Plugins - Solid Security – Password, Two Factor Authentication, and Brute Force - en to ja_JP translation catalogue (613 entries)

en: %1$s %2$d
ja_JP: %2$d年%1$s

en: %1$s <span class="itsec-error-code">(%2$s)</span>
ja_JP: %1$s <span class="itsec-error-code">（%2$s）</span>

en: %1$s is enabled as recommended.
ja_JP: %1$s は、推奨されたとおり有効になっています。

[ctx: %1$s is the input name. %2$s is the error message.]
en: The directory supplied in %1$s cannot be used as a valid directory. %2$s
ja_JP: %1$s で指定されたディレクトリは有効なディレクトリとして使用することはできません。%2$s

[ctx: %1$s is the input name. %2$s is the error message.]
en: The file path supplied in %1$s cannot be used as the parent directory cannot be created. %2$s
ja_JP: %1$s で指定されたファイルパスは親ディレクトリを作成できないため使用できません。%2$s

en: %1$sView the Site Scan Report%2$s available now from your WordPress admin dashboard.
ja_JP: %1$s サイトスキャンレポート %2$s をWordPressの管理ダッシュボードから閲覧できるようになりました。

en: %s approved comment | %s approved comments
ja_JP[0]: %s件の承認済みコメント

en: %s comment | %s comments
ja_JP[0]: %s件のコメント

en: %s could not be read due to an unknown error.
ja_JP: %s の不明なエラーのため、読み取ることができませんでした。

en: %s could not be read. Both the fopen/feof/fread/flock and file_get_contents functions are disabled on the server.
ja_JP: %s は読み取ることができませんでした。fopen/feof/fread/flock と file_get_contents 関数の両方がサーバー上で無効になっています。

en: %s could not be read. Both the opendir/readdir/closedir and glob functions are disabled on the server.
ja_JP: %s は読み取ることができませんでした。 opendir/readdir/closedir とグローバル関数の両方がサーバー上で無効になっています。

en: %s could not be read. It does not appear to be a file.
ja_JP: %s を読み取ることができませんでした。これはファイルではありません。

en: %s could not be written as a file. The requested path already exists as a directory. The directory must be removed or a new file name must be chosen before the file can be written.
ja_JP: %s はファイルとして書き込むことができませんでした。リクエストされたパスは既にディレクトリとして存在しています。ファイルを書き込み可能にする前に、新しいファイル名を選択するかディレクトリを削除する必要があります。

en: %s could not be written. Both the fopen/fwrite/flock and file_put_contents functions are disabled on the server. This is a server configuration issue that must be resolved before Solid Security can write files.
ja_JP: %s へ書き込むことができませんでした。fopen/fwrite/flock と file_put_contents 関数の両方がサーバー上で無効になっています。これは、Solid Security がファイルへ書き込むことはできないので、事前に解決する必要のあるサーバーの設定問題になります。

en: %s could not be written. This could be due to a permissions issue. Ensure that PHP runs as a user that has permission to write to this location.
ja_JP: %s へ書き込むことができませんでした。これは、パーミッションの問題が原因である可能性があります。PHP が、この場所の書き込み権限を持つユーザーとして実行されているか確認してください。

en: %s is not a valid IP address.
ja_JP: %s は有効な IP アドレスではありません。

en: %s item | %s items
ja_JP[0]: %s個の項目

en: %s pending comment | %s pending comments
ja_JP[0]: %s件の承認待ちコメント

en: &larr; Back to %s
ja_JP: &larr; %s に戻る

en: <b>User:</b> %1$s
ja_JP: <b>ユーザー:</b> %1$s

en: A "internal server" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 500 status code, indicating that the server was unable to complete the request due to a fatal PHP error or a server problem. This could be due to a plugin/theme conflict, a server configuration issue, a temporary hosting issue, or invalid custom PHP modifications. Please check your server's error logs for details about the source of the error and contact your hosting company for assistance if required.
ja_JP: "Internal Server" エラーが想定していた完了からのリクエストを防止しました。サーバーは、サーバーが致命的なPHPのエラーやサーバーの問題でリクエストを完了できなかったことを示し、500のステータスコードを返しました。これはプラグイン / テーマの競合、サーバー構成の問題、一時的なホスティング問題、または無効なカスタム PHP の変更が原因である可能性があります。エラーの原因詳細については、サーバーのエラーログを確認し、必要に応じて改善 / 支援のためにホスティング会社へ連絡してください。

en: A "not found" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 404 status code, indicating that the server was unable to find the requested admin-ajax.php file. This could be due to a plugin/theme conflict, a server configuration issue, or an incomplete WordPress installation. Please try refreshing the page and trying again. If the request continues to fail, you may have to alter plugin settings, alter server configurations, or reinstall WordPress.
ja_JP: "Not Found" エラーが想定していた完了からのリクエストを防止しました。サーバーは、サーバーにリクエストされた admin-ajax.php ファイルを見つけられず、404のステータスコードを返しました。これはプラグイン / テーマの競合や、サーバー構成の問題または不完全な WordPress のインストールが原因である可能性があります。ページを更新し、再試行してみてください。リクエストが引き続き失敗する場合は、プラグインの設定、サーバー構成の変更、または WordPress を再インストールする必要があります。

en: A "request forbidden" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 403 status code, indicating that the server configuration is prohibiting this request. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue. Please try refreshing the page and trying again. If the request continues to fail, you may have to alter plugin settings or server configuration that could account for this AJAX request being blocked.
ja_JP: "Request Forbidden" エラーが想定していた完了からのリクエストを防止しました。サーバーのサーバー構成がこのリクエストを禁止しており、403のステータスコードを返しました。これはプラグイン / テーマの競合や、サーバー構成の問題が原因である可能性があります。ページを更新し、再試行してみてください。リクエストが失敗し続ける場合は、このブロックされたAJAXリクエストのプラグインの設定や、サーバーの構成を変更することができるアカウントが必要になります。

en: A Nickname is required. Please choose a nickname or fill out your first and last name.
ja_JP: ニックネームが必要です。ニックネームを選択するか、あなたの姓名を入力してください。

en: A file or directory already exists at <code>%s</code>. No Directory Name changes have been made. Please choose a new Directory Name or remove the existing file or directory and try again.
ja_JP: ファイルまたはディレクトリが既に <code>%s</code> で存在します。ディレクトリ名の変更は行われませんでした。新しいディレクトリ名を選択するか、既存のファイルまたはディレクトリを削除して、もう一度お試しください。

en: A parser error prevented the request from completing as expected. The site sent a response that jQuery could not process. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
ja_JP: パーサエラーによりリクエストが成功しませんでした。サイトでは jQuery が処理できないレスポンスを送信しました。これはプラグインやテーマの競合、サーバー設定の問題の可能性があります。

en: A password change is required for your account.
ja_JP: アカウントのパスワードを変更する必要があります。

en: A permissions security check failed, preventing the request from completing as expected. The currently logged in user does not have sufficient permissions to make this request. Please try reloading the page and trying again.
ja_JP: パーミッションのセキュリティチェックが想定していた完了からのリクエストを防止するはずが失敗しました。現在ログインしているユーザーは、このリクエストを行うための十分な権限がありません。ページを再読み込みして、もう一度お試しください。

en: A scan is already in progress. Please check the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">logs page</a> at a later time for the results of the scan.
ja_JP: スキャンは既に進行中です。スキャンの結果については、<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ログページ</a> を確認してください。

en: A security check failed, preventing the request from completing as expected. Please try reloading the page and trying again.
ja_JP: セキュリティチェックが想定していた完了からのリクエストを防止するはずが失敗しました。ページを再読み込みして、もう一度お試しください。

en: A timeout error prevented the request from completing as expected. The site took too long to respond. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
ja_JP: タイムアウトエラーによりリクエストが成功しませんでした。サイトからのレスポンスに時間がかかりすぎています。これはプラグインやテーマの競合、サーバー設定の問題の可能性があります。

en: A validation check for %1$s failed. The %2$s value is missing. This could be due to a problem with the Solid Security installation or an invalid modification. Please reinstall Solid Security and try again.
ja_JP: %1$s の検証チェックに失敗しました。%2$s の値が不足しています。これは、Solid Security のインストール、または無効な変更の問題が原因である可能性があります。Solid Security を再インストールして、もう一度やり直してください。

en: A validation function for %1$s received data that did not have the required entry for %2$s.
ja_JP: %1$s の検証関数は %2$s に必要なエントリを持っていないデータを受け取りました。

en: A validation function for %1$s received data that does not match the expected data type for the %2$s entry. A data type of %3$s was expected, but a data type of %4$s was received.
ja_JP:  %1$s の検証関数は、%2$s エントリが想定していたデータタイプと一致しないデータを受け取りました。%3$s のデータタイプを想定していましたが、%4$s のデータタイプを受け取りました。

en: A validation function for %1$s received data that has an entry for %2$s when no such entry exists.
ja_JP: %1$s の検証関数は、エントリが存在しない際に %2$s のエントリを持っているデータを受け取りました。

en: API Access
ja_JP: API アクセス

en: API Configuration
ja_JP: API の構成

en: API Key
ja_JP: API キー

en: Access to REST API data is left as default. Information including published posts, user details, and media library entries is available for public access.
ja_JP: REST API データへのアクセスはデフォルトのままになります。公開された投稿、ユーザーの詳細、メディアライブラリのエントリを含む情報は、一般公開されます。

en: Action
ja_JP: 操作

en: Activate Network Brute Force Protection
ja_JP: ネットワーク・ブルートフォース保護を有効化

en: Activating Network Brute Force Protection...
ja_JP: ネットワーク・ブルートフォース保護を有効化中...

en: Active Lockouts
ja_JP: ロックアウト有効

en: Added
ja_JP: 追加しました

en: Added by W3 Total Cache
ja_JP: W3 Total Cache が追加

en: Additional information
ja_JP: 追加情報

en: Admin User
ja_JP: 管理者ユーザー

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Advanced feature to rename the wp-content directory to a different name.
ja_JP: 高度な機能は、別の名前で wp-content ディレクトリの名前を変更します。

en: All Except Email
ja_JP: メール以外

en: All Methods (recommended)
ja_JP: 全メソッド （推奨）

en: All Modules
ja_JP: すべてのモジュール

en: All Users
ja_JP: ユーザー一覧

en: All dates
ja_JP: すべての日付

en: Allow Multiple Authentication Attempts per XML-RPC Request
ja_JP: XML-RPC リクエストごとの複数の認証試行

en: Allow users to create new Solid Security Dashboards.
ja_JP: ユーザーが新しい Solid Security Dashboards を作成できるようにしました。

en: Allow users to log in using their user’s email address or username. This is the default WordPress behavior.
ja_JP: ユーザーのメールアドレスまたはユーザー名を使用してログインできるようにします。これは WordPress のデフォルトの動作です。

en: Allow users to manage Solid Security.
ja_JP: ユーザーが Solid Security を管理できるようにする。

en: An "invalid format" error prevented the request from completing as expected. The format of data returned could not be recognized. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
ja_JP: "Invalid Format" エラーが想定していた完了からのリクエストを防止しました。返されたデータ形式が認識されませんでした。これはプラグイン / テーマの競合や、サーバー構成の問題が原因である可能性があります。

en: An advanced tool that removes users with a username of “admin” or a user ID of “1”.
ja_JP: ユーザー名が "admin" またはユーザー ID が "1" のユーザーを削除する高度なツールです。

en: An attempt to register the %1$s module failed since the supplied path (%2$s) is invalid. This could indicate an invalid modification or incomplete installation of the Solid Security plugin. Please reinstall the plugin and try again.
ja_JP: 指定されたパス（%2$s）は無効のため、%1$s モジュールの登録に失敗しました。これは、無効な Solid Security プラグインの変更、またはインストールが不完全な可能性があります。プラグインを再インストールして、もう一度やり直してください。

en: An empty ip argument was submitted.
ja_JP: 空の IP 引数が送信されました。

en: An invalid sanitize type of "%1$s" was received for the %2$s input.
ja_JP: "%1$s" の無効なサニタイズタイプは、%2$s の入力を受け取りました。

en: An unknown error occured. Please try again later
ja_JP: 不明なエラーが発生しました。後でもう一度お試しください

