Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to hu translation catalogue (1067 entries)

en: Shadow
hu: Árnyék

en: Titles
hu: Címek

en: Distance from content
hu: Távolság a tartalomtól

en: Metadata
hu: Meta adat

en: Preload
hu: Előtöltés

en: Align Title
hu: Cím igazítása

[ctx: Typography Control]
en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Requires
hu: Kötelező

en: (link)
hu: (hivatkozás)

en: All Posts
hu: Összes bejegyzés

en: Not allowed to rollback versions
hu: Nem engedélyezett a verziók visszaállítása

en: The default page template as defined in Elementor Panel → Hamburger Menu → Site Settings.
hu: Az alapértelmezett oldalsablon az Elementor Panel → Hamburger Menü → Oldal beállítások menüpontban meghatározottak szerint

en: Saturation
hu: Telítettség

en: Overlay
hu: Átfedés

en: Page Transitions
hu: Oldal animáció

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: %1$sClick here%2$s to troubleshoot
hu: %1$sKattints ide%2$s a hibaelhárításhoz

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Or view %1$sTrashed Items%1$s
hu: Vagy tekintsd meg a %1$sLomtárban lévő elemeket%1$s

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: Want to create custom text paths with SVG? %1$sLearn More%2$s
hu: Egyéni szöveges útvonalakat szeretnél létrehozni az SVG segítségével? %1$sTovábbi információ%2$s

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please %1$sread more%2$s about this issue
hu: Kérlek, vedd figyelembe! Nem tudtuk deaktiválni az összes bővítményt csökkentett módban. Kérlek, %1$solvass tovább%2$s erről a problémáról

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Features
hu: Jellemzők

en: Submissions
hu: Űrlapok

en: Hidden Elements
hu: Rejtett elemek

en: Responsive Preview
hu: Reszponzív előnézet

en: Color Sampler
hu: Színválasztó

en: Default Device View
hu: Alapértelmezett eszköz nézet

en: Sections
hu: Szakaszok

en: Collect Your Form Submissions
hu: Tárolja a kitöltött űrlap adatait

en: Kit not found
hu: Készlet nem található

en: Improved CSS Loading
hu: Továbbfejlesztett CSS betöltés

en: API Key
hu: API kulcs

en: Incompatible
hu: Nem összeillő

en: Compatible
hu: Összeillő

en: Google Maps Embed API
hu: Google térkép beágyazó API

en: Mask
hu: Maszk

en: Optional
hu: Opcionális

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: X Position
hu: X pozíció

en: Y Position
hu: Y pozíció

en: Round
hu: Kerek

en: Top Left
hu: Fent balra

en: Top Center
hu: Fent középre

en: Bottom Center
hu: Lent középre

en: Bottom Left
hu: Lent balra

en: Bottom Right
hu: Lent jobbra

en: Top Right
hu: Fent jobbra

en: Center Left
hu: Középen balra

en: Center Right
hu: Középen jobbra

en: Center Center
hu: Középen középre

en: Blocking
hu: Letiltás

en: Widescreen
hu: Szélesvásznú

en: Using popups on your site?
hu: Használsz felugró ablakokat a webhelyeden?

en: Manage Breakpoints
hu: Töréspontok kezelése

en: Try out Elementor Pro and design your forms visually with one powerful tool.
hu: Próbálja ki az Elementor Pro alkalmazást, és egy hatékony eszközzel, vizuálisan tervezze meg űrlapjait.

en: Triangle
hu: Háromszög

en: Hexagon
hu: Hatszög

en: Blob
hu: Folt

en: Need More Shapes?
hu: Több alakzatra van szükséged?

en: Google Fonts Load
hu: Google betűtípus betöltése

en: Font-display property defines how font files are loaded and displayed by the browser.
hu: A Betűtípus-megjelenítés tulajdonság határozza meg, hogy a betűtípusfájlokat hogyan tölti be és jeleníti meg a böngésző.

en: Set the way Google Fonts are being loaded by selecting the font-display property (Default: Auto).
hu: A betűtípus-megjelenés tulajdonság kiválasztásával állítsd be a Google Betűtípusok betöltésének módját (Alapértelmezett: Automatikus).

en: Swap
hu: Kicserélés

en: Database update process is running in the background. Taking a while?
hu: Az adatbázis frissítési folyamata a háttérben fut. Időbe telik?

en: Start Import
hu: Importálás indítása

en: Start Export
hu: Exportálás indítása

en: Love using Elementor?
hu: Szereted használni az Elementort?

en: Learn more
hu: Tudj meg többet

en: Path
hu: Útvonal

en: Wave
hu: Hullám

en: Text Direction
hu: Szöveg irány

en: Show Path
hu: Útvonal megjelenítése

en: Path Type
hu: Útvonal típusa

en: Invalid file type
hu: Érvénytelen fájltípus

en: Active Breakpoints
hu: Aktív töréspontok

en: Starting Point
hu: Kezdőpont

en: The file does not exist, please try again.
hu: A fájl nem létezik, próbálkozz újra.

en: Remote server did not respond
hu: A távoli szerver nem válaszol

en: Zero size file downloaded
hu: Zéró méretű fájl letöltve

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
hu: Sajnáljuk, ez a fájltípus biztonsági okokból nem engedélyezett.

en: The uploaded file could not be moved
hu: A feltöltött fájlt nem sikerült áthelyezni

note: translators: %s: Max file size.
en: Remote file is too large, limit is %s
hu: Távoli fájl túl nagy, a korlát %s

en: Word Spacing
hu: Szó távolság

en: There was an error when reading this WXR file
hu: Egy hiba történt a WXR fájl olvasása közben

note: translators: %s: Post author.
en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
hu: Szerző importálása nem sikerült %s. A bejegyzéseit átruháztuk a jelenlegi felhasználónak.

note: translators: %s: Author display name.
en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
hu: %s új felhasználó létrehozása sikertelen. Bejegyzései a jelenlegi felhasználóhoz lesznek hozzárendelve.

note: translators: 1: Term taxonomy, 2: Term name. translators: 1: Post type singular label, 2: Post title. translators: 1: Taxonomy name, 2: Term name.
en: Failed to import %1$s %2$s
hu: Nem sikerült importálni %1$s %2$s

en: Spiral
hu: Spirál

en: Oval
hu: Ovális

en: Could not create temporary file.
hu: Nem sikerült létrehozni az ideiglenes fájlt.

en: Fetching attachments is not enabled
hu: Melléklet letöltése nem engedélyezett.

en: Mobile and Tablet options cannot be deleted.
hu: A Mobil és Táblagép beállításokat nem lehet törölni.

en: Text Path
hu: Szöveg útvonala

en: Downloaded file has incorrect size
hu: A letöltött fájl mérete nem megfelelő

note: translators: 1: WordPress error message, 2: WordPress error code.
en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
hu: A kérés hiba miatt nem sikerült: %1$s (%2$s)

note: translators: 1: HTTP error message, 2: HTTP error code.
en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
hu: A távoli szerver a következő váratlan eredményt adta vissza: %1$s (%2$s)

en: Install & Activate
hu: Telepítés és aktiválás

en: Status: %s
hu: Állapot: %s

en: Stable
hu: Stabil

en: Elementor Developer Edition
hu: Elementor fejlesztői kiadás

en: Beta
hu: Béta

en: Alpha
hu: Alfa

en: Development
hu: Fejlesztés

en: Inactive by default
hu: Alapértelmezés szerint inaktív

en: Active by default
hu: Alapértelmezés szerint aktív

en: Accessibility Improvements
hu: Hozzáférhetőségi fejlesztések

en: Release Candidate
hu: Kiadásra jelölt

en: Find an Expert
hu: Keressen egy szakértőt

en: An array of accessibility enhancements in Elementor pages.
hu: Az Elementor oldalak kisegítő lehetőségeinek tömbje.

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: All Landing Pages
hu: Összes Landing oldal

en: View Landing Page
hu: Landing oldal megtekintése

en: No landing pages found
hu: Nem található Landing oldal

en: New Landing Page
hu: Új Landing oldal

en: Compatibility Alert
hu: Kompatibilitási figyelmeztetés

en: Search Landing Pages
hu: Landing oldal keresés

en: Add New Landing Page
hu: Új Landing oldal hozzáadás

en: Edit Landing Page
hu: Landing oldal szerkesztése

en: Landing Pages
hu: Landing oldalak

en: Landing Page
hu: Landing oldal

en: Custom Columns Gap
hu: Egyedi oszlop rés

note: translators: %s: Elementor plugin name.
en: Tested up to %s version
hu: %s verzióig tesztelve

en: No landing pages found in trash
hu: Nincs Landing oldal a lomtárban

en: Keep my settings
hu: Tartsa meg a beállításokat

en: Are you sure you want to delete your Site Settings?
hu: Biztosan törlöd a Webhelybeállításokat?

