Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to cs_CZ translation catalogue (1323 entries)

en: Adjust Vertical Position
cs_CZ: Upravte vertikální polohu

en: Horizontal Alignment
cs_CZ: Horizontální zarovnání

en: Dismiss this alert.
cs_CZ: Zavřít toto upozornění.

en: Get a sneak peek of the new Editor powered by React. The beautiful design and experimental layout of the Top bar are just some of the exciting tools on their way. %s
cs_CZ: Podívejte se na nový editor využívající React. Krásný design a experimentální uspořádání horní lišty jsou jen některé ze vzrušujících nástrojů na jejich cestě. %s

en: Editor Top Bar
cs_CZ: Horní lišta editoru

en: Tablet Landscape
cs_CZ: Tablet na šířku

en: Tablet Portrait
cs_CZ: Tablet na výšku

en: Dismiss this notice.
cs_CZ: Odmítněte tato upozornění.

en: A generator tag is a meta element that indicates the attributes used to create a webpage. It is used for analytical purposes.
cs_CZ: Značka generátoru je meta prvek, který označuje atributy použité k vytvoření webové stránky. Používá se na analytické účely.

en: Generator Tag
cs_CZ: Generátor Tagů

note: translators: %d: Number of rows.
en: %d database row affected. | %d database rows affected.
cs_CZ[0]: Ovlivněn %d řádek databáze.
cs_CZ[1]: Ovlivněny %d řádky databáze.
cs_CZ[2]: Ovlivněno %d řádků databáze.

[ctx: Background Control]
en: Display Size
cs_CZ: Velikost Displeje

en: Accent Color
cs_CZ: Barva zvýraznění

en: Deactivate All
cs_CZ: Deaktivovat vše

en: Activate All
cs_CZ: Aktivovat vše

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Personalize your Elementor experience by controlling which features and experiments are active on your site. Help make Elementor better by %1$ssharing your experience and feedback with us%2$s.
cs_CZ: Přizpůsobte si prostředí Elementor tím, že budete ovládat, které funkce a experimenty jsou na vašem webu aktivní. Pomozte vylepšit Elementor tím, že se s námi %1$spodělíte o své zkušenosti a zpětnou vazbu%2$s.

en: Experiments and Features
cs_CZ: Experimenty a Vlastnosti

en: Prepare your website for future improvements to carousel features by upgrading the Swiper library integrated into your site from v5.36 to v8.45. This experiment includes markup changes so it might require updating custom code and cause compatibility issues with third party plugins.
cs_CZ: Připravte svůj web na budoucí vylepšení funkcí karuselu upgradem knihovny Swiper integrované do vašeho webu z verze 5.36 na verzi 8.45. Tento experiment zahrnuje změny značek, takže může vyžadovat aktualizaci vlastního kódu a způsobit problémy s kompatibilitou s pluginy třetích stran.

en: Upgrade Swiper Library
cs_CZ: Aktualizujte knihovnu Swiper

en: Titles
cs_CZ: Titulky

en: Shadow
cs_CZ: Stín

en: Distance from content
cs_CZ: Vzdálenost od obsahu

en: Gap between tabs
cs_CZ: Mezera mezi oušky

en: Note: Choose at which breakpoint tabs will automatically switch to a vertical (“accordion”) layout.
cs_CZ: Poznámka: Zvolte, ve kterém bodě zlomu se karty automaticky přepnou do vertikálního ("harmonikového") rozložení.

en: Responsive Settings
cs_CZ: Responzivní nastavení

en: Align Title
cs_CZ: Zarovnání názvu

en: Tab #3
cs_CZ: Záložka č. 3

en: Tab #%d
cs_CZ: Karta #%d

en: Tab #%s
cs_CZ: Tab #%d

en: Create a rich user experience by layering widgets together inside "Nested" Tabs, etc. When turned on, we’ll automatically enable new nested features. Your old widgets won’t be affected. %1$sLearn More%2$s
cs_CZ: Vytvářejte bohaté uživatelské prostředí vrstvením widgetů uvnitř "vnořených" karet atd. Po zapnutí automaticky povolíme nové vnořené funkce. Na vaše staré widgety to nebude mít vliv. %1$sDalší informace%2$s

en: Nested Elements
cs_CZ: Vložené prvky

en: Preload attribute lets you specify how the video should be loaded when the page loads. %1$sLearn More%2$s
cs_CZ: Atribut Preload umožňuje určit, jak se má video načíst při načítání stránky. %1$sVíce informací%2$s

en: Preload
cs_CZ: Předběžné načtení

en: You are currently editing a Tabs Widget in its old version. Any new tabs widget dragged into the canvas will be the new Tab widget, with the improved Nested capabilities.
cs_CZ: Právě upravujete widget Tabs ve staré verzi. Jakýkoli nový widget karty přetažený na plátno bude novým widgetem karty s vylepšenými možnostmi vnoření.

en: Disable this option if you want to prevent Google Fonts from being loaded. This setting is recommended when loading fonts from a different source (plugin, theme or %1$scustom fonts%2$s).
cs_CZ: Tuto možnost zakažte, pokud chcete zabránit načítání písem Google. Toto nastavení se doporučuje při načítání písem z jiného zdroje (zásuvný modul, téma nebo %1$svlastní písma%2$s).

en: Google Fonts
cs_CZ: Google písma

note: translators: 1: `<h3>` opening tag, 2: `</h3>` closing tag, 3: WP version. 4: Link opening tag, 5: Link closing tag.
en: %1$sElementor isn’t running because WordPress is outdated.%2$s Update to version %3$s and get back to creating! %4$sShow me how%5$s
cs_CZ: %1$sElementor neběží, protože WordPress je zastaralý %2$s Aktualizujte na verzi %3$s a pokračujte v tvorbě! %4$sUkažte mi, jak%5$s

note: translators: 1: `<h3>` opening tag, 2: `</h3>` closing tag, 3: PHP version. 4: Link opening tag, 5: Link closing tag.
en: %1$sElementor isn’t running because PHP is outdated.%2$s Update to PHP version %3$s and get back to creating! %4$sShow me how%5$s
cs_CZ: %1$sElementor neběží, protože PHP je zastaralé %2$s Aktualizujte na verzi PHP %3$s a pokračujte v tvorbě! %4$sUkažte mi, jak%5$s

[ctx: System Info]
note: translators: %s: Recommended PHP version.
en: We recommend using PHP version %s or higher.
cs_CZ: Doporučujeme používat PHP verze %s nebo vyšší.

en: Lazy loading images that are not in the viewport improves initial page load performance and user experience. By activating this experiment all background images except the first one on your page will be lazy loaded to improve your LCP score
cs_CZ: Líné načítání obrázků, které se nenacházejí na ploše zobrazení, zlepšuje počáteční výkon načítání stránky a uživatelský komfort. Aktivací tohoto experimentu budou všechny obrázky na pozadí kromě prvního na stránce líně načteny, aby se zlepšilo skóre LCP

en: Lazy Load Background Images
cs_CZ: Líné načítání obrázků na pozadí

en: Note: Avoid applying transform properties on sticky containers. Doing so might cause unexpected results.
cs_CZ: Poznámka: Vyvarujte se použití transformačních vlastností na lepivé kontejnery. Mohlo by to způsobit neočekávané výsledky.

[ctx: Typography Control]
en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: (link)
cs_CZ: (odkaz)

[ctx: Typography Control]
en: (Black)
cs_CZ: (Nejtučnější)

[ctx: Typography Control]
en: (Extra Bold)
cs_CZ: (Extra tučné)

[ctx: Typography Control]
en: (Bold)
cs_CZ: (Tučné)

[ctx: Typography Control]
en: (Semi Bold)
cs_CZ: (Středně tučné)

[ctx: Typography Control]
en: (Medium)
cs_CZ: (Střední)

[ctx: Typography Control]
en: (Normal)
cs_CZ: (Normální)

[ctx: Typography Control]
en: (Light)
cs_CZ: (Lehké)

[ctx: Typography Control]
en: (Extra Light)
cs_CZ: (Extra lehké)

[ctx: Typography Control]
en: (Thin)
cs_CZ: (Úzké)

en: Requires
cs_CZ: Vyžaduje

en: Remove Kit
cs_CZ: Odstranit balíček

en: Remove the most recent Kit
cs_CZ: Odstranit nejnovější balíček

en: Remove all the content and site settings that came with "%1$s" on %2$s.%3$s Your original site settings will be restored.
cs_CZ: Odstranit veškerý obsah a nastavení které přišlo s "%1$s"  %2$s.%3$s Váš původní obsah bude obnoven.

en: imported kit
cs_CZ: importovaný balíček

en: Remove all the content and site settings that came with "%1$s" on %2$s %3$s and revert to the site setting that came with "%4$s" on %5$s.
cs_CZ: Odstranit veškerý obsah a nastavení které přišlo s  "%1$s"  %2$s %3$s a obnovit na nastavení webu které přišlo s "%4$s"  %5$s.

note: Translators: %s is the current item index.
en: Item #%d
cs_CZ: Položka #%d

en: Next Arrow Icon
cs_CZ: Následující ikona šipky

en: Previous Arrow Icon
cs_CZ: Předchozí ikona šipky

en: Horizontal Position
cs_CZ: Horizontální pozice

en: Vertical Position
cs_CZ: Vertikální pozice

en: Dismiss Icon
cs_CZ: Odstranit ikonu

en: Don’t add links to elements nested in this container - it will break the layout.
cs_CZ: Nepřidávejte odkazy do elementu uvnitř tohoto containeru - rozbije to rozložení.

[ctx: Flex Container Control]
en: Gap between elements
cs_CZ: Mezera mezi elementy

en: Any time you can change the settings in %1$sUser Preferences%2$s
cs_CZ: Kdykoli můžete změnit nastavení v %1$sNastavení uživatele%2$s

en: Now you can choose where you want to go on the site from the following options
cs_CZ: Nyní si můžete vybrat kam chcete jít na webu z následujících možností

[ctx: Flex Container Control]
en: Items within the container can stay in a single line (No wrap), or break into multiple lines (Wrap).
cs_CZ: Položky v containeru můžou zůstat na jednom řádku (Bez obalu), nebo se rozdělit na více řádků (V obalu).

[ctx: Flex Container Control]
en: Column - reversed
cs_CZ: Sloupec - otočený

[ctx: Flex Container Control]
en: Row - reversed
cs_CZ: Řádek - otočený

[ctx: Flex Container Control]
en: Column - vertical
cs_CZ: Sloupec - vertikálně

[ctx: Flex Container Control]
en: Row - horizontal
cs_CZ: Řádek - horizontálně

en: WP Dashboard
cs_CZ: WP Nástěnka

en: All Posts
cs_CZ: Všechny příspěvky

en: This Post
cs_CZ: Tento příspěvek

en: Decide where you want to go when you click the "Exit" button.
cs_CZ: Rozhodněte se kam chcete jít když kliknete na tlačítko "Odejít".

en: Exit to
cs_CZ: Odejít do

en: Gap between elements
cs_CZ: Mezera mezi elementy

en: Sets the default space inside the container (Default is 10px)
cs_CZ: Nastaví výchozí mezeru uvnitř containeru (Výchozí hodnota je 10px)

en: Container Padding
cs_CZ: Padding containeru

en: Create advanced layouts and responsive designs with the new %1$sFlexbox Container element%2$s.
    				This experiment replaces the current section/column structure, but you'll still keep your existing
    				Sections, Inner Sections and Columns and be able to edit them. Ready to give it a try? Check out the %3$sFlexbox playground%4$s.
cs_CZ: Vytvářejte pokrořilé rozložení a responzivní design s novým %1$sFlexbox Container elementem%2$s.
    				Tento experiment nahrazuje aktuální strukturu sekce/sloupec ale stávající stav bude zachován
    				Sekce, vnitřní sekce a sloupce a budete je moci upravovat. Jste připraveni to vyzkoušet? Podívejte se na %3$sFlexbox hřišti%4$s.

en: Feature
cs_CZ: Vlastnost

en: Performance
cs_CZ: Výkon

en: There was a problem setting your site name
cs_CZ: Došlo k problému s nastavením názvu webu

en: Try it out
cs_CZ: Vyzkoušejte to

en: With our experimental speed boosting features you can go faster than ever before. Look for the Performance label on our Experiments page and activate those experiments to improve your site loading speed.
cs_CZ: S našimi experimentálními funkcemi pro zvýšení rychlosti může váš web fungovat rychleji než kdykoli předtím. Vyhledejte štítek Výkon na naší stránce s Experimenty a aktivujte tyto experimenty, abyste zvýšili rychlost načítání svého webu.

en: Improve your site’s performance score.
cs_CZ: Vylepšete skóre výkonu webu.

en: Unleash the full power of Elementor's features and web creation tools.
cs_CZ: Dopřejte si obrovskou sílu funkcí a nástrojů pro tvorbu webu s Elementorem.

en: Upgrade Now
cs_CZ: Upgradovat nyní

en: Upgrade
cs_CZ: Upgradovat

en: you are not allowed to perform this action
cs_CZ: K této akci nemáte dostatečná oprávnění.

en: Copies all of the selected sections and columns and pastes them in a container beneath the original.
cs_CZ: Zkopíruje všechny vybrané sekce a sloupce a vloží je do kontejneru pod originál.

en: Convert
cs_CZ: Převést

en: Convert to container
cs_CZ: Převést do kontejneru

en: Play Video about
cs_CZ: Přehrát video o

en: Pagination
cs_CZ: Stránkování

en: To achieve full height Container use %s.
cs_CZ: K dosažení plné výšky kontejneru použijte %s.

en: Container
cs_CZ: Kontejner

en: Hue
cs_CZ: Odstín

en: Exclusion
cs_CZ: Vyloučení

en: Difference
cs_CZ: Rozdíl

en: Add New Container
cs_CZ: Přidat nový kontejner

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Shrink
cs_CZ: Flex Shrink-zmenšení

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Grow
cs_CZ: Flex Grow-růst

[ctx: Flex Item Control]
en: Shrink
cs_CZ: Zmenšit

[ctx: Flex Item Control]
en: Grow
cs_CZ: Růst

[ctx: Flex Item Control]
en: None
cs_CZ: Žádný

[ctx: Flex Item Control]
en: Size
cs_CZ: Velikost

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Order
cs_CZ: Vlastní pořadí

[ctx: Flex Item Control]
en: End
cs_CZ: Konec

[ctx: Flex Item Control]
en: Order
cs_CZ: Pořadí

[ctx: Flex Item Control]
en: This control will affect contained elements only.
cs_CZ: Tento ovládací prvek ovlivní pouze obsažené prvky.

