Plugins - Solid Security – Password, Two Factor Authentication, and Brute Force - en to hu translation catalogue (1270 entries)

en: Previous Key
hu: Előző kulcs

en: Solid Security does not have permission to write to your wp-config.php file.
hu: Az iThemes Security-nek nincs engedélye a wp-config.php fájlodba írni.

en: The provided key is not valid.
hu: A megadott kulcs nem érvényes.

en: Updated the encryption key in the wp-config.php file.
hu: Titkosító kulcs frissítve a wp-config.php fájlban.

en: Could not replace the existing encryption key with a new key.
hu: A meglévő titkosító kulcs cseréje az új kulcsra sikertelen.

en: Encountered an empty wp-config.php file.
hu: Üres wp-config.php fájlt találtunk.

en: Multisite is not supported.
hu: A multisite nem támogatott.

en: The previous encryption key was defined multiple times in wp-config.php. Instead, manually update your site encryption key.
hu: A korábbi titkosítási kulcs többször is meg lett határozva a wp-config.php fájlban. Ehelyett frissítse manuálisan a webhely titkosítási kulcsát.

en: Get More Security
hu: Szerezzen nagyobb biztonságot

en: REST API index returned no data.
hu: A REST API index nem adott vissza adatokat.

en: REST API index returned a non-200 status code (%d).
hu: A REST API index nem 200-as állapotkódot adott vissza (%d).

en: Cannot connect to index: %l.
hu: Nem lehet csatlakozni a következő indexhez: %l.

en: Could not find a REST API URL in the Link header.
hu: Nem található REST API URL a hivatkozás fejlécében.

en: No Link header was found.
hu: Nem található Link a fejlécben.

en: Cannot connect to site: %l.
hu: Nem lehet csatlakozni a webhelyhez: %l.

en: Could not import '%1$s' User Group: %2$s
hu: Nem sikerült importálni a ‘%1$s’ felhasználói csoportot: %2$s

en: List of created User Groups
hu: A létrehozott felhasználói csoportok listája

en: Log in now to update.
hu: Jelentkezzen be most a frissítéshez.

en: If a security fix is available, update the vulnerable plugin or theme as soon as possible from Your WordPress admin dashboard > Updates page.
hu: Ha elérhető biztonsági javítás, frissítsd a sebezhető plugint vagy témát a lehető leghamarabb a WordPress adminisztrációs műszerfala > Frissítések oldalon.

en: In the Known Vulnerabilities section of the report, click “Show Details.” If a security fix is available, the report will indicate the latest version number.
hu: A jelentés Ismert biztonsági rések részében kattintson a “Részletek megjelenítése” lehetőségre. Ha elérhető biztonsági javítás, a jelentésben megjelenik a legújabb verziószám.

en: %1$sView the Site Scan Report%2$s available now from your WordPress admin dashboard.
hu: %1$sNézze meg a webhelyvizsgálati jelentést%2$s, amely mostantól elérhető a WordPress adminisztrációs műszerfaláról.

en: How to View the Report & See Available Updates
hu: A jelentés megtekintése és az elérhető frissítések megtekintése

en: Vulnerable WordPress plugins and themes are the #1 reason WordPress sites get hacked.
hu: A sebezhető WordPress bővítmények és témák az első számú ok, amiért a WordPress oldalakat feltörik.

en: What Actions Should I Take?
hu: Milyen lépéseket kell tennem?

en: The %1$sSite Scan Scheduling%2$s module sends an email if it discovers an issue or has repeated difficulty conducting the scan.
hu: A %1$sSite Scan Scheduling%2$s modul e-mailt küld, ha problémát észlel, vagy ismételten nehézséget okoz a vizsgálat elvégzése.

en: Site Scan Results
hu: Ellenőrzés eredménye

en: Could not create "%1$s" dashboard for "%2$s": %3$s
hu: Nem sikerült létrehozni a „%1$s” irányítópultot a következőhöz: „%2$s”: %3$s

en: Security dashboards and cards.
hu: Biztonsági irányítópultok és kártyák.

en: Could not ban "%1$s": %2$s
hu: Nem tiltható “%1$s”: %2$s

en: List of banned IPs.
hu: A tiltott IP-k listája.

en: List of active modules.
hu: Az aktív modulok listája.

en: List of settings to display when importing.
hu: Az importáláskor megjelenítendő beállítások listája.

en: Hardens your website if you are running outdated software, including checks for old WordPress sites that could be used to compromise your server.
hu: Keményíti webhelyét, ha elavult szoftvert használ, beleértve a régi WordPress-oldalak ellenőrzését, amelyekkel kompromittálhatják a szerverét.

en: Automatically updates vulnerable plugins, themes, and WordPress core for you if it fixes a vulnerability that was found by the Site Scanner.
hu: Automatikusan frissíti a sebezhető bővítményeket, témákat és a WordPress magot, ha az Site Scanner által talált sebezhetőséget javítja.

en: Free your team from mundane updates by removing the need to manually log in to update plugins and themes.
hu: Szabadítsa meg csapatát a hétköznapi frissítésektől azáltal, hogy nem kell manuálisan bejelentkeznie a bővítmények és témák frissítéséhez.

en: Save time when time is of the utmost importance to patch vulnerabilities before hackers and bots can find and exploit them.
hu: Időt takaríthat meg, amikor az idő rendkívül fontos a sebezhetőségek javításához, mielőtt a hackerek és botok megtalálnák és kihasználnák azokat.

en: Get all of this in the %1$sSite Scanner Pro%2$s:
hu: Mindezt a %1$sSite Scanner Pro%2$s segítségével érheti el:

en: Go Pro Now to Get Automatic Vulnerability Patching
hu: Pro beszerzése most, hogy automatikus sebezhetőségi javítást kapjon

en: Import
hu: Importálás

en: WordPress Security News
hu: WordPress Biztonsági hírek

en: More Website Security Resources
hu: További webhelybiztonsági források

note: translators: The name of the feature.
en: The '%s' feature flag must be enabled.
hu: A '%s' funkciójelzőnek engedélyezve kell lennie.

en: Excluded Tables
hu: Kizárt táblák

en: Enable XML-RPC
hu: XML-RPC engedélyezése

en: API Access
hu: API hozzáférés

en: Disables a user’s author page if their post count is 0. This makes it harder for bots to determine usernames by disabling post archives for users that don’t write content for your site.
hu: Letiltja egy felhasználó szerzői oldalát, ha a hozzászólásainak száma 0. Ez megnehezíti a botok számára a felhasználónevek meghatározását azáltal, hogy letiltja a hozzászólási archívumokat azon felhasználók számára, akik nem írnak tartalmat az oldaladra.

en: Users can only log in using their user’s username. This disables logging in using an email address.
hu: A felhasználók csak a saját felhasználónevükkel jelentkezhetnek be. Ez letiltja az e-mail cím használatával történő bejelentkezést.

en: Users can only log in using their user’s email address. This disables logging in using a username.
hu: A felhasználók csak a saját e-mail címükkel jelentkezhetnek be. Ez letiltja a felhasználónévvel történő bejelentkezést.

en: Allow users to log in using their user’s email address or username. This is the default WordPress behavior.
hu: Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy bejelentkezzenek a felhasználói e-mail címük vagy felhasználónevük használatával. Ez a WordPress alapértelmezett viselkedése.

en: Email Address and Username
hu: E-mail cím és felhasználónév

en: Restricted Access
hu: Korlátozott hozzáférés

en: The WordPress REST API is part of WordPress and provides developers with new ways to manage WordPress. By default, it could give public access to information that you believe is private on your site.
hu: A WordPress REST API a WordPress része, és a fejlesztők számára új lehetőségeket biztosít a WordPress kezeléséhez. Alapértelmezés szerint nyilvános hozzáférést biztosíthat olyan információkhoz, amelyekről úgy gondolja, hogy a webhelyén magánjellegűek.

en: By default, the WordPress XML-RPC API allows hundreds of username and password guesses per request. Turn off this setting to prevent attackers from exploiting this feature.
hu: Alapértelmezés szerint a WordPress XML-RPC API több száz felhasználónév és jelszó kitalálását teszi lehetővé kérésenként. Kapcsolja ki ezt a beállítást, hogy a támadók ne tudják kihasználni ezt a funkciót.

en: XML-RPC is fully enabled and will function as normal. Use this setting only if the site must have unrestricted use of XML-RPC.
hu: Az XML-RPC teljesen engedélyezve van, és a szokásos módon működik. Csak akkor használja ezt a beállítást, ha a webhelynek korlátlanul használnia kell az XML-RPC-t.

en: Only disable pingbacks. Other XML-RPC features will work as normal. Select this setting if you require features such as Jetpack or the WordPress Mobile app.
hu: Csak a pingbackeket tiltsa le. A többi XML-RPC funkció a szokásos módon működik. Válassza ezt a beállítást, ha olyan funkciókat igényel, mint a Jetpack vagy a WordPress Mobile alkalmazás.

en: The WordPress XML-RPC API allows external services to access and modify content on the site. Common example of services that make use of XML-RPC are [the Jetpack plugin](https://jetpack.com), [the WordPress mobile apps](https://wordpress.org/mobile/), and [pingbacks](https://wpbeg.in/IiI0sh). If the site does not use a service that requires XML-RPC, select the “Disable XML-RPC” setting as disabling XML-RPC prevents attackers from using the feature to attack the site.
hu: A WordPress XML-RPC API lehetővé teszi, hogy külső szolgáltatások hozzáférjenek a webhely tartalmához és módosítsák azt. Gyakori példa az XML-RPC-t használó szolgáltatásokra a [Jetpack plugin](https://jetpack.com), [a WordPress mobilalkalmazások](https://wordpress.org/mobile/) és a [pingbackek](https://wpbeg.in/IiI0sh). Ha a webhely nem használ olyan szolgáltatást, amely XML-RPC-t igényel, válassza az "XML-RPC letiltása" beállítást, mivel az XML-RPC letiltása megakadályozza, hogy a támadók a funkciót a webhely megtámadására használják.

en: Disables the WordPress file editor for plugins and themes. Once activated you will need to manually edit files using FTP or other tools.
hu: Letiltja a WordPress fájlszerkesztőjét a bővítmények és témák számára. Aktiválás után kézzel kell szerkesztenie a fájlokat FTP vagy más eszközök segítségével.

en: Increase the security of your website by removing the ability to edit files from the WordPress dashboard and limiting how APIs and users access your site.
hu: Növelje webhelye biztonságát azáltal, hogy eltávolítja a fájlok szerkesztésének lehetőségét a WordPress műszerfaláról, és korlátozza az API-k és a felhasználók hozzáférését webhelyéhez.

en: Make changes to the default behavior of WordPress.
hu: Változtasson a WordPress alapértelmezett viselkedésén.

en: Application Passwords
hu: Alkalmazás jelszavak

en: Skip Two-Factor Onboarding
hu: Két faktoros bevezetés kihagyása

en: Setup Flow
hu: Beállítási folyamat

en: Methods
hu: Módszerek

en: All Except Email
hu: Minden, kivéve az e-mail-t

en: Disable on First Login
hu: Az első bejelentkezés letiltása

en: Select Available Methods
hu: Elérhető módszerek kiválasztása

en: Select Methods Manually
hu: Módszerek manuális kiválasztása

en: All Methods (recommended)
hu: Minden módszer (ajánlott)

en: Authentication Methods Available to Users
hu: A felhasználók számára elérhető hitelesítési módszerek

en: multi-factor
hu: többfaktoros

en: File Access
hu: Fájl hozzáférés

en: Enforce SSL
hu: SSL kényszerítése

en: PHP Execution
hu: Kódfuttatás

en: Increase security by restricting file access and PHP execution on your server. This can help mitigate arbitrary file upload vulnerabilities from gaining complete control of your server.
hu: Növelje a biztonságot a fájlhozzáférés és a PHP futtatásának korlátozásával a kiszolgálón. Ez segíthet csökkenteni a tetszőleges fájlfeltöltési sebezhetőségeket a kiszolgáló teljes ellenőrzésének megszerzésétől.

en: Make changes to the server configuration for this site.
hu: Változtasson a webhely kiszolgálókonfigurációján.

en: Enforces that all connections to the website are made over SSL/TLS.
hu: Kényszeríti, hogy a weboldalhoz való minden kapcsolat SSL/TLS protokollon keresztül történjen.

en: Detects the correct way to identify user IP addresses based on your server configuration.
hu: A kiszolgáló konfigurációja alapján felismeri a felhasználói IP-címek azonosításának helyes módját.

en: This shouldn’t be done periodically, but only if you suspect your site may have been compromised. This will force all users to login again.
hu: Ezt nem rendszeresen kell elvégezni, hanem csak akkor, ha azt gyanítja, hogy webhelyét veszélyeztetik. Ez minden felhasználót arra kényszerít, hogy újra bejelentkezzen.

en: Changes the WordPress salts used to secure cookies and security tokens.
hu: Megváltoztatja a sütik és biztonsági tokenek védelmére használt WordPress sókot.

en: Brute force attacks rely on people reusing weak passwords. Password Requirements allow you to force selected users to create a strong password that hasn’t already been compromised.
hu: A nyers erővel végrehajtott támadások a gyenge jelszavak újrafelhasználására épülnek. A jelszókövetelmények lehetővé teszik, hogy a kiválasztott felhasználókat olyan erős jelszó létrehozására kényszerítse, amelyet még nem kompromittáltak.

en: URLs
hu: URL-ek

en: Redirection
hu: Átirányítás

en: API Configuration
hu: API beállítás

en: Requiring strong and refusing compromised passwords is the first step in securing your login page.
hu: A bejelentkezési oldal biztonságának első lépése az erős és a kompromittált jelszavak elutasítása.

en: Using the Notification Center, you can set the default recipients, enable the security digest email, customize email notifications, and more.
hu: Az Értesítési központ segítségével beállíthatja az alapértelmezett címzetteket, engedélyezheti a biztonsági kivonat e-mailt, testreszabhatja az e-mail értesítéseket és még sok mást.

en: Get the weekly WordPress Vulnerability Report and more WordPress security updates sent to your inbox.
hu: Kapja meg a heti WordPress sebezhetőségi jelentést és további WordPress biztonsági frissítéseket a postaládájába.

en: The Hide Backend feature isn’t fool proof, and your new login URL could still be exposed by WordPress Core, Plugins, or Themes when printing links to the login page. For example Privacy Request Confirmations or front-end login forms. We recommend using more robust security features like Two-Factor Authentication to secure your WordPress login page.
hu: Az admin elrejtése funkció nem bolondbiztos, és az új bejelentkezési URL még mindig ki lehet tenni a WordPress Core, Plugins vagy témák által, amikor a bejelentkezési oldalra mutató linkeket nyomtat. Például az adatvédelmi kérés visszaigazolásai vagy a front-end bejelentkezési űrlapok. Javasoljuk, hogy a WordPress bejelentkezési oldalának védelmére robusztusabb biztonsági funkciókat, például kétfaktoros hitelesítést használjon.

en: Change the login URL of your site.
hu: Módosítsa a webhely bejelentkezési URL-címét.

en: IP Detection
hu: IP észlelés

en: Logging
hu: Bejelentkezés

en: Lockout Messages
hu: Kizárási üzenetek

en: Refuse Compromised Passwords
hu: A feltört jelszavak elutasítása

en: Determines the list of IP addresses your server uses when making HTTP requests.
hu: Meghatározza a kiszolgáló által a HTTP-kérések során használt IP-címek listáját.

en: Identify Server IPs
hu: A szerver IP-címeinek azonosítása

en: whitelist
hu: fehérlista

en: Days to Remember Lockouts
hu: Emlékeztető napok a kizárásokra

en: Minutes to Lockout
hu: Perc a zárolásig

en: View or flush the generated wp-config.php rules.
hu: A generált wp-config.php szabályok megtekintése vagy lehúzása.

en: The “Write to Files” setting must be enabled to automatically flush rules.
hu: A "Fájlokba írás" beállításnak engedélyezve kell lennie a szabályok automatikus törléséhez.

en: Check File Permissions
hu: Ellenőrizze a Fájlengedélyeket

en: Online Files
hu: Online fájlok

en: View or flush the generated Server Config rules.
hu: A generált szerver beállítások szabályok megtekintése vagy törlése.

en: File Writing
hu: Fájl írás

en: Excluded Files and Folders
hu: Kizárt fájlok és mappák

en: Compare Files Online
hu: Fájlok online összehasonlítása

en: Enter a list of file paths to exclude from each File Change scan.
hu: Adja meg az egyes fájlváltoztatási vizsgálatokból kizárandó fájlútvonalak listáját.

en: Even the best security practices can fail. The key to quickly spotting a security breach is monitoring file changes on your website.<br>While the type of damage malware causes on your website varies greatly, what it does can be boiled down to adding, removing, or modifying files.<br>File Change Detection scans your website’s files and alerts you when changes occur on your website.
hu: Még a legjobb biztonsági gyakorlatok is kudarcot vallhatnak. A biztonsági rés gyors észlelésének kulcsa a webhelyen végrehajtott fájlváltozások nyomon követése.<br>Bár a rosszindulatú szoftverek által a webhelyen okozott károk típusa nagymértékben eltér, a kárt okozó fájlok hozzáadására, eltávolítására vagy módosítására korlátozódnak.<br>A fájlváltozások észlelése átvizsgálja a webhely fájljait, és riasztja Önt, ha a webhelyen változások történnek.

en: Enabled Features
hu: Engedélyezett funkciók

en: Email Confirmation
hu: E-mail megerősítés

en: Select which experimental features you’d like to enable.
hu: Válassza ki, hogy mely kísérleti funkciókat szeretné engedélyezni.

en: Enable Dashboard Creation
hu: Vezérlőpult létrehozásának engedélyezése

en: See a real-time overview of the security activity on your website with this dynamic dashboard.
hu: A dinamikus műszerfal segítségével valós idejű áttekintést kaphat a weboldalán végzett biztonsági tevékenységekről.

en: Custom Bans
hu: Egyedi kitiltások

en: Local Brute Force
hu: Helyi nyers erő

en: Enter a list of user agents that will not be allowed access to your site. Add one user agent per-line.
hu: Adja meg azoknak a felhasználói ügynököknek a listáját, amelyek nem férhetnek hozzá a webhelyéhez. Adjon hozzá soronként egy felhasználói ügynököt.

en: Limiting the number of IPs blocked by the Server Configuration Files (.htaccess and nginx.conf) will help reduce the risk of a server timeout when updating the configuration file. If the number of IPs in the banned list exceeds the Server Configuration File limit, the additional IPs will be blocked using PHP. Blocking IPs at the server level is more efficient than blocking IPs at the application level using PHP.
hu: A szerverkonfigurációs fájlok (.htaccess és nginx.conf) által blokkolt IP-k számának korlátozása segít csökkenteni a szerver időkiesésének kockázatát a konfigurációs fájl frissítésekor. Ha a tiltólistán szereplő IP-k száma meghaladja a szerverkonfigurációs fájl határértékét, a további IP-ket a PHP segítségével blokkolja a rendszer. Az IP-k blokkolása kiszolgálói szinten hatékonyabb, mint az IP-k blokkolása az alkalmazás szintjén a PHP segítségével.

en: Scheduling
hu: Ütemezés

en: Configuration
hu: Konfiguráció

en: Backup Tables
hu: Adatbázis táblák Biztonsági mentése

en: List of tables to include in each backup.
hu: Az egyes biztonsági mentésekben szereplő táblázatok listája.