[ctx: Page Template]
en: Theme
hu: Sablon

en: The Global value you are trying to use is not available.
hu: A használni kívánt globális érték nem érhető el.

en: Choose SVG
hu: SVG kiválasztás

en: Warning: This will reset your current Global Fonts and Colors, and will migrate your previous settings from v2.x versions.
hu: Figyelem! Ez visszaállítja a jelenlegi globális betűkészleteket és színeket, és áttelepíti a korábbi beállításokat a 2.x verziókból.

en: Rerun Update Script
hu: Frissítési script újrafuttatása

en: Migrate to v3.0
hu: Áttérés a 3.0 verzióra

en: Global Colors
hu: Globális színek

en: Breakpoint
hu: Töréspont

en: Site Favicon
hu: Oldal favicon

en: Site Logo
hu: Oldal logó

en: Site Description
hu: Honlap leírása

en: Choose name
hu: Válassz nevet

en: Site Name
hu: Honlap neve

en: Site Identity
hu: Honlap azonosítás

en: Breakpoints
hu: Töréspontok

en: User Preferences
hu: Felhasználói beállítások

en: Items
hu: Tételek

en: Rows Gap
hu: Sorok közti rés

en: Download
hu: Letöltés

en: Choose description
hu: Leírás kiválasztása

en: Heads up, Please backup before upgrade!
hu: Figyelem, készítsen biztonsági másolatot a frissítés előtt!

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
hu: A változások az előnézetben csak az oldal újratöltése után látszanak.

en: Saved Color
hu: Mentett szín

en: The `theme-color` meta tag will only be available in supported browsers and devices.
hu: A „theme-color” metacímke csak támogatott böngészőkben és eszközökben lesz elérhető.

en: Mobile Browser Background
hu: Mobil böngésző háttér

en: Become a super contributor by opting in to share non-sensitive plugin data and to receive periodic email updates from us.
hu: Legyen szuperközreműködő azáltal, hogy megosztja a nem érzékeny bővítményadatokat, és időnként e-mailes frissítéseket kap tőlünk.

en: Fill
hu: Kitöltés

en: Object Fit
hu: Objektum illeszkedése

en: Panel Width
hu: Panel szélessége

en: Suggested favicon dimensions: 512 × 512 pixels.
hu: Javasolt favicon-méret: 512×512 képpont.

en: Theme
hu: Téma

en: Default Page Layout
hu: Alapértelmezett oldalelrendezés

en: Layout Settings
hu: Elrendezés beállításai

en: Fallback Font Family
hu: Tartalék betűtípus-család

en: Site Settings
hu: Webhelybeállítások

en: Apply Link On
hu: Hivatkozás alkalmazása erre

en: Optimized DOM Output
hu: Optimalizált DOM kimenet

en: Error
hu: Hiba

note: translators: 1: Width number pixel, 2: Height number pixel.
en: Suggested image dimensions: %1$s × %2$s pixels.
hu: Javasolt képméret: %1$s × %2$s képpont.

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: The latest update includes some substantial changes across different areas of the plugin. We highly recommend you %1$sbackup your site before upgrading%2$s, and make sure you first update in a staging environment
hu: A legújabb frissítés néhány jelentős változtatást tartalmaz a bővítmény különböző területein. Erősen javasoljuk, hogy %1$sfrissítés előtt készítsen biztonsági másolatot a webhelyről%2$s, és győződjék meg arról, hogy először egy átmeneti környezetben frissít

en: Reset Data
hu: Adatok visszaállítása

en: Click the media icon to upload file
hu: A fájl feltöltéséhez kattints a média ikonra

en: Watch the Full Guide
hu: Nézd meg a teljes útmutatót

en: Get introduced to Elementor by watching our "Getting Started" video series. It will guide you through the steps needed to create your website. Then click to create your first page.
hu: Ismerkedj meg az Elementorral az „Első lépések” videó sorozatunk megtekintésével. Ez a videó végigvezeti a weboldalad létrehozásához szükséges lépéseken. A videó megtekintése után kattints az első oldal létrehozása gombra.

en: Enable Unfiltered File Uploads
hu: Szűretlen fájl feltöltésének engedélyezése

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
hu: Ha betöltési hibát tapasztalsz, vedd fel a kapcsolatot az oldal adminisztrátorával, hogy megoldja a problémát a Biztonságos üzemmód használatával.

note: translators: %s: Widget title.
en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
hu: Használd a %s widgetet és még egy rakás pro funkciót az eszközkészleted bővítéséhez, hogy még gyorsabban még jobb oldalakat készíthess.

en: Back
hu: Vissza

en: Default Kit
hu: Alapértelmezett készlet

en: Focus
hu: Fókusz

en: Field
hu: Mező

en: Form Fields
hu: Űrlap mezők

en: Paragraph Spacing
hu: Bekezdések közötti távolság

en: Buttons
hu: Gombok

en: Draft
hu: Piszkozat

en: Kit
hu: Készlet

en: Download image
hu: Kép letöltése

en: Pin it
hu: Tűzd ki

en: Share on Twitter
hu: Oszd meg Twitteren

en: Share on Facebook
hu: Oszd meg Facebookon

en: Custom Attributes
hu: Egyéni attribútumok

en: You’re missing out!
hu: Valamit kihagytál!

en: Elementor Dynamic Content
hu: Elementor dinamikus tartalom

en: Dynamic Tags
hu: Dinamikus címkék

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
hu: Az attribútumok lehetővé teszik, hogy egyéni HTML attribútumokat adj hozzá bármely elemhez.

en: Meet Our Attributes
hu: Ismerkedj meg az attribútumokkal

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: Navigation Icons Size
hu: Navigációs ikon mérete

en: Toolbar Icons Size
hu: Eszköztár ikon mérete

en: Share
hu: Megosztás

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Label
hu: Címke

en: Get more dynamic capabilities by incorporating dozens of Elementor's native dynamic tags.
hu: Juss hozzá még több dinamikus lehetőséghez, tucatnyi dinamikus Elementor címke beépítésével.

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
hu: Erősen javasoljuk, hogy készítsd biztonsági mentést az adatbázisodról, mielőtt frissítesz.

en: The upgrade process includes a database update
hu: A frissítési folyamat tartalmazza az adatbázis frissítését

en: Click here to run it now
hu: Kattints ide a futtatáshoz

en: Set custom attributes for the link element. Separate attribute keys from values using the | (pipe) character. Separate key-value pairs with a comma.
hu: Állíts be egyéni attribútumokat a hivatkozásokhoz. Az attribútum kulcs és az értéke elválasztásához használd a | (függőleges vonal) karaktert. A kulcs-értékpárokat vesszővel válaszd el.

en: With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
hu: Az Elementor Pro WooCommerce Builder segítségével kódolás nélkül tervezheted meg az üzleted!

en: Already connected.
hu: Már csatlakoztál.

note: translators: %s: Video provider
en: %s Video Player
hu: %s videó lejátszó

en: Background Position
hu: Háttér pozíciója

en: Contain
hu: Tartalmaz

en: Cover
hu: Borító

en: Background Size
hu: Háttér mérete

en: Usage Data Sharing
hu: Adatmegosztás használata

en: UI Theme
hu: Kezelőfelület témája

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
hu: Állítsd be a nappali vagy az esti módot, vagy használj Automatikus Felismerést, hogy szinkronizálódjon az operációs rendszered beállításaival.

en: Dark
hu: Esti

en: Light
hu: Nappali

en: Auto Detect
hu: Automatikus felismerés

en: Enable Lightbox In Editor
hu: Lightbox szerkesztő engedélyezése

note: translators: %s: Remote user.
en: Connected as %s
hu: Csatlakozva, mint %s

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
hu: A könyvtárhoz való csatlakozás nem sikerült. Kérlek frissíts rá az oldalra és próbáld meg újra

en: Pause on Interaction
hu: Szünet interakciónál

en: Custom Icons
hu: Egyéni ikonok

en: Add Your Custom Icons
hu: Add hozzá egyéni ikonjaidat

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
hu: Ne hagyatkozz kizárólag a FontAwesome ikonokra, amelyeket mindenki más is használ! Különböztesd meg a weboldalad és a saját stílusodat, egyéni ikonokkal, amiket feltölthetsz kedvenc ikon forrásodból.