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. The request for an API key returned an empty key. Please wait a few minutes and try again.
ja_JP: 不明なエラーにより API キーのリクエストが成功しなくなりました。API キーのリクエストが空のキーを返してきます。数分待ってから再度お試しください。

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. The request for an API key returned an unrecognized response. Please wait a few minutes and try again.
ja_JP: 不明なエラーにより API キーのリクエストが成功しなくなりました。API キーのリクエストが認識できないレスポンスを返してきます。数分待ってから再度お試しください。

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. This problem could be due to a server configuration or plugin compatibility issue. Please wait a few minutes and try again.
ja_JP: 不明なエラーにより API キーのリクエストが成功しなくなりました。この問題は、サーバーの構成やプラグインの互換性の問題が原因である可能性があります。数分待ってから再度お試しください。

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. The request for an API key secret returned an unrecognized response. Please wait a few minutes and try again.
ja_JP: 不明なエラーにより API キーシークレットのリクエストが成功しなくなりました。API キーシークレットのリクエストが認識できないレスポンスを返してきます。数分待ってから再度お試しください。

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. The request for an API key submitted an empty key. Please wait a few minutes and try again.
ja_JP: 不明なエラーにより API キーシークレットのリクエストが成功しなくなりました。API キーのリクエストが空のキーを送信しています。数分待ってから再度お試しください。

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. This problem could be due to a server configuration or plugin compatibility issue. Please wait a few minutes and try again.
ja_JP: 不明なエラーにより API キーシークレットのリクエストが成功しなくなりました。この問題は、サーバーの構成やプラグインの互換性の問題が原因である可能性があります。数分待ってから再度お試しください。

en: An unknown error prevented the API key secrete request from succeeding. The request for an API key secret returned an empty key secret. Please wait a few minutes and try again.
ja_JP: 不明なエラーにより API キーシークレットのリクエストが成功しなくなりました。API キーシークレットのリクエストは空のシークレットキーを返します。数分待ってから再度お試しください。

en: An unknown error prevented the request from completing as expected. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
ja_JP: 不明なエラーによりリクエストが成功しませんでした。これはプラグインやテーマの競合、サーバー設定の問題の可能性があります。

en: Analytics
ja_JP: アナリティクス

en: Application Passwords
ja_JP: アプリケーションパスワード

en: Apply
ja_JP: 適用

en: As a getting-started point you can include the HackRepair.com ban list developed by Jim Walker.
ja_JP: スタート地点として、JimWalker が作成した HackRepair.com 禁止リストを含めることができます。

en: Attached is the database backup file for your site.
ja_JP: サイトのデータベースバックアップファイルが添付されています。

en: Authentication Methods Available to Users
ja_JP: ユーザーが利用できる認証方法

en: Automatically Temporarily Authorize IPs
ja_JP: IP の自動的な一時的認証

en: Automatically ban IPs reported as a problem by the network.
ja_JP: ネットワークで問題として報告された IP を自動的に禁止する。

en: Automatically updates vulnerable plugins, themes, and WordPress core for you if it fixes a vulnerability that was found by the Site Scanner.
ja_JP: Site Scanner で発見された脆弱性を修正する場合、脆弱性のあるプラグイン、テーマ、WordPress コアを自動でアップデートします。

en: Backup | Backups
ja_JP[0]: バックアップ

en: Backup Interval
ja_JP: バックアップの間隔

en: Backup Location
ja_JP: バックアップの保存場所

en: Backup Method
ja_JP: バックアップ方法

en: Backup Tables
ja_JP: バックアップ用テーブル

en: Backup complete. The backup was saved locally.
ja_JP: バックアップが完了しました。バックアップはローカルに保存しました。

en: Backup complete. The backup was sent to the selected email recipients and was saved locally.
ja_JP: バックアップが完了しました。バックアップは選択したメール受信者に送信され、ローカルにも保存されました。

en: Backup complete. The backup was sent to the selected email recipients.
ja_JP: バックアップが完了しました。バックアップは、選択したメール受信者に送信されました。

en: Backups to Retain
ja_JP: バックアップの保持数

en: Ban Hosts - Security > Settings > Banned Users
ja_JP: 禁止ホスト - セキュリティ > 設定 > 禁止ユーザー

en: Ban Repeat Offender
ja_JP: 繰り返す違反者を禁止リストに追加

en: Ban Reported IPs
ja_JP: 報告された禁止 IP

en: Ban Threshold
ja_JP: 禁止リスト追加までのしきい値

en: Ban User Agents
ja_JP: ユーザーエージェントの禁止

en: Ban User Agents - Security > Settings > Banned Users
ja_JP: ユーザーエージェントの禁止 - セキュリティ > 設定 > 禁止ユーザー

en: Ban Users
ja_JP: 禁止ユーザー

en: Banned Users
ja_JP: 禁止ユーザー

en: Block specific IP addresses and user agents from accessing the site.
ja_JP: サイトへのアクセスを特定の IP アドレスとユーザーエージェントでブロックします。

en: Both
ja_JP: 両方

en: Brute force attacks rely on people reusing weak passwords. Password Requirements allow you to force selected users to create a strong password that hasn’t already been compromised.
ja_JP: ブルートフォース攻撃は、人々が弱いパスワードを再利用することに依存しています。パスワード要件は、選択したユーザーに、まだ漏洩していない強力なパスワードを作成するよう強制することができます。

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: By default, Solid Security will zip backup files to reduce file size. You may need to turn this off if you are having problems with backups.
ja_JP: デフォルトでは、Solid Security はファイルサイズを小さくするためにバックアップファイルを zip で圧縮します。バックアップに問題がある場合は、この機能をオフにする必要があるかもしれません。

en: By default, WordPress assigns the prefix wp_ to all tables in the database where your content, users, and objects exist. For potential attackers, this means it is easier to write scripts that can target WordPress databases as all the important table names for 95% of sites are already known. Changing the wp_ prefix makes it more difficult for tools that are trying to take advantage of vulnerabilities in other places to affect the database of your site. Before using this tool, we strongly recommend creating a backup of your database.
ja_JP: デフォルトの WordPress は、コンテンツ、ユーザー、およびオブジェクトが存在するデータベース内すべてのテーブルに wp_ 接頭辞を割り当てます。潜在的な攻撃者にとって、これは、95%のサイトの、重要なテーブル名がすでに分かっているため、WordPress のデータベースをターゲットにできるスクリプトを作成する方が簡単であることを意味します。wp_ 接頭辞を変更すると、他の場所の脆弱性を利用しようとするツールも、サイトのデータベースに影響を及ぼすことが難しくなります。このツールを使用する前に、データベースのバックアップ作成を強くおすすめします。

en: By default, the WordPress XML-RPC API allows hundreds of username and password guesses per request. Turn off this setting to prevent attackers from exploiting this feature.
ja_JP: デフォルトでは、 WordPress XML-RPC API は、1回のリクエストで数百のユーザー名とパスワードの推測を許可します。この設定をオフにすると、攻撃者がこの機能を悪用するのを防ぐことができます。

en: By default, when a user logs in via the WordPress Login Page, Solid Security will prompt them to setup Two-Factor. Optionally, you can skip the two-factor authentication on-boarding process for certain users. Users can still manually enroll in two-factor through their WordPress admin profile.
ja_JP: デフォルトでは、ユーザーが WordPress ログインページからログインすると、Solid Security は Two-Factor を設定するよう促します。オプションとして、特定のユーザーに対して2ファクタ認証のオンボーディングプロセスをスキップすることができます。ユーザーは WordPress の管理者プロファイルから2ファクタを手動で登録することができます。

en: CRITICAL ERROR: The <code>%1$s</code> directory was successfully renamed to the new name (<code>%2$s</code>). However, an error occurred when updating the <code>wp-config.php</code> file to configure WordPress to use the new content directory. Solid Security attempted to rename the directory back to its original name, but an unknown error prevented the rename from working as expected. In order for your site to function properly, you will either need to manually rename the <code>%2$s</code> directory back to <code>%1$s</code> or manually update the <code>wp-config.php</code> file with the necessary modifications. The error that prevented the file from updating is as follows: %3$s
ja_JP: 致命的なエラー: <code>%1$s</code> ディレクトリの名前が新しい名前 (<code>%2$s</code>) に変更されました。これにより、WordPress で新しいコンテンツディレクトリを使用するため <code>wp-config.php</code> ファイルの設定を更新しようとしましたが、この処理中にエラーが発生しました。Solid Security は、元の名前にディレクトリ名を戻そうとしましたが、不明なエラーが原因で、名前の変更が想定どおりに作動しませんでした。サイトを正常に作動させるには、<code>%2$s</code> ディレクトリの名前を手動で <code>%1$s</code> に変更するか、手動で <code>wp-config.php</code> ファイルに必要な変更を加えてください。ファイルの更新を妨げたエラーは次のとおりです : %3$s

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cannot connect to index: %l.
ja_JP: インデックスに接続できません。%l.

en: Cannot connect to site: %l.
ja_JP: サイトに接続できません: %l.