en: List of tables to exclude from each backup.
hu: Az egyes biztonsági mentésekből kizárandó táblák listája.

en: Specify which tables should be included or excluded from backups. WordPress Core tables are always included.
hu: Adja meg, hogy mely táblákat kell bevonni vagy kizárni a biztonsági mentésekből. A WordPress Core táblák mindig szerepelnek.

en: Module Order
hu: Modul sorrend

en: The path on your machine where backup files should be stored. For added security, it is recommended you do not include it in your website root folder.
hu: A gépen lévő elérési útvonal, ahol a biztonsági mentési fájlokat tárolni kell. A nagyobb biztonság érdekében ajánlott, hogy ne a webhely gyökérmappájában szerepeljen.

en: Database backups can help you restore your database in the case of data corruption. However, it is not a complete backup and will not include your site files.
hu: Az adatbázis biztonsági mentések segíthetnek az adatbázis helyreállításában adatvesztés esetén. Ez azonban nem egy teljes biztonsági mentés, és nem tartalmazza a webhelyfájlokat.

en: Manually create a database backup or schedule automatic database backups.
hu: Kézi adatbázis biztonsági mentés készítése vagy automatikus adatbázis biztonsági mentések ütemezése.

en: Should a settings UI be shown.
hu: Megjelenjen-e a beállítások felhasználói felülete.

en: Configured on the Feature Flags page.
hu: A Funkciójelzők oldalon konfigurálva.

en: Privacy Policy
hu: Adatvédelmi tájékoztató

en: User Groups allow you to enable security features for specific sets of users.
hu: A felhasználói csoportok lehetővé teszik a biztonsági funkciók engedélyezését a felhasználók meghatározott csoportjai számára.

en: Go Pro Now
hu: Pro beszerzése most

en: Tools
hu: Eszközök

en: Allow Remembering Two-Factor
hu: Kétfaktoros emlékezés engedélyezése

en: Disable Forced Two-Factor Authentication
hu: Kényszerített kétfaktoros hitelesítés kikapcsolása

en: Two-Factor Enforced
hu: Kétfaktoros kényszerített

en: Two-Factor authentication adds an important extra layer of protection to your login by combining something you know, your password, with something you have, your Phone or Email, preventing attackers from gaining access to your account even if you lose control of your password.
hu: A kéttényezős hitelesítés egy fontos, további védelmi réteget ad a bejelentkezéshez úgy, hogy a saját jelszavát, a valaminek a telefonszámát, a telefon vagy az E-mail lehetőséget egyesíti, megakadályozva ezzel, hogy a támadók hozzáférjenek az Ön fiókjához, még akkor is, ha elveszti a jelszavát.

en: When you login using Two-factor authenticator you’ll be prompted to enter a secondary Authentication Code from your Phone or Email.
hu: Amikor bejelentkezik a Kétfaktoros hitelesítőt használva, a rendszer felszólítja, hogy adjon meg egy másodlagos hitelesítési kódot a telefonjáról vagy e-mailjéről.

en: Mobile App
hu: Mobil App

en: Log in to WordPress using a mobile app like Authy or Google Authenticator.
hu: Jelentkezzen be a WordPressbe egy olyan mobilalkalmazással, mint az Authy vagy a Google Authenticator.

en: Use a two-factor mobile app such as <a href="%1$s">Authy</a> or Google Authenticator (<a href="%2$s">Android</a>, <a href="%3$s">iOS</a>). The mobile app generates a time-sensitive code that must be supplied when logging in.
hu: Használjon kétfaktoros mobilalkalmazást, például <a href="%1$s">Authy</a> vagy Google Authenticator<a href="%2$s">(Android</a>, <a href="%3$s">iOS</a>). A mobilalkalmazás időfüggő kódot generál, amelyet a bejelentkezéskor meg kell adni.

en: Authenticate
hu: Hitelesítés

en: The code you supplied is not valid.
hu: Az Ön által megadott kód nem érvényes.

en: Unable to save two-factor secret.
hu: A kétfaktoros titok mentése nem lehetséges.

en: You do not have permission to edit this user.
hu: Nincs joga szerkeszteni ezt a felhasználót.

en: Generate new secret
hu: Új titok generálása

en: Please scan the QR code or manually enter the secret, then enter an authentication code from your app in order to complete setup
hu: Kérjük, olvassa be a QR-kódot vagy adja meg kézzel a titkot, majd a beállítás befejezéséhez adja meg az alkalmazásból származó hitelesítési kódot

[ctx: display time-based one-time password secret]
en: Secret: %s
hu: Titok: %s

en: For iOS devices, the <a href="%1$s">Authy</a>, <a href="%2$s">Google Authenticator</a>, <a href="%3$s">FreeOTP Authenticator</a>, or <a href="%4$s">Toopher</a> apps are the most popular token generators.
hu: Az iOS-eszközök esetében az <a href="%1$s">Authy</a>, a <a href="%2$s">Google Authenticator</a>, a <a href="%3$s">FreeOTP Authenticator</a> vagy a <a href="%4$s">Toopher</a> alkalmazások a legnépszerűbb tokengenerátorok.

en: Two-Factor Authentication not activated, the authentication code you entered was not valid. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
hu: A kétfaktoross hitelesítés nincs aktiválva, a megadott hitelesítési kód érvénytelen. Kérjük, olvassa be újra a QR-kódot, és írja be az alkalmazásában megadott kódot.

en: Unable to save Two-Factor Authentication code. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
hu: Nem sikerült menteni a kétfaktoros hitelesítési kódot. Kérjük, olvassa be újra a QR-kódot, és írja be az alkalmazásában megadott kódot.

en: Two-Factor Authentication not activated, you must specify authcode to ensure it is properly set up. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
hu: A kétfaktoros hitelesítés nincs aktiválva, meg kell adnia a hitelesítési kódot a megfelelő beállítás érdekében. Kérjük, olvassa be újra a QR-kódot, és írja be az alkalmazásában megadott kódot.

en: For Android devices, the <a href="%1$s">Authy</a>, <a href="%2$s">Google Authenticator</a>, <a href="%3$s">FreeOTP Authenticator</a>, or <a href="%4$s">Toopher</a> apps are the most popular token generators.
hu: Androidos eszközök esetében az <a href="%1$s">Authy</a>, a <a href="%2$s">Google Authenticator</a>, a <a href="%3$s">FreeOTP Authenticator</a> vagy a <a href="%4$s">Toopher</a> alkalmazások a legnépszerűbb tokengenerátorok.

en: To generate Time-Based One-Time Password codes, you need to install and configure an app on your mobile device:
hu: Az időalapú egyszeri jelszó kódok létrehozásához telepítenie és konfigurálnia kell egy alkalmazást a mobileszközén:

en: This is already successfully enabled. To add another device, rescan this code. You can also use the "Generate new secret" button to generate a new secret to use. Successfully verifying a code with a new secret will invalidate all codes generated with the old one.
hu: Ez már sikeresen engedélyezve van. Egy másik eszköz hozzáadásához szkennelje újra ezt a kódot. Az "Új titok generálása" gombbal új titkot is generálhat a használathoz. Az új titokkal történő sikeres kódellenőrzés érvényteleníti a régi titokkal generált összes kódot.

en: Email sent!
hu: E-mail elküldve!

en: Email
hu: E-mail

en: View QR Code &amp; Secret Key
hu: QR-kód megtekintése &; Titkos kulcs

[ctx: Provider Label]
en: Mobile App
hu: Mobil App

en: The code you supplied is not valid. Please check your email for a new code.
hu: Az Ön által megadott kód nem érvényes. Kérjük, ellenőrizze e-mailjét az új kódért.

en: Invalid Request Format
hu: Érvénytelen kérés formátum

en: Receive an email every time you login.
hu: Minden bejelentkezéskor kap egy e-mailt.

en: Time-sensitive codes are supplied via email to the email address associated with the user's account. Note: This WordPress site must support sending emails for this method to work (for example, sending WordPress-generated emails such as password reset and new account emails).
hu: Az időérzékeny kódokat e-mailben küldjük a felhasználó fiókjához tartozó e-mail címre. Megjegyzés: Ennek a webhelynek támogatnia kell az e-mailek küldését ahhoz, hogy ez a módszer működjön (például a WordPress által generált e-mailek, például a jelszó-visszaállítás és az új fiókok e-mailek küldése).

en: Log In
hu: Bejelentkezés

en: An Authentication Code has been sent to the email address associated with your account. Look for an email with "%s" in the subject line.
hu: A hitelesítési kódot elküldtük a fiókodhoz társított e-mail címre. Keresd meg azt az e-mailt, amelynek tárgya “%s”.

en: Continue Logging On
hu: A bejelentkezés folytatása

[ctx: Provider Label]
en: Email
hu: E-mail

en: Codes Generated
hu: Kódok generálva

en: Backup Codes
hu: Biztonsági kódok

en: Authentication codes will be sent to %1$s.
hu: A hitelesítési kódok a %1$s címre kerülnek elküldésre.

en: Finish Setting Up Two-Factor
hu: Kétfaktoros rendszer beállításának befejezése

en: A list of one-time codes you can use if you lose access to your device.
hu: Egyszeri kódok listája, amelyeket akkor használhat, ha elveszíti a hozzáférést a készülékéhez.

en: Provide a set of one-time use codes that can be used to login in the event the primary two-factor method is lost. Note: these codes are intended to be stored in a secure location.
hu: Biztosítson olyan egyszer használatos kódokat, amelyek az elsődleges kétfaktoros módszer elvesztése esetén is használhatók a bejelentkezéshez. Megjegyzés: ezeket a kódokat biztonságos helyen kell tárolni.

en: Submit
hu: Elküld

en: Authentication Code:
hu: Megerősítő kód:

[ctx: Provider Label]
en: Backup Authentication Codes
hu: Biztonsági hitelesítési kódok

en: Enter a backup Authentication Code.
hu: Adja meg a biztonsági hitelesítési kódot.

en: Write these down!  Once you navigate away from this page, you will not be able to view these codes again.
hu: Írja le ezeket!  Ha egyszer elnavigál erről az oldalról, nem fogja tudni újra megtekinteni ezeket a kódokat.

en: %s unused code remaining. | %s unused codes remaining.
hu[0]: %s fel nem használt kód maradt.
hu[1]: %s fel nem használt kódok maradtak.

en: Generate Authentication Codes
hu: Új kódok generálása

en: Two-Factor: You are out of backup codes and need to <a href="%s">regenerate!</a>
hu: Kétfaktoros: Elfogytak a biztonsági kódok, és <a href="%s">regenerálódnia</a>kell

en: When using the Remember Device for Two-Factor, a cookie (itsec_remember_2fa) will be set with a secure token that expires in 30 days.
hu: Ha a Remember Device for Two-Factor funkciót használja, egy cookie (itsec_remember_2fa) kerül beállításra egy biztonságos tokennel, amely 30 nap múlva lejár.

en: The %1$sITSEC_DISABLE_TWO_FACTOR%2$s define is present. As long as the define is present, two-factor authentication is disabled for all users which makes your site more vulnerable. Please make any necessary changes and remove the define as soon as possible.
hu: A %1$sITSEC_DISABLE_TWO_FACTOR%2$s definíció jelen van. Amíg a definíció jelen van, a kétfaktoros hitelesítés minden felhasználó számára le van tiltva, ami sebezhetőbbé teszi a webhelyet. Kérjük, végezze el a szükséges változtatásokat, és a lehető leghamarabb távolítsa el a definíciót.

en: Unknown User
hu: Ismeretlen felhasználó

en: Download
hu: Letöltés

en: Two Factor
hu: Két faktor

en: Two-Factor
hu: Két-faktor

en: Complete
hu: Kész

en: Download Codes
hu: Kódok letöltése

en: Generate New Codes
hu: Új kódok generálása

en: Two-Factor Setup Complete
hu: Két faktoros beállítás kész

en: Generated Remember Device Token
hu: Generált megjegyzett eszköz Token

en: Failed Remember Device (Fingerprint)
hu: Sikertelen eszköz megjegyzés (ujjlenyomat)

en: Failed Remember Device
hu: Sikertelen Megjegyzett eszköz

en: Successful Remember Device
hu: Sikeres eszköz megjegyzés

en: Sync Override
hu: Szinkronizálás felülírása

note: translators: 1: Username
en: %1$s Failed Authentication
hu: %1$s Sikertelen hitelesítés

note: translators: 1: Username
en: %1$s Authenticated
hu: %1$s Hitelesített

note: translators: 1: Username, 2: Two Factor provider
en: %1$s Failed Authentication Using %2$s
hu: %1$s Sikertelen hitelesítés %2$s használatával

note: translators: 1: Username, 2: Two Factor provider
en: %1$s Authenticated Using %2$s
hu: %1$s Hitelesített %2$s

en: You have %d unused codes remaining. If you no longer have access to your backup codes, you can generate new ones below.
hu: Még %d fel nem használt kódja van. Ha már nem fér hozzá a biztonsági kódjaihoz, az alábbiakban új kódokat generálhat.

en: Verify
hu: Ellenőrzés

en: Authentication Code
hu: Ellenőrző kód

en: Back
hu: Vissza

en: Device Type
hu: Eszköz típusa

en: Two-Factor Email Confirmation
hu: Két faktor E-mail beállítás

en: Can't find the email?
hu: Nem találod az e-mailt?

en: Write	these down! Once you navigate away from this page, you will not be able to view these codes again.
hu: Írja le ezeket! Ha egyszer elnavigál erről az oldalról, nem fogja tudni újra megtekinteni ezeket a kódokat.

en: If you can't find the email in your inbox, please first check your spam folder, then contact the website administrator if the problem persists.
hu: Ha nem találja az e-mailt a postaládájában, kérjük, először ellenőrizze a spam mappát, majd lépjen kapcsolatba a weboldal adminisztrátorával, ha a probléma továbbra is fennáll.

en: Then, enter the provided code below to complete setup.
hu: Ezután adja meg az alábbi kódot a beállítás befejezéséhez.

en: Please enter an authenticate code from your mobile app in order to complete setup.
hu: Kérjük, a beállítás befejezéséhez adja meg a hitelesítési kódot a mobilalkalmazásból.

en: Please scan the QR code or manually enter the secret into your Mobile App.
hu: Kérjük, olvassa be a QR-kódot, vagy adja meg a titkot kézzel a mobilalkalmazásába.

en: View Secret
hu: Titok megtekintése

en: To generate Time-Based One-Time password codes, you need to install and configure an app on your mobile device.
hu: Az időalapú egyszeri jelszókódok létrehozásához telepítenie és konfigurálnia kell egy alkalmazást a mobileszközén.

en: Choose the Two-Factor methods you'd like to use when logging-in.
hu: Válassza ki a bejelentkezéskor használni kívánt kétfaktoros módszereket.

en: Select Methods
hu: Módszer kiválasztása

en: Disabling this email will disable the Two-Factor Email Confirmation flow.
hu: Az e-mail letiltása letiltja a Kétfaktoros e-mail megerősítés folyamatát.

en: The %1$sTwo-Factor Authentication%2$s module sends an email containing the Authentication Code for users when they are setting up Two-Factor. Try to keep the email similar to the Two Factor Email.
hu: A %1$sKétfaktoros hitelesítés%2$s modul a felhasználóknak a kétfaktoros hitelesítési kódot tartalmazó e-mailt küld, amikor beállítják a kétfaktoros hitelesítést. Próbálja meg az e-mailt a Kétfaktoros e-mailhez hasonlóan tartani.

en: The recipient’s WordPress display name.
hu: A címzett WordPress megjelenített neve.

en: The recipient’s WordPress username.
hu: A címzett WordPress felhasználóneve.

note: translators: Do not translate the curly brackets or their contents, those are placeholders.
en: Hi {{ $display_name }},
    
    Click the button to continue or manually enter the authentication code below to finish setting up Two-Factor.
hu: Üdv {{ $display_name }},
    
    Kattintson a gombra a folytatáshoz, vagy adja meg kézzel az alábbi hitelesítési kódot a Kétfaktoros hitelesítés beállításának befejezéséhez.

en: (recommended)
hu: (ajánlott)

en: Primary
hu: Elsődleges

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Make Primary
hu: Legyen elsődleges

en: Login Authentication Code
hu: Bejelentkezéshez megerősítő kód

note: translators: Do not translate the curly brackets or their contents, those are placeholders.
en: Hi {{ $display_name }},
    
    Click the button to continue or manually enter the authentication code below to finish logging in.
hu: Kedves {{ $display_name }},
    
    Kattints a gombra a folytatáshoz, vagy add meg manuálisan az alábbi hitelesítési kódot a bejelentkezés befejezéséhez.

en: The %1$sTwo-Factor Authentication%2$s module sends an email containing the Authentication Code for users using email as their two-factor provider.
hu: A %1$sKétfaktoros hitelesítés%2$s modul e-mailt küld a hitelesítési kódot tartalmazó e-mailt használó felhasználóknak, akik e-mailben használják a kétfaktoros hitelesítést.

en: Two-Factor Email
hu: Kétfaktor E-mail

en: User has Two-Factor enabled.
hu: A felhasználó engedélyezte a kétfaktoros azonosítást.

en: Method
hu: Módszer

en: The settings below allow you to configure which of these authentication code providers are enabled for your user.
hu: Az alábbi beállítások segítségével beállíthatja, hogy mely hitelesítési kódszolgáltatók legyenek engedélyezve a felhasználó számára.

en: Continue
hu: Tovább

en: Skip
hu: Kihagyás

note: translators: used to join items in a list with only 2 items
en: %1$s and %2$s
hu: %1$s és %2$s

note: translators: used to join last two items in a list with more than 2 times
en: %1$s, and %2$s
hu: %1$s, és %2$s

en: Read Only
hu: Csak olvasás

en: Revoke
hu: Visszavonás

en: Last IP
hu: Utolsó IP

en: API Types
hu: API típusok

en: Name
hu: Név

en: Setup Two-Factor
hu: Két faktor beállítása

en: All API Types
hu: Összes API típus

en: Or, use a backup method:
hu: Vagy használj biztonsági mentési módszert:

en: Resend
hu: Újraküldés

en: Did your Two-Factor code not arrive?
hu: Nem érkezett meg a kétfaktoros kódod?

en: Two-Factor Authentication Options
hu: Két faktoros hitelesítés opciók

en: JavaScript is required to setup Two-Factor Authentication.
hu: A kétfaktoros hitelesítés beállításához JavaScript szükséges.

note: translators: 1. User's email address, 2. WP email address, 3. Configured Subject Line
en: Check your email, %1$s, for a message from %2$s. It should have "%3$s" in the subject line.
hu: Ellenőrizze az e-mailjét, %1$s, hogy van-e üzenete %2$s-től. A tárgyban "%3$s"-nek kell szerepelnie.

en: Make sure to copy or download the backup codes before proceeding. %1$s Ok %2$s
hu: A folytatás előtt mindenképpen másolja vagy töltse le a biztonsági másolat-kódokat. %1$s ok%2$s

en: Unconfigured
hu: Nem konfigurált

note: translators: 1. List of enabled Two-Factor methods.
en: Two-Factor is all setup and ready to go. The next time you login, you'll be asked to enter an Authentication Code from your %l.
hu: Kétfaktoros hitelesítés beállítva. A következő bejelentkezéskor meg kell adnia egy hitelesítési kódot a következőtől %l.