en: Transition
hu: Átmenet

en: Duration
hu: Időtartam

[ctx: Background Control]
en: Images
hu: Képek

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
hu: Diavetítés

[ctx: Background Control]
en: Video
hu: Videó

en: Clear Log
hu: Napló törlése

en: Next
hu: Következő

en: Previous
hu: Előző

en: Amount
hu: Mennyiség

en: Line
hu: Vonal

[ctx: shapes]
en: Tribal
hu: Törzsi

[ctx: shapes]
en: Trees
hu: Fák

[ctx: shapes]
en: Squares
hu: Négyzetek

[ctx: shapes]
en: Stripes
hu: Csíkok

[ctx: shapes]
en: Leaves
hu: Levelek

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
hu: Félkörök

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
hu: Fenyőfa

[ctx: shapes]
en: Dots
hu: Pontok

[ctx: shapes]
en: Rectangles
hu: Téglalapok

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
hu: Paralelogramma

[ctx: shapes]
en: Rhombus
hu: Rombusz

[ctx: shapes]
en: Pluses
hu: Plusszok

[ctx: shapes]
en: Arrows
hu: Nyilak

[ctx: shapes]
en: Zigzag
hu: Cikcakk

[ctx: shapes]
en: Wavy
hu: Hullámos

[ctx: shapes]
en: Squared
hu: Négyzetes

[ctx: shapes]
en: Slashes
hu: Perjelek

[ctx: shapes]
en: Multiple
hu: Többszörös

[ctx: shapes]
en: Curved
hu: Ívelt

[ctx: shapes]
en: Curly
hu: Göndör

en: Out
hu: Ki

en: In
hu: Be

en: Ken Burns Effect
hu: Ken Burns hatás

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
hu: Ez a borítókép lecseréli a háttér videót arra az esetre, ha a videó nem töltene be.

en: Play On Mobile
hu: Lejátszás mobilon

en: Reinstall
hu: Újratelepítés

en: Post
hu: Közzététel

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
hu: Hiba történt. A kiválasztott verzió érvénytelen. Válassz másik verziót.

en: Add Element
hu: Elem hozzáadása

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
hu: YouTube/Vimeo hivatkozás vagy hivatkozás a videó fájlodhoz (mp4 formátum ajánlott).

en: Basic Gallery
hu: Alap galéria

note: translators: %s: Path to .htaccess file.
en: File Path: %s
hu: Fájl elérési útvonala: %s

en: Need Help
hu: Segítségre van szükséged?

en: Play Once
hu: Lejátszás egyszer

en: Upload SVG
hu: SVG feltöltése

en: Choose Video
hu: Válassz videót

en: Your Email
hu: Email címed

en: Get Beta Updates
hu: Beta frissítések beszerzése

en: Template not exist.
hu: A sablon nem létezik.

en: Upgrade To Font Awesome 5
hu: Frissítés Font Awesome 5-re

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
hu: Ez a művelet nem visszafordítható és nem állítható vissza az előző verzió visszaállításával.

en: All Icons
hu: Minden ikon

en: Font Awesome - Brands
hu: Font Awesome - Márkák

en: Font Awesome - Solid
hu: Font Awesome - Egyszerű

en: Font Awesome - Regular
hu: Font Awesome - Normál

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
hu: Úgy tűnik, az oldalad .htaccess fájlja hiányzik.

en: Some of your theme files are missing.
hu: A témád néhány fájlja hiányzik.

en: Sign Up
hu: Regisztráció

en: Document not found.
hu: A dokumentum nem található.

en: Deprecated
hu: Elavult

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Font Awesome Upgrade
hu: Font Awesome frissítés

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
hu: A Font Awesome 4-et támogató script (shim.js), egy olyan script, ami lehetővé teszi, hogy a korábban kiválasztott Font Awesome 4 ikonok is helyesen jelenjenek meg, miközben a Font Awesome 5 könyvtárat használod.

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
hu: Férj hozzá több mint 1500 lenyűgöző Font Awesome 5 ikonhoz és élvezd a gyorsabb teljesítményt és a rugalmas tervezés előnyeit.

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
hu: A frissítés hatására, amikor egy oldalt szerkesztesz, ami Font Awesome 4 ikont tartalmaz, az Elementor átalakítja azt az új Font Awesome 5-ös ikonra.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
hu: Kérlek vedd figyelembe, hogy a frissítési folyamat hatására, néhány korábban használt Font Awesome 4 ikon egy kicsit máshogy néz majd ki, a Font Awesome-nál történt apróbb dizájn változtatások miatt.

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
hu: Béta tesztelőként kapsz egy frissítést Elementor teszt verziójáról, amit közvetlenül az e-mail címedre küldünk

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
hu: Javasoljuk, hogy csak akkor engedélyezd ezt a funkciót, ha megértetted a kapcsolódó biztonsági kockázatokat.

en: Load Font Awesome 4 Support
hu: Font Awesome 4 támogatás betöltése

en: Icon Library
hu: Ikontár

en: Elementor will try to sanitize the unfiltered files, removing potential malicious code and scripts.
hu: Az Elementor megpróbálja megtisztítani az szűretlen fájlokat, eltávolítva a lehetséges rosszindulatú kódot és a szkripteket.

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG & JSON included) is a potential security risk.
hu: Kérjük, vedd figyelembe! Bármely fájl feltöltésének engedélyezése (beleértve az SVG-t és a JSON-t is) potenciális biztonsági kockázatot jelent.

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
hu: Hurrá! Sikeresen befejeződött a Font Awesome 5 verzióra való frissítés.

en: Absolute
hu: Abszolút

en: Fixed
hu: Fix

en: Horizontal Orientation
hu: Vízszintes tájolás

en: Offset
hu: Eltolás

en: Vertical Orientation
hu: Függőleges tájolás

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Get Help
hu: Kérj segítséget

en: Vertical Align
hu: Függőleges igazítás

en: Horizontal Align
hu: Vízszintes igazítás

en: Motion Effects
hu: Mozgási hatások

en: Overflow
hu: Túlcsordulás

en: Space Evenly
hu: Egyenletes tér

en: Space Around
hu: Tér körülötte

en: Please note!
hu: Kérjük, vedd figyelembe!

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
hu: A tetszőleges pozicionálás nem tekinthető a legjobb megoldásnak reszponzív weboldal építésénél, ezért kérjük, ne használd túl gyakran.

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
hu: Probléma akadt az Elementor betöltése közben? Kérlek engedélyezd a Biztonságos üzemmódot a hibakereséshez.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
hu: A problémát valószínűleg az egyik bővítmény vagy téma okozza.

note: translators: %s: Accepted chars.
en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
hu: Megjegyzés: Az ID hivatkozás CSAK ezeket a karaktereket tartalmazhatja: %s

en: Choose File
hu: Fájl feltöltése

en: External URL
hu: Külső URL

en: Order By
hu: Rendezés, mint

en: Read More Text
hu: Tovább olvasom szövege

note: translators: %s: The `the_content` function.
en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
hu: Megjegyzés: A widget csak azokat a témákat befolyásolja, amelyek a(z) `%s` használ az archívum oldalakon.

en: Continue reading
hu: Tovább olvasom

en: Read More
hu: Tovább olvasom

en: Location
hu: Helyzet

note: translators: %s: Current post name.
en: Continue reading %s
hu: Tovább olvasom %s

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
hu: Szűrés kategória szerint

[ctx: Template Library]
en: All Categories
hu: Minden kategória

[ctx: Template Library]
en: Category
hu: Kategória

[ctx: Template Library]
en: Categories
hu: Kategóriák

[ctx: Template Library]
en: Templates
hu: Sablonok

[ctx: Background Control]
en: Y Position
hu: Y pozíció

[ctx: Background Control]
en: X Position
hu: X pozíció

en: Safe Mode ON
hu: Biztonságos üzemmód BEKAPCSOLVA

en: Disable Safe Mode
hu: Biztonságos üzemmód letiltása

en: Editor successfully loaded?
hu: Sikeresen betöltött a szerkesztő?

en: Still experiencing issues?
hu: Még mindig problémák vannak?

en: Can't Edit?
hu: Nem tudsz szerkeszteni?

en: Enable Safe Mode
hu: Biztonságos üzemmód engedélyezése

en: Popups
hu: Popupok

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
hu: Elmentett sablonok

note: translators: %d: Interval in minutes.
en: Every %d minutes
hu: Minden %d percben

en: Safe Mode
hu: Biztonságos üzemmód

en: Elementor Data Updater
hu: Elementor adat frissítő

en: Cannot enable Safe Mode
hu: Nem lehet engedélyezni a Biztonságos üzemmódot

en: Get Popup Builder
hu: Szerezd be a Popup Builder-t

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
hu: A Biztonságos üzemmód lehetővé teszi, hogy kezelhesd a problémákat csak a szerkesztő betöltésével, a téma vagy más bővítmény betöltése nélkül.

