx: Background Control]
en: Center Center
uk_UA: Центр центр

[ctx: Background Control]
en: Center Left
uk_UA: Центр зліва

[ctx: Background Control]
en: Center Right
uk_UA: Центр зправа

[ctx: Background Control]
en: Classic
uk_UA: Класичний

[ctx: Background Control]
en: Color
uk_UA: Колір

[ctx: Background Control]
en: Contain
uk_UA: Вмістити

[ctx: Background Control]
en: Cover
uk_UA: Покривати

[ctx: Background Control]
en: Custom
uk_UA: Власний

[ctx: Background Control]
en: Default
uk_UA: Початковий

[ctx: Background Control]
en: Fixed
uk_UA: Фіксовано

[ctx: Background Control]
en: Gradient
uk_UA: Градієнт

[ctx: Background Control]
en: Image
uk_UA: Зображення

[ctx: Background Control]
en: Images
uk_UA: Зображення

[ctx: Background Control]
en: Linear
uk_UA: Лінійний

[ctx: Background Control]
en: Location
uk_UA: Розташування

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
uk_UA: Не повторювати

[ctx: Background Control]
en: Position
uk_UA: Положення

[ctx: Background Control]
en: Radial
uk_UA: Радіальний

[ctx: Background Control]
en: Repeat
uk_UA: Повторювати

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
uk_UA: Повторювати горизонтально

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
uk_UA: Повторювати вертикально

[ctx: Background Control]
en: Scroll
uk_UA: Прокручувати

[ctx: Background Control]
en: Second Color
uk_UA: Другий колір

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
uk_UA: Слайдшоу

[ctx: Background Control]
en: Top Center
uk_UA: Верх Центр

[ctx: Background Control]
en: Top Left
uk_UA: Верх зліва

[ctx: Background Control]
en: Top Right
uk_UA: Верх зправа

[ctx: Background Control]
en: Type
uk_UA: Тип

[ctx: Background Control]
en: Video
uk_UA: Відео

[ctx: Background Control]
en: Video Link
uk_UA: Посилання відео

[ctx: Background Control]
en: Width
uk_UA: Ширина

[ctx: Background Control]
en: X Position
uk_UA: Позиція X

[ctx: Background Control]
en: Y Position
uk_UA: Позиція Y

en: Background Overlay
uk_UA: Накладення фону

en: Background Position
uk_UA: Розміщення фону

en: Background Size
uk_UA: Розмір фону

en: Basic
uk_UA: Базовий

en: Basic Gallery
uk_UA: Базова галерея

en: Become a Beta Tester
uk_UA: Стати бета-тестером

en: Become a super contributor by opting in to share non-sensitive plugin data and to receive periodic email updates from us.
uk_UA: Станьте супер-помічником, надавши дозвіл на відправлення неделікатних даних плагіна та на отримання періодичних оновлень від нас по e-mail.

en: Before
uk_UA: До

en: Beta
uk_UA: Бета

en: Beta Tester
uk_UA: Бета-тестер

en: Blend Mode
uk_UA: Режим змішування

en: Blob
uk_UA: Клякса

en: Blocking
uk_UA: Блокування

en: Blog
uk_UA: Блог

en: Blur
uk_UA: Розмиття

en: Body
uk_UA: Основні

en: Body Style
uk_UA: Стиль "body"

en: Body Text
uk_UA: Основний текст

en: Border
uk_UA: Межа

en: Border Color
uk_UA: Колір межі

[ctx: Border Control]
en: Border Type
uk_UA: Тип рамки

[ctx: Border Control]
en: Color
uk_UA: Колір

[ctx: Border Control]
en: Dashed
uk_UA: Штрихова

[ctx: Border Control]
en: Dotted
uk_UA: Пунктирна

[ctx: Border Control]
en: Double
uk_UA: Подвійна

[ctx: Border Control]
en: Groove
uk_UA: Паз

[ctx: Border Control]
en: Solid
uk_UA: Суцільна

[ctx: Border Control]
en: Width
uk_UA: Ширина

en: Border Radius
uk_UA: Радіус межі

en: Border Width
uk_UA: Товщина межі

en: Bottom
uk_UA: Низ

en: Bottom Center
uk_UA: Знизу по центру

en: Bottom Left
uk_UA: Внизу ліворуч

en: Bottom Right
uk_UA: Внизу праворуч

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
uk_UA: Тінь об'єкта

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
uk_UA: Внутрішня

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
uk_UA: Контур

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
uk_UA: Позиція

en: Boxed
uk_UA: У рамці

en: Breakpoint
uk_UA: Точка переходу

en: Breakpoints
uk_UA: Точки переходу

en: Bring to Front
uk_UA: На передній план

en: Build Effective Landing Pages for your business' marketing campaigns.
uk_UA: Створюйте ефективні цільові сторінки для маркетингових кампаній вашого бізнесу.

en: Build outstanding popups using Elementor Pro and get more leads, sales and subscribers.
uk_UA: Створюйте чудові виринаючі вікна за допомогою Elementor Pro і отримуйте більше потенційних клієнтів, продажів, і підписників.

en: Bundle your whole site - or just some of its elements - to be used for another website.
uk_UA: Запакуйте весь свій сайт (або лише деякі його елементи) для використання на іншому веб-сайті.

en: Button
uk_UA: Кнопка

en: Button ID
uk_UA: ID Кнопки

en: Buttons
uk_UA: Кнопки

en: Buy Button
uk_UA: Кнопка "Придбати"

en: By
uk_UA: Автор

en: By removing this template you will delete your entire Site Settings. If this template is deleted, all associated settings: Global Colors & Fonts, Theme Style, Layout, Background, and Lightbox settings will be removed from your existing site. This action can not be undone.
uk_UA: Видаливши цей шаблон ви видалите всі налаштування сайту. Якщо видалити цей шаблон, усі пов'язані налаштування: глобальні кольори та шрифти, стиль теми, компонування, фон, і лайтбокс буде видалено з вашого сайту. Це незворотня дія.

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
uk_UA: При оновленні, коли ви редагуєте сторінку, що містить іконку Font Awesome 4, Elementor перетворить її в нову іконку Font Awesome 5.

en: CSS Classes
uk_UA: Клас CSS

en: CSS Print Method
uk_UA: Метод виводу CSS

en: Can't Edit?
uk_UA: Не можете редагувати?

en: Cannot enable Safe Mode
uk_UA: Не вдається ввімкнути безпечний режим

en: Caption
uk_UA: Підпис

en: Categories
uk_UA: Категорії

en: Center
uk_UA: Центр

en: Center Center
uk_UA: По центру в центрі

en: Center Left
uk_UA: Центр ліворуч

en: Center Right
uk_UA: Посередині справа

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
uk_UA: Зміни будуть відображені в попередньому перегляді тільки після перезавантаження сторінки.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
uk_UA: Це вимкне глобальні кольори Elementor і кольори успадковуватимуться від вашої теми.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
uk_UA: Це вимкне глобальні шрифти Elementor і шрифти успадковуватимуться від вашої теми.

en: Choose File
uk_UA: Обрати файл

en: Choose Image
uk_UA: Оберіть зображення

en: Choose Mode
uk_UA: Обрати режим

en: Choose SVG
uk_UA: Обрати SVG

en: Choose Sidebar
uk_UA: Виберіть бічну колонку

en: Choose Template
uk_UA: Обрати шаблон

en: Choose Template Type
uk_UA: Виберіть тип шаблону

en: Choose Video
uk_UA: Вибрати відео

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
uk_UA: Оберіть файл JSON шаблону Elementor або .zip архів шаблонів Elementor, та додайте їх до списку шаблонів, доступних у вашій бібліотеці.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
uk_UA: Оберіть між режимом "Незабаром" (повернення коду HTTP 200) та режимом технічного обслуговування (повернення коду HTTP 503).

en: Choose description
uk_UA: Вибрати опис

en: Choose name
uk_UA: Вибрати назву

en: Circle
uk_UA: Коло

en: Clear Log
uk_UA: Очистити журнал

en: Click here
uk_UA: Натиснути тут

en: Click here to run it now
uk_UA: Натисніть, щоб запустити зараз

en: Click the media icon to upload file
uk_UA: Натисніть іконку медіа, щоби завантажити файл

en: Close
uk_UA: Закрити

en: Collect Your Form Submissions
uk_UA: Збирайте подані форми

en: Color
uk_UA: Колір

en: Color Dodge
uk_UA: Освітлення основи

en: Color Palette
uk_UA: Палітра кольорів

en: Color Palettes
uk_UA: Палітри кольорів

en: Color Sampler
uk_UA: Зразок кольору

en: Colors
uk_UA: Кольори

en: Column
uk_UA: Колонка

en: Column Position
uk_UA: Позиція колонки

en: Column Width
uk_UA: Ширина колонки

en: Columns
uk_UA: Колонки

en: Columns Gap
uk_UA: Проміжок між колонками

en: Coming Soon
uk_UA: Незабаром

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
uk_UA: Режим "Незабаром" повертає код HTTP 200, тобто сайт готовий до індексування.

en: Comments
uk_UA: Коментарі

en: Compatibility Alert
uk_UA: Попередження сумісності

en: Compatibility not specified
uk_UA: Сумісність не вказана

en: Compatibility unknown
uk_UA: Сумісність невідома

en: Compatible
uk_UA: Cумісний

en: Congrats!
uk_UA: Вітаємо!

en: Connect
uk_UA: Підключити

en: Connect & Activate
uk_UA: З'єднати та активувати

en: Connected as %s
uk_UA: Підключено як %s

en: Connected successfully.
uk_UA: Підключено успішно.

