Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (1132 entries)

en: Next Arrow Icon
ja_JP: 次へ矢印アイコン

en: Previous Arrow Icon
ja_JP: 戻る矢印アイコン

en: Horizontal Position
ja_JP: 水平位置

en: Vertical Position
ja_JP: 垂直位置

en: Dismiss Icon
ja_JP: 閉じるアイコン

[ctx: Flex Container Control]
en: Gap between elements
ja_JP: 要素間の間隔

en: Gap between elements
ja_JP: 要素間の間隔

en: Improvement
ja_JP: 改善

en: Performance
ja_JP: パフォーマンス

en: Try it out
ja_JP: お試しください

en: Improve your site’s performance score.
ja_JP: サイトのパフォーマンススコアを改善しましょう。

en: There was a problem setting your site name
ja_JP: サイト名の設定にエラーが発生しました

en: Container Padding
ja_JP: コンテナのパディング

en: All Posts
ja_JP: 投稿一覧

en: Feature
ja_JP: おすすめ

en: This Post
ja_JP: この投稿

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Upgrade Now
ja_JP: 今すぐアップグレード

en: you are not allowed to perform this action
ja_JP: この操作を実行することは許可されていません

en: Bold
ja_JP: 太字

en: Container
ja_JP: コンテナ

en: Convert
ja_JP: 変換

en: Pagination
ja_JP: ページ送り

en: Reorder
ja_JP: 並べ替え

en: Lazyload
ja_JP: 画像遅延ロード

en: Flip Horizontal
ja_JP: 水平に反転

en: Flip Vertical
ja_JP: 垂直に反転

en: Log
ja_JP: ログ

en: Privacy Policy
ja_JP: プライバシーポリシー

en: Rotate X
ja_JP: 回転 X

en: Rotate Y
ja_JP: 回転 Y

en: Skew
ja_JP: 傾斜

en: Skew X
ja_JP: スキュー X

en: Transform
ja_JP: 変換

en: X Anchor Point
ja_JP: X アンカーポイント

en: Y Anchor Point
ja_JP: Y アンカーポイント

en: Luminosity
ja_JP: 光度

en: Saturation
ja_JP: 彩度

en: Lighten
ja_JP: 比較（明）

en: Darken
ja_JP: 比較（暗）

en: Overlay
ja_JP: オーバーレイ

en: Screen
ja_JP: 画面

en: Invalid URL
ja_JP: 無効な URL

note: translators: %s: Device name.
en: Hide On %s
ja_JP: %sで隠す

en: Multiply
ja_JP: 乗算

en: Favorites
ja_JP: お気に入り

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Sections
ja_JP: セクション

en: API Key
ja_JP: API キー

en: Compatible
ja_JP: 互換性あり

en: Incompatible
ja_JP: 互換性なし

en: Compatibility unknown
ja_JP: 互換性不明

en: No-repeat
ja_JP: 繰り返しなし

en: Y Position
ja_JP: 縦位置

en: Bottom Right
ja_JP: 右下

en: Round
ja_JP: 円形

en: Repeat
ja_JP: 繰り返し

en: X Position
ja_JP: 横位置

en: Bottom Left
ja_JP: 左下

en: Top Right
ja_JP: 右上

en: Top Left
ja_JP: 左上

en: Center Center
ja_JP: 中央/中央

en: Hexagon
ja_JP: 六角形

en: Optional
ja_JP: オプション

en: Swap
ja_JP: スワップ

en: FAQ Schema
ja_JP: FAQ スキーマ

en: Using popups on your site?
ja_JP: サイトでポップアップを使用していますか？

en: Mask
ja_JP: マスク

en: Sketch
ja_JP: スケッチ

en: Flower
ja_JP: 花

en: Widescreen
ja_JP: ワイドスクリーン

en: Import Export Template Kit
ja_JP: インポートエクスポートテンプレートキット

en: Bottom Center
ja_JP: 下部中央

en: Center Left
ja_JP: 中央左

en: Center Right
ja_JP: 中央右

en: Repeat-x
ja_JP: 横方向に繰り返し

en: Repeat-y
ja_JP: 縦方向に繰り返し

en: Scale
ja_JP: 縮尺変更

en: Top Center
ja_JP: 上部中央

en: Triangle
ja_JP: 三角

en: Start Import
ja_JP: インポートを開始

en: Start Export
ja_JP: エクスポートを開始

en: Template Kits
ja_JP: テンプレートキット

en: Import a Template Kit
ja_JP: テンプレートキットをインポート

en: Export a Template Kit
ja_JP: テンプレートキットをエクスポート

en: Using WooCommerce?
ja_JP: WooCommerce をお使いですか ?

en: Using Elementor & Contact Form 7?
ja_JP: Elementor と Contact Form 7をお使いですか ?

en: Import / Export Kit
ja_JP: インポート / エクスポートキット

en: The uploaded file could not be moved
ja_JP: アップロードしたファイルを移動できませんでした

note: translators: %s: Max file size.
en: Remote file is too large, limit is %s
ja_JP: リモートファイルが大きすぎます。上限は %s です

en: Downloaded file has incorrect size
ja_JP: ダウンロードしたファイルのサイズが間違っています

en: Zero size file downloaded
ja_JP: サイズが0のファイルをダウンロードしました

en: Remote server did not respond
ja_JP: リモートサーバーからの返答がありません

note: translators: 1: HTTP error message, 2: HTTP error code.
en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
ja_JP: リモートサーバーから次のような予期しない結果が返ってきました: %1$s (%2$s)

note: translators: 1: WordPress error message, 2: WordPress error code.
en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
ja_JP: 次のエラーによりリクエストが失敗しました: %1$s (%2$s)

en: Could not create temporary file.
ja_JP: 一時ファイルを作成できませんでした。

en: Invalid file type
ja_JP: 無効なファイル形式

en: Fetching attachments is not enabled
ja_JP: 添付ファイルの取り込みが有効化されていません

note: translators: %s: Menu slug.
en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
ja_JP: 不正なメニュースラッグのため、メニュー項目をスキップしました: %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
ja_JP: メニュースラッグが存在しないため、メニュー項目をスキップしました

note: translators: 1: Term taxonomy, 2: Term name. translators: 1: Post type singular label, 2: Post title. translators: 1: Taxonomy name, 2: Term name.
en: Failed to import %1$s %2$s
ja_JP: %1$s %2$s のインポートに失敗しました

note: translators: %s: Category name.
en: Failed to import category %s
ja_JP: カテゴリー「%s」のインポートに失敗しました

note: translators: %s: Tag name.
en: Failed to import post tag %s
ja_JP: 投稿タグ「%s」のインポートに失敗しました

en: The file does not exist, please try again.
ja_JP: ファイルが存在しません。もう一度お試しください。

en: There was an error when reading this WXR file
ja_JP: WXR ファイルを読み込む際にエラーが発生しました。

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
ja_JP: これは WXR ファイルではないようです。WXR のバージョン番号がない、または無効です

note: translators: %s: Post author.
en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
ja_JP: 投稿者「%s」をインポートできませんでした。現在のユーザーが投稿の執筆者となります。

en: Text Direction
ja_JP: テキストの方向

en: Arc
ja_JP: アーク

en: Word Spacing
ja_JP: 文字間隔

en: Wave
ja_JP: 波

en: Path
ja_JP: パス

en: Show Path
ja_JP: パスを表示

en: Oval
ja_JP: 楕円形

en: Spiral
ja_JP: 螺旋

note: translators: %s: Author display name.
en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
ja_JP: 新規ユーザー「%s」を作成できませんでした。現在のユーザーが投稿者となります。

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ja_JP: このファイルタイプはセキュリティ上の理由から、許可されていません。

en: Only works for YouTube videos.
ja_JP: YouTube 動画のみ対応しています。

en: Alpha
ja_JP: アルファ版

en: Beta
ja_JP: ベータ版

en: Install & Activate
ja_JP: インストールと有効化

en: Find an Expert
ja_JP: エキスパートを探す

en: Experiments
ja_JP: 実験中

en: Development
ja_JP: 開発版

en: Accessibility Improvements
ja_JP: アクセシビリティの改善

en: Release Candidate
ja_JP: RC 版

en: Stable
ja_JP: 安定版

en: Status: %s
ja_JP: ステータス: %s

en: No available experiments
ja_JP: 利用可能な実験はありません

en: Inactive by default
ja_JP: デフォルトで無効

en: Active by default
ja_JP: デフォルトで有効

en: To use an experiment on your site, simply click on the dropdown next to it and switch to Active. You can always deactivate them at any time.
ja_JP: サイトで実験的機能を使用するには、サイトの横にあるドロップダウンをクリックして「有効」に切り替えます。いつでも無効’化できます。

en: These enhancements may include some markup changes to existing elementor widgets
ja_JP: これらの機能強化には、既存の Elementor ウィジェットへのマークアップの変更が含まれる場合があります

en: An array of accessibility enhancements in Elementor pages.
ja_JP: Elementor ページのアクセシビリティ拡張機能の配列。