en: Email confirmed. Please continue setting up Two-Factor in your original browser window.
hu: E-mail megerősítve. Kérjük, folytassa a kétfaktoros rendszer beállítását az eredeti böngészőablakban.

en: Invalid ajax method.
hu: Érvénytelen ajax módszer.

en: Your account is required to setup Two Factor authentication.
hu: A fiókja szükséges a kétfaktoros hitelesítés beállításához.

en: Login authorized. Please continue in your original browser.
hu: Bejelentkezés engedélyezett. Kérjük, folytassa az eredeti böngészővel.

en: ERROR: Invalid Authentication Code.
hu: HIBA: Érvénytelen hitelesítési kód.

en: Two-Factor code resent.
hu: Kétfaktoros kód újraküldése.

en: Invalid Two Factor provider.
hu: Érvénytelen kéttényezős szolgáltató.

en: This application password is read only.
hu: Ez az alkalmazás jelszava csak olvasható.

en: This application password is not allowed to be used with XML-RPC.
hu: Ez az alkalmazási jelszó nem használható XML-RPC-vel.

en: This application password is not allowed to be used with the REST API.
hu: Ez az alkalmazás jelszava nem használható a REST API-val.

en: This application password can access, but not modify data.
hu: Ez az alkalmazás jelszóval hozzáférhet az adatokhoz, de nem módosíthatja azokat.

en: Read and Write
hu: Olvasás és írás

en: Read-Only
hu: Csak olvasás

en: REST API and XML-RPC
hu: REST API és XML-RPC

en: Last Used
hu: Legutóbb használt

en: Created
hu: Létrehozta

en: REST API Permissions
hu: REST API jogosultságok

en: Unable to find the requested application password. Please reload this page and try again.
hu: Nem sikerült megtalálni a kért alkalmazási jelszót. Kérjük, töltse újra az oldalt, és próbálja meg újra.

en: Received invalid rest_api_permissions for this application password. Please reload this page and try again.
hu: Érvénytelen rest_api_permissions-t kapott az alkalmazás jelszavához. Kérjük, töltse újra az oldalt, és próbálja meg újra.

en: You must select either "Read and write" or "Read-only".
hu: Az "Olvasás és írás" vagy a "Csak olvasás" lehetőséget kell kiválasztania.

en: Received an invalid request type to be associated with this application password. Please reload this page and try again.
hu: Érvénytelen kérvénytípust kapott, amelyet ehhez az alkalmazás jelszavához társítottak. Kérjük, töltse újra az oldalt, és próbálja meg újra.

en: An application password must be valid for either REST API requests, XML-RPC requests, or both.
hu: Az alkalmazás jelszavának érvényesnek kell lennie a REST API-kérelmekre, az XML-RPC-kérelmekre vagy mindkettőre.

en: You must supply a name for this application password.
hu: Meg kell adnia egy nevet az alkalmazás jelszavának.

en: ITSEC_Application_Passwords_Util::handle_request() was triggered by an invalid action.
hu: Az ITSEC_Application_Passwords_Util::handle_request() műveletet érvénytelen művelet váltotta ki.

en: Redirect All HTTP Page Requests to HTTPS - Security > Settings > Enforce SSL
hu: Minden HTTP oldalkérés átirányítása HTTPS-re - Biztonság > Beállítások > SSL érvényesítése

en: Your site does not support SSL.
hu: Webhelye nem támogatja az SSL-t.

en: Redirecting all http page requests to https is highly recommended as it protects login details from being stolen when using public WiFi or insecure networks.
hu: Az összes http oldalkérés átirányítása https-re erősen ajánlott, mivel ez megvédi a bejelentkezési adatokat a nyilvános WiFi vagy nem biztonságos hálózatok használatakor történő ellopástól.

en: Your site supports SSL.
hu: Webhelye támogatja az SSL-t.

en: Security Check Scan (Recommended)
hu: Biztonsági ellenőrzés (ajánlott)

en: Invalid Two-Factor provider. Please try %1$slogging in again%2$s.
hu: Érvénytelen kétfaktoros szolgáltató. Kérjük, próbáljon meg újra %1$sbejelntkezni%2$s.

en: Invalid On-Board data: %s
hu: Érvénytelen adatok: %s

en: No On-Board data provided.
hu: Nincsenek fedélzeti adatok.

en: Site Scans
hu: Webhely ellenőrzése

en: Require users in the selected groups to have passwords that must not appear in a breach.
hu: A kijelölt csoportok felhasználóinak olyan jelszavakat kell megadniuk, amelyek nem szerepelhetnek a biztonsági rések között.

en: Your password was detected %1$s time in password breaches of other websites. Your account hasn't been compromised on %2$s, but to keep your account secure, you must update your password now. | Your password was detected %1$s times in password breaches of other websites. Your account hasn't been compromised on %2$s, but to keep your account secure, you must update your password now.
hu[0]: Az Ön jelszavát %1$s alkalommal észlelték más webhelyek jelszófeltöréseiben. A fiókját nem veszélyeztették %2$s, de a fiókja biztonsága érdekében most frissítenie kell jelszavát.
hu[1]: Az Ön jelszavait %1$s alkalommal észlelték más webhelyek jelszófeltöréseiben. A fiókját nem veszélyeztették %2$s, de a fiókja biztonsága érdekében most frissítenie kell jelszavát.

en: The Hide Backend feature is now disabled
hu: Az admin elrejtése funkció most le van tiltva

en: The Hide Backend feature is now active.
hu: Az admin elrejtése funkció aktív.

en: Not Found
hu: Nem található

en: Attacks
hu: Támadások

en: Total
hu: Összes

en: unknown
hu: ismeretlen

[ctx: Total Lockouts]
en: Total
hu: Összes

en: Lockout Details
hu: Kizárás részletei

en: Bans Overview
hu: A kitiltások áttekintése

en: Backup Now
hu: Biztonsági mentés most

en: This password appeared in a breach %s time. Please choose a new password. | This password appeared in a breach %s times. Please choose a new password.
hu[0]: Ez a jelszó egy %s alkalommal jelent meg. Kérjük, válasszon új jelszót.
hu[1]: Ez a jelszó egy %s alkalommal jelent meg. Kérjük, válasszon új jelszót.

en: Could not generate a sha1 hash of the password.
hu: Nem tudott sha1 hash-t generálni a jelszóból.

en: No DNS records found.
hu: Nem találtunk DNS-bejegyzéseket.

en: Identified server IPs: %l.
hu: Azonosított szerver IP-k: %l.

en: No server IPs found.
hu: Nem találtunk szerver IP-ket.

en: Could not identify server IPs
hu: Nem sikerült azonosítani a kiszolgáló IP címeit

en: Regenerated WP-Config rules.
hu: Újragenerált WP-Config szabályok.

en: Regenerated Server Config rules.
hu: Újragenerált Szerver konfig szabályok.

note: translators: New database prefix.
en: Database prefix changed to %s.
hu: Az adatbázis előtagja %s-re változott.

note: translators: 1: Specific error details
en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix. %s
hu: Nem sikerült frissíteni a <code>wp-config.php</code> fájlt az adatbázis-előtag frissítéséhez %s

note: translators: 1: Specific error details
en: Unable to read the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix. %s
hu: Nem sikerült beolvasni a <code>wp-config.php</code> fájlt az adatbázis-előtag frissítéséhez %s

en: Dashboard Owners
hu: Irányítópult tulajdonosok

en: Failed to save layout for some items.
hu: Egyes elemek elrendezésének mentése nem sikerült.

en: Failed to save new layout.
hu: Az új elrendezés mentése sikertelen.

en: Some Cards are Invalid
hu: Néhány kártya érvénytelen

en: The dashboard cannot be deleted.
hu: A irányítópult nem törölhető.

en: Sorry, you do not have permission to delete this dashboard.
hu: Sajnálom, de nincs engedélye az irányítópult törlésére.

en: Sorry, you do not have permission to edit this dashboard.
hu: Sajnálom, de nincs jogosultsága ennek az irányítópultnak a szerkesztésére.

en: Sorry, you do not have permission to create dashboards.
hu: Sajnáljuk, nincs jogosultsága irányítópult létrehozására.

en: Sorry, you are not allowed to edit this dashboard.
hu: Sajnálom, de nem szerkesztheti ezt az irányítópultot.

en: Sorry, you do not have permission to perform this action.
hu: Sajnálom, nincs engedélye a művelet végrehajtásához.

en: Card route not found.
hu: A kártya útvonala nem található.

en: The dashboard card cannot be deleted.
hu: A irányítópult kártya nem törölhető.

en: Sorry, you do not have permission to delete this dashboard card.
hu: Sajnálom, de nincs engedélye ennek az irányítópult kártyának a törlésére.

en: Sorry, you do not have permission to edit this dashboard card.
hu: Sajnálom, de nincs jogosultsága ennek az irányítópult kártyának a szerkesztésére.

en: Dashboard Card Not Found
hu: Az irányítópult kártya nem található

en: Sorry, you do not have permission to view this dashboard.
hu: Sajnáljuk, nincs jogosultsága ennek a irányítópult a megtekintéséhez.

en: This card cannot be added to the dashboard another time.
hu: Ezt a kártyát nem lehet máskor hozzáadni az irányítópulthoz.

en: Dashboard Not Found
hu: Az irányítópult nem található

en: Card Not Found
hu: Kártya nem található

en: Database error when backfilling logs.
hu: Adatbázis hiba a naplók visszatöltésekor.

en: Cannot backfill logs if DB logs are not available.
hu: Nem lehet visszatölteni a naplókat, ha a DB-naplók nem állnak rendelkezésre.

en: Failed to bulk insert events.
hu: Nem sikerült tömegesen beilleszteni az eseményeket.

en: Invalid Period
hu: Érvénytelen időszak

en: Error when querying the database for total IPs tracked.
hu: Hiba az adatbázis lekérdezésekor a követett IP-k összességére vonatkozóan.

en: Error when querying the database for total events.
hu: Hiba az összes esemény adatbázisának lekérdezésekor.

en: Error when querying the database for events.
hu: Hiba az adatbázis lekérdezésénél az eseményekhez.

en: Error when querying the database for counting events.
hu: Hiba az adatbázis lekérdezésénél az események számolásához.

en: No route was found matching the URL and request method
hu: Nem találtunk az URL-nek és a kérési módszernek megfelelő útvonalat

en: Sorry, you are not allowed to do that.
hu: Elnézést, nincs megfelelő jogosultság a kívánt művelethez.

en: unknown reason.
hu: ismeretlen ok.

en: Deleted User %d
hu: Törölt felhasználó %d

en: Failed to release lockout.
hu: Nem sikerült feloldani a lezárást.

en: Lockout Not Found
hu: Kizárás nem található

en: Enter one IP address per-line. Optionally, include a note by ending the line with a # sign.
hu: Soronként egy IP-cím megadása. Opcionálisan adjon meg egy megjegyzést a sor # jellel való lezárásával.

en: IPs to Ban
hu: Letiltandó IP-k

en: Add Many
hu: Hozzáadás

[ctx: Total Banned IPs]
en: Banned
hu: Tiltott

en: Login Using "admin"
hu: Bejelentkezés "admin" használatával

en: Login Attempts
hu: Belépési kísérletek

en: The backup request returned an unexpected response.
hu: A biztonsági másolat-kérés nem várt választ adott vissza.

en: Invalid Backups Directory
hu: Érvénytelen biztonsági mentés könyvtár

en: Updated user ID.
hu: Frissített felhasználói azonosító.

en: Updated “admin” username to “%s”
hu: "admin" felhasználónév "%s"-ra frissült

en: This tool is already running. Please try again in a few minutes.
hu: Ez az eszköz már fut. Kérjük, néhány perc múlva próbálja meg újra.

en: A user already exists with that username.
hu: Már létezik egy felhasználó ezzel a felhasználónévvel.

en: Invalid username.
hu: Érvénytelen felhasználónév.

en: Cannot activate module.
hu: Nem lehet aktiválni a modult.

en: Registering a module without a module.json definition is invalid. Module: %s.
hu: Egy modul regisztrálása modul.json definíció nélkül érvénytelen. Modul: %s.

en: An attempt to register the %1$s module failed because it extends a non-registered module: %2$l
hu: A %1$s modul regisztrálási kísérlete sikertelen volt, mert az egy nem regisztrált modult bővít: %2$l

en: An attempt to register the %1$s module failed because it has an invalid configuration: %2$l
hu: A %1$s modul regisztrációs kísérlete sikertelen volt, mert érvénytelen konfigurációval rendelkezik: %2$l

en: An attempt to register the %1$s module failed because it's configuration file is empty.
hu: A %1$s modul regisztrálási kísérlete sikertelen volt, mert a konfigurációs fájlja üres.

en: This tool cannot be disabled because it isn‘t a toggleable tool.
hu: Ezt az eszközt nem lehet kikapcsolni, mivel nem kapcsolható eszköz.

en: Sorry, you are not allowed to add cards to this dashboard.
hu: Sajnáljuk, de nem engedélyezett kártyákat hozzáadni ehhez az irányítópulthoz.

en: This tool cannot be enabled because it isn‘t a toggleable tool.
hu: Ezt az eszközt nem lehet engedélyezni, mivel nem kapcsolható eszköz.

en: Portfolio
hu: Portfólio

en: Members
hu: Tagok

en: Network
hu: Hálózat

en: This tool cannot run because it isn‘t available.
hu: Ez az eszköz nem futtatható, mert nem áll rendelkezésre.

en: A website to showcase your craft.
hu: Egy weboldal, ahol bemutathatja a tevékenységét.

en: Do you want to secure your donor accounts with a password policy?
hu: Jelszószabályzattal szeretné biztosítani adományozói fiókjait?

en: Do you want to secure your donor accounts with two-factor authentication?
hu: Kétfaktoros hitelesítéssel szeretné biztosítani adományozói fiókjait?

en: Select your donors
hu: Válassza ki az adományozókat

en: Donors
hu: Adományozók

en: A website to promote your cause and collect donations.
hu: Egy weboldal az ügye népszerűsítésére és adományok gyűjtésére.

en: Non-Profit
hu: Non-profit

en: Do you want to secure your member accounts with a password policy?
hu: Jelszószabályzattal szeretné biztosítani tagi fiókjait?

en: Do you want to secure your member accounts with two-factor authentication?
hu: Kétfaktoros hitelesítéssel szeretné biztosítani tagi fiókjait?

en: Select your members
hu: Válassza ki tagjait

en: A website to connect people and communities.
hu: Az emberek és közösségek összekapcsolására szolgáló weboldal.

en: Do you want to secure your customer accounts with a password policy?
hu: Jelszószabályzattal szeretné biztosítani ügyfélfiókjait?

en: Do you want to secure your customer accounts with two-factor authentication?
hu: Kétfaktoros hitelesítéssel szeretné biztosítani ügyfélszámláit?

en: Select your customers
hu: Válassza ki ügyfeleit

en: Customers
hu: Vevők

en: A website to sell products or services.
hu: Termékeket vagy szolgáltatásokat értékesítő weboldal.

en: eCommerce
hu: e-kereskedelem

en: A simple website to promote your business.
hu: Egy egyszerű weboldal vállalkozása népszerűsítésére.

en: Brochure
hu: Katalógusok

en: A website to share your thoughts or to start a conversation.
hu: Egy weboldal, ahol megoszthatja gondolatait, vagy beszélgetést kezdeményezhet.

en: Do you want to secure your user accounts with a password policy?
hu: Biztosítani szeretné felhasználói fiókjait jelszóházirenddel?

en: Yes, enforce a password policy for these users.
hu: Igen, érvényesíthet jelszószabályzatot ezekre a felhasználókra vonatkozóan.

en: Security Managers
hu: Biztonság kezelése

en: Yes, require Two-Factor for these users.
hu: Igen, ezekhez a felhasználókhoz kétfaktoros belépés szükséges.

en: Who are the end users of your website?
hu: Kik a weboldalad látogatói?

en: Do you want to secure your user accounts with two-factor authentication?
hu: Kétfaktoros hitelesítéssel szeretné biztonságossá tenni felhasználói fiókjait?

en: Clients
hu: Ügyfelek

en: Which users are your clients?
hu: Mely felhasználók az Ön ügyfelei?

en: Tool not found.
hu: Az eszköz nem található.

en: Module ID
hu: Modul ID

en: Security Dashboard
hu: Biztonsági vezérlőpult

en: Setup
hu: Beállítás

en: The question property must be a string for answers entry %d.
hu: A kérdés tulajdonságnak egy stringnek kell lennie a %d válaszok bejegyzéséhez.

en: The question and answer properties are required for answers entry %d.
hu: A kérdés és a válasz tulajdonságai a %d válaszok bejegyzéséhez szükségesek.

en: Answers entry %d must be an object.
hu: A válaszok %d bejegyzésének objektumnak kell lennie.

en: Answers must be an array.
hu: A válaszoknak tömbnek kell lenniük.

en: The user provided answer.
hu: A felhasználó válasza.

en: The question id.
hu: A kérdés id.

en: The list of answers.
hu: A válaszok listája.

en: The next question to ask the user.
hu: A következő kérdés a felhasználónak.

en: The name of the icon representing the Site Type.
hu: Az Oldaltípust ábrázoló ikon neve.

en: The description of the Site Type.
hu: Az Oldaltípus leírása.

en: The title of the Site Type.
hu: Az Oldaltípus címe.

en: The unique id identifying the site type.
hu: A webhelytípust azonosító egyedi azonosító.

en: Site Type not found.
hu: Nem található webhelytípus.

en: This module does not have settings.
hu: Ez a modul nem rendelkezik beállításokkal.

en: Map of setting names to conditional setting definitions.
hu: A beállításnevek leképezése a feltételes beállítás definíciókhoz.

en: The schema describing the settings.
hu: A beállításokat leíró séma.

en: Module Settings Configuration
hu: Modul beállítások konfigurálása

en: Module Tools
hu: Modul eszközök

en: Requirements
hu: Követelmény

en: Module Help
hu: Modul segítség

en: Module Description
hu: Modul leírás

en: Module Title
hu: Modul cím

en: Module Search Keywords
hu: Modul keresési kulcsszavak

en: The Module Type
hu: Modul típusa

en: Module Status
hu: Modul állapota

en: No module was found with that id.
hu: Nem találtunk modult ezzel az azonosítóval.

en: This password requirement does not evaluate passwords.
hu: Ez a jelszókövetelmény nem értékeli a jelszavakat.

en: Add Ban
hu: Új kitiltás

en: Your site must not support SSL.
hu: Webhelye nem támogatja az SSL-t.

en: Your site must support SSL.
hu: Webhelye támogatja az SSL-t.

note: translators: 1. Human time diff. translators: 1. Relative time from human_time_diff().
en: %s ago
hu: %s ezelőtt

en: Brute Force "admin" Username
hu: Brute Force “admin” felhasználónév

en: That actor type is not supported.
hu: Szerep típusa nem támogatott.

en: This IP address is already banned.
hu: Ez az IP-cím már tiltott.

en: Notes
hu: Megjegyzések

en: Created By
hu: Létrehozta

en: Update Ban
hu: Kitiltás módosítása

en: View Activity
hu: Tevékenység megtekintése

en: Banned After
hu: Kitiltás után

en: Banned Before
hu: Kitiltás előtt

en: Actor Type
hu: Szerep típusa

en: Limit Banned IPs in Server Configuration Files
hu: Tiltott IP-k korlátozása a kiszolgáló konfigurációs fájlokban

en: Failed to delete the ban: %s
hu: Nem sikerült törölni a tiltást: %s

en: Failed to save the ban: %s
hu: Nem sikerült elmenteni a tiltást: %s

en: Cannot ban an authorized host.
hu: Nem lehet letiltani egy engedélyezett hosztot.