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
uk_UA: Помилка підключення до бібліотеки. Спробуйте перезавантажити сторінку та повторіть спробу

en: Contain
uk_UA: Містити

en: Container
uk_UA: Контейнер

en: Content
uk_UA: Вміст

en: Content Position
uk_UA: Позиція вмісту

en: Content Width
uk_UA: Ширина вмісту

en: Continue reading
uk_UA: Читати далі

en: Continue reading %s
uk_UA: Читати далі %s

en: Controls Color
uk_UA: Колір засобів керування

en: Convert
uk_UA: Конвертувати

en: Convert to container
uk_UA: Перетворити на контейнер

en: Cool Number
uk_UA: Гарна цифра

en: Copy
uk_UA: Копіювати

en: Copy & Paste Info
uk_UA: Копіювати та вставити інформацію

en: Could not create temporary file.
uk_UA: Не вдалося створити тимчасовий файл.

en: Counter
uk_UA: Лічильник

en: Cover
uk_UA: Обкладинка

en: Create
uk_UA: Створити

en: Create New Page
uk_UA: Створити нову сторінку

en: Create New Post
uk_UA: Створити новий запис

en: Create Template
uk_UA: Створити шаблон

en: Create Your First %s
uk_UA: Створіть ваш перший %s

en: Create Your First Page
uk_UA: Створіть вашу першу сторінку

en: Create Your First Post
uk_UA: Створіть ваш перший запис

en: Created By
uk_UA: Створено автором

en: Creation Date
uk_UA: Дата створення

en: Current Version
uk_UA: Поточна версія

en: Current Video Channel
uk_UA: Поточний канал відео

en: Custom
uk_UA: Користувацький

en: Custom Attributes
uk_UA: Користувацькі атрибути

en: Custom CSS
uk_UA: Користувацькі CSS

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
uk_UA: Власний CSS дозволяє вам додати код CSS до будь-якого віджета, та побачити як він буде відображатися, прямо в редакторі.

en: Custom Caption
uk_UA: Власний підзаголовок

en: Custom Code
uk_UA: Власний код

en: Custom Colors
uk_UA: Власні кольори

en: Custom Columns Gap
uk_UA: Власний проміжок між колонками

en: Custom Fonts
uk_UA: Власні шрифти

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
uk_UA: Власні шрифти, додавайте свої власні шрифти та використовуйте їх у ваших проектах із Elementor для створення унікальної мови бренду.

en: Custom Icons
uk_UA: Власні іконки

en: Custom URL
uk_UA: Користувацьке посилання

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
uk_UA: Користувацьке позиціонування не вважається найкращою практикою для адаптивного веб-дизайну, тому його не слід використовувати занадто часто.

en: Customizer
uk_UA: Налаштування теми

en: Danger
uk_UA: Небезпека

en: Dark
uk_UA: Темний

en: Darken
uk_UA: Темніє

en: Dashboard
uk_UA: Майстерня

[ctx: Dashboard Overview Widget Recently Date]
en: M jS
uk_UA: d.m.y

en: Dashed
uk_UA: Лінії

en: Database update process is running in the background. Taking a while?
uk_UA: Процес оновлення бази даних відбувається у фоновому режимі. Займає час?

en: Debug Bar
uk_UA: Панель налагодження

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
uk_UA: Налагоджувальна панель додає меню адміністратора, в якому перелічені всі шаблони, які використовуються на сторінці, що відображається.

en: Default
uk_UA: За замовчуванням

en: Default Device View
uk_UA: Початковий пристрій попереднього перегляду

en: Default Fonts
uk_UA: Початкові шрифти

en: Default Kit
uk_UA: Початковий набір

en: Default Page Layout
uk_UA: Початкове компонування сторінки

en: Default Page Template from your theme.
uk_UA: Початковий шаблон сторінки з вашої теми.

en: Delete
uk_UA: Видалити

en: Deprecated
uk_UA: Застаріло

en: Description
uk_UA: Опис

en: Design sites faster with a template kit that contains some or all components of a complete site, like templates, content & site settings.%1$sYou can import a kit and apply it to your site, or export the elements from this site to be used anywhere else. %2$s
uk_UA: Створюйте сайти швидше за допомогою набору шаблонів, який містить деякі або всі компоненти сайту, як-от шаблони, вміст, і налаштування сайту.%1$sВи можете імпортувати набір і застосувати його до свого сайту або експортувати елементи з цього сайту для використання в іншому місці. %2$s

en: Desktop
uk_UA: Настільний комп'ютер

en: Desktop <br> Settings added for the base device will apply to all breakpoints unless edited
uk_UA: Настільний комп'ютер <br> Налаштування, додані для базового пристрою, застосовуватимуться до всіх нередагованих точок переходу.

en: Developers, Please Note! This experiment includes some markup changes. If you've used custom code in Elementor, you might have experienced a snippet of code not running. Turning this experiment off allows you to keep prior Elementor markup output settings, and have that lovely code running again.
uk_UA: Розробники, будь ласка, зверніть увагу! Цей експеримент включає в себе деякі зміни розмітки. Якщо ви використовували власний код в Elementor, можливо, ви зіткнулися з тим, що фрагмент коду не працює. Вимкнення цього експерименту дозволяє вам повернутися до попередніх налаштувань виводу розмітки Elementor і знову запустити цей чудовий код.

en: Development
uk_UA: Розробка

en: Difference
uk_UA: Різниця

en: Direction
uk_UA: Напрямок

en: Disable
uk_UA: Відключити

en: Disable Default Colors
uk_UA: Вимкнути початкові кольори

en: Disable Default Fonts
uk_UA: Вимкнути початкові шрифти

en: Disable Safe Mode
uk_UA: Вимкнути безпечний режим

en: Disabled
uk_UA: Вимкнено

en: Discard
uk_UA: Відмінити

en: Disconnect
uk_UA: Від’єднати

en: Disconnected successfully.
uk_UA: Відключено успішно.

en: Display
uk_UA: Відображення

en: Display Percentage
uk_UA: Відображати відсотки

en: Divider
uk_UA: Розділювач

en: Docs & FAQs
uk_UA: Документація і часті питання

en: Document
uk_UA: Документ

en: Document not found.
uk_UA: Документ не знайдено.

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
uk_UA: Не покладайтесь виключно на іконки FontAwesome, які використовують усі інші! Виділіть свій сайт та свій стиль за допомогою власних іконок, які ви можете завантажити зі свого улюбленого джерела іконок.

en: Dots
uk_UA: Крапки

en: Dotted
uk_UA: Крапки

en: Double
uk_UA: Подвійна

en: Download
uk_UA: Завантажити

en: Download Button
uk_UA: Кнопка "Завантажити"

en: Download System Info
uk_UA: Завантажити інформацію про систему

en: Download image
uk_UA: Завантажити зображення

en: Downloaded file has incorrect size
uk_UA: Завантажений файл має неправильний розмір

en: Draft
uk_UA: Чернетка

en: Draft saved on %1$s by %2$s
uk_UA: Чернетка збережена %1$s автором %2$s

en: Drag & Drop
uk_UA: Перетягнути

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
uk_UA: Перетягніть файл шаблону .JSON або .zip

en: Drag widget here
uk_UA: Перетягніть віджет

en: Drop Cap
uk_UA: Буквиця

en: Duplicate
uk_UA: Дублювати

en: Duration
uk_UA: Тривалість

en: Dynamic Tags
uk_UA: Динамічні теги

en: Easy Navigation is Here!
uk_UA: Проста навігація тут як тут!

en: Edit
uk_UA: Редагувати

en: Edit Landing Page
uk_UA: Редагувати цільову сторінку

en: Edit Template
uk_UA: Редагувати шаблон

en: Edit with Elementor
uk_UA: Редагувати в Elementor

en: Editing Handles
uk_UA: Органи керування

en: Editor successfully loaded?
uk_UA: Редактор завантажено?

en: Effect
uk_UA: Ефект

en: Elementor Data Updater
uk_UA: Оновлення даних Elementor

en: Elementor Debugger
uk_UA: Налагоджувач Elementor

en: Elementor Dynamic Content
uk_UA: Динамічний вміст Elementor

en: Elementor Event Tracker
uk_UA: Відстежувач подій Elementor

en: Elementor Experiments
uk_UA: Експерименти Elementor

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
uk_UA: Бібліотека Elementor автоматично оновлюється кожного дня. Ви також можете вручну оновити її натиснувши на кнопку синхронізації.

en: Elementor Overview
uk_UA: Огляд Elementor

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
uk_UA: Elementor дозволяє приховати заголовок сторінки. Це працює для тем із селектором "h1.entry-title". Якщо селектор вашої теми відрізняється, будь ласка, введіть його вище.

en: Elementor will try to sanitize the unfiltered files, removing potential malicious code and scripts.
uk_UA: Elementor спробує очистити нефільтровані файли, видаливши потенційно шкідливий код і скрипти.

en: Elements
uk_UA: Елементи

en: Elements Usage
uk_UA: Використання елементів

en: Empty
uk_UA: Порожньо

en: Enable
uk_UA: Увімкнути

en: Enable Lightbox In Editor
uk_UA: Увімкнути лайтбокс у редакторі

en: Enable Safe Mode
uk_UA: Увімкнути безпечний режим

en: Enable Unfiltered File Uploads
uk_UA: Увімкнути завантаження нефільтрованих файлів

en: End
uk_UA: Кінець

en: End Time
uk_UA: Час завершення

en: Ending Number
uk_UA: Кінцева цифра

en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
uk_UA: Подобається %1$s? Будь ласка, залиште нам оцінку %2$s. Ми дуже цінуємо вашу підтримку!

en: Enter Template Name
uk_UA: Введіть назву шаблону

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
uk_UA: Введіть селектор батьківського елемента, відносно якого розміщатимуться розтягнені розділи (наприклад, #primary / .wrapper / main тощо). Залиште порожнім, щоби розміщати відносно ширини сторінки.

en: Enter template name (optional)
uk_UA: Введіть назву шаблону (необов'язково)

en: Enter your URL
uk_UA: Введіть ваш URL

en: Enter your code
uk_UA: Введіть свій код

en: Enter your description
uk_UA: Введіть свій опис

en: Enter your image caption
uk_UA: Введіть свій підзаголовок зображення

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
uk_UA: Введіть вашу стару та нову URL для вашого встановлення WordPress, щоб оновити всі дані Elementor (пов'язані з переміщеннями доменів або переходом на "HTTPS").