en: Developers, Please Note! This experiment includes some markup changes. If you've used custom code in Elementor, you might have experienced a snippet of code not running. Turning this experiment off allows you to keep prior Elementor markup output settings, and have that lovely code running again.
ja_JP: 開発者の方はお読みください。この実験には、いくつかのマークアップの変更が含まれています。 Elementor でカスタムコードを使用したことがある場合は、コードのスニペットが実行されない可能性があります。この実験を無効化にすると以前の Elementor マークアップ出力設定が維持され、そのコードを再度実行できます。

en: Improved Asset Loading
ja_JP: アセット読み込みの改善

en: Compatibility Alert
ja_JP: 互換性アラート

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: View Landing Page
ja_JP: ランディングページを表示

en: Edit Landing Page
ja_JP: ランディングページを編集

en: All Landing Pages
ja_JP: すべてのランディングページ

en: Search Landing Pages
ja_JP: ランディングページを検索

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: Landing Pages
ja_JP: ランディングページ

en: Landing Page
ja_JP: ランディングページ

en: No landing pages found
ja_JP: ランディングページが見つかりません

en: Add New Landing Page
ja_JP: 新規ランディングページを追加

note: translators: %s: Elementor plugin name.
en: Tested up to %s version
ja_JP: %sバージョンまでテスト済み

en: No landing pages found in trash
ja_JP: ゴミ箱でランディングページが見つかりませんでした

en: New Landing Page
ja_JP: 新しいランディングページ

en: Custom Columns Gap
ja_JP: カスタム列ギャップ

en: Build Effective Landing Pages for your business' marketing campaigns.
ja_JP: あなたのビジネスのマーケティングキャンペーンのための効果的なランディングページを構築します。

en: Keep my settings
ja_JP: 設定を保持

en: Are you sure you want to delete your Site Settings?
ja_JP: 本当にサイト設定を削除してもよいですか ?

[ctx: Page Template]
en: Theme
ja_JP: テーマ

en: The Global value you are trying to use is not available.
ja_JP: 使用しようとしているグローバル値は使用できません。

en: Choose SVG
ja_JP: SVG を選択

note: Description of the plugin
en: The Elementor Website Builder has it all: drag and drop page builder, pixel perfect design, mobile responsive editing, and more. Get started now!
ja_JP: Elementor Website Builder には、ドラッグ & ドロップページビルダー、ピクセルパーフェクトデザイン、モバイルレスポンシブ編集など、すべてが揃っています。今すぐ始めましょう！

en: Migrate to v3.0
ja_JP: v3.0へ変換

en: Rerun Update Script
ja_JP: 更新スクリプトを再実行

en: Warning: This will reset your current Global Fonts and Colors, and will migrate your previous settings from v2.x versions.
ja_JP: 警告: この操作を行うと、v2.x からの設定が読み込まれるため、現在設定されているグローバルフォントと色の設定がリセットされます。

en: Breakpoint
ja_JP: ブレークポイント

en: Global Colors
ja_JP: グローバルカラー

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Fill
ja_JP: 塗りつぶし

en: Layout Settings
ja_JP: レイアウト設定

en: Site Description
ja_JP: サイト説明

en: Site Identity
ja_JP: サイト基本情報

en: Site Logo
ja_JP: サイトロゴ

en: Site Settings
ja_JP: サイト設定

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: User Preferences
ja_JP: ユーザー設定

en: Suggested favicon dimensions: 512 × 512 pixels.
ja_JP: 推奨ファビコンサイズ: 512 × 512 ピクセル。

en: Site Name
ja_JP: サイト名

en: Site Favicon
ja_JP: サイトのファビコン

en: Saved Color
ja_JP: 保存済みの色

en: Optimized DOM Output
ja_JP: 最適化済み DOM 出力

en: Heads up, Please backup before upgrade!
ja_JP: アップグレード前にバックアップしてください。

en: Default Page Layout
ja_JP: デフォルトページレイアウト

en: Choose name
ja_JP: 名前を選択

en: Breakpoints
ja_JP: ブレークポイント

en: Choose description
ja_JP: 説明を選択

en: Panel Width
ja_JP: パネル幅

en: Items
ja_JP: 商品

en: Fallback Font Family
ja_JP: 代替フォントファミリー

en: Mobile Browser Background
ja_JP: モバイルブラウザー背景

en: Apply Link On
ja_JP: リンクを適用する

en: Rows Gap
ja_JP: 行ギャップ

en: The `theme-color` meta tag will only be available in supported browsers and devices.
ja_JP: `theme-color` メタタグは、対応ブラウザーと端末のみで使用できます。

en: Error
ja_JP: エラー

en: Reset Data
ja_JP: データをリセット

en: Watch the Full Guide
ja_JP: 完全ガイドを見る

en: Click the media icon to upload file
ja_JP: ファイルをアップロードするにはメディアアイコンをクリック

en: Get introduced to Elementor by watching our "Getting Started" video series. It will guide you through the steps needed to create your website. Then click to create your first page.
ja_JP: "Getting Started" 動画シリーズで Elementor の紹介をご覧ください。この動画シリーズでは、サイトを作成するために必要なステップをご案内します。そして、クリックして最初のページを作成しましょう。

en: Enable Unfiltered File Uploads
ja_JP: フィルタリングされていないファイルのアップロードを有効化

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
ja_JP: 読み込みの問題が発生している場合は、サイト管理者に連絡してセーフモードを使用して問題をトラブルシューティングしてください。

en: Buttons
ja_JP: ボタン

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Attributes
ja_JP: 属性

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Fullscreen
ja_JP: フルスクリーン

en: Draft
ja_JP: 下書き

en: Share on Twitter
ja_JP: Twitter で共有

en: Share on Facebook
ja_JP: Facebook で共有

en: Toolbar Icons Size
ja_JP: ツールバーのアイコンサイズ

en: Dynamic Tags
ja_JP: 動的タグ

en: Download image
ja_JP: 画像をダウンロード

en: Custom Attributes
ja_JP: カスタム属性

en: Body
ja_JP: 本文

en: Field
ja_JP: フィールド

en: Paragraph Spacing
ja_JP: 段落間隔

en: Click here to run it now
ja_JP: 今すぐ実行するにはここをクリック

en: Kit
ja_JP: キット

en: Form Fields
ja_JP: フォームフィールド

en: Focus
ja_JP: フォーカス

en: Elementor Dynamic Content
ja_JP: Elementor 動的コンテンツ

en: Default Kit
ja_JP: デフォルトキット

en: Alt
ja_JP: 代替テキスト (alt)

note: translators: %s: Widget title.
en: %s Widget
ja_JP: %s ウィジェット

en: Share
ja_JP: シェア

en: Navigation Icons Size
ja_JP: ナビゲーションアイコンのサイズ

en: You’re missing out!
ja_JP: 見逃していますよ。

en: Pin it
ja_JP: ピンする

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
ja_JP: このアップグレードを実行する前に、データベースをバックアップすることを強くおすすめします。

note: translators: %s: Widget title.
en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
ja_JP: %s ウィジェットと数十個のプロ機能を使用してツールボックスを拡張し、サイトをより速く、より良く構築しましょう。

en: The upgrade process includes a database update
ja_JP: アップグレードプロセスには、データベースの更新が含まれます

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
ja_JP: 属性を使用すると、任意の要素にカスタム HTML 属性を追加できます。

en: Meet Our Attributes
ja_JP: 属性を活用しませんか

en: See it in action
ja_JP: 動作を見る

en: See it in Action
ja_JP: 動作を見る

en: With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
ja_JP: Elementor Pro の WooCommerce Builder を使用すると、コーディング不要でストアをデザインできます。

en: Already connected.
ja_JP: 接続済みです。

en: Pause on Interaction
ja_JP: 操作で一時停止

note: translators: %s: Video provider
en: %s Video Player
ja_JP: %s 動画プレーヤー

en: Background Size
ja_JP: 背景サイズ

en: Usage Data Sharing
ja_JP: 使用状況データの共有

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
ja_JP: ライブラリへの接続に失敗しました。ページを再読み込みしてもう一度お試しください

note: translators: %s: Remote user.
en: Connected as %s
ja_JP: %s として接続

en: Light
ja_JP: ライト

en: Auto Detect
ja_JP: 自動検出

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
ja_JP: ライトモードまたはダークモードを設定するか、自動検出を使用してOSの設定と同期します。

en: Preferences
ja_JP: 設定

en: Cover
ja_JP: カバー

en: Auto
ja_JP: 自動

en: UI Theme
ja_JP: UI テーマ

en: Enable Lightbox In Editor
ja_JP: エディターで Lightbox を有効化

en: Contain
ja_JP: 含む

en: Background Position
ja_JP: 背景位置

en: Dark
ja_JP: ダーク

en: Add Your Custom Icons
ja_JP: カスタムアイコンを追加

en: Custom Icons
ja_JP: カスタムアイコン

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
ja_JP: 他の人も使っている FontAwesome アイコンだけに頼ることはありません。お気に入りのアイコンソースからカスタムアイコンをアップロードし、独自のサイトやスタイルを手に入れましょう。

en: Transition
ja_JP: トランジション

[ctx: Background Control]
en: Images
ja_JP: 画像

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
ja_JP: スライドショー

[ctx: Background Control]
en: Video
ja_JP: 動画

en: Clear Log
ja_JP: ログを消去

en: Duration
ja_JP: 期間

en: Add Element
ja_JP: 要素を追加

en: Post
ja_JP: 投稿

en: Previous
ja_JP: 前

en: Reinstall
ja_JP: 再インストール

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
ja_JP: エラーが発生しました。選択したバージョンは無効です。別のバージョンを選択してください。