[ctx: Flex Item Control]
en: Stretch
cs_CZ: Roztáhnout

[ctx: Flex Item Control]
en: Center
cs_CZ: Střed

[ctx: Flex Item Control]
en: Align Self
cs_CZ: Zarovnat se

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Width
cs_CZ: Vlastní šířka

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom
cs_CZ: Vlastní

[ctx: Flex Item Control]
en: Default
cs_CZ: Výchozí hodnota

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Basis
cs_CZ: Flex Basis-základ

[ctx: Flex Container Control]
en: Default
cs_CZ: Výchozí hodnota

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Content
cs_CZ: Zarovnat obsah

[ctx: Flex Container Control]
en: No Wrap
cs_CZ: Bez zalomení

[ctx: Flex Container Control]
en: Wrap
cs_CZ: Zalomení

[ctx: Flex Item Control]
en: Gap
cs_CZ: Mezera

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Evenly
cs_CZ: Prostor rovnoměrně

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Around
cs_CZ: Prostor okolo

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Between
cs_CZ: Prostor mezi

[ctx: Flex Container Control]
en: Justify Content
cs_CZ: Zarovnat obsah

[ctx: Flex Container Control]
en: Stretch
cs_CZ: Roztáhnout

[ctx: Flex Container Control]
en: Flex End
cs_CZ: Flex End-konec

[ctx: Flex Container Control]
en: Center
cs_CZ: Střed

[ctx: Flex Container Control]
en: Flex Start
cs_CZ: Flex Start-začátek

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Items
cs_CZ: Zarovnat položky

[ctx: Flex Container Control]
en: Start
cs_CZ: Sloupec

[ctx: Flex Container Control]
en: End
cs_CZ: Konec

[ctx: Flex Container Control]
en: Direction
cs_CZ: Směr

en: Lazyload
cs_CZ: Líné načítání

en: Reorder
cs_CZ: Přeskupit

en: System Fonts
cs_CZ: Systémová písma (Fonty)

en: System Colors
cs_CZ: Systémové barvy

en: Flexbox Container
cs_CZ: Flexbox kontejner

en: Import Export
cs_CZ: Import a export

en: Elementor Event Tracker
cs_CZ: Sledování událostí Elementor

en: There was a problem uploading your file
cs_CZ: Při nahrávání Vašeho souboru došlo k problému

en: There was a problem setting your site logo
cs_CZ: Došlo k problému s nastavením loga Vašeho webu

en: Add New Page Template
cs_CZ: Přidat šablonu nové stránky

en: Connect & Activate
cs_CZ: Spojit & Aktivovat

en: Elements Usage
cs_CZ: Použitím Elements

note: translators: 1: Integration settings link open tag, 2: Create API key link open tag, 3: Link close tag.
en: Set your Google Maps API Key in Elementor's %1$sIntegrations Settings%3$s page. Create your key %2$shere.%3$s
cs_CZ: Vložte Google Maps API Klíč do stránek Elementoru na %1$sIntegrations Settings%3$s. Klíč vytvoříte %2$shere.%3$s

en: Y Anchor Point
cs_CZ: Y kotevní bod

en: X Anchor Point
cs_CZ: X kotevní bod

en: Flip Vertical
cs_CZ: Převrátit svisle

en: Flip Horizontal
cs_CZ: Převrátit vodorovně

en: Skew Y
cs_CZ: Zkosit Y

en: Skew X
cs_CZ: Zkosit X

en: Skew
cs_CZ: Zkosit

en: Scale Y
cs_CZ: Měřítko Y

en: Scale X
cs_CZ: Měřítko X

en: Keep Proportions
cs_CZ: Zachovat proporce

en: Offset Y
cs_CZ: Odsazení Y

en: Offset X
cs_CZ: Odsazení X

en: Perspective
cs_CZ: Perspektiva

en: Rotate Y
cs_CZ: Otočit Y

en: Rotate X
cs_CZ: Otočit X

en: 3D Rotate
cs_CZ: Otočit 3D

en: Transform
cs_CZ: Transformace

en: Custom Code is a tool gives you one place where you can insert scripts, rather than dealing with dozens of different plugins and deal with code.
cs_CZ: Vlastní kód je nástroj, pomocí kterého snadno můžete do kódu vkládat Vaše vlastní skripty.

en: Add Your Custom Code
cs_CZ: Vložit Váš vlastní kód

en: Custom Code
cs_CZ: Vlastní kód

[ctx: Typography Control]
en: Word Spacing
cs_CZ: Mezery mezi slovy

[ctx: Text Stroke Control]
en: Text Stroke
cs_CZ: Síla textu

en: Stroke Color
cs_CZ: Síla barvy

en: Text Stroke
cs_CZ: Síla textu

en: Privacy Policy
cs_CZ: Zásady ochrany osobních údajů

en: Terms of Service
cs_CZ: Podmínky služby

note: translators: 1. "Terms of service" link, 2. "Privacy policy" link
en: By clicking Sign Up, you agree to Elementor's %1$s and %2$s
cs_CZ: Kliknutím na Přihlášení souhlasíte s Elementorem %1$s a %2$s

en: Ongoing Experiments
cs_CZ: Experimentální funkce

en: Stable Features
cs_CZ: Stabilní doporučení

en: The “Inline Font Icons” will render the icons as inline SVG without loading the Font-Awesome and the eicons libraries and its related CSS files and fonts.
cs_CZ: „Inline Font Icons“ vykreslí ikony SVG do řady bez načítání knihoven Font-Awsome a eicons a souvisejících souborů CSS a písem. Více zde.

en: Elementor Experiments
cs_CZ: Experimenty Elementoru

en: Invalid title
cs_CZ: Neplatný název

en: Not allowed to rollback versions
cs_CZ: Není povolen návrat k předešlým verzím

en: The default page template as defined in Elementor Panel → Hamburger Menu → Site Settings.
cs_CZ: Výchozí stránku šablony lze nastavit menu Elementor → Nabídka → Nastavení stránek.

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: Want to create custom text paths with SVG? %1$sLearn More%2$s
cs_CZ: Chcete vytvořit vlastní textovou vrstvu pomocí SVG? %1$sVíceZde%2$s

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please %1$sread more%2$s about this issue
cs_CZ: Poznámka! V nouzovém režimu nelze deaktivovat všechny Vaše pluginy. Více o tomto problému je zde %1$sčíst dál%2$s

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: %1$sClick here%2$s to troubleshoot
cs_CZ: Klikněte %1$szde%2$s pro odstranění problémů

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Or view %1$sTrashed Items%1$s
cs_CZ: Nebo zobrazit %1$sPoložky v koši%1$s

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Learn more about %1$sWordPress revisions%2$s
cs_CZ: Více info o WordPress revizích %1$sje zde%2$s

note: translators: 1: Function argument, 2: Elementor version number.
en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s!
cs_CZ: Argument %1$s je již od verze %2$s zastaralý!

note: translators: 1: Function argument, 2: Elementor version number, 3: Replacement argument name.
en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s! Use %3$s instead.
cs_CZ: Argument %1$s je již od verze %2$s zastaralý! Použijte verzi %3$s

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: Explore additional Premium Shape packs and use them in your site. %1$sLearn More%2$s
cs_CZ: Prozkoumejte a použijte na svém webu další balíčky Premium Shape. %1$sVíce informací%2$s

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: %1$sClick here%2$s to join our first-to-know email updates.
cs_CZ: Kliknutím %1$szde%2$s získáte prvním e-mailové aktualizace.

en: Meet Page Transitions
cs_CZ: Přechody stránek

en: Page Transitions let you style entrance and exit animations between pages as well as display loader until your page assets load.
cs_CZ: Vstupní a výstupní animace zobrazení stránek včetně zavaděče upravíte, dokud se nenačtou podklady stránky.

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Select one or go ahead and %1$screate one%2$s now.
cs_CZ: Vyberte si nějakou nebo si vytvořte novou %1$szde%2$s.

en: Luminosity
cs_CZ: Zářivost

en: Saturation
cs_CZ: Nasycení

en: Color Dodge
cs_CZ: Zesvětlit barvy

en: Lighten
cs_CZ: Zesvětlit

en: Darken
cs_CZ: Ztmavit

en: Overlay
cs_CZ: Překrytí

en: Screen
cs_CZ: Obrazovka

en: Multiply
cs_CZ: Násobit

en: Widescreen <br> Settings added for the Widescreen device will apply to screen sizes %dpx and up
cs_CZ: Širokoúhlé <br> Nastavení pro širokoúhlá zařízení budou aplikována od velikosti obrazovky %dpx a vyšší

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: You can enable it from the %1$sElementor settings page%2$s.
cs_CZ: Zapnout to lze přímo v nastavení %1$sStránky Elementoru%2$s.

note: translators: %s: Device name.
en: Hide On %s
cs_CZ: Skrýt v %s

note: translators: %1$s Span open tag, %2$s: Span close tag.
en: Templates Help You %1$sWork Efficiently%2$s
cs_CZ: Pomocí šablon %1$spracujte efektivněji%2$s

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: In order for Theme Style to affect all relevant Elementor elements, please disable Default Colors and Fonts from the %1$sSettings Page%2$s.
cs_CZ: Aby se styl motivu projevil na všech relevantních prvcích Elementoru, je třeba deaktivovat Výchozí barvy a písma na stránce %1$sNastavení%2$s.

en: Page Transitions
cs_CZ: Přechod stránky

en: Widescreen breakpoint settings will apply from the selected value and up.
cs_CZ: Nastavení bodu zlomu pro širokoúhlé zařízení se použije od této vybrané hodnoty a výše.

en: Get pixel-perfect design for every screen size. You can now add up to 6 customizable breakpoints beyond the default desktop setting: mobile, mobile extra, tablet, tablet extra, laptop, and widescreen.
cs_CZ: Získejte dokonalý design podle pixelů pro každý rozměr obrazovky. Nyní můžete přidat až 6 přizpůsobitelných zalamovacích bodů nad rámec výchozího nastavení plochy pro rozměry: mobilní, mobilní extra, tablet, tablet extra, notebook a širokoúhlý.

en: Additional Custom Breakpoints
cs_CZ: Dodatečné vlastní body zalomení

en: Favorites
cs_CZ: Oblíbené

en: Features
cs_CZ: Vlastnosti

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Sections
cs_CZ: Sekce

en: It seems like your site doesn't have any active Kit. The active Kit includes all of your Site Settings. By recreating your Kit you will able to start edit your Site Settings again.
cs_CZ: Zdá se, že váš web nemá žádnou aktivní sadu. Aktivní sada obsahuje všechna vaše nastavení webu. Když znovu vytvoříte svou sadu, budete moci znovu začít upravovat nastavení webu.

en: Recreate Kit
cs_CZ: Znovu vytvořit sadu

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder and in the site’s database. Recreate those files and settings, according to the most recent settings.
cs_CZ: Styly nastavené v Elementoru se ukládají do souborů CSS ve složce pro nahrávání a v databázi webu. Znovu vytvořte tyto soubory a nastavení podle nejnovějších nastavení.

en: Regenerate Files & Data
cs_CZ: Obnovit soubory a data

en: Regenerate CSS & Data
cs_CZ: Obnovit CSS a data

en: New kit have been created successfully
cs_CZ: Nová sada byla úspěšně vytvořena

en: An error occurred while trying to create a kit.
cs_CZ: Při pokusu o vytvoření sady došlo k chybě.

en: There's already an active kit.
cs_CZ: Aktivní sada již existuje.

en: Save and manage all of your form submissions in one single place.
    			All within a simple, intuitive place.
cs_CZ: Ukládejte a spravujte všechny odeslané formuláře na jednom místě.
    To vše na jednoduchém a intuitivním místě.

en: Collect Your Form Submissions
cs_CZ: Sbírejte své formuláře

en: Submissions
cs_CZ: Příspěvky

en: Color Sampler
cs_CZ: Vzorník barev

en: Default Device View
cs_CZ: Výchozí zobrazení zařízení

en: Hidden Elements
cs_CZ: Skryté prvky

en: Responsive Preview
cs_CZ: Responzivní náhled

en: Please Note! The “Improved CSS Loading” mode reduces the amount of CSS code that is loaded on the page by default. When activated, the CSS code will be loaded, rather inline or in a dedicated file, only when needed. Activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
cs_CZ: Poznámka: Režim „Vylepšené načítání CSS“ snižuje množství kódu CSS, který se ve výchozím nastavení načítá na stránku. Po aktivaci bude kód CSS načten, spíše inline nebo ve vyhrazeném souboru, pouze v případě potřeby. Aktivace tohoto experimentu může způsobit konflikty s nekompatibilními pluginy.

