Development (future 3.2) - en to mk translation catalogue (3197 entries)

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='http://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
mk: 
    <h1>Грешка при воспоставување на врска со базата на податоци</h1>
    <p>Ова значи дека податоците за корисничкото име и лозинката во Вашата датотека <code>wp-config.php</code> се неточни или не можеме да воспоставиме врска со серверот за бази на податоци на <code>%s</code>. Ова може да значи дека серверот за бази на податоци не работи.</p>
    <ul>
    	<li>Дали сте сигурни дека имате внесено точно корисничко име и лозника?</li>
    	<li>Дали сте сигурни дека имате внесено точно име на хостот?</li>
    	<li>Дали сте сигурни дека работи серверот за бази на податоци?</li>
    </ul>
    <p>Ако не знаете што значат овие поими тогаш контактирајте го Вашиот веб хостинг провајдер. Ако сè уште Ви треба пошош посетете ги <a href='http://wordpress.org/support/'>форумите за помош на WordPress</a>.</p>

en:  $db->get_row(string query, output type, int offset) -- Output type must be one of: OBJECT, ARRAY_A, ARRAY_N
mk:  $db->get_row(string query, output type, int offset) -- Излезниот тип мора да биде еден од следниве: OBJECT, ARRAY_A, ARRAY_N

en:  and
mk: и

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
mk: "caller_get_posts" неодобрив. Користи "ignore_sticky_posts".

en: % Comments
mk: % Коментари

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
mk: %1$s %2$s %3$s Фид за категории

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
mk: %1$s %2$s %3$s фидови за коментари

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
mk: %1$s %2$s %3$s Фид за ознаки

en: %1$s %2$s Comments Feed
mk: %1$s %2$s фидови за коментари

en: %1$s %2$s Feed
mk: %1$s %2$s Фид

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
mk: %1$s %2$s Написи по %3$s фид

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
mk: %1$s %2$s Резултати од пребарувањето за фидот &#8220;%3$s&#8221;

en: %1$s %2$s by %3$s
mk: %1$s %2$s на %3$s

en: %1$s - Comments on %2$s
mk: %1$s - Коментари на %2$s

en: %1$s [Autosave]
mk: %1$s [Авто-зачувавување]

en: %1$s [Current Revision]
mk: %1$s [Тековна верзија]

en: %1$s and %2$s.
mk: %1$s и %2$s.

en: %1$s at %2$s
mk: %1$s на %2$s

en: %1$s comments recovered.
mk: %s коментари се вратени.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
mk: %1$s is <strong>застарен</strong> уште од верзијата %2$s и нема достапни замени.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
mk: %1$s е <strong>застарен</strong> уште од верзијата %2$s! Наместо него користете го %3$s.

en: %1$s is proudly powered by %2$s
mk: %1$s е поддржан од %2$s

en: %1$s linked here <a href="%2$s">saying</a>, "%3$s"
mk: %1$s поврзан овде <a href="%2$s">вели</a>, "%3$s"

en: %1$s linked here saying, "%3$s"
mk: %1$s поврзан овде вели, "%3$s"

en: %1$s updated successfully.
mk: %1$s е надграден успешно.

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
mk: %1$s е <strong>неточен</strong>. %2$s %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
mk: %1$s е <strong>застарен</strong> уште од верзијата %2$s, и нема достапни замени.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
mk: %1$s е <strong>застарен</strong> уште од верзијата %2$s! Наместо него користете го %3$s

en: %1$s%2$s%3$s %4$sspam comment%5$s %6$sblocked by%7$s<br />%8$sAkismet%9$s | %1$s%2$s%3$s %4$sspam comments%5$s %6$sblocked by%7$s<br />%8$sAkismet%9$s
mk[0]: %1$s%2$s%3$s %4$sспам коментар%5$s %6$sblocked by%7$s<br />%8$sAkismet%9$s
mk[1]: %1$s%2$s%3$s %4$sспам коментари%5$s %6$sblocked by%7$s<br />%8$sAkismet%9$s