[ctx: shapes]
en: Zigzag
ja_JP: ジグザグ

[ctx: shapes]
en: Tribal
ja_JP: トライバル

[ctx: shapes]
en: Trees
ja_JP: 木

[ctx: shapes]
en: Squares
ja_JP: スクエア

[ctx: shapes]
en: Stripes
ja_JP: ストライプ

[ctx: shapes]
en: Leaves
ja_JP: 葉

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
ja_JP: 半円

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
ja_JP: モミの木

[ctx: shapes]
en: Dots
ja_JP: ドット

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
ja_JP: 平行四辺形

[ctx: shapes]
en: Rhombus
ja_JP: ひし形

[ctx: shapes]
en: Pluses
ja_JP: プラス

[ctx: shapes]
en: Arrows
ja_JP: 矢印

en: Out
ja_JP: 外

en: Next
ja_JP: 次

en: Amount
ja_JP: 金額

[ctx: shapes]
en: Squared
ja_JP: 四角

[ctx: shapes]
en: Rectangles
ja_JP: 長方形

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
ja_JP: 動画を読み込めなかった場合、このカバー画像に置き換わります。

en: In
ja_JP: カテゴリー:

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
ja_JP: YouTube/Vimeo のリンクまたは動画ファイル (mp4 推奨)。

[ctx: shapes]
en: Wavy
ja_JP: 波形

[ctx: shapes]
en: Multiple
ja_JP: 複数

en: Ken Burns Effect
ja_JP: Ken Burns エフェクト

[ctx: shapes]
en: Curved
ja_JP: カーブ

en: Basic Gallery
ja_JP: ベーシックギャラリー

[ctx: shapes]
en: Slashes
ja_JP: スラッシュ

en: Play On Mobile
ja_JP: モバイルで再生

[ctx: shapes]
en: Curly
ja_JP: カール

en: Line
ja_JP: 線

note: translators: %s: Path to .htaccess file.
en: File Path: %s
ja_JP: ファイルパス: %s

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Your Email
ja_JP: メールアドレス

en: Get Beta Updates
ja_JP: ベータアップデートを取得

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
ja_JP: 関連するセキュリティリスクを理解している場合のみ、この機能を有効にすることをお勧めします。

en: Template not exist.
ja_JP: テンプレートが存在しません。

en: Deprecated
ja_JP: 非推奨

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
ja_JP: Font Awesome 5 へのアップグレードプロセスは正常に完了しました。

en: Upgrade To Font Awesome 5
ja_JP: Font Awesome 5 へのアップグレード

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
ja_JP: このアクションは元に戻せないため、以前のバージョンにロールバックして元に戻すことはできません。

en: Font Awesome Upgrade
ja_JP: Font Awesome アップグレード

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
ja_JP: Font Awesome 4サポートスクリプト（shim.js）は、Font Awesome 5ライブラリの使用中に、以前に選択されたすべてのFont Awesome 4アイコンが正しく表示されるようにするスクリプトです。

en: Load Font Awesome 4 Support
ja_JP: Font Awesome 4サポートの読み込み

en: Some of your theme files are missing.
ja_JP: 一部のテーマファイルがありません。

en: Choose Video
ja_JP: 動画を選択

en: Icon Library
ja_JP: アイコンライブラリー

en: All Icons
ja_JP: アイコン一覧

en: Document not found.
ja_JP: 文書が見つかりません。

en: Upload SVG
ja_JP: SVG をアップロード

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
ja_JP: サイトの .htaccess ファイルが見つからないようです。

en: Responsive visibility will take effect only on preview or live page, and not while editing in Elementor.
ja_JP: レスポンシブ表示はプレビューやライブページでのみ有効で、Elementor での編集中は使えません。

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
ja_JP: ベータテスターになると、Elementor のテストバージョンとそのコンテンツを含む更新がメールに直接届きます

en: Need Help
ja_JP: お困りですか ?

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
ja_JP: 1,500個を超える素晴らしい Font Awesome 5アイコンにアクセスして、より高速なパフォーマンスとデザインの柔軟性をお楽しみください。

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
ja_JP: アップグレードすると、Font Awesome 4アイコンを含むページを編集するたびに、Elementor はそれを新しい Font Awesome 5アイコンに変換します。

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG & JSON included) is a potential security risk.
ja_JP: ご注意ください。任意のファイル (SVG と JSON を含む) のアップロードを許可することは、潜在的なセキュリティリスクです。

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
ja_JP: アップグレードのプロセスにより、Font Awesome によるマイナーなデザイン変更の影響で、以前に使用していた Font Awesome 4のアイコンの一部が少し変わったように見えることがありますのでご注意ください。

en: Elementor will try to sanitize the unfiltered files, removing potential malicious code and scripts.
ja_JP: Elementor はフィルタリングされていないファイルをサニタイズし、潜在的な悪意のあるコードやスクリプトを除去しようとします。

en: Sign Up
ja_JP: 登録

en: Play Once
ja_JP: 一回再生

en: This file is not allowed for security reasons.
ja_JP: このファイルはセキュリティ上の理由のため許可されていません。

en: Get Help
ja_JP: ヘルプ

en: Super Admin
ja_JP: 特権管理者

en: Offset
ja_JP: オフセット

en: Absolute
ja_JP: 絶対

en: Hidden
ja_JP: 非表示

en: Vertical Align
ja_JP: 垂直方向に整列

en: Space Around
ja_JP: 周りのスペース

en: Vertical Orientation
ja_JP: 垂直方向

en: Fixed
ja_JP: 固定

en: Space Evenly
ja_JP: 均等に配置

en: Please note!
ja_JP: ご注意ください。

en: Overflow
ja_JP: オーバーフロー

en: Motion Effects
ja_JP: モーション効果

en: Horizontal Orientation
ja_JP: 水平方向

en: Horizontal Align
ja_JP: 水平方向に整列

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
ja_JP: カスタム配置は、レスポンシブ Web デザインのベストプラクティスとはみなされていないため、あまり頻繁に使用しないでください。

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
ja_JP: この問題は、おそらくプラグインまたはテーマのいずれかが原因でした。

note: translators: %s: Accepted chars.
en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
ja_JP: 注: ID リンクではこれらの文字のみが許可されています: %s

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
ja_JP: Elementor の読み込みに問題がありますか？ セーフモードを有効にしてトラブルシューティングを行ってください。

en: Choose File
ja_JP: ファイルを選択

en: External URL
ja_JP: 外部 URL

en: Read More
ja_JP: 続きを読む

note: translators: %s: Current post name.
en: Continue reading %s
ja_JP: 続きを読む %s

[ctx: Template Library]
en: Category
ja_JP: カテゴリー

[ctx: Template Library]
en: Categories
ja_JP: カテゴリー

[ctx: Template Library]
en: Templates
ja_JP: テンプレート

[ctx: Background Control]
en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Popups
ja_JP: ポップアップ

en: Theme Builder
ja_JP: テーマビルダー

en: Safe Mode ON
ja_JP: セーフモード ON

en: Continue reading
ja_JP: 続きを読む

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
ja_JP: カテゴリーで絞り込み

en: Safe Mode
ja_JP: セーフモード

en: (more&hellip;)
ja_JP: (さらに&hellip;)

en: Read More Text
ja_JP: 「続きを読む」テキスト

[ctx: Background Control]
en: Y Position
ja_JP: 縦位置

[ctx: Background Control]
en: X Position
ja_JP: 横位置

en: Get Popup Builder
ja_JP: ポップアップビルダーを入手

en: Enable Safe Mode
ja_JP: セーフモードを有効化

en: Order By
ja_JP: 並び順

[ctx: Template Library]
en: All Categories
ja_JP: カテゴリー一覧

en: Disable Safe Mode
ja_JP: セーフモードを無効化

en: Can't Edit?
ja_JP: 編集できませんか ?