en: Improved CSS Loading
cs_CZ: Vylepšené načítání CSS

en: Kit not found
cs_CZ: Sada nenalezena

en: Kit not exists.
cs_CZ: Sada neexistuje

en: Kit Library
cs_CZ: Knihovna sady

en: API Key
cs_CZ: Klíč API

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag
en: Google Maps Embed API is a free service by Google that allows embedding Google Maps in your site. For more details, visit Google Maps' %1$sUsing API Keys%2$s page.
cs_CZ: Google Maps Embed API je bezplatná služba společnosti Google, která umožňuje vkládání Map Google na vaše stránky. Další podrobnosti naleznete na stránce %1$sUsing API Keys%2$s v Mapách Google.

en: Google Maps Embed API
cs_CZ: Rozhraní API pro vložení Map Google

en: Compatibility unknown
cs_CZ: Neznámá kompatibilita

en: Compatibility not specified
cs_CZ: Není specifikována kompatibilita

en: Incompatible
cs_CZ: Nekompatibilní

en: Compatible
cs_CZ: Kompatibilní

en: Round
cs_CZ: Zaoblený

en: Repeat-x
cs_CZ: Opakovat-x

en: Repeat-y
cs_CZ: Opakovat-y

en: No-repeat
cs_CZ: Neopakovat

en: Repeat
cs_CZ: Opakovat

en: Y Position
cs_CZ: Pozice Y

en: X Position
cs_CZ: Pozice X

en: Bottom Right
cs_CZ: Vpravo dole

en: Bottom Left
cs_CZ: Vlevo dole

en: Bottom Center
cs_CZ: Dole uprostřed

en: Top Right
cs_CZ: Vpravo nahoře

en: Top Left
cs_CZ: Vlevo nahoře

en: Top Center
cs_CZ: Nahoře uprostřed

en: Center Right
cs_CZ: Uprostřed vpravo

en: Center Left
cs_CZ: Uprostřed vlevo

en: Center Center
cs_CZ: Zarovnat na střed

en: Scale
cs_CZ: Měřítko

en: Fit
cs_CZ: Přizpůsobit

en: Need More Shapes?
cs_CZ: Potřebujete další tvary?

en: Mask
cs_CZ: Maska

en: Hexagon
cs_CZ: Šestiúhelník

en: Blob
cs_CZ: Kapka

en: Triangle
cs_CZ: Trojúhelník

en: Sketch
cs_CZ: Skica

en: Flower
cs_CZ: Květ

en: FAQ Schema
cs_CZ: Schéma FAQ

en: Set the way Google Fonts are being loaded by selecting the font-display property (Default: Auto).
cs_CZ: Nastavte způsob načítání písem Google výběrem vlastnosti font-display (výchozí: Auto).

en: Font-display property defines how font files are loaded and displayed by the browser.
cs_CZ: Vlastnost Font-display definuje, jak jsou soubory písem načítány a zobrazovány prohlížečem.

en: Optional
cs_CZ: Volitelné

en: Swap
cs_CZ: Vyměnit

en: Blocking
cs_CZ: Blokování

en: Google Fonts Load
cs_CZ: Načtení písem Google

en: Manage Breakpoints
cs_CZ: Spravovat zarážky

en: Desktop <br> Settings added for the base device will apply to all breakpoints unless edited
cs_CZ: Desktop <br> Nastavení přidaná pro základní zařízení se budou vztahovat na všechny body přerušení, pokud nebudou upravena

note: translators: %1$s: Device Name
en: %1$s <br> Settings added for the %1$s device will apply to %2$spx screens and down
cs_CZ: %1$s <br> Nastavení přidaná pro zařízení %1$s budou platit pro obrazovky %2$spx a nižší

en: Widescreen
cs_CZ: Širokoúhlý

en: Database update process is running in the background. Taking a while?
cs_CZ: Proces aktualizace databáze běží na pozadí. Chvíli to potrvá?

en: With Elementor Pro, you can control user access and make sure no one messes up your design.
cs_CZ: S Elementorem Pro můžete ovládat přístup uživatelů a zajistit si tak, aby vám nikdo nepokazil vzhled.

en: Managing a multi-user site?
cs_CZ: Správa webu pro více uživatelů?

en: Build outstanding popups using Elementor Pro and get more leads, sales and subscribers.
cs_CZ: Vytvářejte vynikající Pop-Up (vyskakovací) okna pomocí Elementor Pro a získejte tím více potenciálních zákazníků, prodejů a předplatitelů.

en: Using popups on your site?
cs_CZ: Použít Pop-Up (vyskakovací) oknona Vaší stránce?

en: Use Elementor Pro and enjoy unlimited integrations, visual design, templates and more.
cs_CZ: Používejte Elementor Pro a užívejte si neomezené integrace, vizuální design, šablony a další.

en: Want to design better MailChimp forms?
cs_CZ: Chcete navrhovat lepší formuláře MailChimp?

en: Try out Elementor Pro and design your forms visually with one powerful tool.
cs_CZ: Vyzkoušejte si Elementor Pro a navrhněte své vizualizace formulářů pomocí jednoho výkonného nástroje.

en: Using Elementor & Contact Form 7?
cs_CZ: Používáte Elementor a Contact Form 7?

en: Using WooCommerce?
cs_CZ: Používáte WooCommerce?

en: Love using Elementor?
cs_CZ: Líbí se vám používání Elementoru?

en: Template Kits
cs_CZ: Sady šablon

en: Import / Export Kit
cs_CZ: Importovat / Exportovat sadu

en: Apply the design and settings of another site to this one.
cs_CZ: Použijte na tento web design a nastavení jiného webu.

en: Start Import
cs_CZ: Spustit import

en: Import a Template Kit
cs_CZ: Importovat sadu šablon

en: Bundle your whole site - or just some of its elements - to be used for another website.
cs_CZ: Seskupte celý svůj web – nebo jen některé jeho prvky – a použijte vybrané na jiném webu.

en: Start Export
cs_CZ: Spustit export

en: Export a Template Kit
cs_CZ: Exportovat sadu šablon

note: translators: 1: New line break, 2: Learn More link.
en: Design sites faster with a template kit that contains some or all components of a complete site, like templates, content & site settings.%1$sYou can import a kit and apply it to your site, or export the elements from this site to be used anywhere else. %2$s
cs_CZ: Navrhujte weby rychleji se sadou šablon, která obsahuje některé, nebo všechny součásti hotového webu, jako jsou šablony, obsah a nastavení webu.%1$sSadu můžete importovat a použít na svůj web, nebo exportovat prvky z tohoto webu, abyste je mohl použit kdekoli jinde. %2$s

en: Learn more
cs_CZ: Zjistit více

en: The uploaded file could not be moved
cs_CZ: Nahraný soubor nemohl být přesunut

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
cs_CZ: Litujeme, tento typ souboru není z bezpečnostních důvodů povolen.

note: translators: %s: Max file size.
en: Remote file is too large, limit is %s
cs_CZ: Vzdálený soubor je příliš velký, omezení je %s

en: Downloaded file has incorrect size
cs_CZ: Stažený soubor má nesprávnou velikost

en: Zero size file downloaded
cs_CZ: Byl stažen prázdný soubor

en: Remote server did not respond
cs_CZ: Vzdálený server nereagoval

note: translators: 1: HTTP error message, 2: HTTP error code.
en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
cs_CZ: Vzdálený server vrátil následující neočekávaný výsledek: %1$s (%2$s)

note: translators: 1: WordPress error message, 2: WordPress error code.
en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
cs_CZ: Požadavek selhal z důvodu chyby: %1$s (%2$s)

en: Could not create temporary file.
cs_CZ: Dočasný soubor nelze vytvořit.

en: Invalid file type
cs_CZ: Neplatný typ souboru

en: Fetching attachments is not enabled
cs_CZ: Načítání příloh není povoleno

note: translators: %s: Menu slug.
en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
cs_CZ: Položka nabídky byla přeskočena z důvodu neplatného návrhu nabídky: %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
cs_CZ: Položka nabídky byla přeskočena z důvodu chybějícího prvku nabídky

note: translators: 1: Post title, 2: Post type.
en: Failed to import %1$s: Invalid post type %2$s
cs_CZ: Nepodařilo se importovat %1$s: Neplatný typ příspěvku %2$s

note: translators: 1: Term taxonomy, 2: Term name. translators: 1: Post type singular label, 2: Post title. translators: 1: Taxonomy name, 2: Term name.
en: Failed to import %1$s %2$s
cs_CZ: Nepodařilo se importovat %1$s %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
cs_CZ: Vytvoření nového uživatele pro %s se nezdařilo. Jejich příspěvky se přiřadí aktuálnímu uživateli.

note: translators: %s: Post author.
en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
cs_CZ: Import autora %s se nezdařil. Jejich příspěvky se přiřadí aktuálnímu uživateli.

en: The file does not exist, please try again.
cs_CZ: Soubor neexistuje, zkuste to prosím znovu.

en: There was an error when reading this WXR file
cs_CZ: Při čtení tohoto WXR souboru došlo k chybě

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
cs_CZ: Zdá se, že se nejedná o soubor WXR, chybějící/neplatné číslo verze WXR

en: Mobile and Tablet options cannot be deleted.
cs_CZ: Možnosti pro mobily a tablety nelze odstranit.

en: Active Breakpoints
cs_CZ: Aktivní body zlomu

en: Stroke
cs_CZ: Tah

en: Path
cs_CZ: Cesta

en: Starting Point
cs_CZ: Výchozí bod

en: Word Spacing
cs_CZ: Mezery mezi slovy

en: Show Path
cs_CZ: Zobrazit cestu

en: LTR
cs_CZ: Zleva doprava

en: RTL
cs_CZ: Zprava doleva

en: Text Direction
cs_CZ: Směr textu

en: Path Type
cs_CZ: Typ cesty

en: Add Your Curvy Text Here
cs_CZ: Zde přidejte svůj zakřivený text

en: Text Path
cs_CZ: Text cesty

en: Spiral
cs_CZ: Spirála

en: Oval
cs_CZ: Ovál

en: Arc
cs_CZ: Oblouk

en: Wave
cs_CZ: Vlnka

en: Install & Activate
cs_CZ: Instalovat & aktivovat

en: Get a sneak peek at our in progress development versions, and help us improve Elementor to perfection. Developer Edition releases contain experimental functionality for testing purposes.
cs_CZ: Věnujte pozornost naší probíhající vývojové verzi a pomozte nám vylepšit Elementor k dokonalosti. Vydání Developer Edition obsahuje experimentální funkce pro účely testování.

en: Elementor Developer Edition
cs_CZ: Elementor Vývojářská edice

en: Find an Expert
cs_CZ: Najděte odborníka

en: Inactive by default
cs_CZ: Ve výchozím stavu neaktivní

en: Active by default
cs_CZ: Ve výchozím stavu aktivní

en: Status: %s
cs_CZ: Stav: %s

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: To use an experiment or feature on your site, simply click on the dropdown next to it and switch to Active. You can always deactivate them at any time. %1$sLearn More.%2$s
cs_CZ: Chcete-li na svém webu použít experiment, jednoduše klikněte na rozbalovací nabídku vedle něj a přepněte na Aktivní. Pokud budete chtít, můžete funkce opět kdykoli deaktivovat.

en: Experiments
cs_CZ: Experimenty

en: The current version of Elementor doesn't have any experimental features . if you're feeling curious make sure to come back in future versions.
cs_CZ: Aktuální verze Elementoru nemá žádné experimentální funkce. Ale pokud jste zvědaví, určitě se vraťte a zkontrolujte stav v budoucích verzích.

en: No available experiments
cs_CZ: Nejsou dostupné žádné experimenty

en: Stable
cs_CZ: Stabilní

en: Alpha
cs_CZ: Alfa

en: Development
cs_CZ: Vývojová verze

en: These enhancements may include some markup changes to existing elementor widgets
cs_CZ: Tyto vylepšení můžou obsahovat změny v zápisu existujících widgetů

en: An array of accessibility enhancements in Elementor pages.
cs_CZ: Sada vylepšení přístupnosti na stránkách Elementoru.

en: Accessibility Improvements
cs_CZ: Vylepšení přístupnosti

en: Please Note! The "Improved Asset Loading" mode reduces the amount of code that is loaded on the page by default. When activated, parts of the infrastructure code will be loaded dynamically, only when needed. Keep in mind that activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
cs_CZ: Poznámka: Režim "Vylepšené načítání aktiv" snižuje množství kódu, který je na stránce načteno ve výchozím nastavení. Po aktivaci se budou části kódu infrastruktury načítat dynamicky, pouze v případě potřeby. Pamatujte, že aktivace tohoto experimentu může způsobit konflikty s nekompatibilními pluginy.

en: Improved Asset Loading
cs_CZ: Vylepšené načítání assetů

en: Developers, Please Note! This experiment includes some markup changes. If you've used custom code in Elementor, you might have experienced a snippet of code not running. Turning this experiment off allows you to keep prior Elementor markup output settings, and have that lovely code running again.
cs_CZ: Vývojáři, prosím, povšimněte si! Tento experiment zahrnuje některé změny značek. Pokud jste v Elementoru použili vlastní kód, možná se stalo, že se fragment kódu nespustil. Vypnutí tohoto experimentu vám umožní zachovat předchozí nastavení výstupu Elementoru a znovu spustit tento zajímavý kód.