en: Change Content Directory
ja_JP: コンテンツディレクトリの変更

en: Change Database Table Prefix
ja_JP: データベーステーブルのプレフィックス（接頭辞）の変更

en: Change User ID 1
ja_JP: ユーザー ID1 を変更

en: Change WordPress Salts
ja_JP: WordPress のソルトを変更

en: Change the login URL of your site.
ja_JP: サイトのログイン URL を変更する。

en: Changed the Authentication Methods Available to Users setting in Two-Factor Authentication to "All Methods".
ja_JP: 2要素認証のユーザー設定で利用可能な認証メソッドを「すべてのメソッド」に変更しました。

en: Changed the Multiple Authentication Attempts per XML-RPC Request setting in WordPress Tweaks to "Block".
ja_JP: XML-RPC リクエストごとの複数の認証試行を WordPress の微調整で "ブロック" に変更しました。

en: Changed the REST API setting in WordPress Tweaks to "Restricted Access".
ja_JP: WordPress の微調整の REST API 設定を "制限付きアクセス" に変更しました。

en: Changes the WordPress salts used to secure cookies and security tokens.
ja_JP: Cookie とセキュリティトークンの保護に使用される WordPress ソルトを変更します。

en: Changes the database table prefix that WordPress uses.
ja_JP: WordPress が使用するデータベーステーブルのプレフィックス (接頭辞) を変更します。

en: Changes were detected. Please check the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">logs</a> for details.
ja_JP: 変更を検出しました。詳細を<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ログページ</a>で確認してください。

en: Check File Permissions
ja_JP: ファイルのアクセス権を確認する

en: Clean
ja_JP: クリーン

en: Colors
ja_JP: 色

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Community Lockout Message
ja_JP: コミュニティのロックアウトメッセージ

en: Compare Files Online
ja_JP: オンラインでファイルを比較する

en: Complete!
ja_JP: 完了しました。

en: Compress Backup Files
ja_JP: バックアップファイルを圧縮

en: Configuration
ja_JP: 構成

en: Configure
ja_JP: 設定

en: Configure basic settings that control how Solid Security functions.
ja_JP: Solid Security の機能を制御する基本的な構成を設定します。

en: Confirm new password
ja_JP: 新しいパスワードを確認

en: Confirm use of weak password
ja_JP: 脆弱なパスワードの使用を確認

en: Cookies
ja_JP: Cookie

en: Core
ja_JP: コア

en: Could not ban "%1$s": %2$s
ja_JP: %1$s を禁止できませんでした : %2$s

en: Could not create "%1$s" dashboard for "%2$s": %3$s
ja_JP: %2$s"  の "%1$s" ダッシュボードを作成できませんでした : %3$s

en: Could not detect IP header.
ja_JP: IP ヘッダーを検出できませんでした。

en: Could not find a REST API URL in the Link header.
ja_JP: Link ヘッダーに REST API URL が見つかりませんでした。

en: Could not import '%1$s' User Group: %2$s
ja_JP: %1$s User Group をインポートできませんでした : %2$s。

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
ja_JP: テーブル %1$s の名前を変更できませんでした。手動でテーブル名を変更する必要があります。

en: Could not update prefix references in options table.
ja_JP: オプションテーブル内の参照プレフィックスを更新できませんでした。

en: Could not update prefix references in usermeta table.
ja_JP: ユーザーメタテーブル内の参照プレフィックスを更新できませんでした。

en: Created By
ja_JP: 作成者

en: Current Page
ja_JP: 現在のページ

en: Custom Login Action
ja_JP: カスタムログインアクション

en: Customize the text shown to users at the beginning of the Two-Factor onboarding flow.
ja_JP: 2ファクターオンボードフローの最初にユーザーに表示されるテキストをカスタマイズすることができます。

en: Daily
ja_JP: 毎日

en: Daily Security Digest
ja_JP: 日次セキュリティ通知

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Data
ja_JP: データ

en: Database Backup
ja_JP: データベースバックアップ

en: Database Backups
ja_JP: データベースのバックアップ

en: Database Only
ja_JP: データベースのみ

en: Database backups can help you restore your database in the case of data corruption. However, it is not a complete backup and will not include your site files.
ja_JP: データベースのバックアップは、データが破損した場合に、データベースを復元するのに役立ちます。ただし、完全なバックアップではないので、サイトファイルは含まれません。

en: Date
ja_JP: 日付

en: Days to Keep Database Logs
ja_JP: データベースのログを保存する日数

en: Days to Remember Lockouts
ja_JP: ロックアウトを記憶する日

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Debug info (source page): %s
ja_JP: デバッグ情報 (ソースページ): %s

en: Default Access
ja_JP: デフォルトアクセス

en: Default Ban List
ja_JP: デフォルトの禁止リスト

en: Default Recipients
ja_JP: デフォルトの受信者

en: Deleted
ja_JP: 削除済み

en: Description
ja_JP: 説明

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Detects the correct way to identify user IP addresses based on your server configuration by making an API request to SolidWP.com servers. No user information is sent to SolidWP. [Read our Privacy Policy](https://go.solidwp.com/solid-privacy-policy).
ja_JP: SolidWP.com のサーバーに API リクエストを行い、サーバー構成に基づいてユーザー IP アドレスを特定する正しい方法を検出します。ユーザー情報が SolidWP に送信されることはありません。[私たちのプライバシーポリシーをお読みください] (https://go.solidwp.com/solid-privacy-policy)。

en: Detects the correct way to identify user IP addresses based on your server configuration.
ja_JP: サーバー構成に基づき、ユーザー IP アドレスを正しく識別する方法を検出します。

en: Determines the list of IP addresses your server uses when making HTTP requests.
ja_JP: サーバーが HTTP リクエストを行うときに使用する IP アドレスのリストを決定します。

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Disable Directory Browsing
ja_JP: ディレクトリの参照を無効

en: Disable Directory Browsing - Security > Settings > System Tweaks > Directory Browsing
ja_JP: ディレクトリの参照を無効 - セキュリティ > 設定 > システムの微調整 > ディレクトリの参照

en: Disable Extra User Archives
ja_JP: 追加ユーザーのアーカイブを無効

en: Disable File Editor
ja_JP: ファイルエディタを無効にする

en: Disable File Editor - Security > Settings > WordPress Tweaks > File Editor
ja_JP: ファイルエディタを無効 - セキュリティ > 設定 > WordPress の微調整 > ファイルエディタ

en: Disable PHP execution in the plugins directory. This blocks requests to PHP files inside plugin directories that can be exploited directly.
ja_JP: プラグインディレクトリで PHP の実行を無効にします。これにより、直接悪用される可能性があるプラグインディレクトリ内の PHP ファイルへのリクエストがブロックされます。

en: Disable PHP execution in the themes directory. This blocks requests to PHP files inside theme directories that can be exploited directly.
ja_JP: テーマディレクトリで PHP の実行を無効にします。これにより、直接悪用される可能性があるテーマディレクトリ内の PHP ファイルへのリクエストがブロックされます。

en: Disable PHP execution in the uploads directory. This blocks requests to maliciously uploaded PHP files in the uploads directory.
ja_JP: アップロードディレクトリで PHP の実行を無効にします。これにより、直接悪用される可能性があるアップロードディレクトリ内の PHP ファイルへのリクエストがブロックされます。

en: Disable PHP in Plugins
ja_JP: プラグインで PHP を無効

en: Disable PHP in Plugins - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Plugins
ja_JP: プラグインで PHP を無効 - セキュリティ > 設定 > システムの微調整 > プラグイン内の PHP

en: Disable PHP in Themes
ja_JP: テーマで PHP を無効

en: Disable PHP in Themes - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Themes
ja_JP: テーマで PHP を無効 - セキュリティ > 設定 > システムの微調整 > テーマ内の PHP

en: Disable PHP in Uploads
ja_JP: アップロードで PHP を無効

en: Disable PHP in Uploads - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Uploads
ja_JP: アップロードで PHP を無効 - セキュリティ > 設定 > システムの微調整 > アップロード内の PHP

en: Disable Pingbacks
ja_JP: ピンバックを無効化

en: Disable XML-RPC
ja_JP: XML-RPC を無効化

en: Disable XML-RPC - Security > Settings > WordPress Tweaks > XML-RPC
ja_JP: XML-RPC を無効 - セキュリティ > 設定 > WordPress の微調整 > XML-RPC

en: Disable on First Login
ja_JP: 初回ログイン時に無効化する

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disabled the File Editor in WordPress Tweaks.
ja_JP: WordPress の微調整でファイルエディタを無効にします。

en: Disables a user’s author page if their post count is 0. This makes it harder for bots to determine usernames by disabling post archives for users that don’t write content for your site.
ja_JP: 投稿数が0の場合、そのユーザーの著者ページを無効にします。これにより、サイトのコンテンツを書いていないユーザーの投稿アーカイブを無効にして、ボットにユーザー名を判断されにくくします。

en: Disables the WordPress file editor for plugins and themes. Once activated you will need to manually edit files using FTP or other tools.
ja_JP: プラグインとテーマの WordPress ファイルエディタを無効にします。有効にすると、FTP などを使って手動でファイルを編集する必要があります。

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Do not modify or remove this line
ja_JP: 変更またはこの行を削除しないでください

en: Do not remove. Removing this line could break your site. Added by Security > Settings > Change Content Directory.
ja_JP: 削除しないでください。この行を削除すると、サイトが壊れる可能性があります。セキュリティ > 設定 > コンテンツディレクトリの変更で追加されました。

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: During periods of heavy attack, Solid Security can generate a LOT of email.
ja_JP: 連続した攻撃を受けると、Solid Security が大量のメールを送信する可能性があります。

en: Each error message in Solid Security has an associated error code that can help diagnose an issue. Changing this setting to “Yes” causes these codes to be displayed. This setting should be left set to “No” unless Solid Security's customer success team requests that you change it.
ja_JP: Solid Security の各エラーメッセージには、問題の診断に役立つ関連エラーコードがあります。この設定を "はい" に変更すると、これらコードが表示されるようになります。この設定は、Solid Security のカスタマーサクセスチームが変更を要求しないかぎり、"いいえ" に設定しておく必要があります。

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Email Address and Username
ja_JP: メールアドレスとユーザー名

en: Email Address: %1$s
ja_JP: メールアドレス: %1$s

en: Email Confirmation
ja_JP: 確認メール

en: Email Only
ja_JP: メールのみ

en: Embedded content from other websites
ja_JP: 他サイトからの埋め込みコンテンツ

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Enable Ban Lists
ja_JP: 禁止リストを有効化

en: Enable Dashboard Creation
ja_JP: ダッシュボードの作成を可能にする

en: Enable HackRepair.com's blocklist feature - Security > Settings > Banned Users > Default Blocklist
ja_JP: HackRepair.com のブラックリスト機能を有効化 - セキュリティ > 設定 > 禁止ユーザー > デフォルトのブラックリスト

en: Enable Redirection
ja_JP: リダイレクトを有効

en: Enable XML-RPC
ja_JP: XML - RPC の有効化

en: Enable the hide backend feature.
ja_JP: バックエンド機能の非表示を有効にします。

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Enabled %1$s.
ja_JP: %1$s が有効化済みです。

en: Enabled Features
ja_JP: 有効な機能

en: Enabled the Enable Ban Lists setting in Banned Users.
ja_JP: 禁止ユーザーへ禁止リストの設定の有効を有効にします。

en: Enabled the Vulnerable Site Protection setting in Two-Factor Authentication.
ja_JP: 2要素認証の「脆弱サイト保護」設定を有効化しました。

en: Enabled the Vulnerable User Protection setting in Two-Factor Authentication.
ja_JP: 2要素認証の「脆弱ユーザー保護」設定を有効化しました。

en: Enabled the Write to Files setting in Global Settings.
ja_JP: グローバル設定のファイル設定へ書き込みを有効にします。

en: Enables secure SSL connection for the front-end (public parts of your site). Turning this off will disable front-end SSL control, turning this on "Per Content" will place a checkbox on the edit page for all posts and pages (near the publish settings) allowing you to turn on SSL for selected pages or posts. Selecting "Whole Site" will force the whole site to use SSL.
ja_JP: フロントエンド (サイトの公開部分) にセキュアな SSL 接続を可能にします。これをオフにすると、フロントエンドの SSL コントロールは無効になり、"コンテンツごと" に設定すると、編集ページで、すべての投稿とページにチェックボックス (公開設定の近く) が表示され、選択したページや投稿で SSL を有効にできます。"サイト全体" を選択すると、サイト全体で SSL を使用するようになります。

en: Enforce SSL
ja_JP: SSL を導入する

en: Enforces that all connections to the website are made over SSL/TLS.
ja_JP: ウェブサイトへのすべての接続が SSL/TLS で行われることを強制します。

en: Enter a list of file paths to exclude from each File Change scan.
ja_JP: 各ファイルチェンジスキャンから除外するファイルパスのリストを入力します。

en: Enter a list of user agents that will not be allowed access to your site. Add one user agent per-line.
ja_JP: サイトへのアクセスを許可しないユーザーエージェントのリストを入力します。1行につき1つのユーザーエージェントを追加してください。