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
mk[0]: %d надградба на додаток
mk[1]: %d надградби на додатоци

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
mk[0]: %d надградба на тема
mk[1]: %d надградби на теми

en: %d WordPress Update
mk: %d WordPress надградба

en: %d plugin
mk: %d додаток

en: %d plugins
mk: %d додатоци

en: %d queries. %s seconds.
mk: %d прашалници. %s секунди.

en: %s (Invalid)
mk: %s (невалиден)

en: %s (Pending)
mk: %s (Во мирување)

en: %s Global Dashboard
mk: %s Работна табла

en: %s Network Admin
mk: %s Мрежен админ

en: %s Page Template
mk: %s Нацрт на страница

en: %s ago
mk: пред %s

en: %s approved | %s approved
mk[0]: %s одобрен
mk[1]: %s одобрени

en: %s changed the comment status to %s
mk: %s го промени статусот на коментарот во %s

en: %s comment approved | %s comments approved
mk[0]: %s коментар е дозволен
mk[1]: %s коментари се дозволени

en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
mk[0]: %s коментар е обележан како спам
mk[1]: %s коментари се обележани како спам

en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
mk[0]: %s коментар преместен во ѓубрето.
mk[1]: %s коментари преместени во ѓубрето.

en: %s comment permanently deleted | %s comments permanently deleted
mk[0]: %s коментар е трајно избришан
mk[1]: %s коментари се трајно избришани.

en: %s comment restored from the Trash | %s comments restored from the Trash
mk[0]: %s коментар изваден од ѓубрето
mk[1]: %s коментари извадени од ѓубрето

en: %s comment restored from the spam | %s comments restored from the spam
mk[0]: %s коментар е вратен од спам листата
mk[1]: %s коментари се вратени од спам листата

en: %s day | %s days
mk[0]: %s ден
mk[1]: %s дена

en: %s from now
mk: %s од сега

en: %s hour | %s hours
mk[0]: %s час
mk[1]: %s часа

en: %s is a protected WP option and may not be modified
mk: %s е заштитенa опција на WP и не можете да ја смените нејзината вредност

en: %s is currently editing this article. If you update it, you will overwrite the changes.
mk: Моментално %s го уредува овој артикл.

en: %s item not updated, somebody is editing it. | %s items not updated, somebody is editing them.
mk[0]: %s не е ажуриран, бидејќи некој друг го уредува.
mk[1]: %s не се ажурирани, бидејќи некој друг ги уредува.

en: %s link deleted. | %s links deleted
mk[0]: %s врсја е избришана.
mk[1]: %s врски се избришани.

en: %s min | %s mins
mk[0]: %s минута
mk[1]: %s минути

en: %s or higher
mk: %s или понова

en: %s pending
mk: %s преостанати

en: %s post updated. | %s posts updated.
mk[0]: Aжуриран e %s  напис.
mk[1]: Aжурирани сe %s  написи.

en: %s queries
mk: %s барања

en: %s reported this comment as not spam
mk: %s го пријави овој коментар дека не е спам

en: %s reported this comment as spam
mk: %s го пријави овој коментар како спам

en: %s seconds
mk: %s секунди

en: %s site | %s sites
mk[0]: %s сајт
mk[1]: %s сајтови

en: %s time | %s times
mk[0]: еднаш
mk[1]: %s пати

en: %s topic | %s topics
mk[0]: %s тема
mk[1]: %s теми

en: %s user | %s users
mk[0]: %s корисник
mk[1]: %s корисници

en: %s user deleted | %s users deleted
mk[0]: %s избришан корисник
mk[1]: %s избришани корисници