en: No landing pages found in trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné vstupní stránky (Landing pages)

en: No landing pages found
cs_CZ: Žádné vstupní stránky (Landing pages) nenalezeny

en: Search Landing Pages
cs_CZ: Hledat vstupní stránky (Landing page)

en: View Landing Page
cs_CZ: Prohlížet vstupní stránky (Landing page)

en: All Landing Pages
cs_CZ: Všechny vstupní stránky (Landing page)

en: New Landing Page
cs_CZ: Nové vstupní stránky (Landing page)

en: Edit Landing Page
cs_CZ: Upravit vstupní stránky (Landing page)

en: Add New Landing Page
cs_CZ: Přidat novou vstupní stránku (Landing page)

en: Build Effective Landing Pages for your business' marketing campaigns.
cs_CZ: Vytvářejte efektivní vstupní stránky (Landing page) pro marketingové kampaně vaší firmy.

en: Adds a new Elementor content type that allows creating beautiful landing pages instantly in a streamlined workflow.
cs_CZ: Přidává nový typ obsahu Elementoru, který umožní okamžité vytváření krásných vstupních stránek (Landing page) s efektivním pracovním postupem.

en: Landing Pages
cs_CZ: Vstupní stránky (Landing page)

en: Landing Page
cs_CZ: Vstupní stránka (Landing page)

en: Unknown
cs_CZ: Neznámé

note: translators: %s: Elementor plugin name.
en: Tested up to %s version
cs_CZ: Vyzkoušeno až do verze %s

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
cs_CZ: Některé z pluginů, které používáte, nebyly testovány s nejnovější verzí %1$s (%2$s). Abyste předešli problémům, před aktualizací %1$s se ujistěte, že jsou všechny aktuální a kompatibilní.

en: Compatibility Alert
cs_CZ: Upozornění kompatibility

en: Custom Columns Gap
cs_CZ: Úprava mezery ve sloupcích

en: Keep my settings
cs_CZ: Zanechat moje nastavení

en: By removing this template you will delete your entire Site Settings. If this template is deleted, all associated settings: Global Colors & Fonts, Theme Style, Layout, Background, and Lightbox settings will be removed from your existing site. This action can not be undone.
cs_CZ: Odebráním této šablony smažete celé nastavení webu. Pokud je tato šablona smazána, všechna související nastavení: globální barvy a písma, styl šablony, rozvržení stránek, pozadí a nastavení Lightboxu budou odstraněna z Vašeho stávajícího webu. Tuto akci NENÍ MOŽNÉ VRÁTIT ZPĚT.

en: Are you sure you want to delete your Site Settings?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat toto nastavení webu?

[ctx: Page Template]
en: Theme
cs_CZ: Šablona

en: The Global value you are trying to use is not available.
cs_CZ: Globální hodnota, kterou se pokoušíte nastavit, není k dispozici.

en: Choose SVG
cs_CZ: Zvolit SVG

note: Description of the plugin
en: The Elementor Website Builder has it all: drag and drop page builder, pixel perfect design, mobile responsive editing, and more. Get started now!
cs_CZ: Elementor Website Builder obsahuje vše: stránku upravíte uchycením a přetažením, ovládnete responzivitu pro mobilní zařízení a mnoho dalšího dokonalého designování. Začněte hned teď!

en: Warning: This will reset your current Global Fonts and Colors, and will migrate your previous settings from v2.x versions.
cs_CZ: Upozornění: Toto resetuje vaše aktuální globální písma a barvy a přenese vaše předchozí nastavení z verzí v2.x.

en: Rerun Update Script
cs_CZ: Znovu spustit aktualizační skript

en: Migrate to v3.0
cs_CZ: Migrovat na v3.0

en: Global Colors
cs_CZ: Globální barvy

en: Breakpoint
cs_CZ: Bod zlomu

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Rows Gap
cs_CZ: Mezera řádků

en: Apply Link On
cs_CZ: Použít odkaz na

en: Items
cs_CZ: Položky

en: Fill
cs_CZ: Vyplnit

en: Object Fit
cs_CZ: Přizpůsobení objektu

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Optimized DOM Output
cs_CZ: Optimalizováno DOM Output

en: Become a super contributor by opting in to share non-sensitive plugin data and to receive periodic email updates from us.
cs_CZ: Staňte se ojedinělým přispěvatelem tím, že se přihlásíte ke sdílení necitlivých dat plug-inu a zároveň k odběru pravidelných e-mailových aktualizací od nás.

en: Saved Color
cs_CZ: Uložená barva

en: Panel Width
cs_CZ: Šířka panelu

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: The latest update includes some substantial changes across different areas of the plugin. We highly recommend you %1$sbackup your site before upgrading%2$s, and make sure you first update in a staging environment
cs_CZ: Nejnovější aktualizace zahrnuje několik podstatných změn v různých oblastech pluginu. Důrazně Vám doporučujeme %1$s zálohu Vašich stránek před upgradem%2$s, a ujistěte se, že jste nejprve aktualizovali ve zkušebním prostředí

en: Heads up, Please backup before upgrade!
cs_CZ: Pozor, před upgradem si vytvořte zálohu!

en: User Preferences
cs_CZ: Uživatelské předvolby

en: Site Settings
cs_CZ: Nastavení stránky

en: The `theme-color` meta tag will only be available in supported browsers and devices.
cs_CZ: Metaznačka `theme-color` bude dostupná pouze v podporovaných prohlížečích a zařízeních.

en: Mobile Browser Background
cs_CZ: Pozadí prohlížeče mobilního zařízení

en: Suggested favicon dimensions: 512 × 512 pixels.
cs_CZ: Doporučené rozměry favicon: 512 × 512 pixelů.

en: Site Favicon
cs_CZ: Stránka Favicon

note: translators: 1: Width number pixel, 2: Height number pixel.
en: Suggested image dimensions: %1$s × %2$s pixels.
cs_CZ: Navrhované rozměry obrázku: 350 × 100 pixelů.

en: Site Logo
cs_CZ: Logo webu

en: Choose description
cs_CZ: Zvolte popis

en: Site Description
cs_CZ: Popis stránek

en: Choose name
cs_CZ: Zvolte název

en: Site Name
cs_CZ: Název webu

en: Site Identity
cs_CZ: Identita webu

en: Breakpoints
cs_CZ: Body zlomu

en: Theme
cs_CZ: Šablona

en: Default Page Layout
cs_CZ: Výchozí rozvržení stránky

en: Layout Settings
cs_CZ: Nastavení uspořádání

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
cs_CZ: Změny se projeví v náhledu až po opětovném načtení stránky.

en: Reset Data
cs_CZ: Obnovit data

en: Click the media icon to upload file
cs_CZ: Kliknutím na ikonu média nahrát soubor

en: Watch the Full Guide
cs_CZ: Podívejte se na Kompletního průvodce

en: Get introduced to Elementor by watching our "Getting Started" video series. It will guide you through the steps needed to create your website. Then click to create your first page.
cs_CZ: Seznamte se s Elementorem sledováním naší série seznamovacích videí „Začínáme“. Tutoriály Vás seznámí s potřebnými kroky k vytvoření webových stránek. Poté jen kliknutím vytvoříte svou první stránku.

en: Enable Unfiltered File Uploads
cs_CZ: Povolit nefiltrovaná nahrávání souborů

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
cs_CZ: Pokud pozorujete problémy s načítáním, kontaktujte vašeho správce a pokuste se problem vyřešit v rámci režimu Safe Mode.

en: Download image
cs_CZ: Stáhnout obrázek

en: Pin it
cs_CZ: Připnout na Pintereset

en: Share on Twitter
cs_CZ: Sdílet na Twitteru

en: Share on Facebook
cs_CZ: Sdílet na Facebooku

en: Custom Attributes
cs_CZ: Vlastní atributy

en: Set custom attributes for the link element. Separate attribute keys from values using the | (pipe) character. Separate key-value pairs with a comma.
cs_CZ: Nastavte vlastní atributy pro prvek odkazu. Oddělte klíče atributů od hodnot pomocí vlastností oddělovače | (separátoru). Oddělujte hodnoty klíčových vlastností ","čárkou.

en: Get more dynamic capabilities by incorporating dozens of Elementor's native dynamic tags.
cs_CZ: Získejte dynamičtější možnosti začleněním desítek nativních dynamických tagů od Elementoru.

en: You’re missing out!
cs_CZ: Chybí vám!

en: Elementor Dynamic Content
cs_CZ: Elementor Dynamický obsah

en: Dynamic Tags
cs_CZ: Dynamické tagy

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
cs_CZ: Před provedením tohoto upgradu důrazně doporučujeme zálohovat databázi.

en: The upgrade process includes a database update
cs_CZ: Proces upgradu zahrnuje aktualizaci databáze

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
cs_CZ: Atributy vám umožňují přidat vlastní atributy HTML k jakémukoli prvku.

en: Meet Our Attributes
cs_CZ: Seznamte se s našimi atributy

en: Attributes
cs_CZ: Atributy

en: Click here to run it now
cs_CZ: Klikněte zde pro okamžité spuštění

en: Navigation Icons Size
cs_CZ: Velikost navigační ikony

en: Toolbar Icons Size
cs_CZ: Velikost panelů ikon

en: Share
cs_CZ: Sdílet

en: Fullscreen
cs_CZ: Celá obrazovka

en: With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
cs_CZ: S nástrojem WooCommerce Builder od Elementor Pro budete moci navrhnout svůj obchod bez kódování!

note: translators: %s: Widget title.
en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
cs_CZ: Použijte %s widget a desítky dalších profesionálních funkcí k rozšíření vašeho panelu nástrojů, a celkově rychlejšího a lepšího vytváření webů.

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Default Kit
cs_CZ: Výchozí sada

en: Focus
cs_CZ: Zaměření

en: Field
cs_CZ: Oblast

en: Label
cs_CZ: Štítek

en: Form Fields
cs_CZ: Oblast formuláře

en: Paragraph Spacing
cs_CZ: Mezery mezi odstavci

en: Body
cs_CZ: Tělo

en: Buttons
cs_CZ: Tlačítka

en: Draft
cs_CZ: Koncept

en: Kit
cs_CZ: Sada

en: Already connected.
cs_CZ: Již připojeno.

en: Pause on Interaction
cs_CZ: Pozastavit na interakci

note: translators: %s: Video provider
en: %s Video Player
cs_CZ: %s přehrávač videa

en: Background Position
cs_CZ: Pozice pozadí

en: Contain
cs_CZ: Obsahuje

en: Cover
cs_CZ: Překrýt

en: Auto
cs_CZ: Automaticky

en: Background Size
cs_CZ: Velikost pozadí

en: Usage Data Sharing
cs_CZ: Sdílení dat o využití

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
cs_CZ: Připojení ke knihovně se nezdařilo. Zkuste prosím znovu načíst stránku a zkuste to znovu

note: translators: %s: Remote user.
en: Connected as %s
cs_CZ: Připojeno jako %s

en: Enable Lightbox In Editor
cs_CZ: Povolit Lightbox v editoru

en: Dark
cs_CZ: Tmavý

en: Light
cs_CZ: Světlé

en: Auto Detect
cs_CZ: Detekovat automaticky

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
cs_CZ: Nastavte světlý nebo tmavý režim, nebo použijte funkci Auto detekce k synchronizaci s nastavením vašeho operačního systému.

en: UI Theme
cs_CZ: Šablona UI

en: Preferences
cs_CZ: Předvolby

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
cs_CZ: Nespoléhejte se pouze na ikony FontAwesome, které používají všichni ostatní! Odlište svůj web a svůj styl pomocí vlastních ikon, které můžete nahrát ze svého oblíbeného zdroje ikon.

en: Add Your Custom Icons
cs_CZ: Přidat vlastní ikony

en: Custom Icons
cs_CZ: Vlastní ikony

en: Transition
cs_CZ: Přechod

en: Duration
cs_CZ: Délka trvání

[ctx: Background Control]
en: Images
cs_CZ: Obrázky

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
cs_CZ: Prezentace

en: Clear Log
cs_CZ: Vyprázdnit log

en: Next
cs_CZ: Další

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Amount
cs_CZ: Množství

en: Add Element
cs_CZ: Přidat prvek

en: Line
cs_CZ: Linka

[ctx: shapes]
en: Tribal
cs_CZ: Kmenový

[ctx: shapes]
en: Trees
cs_CZ: Stromy

[ctx: shapes]
en: Squares
cs_CZ: Čtverce

[ctx: shapes]
en: Stripes
cs_CZ: Pruhy

[ctx: shapes]
en: Leaves
cs_CZ: Listy

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
cs_CZ: Půlkruhy

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
cs_CZ: Jedle

[ctx: shapes]
en: Dots
cs_CZ: Tečky

[ctx: shapes]
en: Rectangles
cs_CZ: Obdélníky

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
cs_CZ: Rovnoběžník

[ctx: shapes]
en: Rhombus
cs_CZ: Kosočtverec

[ctx: shapes]
en: Pluses
cs_CZ: Plusy

[ctx: shapes]
en: Arrows
cs_CZ: Šipky

[ctx: shapes]
en: Zigzag
cs_CZ: Cikcak

[ctx: shapes]
en: Wavy
cs_CZ: Vlnitý

[ctx: shapes]
en: Squared
cs_CZ: Čtvercový

[ctx: shapes]
en: Slashes
cs_CZ: Lomítka

[ctx: shapes]
en: Multiple
cs_CZ: Složený

[ctx: shapes]
en: Curved
cs_CZ: Zakřivený

[ctx: shapes]
en: Curly
cs_CZ: Kudrnatý

en: Basic Gallery
cs_CZ: Základní galerie

en: Out
cs_CZ: Ven

en: In
cs_CZ: V/do

en: Ken Burns Effect
cs_CZ: Ken Burns efekt

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
cs_CZ: Tento úvodní obrázek nahradí video na pozadí v případě, že toto video nelze načíst/přehrát.

en: Play On Mobile
cs_CZ: Přehrát na mobilu

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
cs_CZ: Odkaz na YouTube/Vimeo, nebo odkaz na videosoubor (doporučuje se formát mp4).

en: Reinstall
cs_CZ: Přeinstalovat

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
cs_CZ: Došlo k chybě, vybraná verze je neplatná. Zkuste vybrat jinou verzi.

en: Post
cs_CZ: Příspěvek

note: translators: %s: Path to .htaccess file.
en: File Path: %s
cs_CZ: Cesta k souboru: %s

en: Need Help
cs_CZ: Potřebujete pomoc?

en: Play Once
cs_CZ: Přehrát jednou

en: Upload SVG
cs_CZ: Nahrát SVG

en: Choose Video
cs_CZ: Zvolit video

en: Your Email
cs_CZ: Váš e-mail

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
cs_CZ: Jako beta tester obdržíte přímo na váš e-mail aktualizaci, která zahrnuje testovací verzi Elementor a obsah k testování.

en: Get Beta Updates
cs_CZ: Získejte Beta aktualizace

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
cs_CZ: Doporučujeme tuto funkci povolit, pouze pokud rozumíte příslušným bezpečnostním rizikům.

en: Elementor will try to sanitize the unfiltered files, removing potential malicious code and scripts.
cs_CZ: Elementor se pokusí nefiltrované soubory vyčistit a odstranit potenciální škodlivý kód a skripty.