note: translators: %s: The `the_content` function.
en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
ja_JP: 注: このウィジェットはアーカイブページで「%s」 を使用しているテーマにのみ適用されます。

en: Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Go pro and start designing your popups today.
ja_JP: ポップアップビルダーでは、Elementor の素晴らしい機能をすべて活用して、美しくコンバージョン率の高いポップアップを作成できます。プロ版にアップグレードして、今すぐポップアップのデザインを始めましょう。

note: translators: %d: Interval in minutes.
en: Every %d minutes
ja_JP: %d分毎

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
ja_JP: 保存済みテンプレート

en: Elementor Data Updater
ja_JP: Elementor データ更新ツール

en: Cannot enable Safe Mode
ja_JP: セーフモードを有効化できません

en: Still experiencing issues?
ja_JP: まだ問題が解決していませんか ?

en: Location
ja_JP: 所在地

en: Editor successfully loaded?
ja_JP: エディターが正しく読み込まれましたか ?

en: Your site database needs to be updated to the latest version.
ja_JP: サイトのデータベースを最新バージョンに更新する必要があります。

en: The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
ja_JP: データベースの更新プロセスが完了しました。最新バージョンにアップデートしていただきありがとうございます。

en: Not Supported
ja_JP: サポートされていません

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Stars
ja_JP: スター

en: Outline
ja_JP: アウトライン

en: Quit
ja_JP: 終了

en: Keyboard Shortcuts
ja_JP: キーボードショートカット

en: Customizer
ja_JP: カスタマイザー

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Homepage
ja_JP: ホームページ

en: Rating
ja_JP: 評価

en: Menus
ja_JP: メニュー

en: Show / Hide Panel
ja_JP: 表示/非表示 パネル

en: Connected successfully.
ja_JP: 正常に接続されました。

en: Redo
ja_JP: やり直す

en: Undo
ja_JP: 元に戻す

en: Disconnect
ja_JP: 接続解除

en: Disconnected successfully.
ja_JP: 正常に切断されました。

en: Custom Caption
ja_JP: カスタムキャプション

en: Star Rating
ja_JP: スター評価

en: Go To
ja_JP: 移動

en: Future
ja_JP: 将来

en: Finder
ja_JP: ファインダー

en: Any Video
ja_JP: 任意の動画

en: Attachment Caption
ja_JP: 添付ファイルのキャプション

en: Connect
ja_JP: 連携

en: Unmarked Style
ja_JP: マークのないスタイル

en: Unmarked Color
ja_JP: マークのない色

en: Rating Scale
ja_JP: 評価尺度

en: Current Video Channel
ja_JP: 現在の動画チャンネル

en: Type to find anything in Elementor
ja_JP: 入力して Elementor 内を全検索

en: Create
ja_JP: 生成

en: Poster
ja_JP: ポスター

en: Skip
ja_JP: スキップ

en: Debug Bar
ja_JP: デバッグバー

en: Congrats!
ja_JP: おめでとうございます !

en: Getting Started
ja_JP: はじめてみよう

en: Empty
ja_JP: 空

en: Navigator
ja_JP: ナビゲーター

en: Welcome to Elementor
ja_JP: Elementor へようこそ

en: Editing Handles
ja_JP: ハンドルの編集

en: Paste URL or type
ja_JP: URL を貼り付けるか、入力

en: Hide Notification
ja_JP: 通知を非表示

en: Enter your URL
ja_JP: URL を入力

en: Inner Section
ja_JP: 内部セクション

en: Lazy Load
ja_JP: 遅延読み込み

[ctx: Filter Control]
en: Hue
ja_JP: 色相

en: Create Your First Post
ja_JP: 最初の投稿を作成

en: Create Your First Page
ja_JP: 最初のページを作成

en: Easy Navigation is Here!
ja_JP: Easy Navigation 登場 !

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
ja_JP: 吾輩は猫である。名前はまだない。どこで生れたか頓と見当がつかぬ。何でも薄暗いじめじめした所でニャーニャー泣いていた事だけは記憶している。

en: Happy To Help
ja_JP: お力になれて、嬉しいです

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
ja_JP: 要素の編集ボタンにカーソルを合わせると、編集ハンドルが表示されます。

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute,
    				please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
ja_JP: Elementor で10ページ以上を作成しました。お疲れ様でした ! もしお時間があれば、
    				WordPress.org で5つ星のレビューをしていただけませんか ?

en: Zoom
ja_JP: ズーム

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
ja_JP: デバッグバーは、表示されているページで使用されているすべてのテンプレートを一覧表示する管理バーメニューを追加します。

en: Single
ja_JP: 個別

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Video Info
ja_JP: 動画情報

en: Modest Branding
ja_JP: 謙虚なブランディング

en: Site
ja_JP: サイト

en: Artwork
ja_JP: アートワーク

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Drag widget here
ja_JP: ウィジェットをここにドラッグ

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
ja_JP: CSS フィルタ

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
ja_JP: 彩度

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
ja_JP: コントラスト

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
ja_JP: 明るさ

[ctx: Filter Control]
en: Blur
ja_JP: ぼかし

en: Specify an end time (in seconds)
ja_JP: 終了時間を秒数で指定します。

en: End Time
ja_JP: 終了時間

en: Specify a start time (in seconds)
ja_JP: 開始時間を秒数で指定します。

en: Start Time
ja_JP: 開始時間

en: I have Elementor Pro
ja_JP: Elementor Pro を持っています

en: Button ID
ja_JP: ボタン ID

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
ja_JP: Elementer を停止しないてください ! プラグインを動作させるには Elementer と Elementer Pro 両方を有効化する必要があります。

en: Source
ja_JP: ソース

en: Elementor Debugger
ja_JP: Elementor デバッガー

en: Blend Mode
ja_JP: ブレンドモード

en: Pro
ja_JP: プロ

en: Self Hosted
ja_JP: セルフホスト

en: Back to WordPress Editor
ja_JP: WordPress エディターに戻る

note: translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
ja_JP: 新規%sを追加

note: translators: %d: Number of rows.
en: %d row affected. | %d rows affected.
ja_JP[0]: ％d行に反映されました。

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
ja_JP: Elementor キャンバス

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
ja_JP: Elementor 全幅

en: Something went wrong.
ja_JP: 何かがうまくいかなかったようです。

en: Opacity
ja_JP: 不透明度

en: Max Width
ja_JP: 幅の上限

en: Position
ja_JP: 位置

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
ja_JP: %1$s を気に入っていただけましたか ? %2$s 評価をしていただけませんか。応援してもらえるとうれしいです。

en: Knowledge Base
ja_JP: ナレッジベース

en: This template includes the header, full-width content and footer
ja_JP: このテンプレートにはヘッダー、全幅コンテンツ、フッターが含まれます

en: Default Page Template from your theme.
ja_JP: お使いのテーマのデフォルトページテンプレート

en: Page Layout
ja_JP: 固定ページレイアウト

en: Current
ja_JP: 現在

en: No header, no footer, just Elementor
ja_JP: ヘッダーとフッターなし、Elementor のみ

en: Separator
ja_JP: 区切り

en: Post not found.
ja_JP: 投稿がありません。

en: Action not found.
ja_JP: 操作が見つかりません。

en: All
ja_JP: すべて

[ctx: Template Library]
en: My Templates
ja_JP: マイテンプレート

en: Custom Fonts
ja_JP: カスタムフォント

en: Create Template
ja_JP: テンプレートを作成

en: Token Expired.
ja_JP: トークンの有効期限が切れました。

note: translators: %s: Document title.
en: %s Settings
ja_JP: %s 設定

en: Add Your Custom Fonts
ja_JP: 独自カスタムフォントを追加

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
ja_JP: Elementor でユーザーの編集範囲を管理

en: Enter template name (optional)
ja_JP: テンプレート名を入力 (任意)

en: Search Templates:
ja_JP: テンプレートを検索:

en: Body Style
ja_JP: 本文のスタイル

en: Inline
ja_JP: インライン

en: More actions
ja_JP: その他の操作

en: Select the type of template you want to work on
ja_JP: 作業を行いたいテンプレートの種類を選択

en: Choose Template Type
ja_JP: テンプレートの種類を選択

en: Name your template
ja_JP: テンプレートに名前をつける

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
ja_JP: 最初の%sを作成

[ctx: Border Control]
en: Groove
ja_JP: 溝

en: No access to editor
ja_JP: エディターへアクセスする権限がありません

en: Role Excluded
ja_JP: 除外された権限グループ

en: Role Manager
ja_JP: 権限グループ管理ツール

en: This tag has no settings.
ja_JP: このタグには設定がありません。

en: Fallback
ja_JP: フォールバック

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Want to give access only to content?
ja_JP: コンテンツのににアクセス権を与えたい場合

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
ja_JP: テンプレートを追加してサイト全体で再利用しましょう。最適なワークフローのために、他のプロジェクトに簡単にエクスポートやインポートできます。

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
ja_JP: テンプレートを利用すると、サイト用の様々なパーツを作成し、1クリックで使い回すことができます。

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
ja_JP: カスタムフォントを利用すると、フォントを独自インストールし、Elementer プロジェクトでの見た目を差別化することができます。