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload due to an error
mk: &#8220;%s&#8221; не успеа да се прикачи поради грешка

en: &laquo; Back
mk: &laquo; Назад

en: &laquo; Older Comments
mk: &laquo; Постари коментари

en: &laquo; Previous
mk: &laquo; Претходен

en: &laquo; Previous Page
mk: &laquo; Претходна страница

en: &larr; Back to %s
mk: &larr; Назад на %s

en: &larr; Back to Users
mk: &larr; Назад до Корисници

en: &lt; Prev
mk: &lt; Претходна

en: &mdash; No Change &mdash;
mk: &mdash; Без промени &mdash;

en: &mdash; No role for this site &mdash;
mk: &mdash; Нема улога за овој сајт &mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
mk: &mdash; Избери &mdash;

en: &ndash;OR&ndash;
mk: &mdash; ИЛИ &mdash;

en: (Edit)
mk: Уреди

en: (Leave at 0 for no rating.)
mk: (Без ранг, оставете 0.)

en: (Quick Links)
mk: (Брзи врски)

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
mk: (Регистрирањето беше оневозможено. Само корисниците на овој сајт може да коментират.)

en: (This message was added in version %s.)
mk: (Оваа порака беше додадена во верзијата %s.)

en: (Unattached)
mk: (Отстранет)

en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
mk[0]: (базирано на %s рејтинг)
mk[1]: (базирано на %s рејтинзи)

en: (help)
mk: (помош)

en: (more...)
mk: (повеќе..)

en: (no parent)
mk: (нема родител)

en: (no title)
mk: (без наслов)

en: (required)
mk: (задолжително)

en: (twice, required)
mk: (двашати, задолжително)

en: + Add New Category
mk: + Додади нова категорија

en: , and
mk:  и

en: -- Not set --
mk: -- Не е поставено --

en: .htaccess (for rewrite rules )
mk: .htaccess (за правила за пребришување)

en: 1 Comment
mk: 1 Коментар

en: 1 item | %s items
mk[0]: 1 елемент
mk[1]: %s елементи

en: 1 star
mk: 1 ѕвезда

en: 2 stars
mk: 2 ѕвезди

en: 3 stars
mk: 3 ѕвезди

en: 4 stars
mk: 4 ѕвезди

en: 404 Template
mk: Нацрт 404

en: 5 stars
mk: 5 ѕвезди

en: <a href="%1$s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
mk: <a href="%1$s">Akismet</a> ги блокира спам коментарите на Вашиот блог.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
mk[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> го има заштитено Вашиот сајт од %2$s спам коментар.
mk[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> го има заштитено Вашиот сајт од %2$s спам коментари.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
mk[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> досега ја заштити Вашата страница од <a href="%2$s">%3$s спам коментари</a>.
mk[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> досега ја заштити Вашата страница од <a href="%2$s">%3$s спам коментари</a>.

en: <a href="%1$s">Get Version %2$s</a>
mk: <a href="%1$s">Преземи верзија %2$s</a>

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to confirm that <a href="%s" target="_blank">Akismet.com is up</a>.
mk: <a href="%s" target="_blank">Кликнете овде</a> за да потврдите дека <a href="%s" target="_blank">Akismet.com работи</a>.

en: <a href="%s">Credits</a>
mk: <a href="%s">Заслуги</a>

en: <a href="%s">Freedoms</a>
mk: <a href="%s">Слободи</a>

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
mk: <a href="%s">Врски</a> / Додади нова врска

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
mk: <a href="%s">Врска</a> / Уреди врска

en: <a href="%s">Use this</a> to convert categories to tags or tags to categories.
mk: <a href="%s">Користи го ова</a> за да ги претворите категориите во ознаки или обратно.