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG & JSON included) is a potential security risk.
cs_CZ: Vezměte prosím na vědomí! Povolení nahrávání jakýchkoli souborů (včetně SVG a JSON) představuje potenciální bezpečnostní riziko.

en: Template not exist.
cs_CZ: Šablona neexistuje.

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: Responsive visibility will take effect only on %1$s preview mode %2$s or live page, and not while editing in Elementor.
cs_CZ: Responzivní viditelnost se projeví pouze v režimu náhledu %1$s %2$s nebo na živé stránce, nikoli při úpravách v Elementoru.

en: Deprecated
cs_CZ: Zastaralé

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
cs_CZ: Výborně! Proces upgradu na Font Awesome 5 byl úspěšně dokončen.

en: Upgrade To Font Awesome 5
cs_CZ: Upgrade na Font Awesome 5

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
cs_CZ: Tato akce je nevratná a nelze ji vzít zpět přechodem na předchozí verze.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
cs_CZ: Vezměte prosím na vědomí, že proces upgradu může způsobit, že některé z dříve používaných ikon z Font Awesome 4 mohou mít jiný vzhled kvůli drobným změnám designu provedeným od Font Awesome.

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
cs_CZ: Při upgradu, kdykoli následně upravíte stránku obsahující ikony z Font Awesome 4, Elementor ji obratem převede na novou ikonu Font Awesome 5.

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
cs_CZ: Získejte přístup k více než 1 500+ úžasným ikonám Font Awesome 5 a užijte si rychlejší výkon a flexibilitu designu.

en: Font Awesome Upgrade
cs_CZ: Upgade fontů Font Awesome

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
cs_CZ: Skript podpory Font Awesome 4 (shim.js) je skript, který zajišťuje správné zobrazení všech dříve vybraných ikon Font Awesome 4 při používání knihovny Font Awesome 5.

en: Load Font Awesome 4 Support
cs_CZ: Načist Font 4 Awesome podporu

en: All Icons
cs_CZ: Všechny ikony

en: Font Awesome - Brands
cs_CZ: Font Awesome - Značky

en: Font Awesome - Solid
cs_CZ: ont Awesome - Solid

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
cs_CZ: Zdá se, že na vašem webu chybí soubor .htaccess.

en: Some of your theme files are missing.
cs_CZ: Některé soubory vaší šablony chybí.

en: This file is not allowed for security reasons.
cs_CZ: Soubor není z bezpečnostních důvodů povolen.

en: Sign Up
cs_CZ: Přihlásit se

en: Upload
cs_CZ: Nahrát

en: Icon Library
cs_CZ: Knihovna ikon

en: Document not found.
cs_CZ: Dokument nenalezen.

en: Vertical Orientation
cs_CZ: Vertikální orientace

en: Offset
cs_CZ: Odsazení

en: Horizontal Orientation
cs_CZ: Horizontální orientace

en: Fixed
cs_CZ: Fixováno

en: Absolute
cs_CZ: Absolutní

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
cs_CZ: Vlastní umístění není považováno za nejlepší pro citlivý web design a nemělo by být používáno příliš často.

en: Please note!
cs_CZ: Poznámka!

en: Super Admin
cs_CZ: Super admin

en: Get Help
cs_CZ: Získat pomoc

en: Hidden
cs_CZ: Skrytý

en: Overflow
cs_CZ: Překrytí

en: Motion Effects
cs_CZ: Pohybové efekty

en: Horizontal Align
cs_CZ: Vodorovné zarovnání

en: Space Evenly
cs_CZ: Prostor rovnoměrně

en: Space Around
cs_CZ: Prostor kolem

en: Vertical Align
cs_CZ: Vertikální zarovnání

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
cs_CZ: Máte problémy s načítáním Elementoru? Chcete-li problém vyřešit, povolte nouzový režim.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
cs_CZ: Problém pravděpodobně způsobil některý z vašich pluginů nebo šablona.

note: translators: %s: Accepted chars.
en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
cs_CZ: Poznámka: ID odkaz přijímá POUZE tyto znaky: %s

en: Choose File
cs_CZ: Vyberte soubor

en: External URL
cs_CZ: Externí adresa URL

en: Order By
cs_CZ: Seřadit podle

en: Read More Text
cs_CZ: Text "Číst dále"

note: translators: %s: The `the_content` function.
en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
cs_CZ: Poznámka: Tento widget ovlivňuje pouze šablony, které na stránkách archivu používají `%s`.

en: Continue reading
cs_CZ: Pokračovat ve čtení

en: Read More
cs_CZ: Přečtěte si více

en: Location
cs_CZ: Umístění

note: translators: %s: Current post name.
en: Continue reading %s
cs_CZ: Pokračovat ve čtení %s

en: (more&hellip;)
cs_CZ: (více&hellip;)

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
cs_CZ: Filtrovat podle kategorie

[ctx: Template Library]
en: All Categories
cs_CZ: Všechny kategorie

[ctx: Template Library]
en: Category
cs_CZ: Kategorie

[ctx: Template Library]
en: Categories
cs_CZ: Kategorie

[ctx: Template Library]
en: Templates
cs_CZ: Šablony

[ctx: Background Control]
en: Y Position
cs_CZ: Y Pozice

[ctx: Background Control]
en: X Position
cs_CZ: X Pozice

[ctx: Background Control]
en: Custom
cs_CZ: Vlastní

en: The Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Get Elementor Pro and start designing your popups today.
cs_CZ: Nástroj Popup Builder vám umožní využívat všechny úžasné funkce Elementoru, takže můžete vytvářet krásná a vysoce konvertibilní vyskakovací okna. Pořiďte si Elementor Pro a začněte navrhovat vyskakovací okna ještě dnes.

en: Get Popup Builder
cs_CZ: Získejte Popup Builder

en: Popups
cs_CZ: Vyskakovací okna

en: Theme Builder
cs_CZ: Tvůrce šablon

en: Enable Safe Mode
cs_CZ: Povolit nouzový režim

en: Can't Edit?
cs_CZ: Nelze upravit?

en: Still experiencing issues?
cs_CZ: Stále dochází k potížím?

en: Editor successfully loaded?
cs_CZ: Byl editor úspěšně načten?

en: Disable Safe Mode
cs_CZ: Vypněte nouzový režim

en: Safe Mode ON
cs_CZ: Nouzový režim ZAP

en: Cannot enable Safe Mode
cs_CZ: Nelze povolit nouzový režim

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
cs_CZ: Nouzový režim vám umožňuje řešit problémy pouze načtením editoru, bez načtení motivu nebo jiného pluginu.

en: Safe Mode
cs_CZ: Nouzový režim

en: Elementor Data Updater
cs_CZ: Elementor Aktualizace Dat

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
cs_CZ: Uložené šablony

note: translators: %d: Interval in minutes.
en: Every %d minutes
cs_CZ: Každé %d minuty

en: The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
cs_CZ: Proces aktualizace databáze je nyní dokončen. Děkujeme za aktualizaci na nejnovější verzi!

en: Your site database needs to be updated to the latest version.
cs_CZ: Databáze vašich stránek musí být aktualizována na nejnovější verzi.

en: Not Supported
cs_CZ: Nepodporováno

en: Users
cs_CZ: Uživatelé

en: Plugins
cs_CZ: Pluginy

en: Any Video
cs_CZ: Video

en: Current Video Channel
cs_CZ: Aktuální Video Kanál

en: Unmarked Color
cs_CZ: Neoznačená barva

en: Stars
cs_CZ: Hvězdy

en: Outline
cs_CZ: Obrys

en: Unmarked Style
cs_CZ: Neoznačený styl

en: Rating Scale
cs_CZ: Stupnice hodnocení

en: Rating
cs_CZ: Hodnocení

en: Star Rating
cs_CZ: Hodnocení hvězdičkami

en: Custom Caption
cs_CZ: Vlastní popisek

en: Attachment Caption
cs_CZ: Přiložený popisek

en: Quit
cs_CZ: Přestat

en: Keyboard Shortcuts
cs_CZ: Klávesové zkratky

en: Show / Hide Panel
cs_CZ: Zobrazit / Skrýt panel

en: Go To
cs_CZ: Jít do

en: Redo
cs_CZ: Předělat

en: Undo
cs_CZ: Vrátit

en: Type to find anything in Elementor
cs_CZ: Vyhledávejte cokoliv v Elementoru

en: Finder
cs_CZ: Hledáček

en: Customizer
cs_CZ: Přízpůsobení

en: Menus
cs_CZ: Menu

en: Dashboard
cs_CZ: Nástěnka

en: Homepage
cs_CZ: Domovská stránka

en: Create
cs_CZ: Vytvořit

en: Disconnect
cs_CZ: Odpojit

en: Disconnected successfully.
cs_CZ: Úspěšně odpojeno

en: Connected successfully.
cs_CZ: Úspěšně připojeno

en: Connect
cs_CZ: Připojit

en: Future
cs_CZ: Budoucnost

en: Poster
cs_CZ: Plakát

en: Lazy Load
cs_CZ: Pomalé načítání

en: Enter your URL
cs_CZ: Vložte URL

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
cs_CZ: Zobrazte úchyty pro úpravy při přechodu nad tlačítkem úprav tlačítka

en: Editing Handles
cs_CZ: Úpravy úchytek

en: Welcome to Elementor
cs_CZ: Vítejte v Elementoru

en: Create Your First Post
cs_CZ: Vytvořte první příspěvek

en: Create Your First Page
cs_CZ: Vytvořte první stránku

en: Getting Started
cs_CZ: Začínáme

en: Inner Section
cs_CZ: Vnitřní sekce

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
cs_CZ: Jakmile zaplníte vaši stránku obsahem, toto okno vám dá náhled na všechny části stránky. Takto můžete jednoduše posunout jakoukoliv sekcí, sloupcem nebo widgetem.

en: Easy Navigation is Here!
cs_CZ: Snadná navigace je tady!

en: Empty
cs_CZ: Prázdný

en: Navigator
cs_CZ: Navigátor

en: Skip
cs_CZ: Přeskočit

en: Paste URL or type
cs_CZ: Vložte adresu URL nebo zadejte

[ctx: Filter Control]
en: Hue
cs_CZ: Odstín

en: Hide Notification
cs_CZ: Skrýt oznámení

en: Happy To Help
cs_CZ: Rád pomoci

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute,
    				please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
cs_CZ: Vytvořil jste více než 10 stránek s Elementorem. Výborná práce! Pokud máte minutu,
    pomozte nám a zanechte vaše pěti hvězdičkové hodnocení na WordPress.org.

en: Congrats!
cs_CZ: Gratulujeme!

en: Zoom
cs_CZ: Přiblížení

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
cs_CZ: Debug Bar přidává nabídku admin lišty, která obsahuje všechny šablony, které se používají na stránce, která se právě zobrazuje.

en: Single
cs_CZ: Jednoduchý

en: Modest Branding
cs_CZ: Malé značky

en: Video Info
cs_CZ: Video informace

en: Self Hosted
cs_CZ: Vlastní hostování

en: Dailymotion
cs_CZ: Denní návrhy

en: Source
cs_CZ: Zdroj

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows %1$sA-z 0-9%2$s & underscore chars without spaces.
cs_CZ: Ujistěte se, že je toto ID jedinečné a není použito jinde na stránce, kde je tento formulář zobrazen. Toto pole umožňuje znaky %1$sA-z 0-9%2$s a podtržítka bez mezer.

en: Button ID
cs_CZ: ID tlačítka

en: Artwork
cs_CZ: Umělecké dílo

en: Site
cs_CZ: Stránka

en: Blend Mode
cs_CZ: Režim prolnutí

en: Copy
cs_CZ: Kopírovat

en: Drag widget here
cs_CZ: Přetáhněte widget sem

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
cs_CZ: CSS filtry

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
cs_CZ: Sytost

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
cs_CZ: Kontrast

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
cs_CZ: Jas

[ctx: Filter Control]
en: Blur
cs_CZ: Rozmazání

en: Specify an end time (in seconds)
cs_CZ: Určete čas ukončení (v sekundách)

en: End Time
cs_CZ: Čas ukončení

en: Specify a start time (in seconds)
cs_CZ: Určete čas zahájení (v sekundách)

en: Start Time
cs_CZ: Čas zahájení

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
cs_CZ: Počkejte! Elementor neaktivujte. Musíte aktivovat Elementor a Elementor Pro, aby plugin fungoval.

en: I have Elementor Pro
cs_CZ: Mám Elementor Pro

en: Back to WordPress Editor
cs_CZ: Zpět do editoru WordPress

note: translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
cs_CZ: Přidat nový %s

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
cs_CZ: Elementor celá šířka

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
cs_CZ: Elementor plátno

en: Opacity
cs_CZ: Neprůhlednost

en: Max Width
cs_CZ: Maximální šířka

en: Position
cs_CZ: Pozice

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
cs_CZ: Užil sis%1$s? Prosím, udělte nám %2$s hodnocení. Vážíme si Vaši podpory!

en: Knowledge Base
cs_CZ: Znalostní báze

en: This template includes the header, full-width content and footer
cs_CZ: Tato šablona obsahuje hlavičku, obsah a zápatí v plné šíři

en: No header, no footer, just Elementor
cs_CZ: Bez záhlaví, bez zápatí, prostě jenom Elementor

en: Default Page Template from your theme.
cs_CZ: Výchozí šablona stránky z tvé šablony

en: Page Layout
cs_CZ: Rozložení stránky

en: Play Video
cs_CZ: Přehrát video

en: Separator
cs_CZ: Oddělovač

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
cs_CZ: Přidat šablony a znovu je použít na svých webových stránkách. Snadno je můžete exportovat a importovat do jakéhokoli jiného projektu a optimalizovat pracovní postup.