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error Message: %s
ja_JP: エラーメッセージ: %s

en: Even the best security practices can fail. The key to quickly spotting a security breach is monitoring file changes on your website.<br>While the type of damage malware causes on your website varies greatly, what it does can be boiled down to adding, removing, or modifying files.<br>File Change Detection scans your website’s files and alerts you when changes occur on your website.
ja_JP: どんなに優れたセキュリティ対策でも失敗することがあります。セキュリティ侵害を素早く発見する鍵は、ウェブサイト上のファイルの変更を監視することです。<br> マルウェアがウェブサイトに与えるダメージの種類は大きく異なりますが、その内容はファイルの追加、削除、変更に集約されます。<br> File Change Detection はウェブサイトのファイルをスキャンし、ウェブサイト上で変更が生じたときに警告を発します。

en: Excerpt View
ja_JP: 抜粋表示

en: Excluded Files
ja_JP: 除外されたファイル

en: Excluded Files and Folders
ja_JP: 除外されたファイルおよびフォルダー

en: Excluded Tables
ja_JP: 除外された表

en: Failed two-factor authentication validation
ja_JP: 2要素認証の検証に失敗しました

en: Features
ja_JP: 機能

en: File Access
ja_JP: ファイルアクセス

en: File Change Detection
ja_JP: ファイル変更の検出

en: File Changes
ja_JP: ファイルの変更

en: File Only
ja_JP: ファイルのみ

en: File Permissions
ja_JP: ファイルのパーミッション

en: File Writing
ja_JP: ファイル書き込み

en: File changes detected on the site.
ja_JP: サイトでファイルの変更が検出されました。

en: File types listed here will not be checked for changes. While it is possible to change files such as images it is quite rare and nearly all known WordPress attacks exploit php, js and other text files.
ja_JP: ここにリストされているファイルタイプは、変更をチェックしません。画像などのファイルを変更することは可能ですが、これは非常に稀で、WordPress の攻撃で大半は PHP や JS などのテキストファイルを悪用してきます。

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

en: Filter by date
ja_JP: 日付で絞り込み

en: First page
ja_JP: 最初の固定ページ

en: Force Unique Nickname
ja_JP: ユニークなニックネームを強制

en: Force users in the selected groups to use strong passwords.
ja_JP: 選択したグループのユーザーに複雑なパスワードの使用を強制します。

en: Forces all dashboard access to be served only over an SSL connection.
ja_JP: ダッシュボードのみ、すべてのアクセスを SSL 接続を経由して通信を行うように強制します。

en: Free your team from mundane updates by removing the need to manually log in to update plugins and themes.
ja_JP: プラグインやテーマを更新するために手動でログインする必要がなくなるので、チームを煩雑な更新作業から解放します。

en: From Email
ja_JP: 送信元メールアドレス

en: Front End SSL Mode
ja_JP: フロントエンドの SSL モード

en: Get Free API Key
ja_JP: 無料の API キーを取得

en: Get More Security
ja_JP: セキュリティ強化

en: Get Support
ja_JP: サポートを受ける

en: Get all of this in the %1$sSite Scanner Pro%2$s:
ja_JP: %1$s Site Scanner Pro %2$s ですべてを手に入れることができます。

en: Get your site patched by Solid Security Pro before hackers discover vulnerabilities on your site, all without doing a thing.
ja_JP: ハッカーがあなたのサイトの脆弱性を発見する前に、Solid Security Pro でパッチを適用してください。

en: Global
ja_JP: 全般

en: Global Settings
ja_JP: 全体設定

en: Go Pro Now to Get Automatic Vulnerability Patching
ja_JP: Go Pro で脆弱性の自動的なパッチ適用を受けるには今がチャンス

en: Hardens your website if you are running outdated software, including checks for old WordPress sites that could be used to compromise your server.
ja_JP: サーバーへの侵入に利用される可能性のある古い WordPress サイトのチェックなど、古いソフトウェアを実行している場合、ウェブサイトをハード化します。

en: Help & Support
ja_JP: ヘルプ & サポート

en: Hide Backend
ja_JP: バックエンドの非表示

en: Hide Security Menu in Admin Bar
ja_JP: 管理バーのセキュリティメニューを非表示

en: Hosts
ja_JP: ホスト

en: How long we retain your data
ja_JP: データを保存する期間

en: How many days should Solid Security remember a lockout? This does not affect the logs generated when creating a lockout.
ja_JP: Solid Security はロックアウトを何日間記憶させるべきでしょうか。これは、ロックアウトを作成する際に生成されるログには影響しません。

en: How should event logs be kept
ja_JP: イベントログの保存方法

en: How to View the Report & See Available Updates
ja_JP: レポートの閲覧方法と利用可能なアップデートの確認方法

en: How we protect your data
ja_JP: データの保護方法

en: IP Detection
ja_JP: IP 検出

en: Identify Server IPs
ja_JP: サーバー IP の特定

en: If a security fix is available, update the vulnerable plugin or theme as soon as possible from Your WordPress admin dashboard > Updates page.
ja_JP: セキュリティ修正プログラムが提供されている場合は、WordPress管理画面の 「アップデート」 ページから、脆弱性のあるプラグインやテーマをできるだけ早くアップデートしてください。

en: If one had unlimited time and wanted to try an unlimited number of password combinations to get into your site they eventually would, right? This method of attack, known as a brute force attack, is something that WordPress is acutely susceptible to as, by default, the system doesn’t care how many attempts a user makes to login. It will always let you try again. Enabling login limits will ban login attempts from that IP address after the specified bad login threshold has been reached.
ja_JP: 制限のない無数のパスワードを組み合わせ、無限の時間を持って試みたとしたら、最終的にこれらはあなたのサイトへ望みどおり侵入してきます。当然ですよね？ブルートフォース攻撃として知られているこの攻撃方法は、ユーザーがログイン可能となる無数の悪意ある試行を行います。これはデフォルトの WordPress システムのままでは防止できないので、非常に影響を受けやすい状態に曝されています。これでは常に悪意のある試行を許してしまうことになります。そこで、このログイン制限を有効にし、指定された不正なログインが閾値（しきい値）に達した後、再度ログインを試みようとした際にホストごとユーザーを禁止することができます。

en: If you contact support about this error, please provide the following debug details:
ja_JP: このエラーについてサポートに連絡したい場合は、次のデバッグ詳細情報を提供してください :

en: Ignore File Types
ja_JP: 無視するファイルタイプ

en: Immediately lockout an IP address that attempts to login using the “admin” username.
ja_JP: ユーザー名 "admin" を使用してログインを試行してきた IP アドレスを即禁止します。

en: Import
ja_JP: インポート

en: In the Known Vulnerabilities section of the report, click “Show Details.” If a security fix is available, the report will indicate the latest version number.
ja_JP: レポートの 「既知の脆弱性」 セクションで、"詳細を表示 "をクリックします。セキュリティ修正プログラムがある場合、レポートには最新のバージョン番号が表示されます。

en: Included Tables
ja_JP: 含めるテーブル

en: Increase security by restricting file access and PHP execution on your server. This can help mitigate arbitrary file upload vulnerabilities from gaining complete control of your server.
ja_JP: サーバー上のファイルアクセスや PHP の実行を制限することで、セキュリティを向上させることができます。これにより、任意のファイルをアップロードする脆弱性がサーバーを完全に制御することを緩和することができます。

en: Increase the security of your website by removing the ability to edit files from the WordPress dashboard and limiting how APIs and users access your site.
ja_JP: WordPress のダッシュボードからファイルを編集する機能を削除し、API やユーザーのアクセス方法を制限することで、ウェブサイトのセキュリティを向上させることができます。

en: Invalid User
ja_JP: 無効なユーザー

en: Join a network of sites that reports and protects against bad actors on the internet.
ja_JP: インターネット上の悪意ある者に対して報告と保護を行うネットワークサイトに参加しましょう。

en: Last Run
ja_JP: 最終実行

en: Last page
ja_JP: 最後のページ

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Learn simple WordPress security tips — including 3 kinds of security your site needs and 4 best security practices for keeping your WordPress site safe with our %1$sfree guide.%2$s
ja_JP: 簡単な WordPress のセキュリティヒントを学ぶ - %1$s無料ガイド%2$sには、サイトに必要な3種類のセキュリティと、WordPress のサイトを安全に保つための4つの高度なセキュリティ実践が含まれています

en: Limit the number of backups stored locally (on this server). Any older backups beyond this number will be removed. Enter “0” to retain all backups.
ja_JP: ローカルに（このサーバー上に）保存するバックアップ数を制限できます。この数を越えた場合、古いバックアップは順に削除されます。"0" に設定すると、すべてのバックアップを制限なしで保管します。

en: Limiting the number of IPs blocked by the Server Configuration Files (.htaccess and nginx.conf) will help reduce the risk of a server timeout when updating the configuration file. If the number of IPs in the banned list exceeds the Server Configuration File limit, the additional IPs will be blocked using PHP. Blocking IPs at the server level is more efficient than blocking IPs at the application level using PHP.
ja_JP: サーバ設定ファイル  (.htaccess および nginx.conf)  でブロックする IP の数を制限することで、設定ファイルの更新時にサーバがタイムアウトするリスクを軽減することができます。禁止リストに含まれるIPの数がサーバ設定ファイルの制限を超えた場合、追加された IP は PHP を使用してブロックされます。サーバーレベルで IP をブロックする方が、PHP を使ってアプリケーションレベルで IP をブロックするよりも効率的です。

en: List View
ja_JP: リスト表示

en: List of active modules.
ja_JP: アクティブなモジュールの一覧です。

en: List of banned IPs.
ja_JP: 禁止された IP の一覧です。

en: List of created User Groups
ja_JP: 作成されたユーザーグループの一覧

en: List of settings to display when importing.
ja_JP: インポート時に表示する設定項目の一覧です。

en: List of tables to exclude from each backup.
ja_JP: 各バックアップから除外するテーブルのリスト。

en: List of tables to include in each backup.
ja_JP: 各バックアップに含めるテーブルのリスト。

en: Lists file and directory permissions of key areas of the site.
ja_JP: サイトの主要な領域にあるファイルとディレクトリのパーミッションを一覧表示します。