en: The "database" repository only accepts Host instances.
hu: Az "adatbázis" tároló csak Host példányokat fogad el.

en: The "database" repository only accepts Ban instances.
hu: Az "adatbázis" tároló csak Ban példányokat fogad el.

en: A comment describing the ban.
hu: A tiltást leíró megjegyzés.

en: The IP address to ban.
hu: A tiltandó IP-cím.

en: Lockout Module
hu: Kitiltás modul

en: Inactive lockout module %s
hu: Inaktív kitiltás modul %s

note: translators: %s: Parameter name.
en: %s is not a valid IP address.
hu: %s egy érvénytelen IP cím.

en: Passing a module as a single parameter is no longer supported. Pass a filters array instead.
hu: A modul egyetlen paraméterként történő átadása már nem támogatott. Helyette adjon át egy szűrőtömböt.

en: Actor Identifier
hu: Szerep azonosítása

en: The type of the actor.
hu: A szerep típusa.

en: Failed to get bans: %s
hu: Nem sikerült letiltani: %s

en: The actor who added the ban.
hu: A szerep, aki hozzáadta a kitiltást.

en: The identifier for the actor.
hu: A szerep azonosítója.

en: No ban found with that id.
hu: Nem található kitiltás ezzel az ID-vel.

en: Sorry, you do not have permission to view bans.
hu: Sajnáljuk, nincs engedélye a kitiltások megtekintéséhez.

en: Sorry, you do not have permission to create bans.
hu: Sajnáljuk, nincs engedélye kitiltások létrehozására.

en: Sorry, you do not have permission to delete bans.
hu: Sajnáljuk, nincs jogosultsága a kitiltások törlésére.

en: Sorry, you do not have permission to update bans.
hu: Sajnáljuk, nincs engedélye a kitiltások frissítésére.

en: The host matches your current IP and cannot be banned.
hu: A hoszt megegyezik a jelenlegi IP-címével, és nem tiltható le.

en: Default Ban List
hu: Alapértelmezett tiltólista

en: Update License
hu: Licensz frissítése

en: Ban Threshold
hu: Kitiltás küszöbérték

en: View Report
hu: Jelentés megtekintése

en: Update Theme
hu: Sablon frissítése

en: Update Plugin
hu: Bővítmény frissítése

en: Scan Errors
hu: Hibák keresése

en: Unknown Error
hu: Ismeretlen hiba

en: No recent site scan.
hu: Nincs friss helyszíni vizsgálat.

en: Sorry, you cannot unmute issues.
hu: Sajnáljuk, a problémákat nem lehet feloldani.

en: Sorry, you cannot mute issues.
hu: Sajnáljuk, a problémákat nem lehet elnémítani.

en: Sorry, you cannot view site scans.
hu: Sajnáljuk, de nem tudja megtekinteni a sebhely ellenőrzéseket.

en: No issue was found with that id.
hu: Az azonosítóval kapcsolatban nem találtunk problémát.

en: Sorry, you cannot fix site scan issues.
hu: Sajnálom, de nem tudja kijavítani a webhelyellenőrzési problémákat.

en: Sorry, you cannot view site scan issues.
hu: Sajnáljuk, de nem tudja megtekinteni az oldalellenőrzési problémákat.

en: Site Scan for %s
hu: Sebhely ellenőrzése %s

en: Invalid JSON: %s.
hu: Érvénytelen JSON: %s.

en: Invalid JSON.
hu: Érvénytelen JSON.

en: Failed to calculate hmac.
hu: A hmac kiszámítása sikertelen.

en: Site Scanner
hu: Sebhely ellenőrző

en: Malformed token.
hu: Hibás token.

en: Log item is of the incorrect type.
hu: A naplóelem nem megfelelő típusú.

en: Could not find a log item with that id.
hu: Nem találtam naplóelemet ezzel az azonosítóval.

en: Vulnerable Software
hu: Sebezhető szoftver

en: On Blocklist
hu: Blokkolási listán

en: Found Malware
hu: Talált malware

en: Scan Error
hu: Ellenőrzés hiba

en: Site Verification Succeeded
hu: Webhely ellenőrzése sikeres

en: Scan Verification Failed: Invalid Secret
hu: A beolvasás ellenőrzése sikertelen: Titok: Érvénytelen titok

en: You must have permission to update themes to fix this issue.
hu: A probléma kijavításához rendelkeznie kell jogosultsággal a témák frissítéséhez.

en: You must have permission to update plugins to fix this issue.
hu: A probléma kijavításához rendelkeznie kell jogosultsággal a bővítmények frissítéséhez.

en: This issue cannot be automatically fixed.
hu: Ez a probléma nem javítható automatikusan.

en: Sorry, you cannot perform site scans.
hu: Sajnáljuk, nem tudja végrehajtani a webhely vizsgálatát.

en: Scheduled site scan report: %l
hu: Ütemezett vizsgálati jelentés: %l

en: Scheduled site scan found no issues.
hu: Az ütemezett vizsgálat nem talált hibát.

en: Scheduled site scan resulted in an error
hu: Az ütemezett vizsgálat hibát eredményezett

en: Please %1$sconfirm%2$s your licensing details.
hu: Kérjük, %1$serősítse meg%2$s licenszadatait.

en: Please %1$sreview the logs%2$s to make sure your system is secure.
hu: Kérjük, %1$snézze át a naplókat%2$s , hogy megbizonyosodjon arról, hogy a rendszer biztonságos.

en: Blocklist
hu: Blokklista

en: Log item is malformed.
hu: A naplóelem rosszul formázott.

en: Logs must be stored in the database to retrieve past scans.
hu: A naplókat az adatbázisban kell tárolni, hogy a múltbeli vizsgálatok visszakereshetők legyenek.

en: Domain blocked by %s
hu: %s által blokkolt tartomány

en: Site Scan Scheduling
hu: Webhely átvizsgálásának ütemezése

en: Pass through Authorization header.
hu: Áthaladó engedélyezési fejléc.

en: Unable to update the theme: %l
hu: Nem sikerült frissíteni a témát: %l

en: An unknown issue prevented the update from completing.
hu: Egy ismeretlen probléma megakadályozta a frissítés befejezését.

en: Unable to update the plugin: %l
hu: A plugin frissítése nem lehetséges: %l

en: No update is listed for the theme.
hu: A témához nem szerepel frissítés.

en: An available update is listed, but automatic updates are not configured.
hu: Egy elérhető frissítés szerepel a listában, de az automatikus frissítések nincsenek beállítva.

en: An update to version %1$s is available, but it doesn&#8217;t work with your version of PHP. %2$sLearn more about updating PHP%3$s.
hu: Elérhető a %1$s verzióra való frissítés, de az nem működik a te PHP-verzióddal. %2$sTudjon meg többet a PHP frissítéséről%3$s.

en: No update is listed for the plugin.
hu: A plugin nem tartalmaz frissítést.

en: OpenSSL unable to sign data
hu: Az OpenSSL nem tudja aláírni az adatokat

en: Invalid signature encoding
hu: Érvénytelen aláírási kódolás

en: Invalid claims encoding
hu: Érvénytelen követelések kódolása

en: Invalid header encoding
hu: Érvénytelen fejléc kódolás

en: Wrong number of segments
hu: Rossz számú szegmens

en: Expired token
hu: Lejárt token

note: translators: %s Date/Time the JWT is valid.
en: Cannot handle token prior to %s.
hu: Nem tudja kezelni a %s előtti tokent.

en: Signature verification failed
hu: Az aláírás ellenőrzése sikertelen

en: "kid" empty, unable to lookup correct key
hu: "kid" üres, nem tudja megnézni a megfelelő kulcsot

en: "kid" invalid, unable to lookup correct key
hu: "kid" érvénytelen, nem tudta megnézni a megfelelő kulcsot

en: Algorithm not allowed
hu: Algoritmus nem megengedett

en: Algorithm not supported
hu: Nem támogatott algoritmus

en: Empty algorithm
hu: Üres algoritmus

en: Key may not be empty
hu: A kulcs nem lehet üres

en: Did not confirm that "none" is an allowed algorithm.
hu: Nem erősítette meg, hogy a “semmi” engedélyezett algoritmus.

en: Unable to update the %1$s plugin. %2$s
hu: Nem sikerült frissíteni a %1$s plugint. %2$s

en: Other
hu: Egyéb

en: User Group
hu: Felhasználói csoport

en: Backup | Backups
hu[0]: Biztonsági mentés

en: Site Scan
hu: Webhely átvizsgálása

en: Scan Now
hu: Átvizsgálás most

en: Features
hu: Funkciók

en: Disabled reason: %s
hu: Tiltás oka: %s

en: Or
hu: Vagy

en: %s Users
hu: %s felhasználó

en: Enabled reason: %s
hu: Engedélyezés oka: %s

en: Failed to acquire a mutex.
hu: Nem sikerült megszerezni egy mutexet.

en: Force users in the selected groups to use strong passwords.
hu: Erős jelszavak használatára kényszeríti a kiválasztott csoportok felhasználóit.

en: The response body is missing the "ips" entry.
hu: A válaszból hiányzik az "ips" bejegyzés.

en: Account is not authorized
hu: A fiók nem engedélyezett

en: Missing sync connect token.
hu: Hiányzik a szinkronizációs kapcsolódási token.

en: The plugin could not be activated. Please manually activate the plugin. Error: %s
hu: A bővítményt nem sikerült aktiválni. Kérjük, manuálisan aktiválja a plugint. Hiba: %s

en: The plugin could not be installed. Please manually install the plugin. Error: %s
hu: A bővítményt nem sikerült telepíteni. Kérjük, manuálisan telepítse a plugint. Hiba: %s

en: Sync Connect
hu: Sync csatlakoztatása

en: Could not request filesystem credentials.
hu: Nem tudta lekérni a fájlrendszer hitelesítő adatait.

en: Invalid JSON response from Sync API. Please manually activate the plugin.
hu: Érvénytelen JSON válasz a Sync API-tól. Kérjük, manuálisan aktiválja a bővítményt.

en: Invalid response from the server (Code: %d). Please manually activate the plugin.
hu: Érvénytelen válasz a kiszolgálótól (Kód: %d). Kérjük, manuálisan aktiválja a bővítményt.

en: Installation failed for an unknown reason.
hu: A telepítés ismeretlen okból meghiúsult.

en: No default group called %s
hu: Nincs %s nevű alapértelmezett csoport

en: Sorry, no user group exists with that id.
hu: Sajnálom, de nem létezik felhasználói csoport ezzel az azonosítóval.

en: A user group must have a minimum role, list of roles, or list of users to be created.
hu: Egy felhasználói csoportnak rendelkeznie kell egy minimális szereppel, szerepkörök listájával vagy a létrehozandó felhasználók listájával.

en: Everybody Else
hu: Mindenki más

en: Privacy
hu: Adatvédelem

en: Sorry, you are not allowed to edit user groups.
hu: Elnézést, nincs jogosultsága a felhasználó csoport szerkesztéséhez.

en: Process Stop
hu: Folyamat megállítása

en: User Groups
hu: Felhasználói csoportok

en: An unexpected error occurred.
hu: Egy váratlan hiba történt.

en: roles greater than %s
hu: magasabb szerep, mint %s

en: All Users
hu: Összes felhasználó

en: Global
hu: Globális

en: No user found for %d.
hu: Nem találtunk felhasználót a %d számára.

en: A user group already exists with the id '%s'.
hu: Egy felhasználói csoport már létezik '%s' azonosítóval.

en: Sorry, you are not allowed to delete this user group.
hu: Sajnálom, de nem törölheti ezt a felhasználói csoportot.

en: Another user group with this configuration already exists.
hu: Egy másik felhasználói csoport ezzel a konfigurációval már létezik.

en: Sorry, you are not allowed to create user groups.
hu: Sajnáljuk, de nem hozhat létre felhasználói csoportokat.

en: Sorry, you are not allowed to edit this user group.
hu: Sajnálom, de nem szerkesztheti ezt a felhasználói csoportot.

en: Sorry, you are not allowed to list user groups.
hu: Sajnálom, de nem engedélyezett a felhasználói csoportok felsorolása.

en: Sorry, you are not allowed to list user matchables.
hu: Sajnálom, de nem engedélyezett a felhasználói matchables listázása.

en: No user group found.
hu: Nem találtunk felhasználói csoportot.

en: uuid must be a string.
hu: az uuidnak egy karakterláncnak kell lennie.

en: Failed to delete group.
hu: Nem sikerült törölni a csoportot.

en: No user group found for '%s'
hu: Nem találtunk felhasználói csoportot a '%s' számára

en: Id must be a string.
hu: Az azonosítónak egy karakterláncnak kell lennie.

en: Type must be either single or multiple.
hu: A típusnak vagy egyszeresnek vagy többszörösnek kell lennie.

en: This user group contains %l.
hu: Ez a felhasználói csoport %l-t tartalmaz.

en: This user group contains no users.
hu: Ez a felhasználói csoport nem tartalmaz felhasználókat.

en: the following users: %l
hu: a következő felhasználók: %l

en: the following canonical roles: %l
hu: a következő kanonikus szerepek: %l

en: the following roles: %l
hu: a következő szerepek: %l

en: The %s table is not installed.
hu: A %s táblázat nincs telepítve.

en: Process Update
hu: Folyamat frissítése

en: The user group selected for %1$s is invalid.
hu: A %1$s számára kiválasztott felhasználói csoport érvénytelen.

en: Invalid json response.
hu: Érvénytelen json válasz.

en: Empty response body.
hu: Üres választ.

en: Gradually rolling out.
hu: Fokozatosan gördül ki.

en: Manually configured with a constant.
hu: Kézzel konfigurált konstans.

en: Unknown flag
hu: Ismeretlen jelölő

en: Invalid flag name.
hu: Érvénytelen jelölőnév.

en: Return results for users across the entire network, not just the current site.
hu: A teljes hálózat felhasználóinak eredményei, nem csak az aktuális webhelyé.

en: Failed to update settings.
hu: Nem sikerült frissíteni a beállításokat.

en: Sorry, you are not allowed to view this user group.
hu: Sajnáljuk, de nem engedélyezett a felhasználói csoport megtekintése.

en: The server was unable to be contacted.
hu: A kiszolgálóval nem lehetett kapcsolatba lépni.

en: Requests for http pages are redirected to https as recommended.
hu: A http oldalakra irányuló kéréseket a https-re irányítjuk át az ajánlott módon.

en: Identified remote IP entry to protect against IP spoofing.
hu: Azonosított távoli IP-bejegyzés az IP hamisítás elleni védelem érdekében.

en: Security Check Pro
hu: Biztonsági ellenőrzés Pro

en: Identified IP was invalid.
hu: Az azonosított IP érvénytelen volt.

en: Could not detect IP header.
hu: Nem sikerült felismerni az IP fejlécet.

note: translators: 1: Username
en: <b>Username:</b> %1$s
hu: <b>Felhasználónév:</b> %1$s

en: Username or Email Address
hu: Felhasználónév vagy E-mail cím

en: Passwordless Login
hu: Jelszó nélküli bejelentkezés

en: Deny Login
hu: Bejelentkezés megtagadása

en: Confirm Login
hu: Bejelentkezés megerősítése

en: Please Verify the Login Request
hu: Kérjük, ellenőrizze a bejelentkezési kérelmet

en: Unable to generate context for lockout.
hu: Nem sikerült létrehozni a kizárás kontextusát.

en: Failed to generate token and hash.
hu: Nem sikerült tokent és hash-t generálni.

en: Token expired.
hu: Token lejárt.

en: Token not found.
hu: Token nem található.

en: Invalid token.
hu: Érvénytelen token.

en: Forbidden
hu: Tiltott

en: File Change module is not active.
hu: A Fájlváltás modul nem aktív.

en: Domain clean by %s
hu: Domain tisztítása által %s

en: Warn
hu: Figyelmeztetés

note: translators: 1. Error code.
en: Error Code: %s
hu: Hibakód: %s

en: Configure
hu: Beállítás

en: Known Vulnerabilities
hu: Ismert sebezhetőségek

en: Remind Me Later
hu: Emlékeztessen később

en: Dismiss Permanently
hu: Végleges elutasítás

en: Created At
hu: Létrehozta

en: Invalid request format.
hu: Érvénytelen kérési formátum.

en: Action not found.
hu: A művelet nem található.

en: Failed sending %s notification.
hu: Sikertelen %s értesítés küldése.

en: Failed sending notification.
hu: Sikertelen az értesítés küldése.

en: Feature Flags
hu: Jellemző jelölők

en: Please %1$sreview the logs%2$s to make sure your system has not been compromised.
hu: Kérjük, nézze át a %1$snaplókat%2$s, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a rendszerét nem támadták meg.

en: Notice not found.
hu: Nem található értesítés.

en: Identified loopback IP.
hu: Azonosított loopback IP.

en: Empty file encountered when attempting to update <code>%1$s</code>. Manual configuration for the <code>%1$s</code> file can be found on the Security > Settings page in the Advanced section.
hu: Üres fájl jelentkezett frissítési kísérletkor <code>%1$s</code>. Kézi konfiguráció a <code>%1$s</code> fájl beállítása a Biztonság &gt; Beállítások oldalon a Speciális szakaszban található.

en: Interstitial state not found.
hu: Nem található köztes állapotot.

en: Failed to create interstitial state.
hu: Nem sikerült létrehozni a köztes állapotot.

en: Could not calculate signature.
hu: Nem tudta kiszámítani az aláírást.

en: Invalid user.
hu: Ismeretlen felhasználó.

en: Invalid signature.
hu: Érvénytelen aláírás.

en: Session expired.
hu: A munkamenet ideje lejárt.

en: The %1$s value must be a number.
hu: A %1$s értéknek számnak kell lennie.

en: Action Processed
hu: Feldolgozott művelet

en: Action processed. Please continue in your original browser.
hu: Művelet feldolgozva. Kérjük, folytassa az eredeti böngészőjében.

en: Unsupported Interstitial. Please login again.
hu: Nem támogatott közbeiktatott hirdetés. Kérjük, jelentkezzen be újra.

en: Invalid IP returned: %s
hu: Visszaküldött érvénytelen IP cím: %s

en: Skipping loopback test: %s
hu: A loopback teszt kihagyása: %s

en: Identified server IPs to determine loopback requests.
hu: Azonosított kiszolgáló IP-címek a loopback-kérések meghatározásához.

en: Rescheduling: No Lock
hu: Átütemezés: Nincs zár

en: Empty file encountered when attempting to update %s config file.
hu: Üres fájlt találtunk, amikor megpróbáltuk frissíteni a %s konfigurációs fájlt.

en: Core
hu: Mag

en: Manual
hu: Manuális

en: Proxy Header
hu: Proxy fejléc

en: Proxy Detection
hu: Proxy észlelés

en: No geolocator found a valid location.
hu: A geolokátor nem talált érvényes helyet.

en: Device running %1$s on %2$s
hu: %1$s eszköz fut %2$s

en: Device near %1$s
hu: Eszköz a %1$s közelében

en: The download_url() function was not found.
hu: A download_url() függvényt nem találtuk.