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
cs_CZ: Vytvořte své první %s

en: All
cs_CZ: Vše

[ctx: Template Library]
en: My Templates
cs_CZ: Moje šablony

en: Create Template
cs_CZ: Vytvořit šablonu

en: Enter template name (optional)
cs_CZ: Zadejte název šablony (volitelné)

en: Name your template
cs_CZ: Název šablony

en: Select the type of template you want to work on
cs_CZ: Vyberte typ šablony, na které chcete pracovat

en: Choose Template Type
cs_CZ: Zvolte typ šablony

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
cs_CZ: Použijte šablony k vytvoření různých částí vašeho webu a opakujte jejich použití jedním kliknutím, kdykoli je to potřeba.

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
cs_CZ: Volitelné písma vám umožní přidat vlastní písma a použít je ve svých Elementor projektech k vytvoření jedinečného jazyka značky.

en: Add Your Custom Fonts
cs_CZ: Přidejte vlastní písma

en: Custom Fonts
cs_CZ: Vlastní písma

en: More actions
cs_CZ: Více akcí

en: Search Templates:
cs_CZ: Vyhledávání šablon:

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: This tag has no settings.
cs_CZ: Tato značka nemá žádné nastavení.

[ctx: Border Control]
en: Groove
cs_CZ: Drážka

note: translators: %s: Document title. translators: %s: Post type label.
en: %s Settings
cs_CZ: %s nastavení

en: Want to give access only to content?
cs_CZ: Chcete poskytnout přístup pouze k obsahu?

en: No access to editor
cs_CZ: Žádný přístup k editoru

en: Role Excluded
cs_CZ: Role není vyloučena

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
cs_CZ: Spravujte, co mohou uživatelé v Elementoru upravovat

en: Role Manager
cs_CZ: Správce rolí

en: Fallback
cs_CZ: Ustoupit

en: Featured Image
cs_CZ: Doporučený obrázek

en: Body Style
cs_CZ: Styl těla

en: Document
cs_CZ: Dokument

en: Action not found.
cs_CZ: Akce nebyla nalezena.

en: Token Expired.
cs_CZ: Token vypršel.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
cs_CZ: Nastavte o kolik snímků se posune za jeden prvek.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
cs_CZ: Poznámka: Příloha Fixed funguje pouze na ploše.

en: Create New Post
cs_CZ: Vytvořit nový příspěvek

en: Google (Early Access)
cs_CZ: Google (předběžný přístup)

en: Current Version
cs_CZ: Aktuální verze

en: When you turn on privacy mode, YouTube/Vimeo won't store information about visitors on your website unless they play the video.
cs_CZ: Když zapnete režim ochrany osobních údajů, YouTube/Vimeo nebude ukládat informace o návštěvnících na vašich webových stránkách, pokud si video nepřehrají.

en: Privacy Mode
cs_CZ: Anonymní režim

en: Enter your shortcode
cs_CZ: Zadejte short kód

en: Enter your image caption
cs_CZ: Zadejte název obrázku

en: Enter your code
cs_CZ: Vložte kód

en: Add Your Heading Text Here
cs_CZ: Zde Vložte Text Nadpisu

en: Enter your description
cs_CZ: Zadejte popis

en: This is an Alert
cs_CZ: Toto je upozornění

en: Active Icon
cs_CZ: Aktivní ikona

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name.
en: Last edited on %1$s by %2$s
cs_CZ: Poslední úprava v %1$s provedl %2$s

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name.
en: Draft saved on %1$s by %2$s
cs_CZ: Koncept uložen v %1$s provedl %2$s

note: translators: %s: Document title.
en: Hurray! Your %s is live.
cs_CZ: Hurá! Váš %s je funkční.

en: Published
cs_CZ: Publikováno

en: No Results Found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné výsledky.

en: Select File
cs_CZ: Vybrat soubor

en: or
cs_CZ: nebo

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
cs_CZ: Vezměte & pusťte Váš .JSON nebo .zip soubor se šablonou.

en: Import Template to Your Library
cs_CZ: Importujte šablonu do Vaši knihovny

en: Click here
cs_CZ: Klikněte zde

en: Want to learn more about the Elementor library?
cs_CZ: Chcete se dozvědět více o knihovně Elementoru?

en: Favorite
cs_CZ: Oblíbené

en: Creation Date
cs_CZ: Přidáno dne

en: Created By
cs_CZ: Přidal/a

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: My Favorites
cs_CZ: Mé oblíbené

en: Popular
cs_CZ: Oblíbené

en: New
cs_CZ: Nový

en: Import Template
cs_CZ: Importovat šablonu

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Duplicate
cs_CZ: Duplikovat

en: Hide Panel
cs_CZ: Skrýt panel

en: Save as Template
cs_CZ: Uložit jako šablonu

en: Save Draft
cs_CZ: Uložit koncept

en: Save Options
cs_CZ: Uložit možnosti

en: Publish
cs_CZ: Publikovat

en: Preview Changes
cs_CZ: Zobrazit změny

en: Search Widget:
cs_CZ: Hledat widget

en: Back to default
cs_CZ: Zpět na výchozí

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
cs_CZ: Čára skrz

[ctx: Typography Control]
en: Overline
cs_CZ: nadtržené

[ctx: Typography Control]
en: Underline
cs_CZ: Podtržené

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
cs_CZ: Dekorace

en: Unlinked values
cs_CZ: Hodnoty bez odkazu

en: (opens in a new window)
cs_CZ: (otevře se v novém okně)

en: News & Updates
cs_CZ: Novinky a aktualizace

en: Recently Edited
cs_CZ: Nedávno upraveno

en: Create New Page
cs_CZ: Přidat novou stránku

en: Elementor Overview
cs_CZ: Přehled Elementoru

en: Excerpt
cs_CZ: Výpis

en: Access denied.
cs_CZ: Přístup byl odepřen.

en: Disable Default Fonts
cs_CZ: Deaktivovat původní fonty

en: End
cs_CZ: Konec

en: Start
cs_CZ: Začátek

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
cs_CZ: Omlouvám se, ale něco se pokazilo. Klikněte na "Dozvědět se více" a následujte zobrazené kroky vedoucí k řešení.

en: The preview could not be loaded
cs_CZ: Náhled nelze zobrazit

en: Update Notification
cs_CZ: Oznámení o aktualizaci

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
cs_CZ: Když začnete pracovat, budete schopni se vrátit dopředu nebo dozadu podle toho, jaké změny provedete.

en: No History Yet
cs_CZ: Zatím bez historie

en: Switch to Revisions tab for older versions
cs_CZ: Přejděte na revizi pro starší verze

en: Revisions
cs_CZ: Revize

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: History
cs_CZ: Historie

en: UI Hover Color
cs_CZ: Barva UI při přejetí myší

en: UI Color
cs_CZ: Barva UI

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
cs_CZ: Stín

en: Mute
cs_CZ: Ztlumit

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
cs_CZ: Vyberte JSON šablonu Elementoru, nebo jeho .zip archiv a přidejte je do Vašich dostupných šablon v knihovně.

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
cs_CZ: Stín textu

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
cs_CZ: Otevřete všechny odkazy na obrázky v zobrazeném okně lightbox. Lightbox bude automaticky pracovat na jakýkoliv odkaz, který vede k souboru obrázku.

en: Image Lightbox
cs_CZ: Lightbox obrázku

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
cs_CZ: Nezapomeňte: Nedoporučujeme upgradovat na beta verzi, jestliže je Vaše stránka produkční.

en: Beta Tester
cs_CZ: Beta testování

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
cs_CZ: Zapněte beta testování a budete informovaní, pokud bude k dispozici nová beta verze Elementoru Pro. Beta verze se instalují automaticky - vždy máte možnost ji ignorovat.

en: Become a Beta Tester
cs_CZ: Staňte se beta testerem!

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
cs_CZ: Varování: Prosím, zálohujte si databázi před změnami.

en: Rollback Version
cs_CZ: Vrátit minulou verzi

note: translators: %s: Elementor version.
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
cs_CZ: Máte problém se stávající verzí Elementoru %s? Vraťte se na předchozí verzi ještě před tím, než se objeví problémy.

en: Version Control
cs_CZ: Verzování

en: Switch Editor Loader Method
cs_CZ: Přepnout editor načítajících metod.

en: Integrations
cs_CZ: Integrace

en: Sets the default space between widgets (Default: 20px)
cs_CZ: Nastaví obecnou mezeru mezi widgety (výchozí: 20px).

en: Rollback to Previous Version
cs_CZ: Vrácení zpět k předchozí verzi

en: Animation Delay
cs_CZ: Prodleva animace

en: Transition Duration
cs_CZ: Trvání přechodu

en: Widgets Space
cs_CZ: Prostor widgetů

en: Add nofollow
cs_CZ: Přidat nofollow

en: Open in new window
cs_CZ: Otevřít v novém okně

en: Link Options
cs_CZ: Možnosti nastavení odkazu

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
cs_CZ: Použijte interní CSS, které je obsaženo v hlavičce stránky kvůli odhalování chyb konfigurace na serveru a a řízení rozvojových prostředí.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
cs_CZ: Použijte extermí CSS soubory pro všechny generované stylesheety. Vyberte nastavení pro lepší výkon (doporučeno).

en: Internal Embedding
cs_CZ: Vkládání

en: External File
cs_CZ: Externí soubor

en: CSS Print Method
cs_CZ: Metoda vložení CSS

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
cs_CZ: Pro řešení konfliktů konfigurace se serverem.

en: Enable
cs_CZ: Povolit

en: Disable
cs_CZ: Zakázat

en: Status
cs_CZ: Aktualita

en: Space
cs_CZ: Mezera

en: Drop Cap
cs_CZ: Iniciály

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
cs_CZ: ELEMENTOR umožňuje skrýt název stránky. Tento postup funguje pro motivy, které mají "h1.entry titul" voliče. Je-li vaše téma volič se liší, prosím zadejte výše.

en: Page Title Selector
cs_CZ: Selektor názvu stránky

en: Select
cs_CZ: Vybrat

en: Paste Style
cs_CZ: Vložit styl

en: Template
cs_CZ: Šablona stránky

en: Hide Title
cs_CZ: Skrýt nadpis

en: Maintenance Mode ON
cs_CZ: Mód údržby je ZAPNUT

en: Choose Template
cs_CZ: Zvolte šablonu

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
cs_CZ: Chcete-li povolit režim údržby je nutné nastavit šablony pro stránky režimu údržby.

en: Edit Template
cs_CZ: Upravit šablonu

en: Roles
cs_CZ: Role

en: Logged In
cs_CZ: Jste přihlášen

en: Who Can Access
cs_CZ: Kdo má přístup

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
cs_CZ: Již brzy vrátí HTTP 200 kódu, což znamená web je připraven k indexování.