en: Enter your shortcode
uk_UA: Введіть свій короткий код

en: Enter your title
uk_UA: Введіть свій заголовок

en: Entrance Animation
uk_UA: Анімація появи

en: Error
uk_UA: Помилка

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
uk_UA: Виникла помилка. Вибрана версія недійсна. Спробуйте вибрати іншу версію.

en: Every %d minutes
uk_UA: Кожні %d хвилин

en: Excerpt
uk_UA: Уривок

en: Exclude Roles
uk_UA: Виключити ролі

en: Exclusion
uk_UA: Виняток

en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
uk_UA: Виникли проблеми з версією Elementor %s? Понизити до попередньої версії перед появою проблеми.

en: Experiments
uk_UA: Експерименти

en: Export
uk_UA: Експорт

en: Export Template
uk_UA: Експортувати шаблон

en: Export a Template Kit
uk_UA: Експорт набору шаблонів

en: Extended
uk_UA: Розширено

en: External File
uk_UA: Зовнішній файл

en: External URL
uk_UA: Зовнішній URL

en: Extra Large
uk_UA: Дуже великий

en: Extra Small
uk_UA: Дуже малий

en: FAQ Schema
uk_UA: Схема частих питань

en: Fade
uk_UA: Зникання

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
uk_UA: Не вдалося створити нового користувача для %s. Їх записи будуть віднесені до поточного користувача.

en: Failed to import %1$s %2$s
uk_UA: Не вдалося імпортувати %1$s %2$s

en: Failed to import %1$s: Invalid post type %2$s
uk_UA: Не вдалося імпортувати %1$s: недійсний тип запису %2$s

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
uk_UA: Не вдалося імпортувати автора %s. Їх записи будуть віднесені до поточного користувача.

en: Fallback
uk_UA: Резерв

en: Fallback Font Family
uk_UA: Резервне сімейство шрифтів

en: Fast
uk_UA: Швидко

en: Favorite
uk_UA: Улюблене

en: Favorites
uk_UA: Вибране

en: Feature
uk_UA: Особливість

en: Featured Image
uk_UA: Головне зображення

en: Features
uk_UA: Можливості

en: Fetching attachments is not enabled
uk_UA: Завантаження вкладень не ввімкнено

en: Field
uk_UA: Поле

en: File Path: %s
uk_UA: Шлях до файлу: %s

en: Fill
uk_UA: Заповнити

[ctx: Filter Control]
en: Blur
uk_UA: Розмиття

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
uk_UA: Яскравість

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
uk_UA: CSS фільтри

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
uk_UA: Контраст

[ctx: Filter Control]
en: Hue
uk_UA: Відтінок

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
uk_UA: Насиченість

en: Find an Expert
uk_UA: Знайти експерта

en: Finder
uk_UA: Шукач

en: Fit
uk_UA: Вмістити

en: Fit To Screen
uk_UA: За розміром екрану

en: Fixed
uk_UA: Фіксовано

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Content
uk_UA: Вирівняти вміст

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Items
uk_UA: Вирівняти елементи

[ctx: Flex Container Control]
en: Center
uk_UA: Центр

[ctx: Flex Container Control]
en: Default
uk_UA: "Default"

[ctx: Flex Container Control]
en: Direction
uk_UA: Напрямок

[ctx: Flex Container Control]
en: End
uk_UA: "End"

[ctx: Flex Container Control]
en: Flex End
uk_UA: "Flex End"

[ctx: Flex Container Control]
en: Flex Start
uk_UA: "Flex Start"

[ctx: Flex Container Control]
en: Justify Content
uk_UA: "Justify Content"

[ctx: Flex Container Control]
en: No Wrap
uk_UA: "No Wrap"

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Around
uk_UA: Простір навколо

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Between
uk_UA: Простір між

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Evenly
uk_UA: "Space Evenly"

[ctx: Flex Container Control]
en: Start
uk_UA: "Start"

[ctx: Flex Container Control]
en: Stretch
uk_UA: Розтягнути

[ctx: Flex Container Control]
en: Wrap
uk_UA: "Wrap"

[ctx: Flex Item Control]
en: Align Self
uk_UA: "Align Self"

[ctx: Flex Item Control]
en: Center
uk_UA: Центр

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom
uk_UA: "Custom"

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Order
uk_UA: Власний порядок

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Width
uk_UA: Власна ширина

[ctx: Flex Item Control]
en: Default
uk_UA: "Default"

[ctx: Flex Item Control]
en: End
uk_UA: Кінець

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Basis
uk_UA: "Flex Basis"

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Grow
uk_UA: "Flex Grow"

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Shrink
uk_UA: "Flex Shrink"

[ctx: Flex Item Control]
en: Gap
uk_UA: "Gap"

[ctx: Flex Item Control]
en: Grow
uk_UA: "Grow"

[ctx: Flex Item Control]
en: None
uk_UA: Нічого

[ctx: Flex Item Control]
en: Order
uk_UA: Порядок

[ctx: Flex Item Control]
en: Shrink
uk_UA: "Shrink"

[ctx: Flex Item Control]
en: Size
uk_UA: Розмір

[ctx: Flex Item Control]
en: Start
uk_UA: Початок

[ctx: Flex Item Control]
en: Stretch
uk_UA: Розтягнути

[ctx: Flex Item Control]
en: This control will affect contained elements only.
uk_UA: Цей елемент керування впливатиме лише на елементи, що містяться.

en: Flexbox Container
uk_UA: Контейнер Flexbox

en: Flip
uk_UA: Перевернути

en: Flip Horizontal
uk_UA: Перевернути по горизонталі

en: Flip Vertical
uk_UA: Перевернути по вертикалі

en: Flower
uk_UA: Квітка

en: Focus
uk_UA: Фокус

en: Font Awesome - Brands
uk_UA: Font Awesome - Бренди

en: Font Awesome - Regular
uk_UA: Font Awesome - Звичайний

en: Font Awesome - Solid
uk_UA: Font Awesome - Суцільний

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
uk_UA: Скрипт підтримки Font Awesome 4 (shim.js) - це скрипт, який забезпечує правильне відображення всіх раніше обраних іконок Font Awesome 4 при використанні бібліотеки Font Awesome 5.

en: Font Awesome Upgrade
uk_UA: Оновлення Font Awesome

en: Font-display property defines how font files are loaded and displayed by the browser.
uk_UA: Властивість відображення шрифтів визначає спосіб завантаження і показу файлів шрифтів браузером.

en: For Example: About
uk_UA: Наприклад: Про

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
uk_UA: Для усунення конфліктів конфігурації сервера.

en: Form
uk_UA: Форма

en: Form Fields
uk_UA: Поля форми

en: Framed
uk_UA: У рамці

en: Full Width
uk_UA: Повна ширина

en: Fullscreen
uk_UA: Повний екран

en: Future
uk_UA: Майбутнє

en: Gap
uk_UA: Проміжок

en: General
uk_UA: Загальне

en: General Settings
uk_UA: Загальні налаштування

en: Get Beta Updates
uk_UA: Отримувати Beta оновлення

en: Get Help
uk_UA: Отримати допомогу

en: Get Popup Builder
uk_UA: Отримати конструктор виринаючих вікон

en: Get a sneak peek at our in progress development versions, and help us improve Elementor to perfection. Developer Edition releases contain experimental functionality for testing purposes.
uk_UA: Погляньте на наші версії в процесі розробки, та допоможіть нам покращувати Elementor. Релізи Developer Edition містять експериментальні функції для тестування.

en: Get introduced to Elementor by watching our "Getting Started" video series. It will guide you through the steps needed to create your website. Then click to create your first page.
uk_UA: Познайомтеся з Elementor, переглянувши нашу серію відео "Початок роботи". Ці відео допоможуть вам зробити перші кроки, необхідні для створення вашого сайту. Потім натисніть, щоби створити свою першу сторінку.

en: Get more dynamic capabilities by incorporating dozens of Elementor's native dynamic tags.
uk_UA: Отримайте більше динамічних можливостей, включивши десятки динамічних тегів Elementor.

en: Get more with Elementor Pro
uk_UA: Отримайте більше з Elementor Pro

en: Getting Started
uk_UA: Почати

en: Global Colors
uk_UA: Глобальні кольори

en: Global Fonts
uk_UA: Глобальні шрифти

en: Go To
uk_UA: Перейти

en: Google (Early Access)
uk_UA: Google (ранній доступ)

en: Google Fonts Load
uk_UA: Завантаження Google Fonts

en: Google Maps
uk_UA: Карти Google

en: HTML Code
uk_UA: HTML код

en: HTML Tag
uk_UA: HTML-позначка

en: Happy To Help
uk_UA: Раді допомогти

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
uk_UA: Виникли проблеми з завантаженням Elementor? Щоби почати пошук неполадок, будь ласка, увімкніть безпечний режим.

en: Heading
uk_UA: Заголовок

en: Heading Color
uk_UA: Колір заголовку

en: Heads up, Please backup before upgrade!
uk_UA: Обережно, будь ласка, зробіть резервну копію сайту перед оновленням!

en: Height
uk_UA: Висота

en: Help
uk_UA: Допомога

en: Hexagon
uk_UA: Шестикутник

en: Hidden
uk_UA: Прихований

en: Hidden Elements
uk_UA: Приховані елементи

en: Hide
uk_UA: Сховати

en: Hide Notification
uk_UA: Сховати сповіщення

en: Hide On %s
uk_UA: Приховати на %s

en: Hide Panel
uk_UA: Сховати панель

en: Hide Title
uk_UA: Сховати заголовок

en: History
uk_UA: Історія

en: Homepage
uk_UA: Домашня сторінка

en: Horizontal
uk_UA: Горизонтально

en: Horizontal Align
uk_UA: Горизонтальне вирівнювання

en: Horizontal Orientation
uk_UA: Горизонтальна орієнтація

en: Hover
uk_UA: Наведення

en: Hover Animation
uk_UA: Анімація при наведенні

en: Hue
uk_UA: Кольоровий тон

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
uk_UA: Ура! Процес оновлення до Font Awesome 5 був успішно завершений.

en: Hurray! Your %s is live.
uk_UA: Ура! %s опубліковано.