[ctx: Background Control]
en: Custom
hu: Egyéni

en: Your site database needs to be updated to the latest version.
hu: A webhely adatbázisát frissíteni kell a legújabb verzióra.

en: The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
hu: Az adatbázis frissítési folyamat befejeződött. Köszönjük, hogy frissítettél a legújabb verzióra!

en: The Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Get Elementor Pro and start designing your popups today.
hu: A Popup Builder lehetővé teszi, hogy kihasználhasd az Elementor összes csodás funkcióját, így szép és hatékony popupokat hozhatsz létre. Szerezd be az Elementor Pro verziót és kezdd el tervezni a popupjaidat!

en: Not Supported
hu: Nem támogatott

en: Users
hu: Felhasználók

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Any Video
hu: Bármilyen videó

en: Current Video Channel
hu: Jelenlegi videó csatorna

en: Unmarked Color
hu: Jelöletlen szín

en: Stars
hu: Csillagok

en: Outline
hu: Körvonal

en: Unmarked Style
hu: Jelöletlen stílus

en: Rating Scale
hu: Értékelési skála

en: Rating
hu: Értékelés

en: Star Rating
hu: Csillag értékelés

en: Custom Caption
hu: Egyéni felirat

en: Attachment Caption
hu: Csatolmány felirat

en: Quit
hu: Kilépés

en: Keyboard Shortcuts
hu: Billentyűparancs

en: Show / Hide Panel
hu: Panel mutat / elrejt

en: Go To
hu: Menj ide

en: Redo
hu: Ismét

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Type to find anything in Elementor
hu: Írd be, amit keresel az Elementorban

en: Finder
hu: Kereső (Finder)

en: Customizer
hu: Testreszabás

en: Menus
hu: Menük

en: Dashboard
hu: Vezérlőpult (Dashboard)

en: Homepage
hu: Kezdőlap

en: Create
hu: Létrehoz

en: Disconnect
hu: Leválasztás

en: Disconnected successfully.
hu: Sikeresen leválasztva.

en: Connected successfully.
hu: Sikeresen kapcsolódva.

en: Connect
hu: Kapcsolódás

en: Future
hu: Jövő

en: Poster
hu: Plakát

en: Create Your First Post
hu: Készítsd el az első bejegyzésed

en: Create Your First Page
hu: Készítsd el az első oldalad

en: Lazy Load
hu: Lusta betöltés

en: Welcome to Elementor
hu: Üdvözöl az Elementor

en: Easy Navigation is Here!
hu: Megérkezett a Könnyű Navigáció!

en: Empty
hu: Üres

en: Navigator
hu: Navigátor

en: Skip
hu: Kihagyás

en: Congrats!
hu: Gratulálok!

en: Debug Bar
hu: Hibakereső sáv

[ctx: Filter Control]
en: Hue
hu: Színárnyalat

en: Hide Notification
hu: Értesítés elrejtése

en: Enter your URL
hu: Írd be az URL címet

en: Editing Handles
hu: Kapcsolók szerkesztése

en: Happy To Help
hu: Szívesen segítünk

en: Paste URL or type
hu: URL beillesztése vagy típus

en: Inner Section
hu: Belső szakasz

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
hu: Miután feltöltötted az oldalad tartalommal, ez az ablak áttekintést nyújt az összes, oldalra elhelyezett elemről. Így könnyedén navigálhatsz bármely szakasz, oszlop vagy widget között.

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
hu: A szerkesztési kapcsolók megjelenítése az elem szerkesztő gombjának ráhúzásakor.

en: Getting Started
hu: Első lépések

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
hu: A Hibakereső sáv az adminisztrátor sávon felsorolja az oldalon látható összes megjelenített sablont.

en: Single
hu: Bejegyzés

en: Video Info
hu: Video info

en: Logo
hu: Logó

en: Modest Branding
hu: Vízjel eltüntetése

en: Site
hu: Oldal

en: Source
hu: Forrás

en: Artwork
hu: Alkotás

en: Blend Mode
hu: Keverés

en: Copy
hu: Másolás

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
hu: CSS szűrők

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
hu: Telítettség

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
hu: Kontraszt

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
hu: Fényesség

[ctx: Filter Control]
en: Blur
hu: Homályosítás

en: Specify an end time (in seconds)
hu: Add meg a befejezés idejét (másodpercben)

en: End Time
hu: Befejezés ideje

en: Specify a start time (in seconds)
hu: Add meg a kezdés idejét (másodpercben)

en: Start Time
hu: Kezdés ideje

en: I have Elementor Pro
hu: Elementor Pro-m van

en: Elementor Debugger
hu: Elementor Hibakereső

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
hu: Várj! Ne kapcsold ki az Elementort. Aktiválnod kell az Elementort és az Elementor Pro-t, hogy működjön a bővítmény.

en: Drag widget here
hu: Húzd ide a widgetet

en: Self Hosted
hu: Önálló videó

en: Button ID
hu: Gomb ID

en: Back to WordPress Editor
hu: Vissza a WordPress szerkesztőbe

note: translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
hu: Új %s hozzáadása

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
hu: Elementor teljes szélesség

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
hu: Elementor vászon

en: Opacity
hu: Átlátszóság

en: Max Width
hu: Max. szélesség

en: Position
hu: Pozíció

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
hu: Élvezi az %1$s-t? Kérjük adjon rá %2$s értékelést. Nagyra értékeljük a támogatását!

en: Knowledge Base
hu: Tudásbázis

en: No header, no footer, just Elementor
hu: Nincs fejléc, nincs lábléc, csak Elementor

en: This template includes the header, full-width content and footer
hu: Ez a sablon tartalmaz fejlécet, teljes szélességű tartalmat és láblécet

en: Page Layout
hu: Oldal elrendezés

en: Separator
hu: Elválasztó

en: Add New
hu: Új hozzáadása

[ctx: Template Library]
en: My Templates
hu: Sablonjaim

en: Create Template
hu: Sablon létrehozása

en: All
hu: Mind

en: More actions
hu: Még több művelet

en: Search Templates:
hu: Sablonok keresése:

en: Pages
hu: Oldalak

en: Action not found.
hu: Művelet nem található.

en: Token Expired.
hu: A token lejárt.

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
hu: Hozd létre az első %s-t

note: translators: %s: Document title. translators: %s: Post type label.
en: %s Settings
hu: %s Beállítások

[ctx: Border Control]
en: Groove
hu: Barázdás

en: Play Video
hu: Videó lejátszása

en: Name your template
hu: Nevezd el a sablonod

en: Enter template name (optional)
hu: Add meg a sablonod nevét (nem kötelező)

en: Choose Template Type
hu: Válaszd ki a Sablon típusát

en: Featured Image
hu: Kiemelt Kép

en: Body Style
hu: Body Stílus

en: Document
hu: Dokumentum

en: Inline
hu: Sorban

en: Want to give access only to content?
hu: Csak a tartalomhoz akarsz hozzáférést engedélyezni?

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
hu: Az Egyéni Betűtípusok (Custom Fonts) lehetőséget nyújt arra, hogy saját tárolású betűtípusokat használhass és adj hozzá az Elementor projekteidhez, hogy így egy egyedi arculati stílust alkothass.

en: No access to editor
hu: Nincs hozzáférés a szerkesztőhöz

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
hu: Határold be, hogy a felhasználóid mit szerkeszthetnek Elementorral

en: Role Manager
hu: Szerepek menedzselése

en: Role Excluded
hu: Kizárt szerepkör

en: Select the type of template you want to work on
hu: Válaszd ki melyik sablonfajtán akarsz dolgozni

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
hu: Az oldalad különféle részeit készítsd el sablonok használatával, és egy kattintással használd őket újból, amikor csak szükséges.

en: This tag has no settings.
hu: Ez a cimke nem tartalmaz beállításokat.