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
cs_CZ: Režim údržby vrací kód HTTP 503, takže vyhledávače vědí, že se mají vrátit za krátkou dobu zpět. Není doporučeno používat tento režim pro více než pár dní.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
cs_CZ: Vyberte si mezi připravujeme (vrácení HTTP200) nebo údržby režimu (vrácení HTTP503).

en: Maintenance
cs_CZ: Režim údržby webu

en: Coming Soon
cs_CZ: Již brzy

en: Disabled
cs_CZ: Zakázaný

en: Choose Mode
cs_CZ: Zvolte režim

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
cs_CZ: Nastavení módu údržby dočasně zobrazí místo webu stránku s informací o údržbě, nastavení Již brzy zobrazí informaci o brzkém spuštění webu.

en: Maintenance Mode
cs_CZ: Režim údržby

en: Bring to Front
cs_CZ: Přenést do popředí

en: Space Between
cs_CZ: Prostor mezi

en: List
cs_CZ: Seznam

[ctx: Shapes]
en: Book
cs_CZ: Kniha 1364

[ctx: Shapes]
en: Split
cs_CZ: Rozdělit

[ctx: Shapes]
en: Arrow
cs_CZ: Šipka

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
cs_CZ: Vlnka vzorem

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
cs_CZ: Vlnka štětcem

[ctx: Shapes]
en: Waves
cs_CZ: Vlny

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
cs_CZ: Asymetrická křivka

[ctx: Shapes]
en: Curve
cs_CZ: Křivka

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
cs_CZ: Průhlednost vějíře

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
cs_CZ: Průhlednost náklonu

[ctx: Shapes]
en: Tilt
cs_CZ: Sklon

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
cs_CZ: Asymetrický trojuhelník

[ctx: Shapes]
en: Triangle
cs_CZ: Triangl

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
cs_CZ: Pyramida

[ctx: Shapes]
en: Clouds
cs_CZ: Tvar oblaků

[ctx: Shapes]
en: Drops
cs_CZ: Kapky

[ctx: Shapes]
en: Mountains
cs_CZ: Hory

en: Invert
cs_CZ: Invertovat

en: Flip
cs_CZ: Převrátit

en: Shape Divider
cs_CZ: Tvarovaný oddělovač

en: Navigation Width
cs_CZ: Šířka navigace

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
cs_CZ: Přidejte své vlastní id BEZ znaku #: Např. moje-id

[ctx: Background Control]
en: Angle
cs_CZ: Úhel

[ctx: Background Control]
en: Radial
cs_CZ: Kruhově

[ctx: Background Control]
en: Linear
cs_CZ: Linearita

[ctx: Background Control]
en: Type
cs_CZ: Typ

[ctx: Background Control]
en: Second Color
cs_CZ: Druhá barva

[ctx: Background Control]
en: Location
cs_CZ: Místo konání

[ctx: Background Control]
en: Gradient
cs_CZ: Sklon koleje

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
cs_CZ: Zaškrtnutní boxu zakáže výchozí fonty v Elementor a na místo toho upřednostní ty z template.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
cs_CZ: Zaškrtnutní boxu zakáže výchozí barvy v Elementor a na místo toho upřednostní ty z template.

en: Video Tutorials
cs_CZ: Video Návody

en: View Elementor Video Tutorials
cs_CZ: Zobrazit video tutoriály pro Elementor

en: Docs & FAQs
cs_CZ: Dokumenty & časté otázky

en: View Elementor Documentation
cs_CZ: Zobrazit dokumentaci Elementoru

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
cs_CZ: Vložte Vaše staré a nové URL adresy k vaši WordPress instalaci pro aktualizaci všech dat Elementoru (Relevantní k přesunu domén na HTTPS).

en: Update Site Address (URL)
cs_CZ: Aktualizujte adresu domény (URL)

note: translators: %s: WordPress backups documentation.
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
cs_CZ: <strong>Důležité::</strong> Jesilně doporučeno abyste <a target="_blank" href="%s">zálohovali databázi</a> před náhradou URL.

en: Replace URL
cs_CZ: Nahradit URL

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: Preferred memory, 3: WordPress wp-config memory documentation.
en: We recommend setting memory to at least %1$s. (%2$s or higher is preferred) For more information, read about <a href="%3$s">how to increase memory allocated to PHP</a>.
cs_CZ: Doporučujeme nastavit paměť alespoň na %1$s. (%2$s nebo vyšší) Další informace naleznete v článku <a href="%3$s">Jak zvýšit paměť přidělenou PHP</a>.

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date.
en: %1$s ago (%2$s)
cs_CZ: %1$s zpět (%2$s)

en: Autosave
cs_CZ: Automatické uložení

en: Revision
cs_CZ: Starší verze

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
cs_CZ: Vypadá to, že revize příspěvku je nedostupná na Vaši stránce.

en: Start designing your page and you will be able to see the entire revision history here.
cs_CZ: Začněte designovat Vaši stránku a zde uvidíte revizi změn.

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
cs_CZ: Historie revizí umožňuje uložit předchozí verze vaší práce a kdykoli je obnovit.

en: By
cs_CZ: Od

en: No Revisions Saved Yet
cs_CZ: Žádné revize na stránce nebyly nalezeny

en: Thousand Separator
cs_CZ: Oddělovač tisíců

[ctx: Background Control]
en: Default
cs_CZ: Výchozí hodnota

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
cs_CZ: Volitelné CSS vás nechá přidat CSS kód do vašeho widgetu a změny uvidíte živě v editoru.

en: Meet Our Custom CSS
cs_CZ: Seznamte se s Vlastním CSS

en: Custom CSS
cs_CZ: Vlastní CSS

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
cs_CZ: Pomocí této funkce můžete uložit widget jako globální a přidejte jej do více oblastí. Všechny oblasti se budou upravovat z jednoho místa.

en: Meet Our Global Widget
cs_CZ: Globální Widget

en: Get more with Elementor Pro
cs_CZ: Získejte více s Elementor Pro

en: Off
cs_CZ: Vypnuto

en: On
cs_CZ: Zapnout

en: Extra Large
cs_CZ: Extra velký

en: Extra Small
cs_CZ: Velmi malé

en: Improve Elementor
cs_CZ: Zlepšit Elementor

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
cs_CZ: Neplatná Data: ID šablony nemůže být stejný jako aktuálně upravené šablony. Prosím zvolte jinou.

en: Skin
cs_CZ: Vzhled

en: %s are disabled
cs_CZ: %s jsou zakázány

en: Update changes to page
cs_CZ: Aktualizovat změny na stránku

en: No thanks
cs_CZ: Ne, děkuji

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
cs_CZ: Vložte rodičovský prvek, ke kterému se bude hodit (např. #primary / .wrapper / main atd.). Nechte prázdné pro vyplnění šířky stránky.

en: Stretched Section Fit To
cs_CZ: Natažené sekce přizpůsobit na

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140px)
cs_CZ: Nastaví výchozí šířku oblasti obsahu (výchozí: 1140px)

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
cs_CZ: Roztažení sekce na celou šířku stránky pomocí JS.

en: Stretch Section
cs_CZ: Roztáhnout sekci

en: Learn more.
cs_CZ: Zjistit více.

en: Reverse Columns
cs_CZ: Obrácené sloupce

en: Mobile
cs_CZ: Mobil

en: Link values together
cs_CZ: Spojit hodnoty k sobě

en: Shortcode
cs_CZ: Zkrácený kód

en: Remote
cs_CZ: Vzdálený

en: Import Now
cs_CZ: Importovat nyní

en: Import Templates
cs_CZ: Importovat šablony

en: Export Template
cs_CZ: Exportovat šablonu

en: (no title)
cs_CZ: (žádný název)

[ctx: Template Library]
en: Type
cs_CZ: Typ

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
cs_CZ: Vkoši nebyly nalezeny žádné šablony

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné šablony

[ctx: Template Library]
en: Search Template
cs_CZ: Hledat šablonu

[ctx: Template Library]
en: View Template
cs_CZ: Zobrazit šablonu

[ctx: Template Library]
en: All Templates
cs_CZ: Všechny šablony

[ctx: Template Library]
en: New Template
cs_CZ: Nová šablona

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
cs_CZ: Upravit šablonu

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
cs_CZ: Přidat novou šablonu

[ctx: Template Library]
en: Add New
cs_CZ: Vytvořit šablonu

[ctx: Template Library]
en: Template
cs_CZ: Šablona stránky

en: Local
cs_CZ: Místní

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
cs_CZ: Knihovna Elementoru se aktualizuje na denní bázi. Můžete tak také provést ručně kliknutím na synchronizační tlačítko.

en: Sync Library
cs_CZ: Synchronizace knihovny

en: Tools
cs_CZ: Nástroje

en: Page
cs_CZ: Stránka

en: Enter Template Name
cs_CZ: Zadejte název šablony

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
cs_CZ: Zůstaňte naladěni! Další úžasné šablony budou brzy.

en: Back to Library
cs_CZ: Zpět na knihovnu

en: Insert
cs_CZ: Vložit

en: Library
cs_CZ: Knihovna

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Saved Templates
cs_CZ: Uložené šablony

en: Template Library
cs_CZ: Knihovna šablon

en: Add Template
cs_CZ: Přidat šablonu

[ctx: System Info]
note: translators: %s: WordPress child themes documentation.
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
cs_CZ: Pro editaci zdrojového kódu template, doporučujeme použit tzv. <a href="%s">child theme</a>.

en: Learn More
cs_CZ: Více informací

en: Global Fonts
cs_CZ: Globální písma

en: Hover Animation
cs_CZ: Animace přechodu

[ctx: Background Control]
en: Contain
cs_CZ: Obsáhnout

en: Fast
cs_CZ: Rychle

en: Slow
cs_CZ: Pomalu

en: Disable Default Colors
cs_CZ: Zakázat výchozí barvy

en: Default Fonts
cs_CZ: Výchozí písma

en: Color Palettes
cs_CZ: Barevné palety

en: Entrance Animation
cs_CZ: Vstupní animace

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
cs_CZ: Vsazený

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
cs_CZ: Box Stín

en: Vertical
cs_CZ: Svislý

en: Horizontal
cs_CZ: Vodorovný

en: Spread
cs_CZ: Handicap

en: Aside
cs_CZ: Poznámka

en: Testimonial
cs_CZ: Recenze

en: Custom Colors
cs_CZ: Vlastní barvy

en: Official Color
cs_CZ: Oficiální barva

en: Rounded
cs_CZ: Zaoblený

en: Social Icons
cs_CZ: Sociální ikony

en: My Skill
cs_CZ: Dovednosti

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Play Counts
cs_CZ: Počet přehrání

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Share Button
cs_CZ: Velikost tlačítka Sdílení

en: Download Button
cs_CZ: Tlačítko stáhnout

en: Buy Button
cs_CZ: Tlačítko Koupit

en: Visual Player
cs_CZ: Video přehrávač

en: Background Overlay
cs_CZ: Překrytí pozadí

en: Extended
cs_CZ: Prodloužený

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
cs_CZ: Máte-li chvilku, sdělte nám důvod, proč deaktivujete plugin Elementor:

en: Quick Feedback
cs_CZ: Rychlá zpětná vazba

en: Please share the reason
cs_CZ: Prosím sdílejte důvod

en: Other
cs_CZ: Ostatní

en: It's a temporary deactivation
cs_CZ: Dočasná deaktivace

en: I couldn't get the plugin to work
cs_CZ: Nepovedlo se mi plugin zprovoznit

en: Please share which plugin
cs_CZ: Prosím podělte se o plugin

en: I found a better plugin
cs_CZ: Našel jsem lepší plugin

en: I no longer need the plugin
cs_CZ: Už tento plugin nepotřebuji

en: Update Now
cs_CZ: Aktualizovat

note: translators: %s: Elementor version.
en: View Elementor version %s details
cs_CZ: Zobrazit detaily o Elementor verze %s

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text.
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
cs_CZ: Je dostupná nová verze Elementoru! <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Zobrazit verzi %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">Aktualizovat!</a>.

en: Custom URL
cs_CZ: Zadat vlastní adresu

en: Paste
cs_CZ: Vložit

en: Background
cs_CZ: Pozadí

en: Wider
cs_CZ: Širší

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Spacing
cs_CZ: Řádkování

en: Outside
cs_CZ: Vně

en: Inside
cs_CZ: Uvnitř

en: Direction
cs_CZ: Směr

en: Animation Speed
cs_CZ: Rychlost animace

en: Additional Options
cs_CZ: Další možnosti

en: Arrows and Dots
cs_CZ: Šipky a tečky

en: Image Stretch
cs_CZ: Roztáhnout obrázek

en: Image Carousel
cs_CZ: Obrázkový kolotoč

en: Animation Duration
cs_CZ: Trvání animace

en: Left Border Width
cs_CZ: Šířka levého okraje

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
cs_CZ: Můžete oříznout původní velikost obrázku velikosti. Chcete-li zachovat původní poměr velikosti lze také nastavit jednu hodnotu pro výšku nebo šířku.

en: Controls Color
cs_CZ: Barva ovládacích prvků

en: Intro Portrait
cs_CZ: Úvodní portrét

en: Intro Title
cs_CZ: Úvodní nadpis

en: Loop
cs_CZ: Přehrávat opakovaně

en: Video Options
cs_CZ: Možnosti videa

en: Display
cs_CZ: Zobrazení

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
cs_CZ: Server nemá nainstalovánu nebo spuštěnu knihovnu ImageMagic či GD! Některá z těchto knihoven jsou systémem WordPress vyžadovány proto, aby bylo možné změnit velikost obrázků. Pokud chcete, abyste mohli pokračovat, obraťte se na správce systému.