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: Local Brute Force
ja_JP: ローカルブルートフォース

en: Local Brute Force Protection
ja_JP: ローカルのブルートフォース保護

en: Lockout
ja_JP: ロックアウト

en: Lockout Messages
ja_JP: ロックアウトメッセージ

en: Lockouts
ja_JP: ロックアウト

en: Log in now to update.
ja_JP: 今すぐログインして更新してください。

en: Login Page
ja_JP: ログインページ

en: Login Slug
ja_JP: ログインのスラッグ

en: Login with Email Address or Username
ja_JP: メールアドレスまたはユーザー名でログイン

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Make changes to the default behavior of WordPress.
ja_JP: WordPress のデフォルトの動作に変更を加える。

en: Make changes to the server configuration for this site.
ja_JP: このサイトのサーバー構成を変更する。

en: Malware
ja_JP: マルウェア

en: Manage Settings
ja_JP: 設定の管理

en: Manage and configure email notifications sent by Solid Security related to various features.
ja_JP: Solid Security モジュールによって送信されるメール通知の管理・設定を行います。

en: Manual
ja_JP: 手動

en: Max Login Attempts Per IP
ja_JP: IP 単位での最大ログイン試行回数

en: Max Login Attempts Per User
ja_JP: ユーザー単位での最大ログイン試行回数

en: Media
ja_JP: メディア

en: Memory Used
ja_JP: 使用メモリ

en: Messages
ja_JP: メッセージ

en: Methods
ja_JP: 方法

en: Minutes to Lockout
ja_JP: ロックアウトまでの分数

en: Minutes to Remember Bad Login (check period)
ja_JP: 不正ログインを記録する分数（指定した周期でチェック）

en: Module
ja_JP: モジュール

en: Monitor the site for unexpected file changes.
ja_JP: 予期しないファイルの変更などサイトの監視を行います。

en: Monthly
ja_JP: 毎月

en: Monthly Security Digest
ja_JP: 月次セキュリティ通知

en: More Website Security Resources
ja_JP: その他のウェブサイトセキュリティに関する資料

en: Multiple versions of Solid Security are active. Please disable all extra versions of Solid Security.
ja_JP: 複数の Solid Security バージョンが有効になっています。Solid Security すべての追加バージョンを無効にしてください。

en: NGINX Conf File
ja_JP: NGINX Conf ファイル

en: Network Brute Force Protection
ja_JP: ネットワーク・ブルートフォース保護

en: New Password
ja_JP: 新しいパスワード

en: New notifications available in the %1$sNotification Center%2$s.
ja_JP: %1$s通知センター%2$sで設定できる新しい通知があります。

en: New! Take your site security to the next level by activating SolidWP Brute Force Network Protection.
ja_JP: NEW！SolidWP Brute Force Network Protection を有効にすることで、サイトのセキュリティを次のレベルまで引き上げることができます。

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: No
ja_JP: いいえ

en: No Link header was found.
ja_JP: Link ヘッダーが見つかりませんでした。

en: No approved comments
ja_JP: 承認済みのコメントはありません

en: No changes were detected.
ja_JP: 変更は検出されませんでした。

en: No comments
ja_JP: コメントはありません

en: No items found.
ja_JP: 項目は見つかりませんでした。

en: No lockouts since the last email check.
ja_JP: 最後のメールチェック以降にロックアウトはありませんでした。

en: No pending comments
ja_JP: 承認待ちのコメントはありません

en: Notes
ja_JP: メモ

en: Notice
ja_JP: 通知

en: Notification
ja_JP: 通知

en: Notification Center
ja_JP: 通知センター

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Number of items per page:
ja_JP: ページごとに表示する項目数:

en: Online Files
ja_JP: オンラインファイル

en: Only disable pingbacks. Other XML-RPC features will work as normal. Select this setting if you require features such as Jetpack or the WordPress Mobile app.
ja_JP: ピングバックのみ無効化します。その他の XML-RPC 機能は通常通り動作します。 Jetpack や WordPress Mobile アプリなどの機能が必要な場合は、この設定を選択してください。

en: Or
ja_JP: または

en: Other
ja_JP: その他

en: PHP Execution
ja_JP: PHP の実行

en: Pagination
ja_JP: ページ送り

en: Password Requirements
ja_JP: パスワード要件

en: Path to Log Files
ja_JP: ログファイルのパス

en: Permanently
ja_JP: 永続的

en: Permissions for the directory %s could not be read as the directory could not be found.
ja_JP: ディレクトリが見つからなかったので、ディレクトリ %s のアクセス権を読み取れませんでした。

en: Permissions for the directory %s could not be read as the fileperms() function is disabled. This is a system configuration issue.
ja_JP: fileperms() 関数が無効のため、ディレクトリ %s のアクセス権を読み取れませんでした。これは、システム構成の問題になります。

en: Permissions for the file %s could not be read as the file could not be found.
ja_JP: ファイルが見つからないため、ファイル %s の権限は読み取ることができませんでした。

en: Permissions for the file %s could not be read as the fileperms() function is disabled. This is a system configuration issue.
ja_JP: ファイル %s の権限が無効になっているので、 fileperms() 関数として読み取ることができませんでした。これは、システム構成の問題になります。

en: Prevent public access to readme.html, readme.txt, wp-config.php, install.php, wp-includes, and .htaccess. These files can give away important information on your site and serve no purpose to the public once WordPress has been successfully installed.
ja_JP: readme.html, readme.txt, wp-config.php, install.php, wp-includes, および .htaccess への一般公開を防止します。これらファイルは WordPress が正常にインストールされた後に一般公開されても何も役目も果たさないものと、サイトの重要な情報が明らかになってしまう大切なファイルが含まれます。

en: Prevents users from seeing a list of files in a directory when no index file is present.
ja_JP: インデックスファイルがまったく存在しない場合、ディレクトリ内のファイルリスト参照をユーザーから防止します。

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: Privacy
ja_JP: プライバシー

en: Privacy Policy
ja_JP: プライバシーポリシー

en: Pro
ja_JP: PRO

en: Pro customers have the best support team available as their security team. Contact the %1$s SolidWP Help Desk%2$s for help when you need answers.
ja_JP: Pro のお客様は、セキュリティチームとして最高のサポートチームをご利用いただけます。答えが必要なときは、%1$sSolidWP ヘルプデスク%2$sにお問い合わせください。

en: Protect System Files
ja_JP: システムファイルの保護

en: Protect System Files - Security > Settings > System Tweaks > System Files
ja_JP: システムファイルの保護 - セキュリティ > 設定 > システムの微調整 > システムファイル

en: Protect your site against attackers that try to randomly guess login details to your site.
ja_JP: サイトにランダムでログイン情報を推測しようとする攻撃からサイトを保護します。

en: Protect your site with automated site scans. When this feature is enabled, the site will be automatically scanned twice a day. If a problem is found, an email is sent to select users.
ja_JP: 自動サイトスキャンでサイトを保護します。この機能を有効にすると、1日2回、サイトが自動的にスキャンされます。問題が発見された場合、選択したユーザーにメールが送信されます。

en: Proxy Detection
ja_JP: プロキシ検出

en: REST API index returned a non-200 status code (%d).
ja_JP: REST API インデックスが 200 以外のステータス・コード (%d) を返しました。

en: REST API index returned no data.
ja_JP: REST API インデックスがデータを返しませんでした。

en: Reason
ja_JP: 理由

en: Receive Email Updates
ja_JP: 更新をメールで受信

en: Redirect All HTTP Page Requests to HTTPS
ja_JP: すべての HTTP ページリクエストを HTTPS にリダイレクト

en: Redirect users to a custom location on your site, instead of throwing a 403 (forbidden) error.
ja_JP: 403（禁止された）エラーを表示せず、サイトでカスタム指定された場所へユーザーをリダイレクトします。

en: Redirection Slug
ja_JP: リダイレクトのスラッグ

en: Refuse Compromised Passwords
ja_JP: 不正なパスワードの使用を拒否する

en: Register Slug
ja_JP: 登録のスラッグ

en: Remove the Security Messages Menu from the Admin Bar. Notifications will only appear on the Solid Security dashboard and settings pages.
ja_JP: 管理バーからセキュリティメッセージメニューを削除しました。通知は Solid Security のダッシュボードと設定ページのみに表示されるようになります。

en: Removed
ja_JP: 削除済み

en: Requiring strong and refusing compromised passwords is the first step in securing your login page.
ja_JP: 強固で漏洩を防ぐパスワードを要求することは、ログインページを保護するための最初のステップです。

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Restrict access to most REST API data. This means that most requests will require a logged in user or a user with specific privileges, blocking public requests for potentially-private data. We recommend selecting this option.
ja_JP: ほぼすべての REST API データへのアクセスを制限します。これにより、ほぼすべての要求でログインしているユーザー、または特定の特権を持つユーザーが必要となり、潜在的にプライベートなデータに対する一般的な要求をブロックします。このオプションの選択をおすすめします。

en: Restricted Access
ja_JP: アクセス制限

en: Results
ja_JP: 結果

en: Run
ja_JP: 実行

en: SSL for Dashboard
ja_JP: ダッシュボードの SSL

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save Locally Only
ja_JP: ローカル保存のみ

en: Save Locally and Email
ja_JP: ローカルに保存してメール

en: Save time when time is of the utmost importance to patch vulnerabilities before hackers and bots can find and exploit them.
ja_JP: ハッカーやボットに脆弱性を発見され、悪用される前にパッチを適用する時間が最も重要な時に、時間を節約することができます。

en: Scan
ja_JP: スキャン

en: Scan Files Now
ja_JP: 今すぐファイルをスキャン

en: Scanning...
ja_JP: スキャン中...

en: Schedule
ja_JP: 予約投稿

en: Schedule Database Backups
ja_JP: データベースのバックアップスケジュール

en: Scheduler
ja_JP: 予約ツール

en: Scheduling
ja_JP: スケジューリング

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Security Check
ja_JP: セキュリティチェック

en: Security Digest
ja_JP: セキュリティダイジェスト

en: Security dashboards and cards.
ja_JP: セキュリティダッシュボードとカード

en: Security error!
ja_JP: セキュリティエラー！

en: See What’s New
ja_JP: 新着情報を表示

en: See a real-time overview of the security activity on your website with this dynamic dashboard.
ja_JP: このダイナミックダッシュボードで、Web サイトのセキュリティ活動の概要をリアルタイムで確認できます。