en: Maximum map dimensions is 1000px.
hu: A térkép maximális mérete 1000px.

en: No provider was found to generate a static map image.
hu: Nem találtunk olyan szolgáltatót, amely statikus térképképet generálna.

en: Invalid configuration for retrieving a static map image.
hu: Érvénytelen konfiguráció statikus térképkép lekérdezéséhez.

en: Tried to geolocate a private IP address.
hu: Megpróbáltam geolokalizálni egy privát IP-címet.

en: Tried to geolocate an invalid IP address.
hu: Érvénytelen IP-cím geolokációjával próbálkozott.

en: Device running %1$s on %2$s near %3$s
hu: %1$s eszköz fut %2$s-en %3$s közelében

en: Notification
hu: Értesítés

en: Sending %s
hu: Küldés %s

en: Filter
hu: Szűrő

en: Twice Hourly
hu: Óránként kétszer

en: All Modules
hu: Összes modul

en: From Email
hu: Feladó e-mail

en: Changed the Disabled Force Two-Factor for Certain Users to "None".
hu: A Kettős faktor kikapcsolása bizonyos felhasználók esetében "Nincs" opcióra változott.

en: A 3rd-party Backup Plugin, %s, is being used.
hu: Egy harmadik féltől származó biztonsági mentés plugint, %s, használnak.

en: Unknown recipient type for %s.
hu: Ismeretlen címzett típus a %s esetében.

en: Unknown Default Recipients contacts, %l.
hu: Ismeretlen alapértelmezett címzettek kapcsolatai, %l.

en: Selecting "Default Recipients" is required.
hu: Az "Alapértelmezett címzettek" kiválasztása szükséges.

en: Set the default recipients for any admin-facing notifications.
hu: Állítsa be az adminisztrátori értesítések alapértelmezett címzettjeit.

en: Default Recipients
hu: Alapértelmezett címzettek

en: Sending Scheduled Notification
hu: Ütemezett értesítés küldése

en: Sending Notification Failed
hu: Az értesítés küldése sikertelen

en: Sending Notification
hu: Értesítés küldése

en: Sending scheduled notifications
hu: Ütemezett értesítések küldése

en: Sending %s Failed
hu: Küldés %s sikertelen

en: The %1$s value must be an array.
hu: A %1$s értéknek tömbnek kell lennie.

en: Filter by Module
hu: Szűrő modul szerint

en: Save
hu: Mentés

en: Edit Settings
hu: Beállítások szerkesztése

en: Reset
hu: Visszaállít

en: Run
hu: Futtatás

en: Next Send
hu: Következő küldés

en: Password Requirements
hu: Jelszókövetelmények

en: Load
hu: Betöltés

en: System Info
hu: Rendszer információ

en: Requirement Settings
hu: Ajánlott beállítások

en: Confirm use of weak password
hu: Gyenge jelszó jóváhagyása

en: The provided password does not meet this site's requirements.
hu: A megadott jelszó nem felel meg az oldal követelményeinek.

en: Silent
hu: Csendes

en: Force
hu: Eröltesse

en: Last Sent
hu: Utoljára küldött

en: Notification sent.
hu: Értesítés elküldve.

en: The server could not send the requested notification.
hu: A kiszolgáló nem tudta elküldeni a kért értesítést.

en: The server did not receive a valid request. The notification id is missing.
hu: A kiszolgáló nem kapott érvényes kérést. Az értesítés azonosítója hiányzik.

en: Scan Cancelled by %s
hu: Ellenőrzést megszakította %s

en: <strong>ERROR</strong>: The password you have chosen appears to have been used before. You must choose a new password.
hu: <strong>HIBA</strong>: Úgy tűnik, hogy az Ön által választott jelszót már korábban használták. Új jelszót kell választania.

en: Fire At
hu: Tűzön át

en: Scheduler
hu: Időzítő

en: System Info Summary
hu: Rendszerinformációk összefoglalása

en: Module settings updated.
hu: A modul beállításai frissítve.

en: The server did not receive a valid request. The "data" argument for the "save_settings" method is invalid.
hu: A kiszolgáló nem kapott érvényes kérést. A "save_settings" módszer "data" argumentuma érvénytelen.

en: Event successfully run.
hu: Az esemény sikeresen lefutott.

en: The server did not receive a valid request. The "data.data" argument for the "run_event" method is an invalid string.
hu: A kiszolgáló nem kapott érvényes kérést. A "run_event" módszer "data.data" argumentuma érvénytelen karakterlánc.

en: The server did not receive a valid request. The required "data.id" argument for the "run_event" method is missing.
hu: A kiszolgáló nem kapott érvényes kérést. A "run_event" módszerhez szükséges "data.id" argumentum hiányzik.

en: Scheduler reset.
hu: Ütemező visszaállítása.

en: Event
hu: Esemény

en: Security Logs
hu: Biztonsági naplók

en: Analytics
hu: Analitika

en: Cookies
hu: Sütik

en: Contact Forms
hu: Űrlapok

en: Media
hu: Média

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Enabled Online Files Comparison in File Change Detection.
hu: Engedélyezte az online fájlok összehasonlítását a fájlváltozások észlelésében.

en: Unknown event or action
hu: Ismeretlen esemény vagy művelet

en: Logged out
hu: Kijelentkezett

en: Logged in
hu: Bejelentkezve

en: Changed content
hu: Megváltozott tartalom

en: Two-factor authentication validated successfully
hu: Kétfaktoros hitelesítés sikeresen érvényesített

en: Failed two-factor authentication validation
hu: Sikertelen kétfaktoros hitelesítés érvényesítés

en: Failed reCAPTCHA validation
hu: Sikertelen reCAPTCHA érvényesítés

en: Access while site in away mode
hu: Hozzáférés, míg a webhely távoli üzemmódban van

en: Attempted to log in as admin
hu: Adminisztrátorként próbált bejelentkezni

en: Failed check by network brute force protection
hu: Sikertelen ellenőrzés a hálózati Brute force-al történő védelemmel

en: Requested suspicious URL
hu: A kért gyanús URL

en: Failed login
hu: Sikertelen bejelentkezés

en: The security logs are retained since they may be required as part of analysis of a site compromise.
hu: A biztonsági naplókat meg kell őrizni, mivel szükség lehet rájuk a webhely kompromittálódásának elemzése során.

en: What automated decision making and/or profiling we do with user data
hu: Milyen automatizált döntéshozatalt és/vagy profilalkotást végzünk a felhasználói adatokkal

en: What third parties we receive data from
hu: Milyen harmadik felektől kapunk adatokat

en: What data breach procedures we have in place
hu: Milyen adatvédelmi incidensekre vonatkozó eljárásokkal rendelkezünk

en: How we protect your data
hu: Hogyan védjük az Ön adatait

en: Additional information
hu: További információk

en: Where we send your data
hu: Hová küldjük az Ön adatait

en: What rights you have over your data
hu: Milyen jogai vannak az adatai felett

en: How long we retain your data
hu: Mennyi ideig őrizzük meg az adatokat

en: Who we share your data with
hu: Kivel osztjuk meg az Ön adatait

en: Embedded content from other websites
hu: Beágyazott tartalom más webhelyekről

en: What personal data we collect and why we collect it
hu: Milyen személyes adatokat gyűjtünk és miért gyűjtjük azokat

en: Visiting the login page sets a temporary cookie that aids compatibility with some alternate login methods. This cookie contains no personal data and expires after 1 hour.
hu: A bejelentkezési oldal meglátogatása egy ideiglenes sütit állít be, amely segíti a kompatibilitást néhány alternatív bejelentkezési módszerrel. Ez a süti nem tartalmaz személyes adatokat, és 1 óra múlva lejár.

en: Days to Keep File Logs
hu: Napok a fájlnaplók megtartására

en: The number of days database logs should be kept.
hu: Az adatbázis-naplók megőrzendő napok száma.

note: Translators: 1: Number of days that data is retained for
en: Security logs are retained for %1$d days.
hu: A biztonsági naplók %1$d napig maradnak meg.

note: Translators: 1: Number of days that data is retained for
en: The IP address of visitors, user ID of logged in users, and username of login attempts are conditionally logged to check for malicious activity and to protect the site from specific kinds of attacks. Examples of conditions when logging occurs include login attempts, log out requests, requests for suspicious URLs, changes to site content, and password updates. This information is retained for %1$d days.
hu: A látogatók IP-címe, a bejelentkezett felhasználók felhasználói azonosítója és a bejelentkezési kísérletek felhasználóneve feltételesen naplózásra kerül a rosszindulatú tevékenységek ellenőrzése és a webhely bizonyos típusú támadásoktól való védelme érdekében. A naplózás feltételei közé tartoznak például a bejelentkezési kísérletek, a kijelentkezési kérelmek, a gyanús URL-ekre irányuló kérelmek, a webhely tartalmának módosítása és a jelszófrissítések. Ezeket az információkat %1$d napig őrzi meg a rendszer.

en: Total Memory
hu: Összes memória

en: Preparing...
hu: Felkészülés...

en: Scan could not be completed. Please contact support if this error persists.
hu: A beolvasást nem lehetett befejezni. Ha ez a hiba továbbra is fennáll, kérjük, forduljon az ügyfélszolgálathoz.

en: Wrapping up...
hu: Befejezés...

en: Checking for malware...
hu: Rosszindulatú programok keresése...

en: Verifying file changes...
hu: Fájlváltozások ellenőrzése...

en: Comparing files...
hu: Fájlok összehasonlítása...

en: Scanning files...
hu: Fájlok átvizsgálása...

en: Scanning media files...
hu: Médiafájlok átvizsgálása…

en: Scanning content files...
hu: Tartalomfájlok átvizsgálása...

en: Scanning plugin files...
hu: Plugin fájlok átvizsgálása…

en: Scanning theme files...
hu: Témafájlok átvizsgálása…

en: Scanning includes files...
hu: A szkennelés magában foglalja a fájlokat...

en: Scanning admin files...
hu: Admin fájlok átvizsgálása…

en: A File Change scan is currently in progress.
hu: Jelenleg fájlváltoztatási vizsgálat van folyamatban.

en: Rescheduling
hu: Átütemezés

en: Scan Failed
hu: Sikertelen vizsgálat

en: Recovery Scheduled
hu: Visszaállítás ütemezve

en: Recovery Failed: First Loop
hu: A helyreállítás sikertelen: Első hurok

en: Recovery Failed: Retry Limit
hu: A helyreállítás sikertelen: Újrapróbálkozási korlát

en: Recovery Failed: No Step
hu: A helyreállítás sikertelen: Nincs lépés

en: Attempting Recovery
hu: A helyreállítás megkísérlése

en: Attempting Recovery: Invalid Job
hu: Megkísérli a helyreállítást: Érvénytelen feladat

en: Skipping Recovery
hu: A helyreállítás kihagyása

en: Skipping Recovery: No Lock
hu: A helyreállítás kihagyása: Nincs zár

note: translators: 1. Theme name 2. Theme version
en: %1$s theme %2$s
hu: %1$s téma %2$s

en: WordPress Core %s
hu: WordPress %s

note: translators: 1. The name of the comparator. 2. The name of the package, for example "Solid Security Pro v4.5.0".
en: The %1$s comparator failed to load hashes for %2$s.
hu: A %1$s összehasonlító nem tudta betölteni a %2$s hash-eit.

en: Request Expired. Please refresh and try again.
hu: Kérelem lejárt. Kérjük, frissítse és próbálja újra.

en: Database backups are sent via email. Depending on who hosts your email and your site's compliance needs, you may need to note that this information is sent to that host and link to their privacy policy.
hu: Az adatbázis biztonsági mentéseket e-mailben küldjük. Attól függően, hogy ki az e-mail tárhely szolgáltatója és a webhely megfelelőségi igényei, szükség lehet arra, hogy megjegyezze, hogy ezt az információt az adott tárhely szolgáltatónak küldi, és hivatkozzon az adatvédelmi szabályzatukra.

en: Note that you may be required by some regulations to ensure that past personal data erasure requests are respected even in the event of restoring a backup of the site. You may need to set up an internal policy to ensure that previous personal data erasure requests are respected after restoring a database backup.
hu: Vegye figyelembe, hogy bizonyos előírások értelmében Ön köteles lehet biztosítani, hogy a korábbi személyes adatok törlésére vonatkozó kérelmeket még a webhely biztonsági másolatának visszaállítása esetén is tiszteletben tartsák. Előfordulhat, hogy belső szabályzatot kell létrehoznia annak biztosítására, hogy a korábbi személyes adatok törlésére vonatkozó kérelmeket az adatbázis biztonsági másolatának visszaállítása után is tiszteletben tartsák.

en: Sorry, this request has expired. Please log in again.
hu: Sajnáljuk, ez a kérelem lejárt. Kérjük, jelentkezz be újra.

en: Database backups are sent via email. You may need to note what the retention policy is of those emails.
hu: Az adatbázis biztonsági mentéseket e-mailben küldjük. Meg kell jegyeznie, hogy mi az e-mailek megőrzési szabályzata.

en: Due to current settings, backups of security log details are retained indefinitely. If this is an issue for your site's compliance, you should change the settings in the Database Backups section of Security > Settings.
hu: A jelenlegi beállítások miatt a biztonsági napló adatainak biztonsági másolatai határozatlan ideig megmaradnak. Ha ez problémát jelent webhelye megfelelősége szempontjából, akkor módosítsa a beállításokat a Biztonság > Beállítások Adatbázis biztonsági mentések szakaszban.

note: Translators: 1: Number of days that backups are retained for
en: Backups of security log details are retained for %1$d days.
hu: A biztonsági napló adatainak biztonsági másolatai %1$d napig maradnak meg.

en: Suggested text:
hu: Javasolt szöveg:

en: Please enter your new password.
hu: Kérjük, írja be új jelszavát.

en: You have logged in successfully.
hu: Ön sikeresen bejelentkezett.

en: Invalid Interstitial Action
hu: Érvénytelen közbeiktatott művelet

en: WP-CLI Command
hu: WP-CLI parancs

en: WP-Cron Scheduled Task
hu: WP-Cron ütemezett feladat

en: Module
hu: Modul

en: Type
hu: Típus

en: Errors (%s)
hu: Hibák (%s)

en: Colors
hu: Színek

en: Next page
hu: Következő oldal

en: Previous page
hu: Előző oldal

en: First page
hu: Első oldal

en: Last page
hu: Utolsó oldal

en: Process
hu: Folyamat

en: Debug
hu: Hibakeresés

en: Login Page
hu: Bejelentkezési oldal

en: File Created
hu: Fájl létrehozva

en: Removed
hu: Eltávolítva

note: translators: 1. The site URL.
en: Site: %s
hu: Honlap: %s

en: Scan
hu: Ellenőrzés

en: IP Blocked
hu: IP blokkolva

en: Network Brute Force
hu: Hálózati Brute Force

en: Changed
hu: Módosítva

en: Invalid Login
hu: Hibás bejelentkezés

en: Username Lockout
hu: Felhasználónév kizárása

en: Username Lockout: <code>%s</code>
hu: Felhasználónév kizázárás: <code>%s</code>

en: Fatal Error
hu: Végzetes hiba

en: Critical Issue
hu: Kritikus probléma

en: No approved comments
hu: Nincsenek jóváhagyott megjegyzések

en: View Details
hu: Részletek

en: Block Expiration
hu: Blokkolás lejárata

en: Changes Found
hu: Megtalált változások

en: %1$d Added, %2$d Removed, %3$d Changed
hu: %1$d Hozzáadva, %2$d Eltávolítva, %3$d Megváltozott

en: No Changes Found
hu: Nem találtak változást

en: Scan Performance
hu: Szkennelési teljesítmény

en: Login Source
hu: Bejelentkezés forrása

en: REST API Authentication
hu: REST API hitelesítés

en: XMLRPC Authentication
hu: XMLRPC hitelesítés

en: Email Send Succeeded
hu: E-mail küldése sikeres volt

en: Email Send Failed
hu: E-mail küldés sikertelen

en: File Created and Emails Sent
hu: Létrehozott fájl és elküldött e-mailek

en: File Created but Email Send Failed
hu: Fájl létrehozva, de az e-mail küldés sikertelen

en: User Lockout
hu: Felhasználói zárolás

en: User Lockout: <code>%s</code>
hu: Felhasználói zárolás <code>%s</code>

en: Unable to write to the log file. This could indicate that there is no space available, that there is a permissions issue, or that the server is not configured properly.
hu: Nem sikerült a naplófájlba írni. Ez azt jelezheti, hogy nincs szabad hely, hogy jogosultsági probléma van, vagy hogy a kiszolgáló nincs megfelelően konfigurálva.

en: Failed to insert log entry: %s
hu: Nem sikerült naplóbejegyzést beszúrni: %s

en: A query failure prevented the log data from being accessed: %s
hu: Egy lekérdezési hiba megakadályozta a naplóadatok elérését: %s

en: %s item | %s items
hu[0]: %s elem
hu[1]: %s elemek

en: No pending comments
hu: Nincs függőben lévő hozzászólás

en: No comments
hu: Nincs hozzászólás

en: %s pending comment | %s pending comments
hu[0]: %s függőben lévő megjegyzés
hu[1]: %s függőben lévő megjegyzések

en: %s approved comment | %s approved comments
hu[0]: %s jóváhagyott megjegyzés
hu[1]: %s jóváhagyott megjegyzések

en: %s comment | %s comments
hu[0]: %s megjegyzés
hu[1]: %s megjegyzések

en: All dates
hu: Összes dátum

en: Filter by date
hu: Dátum szerinti szűrés

en: Select bulk action
hu: Jelölje ki a csoportos műveletet

en: The log file can be found at: <code>%s</code>
hu: A naplófájl megtalálható a következő címen <code>%s</code>

en: Show all entries, including ones that were previously hidden.
hu: Minden bejegyzés megjelenítése, beleértve a korábban elrejtett bejegyzéseket is.

en: Show All Entries
hu: Minden bejegyzés megjelenítése

en: Hide existing entries from view without deleting them.
hu: A meglévő bejegyzések elrejtése anélkül, hogy törölné őket.

en: Hide Current Entries
hu: Jelenlegi bejegyzések elrejtése

en: Show Process entries.
hu: Folyamat bejegyzések megjelenítése.

en: Show Debug entries.
hu: Hibakeresési bejegyzések megjelenítése.

en: Advanced Entries for Support and Developers
hu: Speciális bejegyzések a támogatás és a fejlesztők számára

en: Use colors to indicate the severity of each entry.
hu: Használjon színeket az egyes bejegyzések súlyosságának jelzésére.

en: Critical Issues
hu: Kritikus probléma

en: All Events
hu: Összes esemény

en: Important Events
hu: Fontos események

en: View Mode
hu: Nézet mód

en: Number of items per page:
hu: Az elemek száma oldalanként:

en: Pagination
hu: Lapszámozás

en: Too large to display
hu: Túl nagy a megjelenítéshez

en: Raw Details
hu: Nyers részletek

en: Timestamp
hu: Időbélyeg

en: The server did not receive a valid request. The required "id" argument is missing. Please try again.
hu: A kiszolgáló nem kapott érvényes kérést. Hiányzik a szükséges "id". Kérjük, próbálja meg újra.

en: Refresh Page
hu: Oldal frissítése

en: Migration complete. Please refresh the page to see all log entries.
hu: A migráció befejeződött. Kérjük, frissítse az oldalt az összes naplóbejegyzés megtekintéséhez.