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
cs_CZ: Rozměry obrazu

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
cs_CZ: Vlastní

[ctx: Border Control]
en: Dashed
cs_CZ: Přerušovaný

[ctx: Border Control]
en: Dotted
cs_CZ: Tečkovaný

[ctx: Border Control]
en: Double
cs_CZ: Dvojitý

[ctx: Border Control]
en: Solid
cs_CZ: Plný

en: Fade
cs_CZ: Vyblednutí

en: Effect
cs_CZ: Efekt

[ctx: Image Size Control]
en: Full
cs_CZ: Plné

en: Vertical Alignment
cs_CZ: Svislé zarovnání

en: Infinite Loop
cs_CZ: Nekonečná smyčka

en: Dots
cs_CZ: Tečky

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
cs_CZ: Velikost obrázku

[ctx: Typography Control]
en: Bold
cs_CZ: Tučné

[ctx: Typography Control]
en: None
cs_CZ: Žádný

en: Title HTML Tag
cs_CZ: HTML značka Title

en: This is the heading
cs_CZ: Tohle je nadpis

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
cs_CZ: Přidejte své vlastní třídu bez tečky. např.: moje třída

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
cs_CZ: Seznam písem použitých pokud zvolené písmo není k dispozici.

en: Elements
cs_CZ: Prvky

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

[ctx: Typography Control]
en: Italic
cs_CZ: Kurzíva

[ctx: Typography Control]
en: Normal
cs_CZ: Normální

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
cs_CZ: Kapitálky

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
cs_CZ: Malá písmena

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
cs_CZ: Verzálky

en: Play Icon
cs_CZ: Ikona přehrávání

en: Image Overlay
cs_CZ: Překrytí obrázku

en: Player Controls
cs_CZ: Ovládání přehrávače

en: Suggested Videos
cs_CZ: Doporučené videa

en: Aspect Ratio
cs_CZ: Poměr stran

en: Toggle Content
cs_CZ: Přepnout - obsah

en: Toggle Title
cs_CZ: Titulek k přepnutí

en: Toggle #2
cs_CZ: Přepnout #2

en: Toggle #1
cs_CZ: Přepnout #1

en: Toggle Items
cs_CZ: Položky k přepínaní

en: Toggle
cs_CZ: Přepínač

en: Text Editor
cs_CZ: Textový editor

en: Tab Content
cs_CZ: Obsah záložky

en: Tab Title
cs_CZ: Nadpis záložky

en: Tab #2
cs_CZ: Záložka #2

en: Tab #1
cs_CZ: Záložka #1

en: Tabs Items
cs_CZ: Položky záložek

en: Tabs
cs_CZ: Panely

en: Pause on Hover
cs_CZ: Pauza při přejetí myší

en: Autoplay Speed
cs_CZ: Automatická rychlost přehrávání

en: Arrows
cs_CZ: Šipky

en: Slide
cs_CZ: Snímek

en: Choose Sidebar
cs_CZ: Vyberte postranní panel

en: No sidebars were found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné postranní panely

en: Sidebar
cs_CZ: Postranní panel

en: Title Style
cs_CZ: Styl titulků

en: e.g. Web Designer
cs_CZ: například Web Designer

en: Inner Text
cs_CZ: Vnitřní text

en: Display Percentage
cs_CZ: Zobrazit procenta

en: Percentage
cs_CZ: Procenta

en: Progress Bar
cs_CZ: Ukazatel průběhu

en: For Example: About
cs_CZ: Například: O nás

en: The ID of Menu Anchor.
cs_CZ: ID kotvy menu

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
cs_CZ: Toto ID bude CSS ID, které budete muset použít na Vaši stránce bez #.

en: Anchor
cs_CZ: Záložka

en: Menu Anchor
cs_CZ: Anchor menu

en: Image Position
cs_CZ: Pozice obrázku

en: Image Spacing
cs_CZ: Rozestupy obrázků

en: Image Size
cs_CZ: Velikost obrázku

en: Image Box
cs_CZ: Box s obrázkem

en: Icon Hover
cs_CZ: Ikona při přejetí myší

en: Border Width
cs_CZ: Šířka okraje

en: Rotate
cs_CZ: Otáčení

en: Secondary Color
cs_CZ: Sekundární barva

en: Primary Color
cs_CZ: Primární barva

en: Square
cs_CZ: Čtvereček

en: Circle
cs_CZ: Kroužek

en: Shape
cs_CZ: Tvar

en: Framed
cs_CZ: Ohraničený

en: Stacked
cs_CZ: Složené

en: List Item
cs_CZ: Položka seznamu

en: List Item #3
cs_CZ: Položky seznamu #3

en: List Item #2
cs_CZ: Položka seznamu #2

en: List Item #1
cs_CZ: Položka seznamu #1

en: Icon List
cs_CZ: Seznam s ikonami

en: https://your-link.com
cs_CZ: https://vase-adresa.cz

en: Icon Spacing
cs_CZ: Rozestup ikon

en: Icon Box
cs_CZ: Ikonový box

en: HTML Code
cs_CZ: HTML kód

en: Justify
cs_CZ: Zarovnat

en: HTML Tag
cs_CZ: HTML značka

en: Enter your title
cs_CZ: Zadejte svůj název

en: Heading
cs_CZ: Nadpis

en: London Eye, London, United Kingdom
cs_CZ: London Eye, Londýn, Velká Británie

en: Map
cs_CZ: Zobrazit mapu

en: Google Maps
cs_CZ: Mapy Google

en: Caption
cs_CZ: Popis

en: Images
cs_CZ: Obrázky

en: Random
cs_CZ: Náhodně

en: Media File
cs_CZ: Mediální soubor

en: Attachment Page
cs_CZ: Stránka se zobrazením souboru

en: Add Images
cs_CZ: Přidat obrázky

en: Image Gallery
cs_CZ: Galerie obrázků

en: Gap
cs_CZ: Mezera

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Weight
cs_CZ: Váha

en: Spacer
cs_CZ: Distanční podložka

en: Divider
cs_CZ: Oddělovač

en: Number
cs_CZ: Počet

en: Cool Number
cs_CZ: Super číslo

en: Number Suffix
cs_CZ: Číslo za

en: Number Prefix
cs_CZ: Číslo před

en: Ending Number
cs_CZ: Koncové číslo

en: Starting Number
cs_CZ: Počáteční číslo

en: Counter
cs_CZ: Počítadlo

en: Autoplay
cs_CZ: Automaticky spustit

en: Slides to Scroll
cs_CZ: Slidy ke scrollování

en: Slides to Show
cs_CZ: Slidy k zobrazení

en: Choose Image
cs_CZ: Zvolit obrázek

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Border
cs_CZ: Rámeček

en: After
cs_CZ: Po

en: Before
cs_CZ: Před

en: Icon Position
cs_CZ: Pozice ikony

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Size
cs_CZ: Velikost

en: Justified
cs_CZ: Odůvodněno

en: Alignment
cs_CZ: Zarovnání

en: Large
cs_CZ: Velký obrázek

en: Medium
cs_CZ: Průměrné

en: Small
cs_CZ: Malé

en: Button
cs_CZ: Tlačítko

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Border Radius
cs_CZ: Poloměr rámečku

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Title
cs_CZ: Název

en: Background Color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: Show
cs_CZ: Zobrazit

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
cs_CZ: Já jsem popis. Klepněte na tlačítko Upravit a změňte tento text.

en: Title & Description
cs_CZ: Název & popis

en: Danger
cs_CZ: Nebezpečí

en: Warning
cs_CZ: Varování

en: Success
cs_CZ: Úspěch

en: Info
cs_CZ: Informace

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Alert
cs_CZ: Upozornění

en: Active Color
cs_CZ: Aktivní barva

en: Border Color
cs_CZ: Barva rámečku

en: View
cs_CZ: Zobrazení

en: Accordion Content
cs_CZ: Obsah accordion

en: Accordion Title
cs_CZ: Accordion název

en: Accordion #2
cs_CZ: Skládačka #2

en: Accordion #1
cs_CZ: Skládačka #1

en: Accordion Items
cs_CZ: Položky akordeonu

en: Accordion
cs_CZ: Akordeon

en: Sure! I'd love to help
cs_CZ: Jistý! Rád bych pomohl

en: You don't have permissions to download this file
cs_CZ: Nemáte oprávnění ke stažení požadovaného souboru

en: Download System Info
cs_CZ: Stáhnout informace o systému

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
cs_CZ: Můžete kopírovat následujících informací jako prostý text s Ctrl + C / Ctrl + V:

en: Copy & Paste Info
cs_CZ: Kopie & vložit informace

en: System Info
cs_CZ: Systémové info

en: Inactive
cs_CZ: Vypnuto

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Name
cs_CZ: Název

en: Themes
cs_CZ: Šablony

en: No
cs_CZ: Ne

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Exclude Roles
cs_CZ: Vyloučit role

en: Post Types
cs_CZ: Typy příspěvků

en: General Settings
cs_CZ: Obecné nastavení

en: Accent Text
cs_CZ: Zvýrazněný text

en: Body Text
cs_CZ: Text těla stránky

en: Secondary Headline
cs_CZ: Sekundární nadpis

en: Primary Headline
cs_CZ: Hlavní nadpis

en: Accent
cs_CZ: Akcent

en: Text
cs_CZ: HTML

en: Secondary
cs_CZ: Sekundární

en: Primary
cs_CZ: Primární

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Navigation
cs_CZ: Navigace

en: Basic
cs_CZ: Základní

en: Visibility
cs_CZ: Viditelnost

en: Content Position
cs_CZ: Pozice obsahu

en: Middle
cs_CZ: Na střed

en: Stretch
cs_CZ: Roztáhnout

en: Column Position
cs_CZ: Pozice sloupce

en: Minimum Height
cs_CZ: Minimální výška

en: Min Height
cs_CZ: Min. výška

en: Fit To Screen
cs_CZ: Přizpůsobit obrazovce

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Wide
cs_CZ: Široký

en: Narrow
cs_CZ: Úzký

en: No Gap
cs_CZ: Bez mezery

en: Columns Gap
cs_CZ: Mezera sloupců

en: Content Width
cs_CZ: Šířka obsahu

en: Full Width
cs_CZ: Celá šířka

en: Boxed
cs_CZ: V boxu

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Layout
cs_CZ: Rozvržení

en: Column Width
cs_CZ: Šířka sloupce

en: CSS Classes
cs_CZ: CSS třídy

en: Padding
cs_CZ: Odsazení

en: Margin
cs_CZ: Vnější okraj

en: Center
cs_CZ: Na střed

en: Text Align
cs_CZ: Zarovnání textu

en: Link Hover Color
cs_CZ: Barva odkazu při přejetí myší

en: Link Color
cs_CZ: Barva odkazu

en: Heading Color
cs_CZ: Barva nadpisu

en: Text Color
cs_CZ: Barva textu

en: Typography
cs_CZ: Písmo

en: Column
cs_CZ: Sloupec

en: Section
cs_CZ: Sekce

en: Structure
cs_CZ: Struktura

en: Responsive
cs_CZ: Responzivní

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: Style
cs_CZ: CSS

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: Colors
cs_CZ: Barvy

en: More Palettes
cs_CZ: Další palety

en: Color Palette
cs_CZ: Barevná paleta

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Discard
cs_CZ: Odhodit

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Help
cs_CZ: Nápověda

en: Laptop
cs_CZ: Notebook

en: Responsive Mode
cs_CZ: Responsivní mód

en: Widgets Panel
cs_CZ: Panel widgetů

en: Search Widget...
cs_CZ: Hledat widget…

en: Add New Section
cs_CZ: Přidat novou sekci

en: Loading
cs_CZ: Načítá se

en: Add Item
cs_CZ: Přidat položku

en: Delete
cs_CZ: Odstranit

en: Select Icon
cs_CZ: Zvolte ikonu

en: Custom
cs_CZ: Vlastní

[ctx: Typography Control]
en: Typography
cs_CZ: Písmo

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
cs_CZ: Mezery mezi písmeny

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
cs_CZ: Výška řádku

en: Normal
cs_CZ: Normální

[ctx: Typography Control]
en: Style
cs_CZ: CSS

[ctx: Typography Control]
en: Transform
cs_CZ: Transformace

[ctx: Typography Control]
en: Weight
cs_CZ: Váha

[ctx: Typography Control]
en: Family
cs_CZ: Rodina

[ctx: Typography Control]
en: Size
cs_CZ: Velikost

[ctx: Border Control]
en: Color
cs_CZ: Barva

[ctx: Border Control]
en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Dashed
cs_CZ: Přerušovaný

en: Dotted
cs_CZ: Tečkovaný

en: Double
cs_CZ: Dvojitý

en: Solid
cs_CZ: Plný

en: None
cs_CZ: Žádné

[ctx: Border Control]
en: Border Type
cs_CZ: Typ rámečku

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
cs_CZ: Záložní pozadí

[ctx: Background Control]
en: Video Link
cs_CZ: Link na video

[ctx: Background Control]
en: Cover
cs_CZ: Překrytí

[ctx: Background Control]
en: Auto
cs_CZ: Kompletní soubor

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
cs_CZ: Opakovat-y

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
cs_CZ: Opakovat-x

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
cs_CZ: Neopakovat

[ctx: Background Control]
en: Repeat
cs_CZ: Opakovat

[ctx: Background Control]
en: Fixed
cs_CZ: Pevná

[ctx: Background Control]
en: Scroll
cs_CZ: Posouvat

[ctx: Background Control]
en: Attachment
cs_CZ: Příloha

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
cs_CZ: Vpravo dole

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
cs_CZ: Uprostřed dole

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
cs_CZ: Vlevo dole

[ctx: Background Control]
en: Center Right
cs_CZ: Uprostřed vpravo

[ctx: Background Control]
en: Center Center
cs_CZ: Uprostřed

[ctx: Background Control]
en: Center Left
cs_CZ: Uprostřed vlevo

[ctx: Background Control]
en: Top Right
cs_CZ: Vpravo nahoře

[ctx: Background Control]
en: Top Center
cs_CZ: Uprostřed nahoře

[ctx: Background Control]
en: Top Left
cs_CZ: Vlevo nahoře

[ctx: Background Control]
en: Position
cs_CZ: Pozice

[ctx: Background Control]
en: Background Image
cs_CZ: Obrázek na pozadí

[ctx: Background Control]
en: Image
cs_CZ: Obrázek

[ctx: Background Control]
en: Background Color
cs_CZ: Barva pozadí

[ctx: Background Control]
en: Color
cs_CZ: Barva

[ctx: Background Control]
en: Background Type
cs_CZ: Typ pozadí

[ctx: Background Control]
en: Width
cs_CZ: Šířka

[ctx: Background Control]
en: Classic
cs_CZ: Klasický

en: System
cs_CZ: Systém

en: Link
cs_CZ: Vytvořit odkaz

en: Left
cs_CZ: Doleva

en: Bottom
cs_CZ: Dolů

en: Right
cs_CZ: Doprava

en: Top
cs_CZ: Nahoru

en: Default
cs_CZ: Výchozí hodnota

en: Edit with Elementor
cs_CZ: Upravit s Elementorem

en: &#8592; Back to WordPress Editor
cs_CZ: &#8592; Zpět do WordPress editoru