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
uk_UA: Це опис. Натисніть кнопку "Редагувати", щоби змінити цей текст.

en: I couldn't get the plugin to work
uk_UA: Я не зміг змусити плагін працювати

en: I found a better plugin
uk_UA: Я знайшов кращий плагін

en: I have Elementor Pro
uk_UA: У мене вже є Elementor Pro

en: I no longer need the plugin
uk_UA: Мені більше не потрібен цей плагін

en: Icon
uk_UA: Іконка

en: Icon Box
uk_UA: Іконка з текстом

en: Icon Hover
uk_UA: Іконка при наведенні

en: Icon Library
uk_UA: Бібліотека іконок

en: Icon List
uk_UA: Список іконок

en: Icon Position
uk_UA: Позиція іконки

en: Icon Spacing
uk_UA: Відступ від іконки

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
uk_UA: Якщо у вас виникла проблема із завантаженням, зверніться до адміністратора сайту, щоб усунути проблему за допомогою безпечного режиму.

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
uk_UA: Якщо у вас є час, будь ласка, поділіться, чому ви деактивуєте Elementor:

en: Image
uk_UA: Зображення

en: Image Box
uk_UA: Зображення з текстом

en: Image Carousel
uk_UA: Карусель зображень

en: Image Gallery
uk_UA: Галерея зображень

en: Image Lightbox
uk_UA: Лайтбокс зображень

en: Image Overlay
uk_UA: Накладення зображення

en: Image Position
uk_UA: Позиція зображення

en: Image Size
uk_UA: Розмір зображення

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
uk_UA: Власний

[ctx: Image Size Control]
en: Full
uk_UA: Повністю

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
uk_UA: Розмір зображення

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
uk_UA: Розмір зображення

en: Image Spacing
uk_UA: Відступ від зображення

en: Image Stretch
uk_UA: Розтягування зображення

en: Images
uk_UA: Зображення

en: Import / Export Kit
uk_UA: Імпорт / Експорт наборів

en: Import Export
uk_UA: Імпорт-експорт

en: Import Now
uk_UA: Імпотувати зараз

en: Import Template
uk_UA: Імпортувати шаблон

en: Import Template to Your Library
uk_UA: Імпортувати шаблон до вашої бібліотеки

en: Import Templates
uk_UA: Імпортувати шаблони

en: Import a Template Kit
uk_UA: Імпорт набору шаблонів

en: Improve Elementor
uk_UA: Покращити Elementor

en: Improved Asset Loading
uk_UA: Покращене завантаження компонентів

en: Improved CSS Loading
uk_UA: Покращене завантаження CSS

en: In
uk_UA: До

en: Inactive
uk_UA: Неактивна

en: Inactive by default
uk_UA: Початково неактивний

en: Incompatible
uk_UA: Несумісний

en: Infinite Loop
uk_UA: Нескінченний цикл

en: Info
uk_UA: Інформація

en: Inline
uk_UA: В лінію

en: Inner Section
uk_UA: Внутрішній розділ

en: Inner Text
uk_UA: Внутрішній текст

en: Insert
uk_UA: Вставити

en: Inside
uk_UA: Всередині

en: Install & Activate
uk_UA: Встановити та активувати

en: Integrations
uk_UA: Інтеграція

en: Internal Embedding
uk_UA: Містити всередині

en: Intro Byline
uk_UA: Від кого

en: Intro Portrait
uk_UA: Лого автора

en: Intro Title
uk_UA: Заголовок

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
uk_UA: Невірні дані: ідентифікатор шаблону не може бути таким самим, як редагований шаблон. Будь ласка, виберіть інший.

en: Invalid file type
uk_UA: Невірний тип файлу

en: Invalid title
uk_UA: Невірний заголовок

en: Invert
uk_UA: Інвертувати

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
uk_UA: Схоже, що функція редакцій записів недоступна на вашому веб-сайті.

en: It's a temporary deactivation
uk_UA: Це тимчасова деактивація

en: Items
uk_UA: Елементи

en: Justified
uk_UA: За шириною

en: Keep Proportions
uk_UA: Дотримуватися пропорцій

en: Keep my settings
uk_UA: Залишити мої налаштування

en: Ken Burns Effect
uk_UA: Ефект Кена Бернса

en: Keyboard Shortcuts
uk_UA: Клавіатурні скорочення

en: Kit
uk_UA: Набір

en: Kit Library
uk_UA: Бібліотека комплектів

en: Kit not exists.
uk_UA: Комплект не існує.

en: Kit not found
uk_UA: Набір не знайдено

en: Knowledge Base
uk_UA: База знань

en: Label
uk_UA: Мітка

en: Landing Page
uk_UA: Цільова сторінка

en: Landing Pages
uk_UA: Цільові сторінки

en: Laptop
uk_UA: Ноутбук

en: Large
uk_UA: Великий

en: Last edited on %1$s by %2$s
uk_UA: Відредаговано %1$s автором %2$s

en: Layout
uk_UA: Компонування

en: Layout Settings
uk_UA: Налаштування макету

en: Lazy Load
uk_UA: Відкладене завантаження

en: Lazyload
uk_UA: Ліниве завантаження

en: Learn More
uk_UA: Дізнатись більше

en: Learn more
uk_UA: Дізнатися більше

en: Learn more about %1$sWordPress revisions%2$s
uk_UA: Дізнатися більше про %1$sредакції WordPress%2$s

en: Learn more.
uk_UA: Дізнатися більше.

en: Left
uk_UA: Ліворуч

en: Left Border Width
uk_UA: Ширина лівої межі

en: Library
uk_UA: Бібліотека

en: Light
uk_UA: Світлий

en: Lightbox
uk_UA: Лайтбокс

en: Lighten
uk_UA: Висвітлити

en: Like Button
uk_UA: Кнопка "Подобається"

en: Line
uk_UA: Лінія

en: Link
uk_UA: Посилання

en: Link Color
uk_UA: Колір посилання

en: Link Hover Color
uk_UA: Колір посилання при наведенні

en: Link Options
uk_UA: Параметри посилання

en: Link values together
uk_UA: З'єднайте значення разом

en: List
uk_UA: Список

en: List Item
uk_UA: Пункт списку

en: List Item #1
uk_UA: Пункт списку №1

en: List Item #2
uk_UA: Пункт списку №2

en: List Item #3
uk_UA: Пункт списку №3

en: Load Font Awesome 4 Support
uk_UA: Завантажити підтримку Font Awesome 4

en: Loading
uk_UA: Завантаження

en: Local
uk_UA: Локально

en: Location
uk_UA: Розташування

en: Log
uk_UA: Журнал

en: Logged In
uk_UA: Авторизовані

en: Logo
uk_UA: Лого

en: London Eye, London, United Kingdom
uk_UA: Лондонське око, Лондон, Великобританія

en: Loop
uk_UA: Цикл

en: Love using Elementor?
uk_UA: Подобається використовувати Elementor?

en: Luminosity
uk_UA: Яскравість

en: Maintenance
uk_UA: Обслуговування

en: Maintenance Mode
uk_UA: Режим технічного обслуговування

en: Maintenance Mode ON
uk_UA: Режим технічного обслуговування УВІМК

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
uk_UA: Режим "технічного обслуговування" повертає код HTTP 503, тому пошукові системи розуміють що потрібно повернуться через деякий час. Не рекомендується використовувати цей режим довше кількох днів.

en: Manage Breakpoints
uk_UA: Керувати точками переходу

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
uk_UA: Керуйте тим, що можуть редагувати ваші користувачі з Elementor

en: Managing a multi-user site?
uk_UA: Керуєте багатокористувацьким сайтом?

en: Map
uk_UA: Мапа

en: Margin
uk_UA: Відступ

en: Mask
uk_UA: Маска

en: Max Width
uk_UA: Макс. ширина

en: Media File
uk_UA: Медіафайл

en: Medium
uk_UA: Середній

en: Meet Our Attributes
uk_UA: Познайомтеся з нашими атрибутами

en: Meet Our Custom CSS
uk_UA: Знайомтеся з Власним CSS

en: Meet Our Global Widget
uk_UA: Знайомтеся з нашим глобальним віджетом

en: Meet Page Transitions
uk_UA: Зустрічайте переходи між сторінками

en: Menu
uk_UA: Меню

en: Menu Anchor
uk_UA: Якір меню

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
uk_UA: Пункт меню пропущено через неправильний слаг меню: %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
uk_UA: Пункт меню пропущено через відсутність слагу меню

en: Menus
uk_UA: Меню

en: Middle
uk_UA: Середина

en: Migrate to v3.0
uk_UA: Мігрувати до версії 3.0

en: Min Height
uk_UA: Мінімальна висота

en: Minimum Height
uk_UA: Мінімальна висота

en: Mobile
uk_UA: Мобільний

en: Mobile Browser Background
uk_UA: Фон у мобільних браузерах

en: Mobile and Tablet options cannot be deleted.
uk_UA: Мобільні та Планшетні параметри неможливо видалити.

en: Modest Branding
uk_UA: Помірний брендинг

en: More Palettes
uk_UA: Більше палітр

en: More actions
uk_UA: Більше дій

en: Motion Effects
uk_UA: Ефекти руху

en: Multiply
uk_UA: Помножити

en: Mute
uk_UA: Вимкнути звук

en: My Favorites
uk_UA: Моє улюблене

en: My Skill
uk_UA: Моє вміння

en: Name
uk_UA: Ім'я

en: Name your template
uk_UA: Назвіть свій шаблон

en: Narrow
uk_UA: Вузький

en: Navigation
uk_UA: Навігація

en: Navigation Icons Size
uk_UA: Розмір іконок навігації

en: Navigation Width
uk_UA: Ширина навігації

en: Navigator
uk_UA: Навігатор

en: Need Help
uk_UA: Потрібна допомога

en: Need More Shapes?
uk_UA: Потрібні додаткові фігури?