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
hu: Adj hozzá sablonokat és használd fel újra bárhol a weboldaladon. Könnyen exportálhatod és importálhatod őket bármely más projekthez, egy optimalizált munkafolyamathoz.

en: Custom Fonts
hu: Egyéni Betűtípusok

en: Add Your Custom Fonts
hu: Adj hozzá Egyéni Betűtípusokat

en: Fallback
hu: Tartalék

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
hu: Állítsd be, mennyi dia legyen csúsztatva, lapozásonként.

en: Create New Post
hu: Hozz létre Új Bejegyzést

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
hu: Megjegyzés: A rögzített háttér (Attachment Fixed) beállítás csak asztali nézetben működik.

en: Google (Early Access)
hu: Google (Korai Hozzáférés)

en: Favorite
hu: Kedvenc

en: Enter your image caption
hu: Add meg a képaláírás szövegét

en: Enter your shortcode
hu: Add meg a shortcodeot

en: Enter your code
hu: Add meg a kódot

en: Back to default
hu: Vissza az alapértelmezetthez

en: Enter your description
hu: Add meg a leírásod

en: This is an Alert
hu: Ez egy Figyelmeztetés

en: Active Icon
hu: Aktív ikon

en: Save Draft
hu: Piszkozat mentése

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name.
en: Last edited on %1$s by %2$s
hu: Utoljára módosítva ekkor: %1$s, %2$s által

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name.
en: Draft saved on %1$s by %2$s
hu: Piszkozat mentve ekkor: %1$s, %2$s által

en: Current Version
hu: Jelenlegi verzió

en: Published
hu: Közzétéve

en: or
hu: vagy

en: Search
hu: Keresés

en: Click here
hu: Kattints ide

en: New
hu: Új

en: Popular
hu: Népszerű

en: Creation Date
hu: Létrehozás dátuma

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Duplicate
hu: Megkettőzés

en: Import Template
hu: Sablon importálása

en: Publish
hu: Közzététel

en: Save as Template
hu: Mentés Sablonként

en: Save Options
hu: Beállítások mentése

en: Preview Changes
hu: Változtatások megtekintése

en: Search Widget:
hu: Bővítmény keresése:

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
hu: Áthúzott

[ctx: Typography Control]
en: Overline
hu: Felső vonal

[ctx: Typography Control]
en: Underline
hu: Aláhúzott

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
hu: Díszítés

en: (opens in a new window)
hu: (megnyitás új ablakban)

en: Add Your Heading Text Here
hu: Add meg itt a címsor szövegét

en: Created By
hu: Készítette:

en: Want to learn more about the Elementor library?
hu: Szeretnél többet megtudni az Elementor könyvtárról?

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
hu: Húzd be a .JSON vagy a .zip sablonfájlaidat

en: No Results Found
hu: Nincs találat

en: My Favorites
hu: Kedvenceim

en: Trend
hu: Felkapott

en: Hide Panel
hu: Panel elrejtése

en: Unlinked values
hu: Szétkapcsolt értékek

en: News & Updates
hu: Hírek és frissítések

en: Recently Edited
hu: Mostanában szerkesztett

en: Create New Page
hu: Új Oldal létrehozása

en: Elementor Overview
hu: Elementor áttekintés

en: Excerpt
hu: Kivonat

en: Select File
hu: Fájl kiválasztása

note: translators: %s: Document title.
en: Hurray! Your %s is live.
hu: Hurrá! A(z) %s közzé lett téve.

en: Privacy Mode
hu: Adatvédelmi mód

en: Import Template to Your Library
hu: Sablon importálása a sablontáradba

en: Access denied.
hu: Hozzáférés megtagadva.

en: Disable Default Fonts
hu: Alapértelmezett betűtípusok kikapcsolása

en: End
hu: Vége

en: Start
hu: Kezdete

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
hu: Sajnáljuk, de valami hiba történt. Kattints a 'Tudj meg többet' gombra, és kövesd az összes lépést a probléma gyors megoldásához.

en: The preview could not be loaded
hu: Az előnézet nem tölthető be

en: Update Notification
hu: Frissítési értesítés

en: No History Yet
hu: Még nincs előzmény

en: History
hu: Előzmények

en: UI Color
hu: UI szín

en: Revisions
hu: Változatok

en: Actions
hu: Műveletek

en: Switch to Revisions tab for older versions
hu: Váltás a Változatok fülre a korábbi verziókért

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
hu: Amint elkezdesz dolgozni, lehetőséged van helyrehozni / visszavonni bármilyen műveletet, amit a szerkesztőben végzel.

en: UI Hover Color
hu: Felhasználói felület színe ráhúzáskor

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
hu: Árnyék

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
hu: Szöveg árnyék

en: Image Lightbox
hu: Kép lightbox

en: Mute
hu: Némít

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
hu: Minden kép hivatkozása lightbox popup ablakban nyíljon meg. A lightbox automatikusan működni fog minden olyan hivatkozással, amely egy képre mutat.

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
hu: Válassz egy Elementor sablon JSON fájlt vagy egy .zip archívumot az Elementor sablonokból, és add hozzá őket a könyvtáradban található sablonok listájához.

en: Beta Tester
hu: Béta tesztelő

en: Integrations
hu: Integrációk

en: Version Control
hu: Verzió kezelés

en: Z-Index
hu: Z-index

en: Animation Delay
hu: Animáció késleltetés

en: Open in new window
hu: Megnyitás új ablakban

en: Add nofollow
hu: Nofollow hozzáadása

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
hu: Pozíció

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
hu: Körvonal

en: Transition Duration
hu: Átmenet időtartama

en: Switch Editor Loader Method
hu: Szerkesztő betöltési módszer váltása

en: Rollback to Previous Version
hu: Előző verzió visszaállítása

en: Widgets Space
hu: Widget térköz

en: Link Options
hu: Hivatkozás opciók

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
hu: Vedd figyelembe: Nem javasoljuk a béta verzióra történő frissítést publikus, használatban lévő weboldalakon.

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
hu: Kapcsold be a Beta Tester alkalmazást, hogy értesítést kapj, amikor elérhető az Elementor vagy az E-Pro új béta verziója. A béta verzió nem települ automatikusan. Mindig lehetőséged van arra, hogy figyelmen kívül hagyja.

en: Become a Beta Tester
hu: Legyél Te is Béta Tesztelő

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
hu: Figyelem: Kérjük, készíts biztonsági másolatot az adatbázisáról, mielőtt visszaállítod.

en: Rollback Version
hu: Verzió visszaállítása

note: translators: %s: Elementor version.
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
hu: Problémát tapasztalsz az Elementor %s verziójával? Állítsd vissza az előző verziót.

en: Sets the default space between widgets (Default: 20px)
hu: Állítsd be az alapértelmezett térközt a widgetek között (Alapértelmezett: 20px)

en: External File
hu: Külső fájl

en: Internal Embedding
hu: Belső beágyazás

en: CSS Print Method
hu: CSS nyomtatási mód

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
hu: Használj az oldal fejlécébe beágyazott belső CSS-t. A szerverkonfliktusok elhárítása és a fejlesztési környezetek kezelése miatt.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
hu: Használj külső CSS fájlként minden elkészített stíluslapot. Válaszd ezt a beállítást a jobb teljesítményhez (ajánlott).

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Status
hu: Állapot

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
hu: A szerver konfigurációs konfliktusainak hibaelhárítására.

en: Space
hu: Térköz

en: Page Title Selector
hu: Oldal cím választó

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Template
hu: Sablon

en: Hide Title
hu: Cím elrejtése

en: Edit Template
hu: Sablon szerkesztése

en: Logged In
hu: Belépve

en: Who Can Access
hu: Ki férhet hozzá

en: Maintenance
hu: Karbantartás

en: Coming Soon
hu: Hamarosan

en: Maintenance Mode
hu: Karbantartási mód

en: Drop Cap
hu: Iniciálé

en: Disabled
hu: Letiltott

en: Paste Style
hu: Stílus beillesztése

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
hu: A "Hamarosan" HTTP 200 kódot eredményez, azaz a webhely készen áll az indexelésre.