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Play Video
ja_JP: 動画再生

en: Document
ja_JP: 文書

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
ja_JP: スワイプごとにスクロールされるスライドの数を設定してください。

en: Create New Post
ja_JP: 新規投稿を作成

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
ja_JP: 注: 固定オプションはデスクトップ上でのみ動作します。

en: Google Early Access
ja_JP: Google アーリーアクセス

en: Favorite
ja_JP: お気に入り

en: Update Elementor Now
ja_JP: Elementor を今すぐ更新

en: Search Widget:
ja_JP: ウィジェットを検索:

en: Elementor Overview
ja_JP: Elementor 概要

en: Enter your code
ja_JP: コードを入力

en: Enter your shortcode
ja_JP: ショートコードを入力

en: Enter your image caption
ja_JP: 画像キャプションを入力

en: Enter your description
ja_JP: 説明を入力

en: Current Version
ja_JP: 現在のバージョン

en: Click here
ja_JP: ここをクリック

en: or
ja_JP: または

en: Select File
ja_JP: ファイルを選択

en: Creation Date
ja_JP: 作成日

en: Created By
ja_JP: 作成者

en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: Typography Control]
en: Underline
ja_JP: 下線

[ctx: Typography Control]
en: Overline
ja_JP: 上線

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
ja_JP: 装飾

en: Create New Page
ja_JP: 新規ページを作成

en: Publish
ja_JP: 公開

en: Preview Changes
ja_JP: 変更をプレビュー

en: Blog
ja_JP: ブログ

en: News & Updates
ja_JP: ニュースと更新情報

en: Drag & Drop
ja_JP: ドラッグ & ドロップ

en: Hide Panel
ja_JP: パネルを非表示

en: Save as Template
ja_JP: テンプレートとして保存

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Import Template
ja_JP: テンプレートをインポート

en: Save Options
ja_JP: 設定を保存

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
ja_JP: 取消線

en: Remove
ja_JP: 削除

en: No Results Found
ja_JP: 一致する結果が見つかりませんでした

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: My Favorites
ja_JP: お気に入り

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
ja_JP: .JSON または .zip のテンプレートファイルをドラッグ & ドロップ

en: Dismiss alert
ja_JP: 警告を閉じる

en: Privacy Mode
ja_JP: プライバシーモード

en: This is an Alert
ja_JP: これはアラートです

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name.
en: Draft saved on %1$s by %2$s
ja_JP: %2$sによって%1$sに保存された下書き

note: translators: %s: Document title.
en: Hurray! Your %s is live.
ja_JP: おめでとうございます。「%s」が公開されました。

en: Import Template to Your Library
ja_JP: テンプレートをライブラリにインポート

en: Want to learn more about the Elementor library?
ja_JP: Elementor ライブラリについてもっと知りたいですか ?

en: Popular
ja_JP: 人気

en: Trend
ja_JP: トレンド

en: Unlinked values
ja_JP: リンクされていない値

en: (opens in a new window)
ja_JP: (新しいウィンドウで開きます)

[ctx: Dashboard Overview Widget Recently Date]
en: M jS
ja_JP: n月j日

en: Recently Edited
ja_JP: 最近の編集

en: Active Icon
ja_JP: アクティブアイコン

en: Add Your Heading Text Here
ja_JP: ここに見出しテキストを追加

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name.
en: Last edited on %1$s by %2$s
ja_JP: %2$sさんが%1$sに最終編集

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
ja_JP: プライバシーモードを有効化すると、YouTube は再生の有無にかかわらず、訪問者情報を保存しなくなります。

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Save Draft
ja_JP: 下書き保存

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Back to default
ja_JP: デフォルトに戻す

en: New
ja_JP: 新規

en: Access denied.
ja_JP: アクセスが拒否されました。

en: Disable Default Fonts
ja_JP: デフォルトフォントを無効化

en: End
ja_JP: 終了

en: Start
ja_JP: 開始

en: The preview could not be loaded
ja_JP: プレビューを読み込めませんでした

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
ja_JP: 何かがおかしいようです。恐れ入りますが「詳細」をクリックし、解決方法の各手順に従ってください。

en: Update Notification
ja_JP: 更新通知

en: Revisions
ja_JP: リビジョン

en: History
ja_JP: 履歴

en: UI Color
ja_JP: UI の色

en: No History Yet
ja_JP: 履歴はまだありません

en: Switch to Revisions tab for older versions
ja_JP: 以前のバージョンのリビジョンタブに切り替える

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
ja_JP: 作業を開始後、エディターで行った動作の「繰り返し」と「やり直し」ができます

en: Actions
ja_JP: 操作

en: UI Hover Color
ja_JP: UI マウスオーバー色

en: Mute
ja_JP: ミュート

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
ja_JP: 影

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
ja_JP: テキストシャドウ

en: Image Lightbox
ja_JP: 画像 Lightbox

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
ja_JP: すべての画像リンクを Lightbox ポップアップで開きます。すべての画像リンクに対し、Lightbox が自動的に動作します。

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
ja_JP: Elementor テンプレートの JSON ファイルまたは ZIP ファイルを選択し、ライブラリの利用可能テンプレートリストに追加してください。

en: Beta Tester
ja_JP: ベータテスター

en: Become a Beta Tester
ja_JP: ベータテスターになる

en: Link Options
ja_JP: リンク設定

en: Open in new window
ja_JP: 新しいウィンドウで開く

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
ja_JP: 位置

en: Version Control
ja_JP: バージョン管理

en: Rollback Version
ja_JP: バージョンのロールバック

en: Switch Editor Loader Method
ja_JP: エディター読み込みツールのメソッドを切り替える

en: Integrations
ja_JP: 連携

en: Rollback to Previous Version
ja_JP: 以前のバージョンにロールバックする

en: Widgets Space
ja_JP: ウィジェットスペース

en: Add nofollow
ja_JP: Nofollow を追加

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
ja_JP: アウトライン

en: Transition Duration
ja_JP: トランジション所要時間

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
ja_JP: ウィジェット間のデフォルト間隔を設定 (デフォルト: 20)。

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
ja_JP: 警告: ロールバックを行う前にデータベースをバックアップしてください。

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
ja_JP: 注: 公開中のサイトでのベータバージョンの使用は推奨しません。

note: translators: %s: WordPress version.
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
ja_JP: Elementor は WordPress バージョン%s以上が必要です。現在利用中のバージョンが古いため、現在プラグインは動作していません。

note: translators: %s: Elementor version.
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
ja_JP: Elementor バージョン%sで問題が発生しましたか ? 問題が起こる前に使用していたバージョンにロールバックしてください。

en: Animation Delay
ja_JP: アニメーション遅延

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
ja_JP: ベータテスター機能を有効化して、新しいベータ版の Elementor または有料版が利用可能になった際に通知を受け取りましょう。ベータ版は自動でインストールされませんので、いつでも無視することもできます。

en: Z-Index
ja_JP: z-index

en: External File
ja_JP: 外部ファイル

en: Internal Embedding
ja_JP: 内部埋め込み

en: CSS Print Method
ja_JP: CSS 印刷設定

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
ja_JP: すべての生成スタイルシートに外部 CSS を使用します。サイトパフォーマンスをより良くするには、こちらを選択してください (推奨)。

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
ja_JP: 内部 CSS をページヘッダに埋め込んで使用します。サーバー設定との相性が悪い場合のトラブルシューティングと、開発環境の管理に利用します。

en: Status
ja_JP: ステータス

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
ja_JP: サーバー設定との相性問題のトラブルシューティング用です。

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Maintenance Mode ON
ja_JP: メンテナンスモード ON

en: Choose Template
ja_JP: テンプレートを選択

en: Edit Template
ja_JP: テンプレートを編集

en: Maintenance
ja_JP: メンテナンス

en: Maintenance Mode
ja_JP: メンテナンスモード

en: Choose Mode
ja_JP: モードを選択

en: Space
ja_JP: スペース

en: Select
ja_JP: 選択

en: Template
ja_JP: テンプレート

en: Hide Title
ja_JP: タイトルを隠す

en: Page Title Selector
ja_JP: ページタイトルセレクター

en: Who Can Access
ja_JP: アクセス権

en: Paste Style
ja_JP: スタイル貼り付け

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
ja_JP: Elementor がページタイトルを隠します。このオプションは "h1.entry-title" セレクタを使用しているテーマで動作します。他のセレクタを使用している場合は、上の欄に入力してください。

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
ja_JP: メンテナンスモードを有効化するには、メンテナンスモードページにテンプレートを設定する必要があります。

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
ja_JP: Coming Soon では HTTP 200 コードを返し、サイトはインデックス対象となります。

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
ja_JP: メンテナンスモードでは HTTP 503 コードを返し、検索エンジンが短時間で再訪問します。このモードの数日以上の利用は推奨されません。

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
ja_JP: Coming Soon モード (HTTP 200 コードを返す) またはメンテナンスモード (HTTP 503 コードを返す) から選択してください。