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Select Available Methods
ja_JP: 利用可能な方式を選択する

en: Select Methods Manually
ja_JP: 手動で方法を選択する

en: Select bulk action
ja_JP: 一括操作を選択

en: Select what we should do with your backup file. You can have it emailed to you, saved locally or both.
ja_JP: バックアップファイルをどのように保存する必要があるか選択してください。ローカルまたはメールで送信、または両方での保存を選択することが可能です。

en: Select which experimental features you’d like to enable.
ja_JP: どの実験的機能を有効にするかを選択します。

en: Server Config Rules
ja_JP: サーバー構成のルール

en: Set the default recipients for any admin-facing notifications.
ja_JP: 管理者向け通知のデフォルトの受信者を設定します。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Setup Flow
ja_JP: セットアップの流れ

en: Show Details
ja_JP: 詳細を表示

en: Show Error Codes
ja_JP: エラーコードの表示

en: Show more details
ja_JP: 詳細を追加表示

en: Site Lockout Notification
ja_JP: サイトのロックアウト通知

en: Site Lockouts
ja_JP: サイトのロックアウト

en: Site Scan Results
ja_JP: サイトスキャン結果

en: Site: %s
ja_JP: サイト: %s

en: Skip Two-Factor Onboarding
ja_JP: 2要素オンボーディングをスキップする

en: Solid Security Pro will <b>automatically update vulnerable plugins and themes for you</b> if a patch is available <b>so you don’t have to manually log in to update</b>.
ja_JP: Solid Security Pro は、パッチが利用可能な場合、<b>自動的に脆弱なプラグインやテーマをアップデート</b>するため、<b>手動でログインしてアップデートする必要がありません</b>。

en: Solid Security REST API index returned a non-200 status code (%d).
ja_JP: Solid Security REST API インデックスが 200 以外のステータス・コード (%d) を返しました。

en: Solid Security REST API index returned no data.
ja_JP: Solid Security REST API インデックスがデータを返しませんでした。

en: Solid Security automatically adds an IP to the ban list once it meets the Ban Threshold requirements. The Ban Threshold setting can be adjusted in the [Global Settings](itsec://settings/configure/global). You can manually add IPs to the ban list from the Security Dashboard using the Banned IPs card.
ja_JP: Solid Security は、Ban Threshold の要件を満たすと、自動的に IP を禁止リストに追加します。Ban Threshold の設定は [Global Settings] (itsec://settings/configure/global) で調整することができます。セキュリティダッシュボードから禁止 IP カードを使用して、手動で禁止リストに IP を追加することができます。

en: Solid Security can log events in two different ways. Each has advantages and disadvantages. Database Only logs puts all events in the database with your posts and other WordPress data. This makes it easy to retrieve and process that information, but it can slow down your site if the log table gets very large. File Only logging is very fast, but the plugin does not process the logs itself. That would take far more server resources. For most users or smaller sites, Database Only logging should be fine. If you have a very large site or log processing software, then File Only might be a better option.
ja_JP: Solid Security は、複数の方法でイベントをログに記録できますが、それぞれ長所と短所があります。"データベースのみ" の場合は、他の WordPress データと投稿と共にデータベース内のすべてのイベントを標準出力します。これにより、検索と処理が容易になりますが、データベーステーブルが非常に肥大化するので処理速度が低下するおそれがあります。"ファイルのみ" の場合は非常に高速ですが、プラグインはログそのものを処理しません。これは非常に多くのリソースを必要とするためです。大部分のユーザーまたは小規模なサイトのデータベースのみなら問題はありません。非常に大きなサイト、またはログ処理ソフトウェアをお持ちの場合は、"ファイルのみ" を選択する方法がおすすめです。

en: Solid Security supports multiple two-factor authentication methods: mobile apps, email messages, and backup codes. Selecting “All Methods” is highly recommended so that users can choose the method that works the best for them.
ja_JP: Solid Security は、モバイルアプリ、電子メール、バックアップコードという複数の2要素認証方式をサポートしています。「すべての方法」を選択することで、ユーザーは自分に最適な方法を選択することができますので、強くお勧めします。

en: Solid Security will send notifications from this email address. Leave blank to use the WordPress default.
ja_JP: Solid Security は、このメールアドレスから通知を送信します。WordPress のデフォルト値を使用するには空白のままにしてください。

en: Specify which tables should be included or excluded from backups. WordPress Core tables are always included.
ja_JP: バックアップに含めるテーブルと除外するテーブルを指定します。WordPress Core のテーブルは常に含まれます。

en: Strength indicator
ja_JP: 強度表示器

en: Strong Password Enforcement
ja_JP: 強力なパスワードの実施

en: Strong Passwords
ja_JP: 強力なパスワード

en: Success!
ja_JP: 成功

en: Suggested text:
ja_JP: 提案テキスト:

en: Support
ja_JP: サポート

en: System Files
ja_JP: システムファイル

en: System Info
ja_JP: システム情報

en: System Tweaks
ja_JP: システムの微調整

en: The "Write to Files" setting is disabled in Global Settings. In order to use this feature, you must enable the "Write to Files" setting.
ja_JP: グローバル設定では、" ファイルの書き込み" 設定は無効になっています。この機能を使用するには、"ファイルの書き込み" 設定を有効にする必要があります。

en: The "Write to Files" setting is disabled. Manual configuration for the <code>%s</code> file can be found on the Security > Settings page in the Advanced section.
ja_JP: "ファイル書き込み" 設定が無効になっています。<code>%s</code> ファイルの手動構成は、セキュリティ > 詳細セクションの設定ページで見つけることができます。

en: The %1$s value cannot be empty.
ja_JP: %1$s の値は空にすることはできません。

en: The %1$s value is not a valid username.
ja_JP: %1$s の値が有効なユーザー名ではありません。

en: The %1$s value must be a positive integer.
ja_JP: %1$s の値は正の整数でなくてはなりません。

en: The %1$s value must be a string with each entry separated by a new line.
ja_JP: %1$s の値は改行で区切り、各エントリの文字列でなくてはなりません。

en: The %1$s value must be a string.
ja_JP: %1$s の値は文字列でなくてはなりません。

en: The %1$s value must be a valid date in the format of YYYY-MM-DD.
ja_JP: %1$s の値は YYYY-MM-DD 形式の有効な日付でなくてはなりません。

en: The %1$s value must be a valid date.
ja_JP: %1$s の値は有効な日付でなくてはなりません。

en: The %1$s value must be a valid email address.
ja_JP: %1$s の値は有効なメールアドレスでなくてはなりません。

en: The %1$s value must be an integer.
ja_JP: %1$s の値は整数でなくてはなりません。

en: The %1$sSite Scan Scheduling%2$s module sends an email if it discovers an issue or has repeated difficulty conducting the scan.
ja_JP: %1$s Site Scan Scheduling%2$s モジュールは、問題を発見した場合、またはスキャンの実行が何度も困難になった場合に、電子メールを送信します。

en: The %s module is a Core module and cannot be activated or deactivated.
ja_JP: %s モジュールはコアモジュールなので有効化または無効化することはできません。

en: The '%s' feature flag must be enabled.
ja_JP: 機能フラグ  '%s' を有効にする必要があります。

en: The Hide Backend feature isn’t fool proof, and your new login URL could still be exposed by WordPress Core, Plugins, or Themes when printing links to the login page. For example Privacy Request Confirmations or front-end login forms. We recommend using more robust security features like Two-Factor Authentication to secure your WordPress login page.
ja_JP: バックエンドを隠す機能は完全ではありません。新しいログイン URL は、ログインページへのリンクを印刷する際に WordPress コア、プラグイン、またはテーマによってまだ公開される可能性があります。例えば、プライバシーリクエストの確認やフロントエンドのログインフォームなどです。WordPress のログインページを保護するために、2 要素認証のようなより強固なセキュリティ機能を使用することをお勧めします。

en: The WordPress REST API is part of WordPress and provides developers with new ways to manage WordPress. By default, it could give public access to information that you believe is private on your site.
ja_JP: WordPress REST API は WordPress の一部であり、開発者に WordPress を管理する新しい方法を提供します。デフォルトでは、あなたのサイトではプライベートであると信じている情報へのパブリックアクセスを与える可能性があります。

en: The WordPress XML-RPC API allows external services to access and modify content on the site. Common example of services that make use of XML-RPC are [the Jetpack plugin](https://jetpack.com), [the WordPress mobile apps](https://wordpress.org/mobile/), and [pingbacks](https://wpbeg.in/IiI0sh). If the site does not use a service that requires XML-RPC, select the “Disable XML-RPC” setting as disabling XML-RPC prevents attackers from using the feature to attack the site.
ja_JP: WordPress XML-RPC API は、外部サービスからサイト上のコンテンツにアクセスし、変更することを可能にします。 XML-RPC を利用するサービスの一般的な例としては、 [Jetpackプラグイン] (https://jetpack.com) 、 [WordPressモバイルアプリ](https://wordpress.org/mobile/) 、 [pingbacks](https://wpbeg.in/IiI0sh) があります。 XML-RPC を必要とするサービスを利用していないサイトでは、 「XML-RPCを無効にする」 を選択することで、攻撃者がこの機能を利用してサイトを攻撃することを防止できます。

en: The WordPress salts were successfully regenerated.
ja_JP: WordPress のソルトを再生成しました。

en: The content directory cannot be changed to a blank directory name.
ja_JP: コンテンツディレクトリはディレクトリ名を空白に変更することはできません。

en: The correct list of server IPs is important to prevent erroneous lockouts and trusted device errors.
ja_JP: サーバー IP の正しいリストは、誤ったロックアウトや Trusted Devices のエラーを防ぐために重要です。

en: The data validator for %1$s is missing. Data for the module cannot be saved without the validator. This error could indicate a bad install of Solid Security. Please remove the plugin and reinstall it. If this message persists, please contact support and send them this error message.
ja_JP: %1$s 用のデータ、バリデータが不足しています。モジュールのデータは、バリデータなしでは保存することができません。このエラーは不良を起こした Solid Security をインストールしている可能性があります。プラグインを一度削除して再インストールしてください。このメッセージが続く場合はサポートに連絡し、このエラーメッセージを送信してください。

en: The direction argument must be either "add", "clear", or "remove".
ja_JP: direction 引数は "add", "clear", または "remove" のいずれかでなければなりません。

en: The directory %s could not be created as a file with that name already exists.
ja_JP: この名前のファイルが既に存在しているので、ディレクトリ %s を作成できませんでした。

en: The directory %s could not be created as an existing parent directory could not be found.
ja_JP: 既存の親ディレクトリが見つからないため、ディレクトリ %s を作成できませんでした。

en: The directory %s could not be created as the mkdir() function is disabled. This is a system configuration issue.
ja_JP: ディレクトリ %s は mkdir() 関数が無効になっているため、作成することができませんでした。これは、システム構成の問題になります。

en: The directory %s could not be created due to an unknown error. This could be due to a permissions issue.
ja_JP: ディレクトリ %s は不明なエラーのために作成できませんでした。これは、パーミッションの問題が原因である可能性があります。

en: The directory %s could not be protected from file listing as the directory does not exist.
ja_JP: ディレクトリが存在しないので、ディレクトリ %s はファイルリストから保護することができませんでした。

en: The directory %s could not be removed as the rmdir() function is disabled. This is a system configuration issue.
ja_JP: ディレクトリ %s は rmdir() 関数が無効になっているため、削除することができませんでした。これは、システム構成の問題になります。

en: The directory supplied in %1$s is not writable. Please select a directory that can be written to.
ja_JP: %1$s で指定されたディレクトリは書き込み可能ではありません。書き込み可能なディレクトリを選択してください。

en: The email value is missing.
ja_JP: メールアドレスの値がありません。

en: The file %1$s could not have its permissions updated as non-integer permissions were sent: (%2$s) %3$s
ja_JP: 送信された非整数のパーミッションにより、ファイル %1$s のパーミッションは更新されませんでした:（%2$s）%3$s

en: The file %s could not be removed as the unlink() function is disabled. This is a system configuration issue.
ja_JP: ファイル %s は unlink() 関数が無効になっているので削除することができませんでした。これは、システム構成の問題になります。

en: The file %s could not have its permissions updated as the chmod() function is disabled. This is a system configuration issue.
ja_JP: ファイル %s は chmod() 関数が無効になっているので更新することができませんでした。これは、システム構成の問題になります。

en: The file path supplied in %1$s cannot be used as it already exists but is not a file. Please supply a valid file path.
ja_JP: %1$s で指定されたファイルパスは、既に存在するため使用できませんが、ファイルではありません。有効なファイルパスを入力してください。

en: The file path supplied in %1$s could not be created. Please supply a file path that can be written to.
ja_JP: %1$s で指定されたファイルパスを作成できませんでした。書き込み可能なファイルパスを入力してください。

en: The file path supplied in %1$s is not writable. Please supply a file path that can be written to.
ja_JP: %1$s で指定されたファイルパスが書き込み可能ではありません。書き込み可能なファイルパスを入力してください。