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
hu: A "Karbantartási mód" HTTP 503 kódot eredményez, így a keresőmotorok tudni fogják, hogy később kell visszajönniük. Ezt az üzemmódot nem ajánlott pár napnál tovább használni.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
hu: Válassz a "Hamarosan" (HTTP 200 kód) vagy a "Karbantartási mód" (HTTP 503 kód) közül.

en: Choose Mode
hu: Válassz módot

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
hu: Állítsd be az egész webhelyet KARBANTARTÁSI MÓDBA, így a webhely ideiglenesen nem lesz elérhető a karbantartás alatt, vagy állítsd be a HAMAROSAN INDUL módba, ami azt jelenti, hogy a webhely offline állapotban van, amíg készen áll az indításra.

en: Roles
hu: Szerepek

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
hu: Az Elementor segítségével elrejtheted az oldal címét. Ez olyan témák esetében működik, amelyekben "h1.entry-title" választó van. Ha a témaválasztó eltér, kérjük, írd be feljebb.

en: Maintenance Mode ON
hu: Karbantartási mód BEKAPCSOLVA

en: Choose Template
hu: Válassz Sablont

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
hu: A karbantartási mód engedélyezéséhez be kell állítanod egy sablont a karbantartási mód oldalához.

en: Bring to Front
hu: Előrehoz

en: Space Between
hu: Köztes térköz

[ctx: Shapes]
en: Book
hu: Könyv

[ctx: Shapes]
en: Split
hu: Vágás

[ctx: Shapes]
en: Arrow
hu: Nyíl

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
hu: Hullámos formák

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
hu: Hullámos ecset

[ctx: Shapes]
en: Waves
hu: Hullámok

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
hu: Asszimetrikus görbe

[ctx: Shapes]
en: Curve
hu: Görbe

[ctx: Shapes]
en: Tilt
hu: Ferde vonal

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
hu: Asszimetrikus háromszög

[ctx: Shapes]
en: Triangle
hu: Háromszög

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
hu: Piramis

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
hu: Cikcakk

[ctx: Shapes]
en: Clouds
hu: Felhők

[ctx: Shapes]
en: Drops
hu: Cseppek

[ctx: Shapes]
en: Mountains
hu: Hegyek

en: Invert
hu: Megfordít

en: Flip
hu: Elforgat

en: Shape Divider
hu: Alakzati elválasztó

en: List
hu: Lista

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
hu: Átlátszó legyező

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
hu: Átlátszó ferde vonal

en: Navigation Width
hu: Navigáció szélesség

en: Hover
hu: Egér ráhúzáskor

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
hu: Adj hozzá egyéni azonosítót. Pl.: my-id

[ctx: Background Control]
en: Linear
hu: Lineáris

[ctx: Background Control]
en: Angle
hu: Szög

[ctx: Background Control]
en: Type
hu: Típus

[ctx: Background Control]
en: Gradient
hu: Átmenet

[ctx: Background Control]
en: Location
hu: Helyzet

[ctx: Background Control]
en: Second Color
hu: Második szín

[ctx: Background Control]
en: Radial
hu: Sugárirányú

en: Docs & FAQs
hu: Dokumentációk & GYIK

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
hu: Ha bejelöld ezt a négyzetet, akkor kikapcsolod az Elementor saját betűtípusait és a sablon betűtípusa kerül használatra.

en: View Elementor Documentation
hu: Elementor dokumentáció megtekintése

en: Video Tutorials
hu: Oktatóvideók

en: View Elementor Video Tutorials
hu: Elementor oktatóvideók megtekintése

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
hu: Ennek a négyzetnek a bejelölésével letiltja az Elementor alapértelmezett színeit, és az Elementort a témából átvenni örökölni a színeket.

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date.
en: %1$s ago (%2$s)
hu: %1$s ezelőtt (%2$s)

en: Autosave
hu: Automatikus mentés

en: Revision
hu: Változat

en: By
hu: Ezzel

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
hu: Úgy tűnik a bejegyzés változatok nem érhetők el ezen a weboldalon.

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
hu: A változat előzmények segítségével elmentheted a munkád korábbi verzióit, és bármikor visszaállíthatod azokat.

en: No Revisions Saved Yet
hu: Még nincsenek mentett változatok

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
hu: Add meg a régi és az új URL-t a WordPress telepítéséhez, hogy frissítsd az összes Elementor adatot (Releváns a domain átvitelhez vagy 'HTTPS'-re váltásnál).

en: Update Site Address (URL)
hu: Oldal címének frissítése (URL)

note: translators: %s: WordPress backups documentation.
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
hu: <strong>Fontos:</strong> erősen ajánlott <a target="_blank" href="%s">készíts biztonsági mentést készíteni az adatbázisodról</a> mielőtt kicseréled az URL-t.

en: Replace URL
hu: URL cseréje

en: Start designing your page and you will be able to see the entire revision history here.
hu: Kezd el megtervezni az oldalad és utána itt láthatod majd az összes változat előzményét.

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: Preferred memory, 3: WordPress wp-config memory documentation.
en: We recommend setting memory to at least %1$s. (%2$s or higher is preferred) For more information, read about <a href="%3$s">how to increase memory allocated to PHP</a>.
hu: Ajánlott, hogy a memóriát állítsuk legalább %1$s értékre. (%2$s vagy magasabb preferált) További információkért olvassuk el a <a href="%3$s">hogyan növelhető a PHP-hez hozzárendelt memória</a> című oldalt.

en: Thousand Separator
hu: Ezres elválasztó

[ctx: Background Control]
en: Default
hu: Alapértelmezett

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
hu: Ezzel a funkcióval elmentheted a widget globálisan, majd más oldalakon is felhasználhatod. Az összes változatot egy helyen lehet majd módosítani.

en: Meet Our Global Widget
hu: Ismerd meg a Globális Widget-einket

en: Get more with Elementor Pro
hu: Hozz ki többet oldaladból az Elementor Pro használatával

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
hu: Az egyéni CSS lehetővé teszi a CSS-kód hozzáadását bármilyen widgethez, és láthatod, hogy az élőben megjelenik a szerkesztőben.

en: Off
hu: Ki

en: On
hu: Be

en: Custom CSS
hu: Egyéni CSS

en: Meet Our Custom CSS
hu: Ismerkedj meg az egyéni CSS-ünkkel

en: Extra Large
hu: Extra nagy

en: Extra Small
hu: Extra kicsi

en: Improve Elementor
hu: Elementor fejlesztése

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
hu: Érvénytelen adatok: A sablon azonosítója nem lehet azonos a jelenleg szerkesztett sablonnal. Kérjük, válassz egy másikat.

en: Skin
hu: Kinézet

en: Update changes to page
hu: Frissítse az oldal változásait

en: %s are disabled
hu: %s letiltott

en: No thanks
hu: Köszönöm,nem

en: Stretched Section Fit To
hu: Nyújtott szakasz töltse ki

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
hu: Szakasz nyújtása teljes oldalszélességre, JS használatával.

en: Stretch Section
hu: Szakasz nyújtása

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
hu: Add meg a szülő elemválasztót, amelybe az elnyújtott szakaszok illeszkednek (például #elsodleges / .csomagolo / fo stb.). Hagyd üresen, hogy illeszkedjen az oldalszélességhez.

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140px)
hu: Beállítja a tartalom alapértelmezett szélességét (Alapértelmezett: 1140px)

en: Mobile
hu: Mobil

en: Reverse Columns
hu: Fordított oszlopok

en: Learn more.
hu: Tudj meg többet.

en: Link values together
hu: Értékek összakapcsolása

[ctx: Template Library]
en: All Templates
hu: Összes sablon

en: Import Templates
hu: Sablon importálása

en: Export Template
hu: Sablon exportálása

[ctx: Template Library]
en: Type
hu: Típus

[ctx: Template Library]
en: View Template
hu: Sablon megtekintése

[ctx: Template Library]
en: New Template
hu: Új sablon

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
hu: Sablon szerkesztése

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
hu: Új sablon hozzáadása

[ctx: Template Library]
en: Template
hu: Sablon

en: Local
hu: Helyi

en: Sync Library
hu: Könyvtár szinkronizálása

en: Tools
hu: Eszközök

en: Page
hu: Oldal

en: Insert
hu: Beszúrás

en: Library
hu: Könyvtár

en: Close
hu: Bezár

en: Template Library
hu: Sablon könyvtár

en: Add Template
hu: Sablon hozzáadása

en: (no title)
hu: (nincs cím)

en: Remote
hu: Távoli

en: Back to Library
hu: Vissza a könyvtárba

en: Export
hu: Exportálás

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
hu: Maradj velünk! További fantasztikus sablonok jönnek hamarosan.

en: Saved Templates
hu: Elmentett sablonok

en: Enter Template Name
hu: Írd be a sablon nevét

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
hu: Nem található sablon a Lomtárban

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
hu: Nem található sablon

[ctx: Template Library]
en: Search Template
hu: Sablon keresése

[ctx: Template Library]
en: Add New
hu: Új hozzáadása

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
hu: Az Elementor Könyvtár automatikusan frissül napi rendszerességgel. A szinkronizálás gombra kattintva manuálisan is frissítheted.