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
ja_JP: サイト全体をメンテナンスモード (サイト全体がメンテナンスのためオフラインになります) または、Coming Soon モード (サイト公開までオフラインになります) のどちらかに設定します。

en: Logged In
ja_JP: ログイン中

en: Roles
ja_JP: 権限グループ

en: Drop Cap
ja_JP: ドロップキャップ

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Bring to Front
ja_JP: 最前面に移動

en: Invert
ja_JP: 反転

en: Space Between
ja_JP: スペースの間隔

[ctx: Shapes]
en: Book
ja_JP: 本

[ctx: Shapes]
en: Split
ja_JP: 分割

[ctx: Shapes]
en: Arrow
ja_JP: 矢印

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
ja_JP: 波パターン

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
ja_JP: 波ブラシ

[ctx: Shapes]
en: Waves
ja_JP: 波

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
ja_JP: カーブ非対称

[ctx: Shapes]
en: Curve
ja_JP: カーブ

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
ja_JP: ファン透明

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
ja_JP: チルト透明

[ctx: Shapes]
en: Tilt
ja_JP: チルト

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
ja_JP: 三角形非対称

[ctx: Shapes]
en: Triangle
ja_JP: 三角形

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
ja_JP: ピラミッド

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
ja_JP: ジグザグ

[ctx: Shapes]
en: Clouds
ja_JP: クラウド

[ctx: Shapes]
en: Drops
ja_JP: ドロップ

[ctx: Shapes]
en: Mountains
ja_JP: 山

en: Flip
ja_JP: 反転

en: Shape Divider
ja_JP: シェイプ区切り

en: List
ja_JP: リスト

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
ja_JP: # なしでタグの ID を追加します。例:  my-id

en: Hover
ja_JP: マウスオーバー

en: Navigation Width
ja_JP: ナビゲーション幅

[ctx: Background Control]
en: Angle
ja_JP: 角度

[ctx: Background Control]
en: Radial
ja_JP: 放射状

[ctx: Background Control]
en: Linear
ja_JP: 線状

[ctx: Background Control]
en: Type
ja_JP: タイプ

[ctx: Background Control]
en: Second Color
ja_JP: 2つ目の色

[ctx: Background Control]
en: Location
ja_JP: 場所

[ctx: Background Control]
en: Gradient
ja_JP: グラデーション

en: View Elementor Video Tutorials
ja_JP: Elementor の動画チュートリアルを表示

en: Docs & FAQs
ja_JP: ドキュメントとよくある質問

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
ja_JP: このチェックボックスをオンにすると、Elementor のデフォルトフォントが無効化され、テーマのフォントを継承します。

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
ja_JP: このチェックボックスをオンにすると、Elementor のデフォルト色が無効化され、テーマの色を継承します。

en: View Elementor Documentation
ja_JP: Elementor ドキュメントの表示

en: Video Tutorials
ja_JP: 動画チュートリアル

en: Autosave
ja_JP: 自動保存

en: Replace URL
ja_JP: URL を変更

en: Update Site Address (URL)
ja_JP: サイトアドレス (URL) を更新

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date.
en: %1$s ago (%2$s)
ja_JP: %1$s 前 (%2$s)

en: No Revisions Saved Yet
ja_JP: まだリビジョンが保存されていません

en: The `from` and `to` URL's must be different
ja_JP: 「from」と「to」の URL は別である必要があります

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
ja_JP: 「from」と「to」は有効な URL である必要があります

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
ja_JP: サイトで投稿のリビジョン機能が利用できないようです。

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
ja_JP: リビジョン履歴を使用すると、以前のバージョンの作業を保存し、いつでも元に戻すことができます。

note: translators: %s: WordPress backups documentation.
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
ja_JP: <strong>重要:</strong> URL 置換を実行する前に、<a target="_blank" href="%s">データベースのバックアップ</a>を強くおすすめします。

en: Start designing your page and you will be able to see the entire revision history here.
ja_JP: ページデザインを開始すると、ここにすべての変更履歴が表示されます。

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
ja_JP: Elementor のデータをすべて更新するために、WordPress をインストールした古い URL と新しい URL を入力します (ドメイン変更や HTTPS への移行用)。

en: Revision
ja_JP: 投稿リビジョン

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: Preferred memory, 3: WordPress wp-config memory documentation.
en: We recommend setting memory to at least %1$s. (%2$sMB or higher is preferred) For more information, read about <a href="%3$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
ja_JP: 最低 %1$s のメモリ割り当てを推奨します (%2$sMB 以上推奨)。詳しくは、<a href="%3$s">PHP の割り当てメモリの増やし方</a>をご覧ください。

en: Thousand Separator
ja_JP: 3桁ごとの区切り文字

[ctx: Background Control]
en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Off
ja_JP: オフ

en: On
ja_JP: オン

en: Custom CSS
ja_JP: カスタム CSS

en: Meet Our Global Widget
ja_JP: グローバルウィジェットをチェック

en: Get more with Elementor Pro
ja_JP: Elementor Pro でさらにパワーアップ

en: Meet Our Custom CSS
ja_JP: カスタム CSS のご紹介

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
ja_JP: カスタム CSS を使用すると、任意のウィジェットに CSS コードを追加して、エディタでライブ表示することができます。

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
ja_JP: ウィジェットをグローバルとして保存し、他のエリアに追加することができる機能です。1ヶ所を編集するとすべてのエリアに反映されます。

en: Global
ja_JP: 全般

en: Go Pro
ja_JP: プロ版へ

en: Skin
ja_JP: スキン

en: Extra Large
ja_JP: 特大

en: Extra Small
ja_JP: 微小

en: Improve Elementor
ja_JP: Elementor を改善する

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
ja_JP: 無効なデータ：テンプレートIDは現在のテンプレートと同じものは使用できません。違うものを選択してください。

en: Update changes to page
ja_JP: ページへの変更を更新

en: %s are disabled
ja_JP: %s は無効にされています

en: No thanks
ja_JP: 結構です

en: Stretch Section
ja_JP: 伸縮セクション

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
ja_JP: コンテンツ領域のデフォルト幅を設定します (デフォルト: 1140)

en: Stretched Section Fit To
ja_JP: 選択範囲をフィットするよう引き伸ばす

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
ja_JP: JS を使用してセクションをページの全幅に拡張します。

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
ja_JP: 広がったセクションがフィットする親エレメントのセレクタを入力してください。（例：#parent-element, .wrapper等）。「ページ幅にフィット」欄は空欄としてください。

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Reverse Columns
ja_JP: カラムを逆にする

en: Learn more.
ja_JP: 詳細。

en: Link values together
ja_JP: 値をまとめてリンク

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Add Template
ja_JP: テンプレートを追加

en: Template Library
ja_JP: テンプレートライブラリー

en: Saved Templates
ja_JP: テンプレートを保存

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Select your Structure
ja_JP: 構造を選択

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Sync Library
ja_JP: ライブラリーを同期

en: An error occurred
ja_JP: エラーが発生しました

en: Enter Template Name
ja_JP: テンプレート名を入力

en: Local
ja_JP: ローカル

[ctx: Template Library]
en: Template
ja_JP: テンプレート

[ctx: Template Library]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
ja_JP: 新しいテンプレートを追加

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
ja_JP: テンプレートを編集

[ctx: Template Library]
en: New Template
ja_JP: 新しいテンプレート

[ctx: Template Library]
en: All Templates
ja_JP: すべてのテンプレート

[ctx: Template Library]
en: Search Template
ja_JP: テンプレートを検索

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
ja_JP: テンプレートが見つかりませんでした

[ctx: Template Library]
en: Type
ja_JP: タイプ

en: (no title)
ja_JP: (タイトルなし)

en: Import Now
ja_JP: 今すぐインポート

en: Remote
ja_JP: リモート

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
ja_JP: ゴミ箱にテンプレートは見つかりませんでした

en: Import Templates
ja_JP: テンプレートのインポート

en: Export Template
ja_JP: テンプレートのエクスポート

en: Library
ja_JP: ライブラリ

[ctx: Template Library]
en: View Template
ja_JP: テンプレートを表示

en: Back to Library
ja_JP: ライブラリへ戻る

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
ja_JP: ステキなテンプレートをさらに公開予定です。お楽しみに。

en: Insert
ja_JP: 挿入

en: Page
ja_JP: 固定ページ

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
ja_JP: Elementor ライブラリは基本的に毎日、自動的にアップデートします。手動でアップでとしたい場合は同期ボタン (Sync) をクリックすることで同期されます。

[ctx: System Info]
note: translators: %s: WordPress child themes documentation.
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
ja_JP: テーマのソースコードを変更する場合は、<a href="%s">子テーマ</a>を使用することをおすすめします。

en: Global Fonts
ja_JP: グローバルフォント

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Hover Animation
ja_JP: ホバー時のアニメーション