en: The file path supplied in %1$s was successfully created, but it cannot be updated. Please supply a file path that can be written to.
ja_JP: %1$s で指定されたファイルパスは正常に作成されましたが、更新することはできません。書き込み可能なファイルパスを入力してください。

en: The following IP in %1$s is invalid: %2$l | The following IPs in %1$s are invalid: %2$l
ja_JP[0]: %1$s 内の次の IP が無効です : %2$l

en: The following email in %1$s is invalid: %2$l | The following emails in %1$s are invalid: %2$l
ja_JP[0]: %1$s 内の以下のメールアドレスが無効です : %2$l

en: The following entry in %1$s is invalid: %2$l | The following entries in %1$s are invalid: %2$l
ja_JP[0]: %1$s 内の次のエントリは無効です : %2$l

en: The following extension in %1$s is invalid: %2$l | The following extensions in %1$s are invalid: %2$l
ja_JP[0]: %1$s 内の次の拡張機能が無効です : %2$l

en: The following is a summary of security related activity on your site: %s
ja_JP: サイトでのセキュリティ関連アクティビティの概要: %s

en: The ip argument is missing.
ja_JP: IP の引数が不足しています。

en: The length of time an IP address or user will be locked out from this site after hitting the limit for failed logins. The default setting of 15 minutes is recommended. Increasing it could prevent attackers from being banned.
ja_JP: ログイン失敗の限界に達した後、IP アドレスまたはユーザーがこのサイトから禁止される時間を指定してください。IP アドレスの攻撃がブラックリストに追加されるのを防ぐために、デフォルトの設定15分をおすすめします。

en: The login url slug cannot be “login”, “admin”, “dashboard”, or “wp-login.php” as these are use by default in WordPress.
ja_JP: ログイン URL のスラッグは、WordPress のデフォルトで使用されている 「login」、 「admin」、「dashboard」、「wp-login.php」にすることはできません。

en: The message to display to a user when their IP has been flagged as suspicious by the SolidWP network.
ja_JP: この IP が Solid security network から脅威としてフラグ指定されるとユーザーにメッセージを表示します。

en: The message to display to a user when they have been locked out.
ja_JP: アカウントがロックアウトされた際に、ユーザーに表示されるメッセージ。

en: The new directory name cannot be an absolute path. Please supply a path that is relative to <code>ABSPATH</code> (<code>%s</code>).
ja_JP: 新しいディレクトリ名は絶対パスにすることはできません。<code>ABSPATH</code>（<code>%s</code>）の相対パスを入力してください。

en: The new directory name cannot be the same as the current directory name. Please supply a new directory name.
ja_JP: 新しいディレクトリ名は、現在のディレクトリ名と同じものにすることはできません。新しいディレクトリ名を入力してください。

en: The number of days between database backups.
ja_JP: データベースのバックアップを実行したい間隔を日数で指定してください。

en: The number of lockouts Solid Security must remember before permanently banning the attacker.
ja_JP: Solid Security が攻撃者を永久に禁止する前に覚えておかなければならないロックアウトの数。

en: The number of login attempts a user can make before their username is locked out of the system. Note that this is different from IPs in case an attacker is using multiple computers. In addition, if they are using your login name you could be locked out yourself. Set to 0 to log bad login attempts per user without ever locking the user out (this is not recommended).
ja_JP: ユーザー名がシステムからロックアウトされる前に、ユーザーが猶予されるログイン試行回数を指定してください。これは、攻撃者が複数のコンピュータを使用している場合は、ホストが異なることに注意してください。攻撃者が、あなたのログイン名を使用している場合はさらに、あなた自身がロックアウトされてしまう可能性があります。常にユーザーをロックアウトせず、ユーザー単位で不正ログインの試行をログに記録する場合は、0 に設定（おすすめしません）してください。

en: The number of minutes in which bad logins should be remembered.
ja_JP: 不正ログインを記憶しておきたい分数を指定してください。

en: The password has not been updated.
ja_JP: あなたのパスワードは更新されていません。

en: The path on your machine where backup files should be stored. For added security, it is recommended you do not include it in your website root folder.
ja_JP: バックアップファイルを保存するマシン上のパスです。セキュリティ強化のため、ウェブサイトのルートフォルダには含めないことをお勧めします。

en: The scan failed to properly scan the site.
ja_JP: スキャンは、正常にサイトをスキャンすることができませんでした。

en: The server did not receive a valid request. An unknown "method" argument was supplied. Please try again.
ja_JP: サーバーが有効なリクエストを受信できませんでした。未知の "メソッド" 引数が指定されました。もう一度やり直してください。

en: The server did not receive a valid request. The required "data" argument for the module is missing. Please try again.
ja_JP: サーバーが有効なリクエストを受信できませんでした。モジュールに必要な "データ" 引数が不足しています。もう一度やり直してください。

en: The server did not receive a valid request. The required "method" argument is missing. Please try again.
ja_JP: サーバーが有効なリクエストを受信できませんでした。必要な "メソッド" 引数が不足しています。もう一度やり直してください。

en: The server did not receive a valid request. The required "module" argument is missing. Please try again.
ja_JP: サーバーが有効なリクエストを受信できませんでした。必要な "モジュール" 引数が不足しています。もう一度やり直してください。

en: The settings could not be saved. Due to an unknown error. Please try refreshing the page and trying again.
ja_JP: 設定は保存できませんでした。原因不明のエラーが発生しました。ページを更新し、再試行してください。

en: The settings could not be saved. Please correct the error above and try again. | The settings could not be saved. Please correct the errors above and try again.
ja_JP[0]: 設定は保存できませんでした。上記のエラーを修正して、もう一度お試しください。

en: The settings saved successfully.
ja_JP: 設定が正常に保存されました。

en: The slug to redirect users to when they attempt to access wp-admin while not logged in.
ja_JP: ログインしていない時に wp-admin にアクセスしようとした場合、ユーザーをこのスラッグへリダイレクトします。

en: The supplied email address (%s) is invalid. A valid email address is required in order to sign up for the Network Bruteforce Protection by iThemes.
ja_JP: 指定されたメールアドレス（%s）は無効です。iThemes のネットワークブルートフォースの保護にサインアップするには有効なメールアドレスが必要です。

en: The user changes have not been saved.
ja_JP: ユーザーの変更は保存されていません。

en: The user has not been created.
ja_JP: ユーザーは作成されていません。

en: The valid value for %1$s is: %2$l. | The valid values for %1$s are: %2$l.
ja_JP[0]: %1$s は有効な値です : %2$l

en: The “Write to Files” setting must be enabled to automatically flush rules.
ja_JP: ルールを自動的にフラッシュするには、「ファイルに書き込む」 設定が有効である必要があります。

en: There was an error returned from the Network Brute Force Protection API: %1$s
ja_JP: ネットワークのブルートフォース保護 API からエラーが返されました: %1$s

en: This email was generated by the Solid Security plugin.
ja_JP: このメールは、Solid Security プラグインによって生成されています。

en: This forces users to choose a unique nickname when updating their profile or creating a new account which prevents bots and attackers from easily harvesting user’s login usernames from the code on author pages. Note this does not automatically update existing users as it will affect author feed urls if used.
ja_JP: 自分のプロファイルを更新したり、新しいアカウントを作成する際に一意のニックネームを選択するようユーザーへ強制します。ボットや攻撃者による、ユーザーページコードからのログインユーザー名の収集を防ぎます。注意: この機能は、既存ユーザーを自動で更新しません。なぜなら、作者のフィード URL に影響を与えるためです。

en: This has been disabled.
ja_JP: 無効にされています。

en: This is a test file generated by Solid Security. It can be removed.
ja_JP: これは、Solid Security によって生成されたテストファイルです。これは削除することができます。

en: This shouldn’t be done periodically, but only if you suspect your site may have been compromised. This will force all users to login again.
ja_JP: これは定期的に行うべきものではなく、あなたのサイトが侵害された可能性がある場合にのみ行います。これにより、すべてのユーザーが再度ログインするよう強制されます。

en: This simplifies the signup flow for users who require two-factor to be enabled for their account.
ja_JP: これにより、アカウントに2ファクタを有効にする必要があるユーザーのサインアップフローを簡素化することができます。

en: Time
ja_JP: 時刻

en: Timestamp
ja_JP: タイムスタンプ

en: To unsubscribe from these updates, visit the %1$sSettings page%2$s in the Solid Security plugin menu.
ja_JP: これらアップデートの登録を解除するには、Solid Security プラグインメニューの%1$s設定ページ%2$sにアクセスしてください。

en: To view logs within the plugin you must enable database logging in the Global Settings. File logging is not available for access within the plugin itself.
ja_JP: プラグイン内のログを表示するには、グローバル設定でのデータベースのログを有効にする必要があります。ファイルログは、プラグイン内のアクセス自体には使用できません。

en: Too many bad login attempts
ja_JP: 悪質なログイン試行が多すぎる

en: Tutorials
ja_JP: チュートリアル

en: Two-Factor Authentication
ja_JP: 2要素認証

en: Two-Factor Authentication greatly increases the security of your WordPress user account by requiring an additional code along with your username and password to log in.
ja_JP: 2要素認証は、ログインのためにユーザー名とパスワード以外の追加のコードを要求することによって、WordPress ユーザーアカウントのセキュリティを大幅に向上させます。

en: Two-Factor authentication is a tried and true security method that will stop most automated bot attacks on the WordPress login screen. Once Two-Factor Authentication is enabled here, users can visit their profile settings to enable it on their account.
ja_JP: 2要素認証は、試行錯誤の末に完成したセキュリティ方法であり、WordPress ログイン画面の自動ボット攻撃のほとんどを阻止することができます。ここで2要素認証を有効にすると、ユーザーは自分のプロファイル設定にアクセスして、自分のアカウントの2要素認証を有効にすることができます。

en: Two-factor authentication validated successfully
ja_JP: 2要素認証の検証に成功しました

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Unable to create a backup at this time since a backup is currently being created. If you wish to create an additional backup, please wait a few minutes before trying again.
ja_JP: バックアップが現在作成されているので、この時点ではバックアップを作成することができません。追加のバックアップ作成したい場合は、再試行まで数分お待ちください。

en: Unable to create the backup directory due to an unknown error.
ja_JP: 不明なエラーにより、バックアップディレクトリを作成できません。

en: Unable to find a valid settings object for %s. Setting was unable to be saved.
ja_JP: 有効な設定 %s のオブジェクトを見つけることができませんでした。設定を保存することができませんでした。

en: Unable to find a valid settings object for %s. Settings were unable to be saved.
ja_JP: 有効な設定 %s のオブジェクトを見つけることができませんでした。設定を保存することができませんでした。

en: Unable to read %1$s due to the following error: %2$s
ja_JP: 次のエラーのため %1$s を読み取ることができません: %2$s

en: Unable to read the <code>wp-config.php</code> file in order to update the salts. You will need to manually update the file. Error details as follows: %1$s (%2$s)
ja_JP: ソルトを更新するための <code>wp-config.php</code> ファイルを読み込むことができません。ファイルを手動で更新する必要があります。エラーの詳細は次のとおりです: %1$s (%2$s)

en: Unable to remove %1$s due to the following error: %2$s
ja_JP: 次のエラーが原因で %1$s は削除することができませんでした : %2$s

en: Unable to remove %s due to an unknown error.
ja_JP: 原因不明のエラーで %s を削除することができません。

en: Unable to rename the <code>%1$s</code> directory to <code>%2$s</code>. This could indicate a file permission issue or that your server does not support the supplied name as a valid directory name. No config file or directory changes have been made.
ja_JP: ディレクトリ <code>%1$s</code> の名前を <code>%2$s</code> へ変更することはできません。これは、ファイルのアクセス許可の問題を示している可能性があり、サーバーが有効なディレクトリ名として指定された名前をサポートしていません。したがって、構成ファイルやディレクトリの変更は行われていません。

en: Unable to set the permissions of the new Directory Name (<code>%1$s</code>) to match the permissions of the old Directory Name. You may have to manually change the permissions of the directory to <code>%2$s</code> in order for your site to function properly.
ja_JP: 新しいディレクトリ名 (<code>%1$s</code>) のアクセス許可を古いディレクトリ名のアクセス許可と一致するように設定できません。サイトを正しく機能させるためには、ディレクトリのアクセス許可を手動で <code>%2$s</code> に変更する必要があります。

en: Unable to strip comments from the source code as the token_get_all() function is disabled. This is a system configuration issue.
ja_JP: token_get_all() 関数が無効になっているので、ソースコードからコメントを削除することができません。これは、システム構成の問題になります。

en: Unable to strip comments from the source code as the token_get_all() function returned an unrecognized value (type: %s)
ja_JP: token_get_all() 関数が認識できない値を返したため、ソースコードからコメントを削除することができません（タイプ : %s）