en: New
uk_UA: Нове

en: New Landing Page
uk_UA: Нова цільова сторінка

en: New kit have been created successfully
uk_UA: Новий набір успішно створено

en: News & Updates
uk_UA: Новини та оновлення

en: Next
uk_UA: Наступна

en: No
uk_UA: Ні

en: No Gap
uk_UA: Без проміжка

en: No History Yet
uk_UA: Історії поки немає

en: No Results Found
uk_UA: Результатів не знайдено

en: No Revisions Saved Yet
uk_UA: Ще не збережено редакцій

en: No access to editor
uk_UA: Немає доступу до редактора

en: No available experiments
uk_UA: Немає доступних експериментів

en: No header, no footer, just Elementor
uk_UA: Без заголовка, без підвалу, тільки Elementor

en: No landing pages found
uk_UA: Цільових сторінок не знайдено

en: No landing pages found in trash
uk_UA: У кошику цільових сторінок не знайдено

en: No sidebars were found
uk_UA: Бічні колонки не знайдені

en: No thanks
uk_UA: Ні, дякую

en: No-repeat
uk_UA: Не повторювати

en: None
uk_UA: Немає

en: Normal
uk_UA: Звичайний

en: Not Supported
uk_UA: Не підтримується

en: Not allowed to rollback versions
uk_UA: Не дозволено повертати версії

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
uk_UA: Примітка: параметр "Прикріплення: Фіксовано" працює тільки на комп'ютерах.

en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
uk_UA: Примітка: посилання ID приймає ТІЛЬКИ ці символи: %s

en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
uk_UA: Примітка: Цей віджет впливає лише на теми, які використовують `%s` на сторінках архівів.

en: Number
uk_UA: Номер

en: Number Prefix
uk_UA: Префікс номера

en: Number Suffix
uk_UA: Суфікс номера

en: Object Fit
uk_UA: "Object Fit"

en: Off
uk_UA: Вимкнути

en: Official Color
uk_UA: Офіційний колір

en: Offset
uk_UA: Зміщення

en: Offset X
uk_UA: Зміщення Х

en: Offset Y
uk_UA: Зміщення Y

en: On
uk_UA: Увімк.

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
uk_UA: Після заповнення вашої сторінки вмістом, це вікно надасть вам загальний огляд усіх елементів сторінки. Таким чином, ви можете легко пересувати будь-який розділ, колонку, чи віджет.

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
uk_UA: Як тільки ви почнете працювати, ви зможете повертати / скасовувати будь-які дії, які ви виконуєте в редакторі.

en: Ongoing Experiments
uk_UA: Поточні експерименти

en: Opacity
uk_UA: Прозорість

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
uk_UA: Відкривати всі посилання зображень у виринаючому вікні лайтбокса. Лайтбокс буде автоматично працювати з будь-яким посиланням, яке веде до файлу зображення.

en: Open in new window
uk_UA: Відкрити в новому вікні

en: Optimized DOM Output
uk_UA: Оптимізована DOM

en: Optional
uk_UA: Опціонально

en: Or view %1$sTrashed Items%1$s
uk_UA: Або перегляньте %1$sелементи у кошику%2$s

en: Order By
uk_UA: Сортувати за

en: Other
uk_UA: Інше

en: Out
uk_UA: Від

en: Outline
uk_UA: Контур

en: Outside
uk_UA: Зовні

en: Oval
uk_UA: Овал

en: Overflow
uk_UA: Переповнення

en: Overlay
uk_UA: Накладення

en: Padding
uk_UA: Внутрішній відступ

en: Page
uk_UA: Сторінка

en: Page Layout
uk_UA: Компонування сторінки

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
uk_UA: Полотно Elementor

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
uk_UA: Elementor Повна ширина

[ctx: Page Template]
en: Theme
uk_UA: Тема

en: Page Title Selector
uk_UA: Селектор заголовка сторінки

en: Page Transitions
uk_UA: Переходи між сторінками

en: Pages
uk_UA: Сторінки

en: Pagination
uk_UA: Поділ на сторінки

en: Panel Width
uk_UA: Ширина панелі

en: Paragraph Spacing
uk_UA: Відступ параграфів

en: Paste
uk_UA: Вставити

en: Paste Style
uk_UA: Вставити стиль

en: Paste URL or type
uk_UA: Вставте чи введіть URL

en: Path
uk_UA: Шлях

en: Path Type
uk_UA: Тип шляху

en: Pause on Hover
uk_UA: Пауза при наведенні

en: Pause on Interaction
uk_UA: Пауза при взаємодії

en: Percentage
uk_UA: Відсоток

en: Performance
uk_UA: Швидкодія

en: Perspective
uk_UA: Перспектива

en: Pin it
uk_UA: Прикріпити

en: Play Counts
uk_UA: Кількість програвань

en: Play Icon
uk_UA: Іконка програти

en: Play On Mobile
uk_UA: Відтворити на мобільному

en: Play Once
uk_UA: Грати один раз

en: Play Video
uk_UA: Відтворити відео

en: Play Video about
uk_UA: Відтворити відео про

en: Player Controls
uk_UA: Керування плеєром

en: Please Note! The "Improved Asset Loading" mode reduces the amount of code that is loaded on the page by default. When activated, parts of the infrastructure code will be loaded dynamically, only when needed. Keep in mind that activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
uk_UA: Будь ласка, зверніть увагу! Режим "Покращене завантаження компонентів" зменшує кількість коду, який початково завантажується на сторінці. При активації частини коду інфраструктури завантажуватимуться динамічно, лише за потреби. Майте на увазі, що активація цього експерименту може спричинити конфлікти з несумісними плагінами.

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
uk_UA: Будь ласка, зауважте: ми не радимо оновлювати до бета-версії на працюючих сайтах.

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows %1$sA-z 0-9%2$s & underscore chars without spaces.
uk_UA: Переконайтеся що ID унікальний і ще не використовується на сторінці, де відображається ця форма. Це поле дозволяє %1$sA-z 0-9%2$s і символи підкреслення без пробілів.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
uk_UA: Зверніть увагу, що процес оновлення може привести до того, що деякі з іконок Font Awesome 4, які раніше використовувалися, будуть виглядати трохи інакше через незначні зміни дизайну, внесені Font Awesome.

en: Please note!
uk_UA: Будь ласка, зауважте!

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG & JSON included) is a potential security risk.
uk_UA: Будь ласка, зверніть увагу! Дозвіл на завантаження будь-яких файлів (включаючи SVG та JSON) становить потенційну загрозу безпеці.

en: Please share the reason
uk_UA: Будь ласка, поділіться причиною

en: Please share which plugin
uk_UA: Будь ласка, поділіться який саме плагін

en: Plugin
uk_UA: Плагін

en: Plugins
uk_UA: Плагіни

en: Plus
uk_UA: Плюс

en: Popular
uk_UA: Популярний

en: Popups
uk_UA: Виринаючі вікна

en: Position
uk_UA: Розташування

en: Post
uk_UA: Запис

en: Post Types
uk_UA: Типи записів

en: Poster
uk_UA: Постер

en: Posts
uk_UA: Записи

en: Preferences
uk_UA: Вподобання

en: Preview
uk_UA: Переглянути

en: Preview Changes
uk_UA: Переглянути зміни

en: Previous
uk_UA: Попередній

en: Primary
uk_UA: Основний

en: Primary Color
uk_UA: Основний колір

en: Primary Headline
uk_UA: Основний заголовок

en: Privacy Mode
uk_UA: Приватний режим

en: Privacy Policy
uk_UA: Політика конфіденційності

en: Pro
uk_UA: Про

en: Progress Bar
uk_UA: Індикатор виконання

en: Publish
uk_UA: Опублікувати

en: Published
uk_UA: Опубліковано

en: Quick Feedback
uk_UA: Швидкий відгук

en: Quit
uk_UA: Вийти

en: Random
uk_UA: Випадково

en: Rating
uk_UA: Рейтинг

en: Rating Scale
uk_UA: Рейтингова шкала

en: Read More
uk_UA: Читати далі

en: Read More Text
uk_UA: Текст "Читати далі"

en: Recently Edited
uk_UA: Нещодавно відредаговано

en: Recreate Kit
uk_UA: Відтворити набір

en: Redo
uk_UA: Повторити

en: Regenerate CSS & Data
uk_UA: Оновити CSS і дані

en: Regenerate Files & Data
uk_UA: Оновити файли та дані

en: Reinstall
uk_UA: Перевстановити

en: Release Candidate
uk_UA: Реліз-кандидат

en: Remote
uk_UA: Віддалено

en: Remote file is too large, limit is %s
uk_UA: Віддалений файл завеликий, обмеження %s

en: Remote server did not respond
uk_UA: Віддалений сервер не відповідав

en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
uk_UA: Віддалений сервер повернув неочікуваний результат: %1$s (%2$s)

en: Remove
uk_UA: Видалити

en: Reorder
uk_UA: Впорядкувати

en: Repeat
uk_UA: Повторити

en: Repeat-x
uk_UA: Повторити горизонтально

en: Repeat-y
uk_UA: Повторювати вертикально

en: Replace URL
uk_UA: Замінити URL

en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
uk_UA: Запит не виконано через помилку: %1$s (%2$s)

en: Rerun Update Script
uk_UA: Запустити скрипт оновлення ще раз

en: Reset
uk_UA: Скинути

en: Reset Data
uk_UA: Скинути дані

en: Responsive
uk_UA: Aдаптивний

en: Responsive Mode
uk_UA: Адаптивний режим

en: Responsive Preview
uk_UA: Адаптивний перегляд

en: Reverse Columns
uk_UA: Зворотний порядок колонок

en: Revision
uk_UA: Редакція

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
uk_UA: Історія редакцій дозволяє зберігати попередні версії вашої роботи та відновлювати їх у будь-який час.

en: Revisions
uk_UA: Редакції

en: Right
uk_UA: Праворуч

en: Role Excluded
uk_UA: Роль виключена

en: Role Manager
uk_UA: Менеджер ролей

en: Roles
uk_UA: Ролі

en: Rollback Version
uk_UA: Версія для повернення

en: Rollback to Previous Version
uk_UA: Повернення до попередньої версії

en: Rotate
uk_UA: Повернути

en: Round
uk_UA: Кругле

en: Rounded
uk_UA: Заокруглено

en: Rows Gap
uk_UA: Проміжок між рядками

en: Safe Mode
uk_UA: Безпечний режим

en: Safe Mode ON
uk_UA: Безпечний режим УВІМК

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
uk_UA: Безпечний режим дозволяє усунути неполадки, лише завантаживши редактор, не завантажуючи тему або будь-який інший плагін.