en: Log entries shown.
hu: Megjelenített naplóbejegyzések.

en: Log entries hidden.
hu: Naplóbejegyzések elrejtése.

en: Your screen options saved successfully.
hu: A képernyőbeállítások sikeresen mentésre kerültek.

en: The log entry migration failed. Reload the page to try again.
hu: A naplóbejegyzés áttelepítése sikertelen. Töltse újra az oldalt az újbóli próbálkozáshoz.

note: translators: 1: loading gif image
en: %1$s Migrating log entries from an older format. This message will update when the migration is complete.
hu: %1$s Naplóbejegyzések migrálása egy régebbi formátumból. Ez az üzenet frissül, amikor a migráció befejeződik.

en: Loading...
hu: Betöltés…

en: Hide Raw Details
hu: Nyers részletek elrejtése

en: Show Raw Details
hu: Nyers részletek megjelenítése

en: No events.
hu: Nincsenek események.

en: Process (%s)
hu: Folyamat (%s)

en: Debug (%s)
hu: Hibakeresés (%s)

en: Notices (%s)
hu: Közlemények (%s)

en: Actions (%s)
hu: Műveletek (%s)

en: Warnings (%s)
hu: Figyelmeztetések (%s)

en: Fatal Errors (%s)
hu: Végzetes hibák (%s)

en: Critical Issues (%s)
hu: Kritikus kérdések (%s)

en: All Events (%s)
hu: Minden esemény (%s)

en: Important Events (%s)
hu: Fontos események (%s)

en: Show only entries for this %s
hu: Csak az ehhez a %s

en: Show only entries for this day
hu: Csak az adott napra vonatkozó bejegyzések megjelenítése

note: translators: 1: date and time, 2: time difference
en: %1$s - %2$s ago
hu: %1$s - %2$s ezelőtt

en: Show more details
hu: További részletek

en: Usernames
hu: Felhasználónevek

en: Four Times per Day
hu: Naponta négyszer

en: Monthly
hu: Havonta

en: Weekly
hu: Hetente

en: New Login URL
hu: Új bejelentkezés URL

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Login Now
hu: Bejelentkezés most

en: Cannot get lock.
hu: Nem lehet lezárni.

en: Notification Center
hu: Értesítési központ

en: Your Security Digest for %s
hu: Biztonsági összefoglaló %s

en: Your Monthly Security Digest for %s
hu: A havi biztonsági összefoglaló %s

en: Monthly Security Digest
hu: Havi biztonsági összefoglaló

en: Your Weekly Security Digest for %s
hu: Heti biztonsági összefoglaló %s

en: Weekly Security Digest
hu: Heti biztonsági összefoglaló

en: Security Digest
hu: Biztonsági összegzés

en: The Security Digest reduces the number of emails sent so you can receive a summary of lockouts and file change detection scans.
hu: A biztonsági összegzés csökkenti a küldött e-mailek számát, így összefoglalót kaphat a zárolásokról, a fájlváltozások észlelését célzó vizsgálatokról és a jogosultságok kiterjesztéséről.

en: The Security Digest reduces the number of emails sent so you can receive a summary of lockouts, file change detection scans, and privilege escalations.
hu: A biztonsági összegzés csökkenti a küldött e-mailek számát, így összefoglalót kaphat a zárolásokról, a fájlváltozások észlelését célzó vizsgálatokról és a jogosultságok kiterjesztéséről.

note: translators: %1$s notification label, %2$l list of unknown tags.
en: Unknown tags for %1$s, %2$l.
hu: Ismeretlen címkék a %1$s, %2$l számára.

en: Unknown schedule for %1$s, %2$s.
hu: Ismeretlen ütemezés a %1$s, %2$s esetében.

en: The %1$s email list must be a string with each entry separated by a new line.
hu: Az %1$s e-mail listának egy karakterláncnak kell lennie, minden egyes bejegyzést új sorral elválasztva.

en: Unknown contacts for %1$s, %2$l.
hu: Ismeretlen kapcsolatok a %1$s, %2$l számára.

en: Schedule
hu: Időzítés

en: For more details, %1$svisit your security logs%2$s
hu: További részletekért látogasson el a %1$sbiztonsági naplókhoz%2$s

en: New notifications available in the %1$sNotification Center%2$s.
hu: Új értesítések érhetőek el az %1$sElérhetőségi központban%2$s.

[ctx: Files modified]
en: Modified
hu: Módosítva

[ctx: Files removed]
en: Removed
hu: Eltávolítva

[ctx: Files added]
en: Added
hu: Hozzáadva

en: Site Lockouts
hu: Weboldal kizárások

en: To unsubscribe from these notifications, please %1$scontact the site administrator%2$s.
hu: Ha le szeretnél iratkozni ezekről az értesítésekről, kérjük, %1$s fordulj a webhely adminisztrátorához %2$s.

en: The URL to your website.
hu: A webhely URL-je.

en: The new login link.
hu: Az új bejelentkezési link.

en: The login address for {{ $site_title }} has changed. The new login address is {{ $login_url }}. You will be unable to use the old login address.
hu: A(z) {{ $site_title }} bejelentkezési címe megváltozott. Az új bejelentkezési cím: {{ $login_url }}. A régi bejelentkezési címet nem fogja tudni használni.

en: %1$sHide Backend%2$s will notify the chosen recipients whenever the login URL is changed.
hu: A %1$sHide Backend%2$s értesíti a kiválasztott címzetteket, ha a bejelentkezési URL megváltozik.

en: Hide Backend – New Login URL
hu: Adminisztrációs felület elrejtése – Új bejelentkezési URL

en: Changed Files
hu: Módosított fájlok

en: Removed Files
hu: Eltávolított fájlok

en: Added Files
hu: Hozzáadott fájlok

en: Scan Summary
hu: Ellenőrzés összegzése

en: The WordPress Site Title. Can be changed under Settings → General → Site Title
hu: A WordPress webhely címe. Megváltoztatható a Beállítások → Általános → Oldalcím alatt

en: File Scan Report for %s
hu: Fájlvizsgálati jelentés %s

en: File Change Warning
hu: Fájlváltoztatási figyelmeztetés

en: The %1$sFile Change Detection%2$s module will email a file scan report after changes have been detected.
hu: A %1$sFájlváltozások észlelése%2$s modul a változások észlelése után e-mailben küld egy fájlellenőrzési jelentést.

en: File Change
hu: Fájl változás

en: The %1$sDatabase Backup%2$s module will send a copy of any backups to the email addresses listed below.
hu: A %1$sAdatbázis biztonsági mentés%2$s modul elküldi a biztonsági mentések másolatát az alább felsorolt e-mail címekre.

en: Site Database Backup for %s
hu: Oldaladatbázis biztonsági mentés %s

en: Error.
hu: Hiba.

en: Email Address Only
hu: Csak e-mail cím

en: Username Only
hu: Csak felhasználónév

en: Login with Email Address or Username
hu: Bejelentkezés E-mail címmel vagy Felhasználónévvel

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
hu: <strong>HIBA</strong>: Érvénytelen felhasználónév vagy helytelen jelszó.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid email address or incorrect password.
hu: <strong>HIBA</strong>: Érvénytelen e-mail cím vagy helytelen jelszó.

en: Magic Links
hu: Varázs link

en: By default, WordPress allows users to log in using either an email address or username. This setting allows you to restrict logins to only accept email addresses or usernames.
hu: Alapértelmezés szerint a WordPress lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy e-mail címmel vagy felhasználónévvel jelentkezzenek be. Ez a beállítás lehetővé teszi, hogy a bejelentkezéseket úgy korlátozza, hogy csak e-mail címeket vagy felhasználóneveket fogadjon el.

en: Require SSL
hu: SSL szükséges

en: Redirect All HTTP Page Requests to HTTPS
hu: Az összes HTTP-oldalkérés átirányítása HTTPS-re

en: Disabled
hu: Letiltva

en: Site Scanning is temporarily unavailable, please try again later.
hu: A Webhely-ellenőrzés átmenetileg nem érhető el, kérjük, próbáld újra később.

en: https://wordpress.org/
hu: https://hu.wordpress.org/

en: Invalid User
hu: Érvénytelen felhasználó

en: A password change is required for your account.
hu: Jelszó módosítása szükséges a fiókjához.

en: &larr; Back to %s
hu: &larr; Vissza %s

en: Update Password
hu: Jelszó módosítása

en: Confirm new password
hu: Új jelszó megerősítése

en: Strength indicator
hu: Jelszóerősség mérő

en: New Password
hu: Új jelszó

en: The password has not been updated.
hu: Jelszava sikeresen frissítve.

en: Are you lost?
hu: Eltévedtél?

en: Your profile has not been updated.
hu: Az Ön profilja nem lett frissítve.

en: The user changes have not been saved.
hu: A felhasználói módosítások nem kerültek mentésre.

en: The user has not been created.
hu: A felhasználó nem lett létrehozva.

en: Due to site rules, a strong password is required. Please choose a new password that rates as Strong on the meter.
hu: A webhely szabályai miatt erős jelszóra van szükség. Kérjük, válasszon egy új jelszót, amely a mérőórán erősnek minősül.

en: The updates_optin value is missing.
hu: Az updates_optin érték hiányzik.

en: The email value is missing.
hu: Az e-mail érték hiányzik.

en: Added by W3 Total Cache
hu: Hozzáadta a W3 Total Cache

en: Enabled the Vulnerable Site Protection setting in Two-Factor Authentication.
hu: A Kétfaktoros hitelesítésben engedélyezte a sebezhető helyek védelme beállítást.

en: Enabled the Vulnerable User Protection setting in Two-Factor Authentication.
hu: Aktiválta a sebezhető felhasználók védelme beállítást a kétfaktoros hitelesítésben.

en: Changed the Authentication Methods Available to Users setting in Two-Factor Authentication to "All Methods".
hu: A Kétfaktoros hitelesítésben a felhasználók számára elérhető hitelesítési módszerek beállítása "Minden módszer" értékre változott.

en: Unable to write the backup file. This may be due to a permissions or disk space issue.
hu: A biztonsági mentési fájl írása nem lehetséges. Ennek oka jogosultsági vagy lemezterület-probléma lehet.

en: Unable to create the backup directory due to an unknown error.
hu: Ismeretlen hiba miatt nem sikerült létrehozni a biztonsági mentés könyvtárát.

en: Access to REST API data is left as default. Information including published posts, user details, and media library entries is available for public access.
hu: A REST API-adatokhoz való hozzáférés alapértelmezett marad. A közzétett bejegyzéseket, felhasználói adatokat és médiatár-bejegyzéseket tartalmazó információk nyilvánosak.

en: Restrict access to most REST API data. This means that most requests will require a logged in user or a user with specific privileges, blocking public requests for potentially-private data. We recommend selecting this option.
hu: A legtöbb REST API-adathoz való hozzáférés korlátozása. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb kéréshez bejelentkezett felhasználóra vagy meghatározott jogosultságokkal rendelkező felhasználóra van szükség, ami megakadályozza a potenciálisan bizalmas adatok nyilvános kéréseit. Javasoljuk, hogy válassza ezt a beállítást.

en: Default Access
hu: Alapértelmezett hozzáférés

en: Changed the REST API setting in WordPress Tweaks to "Restricted Access".
hu: A REST API beállítását a WordPress Tweaksben "Korlátozott hozzáférés" beállításra változtattuk.

en: Reason
hu: Ok

note: translators: 1: Username
en: <b>User:</b> %1$s
hu: <b>Felhasználó:</b> %1$s

en: Changes were detected. Please check the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">logs</a> for details.
hu: Változásokat észleltek. Kérjük, ellenőrizze a <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">naplókat</a> a részletekért.

en: As a getting-started point you can include the HackRepair.com ban list developed by Jim Walker.
hu: Kezdőpontként a Jim Walker által kidolgozott HackRepair.com tiltólistát is be lehet vonni.

en: Database Backup
hu: Adatbázis biztonsági mentés

en: Website
hu: Weboldal

en: Attached is the database backup file for your site.
hu: Csatoltuk az oldalad adatbázisának biztonsági másolatát.

en: Disable PHP in Plugins
hu: PHP feltöltés tiltása a bővítményekben

en: Disable PHP in Themes
hu: PHP feltöltés tiltása a sablonokban

en: Users
hu: Felhasználók

en: Hosts
hu: Hosztok

en: Tutorials
hu: Oktatóanyagok

en: Help & Support
hu: Segítség és támogatás

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Want two-factor authentication, scheduled site scanning, ticketed support and more?
hu: Szeretne kétfaktoros hitelesítést, ütemezett oldalellenőrzést, jegyzett támogatást és még sok mást?

en: Debug info (source page): %s
hu: Hibakeresési információ (forrásoldal): %s

en: File changes detected on the site.
hu: A webhelyen észlelt fájlváltozások.

en: File Changes
hu: Fájlváltozások

en: No lockouts since the last email check.
hu: A legutóbbi e-mail ellenőrzés óta nem történt kizárás.

en: The following is a summary of security related activity on your site: %s
hu: Az alábbiakban összefoglaljuk az Ön webhelyén végzett, biztonsággal kapcsolatos tevékenységeket: %s

en: Your Daily Security Digest for %s
hu: A napi biztonsági összefoglaló %s

en: Email Address: %1$s
hu: E-mail cím: %1$s

en: Your site is now using Network Brute Force Protection.
hu: Az Ön webhelye mostantól a Hálózati Brute Force védelmet használja.

note: Translators: 1: feature name
en: Enabled %1$s.
hu: Engedélyezve %1$s.

note: Translators: 1: feature name
en: %1$s is enabled as recommended.
hu: %1$s az ajánlott módon engedélyezve van.

en: Activate Network Brute Force Protection
hu: Hálózati brutal force elleni védelem aktiválása

en: Activating Network Brute Force Protection...
hu: A hálózati brute Force védelem aktiválása...

en: Enabled the Write to Files setting in Global Settings.
hu: A Globális beállítások között engedélyezte a Fájlokba írást.

en: Disabled the File Editor in WordPress Tweaks.
hu: Letiltotta a fájlszerkesztőt a WordPress Tweaks-ben.

en: Enabled the Enable Ban Lists setting in Banned Users.
hu: Engedélyezte a tiltólisták engedélyezése beállítást a Letiltott felhasználók között.

en: File Permissions
hu: Fájl jogosultságok

en: Lists file and directory permissions of key areas of the site.
hu: A webhely kulcsfontosságú területeinek fájl- és könyvtárengedélyeinek listája.

en: Strong Password Enforcement
hu: Erős jelszó érvényesítés

en: Two-Factor Authentication
hu: Két faktoros hitelesítés

en: User Logging
hu: Felhasználói naplózás

en: The WordPress salts were successfully regenerated.
hu: A WordPress sók sikeresen regenerálódtak.

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the salts. You will need to manually update the file. Error details as follows: %1$s (%2$s)
hu: Nem sikerült frissíteni a <code>wp-config.php</code> fájlt a sók frissítéséhez. Manuálisan kell frissítenie a fájlt. A hiba részletei a következők: %1$s (%2$s)

en: Unable to read the <code>wp-config.php</code> file in order to update the salts. You will need to manually update the file. Error details as follows: %1$s (%2$s)
hu: A <code>wp-config.php</code> fájl olvasása nem lehetséges a sók frissítéséhez. Manuálisan kell frissítenie a fájlt. A hiba részletei a következők: %1$s (%2$s)

en: Protect your site with automated site scans. When this feature is enabled, the site will be automatically scanned twice a day. If a problem is found, an email is sent to select users.
hu: Védje webhelyét automatikus webhely ellenőrzésekkel. Ha ez a funkció engedélyezve van, a webhelyet naponta kétszer automatikusan átvizsgálja a rendszer. Ha problémát talál, a rendszer e-mailt küld a kiválasztott felhasználóknak.

en: An unknown error prevented the API key secrete request from succeeding. The request for an API key secret returned an empty key secret. Please wait a few minutes and try again.
hu: Ismeretlen hiba miatt az API-kulcs titkosítása iránti kérelem nem volt sikeres. Az API-kulcs titkos kulcsának lekérdezése üres kulcstitkot adott vissza. Kérjük, várjon néhány percet, és próbálja meg újra.

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. The request for an API key secret returned an unrecognized response. Please wait a few minutes and try again.
hu: Ismeretlen hiba miatt nem sikerült az API-kulcs titkos kérése. Az API-kulcs titkának lekérdezése ismeretlen választ adott vissza. Kérjük, várjon néhány percet, és próbálja meg újra.

en: There was an error returned from the Network Brute Force Protection API: %1$s
hu: Hiba érkezett vissza a Hálózati Brute Force Protection API-tól: %1$s

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. This problem could be due to a server configuration or plugin compatibility issue. Please wait a few minutes and try again.
hu: Ismeretlen hiba miatt nem sikerült az API-kulcs titkos kérése. Ez a probléma szerverkonfigurációs vagy bővítmény-kompatibilitási problémából adódhat. Kérjük, várjon néhány percet, és próbálja meg újra.

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. The request for an API key submitted an empty key. Please wait a few minutes and try again.
hu: Ismeretlen hiba miatt nem sikerült az API-kulcs titkos kérése. Az API-kulcs iránti kérelem üres kulcsot küldött. Kérjük, várjon néhány percet, és próbálja meg újra.

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. The request for an API key returned an empty key. Please wait a few minutes and try again.
hu: Ismeretlen hiba miatt az API-kulcs lekérdezése nem sikerült. Az API-kulcs iránti kérelem üres kulcsot adott vissza. Kérjük, várjon néhány percet, és próbálja meg újra.

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. The request for an API key returned an unrecognized response. Please wait a few minutes and try again.
hu: Ismeretlen hiba miatt az API-kulcs lekérdezése nem sikerült. Az API-kulcsra vonatkozó kérés ismeretlen választ adott vissza. Kérjük, várjon néhány percet, és próbálja meg újra.

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. This problem could be due to a server configuration or plugin compatibility issue. Please wait a few minutes and try again.
hu: Ismeretlen hiba miatt az API-kulcs lekérdezése nem sikerült. Ez a probléma szerverkonfigurációs vagy bővítmény-kompatibilitási problémából adódhat. Kérjük, várjon néhány percet, és próbálja meg újra.

en: API Key
hu: API kulcs

en: Network Brute Force Protection
hu: Hálózati Brute Force védelem

en: Ban Reported IPs
hu: A bejelentett IP-k kitiltása

en: Receive Email Updates
hu: E-mailes frissítések fogadása

en: The supplied email address (%s) is invalid. A valid email address is required in order to sign up for the Network Bruteforce Protection by iThemes.
hu: A megadott e-mail cím (%s) érvénytelen. A Network Bruteforce Protection by iThemes szolgáltatásra való feliratkozáshoz érvényes e-mail cím szükséges.

en: Automatically ban IPs reported as a problem by the network.
hu: Automatikusan letiltja a hálózat által problémaként jelentett IP-ket.

en: Join a network of sites that reports and protects against bad actors on the internet.
hu: Csatlakozzon egy olyan webhelyekből álló hálózathoz, amely jelenti a rossz szereplőket az interneten, és védelmet nyújt velük szemben.

en: Show Error Codes
hu: Hibakódok megjelenítése

en: Server Config Rules
hu: Szerver konfigurációs szabályok

en: See What’s New
hu: Lássuk az újdonságokat

en: A scan is already in progress. Please check the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">logs page</a> at a later time for the results of the scan.
hu: A vizsgálat már folyamatban van. Kérjük, később ellenőrizze a <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">naplók oldalát</a> a vizsgálat eredményeiért.

en: Monitor the site for unexpected file changes.
hu: Figyelje a webhelyet a váratlan fájlváltozásokra.