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the salts. You will need to manually update the file. Error details as follows: %1$s (%2$s)
ja_JP: ソルトを更新するための <code>wp-config.php</code> ファイルが更新できません。ファイルを手動で更新する必要があります。エラーの詳細は次のとおりです: %1$s (%2$s)

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file. No directory or config file changes have been made. The error that prevented the file from updating is as follows: %1$s
ja_JP: <code>wp-config.php</code> ファイルを更新できませんでした。これにより、ディレクトリや設定ファイルの変更は行われていません。ファイルの更新を妨げたエラーは次のとおりです: %1$s

en: Unable to write the backup file. This may be due to a permissions or disk space issue.
ja_JP: バックアップファイルに書き込めません。権限またはディスク領域の問題かも知れません。

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Unknown error type received: %1$s.
ja_JP: 不明なエラータイプを受け取りました: %1$s.

en: Update License
ja_JP: ライセンスを更新

en: Update Password
ja_JP: パスワードを更新

en: Update Plugin
ja_JP: プラグインを更新

en: Update Theme
ja_JP: テーマを更新

en: Updates to <code>wp-config.php</code> are disabled via a filter.
ja_JP: <code>wp-config.php</code> の更新は、フィルタを経由して無効になっています。

en: Use Application Passwords to allow authentication without providing your actual password when using non-traditional login methods such as XML-RPC or the REST API. Application passwords are easily revoked and can never be used in the traditional login process.
ja_JP: アプリケーションパスワードは、XML-RPC や REST API などの非伝統的なログイン方法を使用する際に、実際のパスワードを入力せずに認証できるようにするために使用します。アプリケーションパスワードは簡単に取り消すことができ、従来のログインプロセスには使用できません。

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User Group
ja_JP: ユーザーグループ

en: User Groups
ja_JP: ユーザーグループ

en: User Groups allow you to view and manage the security settings that affect how people interact with your site. Enabling security features per group gives you the flexibility to apply the right level of security to the right people. If a user belongs to multiple groups, all settings enabled in those groups will be applied to that user.
ja_JP: ユーザーグループを使用すると、サイトへのアクセスに影響を与えるセキュリティ設定を表示および管理することができます。グループごとにセキュリティ機能を有効にすることで、適切なレベルのセキュリティを適切な人に柔軟に適用できます。あるユーザーが複数のグループに属している場合、それらのグループで有効になっているすべての設定がそのユーザーに適用されます。

en: User Lockout Message
ja_JP: ユーザーのロックアウトメッセージ

en: User Logging
ja_JP: ユーザーのログを記録

en: User tried to login as "admin."
ja_JP: "admin" としてログイン試行しようとしたユーザー

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Username or Email Address
ja_JP: ユーザー名またはメールアドレス

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Users can only log in using their user’s email address. This disables logging in using a username.
ja_JP: ユーザーは、ユーザーの電子メールアドレスを使ってのみログインすることができます。これにより、ユーザー名を使用してのログインはできなくなります。

en: Users can only log in using their user’s username. This disables logging in using an email address.
ja_JP: ユーザーは、そのユーザーのユーザー名を使ってのみログインすることができます。これにより、メールアドレスを使ったログインはできなくなります。

en: Using the Notification Center, you can set the default recipients, enable the security digest email, customize email notifications, and more.
ja_JP: 通知センターを使用すると、デフォルトの受信者の設定、セキュリティダイジェストメールの有効化、メール通知のカスタマイズなどを行うことができます。

en: View Details
ja_JP: 詳細を表示

en: View Logs
ja_JP: ログを参照

en: View Mode
ja_JP: 表示モード

en: View or flush the generated Server Config rules.
ja_JP: 生成されたサーバー構成ルールを表示またはフラッシュします。

en: View or flush the generated wp-config.php rules.
ja_JP: 生成された wp-config.php のルールを表示またはフラッシュします。

en: Vulnerable WordPress plugins and themes are the #1 reason WordPress sites get hacked.
ja_JP: WordPress サイトがハッキングされる理由の第1位は、脆弱な WordPress プラグインとテーマです。

en: Want two-factor authentication, scheduled site scanning, ticketed support and more?
ja_JP: 2要素認証、マルウェアスキャンの予約、チケット式サポートなど。

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Website
ja_JP: サイト

en: Weekly
ja_JP: 毎週

en: Weekly Security Digest
ja_JP: 週次セキュリティ通知

en: What Actions Should I Take?
ja_JP: どのような行動をとればいいのか ?

en: What automated decision making and/or profiling we do with user data
ja_JP: ユーザーデータに対して行う自動的な意思決定およびプロファイリング

en: What data breach procedures we have in place
ja_JP: データ漏洩対策手順

en: What personal data we collect and why we collect it
ja_JP: このサイトが収集する個人データと収集の理由

en: What rights you have over your data
ja_JP: データに対するあなたの権利

en: What third parties we receive data from
ja_JP: データ送信元のサードパーティ

en: When any WordPress core file or file in a SolidWP plugin has been changed on your system, this feature will compare it with the version on WordPress.org or SolidWP (as appropriate) to determine if the change was malicious. Currently this feature only works with WordPress core files, plugins on the WordPress.org directory and SolidWP plugins (plugins and themes from other sources will be added as available).
ja_JP: この機能は、WordPress のコアファイルや SolidWP のプラグインのファイルがシステム上で変更された場合、WordPress.org または SolidWP のバージョンと比較して、その変更が悪意のあるものであるかどうかを判断します。現在、この機能は WordPress のコアファイル、WordPress.org ディレクトリ上のプラグイン、SolidWP のプラグインでのみ動作します （他のソースのプラグインやテーマも順次追加予定です）。

en: Where we send your data
ja_JP: あなたのデータの送信先

en: Who we share your data with
ja_JP: あなたのデータの共有先

en: With Network Brute Force Protection, your site is protected against attackers found by other sites running Solid Security. If your site identifies a new attacker, it automatically notifies the network so that other sites are protected as well. To join this site to the network and enable the protection, click the button below.
ja_JP: ネットワーク・ブルートフォース保護により、このサイトは Solid Security を実行している他のサイトで見つかった攻撃からも保護されます。このサイトが新しい攻撃を識別した場合、自動的にネットワークに通知することで他のサイトも同様に保護します。このサイトでネットワークへ参加し保護を有効化するには、下のボタンをクリックしてください。

en: WordPress Salts
ja_JP: WordPress のソルト（暗号化する際に付与されるデータ）

en: WordPress Security News
ja_JP: WordPress のセキュリティニュース

en: WordPress Tweaks
ja_JP: WordPress の微調整

en: WordPress uses the “action” variable to handle many login and logout functions. By default this plugin can handle the normal ones but some plugins and themes may utilize a custom action (such as logging out of a private post). If you need a custom action please enter it here.
ja_JP: WordPress は「action」変数を使用して、多くのログイン機能とログアウト機能を処理します。デフォルトで、このプラグインは通常のプラグインを処理できますが、一部のプラグインやテーマはカスタムアクション (プライベート投稿からのログアウトなど) を利用する例があります。 そのカスタムアクションが必要な場合は、こちらに入力してください。

en: Write to Files
ja_JP: ファイルへの書き込み

en: XML-RPC is disabled on the site. This setting is highly recommended if Jetpack, the WordPress mobile app, pingbacks, and other services that use XML-RPC are not used.
ja_JP: サイト上での XML-RPC を無効にします。Jetpack, WordPress Mobile app, ピングバック、および XML-RPC を使用する他サービスを使用していない限り、この設定を強くお勧めします。

en: XML-RPC is fully enabled and will function as normal. Use this setting only if the site must have unrestricted use of XML-RPC.
ja_JP: XML-RPC は完全に有効であり、通常通り機能します。この設定は、サイトが XML-RPC を無制限に使用する必要がある場合にのみ使用します。

en: XML-RPC services are disabled on this site.
ja_JP: このサイト上では XML-RPC サービスが無効になっています。

en: Yes
ja_JP: はい

en: You do not have sufficient permission to access this endpoint. Access to REST API requests is restricted by Solid Security settings.
ja_JP: このエンドポイントにアクセスする十分な権限がありません。REST API 要求へのアクセスは、Solid Security の設定によって制限されています。

en: You have been locked out due to too many invalid login attempts.
ja_JP: あなたの過剰な無効ログイン試行によりロックアウトされました。

en: You have logged in successfully.
ja_JP: ログインに成功しました。

en: You must restart your NGINX server for the changes to take effect.
ja_JP: 変更を有効にするには、あなたの NGINX サーバーを再起動する必要があります。

en: Your Daily Security Digest for %s
ja_JP: %s の日次セキュリティダイジェスト

en: Your IP address has been flagged as a threat by the Solid Security network.
ja_JP: あなたの IP アドレスは Solid Security network による脅威としてフラグ付けがされています。

en: Your Nickname must be different than your login name. Please choose a different Nickname.
ja_JP: ニックネームはログイン名と異なっている必要があります。別のニックネームを選択してください。

en: Your profile has not been updated.
ja_JP: あなたのプロフィールは更新されていません。

en: Your site is now using Network Brute Force Protection.
ja_JP: 現在サイトは、ネットワーク・ブルートフォース保護を使用しています。

en: blacklist
ja_JP: ブラックリスト

en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/

en: iThemes Security preserved the following settings as removing them could prevent the site from functioning correctly.
ja_JP: iThemes Security は、それらが正常に機能してからサイトの防止可能な消去に応じて次の設定を保存しました。

en: mfa
ja_JP: 多要素認証

en: multi-factor
ja_JP: 多要素認証

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
ja_JP: %1$s / %2$s

en: whitelist
ja_JP: ホワイトリスト

en: wp-config.php Rules
ja_JP: wp-config.php のルール