en: Import Now
hu: Importálás most

[ctx: System Info]
note: translators: %s: WordPress child themes documentation.
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
hu: Ha módosítani szeretnéd a téma forráskódját, akkor javasoljuk a <a href="%s">gyermek téma</a> használatát.

en: Learn More
hu: Tudj meg többet

en: Global Fonts
hu: Globális betűtípusok

[ctx: Background Control]
en: Contain
hu: Tartalmaz

en: Hover Animation
hu: Animáció az egérmutató ráhúzáskor

en: Fast
hu: Gyors

en: Slow
hu: Lassú

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Spread
hu: Terjedelem

en: Color Palettes
hu: Színpaletták

en: Entrance Animation
hu: Belépési animáció

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
hu: Belső

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
hu: Doboz árnyék

en: Blur
hu: Elhomályosítás

en: Disable Default Colors
hu: Alapértelmezett színek letiltása

en: Default Fonts
hu: Alapértelmezett betűtípusok

en: Testimonial
hu: Vélemény

en: Rounded
hu: Lekerekített

en: Official Color
hu: Hivatalos szín

en: My Skill
hu: Képességem

en: Aside
hu: Mellette

en: Social Icons
hu: Közösségi ikonok

en: Other
hu: Egyéb

en: Share Button
hu: Megosztás gombok

en: Download Button
hu: Letöltés gomb

en: Update Now
hu: Frissítés most

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Visual Player
hu: Vizuális lejátszó

en: Extended
hu: Kiterjesztett

en: Buy Button
hu: Vásárlás gomb

en: Background Overlay
hu: Háttér áttetszőség

en: Quick Feedback
hu: Gyors visszajelzés

en: It's a temporary deactivation
hu: Ez egy ideiglenes kikapcsolás

en: I couldn't get the plugin to work
hu: Nem tudom működésre bírni a bővítményt

en: Please share which plugin
hu: Kérjük, oszd meg velünk, melyik bővítmény

en: I found a better plugin
hu: Találtam egy jobb bővítményt

en: I no longer need the plugin
hu: Többé nincs szükségem erre a bővítményre

note: translators: %s: Elementor version.
en: View Elementor version %s details
hu: Tekints meg az Elementor v%s részleteit

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text.
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
hu: Elérhető az Elementor Page Builder új verziója. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">A %3$s verzió részleteinek megtekintése</a> vagy <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">frissítés most</a>.

en: Play Counts
hu: Lejátszások száma

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Like Button
hu: Tetszik gomb

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
hu: Ha van egy kis időd, kérlek oszd meg velünk, miért kapcsolod ki az Elementort:

en: Please share the reason
hu: Kérlek, oszd meg velünk az okát

en: Background
hu: Háttér

en: Custom URL
hu: Egyéni URL

en: Wider
hu: Szélesebb

en: General
hu: Általános

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Outside
hu: Kívül

en: Inside
hu: Belül

en: Direction
hu: Irány

en: Additional Options
hu: További lehetőségek

en: Arrows and Dots
hu: Nyilak és pontok

en: Left Border Width
hu: Bal szegély vastagsága

en: Animation Duration
hu: Animáció időtartama

en: Image Stretch
hu: Nyújtott kép

en: Image Carousel
hu: Kép körhinta

en: Animation Speed
hu: Animáció sebessége

en: Spacing
hu: Térköz

en: Intro Byline
hu: Byline bevezető

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
hu: Az eredeti kép méretét bármilyen egyéni méretre vághatod. Az eredeti méretarány megtartása érdekében egyetlen magassági vagy szélességi értéket is beállíthatsz.

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
hu: Egyéni

[ctx: Border Control]
en: Dashed
hu: Szaggatott

[ctx: Border Control]
en: Dotted
hu: Pontozott

[ctx: Border Control]
en: Double
hu: Dupla

[ctx: Border Control]
en: Solid
hu: Sima

en: Controls Color
hu: Kezelő színe

en: Loop
hu: Ismétlés

en: Video Options
hu: Videó beállítás

en: Intro Portrait
hu: Bevezető portré

en: Intro Title
hu: Bevezető cím

en: Display
hu: Megjelenés

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
hu: A kiszolgálón nincs ImageMagick vagy GD telepítve és/vagy engedélyezve! A WordPress képeinek átméretezéséhez ezen könyvtárak valamelyikére szükség van. Kérjük, lépj kapcsolatba a szerver rendszergazdájával, hogy engedélyezze azt.

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
hu: Kép mérete

en: Effect
hu: Hatás

[ctx: Image Size Control]
en: Full
hu: Teljes

en: Fade
hu: Áttűnés

en: Vertical Alignment
hu: Függőleges igazítás

en: Dots
hu: Pontok

en: Infinite Loop
hu: Végtelen ismétlés

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
hu: Kép méret

[ctx: Typography Control]
en: None
hu: Egyik sem

en: Title HTML Tag
hu: HTML címke címe

en: This is the heading
hu: Ez a címsor

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
hu: Add meg az egyéni CSS osztályod nevét a pont NÉLKÜL. pl: en-osztalyom

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
hu: A használt betűkészletek listája, ha a választott betűkészlet nem érhető el.

en: Form
hu: Űrlap

en: Elements
hu: Elemek

en: Settings
hu: Beállítások

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
hu: Ferde

[ctx: Typography Control]
en: Italic
hu: Dőlt

[ctx: Typography Control]
en: Normal
hu: Normál

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
hu: Kisbetűs

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
hu: Nagybetűs

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
hu: Nagy kezdőbetűs

[ctx: Background Control]
en: Repeat
hu: Ismétlés

en: None
hu: Egyik sem

[ctx: Typography Control]
en: Style
hu: Stílus

en: Size
hu: Méret

en: No sidebars were found
hu: Nem található oldalsáv

en: View
hu: Nézet

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
hu: Nincs ismétlés

en: No Gap
hu: Nincs rés

en: Search Widget...
hu: Widget keresés...

en: Height
hu: Magasság

en: Map
hu: Térkép

[ctx: Background Control]
en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Alignment
hu: Igazítás

en: Center
hu: Középre

en: Play Icon
hu: Lejátszás ikon

en: Suggested Videos
hu: Javasolt videók

en: Color
hu: Szín

en: Images
hu: Képek

en: Aspect Ratio
hu: Képarány

en: Text Editor
hu: Szöveg szerkesztő

en: Tab Content
hu: Fül tartalma

en: Tab Title
hu: Fül címe

en: Tab #2
hu: Fül #2

en: Tab #1
hu: Fül #1

en: Tabs Items
hu: Fül elemek

en: Tabs
hu: Fülek

en: Pause on Hover
hu: Szünet ráhúzáskor

en: Autoplay Speed
hu: Automatikus lejátszás sebessége

en: Arrows
hu: Nyilak

en: Sidebar
hu: Oldalsáv

en: Title Style
hu: Címsor stílusa

en: Percentage
hu: Százalék

en: Progress Bar
hu: Folyamatmutató

en: Anchor
hu: Horgony

en: Menu Anchor
hu: Horgony menü

en: Image Position
hu: Kép pozíció

en: Image Spacing
hu: Kép térköz

en: Image Size
hu: Kép méret

en: Icon List
hu: Ikon lista

en: HTML Code
hu: HTML kód

en: Google Maps
hu: Google térkép

en: Caption
hu: Felirat

en: Random
hu: Véletlen

en: Media File
hu: Média fájl

en: Image Gallery
hu: Kép galéria

en: Gap
hu: Rés

en: Divider
hu: Elválasztó

en: Counter
hu: Számláló

en: Image
hu: Kép

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: System Info
hu: Rendszer információ

en: Name
hu: Név

en: No
hu: Nem

en: Yes
hu: Igen

en: Post Types
hu: Bejegyzés típusok

en: General Settings
hu: Általános beállítások

en: Text
hu: Szöveg

en: Secondary
hu: Másodlagos

en: Primary
hu: Elsődleges

en: Navigation
hu: Navigáció

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: Content Position
hu: Tartalom pozíció

en: Middle
hu: Középre

en: Stretch
hu: Nyújtott

en: Column Position
hu: Oszlop pozíció

en: Minimum Height
hu: Minimum magasság

en: Min Height
hu: Min magasság

en: Wide
hu: Széles

en: Narrow
hu: Keskeny

en: Columns Gap
hu: Oszlop rés

en: Full Width
hu: Teljes szélesség

en: Boxed
hu: Doboz

en: Width
hu: Szélesség

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Column Width
hu: Oszlop szélesség