[ctx: Background Control]
en: Contain
ja_JP: 含む

en: Fast
ja_JP: 高速

en: Slow
ja_JP: ゆっくり

en: Default Fonts
ja_JP: デフォルトフォント

en: Color Palettes
ja_JP: カラーパレット

en: Vertical
ja_JP: 垂直

en: Horizontal
ja_JP: 水平

en: Blur
ja_JP: ぼかし

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
ja_JP: ボックスシャドウ

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
ja_JP: インセット

en: Disable Default Colors
ja_JP: デフォルトカラーを無効化

en: Entrance Animation
ja_JP: 開始アニメーション

en: Spread
ja_JP: スプレッド

en: Social Icons
ja_JP: ソーシャルアイコン

en: My Skill
ja_JP: スキル

en: Aside
ja_JP: アサイド

en: Official Color
ja_JP: 公式カラー

en: Testimonial
ja_JP: 推薦文

en: Custom Colors
ja_JP: カスタムカラー

en: Rounded
ja_JP: 角丸

en: Visual Player
ja_JP: ビジュアルプレイヤー

en: Download Button
ja_JP: ダウンロードボタン

en: Share Button
ja_JP: シェアボタン

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Other
ja_JP: その他

en: Extended
ja_JP: 拡張

en: Background Overlay
ja_JP: 背景オーバーレイ

en: Please share the reason
ja_JP: 理由を教えてください

en: Quick Feedback
ja_JP: クイックフィードバック

en: Update Now
ja_JP: 今すぐ更新

en: Like Button
ja_JP: いいねボタン

en: Buy Button
ja_JP: 購入ボタン

en: Play Counts
ja_JP: 再生回数

en: I couldn't get the plugin to work
ja_JP: プラグインを動作させられませんでした

note: translators: %s: Elementor version.
en: View Elementor version %s details
ja_JP: Elementor バージョン %s の詳細を表示

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text.
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
ja_JP: Elementor Page Builder の新バージョンをご利用いただけるようになりました。<a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">バージョン %3$s の詳細を表示</a>するか、<a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">今すぐ更新しましょう</a>。

en: It's a temporary deactivation
ja_JP: これは一時的な無効化です

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
ja_JP: もし少しお時間をいただけるなら、Elementor を無効化しようとしている理由を教えて下さい。

en: Please share which plugin
ja_JP: どちらのプラグインか教えてください

en: I found a better plugin
ja_JP: もっと良いプラグインを見つけた

en: I no longer need the plugin
ja_JP: プラグインが必要がなくなった

en: Custom URL
ja_JP: カスタム URL

en: Background
ja_JP: 背景

en: General
ja_JP: 一般

en: Wider
ja_JP: さらに幅広

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Inside
ja_JP: 内側

en: Outside
ja_JP: 外側

en: Image Carousel
ja_JP: 画像カルーセル

en: Animation Duration
ja_JP: アニメーションの継続時間

en: Animation Speed
ja_JP: アニメーション速度

en: Arrows and Dots
ja_JP: 矢印とドット

en: Additional Options
ja_JP: 追加オプション

en: Left Border Width
ja_JP: 左ボーダー幅

en: Image Stretch
ja_JP: 画像のストレッチ

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
ja_JP: 元の画像サイズを任意のカスタムサイズにトリミングすることができます。また、元のサイズ比を維持するために、高さまたは幅に単一の値を設定することもできます。

en: Spacing
ja_JP: 間隔

en: Direction
ja_JP: 方向

en: Intro Byline
ja_JP: イントロ署名

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Loop
ja_JP: ループ

en: Video
ja_JP: 動画

en: Video Options
ja_JP: 動画オプション

[ctx: Border Control]
en: Double
ja_JP: 2本線

[ctx: Border Control]
en: Dotted
ja_JP: 点線

[ctx: Border Control]
en: Dashed
ja_JP: 破線

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
ja_JP: 画像サイズ

en: Display
ja_JP: 表示

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
ja_JP: サーバーに ImageMagick または GD がインストールされていないか、または使用可能になっていません。 WordPress が画像のサイズを変更できるようにするには、これらのライブラリが必要です。続行する前に、これを有効にするにはサーバー管理者に連絡してください。

[ctx: Border Control]
en: Solid
ja_JP: 直線

en: Controls Color
ja_JP: コントロールの色

en: Intro Portrait
ja_JP: イントロポートレート

en: Intro Title
ja_JP: イントロタイトル

[ctx: Image Size Control]
en: Full
ja_JP: フル

en: Fade
ja_JP: フェード

en: Effect
ja_JP: エフェクト

en: Infinite Loop
ja_JP: 無限ループ

en: Dots
ja_JP: ドット

en: Vertical Alignment
ja_JP: 縦方向の位置揃え

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
ja_JP: 画像サイズ

[ctx: Typography Control]
en: None
ja_JP: なし

en: This is the heading
ja_JP: これは見出しです

en: Title HTML Tag
ja_JP: タイトル HTML タグ

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
ja_JP: カスタムクラス名をピリオド記号なしで追加してください。例: my-class

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
ja_JP: 選択されているフォントが使用できない場合に使用されるフォントの一覧です。

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
ja_JP: PHP 5.4 以降の使用をお勧めします

en: Form
ja_JP: フォーム

en: Elements
ja_JP: 要素

en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: Typography Control]
en: Italic
ja_JP: イタリック

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
ja_JP: 小文字

[ctx: Typography Control]
en: Normal
ja_JP: ノーマル

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
ja_JP: 斜体

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
ja_JP: 大文字

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
ja_JP: 先頭大文字

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Aspect Ratio
ja_JP: 縦横比

en: Suggested Videos
ja_JP: おすすめ動画

en: Player Controls
ja_JP: プレイヤーコントロール

en: Play Icon
ja_JP: 再生アイコン

en: Tab #1
ja_JP: タブ #1

en: Top
ja_JP: 上

en: Bottom
ja_JP: 下

en: System
ja_JP: システム

[ctx: Background Control]
en: Classic
ja_JP: クラシック

[ctx: Background Control]
en: Background Type
ja_JP: 背景タイプ

[ctx: Background Control]
en: Color
ja_JP: 色

[ctx: Background Control]
en: Background Color
ja_JP: 背景色

[ctx: Background Control]
en: Scroll
ja_JP: スクロール

en: Right
ja_JP: 右

en: Left
ja_JP: 左

en: Link
ja_JP: リンク

[ctx: Typography Control]
en: Style
ja_JP: スタイル

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Add New Section
ja_JP: 新しいセクションの追加

en: Search Widget...
ja_JP: ウィジェットの検索...

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Responsive Mode
ja_JP: レスポンジブモード

en: Desktop
ja_JP: デスクトップ

en: Tab #2
ja_JP: タブ #2

en: Text Editor
ja_JP: テキストエディター

en: Arrows
ja_JP: 矢印

en: Tablet
ja_JP: タブレット

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Save
ja_JP: 保存

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Discard
ja_JP: 破棄

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Color Palette
ja_JP: カラーパレット

en: Tabs
ja_JP: タブ

en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

en: Choose Sidebar
ja_JP: サイドバーの選択

en: No sidebars were found
ja_JP: サイドバーがありません

en: Title Style
ja_JP: タイトルのスタイル

en: Menu Anchor
ja_JP: メニューアンカー

en: Anchor
ja_JP: アンカー

en: More Palettes
ja_JP: より多くのパレット

en: Percentage
ja_JP: パーセント

en: Display Percentage
ja_JP: パーセント表示

en: Secondary Color
ja_JP: サブカラー

en: Image Size
ja_JP: 画像サイズ

en: Icon List
ja_JP: アイコンリスト

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Section
ja_JP: セクション

en: CSS Classes
ja_JP: CSS クラス

en: Column Width
ja_JP: カラム幅

en: List Item #3
ja_JP: リストアイテム #3

en: Text Indent
ja_JP: テキストインデント

en: HTML Code
ja_JP: HTML コード

en: Icon Box
ja_JP: アイコンボックス

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Google Maps
ja_JP: Google マップ

en: Heading
ja_JP: 見出し

en: Enter your title
ja_JP: タイトルを入力

en: HTML Tag
ja_JP: HTML タグ

en: Images
ja_JP: 画像

en: Add Images
ja_JP: 画像の追加

en: Image
ja_JP: 画像

en: Choose Image
ja_JP: 画像の選択

en: Autoplay
ja_JP: 自動再生

en: Counter
ja_JP: カウンター

en: Plus
ja_JP: プラス

en: Starting Number
ja_JP: 開始ナンバー

en: Ending Number
ja_JP: 終了ナンバー

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Button
ja_JP: ボタン

en: Small
ja_JP: 小

en: Medium
ja_JP: 中

en: Large
ja_JP: 大

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Icon Position
ja_JP: アイコンの位置