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
hu: Nem sikerült átnevezni a %1$s táblát. Lehet, hogy manuálisan kell átneveznie a táblát.

en: By default, WordPress assigns the prefix wp_ to all tables in the database where your content, users, and objects exist. For potential attackers, this means it is easier to write scripts that can target WordPress databases as all the important table names for 95% of sites are already known. Changing the wp_ prefix makes it more difficult for tools that are trying to take advantage of vulnerabilities in other places to affect the database of your site. Before using this tool, we strongly recommend creating a backup of your database.
hu: Alapértelmezés szerint a WordPress a wp_ előtagot rendeli hozzá az adatbázis minden olyan táblájához, ahol a tartalom, a felhasználók és az objektumok léteznek. A potenciális támadók számára ez azt jelenti, hogy könnyebb olyan szkripteket írni, amelyek a WordPress adatbázisokat célozhatják meg, mivel 95% of oldal esetében az összes fontos tábla neve már ismert. A wp_ előtag megváltoztatása megnehezíti, hogy a más helyeken lévő sebezhetőségeket kihasználni próbáló eszközök nehezebben érintsék az oldalad adatbázisát. Az eszköz használata előtt erősen javasoljuk, hogy készítsen biztonsági mentést az adatbázisáról.

en: Changes the database table prefix that WordPress uses.
hu: Megváltoztatja a WordPress által használt adatbázis-tábla előtagot.

en: Change Database Table Prefix
hu: Adatbázis Előtag Módosítása

note: translators: 1: Specific error details
en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file. No directory or config file changes have been made. The error that prevented the file from updating is as follows: %1$s
hu: Nem sikerült frissíteni a <code>wp-config.php</code> fájlt. Nem történt könyvtár vagy konfigurációs fájl módosítás. A hiba, amely megakadályozta a fájl frissítését, a következő %1$s

en: The new directory name cannot be the same as the current directory name. Please supply a new directory name.
hu: Az új könyvtár neve nem lehet azonos az aktuális könyvtár nevével. Kérjük, adjon meg egy új könyvtárnevet.

en: The content directory cannot be changed to a blank directory name.
hu: A tartalomkönyvtár nem változtatható üres könyvtárnévre.

en: The "Write to Files" setting is disabled in Global Settings. In order to use this feature, you must enable the "Write to Files" setting.
hu: A "Fájlokba írás" beállítás a Globális beállítások között le van tiltva. A funkció használatához engedélyeznie kell a "Fájlokba írás" beállítást.

en: Advanced feature to rename the wp-content directory to a different name.
hu: Speciális funkció a wp-content könyvtár átnevezéséhez.

en: Enable Ban Lists
hu: Tiltási listák engedélyezése

en: Last Run
hu: Utolsó futás

en: Protect your site against attackers that try to randomly guess login details to your site.
hu: Védje webhelyét a támadókkal szemben, akik véletlenszerűen próbálják kitalálni a bejelentkezési adatokat webhelyére.

en: Block specific IP addresses and user agents from accessing the site.
hu: Bizonyos IP-címek és felhasználói programok blokkolása a webhely eléréséhez.

en: Unable to create a backup at this time since a backup is currently being created. If you wish to create an additional backup, please wait a few minutes before trying again.
hu: Jelenleg nem lehet biztonsági másolatot készíteni, mivel jelenleg biztonsági másolat készül. Ha további biztonsági másolatot szeretne létrehozni, kérjük, várjon néhány percet, mielőtt újra megpróbálná.

en: Backup complete. The backup was saved locally.
hu: Biztonsági mentés befejezve. A biztonsági mentés helyileg mentésre került.

en: Backup complete. The backup was sent to the selected email recipients.
hu: Biztonsági mentés befejezve. A biztonsági mentés elküldésre került a kiválasztott e-mail címzetteknek.

en: Backup complete. The backup was sent to the selected email recipients and was saved locally.
hu: Biztonsági mentés befejezve. A biztonsági másolat elküldésre került a kiválasztott e-mail címzetteknek, és helyileg elmentésre került.

note: translators: 1: sanitize type, 2: input name
en: An invalid sanitize type of "%1$s" was received for the %2$s input.
hu: A %2$s bemenethez "%1$s" típusú érvénytelen szanitizáló típus érkezett.

en: The following extension in %1$s is invalid: %2$l | The following extensions in %1$s are invalid: %2$l
hu[0]: A következő kiterjesztés a %1$s-ben érvénytelen: %2$l
hu[1]: A következő kiterjesztések a %1$s-ben érvénytelenek: %2$l

en: The following IP in %1$s is invalid: %2$l | The following IPs in %1$s are invalid: %2$l
hu[0]: A következő IP cím %1$s-ben érvénytelen: %2$l
hu[1]: A következő IP címek %1$s-ben érvénytelenek: %2$l

en: The following email in %1$s is invalid: %2$l | The following emails in %1$s are invalid: %2$l
hu[0]: A következő email a %1$s-ben érvénytelen: %2$l
hu[1]: A következő e-mailekben a %1$s-ben érvénytelenek: %2$l

en: The valid value for %1$s is: %2$l. | The valid values for %1$s are: %2$l.
hu[0]: A %1$s érvényes értéke: %2$l.
hu[1]: A %1$s érvényes értékei: %2$l.

en: The following entry in %1$s is invalid: %2$l | The following entries in %1$s are invalid: %2$l
hu[0]: A következő bejegyzés a %1$s-ben érvénytelen: %2$l
hu[1]: A következő bejegyzések a %1$s-ben érvénytelen: %2$l

en: The %1$s value must be a string with each entry separated by a new line.
hu: A %1$s értéknek egy karakterláncnak kell lennie, minden egyes bejegyzést új sorral elválasztva.

en: The file path supplied in %1$s is not writable. Please supply a file path that can be written to.
hu: A %1$s-ben megadott fájl elérési útja nem írható. Kérjük, adjon meg egy írható fájl elérési útvonalát.

en: The file path supplied in %1$s was successfully created, but it cannot be updated. Please supply a file path that can be written to.
hu: A %1$s-ben megadott fájl elérési útvonalát sikeresen létrehoztuk, de nem lehet frissíteni. Kérjük, adjon meg egy olyan fájl elérési útvonalát, amelyre írni lehet.

en: The file path supplied in %1$s could not be created. Please supply a file path that can be written to.
hu: A %1$s-ben megadott fájl elérési útvonalát nem sikerült létrehozni. Kérjük, adjon meg egy olyan fájl elérési útvonalát, amelyre írni lehet.

[ctx: %1$s is the input name. %2$s is the error message.]
en: The file path supplied in %1$s cannot be used as the parent directory cannot be created. %2$s
hu: A %1$s-ben megadott fájl elérési útja nem használható, mivel a szülő könyvtár nem hozható létre. %2$s

en: The file path supplied in %1$s cannot be used as it already exists but is not a file. Please supply a valid file path.
hu: A %1$s-ben megadott fájl elérési útja nem használható, mivel már létezik, de nem fájl. Kérjük, adjon meg egy érvényes fájl elérési útvonalát.

en: The directory supplied in %1$s is not writable. Please select a directory that can be written to.
hu: A %1$s-ben megadott könyvtár nem írható. Kérjük, válasszon egy olyan könyvtárat, amelybe írni lehet.

[ctx: %1$s is the input name. %2$s is the error message.]
en: The directory supplied in %1$s cannot be used as a valid directory. %2$s
hu: A %1$s-ben megadott könyvtár nem használható érvényes könyvtárként. %2$s

en: The %1$s value must be a string.
hu: A %1$s értéknek egy karakterláncnak kell lennie.

en: The %1$s value must be a valid date in the format of YYYY-MM-DD.
hu: A %1$s értéknek érvényes dátumnak kell lennie az ÉÉÉÉÉ-HH-NN formátumban.

en: The %1$s value must be a valid date.
hu: A %1$s értéknek érvényes dátumnak kell lennie.

en: The %1$s value is not a valid username.
hu: A %1$s érték nem érvényes felhasználónév.

en: The %1$s value must be a valid email address.
hu: A %1$s értéknek érvényes e-mail címnek kell lennie.

en: The %1$s value must be a positive integer.
hu: A %1$s értéknek pozitív egész számnak kell lennie.

en: The %1$s value must be an integer.
hu: A %1$s értéknek egész számnak kell lennie.

en: The %1$s value cannot be empty.
hu: A %1$s érték nem lehet üres.

en: A validation function for %1$s received data that does not match the expected data type for the %2$s entry. A data type of %3$s was expected, but a data type of %4$s was received.
hu: Érvényesítési funkció a %1$s beérkezett adatokhoz, amelyek nem felelnek meg az %2$s bejegyzés elvárt adattípusának. A %3$s adattípust várták, de %4$s adattípust kaptak.

en: A validation function for %1$s received data that has an entry for %2$s when no such entry exists.
hu: Egy érvényesítési függvény a %1$s kapott adatokhoz, amely %2$s bejegyzéssel rendelkezik, ha ilyen bejegyzés nem létezik.

en: A validation function for %1$s received data that did not have the required entry for %2$s.
hu: A %1$s érvényesítési funkció olyan adatokat kapott, amelyek nem tartalmazták a %2$s szükséges bejegyzést.

en: The directory %s could not be protected from file listing as the directory does not exist.
hu: A %s könyvtárat nem lehetett védeni a fájllistázástól, mivel a könyvtár nem létezik.

en: The "Write to Files" setting is disabled. Manual configuration for the <code>%s</code> file can be found on the Security > Settings page in the Advanced section.
hu: A "Fájlokba írás" beállítás le van tiltva. Kézi konfiguráció a <code>%s</code> a Biztonság &gt; Beállítások oldalon a Speciális szakaszban található.

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Unknown error type received: %1$s.
hu: Ismeretlen típusú hiba érkezett: %1$s.

en: The %s module is a Core module and cannot be activated or deactivated.
hu: A %s modul egy Core modul, és nem aktiválható vagy deaktiválható.

en: Unable to find a valid settings object for %s. Setting was unable to be saved.
hu: Nem sikerült érvényes beállítás objektumot találni a %s számára. A beállítást nem sikerült elmenteni.

en: Unable to find a valid settings object for %s. Settings were unable to be saved.
hu: Nem sikerült érvényes beállítás objektumot találni a %s számára. A beállításokat nem sikerült elmenteni.

en: The direction argument must be either "add", "clear", or "remove".
hu: Az irány "add", "clear" vagy "remove" kell lennie.

en: An empty ip argument was submitted.
hu: Üres ip argumentumot küldtek be.

en: The ip argument is missing.
hu: Az ip argumentum hiányzik.

en: The server did not receive a valid request. An unknown "method" argument was supplied. Please try again.
hu: A kiszolgáló nem kapott érvényes kérést. Ismeretlen "method" argumentumot adtak meg. Kérjük, próbálja meg újra.

en: The server did not receive a valid request. The required "data" argument for the module is missing. Please try again.
hu: A kiszolgáló nem kapott érvényes kérést. A modulhoz szükséges "data" argumentum hiányzik. Kérjük, próbálja meg újra.

en: The server did not receive a valid request. The required "module" argument is missing. Please try again.
hu: A kiszolgáló nem kapott érvényes kérést. A szükséges "module" argumentum hiányzik. Kérjük, próbálja meg újra.

en: The server did not receive a valid request. The required "method" argument is missing. Please try again.
hu: A kiszolgáló nem kapott érvényes kérést. A szükséges "method" argumentum hiányzik. Kérjük, próbálja meg újra.

en: A permissions security check failed, preventing the request from completing as expected. The currently logged in user does not have sufficient permissions to make this request. Please try reloading the page and trying again.
hu: A jogosultságok biztonsági ellenőrzése sikertelen volt, ami megakadályozta a kérelem elvárt módon történő befejezését. Az aktuálisan bejelentkezett felhasználó nem rendelkezik elegendő jogosultsággal a kérés végrehajtásához. Kérjük, próbálja meg újratölteni az oldalt, és próbálkozzon újra.

en: Disable
hu: Letiltás

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Learn More
hu: Tudjon meg többet

en: Manage Settings
hu: Beállítások kezelése

en: Support
hu: Támogatás

en: The settings saved successfully.
hu: Beállítások mentése sikeres.

en: The settings could not be saved. Due to an unknown error. Please try refreshing the page and trying again.
hu: A beállításokat nem sikerült elmenteni. Ismeretlen hiba miatt. Kérjük, próbálja meg frissíteni az oldalt, és próbálkozzon újra.

en: The settings could not be saved. Please correct the error above and try again. | The settings could not be saved. Please correct the errors above and try again.
hu[0]: A beállításokat nem sikerült elmenteni. Kérjük, javítsa ki a fenti hibát, és próbálja meg újra.
hu[1]: A beállításokat nem sikerült elmenteni. Kérjük, javítsa ki a fenti hibákat, és próbálja meg újra.

en: A parser error prevented the request from completing as expected. The site sent a response that jQuery could not process. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
hu: Egy elemző hiba miatt a kérés nem tudott a várt módon befejeződni. A webhely olyan választ küldött, amelyet a jQuery nem tudott feldolgozni. Ennek oka lehet egy plugin/téma konfliktus vagy egy szerverkonfigurációs probléma.

en: A timeout error prevented the request from completing as expected. The site took too long to respond. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
hu: A kérés befejezését egy időkorlátozási hiba akadályozta meg. A webhelynek túl sokáig tartott a válaszadás. Ennek oka lehet egy plugin/téma konfliktus vagy egy szerverkonfigurációs probléma.

en: An unknown error prevented the request from completing as expected. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
hu: Egy ismeretlen hiba megakadályozta, hogy a kérés a várt módon befejeződjön. Ennek oka lehet egy plugin/téma konfliktus vagy egy szerverkonfigurációs probléma.

en: A "internal server" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 500 status code, indicating that the server was unable to complete the request due to a fatal PHP error or a server problem. This could be due to a plugin/theme conflict, a server configuration issue, a temporary hosting issue, or invalid custom PHP modifications. Please check your server's error logs for details about the source of the error and contact your hosting company for assistance if required.
hu: Egy "belső szerver" hiba miatt a kérés nem tudott a várakozásoknak megfelelően befejeződni. A kiszolgáló 500-as státuszkódot küldött vissza, ami azt jelzi, hogy a kiszolgáló nem tudta befejezni a kérést egy végzetes PHP-hiba vagy egy kiszolgálói probléma miatt. Ennek oka lehet egy plugin/téma konfliktus, egy szerverkonfigurációs probléma, egy ideiglenes tárhely probléma vagy érvénytelen egyéni PHP-módosítások. Kérjük, ellenőrizze a szerver hibanaplóját a hiba forrásának részleteiért, és szükség esetén forduljon a tárhely szolgáltatójához segítségért.

en: A "not found" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 404 status code, indicating that the server was unable to find the requested admin-ajax.php file. This could be due to a plugin/theme conflict, a server configuration issue, or an incomplete WordPress installation. Please try refreshing the page and trying again. If the request continues to fail, you may have to alter plugin settings, alter server configurations, or reinstall WordPress.
hu: Egy "nem található" hiba megakadályozta, hogy a kérés a várt módon befejeződjön. A szerver 404-es státuszkódot küldött vissza, ami azt jelzi, hogy a szerver nem találta a kért admin-ajax.php fájlt. Ennek oka lehet egy plugin/téma konfliktus, egy szerverkonfigurációs probléma vagy egy hiányos WordPress telepítés. Kérjük, próbálja meg frissíteni az oldalt, és próbálkozzon újra. Ha a kérés továbbra is sikertelen, akkor lehet, hogy módosítania kell a plugin beállításokat, a szerver konfigurációit, vagy újra kell telepítenie a WordPress-t.

en: A "request forbidden" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 403 status code, indicating that the server configuration is prohibiting this request. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue. Please try refreshing the page and trying again. If the request continues to fail, you may have to alter plugin settings or server configuration that could account for this AJAX request being blocked.
hu: Egy "tiltott kérés" hiba miatt a kérés nem tudott a várakozásoknak megfelelően befejeződni. A kiszolgáló egy 403-as státuszkódot küldött vissza, ami azt jelzi, hogy a kiszolgáló konfigurációja tiltja ezt a kérést. Ennek oka lehet egy plugin/téma konfliktus vagy egy szerverkonfigurációs probléma. Kérjük, próbálja meg frissíteni az oldalt, és próbálja meg újra. Ha a kérés továbbra is sikertelen, lehet, hogy módosítania kell a plugin beállításait vagy a szerver konfigurációját, ami miatt ez az AJAX-kérés blokkolva van.

en: An "invalid format" error prevented the request from completing as expected. The format of data returned could not be recognized. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
hu: Egy "érvénytelen formátum" hiba miatt a kérés nem tudott a várt módon befejeződni. A visszaküldött adatok formátumát nem lehetett felismerni. Ennek oka lehet egy plugin/téma konfliktus vagy egy szerverkonfigurációs probléma.

en: Enable Redirection
hu: Átirányítás engedélyezése

en: This has been disabled.
hu: Ez letiltva.

en: Redirection Slug
hu: Átirányítás url

en: Redirect users to a custom location on your site, instead of throwing a 403 (forbidden) error.
hu: Átirányíthatja a felhasználókat egy egyéni helyre a webhelyen, ahelyett, hogy 403 (tiltott) hibát dobna.

en: The slug to redirect users to when they attempt to access wp-admin while not logged in.
hu: Az url, ahová a felhasználókat átirányítja, amikor megpróbálnak belépni a wp-admin oldalra, miközben nincsenek bejelentkezve.