en: Saturation
uk_UA: Насиченість

en: Save
uk_UA: Зберегти

en: Save Draft
uk_UA: Зберегти

en: Save Options
uk_UA: Зберегти параметри

en: Save as Template
uk_UA: Зберегти як Шаблон

en: Saved Color
uk_UA: Збережений колір

en: Saved Templates
uk_UA: Збережені шаблони

en: Scale
uk_UA: Масштаб

en: Scale X
uk_UA: Масштаб X

en: Scale Y
uk_UA: Масштаб Y

en: Screen
uk_UA: Екран

en: Search
uk_UA: Пошук

en: Search Landing Pages
uk_UA: Пошук цільових сторінок

en: Search Templates:
uk_UA: Пошук шаблонів:

en: Search Widget...
uk_UA: Шукати віджет…

en: Search Widget:
uk_UA: Шукати віджет:

en: Secondary
uk_UA: Другорядний

en: Secondary Color
uk_UA: Другорядний колір

en: Secondary Headline
uk_UA: Другорядний заголовок

en: Section
uk_UA: Розділ

en: Sections
uk_UA: Розділи

en: Select
uk_UA: Обрати

en: Select File
uk_UA: Обрати файл

en: Select Icon
uk_UA: Вибрати іконку

en: Select one or go ahead and %1$screate one%2$s now.
uk_UA: Виберіть один або %1$sстворіть%2$s.

en: Select the type of template you want to work on
uk_UA: Виберіть тип шаблону, з яким ви хочете працювати

en: Self Hosted
uk_UA: Власний хостинг

en: Separator
uk_UA: Роздільник

en: Set custom attributes for the link element. Separate attribute keys from values using the | (pipe) character. Separate key-value pairs with a comma.
uk_UA: Задайте власні атрибути для посилання. Відокремлюйте ключі атрибута від значень за допомогою символу | (вертикальна риска). Розділяйте пари ключ-значення комою.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
uk_UA: Встановіть, скільки слайдів прокручуються за один раз.

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
uk_UA: Встановіть світлий або темний режим або використовуйте функцію автоматичного виявлення, щоб синхронізувати його з налаштуваннями ОС.

en: Set the way Google Fonts are being loaded by selecting the font-display property (Default: Auto).
uk_UA: Налаштуйте спосіб завантаження шрифтів Google, обравши властивість "font-display" (початкове значення: автоматично).

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
uk_UA: Перевести весь веб-сайт в режим ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ, тобто сайт тимчасово офлайн, або режим НЕЗАБАРОМ, тобто сайт офлайн, поки він не буде готовий до запуску.

en: Sets the default space between widgets (Default: 20px)
uk_UA: Встановлює початковий простір між віджетами (початково: 20 пікселів)

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140px)
uk_UA: Встановлює початкову ширину області вмісту (початково: 1140 пікселів)

en: Settings
uk_UA: Налаштування

en: Shadow
uk_UA: Тінь

en: Shape
uk_UA: Форма

en: Shape Divider
uk_UA: Фігурний роздільник

[ctx: Shapes]
en: Arrow
uk_UA: Стрілка

[ctx: Shapes]
en: Book
uk_UA: Книга

[ctx: Shapes]
en: Clouds
uk_UA: Хмари

[ctx: Shapes]
en: Curve
uk_UA: Вигин

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
uk_UA: Асиметричний вигин

[ctx: Shapes]
en: Drops
uk_UA: Краплі

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
uk_UA: Непрозорість віяла

[ctx: Shapes]
en: Mountains
uk_UA: Гори

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
uk_UA: Піраміди

[ctx: Shapes]
en: Split
uk_UA: Розрив

[ctx: Shapes]
en: Tilt
uk_UA: Нахил

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
uk_UA: Непрозорість нахилу

[ctx: Shapes]
en: Triangle
uk_UA: Трикутник

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
uk_UA: Асиметричний трикутник

[ctx: Shapes]
en: Waves
uk_UA: Хвилі

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
uk_UA: Хвилястий пензель

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
uk_UA: Хвилястий візерунок

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
uk_UA: Зигзаг

en: Share
uk_UA: Поділитись

en: Share Button
uk_UA: Кнопка "Поділитися"

en: Share on Facebook
uk_UA: Поділитися в Facebook

en: Share on Twitter
uk_UA: Поділитися в Twitter

en: Shortcode
uk_UA: Короткий код

en: Show
uk_UA: Показати

en: Show / Hide Panel
uk_UA: Показати/Сховати панель

en: Show Path
uk_UA: Показати шлях

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
uk_UA: Показувати органи керування при наведенні на кнопку редагування елемента.

en: Sidebar
uk_UA: Бічна колонка

en: Sign Up
uk_UA: Зареєструватися

en: Single
uk_UA: Окремий

en: Site
uk_UA: Сайт

en: Site Description
uk_UA: Опис сайту

en: Site Favicon
uk_UA: Фавікон сайту

en: Site Identity
uk_UA: Ідентичність сайту

en: Site Logo
uk_UA: Логотип сайту

en: Site Name
uk_UA: Назва сайту

en: Site Settings
uk_UA: Налаштування сайту

en: Size
uk_UA: Розмір

en: Sketch
uk_UA: Опис

en: Skew X
uk_UA: Нахил X

en: Skew Y
uk_UA: Нахил Y

en: Skin
uk_UA: Зовнішність

en: Skip
uk_UA: Пропустити

en: Slide
uk_UA: Слайд

en: Slides to Scroll
uk_UA: Прокручування слайдів

en: Slides to Show
uk_UA: Показ слайдів

en: Slow
uk_UA: Повільно

en: Small
uk_UA: Маленький

en: Social Icons
uk_UA: Соціальні іконки

en: Solid
uk_UA: Суцільний

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
uk_UA: Деякі ваші плагіни не тестувалися з останньою версією %1$s (%2$s). Щоб уникнути проблем, переконайтеся, що всі вони оновлені та сумісні, перед оновленням %1$s.

en: Some of your theme files are missing.
uk_UA: Деякі файли вашої теми відсутні.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
uk_UA: Вибачте, цей тип файлів не дозволений із міркувань безпеки.

en: Source
uk_UA: Джерело

en: Space
uk_UA: Простір

en: Space Around
uk_UA: Простір навколо

en: Space Between
uk_UA: Простір між

en: Space Evenly
uk_UA: Розмістити рівномірно

en: Spacer
uk_UA: Роздільник

en: Spacing
uk_UA: Відступи

en: Specify a start time (in seconds)
uk_UA: Вкажіть час початку (в сек.)

en: Specify an end time (in seconds)
uk_UA: Вкажіть час завершення (в сек.)

en: Spiral
uk_UA: Спіраль

en: Spread
uk_UA: Поширення

en: Square
uk_UA: Квадрат

en: Stable
uk_UA: Стабільна версія

en: Stable Features
uk_UA: Стабільні функції

en: Stacked
uk_UA: Скласти

en: Star Rating
uk_UA: Зірки рейтингу

en: Stars
uk_UA: Зірки

en: Start
uk_UA: Початок

en: Start Export
uk_UA: Почати експорт

en: Start Import
uk_UA: Почніть імпорт

en: Start Time
uk_UA: Час початку

en: Start designing your page and you will be able to see the entire revision history here.
uk_UA: Почніть розробку вашої сторінки, і ви зможете переглянути всю історію редакцій тут.

en: Starting Number
uk_UA: Початкова цифра

en: Starting Point
uk_UA: Початкова точка

en: Status
uk_UA: Статус

en: Status: %s
uk_UA: Статус: %s

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
uk_UA: Залишайтесь на зв'язку! Дуже скоро з'явиться ще більше вражаючих шаблонів.

en: Still experiencing issues?
uk_UA: Проблеми залишилися?

en: Stretch
uk_UA: Розтягнути

en: Stretch Section
uk_UA: Розтягнути розділ

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
uk_UA: Розтягнути розділ до повної ширини сторінки використовуючи JS.

en: Stretched Section Fit To
uk_UA: Розтягнути розділ відносно

en: Stroke
uk_UA: Інсульт

en: Stroke Color
uk_UA: Колір контуру

en: Structure
uk_UA: Структура

en: Style
uk_UA: Стиль

en: Submissions
uk_UA: Подання

en: Success
uk_UA: Успіх

en: Suggested Videos
uk_UA: Пропоновані відео

en: Suggested favicon dimensions: 512 × 512 pixels.
uk_UA: Пропоновані розміри фавікона: 512 × 512 пікселів.

en: Suggested image dimensions: %1$s × %2$s pixels.
uk_UA: Пропоновані розміри зображення: %1$s× %2$s пікселів.

en: Super Admin
uk_UA: Супер адмін

en: Sure! I'd love to help
uk_UA: Звичайно! Я хотів би допомогти

en: Swap
uk_UA: Обмін

en: Switch Editor Loader Method
uk_UA: Перемкнути метод завантажувача редактора

en: Switch to Revisions tab for older versions
uk_UA: Перейдіть на вкладку "Редакції" для старіших версій

en: Sync Library
uk_UA: Синхронізувати бібліотеку

en: System
uk_UA: Система

en: System Colors
uk_UA: Системні кольори

en: System Fonts
uk_UA: Системні шрифти

en: System Info
uk_UA: Інформація про систему

[ctx: System Info]
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
uk_UA: Якщо ви хочете змінити початковий код вашої теми, то ми рекомендуємо використовувати <a href="%s">тему-нащадка</a>.