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Success
ja_JP: 成功

en: Danger
ja_JP: 危険

en: Accordion
ja_JP: アコーディオン

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Show
ja_JP: 表示

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Accordion Items
ja_JP: アコーディオンアイテム

en: Accordion #1
ja_JP: アコーディオン #1

en: Accordion #2
ja_JP: アコーディオン #2

en: Accordion Title
ja_JP: アコーディオンのタイトル

en: Accordion Content
ja_JP: アコーディオンのコンテンツ

en: View
ja_JP: 表示

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: System Info
ja_JP: システム情報

en: Post Types
ja_JP: 投稿タイプ

en: Primary
ja_JP: メイン

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Alert
ja_JP: アラート

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: No Gap
ja_JP: すき間なし

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Fit To Screen
ja_JP: 画面幅に合わせる

en: Column Position
ja_JP: カラム位置

en: Stretch
ja_JP: ストレッチ

en: Middle
ja_JP: 中央

en: Body Text
ja_JP: 本文テキスト

en: Accent Text
ja_JP: アクセントテキスト

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
ja_JP: Ctrl+C / Ctrl+V でシンプルテキストとして以下の情報をコピーできます:

en: Download System Info
ja_JP: システム情報をダウンロード

en: Info
ja_JP: 情報

en: Description
ja_JP: 説明

en: Alignment
ja_JP: 配置

en: Color
ja_JP: 色

en: Gap
ja_JP: すき間

en: Media File
ja_JP: メディアファイル

en: Attachment Page
ja_JP: 添付ファイルのページ

en: Sure! I'd love to help
ja_JP: はい、協力します。

en: &#8592; Back to WordPress Editor
ja_JP: &#8592; WordPress エディターに戻る

en: Accent
ja_JP: アクセント

en: Active Color
ja_JP: 有効時の色

en: Add Item
ja_JP: 項目を追加

en: After
ja_JP: 後

[ctx: Background Control]
en: Attachment
ja_JP: 添付

[ctx: Background Control]
en: Auto
ja_JP: 自動

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
ja_JP: 背景フォールバック

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
ja_JP: 中央下

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
ja_JP: 左下

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
ja_JP: 右下

[ctx: Background Control]
en: Center Left
ja_JP: 左中央

[ctx: Background Control]
en: Center Right
ja_JP: 右中央

[ctx: Background Control]
en: Cover
ja_JP: カバー

[ctx: Background Control]
en: Fixed
ja_JP: 固定

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
ja_JP: 繰り返しなし

[ctx: Background Control]
en: Position
ja_JP: 位置

[ctx: Background Control]
en: Repeat
ja_JP: 繰り返し

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
ja_JP: 横方向繰り返し

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
ja_JP: 縦方向繰り返し

[ctx: Background Control]
en: Size
ja_JP: サイズ

[ctx: Background Control]
en: Top Center
ja_JP: 上 中央寄せ

[ctx: Background Control]
en: Top Left
ja_JP: 左上

[ctx: Background Control]
en: Top Right
ja_JP: 右上

[ctx: Background Control]
en: Video Link
ja_JP: 動画リンク

[ctx: Border Control]
en: Border Type
ja_JP: ボーダータイプ

[ctx: Border Control]
en: Color
ja_JP: 色

[ctx: Border Control]
en: Width
ja_JP: 幅

en: Boxed
ja_JP: ボックス

en: Circle
ja_JP: 円

en: Cool Number
ja_JP: クールな番号

en: Dashed
ja_JP: 破線

en: Edit with Elementor
ja_JP: Elementor で編集

en: Center
ja_JP: 中央

en: For Example: About
ja_JP: 例: About

en: Full Width
ja_JP: 全幅

en: Heading Color
ja_JP: 見出しの色

en: Icon Hover
ja_JP: アイコンマウスオーバー

en: Image Box
ja_JP: 画像ボックス

en: Image Gallery
ja_JP: 画像ギャラリー

en: Image Overlay
ja_JP: 画像オーバーレイ

en: Image Spacing
ja_JP: 画像間隔

en: Inner Text
ja_JP: 内部テキスト

en: Justified
ja_JP: 均等割付

en: Link Color
ja_JP: リンク色

en: Link Hover Color
ja_JP: リンクホバーカラー

en: London Eye, London, United Kingdom
ja_JP: ロンドン・アイ、ロンドン (イギリス)

en: Margin
ja_JP: マージン

en: Min Height
ja_JP: 最小の高さ

en: Minimum Height
ja_JP: 最小の高さ

en: None
ja_JP: なし

en: Number
ja_JP: 番号

en: Padding
ja_JP: パディング

en: Primary Headline
ja_JP: 主見出し

en: Secondary Headline
ja_JP: 小見出し

en: Shape
ja_JP: 形状

en: Spacer
ja_JP: スペーサー

en: Tabs Items
ja_JP: タブ項目

en: Text
ja_JP: テキスト

en: The ID of Menu Anchor.
ja_JP: メニューアンカーの ID。

en: Toggle
ja_JP: 切り替え

en: Toggle #1
ja_JP: 切り替え #1

en: Toggle #2
ja_JP: 切り替え #2

en: Toggle Content
ja_JP: コンテンツを切り替え

en: Toggle Items
ja_JP: 項目を切り替え

en: Toggle Title
ja_JP: 切り替えタイトル

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
ja_JP: 字間

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
ja_JP: 行の高さ

[ctx: Typography Control]
en: Size
ja_JP: サイズ

[ctx: Typography Control]
en: Transform
ja_JP: 変換

[ctx: Typography Control]
en: Weight
ja_JP: 太さ

en: Widgets Panel
ja_JP: ウィジェットパネル

en: Width
ja_JP: 幅

[ctx: Background Control]
en: Image
ja_JP: 画像

[ctx: Background Control]
en: Background Image
ja_JP: 背景画像

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
ja_JP: これは説明です。編集ボタンをクリックしてテキストを変更してください。

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
ja_JP: この ID は1ページ内で使う CSS ID になります。# は含めないでください。

en: Autoplay Speed
ja_JP: 自動再生速度

en: Slide
ja_JP: スライド

en: Name
ja_JP: 名前

en: Pause on Hover
ja_JP: ホバーで一時停止

en: Slides to Show
ja_JP: 表示するスライド

en: Slides to Scroll
ja_JP: スクロールするスライド

en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

en: Tab Content
ja_JP: タブコンテンツ

en: Caption
ja_JP: キャプション

note: translators: %s: PHP version.
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
ja_JP: Elementor には PHP バージョン %s 以降が必要です。現在プラグインは有効化されていません。

en: Copy & Paste Info
ja_JP: 情報をコピー & ペースト

en: e.g. Web Designer
ja_JP: 例: Web デザイナー

en: Web Designer
ja_JP: Web デザイナー

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Exclude Roles
ja_JP: 権限グループの除外

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Stacked
ja_JP: 重ねる

en: Framed
ja_JP: フレームつき

en: Columns
ja_JP: カラム

en: Secondary
ja_JP: サブ

[ctx: Typography Control]
en: Family
ja_JP: フォント

[ctx: Typography Control]
en: Typography
ja_JP: 書体

[ctx: Background Control]
en: Width
ja_JP: 幅

en: You don't have permissions to download this file
ja_JP: このファイルをダウンロードする権限がありません

en: Before
ja_JP: 更新前

en: Border
ja_JP: 枠線

en: Image Position
ja_JP: 画像の位置

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: Loading
ja_JP: 読み込み中

en: Solid
ja_JP: 単色

en: Content Position
ja_JP: コンテンツ配置

en: Number Suffix
ja_JP: 番号接尾辞

en: Number Prefix
ja_JP: 番号接頭辞

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Weight
ja_JP: 太字

en: Typography
ja_JP: タイポグラフィ

en: Basic
ja_JP: 基本

en: Narrow
ja_JP: 幅狭

en: Colors
ja_JP: 色

en: Text Align
ja_JP: テキストの配置

en: Structure
ja_JP: 構造

en: Square
ja_JP: 正方形

en: Select Icon
ja_JP: アイコンを選択

en: Map
ja_JP: 地図

en: Double
ja_JP: ダブル

en: Border Color
ja_JP: 枠線の色

en: Border Radius
ja_JP: 枠線の丸み

en: Border Width
ja_JP: 枠線の幅

en: Column
ja_JP: カラム

en: Columns Gap
ja_JP: カラムギャップ

en: Rotate
ja_JP: 回転

en: Tab Title
ja_JP: タブタイトル

en: Visibility
ja_JP: 表示状態

en: Text Color
ja_JP: 文字色

en: Wide
ja_JP: 幅広

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Active
ja_JP: 有効

[ctx: Background Control]
en: Center Center
ja_JP: 中央/中央

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Primary Color
ja_JP: メインの色

en: Content Width
ja_JP: コンテンツ幅

en: Divider
ja_JP: 区切り

en: Dotted
ja_JP: 点線

en: Icon Spacing
ja_JP: アイコン間隔

en: Inactive
ja_JP: 停止中

en: Laptop
ja_JP: ノートパソコン

en: List Item
ja_JP: リスト項目

en: List Item #1
ja_JP: リスト項目1

en: List Item #2
ja_JP: リスト項目2

en: Normal
ja_JP: 普通

en: Progress Bar
ja_JP: 進行状況バー

en: Responsive
ja_JP: レスポンシブ

en: Title & Description
ja_JP: タイトルと説明