en: CSS Classes
hu: CSS Osztály

en: Margin
hu: Margó

en: Link Color
hu: Hivatkozás színe

en: Typography
hu: Tipográfia

en: Padding
hu: Belső margó

en: Column
hu: Oszlop

en: Section
hu: Szakasz

en: Structure
hu: Szerkezet

en: Responsive
hu: Reszponzív

en: Style
hu: Stílus

en: Content
hu: Tartalom

en: Colors
hu: Színek

en: More Palettes
hu: Több paletta

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Discard
hu: Eldob

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Help
hu: Segítség

en: Desktop
hu: Asztali gép

en: Responsive Mode
hu: Reszponzív mód

en: Menu
hu: Menü

en: Loading
hu: Betöltés

en: Delete
hu: Törlés

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
hu: Betűtávolság

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
hu: Sor magasság

en: Normal
hu: Normál

[ctx: Typography Control]
en: Transform
hu: Átalakítás

[ctx: Typography Control]
en: Size
hu: Méret

[ctx: Border Control]
en: Color
hu: Szín

[ctx: Border Control]
en: Width
hu: Szélesség

en: Dotted
hu: Pontozott

en: Double
hu: Dupla

en: Solid
hu: Sima

[ctx: Border Control]
en: Border Type
hu: Szegély típus

[ctx: Background Control]
en: Video Link
hu: Videó hivatkozás

[ctx: Background Control]
en: Cover
hu: Borító

en: &#8592; Back to WordPress Editor
hu: &#8592; Vissza a WordPress szerkesztőbe

en: Framed
hu: Keretezett

en: Accordion Content
hu: Harmonika tartalom

en: Stacked
hu: Halmozott

en: Border
hu: Szegély

en: Primary Color
hu: Elsődleges szín

en: Accordion Items
hu: Harmonika elemek

en: Small
hu: Kicsi

en: Icon Box
hu: Ikon doboz

[ctx: Background Control]
en: Attachment
hu: Csatolmány

en: Top
hu: Fent

en: Button
hu: Gomb

en: Hide
hu: Elrejt

[ctx: Background Control]
en: Top Center
hu: Fent középen

en: Number
hu: Szám

en: Accordion #1
hu: Harmonika #1

en: Number Prefix
hu: Szám előtag

[ctx: Background Control]
en: Position
hu: Pozíció

en: Plus
hu: Plusz

en: Accordion Title
hu: Harmonika cím

en: Secondary Color
hu: Másodlagos szín

[ctx: Background Control]
en: Classic
hu: Klasszikus

en: Icon
hu: Ikon

[ctx: Background Control]
en: Fixed
hu: Rögzített

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
hu: Lent középre

en: Shape
hu: Forma

[ctx: Background Control]
en: Image
hu: Kép

en: Show
hu: Mutat

en: Accordion
hu: Harmonika

en: Custom
hu: Egyéni

en: Before
hu: Előtte

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Secondary Headline
hu: Másodlagos címsor

en: Icon Spacing
hu: Ikon térköz

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Title
hu: Cím

en: Image Overlay
hu: Kép áttetszőség

en: Toggle Content
hu: Toggle tartalom

en: Toggle Title
hu: Toggle cím

en: Toggle Items
hu: Toggle elemek

en: Inner Text
hu: Belső szöveg

en: Icon Position
hu: Ikon pozíció

en: Large
hu: Nagy

en: Medium
hu: Közepes

en: Description
hu: Leírás

en: Border Color
hu: Szegélyszín

en: Accordion #2
hu: Harmonika #2

en: Primary Headline
hu: Elsődleges címsor

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
hu: Lent balra

[ctx: Background Control]
en: Center Right
hu: Középen jobbra

[ctx: Background Control]
en: Center Center
hu: Középen középre

[ctx: Background Control]
en: Top Right
hu: Fent jobbra

[ctx: Background Control]
en: Background Image
hu: Háttérkép

[ctx: Background Control]
en: Color
hu: Szín

en: System
hu: Rendszer

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Left
hu: Bal

en: Bottom
hu: Lent

en: Right
hu: Jobb

en: Image Box
hu: Kép doboz

en: Square
hu: Négyzet

en: Circle
hu: Kör

en: Starting Number
hu: Kezdőszám

en: Autoplay
hu: Automatikus lejátszás

en: Active Color
hu: Aktív szín

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
hu: Ez egy leírás. Kattints a szerkesztés gombra és cseréld a szöveget.

en: Title & Description
hu: Cím & Leírás

en: Danger
hu: Veszély

en: Warning
hu: Figyelem

en: Type
hu: Típus

en: Alert
hu: Riasztás

en: Slides to Show
hu: Diák mutatása

en: Slides to Scroll
hu: Diák tekerése

en: Border Radius
hu: Szegély sugár

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
hu: Lent jobbra

en: Accent
hu: Hangsúly

en: Rotate
hu: Forgatás

en: Basic
hu: Alap

en: https://your-link.com
hu: https://sajat-linked.com

en: e.g. Web Designer
hu: pl. Web Designer

en: After
hu: Utána

[ctx: Background Control]
en: Top Left
hu: Fent balra

[ctx: Background Control]
en: Center Left
hu: Középen balra

en: Player Controls
hu: Lejátszó vezérlők

en: Themes
hu: Témák

[ctx: Typography Control]
en: Typography
hu: Tipográfia

[ctx: Background Control]
en: Scroll
hu: Görgetés

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
hu: Függőleges ismétlés

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
hu: Vízszintes ismétlés

en: Edit with Elementor
hu: Szerkesztés Elementorral

[ctx: Background Control]
en: Width
hu: Szélesség

en: Add New Section
hu: Új Szakasz hozzáadása

en: Add Item
hu: Elem hozzáadása

en: Select Icon
hu: Válassz ikont

en: Color Palette
hu: Szín paletta

en: Advanced
hu: Haladó

en: Text Align
hu: Szöveg igazítása

en: Link Hover Color
hu: Hivatkozás színe ráhúzáskor

en: Heading Color
hu: Címsor színe

en: Text Color
hu: Szöveg szín

en: Fit To Screen
hu: Képernyő kitöltése

en: Content Width
hu: Tartalom szélessége

en: Exclude Roles
hu: Szerepek kizárása

en: Accent Text
hu: Hangsúlyos szöveg

en: Body Text
hu: Szövegtörzs

en: Sure! I'd love to help
hu: Persze! Szívesen segítek

en: Download System Info
hu: Rendszer információ letöltése

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
hu: Az alábbi információkat kimásolhatod egyszerű szövegként a Ctrl+C / Ctrl+V billentyűkombinációval:

en: Copy & Paste Info
hu: Információ Másolása & Beillesztése

en: Success
hu: Siker

en: Info
hu: Információ

en: Choose Image
hu: Kép kiválasztása

en: Justified
hu: Sorkizárt

en: Attachment Page
hu: Csatolmány oldal

en: Cool Number
hu: Jó szám

en: Number Suffix
hu: Szám utótag

en: Ending Number
hu: Befejező szám

en: HTML Tag
hu: HTML Címke

en: Enter your title
hu: Írd be a címsorod

en: Heading
hu: Címsor

en: Icon Hover
hu: Ikon ráhúzás

en: Border Width
hu: Keret szélessége

en: List Item
hu: Listaelem

en: List Item #3
hu: Listaelem #3

en: List Item #2
hu: Listaelem #2

en: List Item #1
hu: Listaelem #1

en: Display Percentage
hu: Százalék megjelenítése

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
hu: Ez az azonosító lesz a CSS-azonosító, amelyet a saját oldaladon kell használni, # nélkül.

en: Slide
hu: Csúszás

en: Choose Sidebar
hu: Oldalsáv kiválasztása

en: Spacer
hu: Térköz

en: Add Images
hu: Képek hozzáadása

en: Dashed
hu: Szaggatott

[ctx: Typography Control]
en: Weight
hu: Vastagság

en: Weight
hu: Vastagság

[ctx: Typography Control]
en: Family
hu: Betűtípus

en: For Example: About
hu: Például: Névjegy

en: The ID of Menu Anchor.
hu: A menühorgony azonosítója.

en: You don't have permissions to download this file
hu: Nincs engedélye ennek a fájlnak a letöltésére

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
hu: Háttértartalék

[ctx: Background Control]
en: Background Type
hu: Háttértípus

en: Active
hu: Aktív

en: Inactive
hu: Inaktív

en: Posts
hu: Bejegyzések