[ctx: System Info]
en: We recommend setting memory to at least %1$s. (%2$s or higher is preferred) For more information, read about <a href="%3$s">how to increase memory allocated to PHP</a>.
uk_UA: Ми рекомендуємо встановити ліміт пам’яті щонайменше %1$s (бажано %2$s або більше). Для отримання додаткової інформації почитайте про те, <a href="%3$s">як збільшити обсяг пам'яті, виділеної для PHP</a>.

en: Tab #1
uk_UA: Вкладка №1

en: Tab #2
uk_UA: Вкладка №2

en: Tab Content
uk_UA: Вміст вкладки

en: Tab Title
uk_UA: Заголовок вкладки

en: Tablet
uk_UA: Планшет

en: Tabs
uk_UA: Вкладки

en: Tabs Items
uk_UA: Елементи вкладок

en: Template
uk_UA: Шаблон

en: Template Kits
uk_UA: Набори шаблонів

en: Template Library
uk_UA: Бібліотека шаблонів

[ctx: Template Library]
en: Add New
uk_UA: Додати новий

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
uk_UA: Додати новий шаблон

[ctx: Template Library]
en: All Categories
uk_UA: Всі категорії

[ctx: Template Library]
en: All Templates
uk_UA: Всі шаблони

[ctx: Template Library]
en: Categories
uk_UA: Категорії

[ctx: Template Library]
en: Category
uk_UA: Категорія

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
uk_UA: Редагувати шаблон

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
uk_UA: Сортувати за категоріями

[ctx: Template Library]
en: My Templates
uk_UA: Мої шаблони

[ctx: Template Library]
en: New Template
uk_UA: Новий шаблон

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
uk_UA: Шаблони не знайдені

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
uk_UA: У кошику шаблонів не знайдено

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
uk_UA: Збережені шаблони

[ctx: Template Library]
en: Search Template
uk_UA: Шукати шаблон

[ctx: Template Library]
en: Template
uk_UA: Шаблон

[ctx: Template Library]
en: Templates
uk_UA: Шаблони

[ctx: Template Library]
en: Type
uk_UA: Тип

[ctx: Template Library]
en: View Template
uk_UA: Переглянути шаблон

en: Template not exist.
uk_UA: Шаблон не існує.

en: Tested up to %s version
uk_UA: Перевірено до версії %s

en: Testimonial
uk_UA: Відгук

en: Text
uk_UA: Текст

en: Text Align
uk_UA: Вирівнювання тексту

en: Text Color
uk_UA: Колір тексту

en: Text Direction
uk_UA: Напрям тексту

en: Text Editor
uk_UA: Текстовий редактор

en: Text Path
uk_UA: Шлях тексту

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
uk_UA: Тінь

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
uk_UA: Тінь тексту

en: Text Stroke
uk_UA: Контур тексту

[ctx: Text Stroke Control]
en: Text Stroke
uk_UA: Контур тексту

en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s!
uk_UA: Аргумент %1$s застарів з версії %2$s!

en: The Elementor Website Builder has it all: drag and drop page builder, pixel perfect design, mobile responsive editing, and more. Get started now!
uk_UA: У конструкторі сайтів Elementor є все: візуальний конструктор сторінок, піксельно досконалий дизайн, адаптивне редагування для мобільних пристроїв і багато іншого. Почніть зараз!

en: The Global value you are trying to use is not available.
uk_UA: Глобальне значення, яке ви намагаєтесь використовувати, недоступне.

en: The ID of Menu Anchor.
uk_UA: Ідентифікатор якоря меню.

en: The Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Get Elementor Pro and start designing your popups today.
uk_UA: Конструктор виринаючих вікон дає вам змогу скористатися всіма дивовижними функціями Elementor, щоби можна було створювати красиві та ефективні виринаючі вікна. Придбайте версію Pro і почніть розробляти свої виринаючі вікна сьогодні.

en: The `theme-color` meta tag will only be available in supported browsers and devices.
uk_UA: Мета-тег `theme-color` буде доступний тільки в підтримуваних браузерах і пристроях.

en: The current version of Elementor doesn't have any experimental features . if you're feeling curious make sure to come back in future versions.
uk_UA: Поточна версія Elementor не має експериментальних функцій. Якщо вам цікаво, обов’язково поверніться сюди в наступних версіях.

en: The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
uk_UA: Процес оновлення бази даних завершено. Дякуємо за оновлення до останньої версії!

en: The file does not exist, please try again.
uk_UA: Файлу не існує, будь ласка, спробуйте ще раз.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
uk_UA: Проблему, ймовірно, спричинив один із ваших плагінів або тема.

en: The latest update includes some substantial changes across different areas of the plugin. We highly recommend you %1$sbackup your site before upgrading%2$s, and make sure you first update in a staging environment
uk_UA: Останнє оновлення містить значні зміни в різних областях плагіна. Ми наполегливо рекомендуємо вам %1$sстворити резервну копію свого сайту перед оновленням%2$s і спочатку спробувати оновити його тестову копію.

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
uk_UA: Список запасних шрифтів, якщо обраний шрифт недоступний.

en: The preview could not be loaded
uk_UA: Попередній перегляд не вдалося завантажити

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
uk_UA: На цьому сервері не встановлено чи не активовано ImageMagick або GD. Будь-яка з цих бібліотек необхідна для WordPress щоби мати можливість змінювати розмір зображень. Будь ласка, зверніться до адміністратора вашого сервера, щоби увімкнути їх, перш ніж продовжувати.

en: The upgrade process includes a database update
uk_UA: Процес оновлення включає оновлення бази даних

en: The uploaded file could not be moved
uk_UA: Не вдалося перемістити завантажений файл

en: Theme
uk_UA: Тема

en: Theme Builder
uk_UA: Конструктор тем

en: Themes
uk_UA: Теми

en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
uk_UA: Доступна нова версія Elementor Page Builder. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Переглянути деталі версії %3$s</a> або <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">оновити зараз</a>.

en: There was a problem setting your site logo
uk_UA: Виникла проблема з налаштуванням логотипу вашого сайту

en: There was a problem uploading your file
uk_UA: Під час завантаження файлу виникла проблема

en: There was an error when reading this WXR file
uk_UA: Під час читання цього файлу WXR сталася помилка

en: There's already an active kit.
uk_UA: Вже є діючий набір.

en: These enhancements may include some markup changes to existing elementor widgets
uk_UA: Ці покращення можуть включати в себе деякі зміни розмітки існуючих віджетів Elementor

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
uk_UA: Цей ID стане CSS ID, який ви маєте використати на своїй сторінці, без символа #.

en: This Post
uk_UA: Цей запис

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
uk_UA: Дія необоротна і не може бути скасована шляхом повернення до попередніх версій.

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
uk_UA: Це зображення замінить фонове відео у випадку, якщо відео не вдалося завантажити.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
uk_UA: Скоріш за все, це не файл WXR; номер версії WXR відсутній або неправильний

en: This file is not allowed for security reasons.
uk_UA: Цей файл не дозволений з міркувань безпеки.

en: This is an Alert
uk_UA: Це попередження

en: This is the heading
uk_UA: Це заголовок

en: This tag has no settings.
uk_UA: Ця мітка немає налаштувань.

en: This template includes the header, full-width content and footer
uk_UA: Цей шаблон включає заголовок, вміст на всю ширину, та підвал

en: Thousand Separator
uk_UA: Роздільник тисяч

en: Title
uk_UA: Заголовок

en: Title & Description
uk_UA: Заголовок та опис

en: Title HTML Tag
uk_UA: HTML-тег заголовка

en: Title Style
uk_UA: Стиль заголовку

en: Titles
uk_UA: Заголовки

en: To achieve full height Container use %s.
uk_UA: Щоб досягти повної висоти контейнера, використовуйте %s.

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
uk_UA: Щоб увімкнути режим технічного обслуговування, вам слід встановити шаблон для сторінки режиму технічного обслуговування.

en: To use an experiment or feature on your site, simply click on the dropdown next to it and switch to Active. You can always deactivate them at any time. %1$sLearn More.%2$s
uk_UA: Для використання експерименту чи функції на свому сайті, просто натисніть біля нього на випадаюче меню та оберіть "Діючий". Ви будь-коли можете його вимкнути. %1$sДізнатися більше.%2$s

en: Toggle
uk_UA: Перемикач

en: Toggle #1
uk_UA: Елемент №1

en: Toggle #2
uk_UA: Елемент №2

en: Toggle Content
uk_UA: Вміст перемикача

en: Toggle Items
uk_UA: Елементи перемикача

en: Toggle Title
uk_UA: Заголовок перемикача

en: Token Expired.
uk_UA: Термін дії токена закінчився.

en: Toolbar Icons Size
uk_UA: Розмір іконок панелі інструментів

en: Tools
uk_UA: Інструменти

en: Top
uk_UA: Верх

en: Top Center
uk_UA: Зверху по центру

en: Top Left
uk_UA: Вгорі ліворуч

en: Top Right
uk_UA: Вгорі праворуч

en: Transform
uk_UA: Трансформувати

en: Transition
uk_UA: Перехід

en: Transition Duration
uk_UA: Тривалість переходу

en: Trend
uk_UA: Тенденція

en: Triangle
uk_UA: Трикутник

en: Try out Elementor Pro and design your forms visually with one powerful tool.
uk_UA: Спробуйте Elementor Pro та створюйте свої форми візуально за допомогою одного потужного інструменту.