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: If you contact support about this error, please provide the following debug details:
hu: Ha kapcsolatba lép az ügyfélszolgálattal ezzel a hibával kapcsolatban, kérjük, adja meg a következő hibakeresési adatokat:

en: XML-RPC services are disabled on this site.
hu: Az XML-RPC szolgáltatás letiltva ezen az oldalon.

en: Allow Multiple Authentication Attempts per XML-RPC Request
hu: Több hitelesítési kísérlet engedélyezése XML-RPC kérésenként

en: Disable Pingbacks
hu: Visszakövetés kikapcsolása

en: XML-RPC is disabled on the site. This setting is highly recommended if Jetpack, the WordPress mobile app, pingbacks, and other services that use XML-RPC are not used.
hu: Az XML-RPC le van tiltva a webhelyen. Ez a beállítás erősen ajánlott, ha a Jetpack, a WordPress mobilalkalmazás, a pingbackek és más XML-RPC-t használó szolgáltatások nem használatosak.

en: System Tweaks
hu: Rendszer Trükkök

en: WordPress Tweaks
hu: WordPress Trükkök

en: Disable Directory Browsing
hu: Könyvtár tartalom listázás tiltása

en: Protect System Files
hu: Rendszer Fájlok Véddelme

en: Disable File Editor
hu: Fájl Szerkesztő tiltása

en: Disable PHP in Uploads
hu: PHP Feltöltés Tiltása

en: System Files
hu: Rendszer Fájlok

en: Force Unique Nickname
hu: Kényszerített Egyedi Becenév

en: Show Details
hu: Mutassuk a részleteket

en: WordPress Salts
hu: WordPress sók

en: Front End SSL Mode
hu: Felhasználói felület SSL mód

en: SSL for Dashboard
hu: SSL a Vezérlőpulthoz

en: Strong Passwords
hu: Erős jelszavak

en: Disable XML-RPC
hu: Az XML-RPC letiltása

en: A Nickname is required. Please choose a nickname or fill out your first and last name.
hu: Becenévre van szükség. Kérjük, válasszon becenevet, vagy adja meg a kereszt- és vezetéknevét.

en: Your Nickname must be different than your login name. Please choose a different Nickname.
hu: A becenévnek különböznie kell a bejelentkezési nevétől. Kérjük, válasszon egy másik becenevet.

en: Disable Extra User Archives
hu: Extra felhasználói archívumok letiltása

en: This forces users to choose a unique nickname when updating their profile or creating a new account which prevents bots and attackers from easily harvesting user’s login usernames from the code on author pages. Note this does not automatically update existing users as it will affect author feed urls if used.
hu: Ez arra kényszeríti a felhasználókat, hogy egyedi becenevet válasszanak profiljuk frissítésekor vagy új fiók létrehozásakor, ami megakadályozza, hogy a botok és a támadók a szerzői oldalak kódjából könnyen megszerezzék a felhasználók bejelentkezési felhasználóneveit. Ne feledje, hogy ez nem frissíti automatikusan a meglévő felhasználókat, mivel ez hatással lesz a szerzői feed url-ekre, ha használják.

en: Prevent public access to readme.html, readme.txt, wp-config.php, install.php, wp-includes, and .htaccess. These files can give away important information on your site and serve no purpose to the public once WordPress has been successfully installed.
hu: A readme.html, readme.txt, wp-config.php, install.php, wp-includes és .htaccess állományokhoz való nyilvános hozzáférés megakadályozása. Ezek a fájlok fontos információkat adhatnak ki a webhelyedről, és a WordPress sikeres telepítése után nem szolgálnak semmilyen célt a nyilvánosság számára.

en: Prevents users from seeing a list of files in a directory when no index file is present.
hu: Megakadályozza, hogy a felhasználók egy könyvtárban lévő fájlok listáját lássák, ha nincs indexfájl.

en: Forces all dashboard access to be served only over an SSL connection.
hu: Kényszeríti, hogy minden irányítópult-hozzáférés csak SSL-kapcsolaton keresztül legyen kiszolgálva.

en: Enables secure SSL connection for the front-end (public parts of your site). Turning this off will disable front-end SSL control, turning this on "Per Content" will place a checkbox on the edit page for all posts and pages (near the publish settings) allowing you to turn on SSL for selected pages or posts. Selecting "Whole Site" will force the whole site to use SSL.
hu: Engedélyezi a biztonságos SSL-kapcsolatot a front-endhez (a webhely nyilvános részeihez). Ennek kikapcsolása letiltja a front-end SSL vezérlését, a "Tartalom szerint" bekapcsolása pedig egy jelölőnégyzetet helyez el az összes bejegyzés és oldal szerkesztési oldalán (a közzétételi beállítások közelében), amely lehetővé teszi az SSL bekapcsolását a kiválasztott oldalak vagy bejegyzések számára. A "Whole Site" (Egész webhely) kiválasztása az egész webhelyet SSL használatára kényszeríti.

en: Change WordPress Salts
hu: WordPress sók módosítása

en: Date
hu: Dátum

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Email Address
hu: E-mail cím

en: Error
hu: Hiba

en: Banned Users
hu: Tiltott Felhasználók

en: Enable HackRepair.com's blocklist feature - Security > Settings > Banned Users > Default Blocklist
hu: HackRepair.com feketelista funkció Engedélyezése - Biztonság > beállítások > Tiltott Felhasználók > Alapértelmezett Feketelista

en: Ban Users
hu: Felhasználók Tiltása

en: Ban User Agents
hu: Böngészők Tiltása

en: Max Login Attempts Per User
hu: Max. Bejelentkezési Kísérlet / Felhasználó

en: Change Database Prefix
hu: Adatbázis Előtag Módosítása

en: Scan Files Now
hu: Fájlok Ellenőrzése Most

en: Scanning...
hu: Ellenőrzés...

en: No changes were detected.
hu: Nem érzékeltünk változtatásokat.

en: An unknown error occured. Please try again later
hu: Hiba lépett fel. Kérem, próbálja újra később

en: View Logs
hu: Naplók Megtekintése

en: File Change Detection
hu: Fájl Változás Érzékelés

en: Ignore File Types
hu: Figyelmen kívül hagyandó fájltípusok

en: Added
hu: Hozzáadva

en: Deleted
hu: Törölve

en: Custom Login Action
hu: Egyéni Bejelentkezési Művelet

en: Warning
hu: Figyelem

en: Clean
hu: Tiszta

en: Results
hu: Eredmények

note: translators: 1. Error message.
en: Error Message: %s
hu: Hiba Üzenet: %s

en: Action
hu: Művelet

en: The number of minutes in which bad logins should be remembered.
hu: Hány percig emlékezzen a helytelen belépési kísérletekre.

en: Minutes to Remember Bad Login (check period)
hu: Ennyi percig emlékezzen a helytelen bejelentkezésre (ellenőrzési időszak)

en: Local Brute Force Protection
hu: Brute force védelem engedélyezése

en: Change Content Directory
hu: Tartalom könyvtár módosítás

en: Do not remove. Removing this line could break your site. Added by Security > Settings > Change Content Directory.
hu: Ne távolítsa el! A sor eltávolításával összeomolhat az oldal. A Biztonság > Beállítások > Tartalom könyvtár módosítása adta hozzá.

en: Get Support
hu: Támogatás kérése

en: Memory Used
hu: Felhasznált memória

en: WordPress Login Address Changed
hu: A WordPress belépési cím megváltozott

en: blacklist
hu: feketelista

en: Register Slug
hu: Regisztráció alias

en: Success!
hu: Siker!

en: The scan failed to properly scan the site.
hu: A vizsgálat nem tudta megfelelően átvizsgálni a webhelyet.

en: Hide Backend
hu: Adminisztrációs felület elrejtése

en: WordPress uses the “action” variable to handle many login and logout functions. By default this plugin can handle the normal ones but some plugins and themes may utilize a custom action (such as logging out of a private post). If you need a custom action please enter it here.
hu: A WordPress az “action” változót használja számos bejelentkezési és kijelentkezési funkció kezelésére. Alapértelmezés szerint ez a beépülő modul képes kezelni a normál beépülő modulokat, de egyes beépülő modulok és témák egyéni műveleteket alkalmazhatnak (például kijelentkezést egy privát bejegyzésből). Ha egyéni műveletre van szükséged, írjad be ide.

en: The login url slug cannot be “login”, “admin”, “dashboard”, or “wp-login.php” as these are use by default in WordPress.
hu: A bejelentkezési URL-cím nem lehet “login”, “admin”, “dashboard” vagy “wp-login.php”, mivel a WordPress alapértelmezés szerint ezeket használja.

en: Enable the hide backend feature.
hu: Engedélyezze az Adminisztrációs felület elrejtése funkciót.

en: File types listed here will not be checked for changes. While it is possible to change files such as images it is quite rare and nearly all known WordPress attacks exploit php, js and other text files.
hu: Az itt felsorolt fájltípusok változásait nem ellenőrizzük. Bár lehetséges a fájlok, például a képek megváltoztatása, ez meglehetősen ritka, és szinte az összes ismert WordPress támadás kihasználja a php, js és egyéb szöveges fájlokat.

en: Login Slug
hu: Belépési slug

en: Could not update prefix references in usermeta table.
hu: Nem sikerült frissíteni a prefix hivatkozásokat a usermeta táblában.

en: Could not update prefix references in options table.
hu: Nem sikerült frissíteni a prefix hivatkozásokat az opciók táblázatban.

note: translators: 1: Directory path, 2: Directory permissions
en: Unable to set the permissions of the new Directory Name (<code>%1$s</code>) to match the permissions of the old Directory Name. You may have to manually change the permissions of the directory to <code>%2$s</code> in order for your site to function properly.
hu: Nem sikerült beállítani az új könyvtárnév engedélyeit (<code>%1$s</code>) a régi könyvtárnév jogosultságaihoz. Előfordulhat, hogy manuálisan kell megváltoztatnia a könyvtár engedélyeit a <code>%2$s</code> annak érdekében, hogy a webhely megfelelően működjön.

note: translators: 1: Old directory path, 2: New directory path
en: Unable to rename the <code>%1$s</code> directory to <code>%2$s</code>. This could indicate a file permission issue or that your server does not support the supplied name as a valid directory name. No config file or directory changes have been made.
hu: Nem lehet átnevezni a <code>%1$s</code> könyvtárat <code>%2$s</code>. Ez fájljogosultsági problémát jelezhet, vagy azt, hogy a kiszolgáló nem támogatja a megadott nevet érvényes könyvtárnévként. Nem történt változás a konfigurációs fájlban vagy könyvtárban.

en: A file or directory already exists at <code>%s</code>. No Directory Name changes have been made. Please choose a new Directory Name or remove the existing file or directory and try again.
hu: Egy fájl vagy könyvtár már létezik a <code>%s</code>. Nem történt könyvtárnév módosítás. Kérjük, válasszon új könyvtárnevet, vagy távolítsa el a meglévő fájlt vagy könyvtárat, és próbálja meg újra.

en: The new directory name cannot be an absolute path. Please supply a path that is relative to <code>ABSPATH</code> (<code>%s</code>).
hu: Az új könyvtár neve nem lehet abszolút elérési útvonal. Kérjük, adjon meg egy olyan elérési utat, amely relatív az <code>ABSPATH-hoz</code> (<code>%s</code>).

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Enabled
hu: Bekapcsolva

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Select All
hu: Összes kijelölése

en: User
hu: Felhasználó

en: Description
hu: Leírás

en: Site Lockout Notification
hu: Webhely Kizárási Értesítés

en: Details
hu: Részletek

en: Time
hu: Idő

en: Daily Security Digest
hu: Napi Biztonsági Kivonat

en: Complete!
hu: Kész!

en: Current Page
hu: Jelenlegi oldal

en: Excerpt View
hu: Kivonat megtekintése

en: List View
hu: Listanézet

note: translators: 1: month name, 2: 4-digit year
en: %1$s %2$d
hu: %2$d. %1$s

en: Bulk Actions
hu: Csoportművelet

en: No items found.
hu: Nem találhatóak elemek.

en: Permissions for the file %s could not be read as the file could not be found.
hu: A %s fájl engedélyei nem olvashatók be, mert a fájl nem található.

en: Permissions for the file %s could not be read as the fileperms() function is disabled. This is a system configuration issue.
hu: A %s fájl engedélyei nem olvashatók be, mert a fileperms() funkció le van tiltva. Ez rendszer-beállítási probléma.

en: Unable to strip comments from the source code as the token_get_all() function is disabled. This is a system configuration issue.
hu: A megjegyzések nem tisztíthatók ki a forráskódból, mert a token_get_all() funkció le van tiltva. Ez rendszer-beállítási probléma.

en: Unable to strip comments from the source code as the token_get_all() function returned an unrecognized value (type: %s)
hu: A megjegyzések nem tisztíthatók ki a forráskódból, mert a token_get_all() funkció ismeretlen értéket (type: %s) adott vissza.

en: The file %s could not have its permissions updated as the chmod() function is disabled. This is a system configuration issue.
hu: A %s fájl engedélyei nem módosíhatók, mert a chmod() funkció le van tiltva. Ez rendszer-beállítási probléma.

en: The file %1$s could not have its permissions updated as non-integer permissions were sent: (%2$s) %3$s
hu: A %1$s fájl engedélyei nem frissíthetők, mert nem integer engedély lett leküldve: (%2$s) %3$s

en: The file %s could not be removed as the unlink() function is disabled. This is a system configuration issue.
hu: A %s fájl nem törölhető, mert az unlink() funkció le van tiltva. Ez rendszer-beállítási probléma.

en: Daily
hu: Naponta

en: Notice
hu: Figyelmeztetés

en: Security Check
hu: Biztonsági ellenőrzés

en: Admin User
hu: Admin felhasználó

en: Backup Interval
hu: Biztonsági mentés gyakorisága

en: Schedule Database Backups
hu: Időzített adatbázis-mentések

en: Database Backups
hu: Adatbázis biztonsági mentések

en: Save Locally Only
hu: Csak helyi mentés

en: Email Only
hu: Csak emailben

en: Save Locally and Email
hu: Helyi és email mentés

en: Compress Backup Files
hu: Biztonsági mentés fájljainak tömörítése

en: Backups to Retain
hu: Mentések megtartása

en: Backup Location
hu: Biztonsági mentés helye

en: Backup Method
hu: Biztonsági mentés módja

en: Included Tables
hu: Beépített Táblázatok

en: Excluded Files
hu: Kizárt fájlok

en: The number of days between database backups.
hu: Az adatbázis-mentések között eltelt napok száma.

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
hu: %1$s / %2$s

en: Do not modify or remove this line
hu: Ne módosítsd vagy távolítsd el ezt a sort

en: Data
hu: Adat

en: Release Lockout
hu: A zárolás feloldása

en: Limit the number of backups stored locally (on this server). Any older backups beyond this number will be removed. Enter “0” to retain all backups.
hu: A helyileg (ezen a kiszolgálón) tárolt biztonsági mentések számának korlátozása. Az ezen a számon túli régebbi biztonsági másolatok eltávolításra kerülnek. Adja meg a "0" értéket az összes biztonsági másolat megőrzéséhez.

en: Select what we should do with your backup file. You can have it emailed to you, saved locally or both.
hu: Válassza ki, hogy mit tegyünk a biztonsági másolatával. Elküldhetjük Önnek e-mailben, menthetjük helyben vagy mindkettőt.

en: %s could not be written. This could be due to a permissions issue. Ensure that PHP runs as a user that has permission to write to this location.
hu: %s nem lehetett kiírni. Ennek oka lehet egy jogosultsági probléma. Győződjön meg róla, hogy a PHP olyan felhasználóként fut, akinek van joga írni erre a helyre.

en: %s could not be written as a file. The requested path already exists as a directory. The directory must be removed or a new file name must be chosen before the file can be written.
hu: %s nem lehetett fájlként kiírni. A kért elérési út már létezik könyvtárként. A könyvtárat el kell távolítani, vagy új fájlnevet kell választani, mielőtt a fájl kiírható lenne.

en: %s could not be read. Both the fopen/feof/fread/flock and file_get_contents functions are disabled on the server.
hu: %s nem lehetett beolvasni. A fopen/feof/fread/flock és a file_get_contents függvények egyaránt le vannak tiltva a kiszolgálón.

en: %s could not be read. It does not appear to be a file.
hu: A %s fájl engedélyei nem olvashatók be, mert a fájl nem található.

en: Permissions for the directory %s could not be read as the fileperms() function is disabled. This is a system configuration issue.
hu: A %s fájl engedélyei nem olvashatók be, mert a fileperms() funkció le van tiltva. Ez rendszer-beállítási probléma.

en: Permissions for the directory %s could not be read as the directory could not be found.
hu: A %s könyvtár engedélyeit nem lehetett beolvasni, mivel a könyvtárat nem találtuk.

en: Unable to remove %s due to an unknown error.
hu: Ismeretlen hiba miatt nem sikerült eltávolítani a %s fájlt.

en: Unable to remove %1$s due to the following error: %2$s
hu: A következő hiba miatt nem lehet eltávolítani %1$s: %2$s

en: The directory %s could not be removed as the rmdir() function is disabled. This is a system configuration issue.
hu: A %s könyvtárat nem lehetett eltávolítani, mivel az rmdir() függvény le van tiltva. Ez egy rendszerkonfigurációs probléma.

en: The directory %s could not be created due to an unknown error. This could be due to a permissions issue.
hu: A %s könyvtárat ismeretlen hiba miatt nem sikerült létrehozni. Ennek oka lehet egy jogosultsági probléma.

en: The directory %s could not be created as an existing parent directory could not be found.
hu: A %s könyvtárat nem lehetett létrehozni, mivel nem találtunk létező szülő könyvtárat.

en: The directory %s could not be created as the mkdir() function is disabled. This is a system configuration issue.
hu: A %s könyvtárat nem sikerült létrehozni, mivel az mkdir() függvény le van tiltva. Ez egy rendszerkonfigurációs probléma.

en: The directory %s could not be created as a file with that name already exists.
hu: A %s könyvtárat nem lehetett létrehozni, mivel egy ilyen nevű fájl már létezik.

en: %s could not be read due to an unknown error.
hu: %s ismeretlen hiba miatt nem lehetett beolvasni.

en: %s could not be read. Both the opendir/readdir/closedir and glob functions are disabled on the server.
hu: %s nem lehetett beolvasni. Az opendir/readdir/closedir és a glob funkciók egyaránt le vannak tiltva a kiszolgálón.

en: Unable to read %1$s due to the following error: %2$s
hu: A következő hiba miatt nem sikerült beolvasni %1$s: %2$s

en: Updates to <code>wp-config.php</code> are disabled via a filter.
hu: A <code>wp-config.php</code> frissítései egy szűrőn keresztül vannak letiltva.

en: iThemes Security preserved the following settings as removing them could prevent the site from functioning correctly.
hu: az iThemes Security megőrizte a következő beállításokat, mivel azok eltávolítása megakadályozhatja a webhely megfelelő működését.

en: To view logs within the plugin you must enable database logging in the Global Settings. File logging is not available for access within the plugin itself.
hu: Ahhoz, hogy a bővítményen belül megtekinthesse a naplókat, engedélyeznie kell az adatbázis naplózását a Globális beállításokban. A fájlnaplózás nem érhető el a bővítményen belül.

en: Permanently
hu: Tartós

en: Security
hu: Biztonság

en: Settings
hu: Beállítások

en: Global Settings
hu: Általános beállítások

en: Write to Files
hu: Fájlok írhatósága

en: User Lockout Message
hu: Üzenet a felhasználó kizárásakor

en: wp-config.php Rules
hu: wp-config.php szabályok

en: Get Free API Key
hu: Ingyenes API kulcs beszerzése

en: Dismiss
hu: Elutasítás

en: Security error!
hu: Biztonsági hiba!

en: Hide Security Menu in Admin Bar
hu: Biztonsági menü elrejtése az Admin sávban

en: NGINX Conf File
hu: NGINX Conf fájl

en: Path to Log Files
hu: A naplófájlok elérési útja

en: Days to Keep Database Logs
hu: Adatbázis-naplók tartási ideje napokban

en: Lockouts
hu: Kizárások

en: Lockout
hu: Kizárás

en: Active Lockouts
hu: Aktív kizárások

en: Both
hu: Mindkettő

en: File Only
hu: Csak fájl

en: Database Only
hu: Csak adatbázis

en: You have been locked out due to too many invalid login attempts.
hu: Ön kizárásra került, mert túl sokszor próbálkozott helytelen belépési adatokkal.

en: Advanced
hu: Haladó

en: Logs
hu: Naplók

en: How should event logs be kept
hu: Hogyan kell az eseménynaplókat tárolni

en: Community Lockout Message
hu: Közösségi kizárási üzenet

en: You must restart your NGINX server for the changes to take effect.
hu: A módosítások érvénybe lépéséhez újra kell indítania az NGINX-kiszolgálót.

en: Dashboard
hu: Vezérlő panel