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
uk_UA: Увімкніть "Бета-тестер", щоб отримувати сповіщення про наявність нової бета-версії Elementor або Elementor Pro. Бета-версія не буде встановлюватися автоматично. У вас завжди буде можливість її ігнорувати.

en: Type
uk_UA: Тип

en: Type to find anything in Elementor
uk_UA: Введіть щось, щоби шукати в Elementor

en: Typography
uk_UA: Типографія

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
uk_UA: З великої літери

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
uk_UA: Оформлення

[ctx: Typography Control]
en: Family
uk_UA: Сімейство

[ctx: Typography Control]
en: Italic
uk_UA: Курсив

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
uk_UA: Відстань між літерами

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
uk_UA: Перекреслення

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
uk_UA: Висота рядка

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
uk_UA: Малими літерами

[ctx: Typography Control]
en: None
uk_UA: Нічого

[ctx: Typography Control]
en: Normal
uk_UA: Нормальний

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
uk_UA: Похилий

[ctx: Typography Control]
en: Overline
uk_UA: Лінія вище

[ctx: Typography Control]
en: Size
uk_UA: Розмір

[ctx: Typography Control]
en: Style
uk_UA: Стиль

[ctx: Typography Control]
en: Transform
uk_UA: Трансформувати

[ctx: Typography Control]
en: Typography
uk_UA: Типографія

[ctx: Typography Control]
en: Underline
uk_UA: Підкреслений

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
uk_UA: Великими літерами

[ctx: Typography Control]
en: Weight
uk_UA: Товщина

[ctx: Typography Control]
en: Word Spacing
uk_UA: Відступ між словами

en: UI Color
uk_UA: Колір інтерфейсу

en: UI Hover Color
uk_UA: Колір інтерфейсу при наведенні

en: UI Theme
uk_UA: Тема інтерфейсу

en: URL
uk_UA: URL-адреса

en: Undo
uk_UA: Скасувати

en: Unknown
uk_UA: Невідомо

en: Unleash the full power of Elementor's features and web creation tools.
uk_UA: Розкрийте всю потужність функцій та інструментів Elementor.

en: Unlinked values
uk_UA: Непов'язані значення

en: Unmarked Color
uk_UA: Колір невідміченого

en: Unmarked Style
uk_UA: Стиль невідміченого

en: Update Notification
uk_UA: Оновити сповіщення

en: Update Now
uk_UA: Оновити зараз

en: Update Site Address (URL)
uk_UA: Оновити адресу сайту (URL)

en: Update changes to page
uk_UA: Оновити зміни до сторінки

en: Upgrade
uk_UA: Оновлення

en: Upgrade Now
uk_UA: Придбати

en: Upgrade To Font Awesome 5
uk_UA: Оновитись до Font Awesome 5

en: Upload
uk_UA: Завантажити

en: Upload SVG
uk_UA: Завантажити SVG

en: Usage Data Sharing
uk_UA: Відправка даних про використання

en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
uk_UA: Використовуйте віджет %s та десятки інших професійних функцій, щоби розширити свій набір інструментів і створювати сайти швидше та краще.

en: Use Elementor Pro and enjoy unlimited integrations, visual design, templates and more.
uk_UA: Використовуйте Elementor Pro та насолоджуйтеся необмеженою інтеграцією, візуальним дизайном, шаблонами тощо.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
uk_UA: Використовувати зовнішні файли CSS для всіх створених таблиць стилів. Оберіть цей параметр для кращої продуктивності (рекомендовано).

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
uk_UA: Використовувати внутрішні CSS, вбудовані в "head" сторінки. Для усунення конфліктів конфігурації сервера та керування середовищами розробки.

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
uk_UA: Використовуйте шаблони для створення різних частин вашого сайту та повторного використання їх одним кліком, коли це необхідно.

en: User Preferences
uk_UA: Користувацькі налаштування

en: Username
uk_UA: Ім'я користувача

en: Users
uk_UA: Користувачі

en: Using Elementor & Contact Form 7?
uk_UA: Використовуєте Elementor та Contact Form 7?

en: Using WooCommerce?
uk_UA: Використовуєте WooCommerce?

en: Using popups on your site?
uk_UA: Використовуєте popups на вашому сайті?

en: Version Control
uk_UA: Керування версіями

en: Vertical
uk_UA: Вертикально

en: Vertical Align
uk_UA: Вертикальне вирівнювання

en: Vertical Alignment
uk_UA: Вертикальне вирівнювання

en: Vertical Orientation
uk_UA: Вертикальна орієнтація

en: Vertical Position
uk_UA: Вертикальна позиція

en: Video
uk_UA: Відео

en: Video Info
uk_UA: Інформація про відео

en: Video Options
uk_UA: Параметри відео

en: Video Tutorials
uk_UA: Відео-уроки

en: View
uk_UA: Перегляд

en: View Elementor Documentation
uk_UA: Переглянути документацію Elementor

en: View Elementor Video Tutorials
uk_UA: Переглянути відео-посібники Elementor

en: View Elementor version %s details
uk_UA: Переглянути деталі Elementor версії %s

en: View Landing Page
uk_UA: Переглянути цільову сторінку

en: Visibility
uk_UA: Видимість

en: Visual Player
uk_UA: Візуальний програвач

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
uk_UA: Зачекайте! Не вимикайте Elementor. Для того, щоб плагін працював, потрібно активувати як Elementor, так і Elementor Pro.

en: Want to design better MailChimp forms?
uk_UA: Хочете створювати кращі форми MailChimp?

en: Want to give access only to content?
uk_UA: Хочете надати доступ лише до вмісту?

en: Want to learn more about the Elementor library?
uk_UA: Хочете дізнатись більше про бібліотеку Elementor?

en: Warning
uk_UA: Увага

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
uk_UA: Попередження: будь ласка, створіть резервну копію бази даних, перш ніж понижувати версію.

en: Warning: This will reset your current Global Fonts and Colors, and will migrate your previous settings from v2.x versions.
uk_UA: Попередження: Це скине ваші поточні глобальні шрифти та кольори і перенесе ваші попередні налаштування з версій 2.x.

en: Watch the Full Guide
uk_UA: Переглянути весь посібник

en: Wave
uk_UA: Хвиля

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
uk_UA: Наполегливо рекомендуємо створити резервну копію бази даних перед виконанням цього оновлення.

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
uk_UA: Рекомендуємо ввімкнути цю функцію тільки якщо ви розумієте пов'язані ризики безпеки.

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
uk_UA: На жаль щось пішло не так. Клацніть "Дізнатися більше" та дотримуйтесь кожного з кроків, щоби швидко це вирішити.

en: Web Designer
uk_UA: Веб-дизайнер

en: Weight
uk_UA: Вага

en: Welcome to Elementor
uk_UA: Ласкаво просимо в Elementor

en: When you turn on privacy mode, YouTube/Vimeo won't store information about visitors on your website unless they play the video.
uk_UA: Коли ви вмикаєте режим приватності, YouTube/Vimeo не зберігатиме інформацію про відвідувачів вашого сайту, якщо тільки вони не відтворюють відео.

en: Who Can Access
uk_UA: У кого є доступ

en: Wide
uk_UA: По ширині

en: Wider
uk_UA: Ширше

en: Widescreen
uk_UA: Широкий екран

en: Widgets Panel
uk_UA: Панель віджетів

en: Widgets Space
uk_UA: Відступ віджетів

en: Width
uk_UA: Ширина

en: With Elementor Pro, you can control user access and make sure no one messes up your design.
uk_UA: За допомогою Elementor Pro ви можете контролювати доступ користувачів і переконатися, що ніхто не зіпсує ваш дизайн.

en: With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
uk_UA: З WooCommerce Builder від Elementor Pro ви зможете створювати свій магазин без коду!

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
uk_UA: За допомогою цієї функції ви можете зберегти віджет як глобальний, а потім додати його до кількох областей. Всі області будуть редаговані з одного місця.

en: Word Spacing
uk_UA: Відступ між словами

en: X Anchor Point
uk_UA: Точка прив’язки X

en: X Position
uk_UA: Позиція X

en: XL
uk_UA: Дуже великий

en: Y Anchor Point
uk_UA: Точка прив’язки Y

en: Y Position
uk_UA: Позиція Y

en: Yes
uk_UA: Так

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
uk_UA: Ви можете скопіювати наступну інформацію як простий текст за допомогою комбінації клавіш Ctrl+C / Ctrl+V:

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
uk_UA: Ви можете обрізати початковий розмір зображення до будь-якого розміру. Ви також можете встановити єдине значення для висоти або ширини для того, щоби зберегти початкове співвідношення розміру.

en: You can enable it from the %1$sElementor settings page%2$s.
uk_UA: Ви можете увімкнути його на %1$sсторінці налаштувань Elementor%2$s.

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute,
    				please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
uk_UA: Ви створили більше 10-ти сторінок із Elementor. Чудова робота! Якщо ви маєте вільну хвилинку, будь ласка, допоможіть нам, залишивши п'ятизірковий відгук на WordPress.org.

en: You don't have permissions to download this file
uk_UA: У вас немає дозволів на завантаження цього файлу

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
uk_UA: Посилання на YouTube/Vimeo або посилання на відео-файл (рекомендується mp4).

en: Your Email
uk_UA: Ваш email

en: Your site database needs to be updated to the latest version.
uk_UA: База даних вашого сайту повинна бути оновлена до останньої версії.

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
uk_UA: Схоже, що на вашому сайті відсутній файл .htaccess.

en: You’re missing out!
uk_UA: Ви втрачаєте можливість!

en: Zero size file downloaded
uk_UA: Завантажено файл нульового розміру

en: Zoom
uk_UA: Збільшити

en: e.g. Web Designer
uk_UA: наприклад, Веб-дизайнер

en: or
uk_UA: або

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
uk_UA: d.m о H:i

[ctx: revision date format]
en: M j, H:i
uk_UA: d.m о H:i

[ctx: shapes]
en: Arrows
uk_UA: Стрілки

[ctx: shapes]
en: Curly
uk_UA: Фігурний

[ctx: shapes]
en: Curved
uk_UA: Вигнутий

[ctx: shapes]
en: Dots
uk_UA: Крапки

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
uk_UA: Ялинка

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
uk_UA: Півкруги

[ctx: shapes]
en: Leaves
uk_UA: Листя

[ctx: shapes]
en: Multiple
uk_UA: Декілька

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
uk_UA: Паралелограм

[ctx: shapes]
en: Pluses
uk_UA: Плюси

[ctx: shapes]
en: Rectangles
uk_UA: Прямокутники

[ctx: shapes]
en: Rhombus
uk_UA: Ромби

[ctx: shapes]
en: Slashes
uk_UA: Розрізи

[ctx: shapes]
en: Squared
uk_UA: Квадратний

[ctx: shapes]
en: Squares
uk_UA: Квадрати

[ctx: shapes]
en: Stripes
uk_UA: Смужки

[ctx: shapes]
en: Trees
uk_UA: Дерева

[ctx: shapes]
en: Tribal
uk_UA: Племінний

[ctx: shapes]
en: Wavy
uk_UA: Хвилястий

[ctx: shapes]
en: Zigzag
uk_UA: Зигзаг

en: you are not allowed to perform this action
uk_UA: вам не дозволено виконувати цю дію