en: <a href="http://akismet.com/get/">What is this?</a>
mk: <a href="http://akismet.com/get/">Што е ова?</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/" target="_blank">Documentation</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/" target="_blank">Документација</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/">Documentation</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/">Документација</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Documentation on Comments</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Документација за коментари</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Background</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Документација за сопствена позадина</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Header</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Документација за сопствено заглавие</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Documentation on Menus</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Документација за менија</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Documentation on Widgets</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Документација за елементи</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Documentation on Comment Spam</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Документација за спам коментари</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Contributing_to_WordPress" target="_blank">Documentation on Contributing to WordPress</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Contributing_to_WordPress" target="_blank">Како да допринесете за WordPress</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Documentation on Dashboard</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Документација за работна табла</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Documentation on Updating WordPress</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Документација за надградување на WordPress</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Documentation on Editing Files</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Документација за уредување на датотеки</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentation on date and time formatting</a>.
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Документација за форматирање на времето</a>.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Documentation on Keyboard Shortcuts</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Документација за кратенки на тастатура</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">More information</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Повеќе информаци</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Creating Links</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Документација за создавање врски</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Link Categories</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Документација за категории за врски</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Links</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Документација за уредување на врски</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Documentation on Managing Plugins</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Документација за менаџирање на додатоци</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Uploading Media Files</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Документација за прикачување мултимедија датотеки</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Documentation on Edit Media</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Документација за уредување на мултимедија</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Documentation on Media Library</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Документација за мултимедиската библиотека</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Pages</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Документација за додавање нови страници</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Pages</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Документација за уредување на страници</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Documentation on Editing Pages</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Документација за уредување на страници</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Installing Plugins</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Документација за инсталирање додатоци</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Documentation on Editing Plugins</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Документација за уредување на додатоци</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Writing and Editing Posts</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Документација за пишување и уредување на написи</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Categories</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Документација за категории</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Post_Tags_Screen" target="_blank">Documentation on Post Tags</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Post_Tags_Screen" target="_blank">Документација за ознаки</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Posts</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Документација за уредување написи</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Descriptions of Roles and Capabilities</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Документација за улоги и способности</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Documentation on Discussion Settings</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Документација за коментари</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Documentation on General Settings</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Документација за општи поставувања</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Documentation on Media Settings</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Документација за мултимедија</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Documentation on Permalinks Settings</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Документација за постојани врски</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Privacy_Screen" target="_blank">Documentation on Privacy Settings</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Privacy_Screen" target="_blank">Документација за приватност</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Documentation on Reading Settings</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Документација за читање</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Documentation on Writing Settings</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Документација за пишување</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Documentation on Template Tags</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Документација за ознаки на нацрти</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Documentation on Theme Development</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Документација за развој на теми</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Documentation on Export</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Документација за извезување</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Documentation on Import</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Документација за увезување</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Documentation on Tools</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Документација за алатки</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Users</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Документација за додавање нови корисници</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Users</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Документација за уредување на корисници</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Documentation on User Profiles</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Документација за кориснички профили</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Documentation on Using Permalinks</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Документација за користење на постојаните врски</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Documentation on Using Themes</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Документација за користење на теми</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Documentation on Adding New Themes</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Документација за додавање нови теми</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! <a href="%2$s">Please update now</a>.
mk: Достапен е <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a>! <a href="%2$s">Ве молам надградете сега</a>.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! Please notify the site administrator.
mk: Достапен е <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> ! Известете го администраторот.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Documentation on Writing Plugins</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Документација за пишување додатоци</a>

en: <a href="http://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
mk: <a href="http://wordpress.org/support/" Форумиtarget="_blank">Форуми за поддршка</a>

en: <a href="http://wordpress.org/support/forum/4">Feedback</a>
mk: <a href="http://wordpress.org/support/forum/4">Повратни информации</a>

en: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> time is <code>%s</code>
mk: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> времето е <code>%s</code>

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
mk: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> фид за коментарите на овој напис.

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
mk: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">вели:</span>

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
mk: <code>_blank</code> &mdash; нов прозорец или јазиче.

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
mk: <code>_none</code> &mdash; во истиот прозорец или јазиче.

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
mk: <code>_top</code> &mdash; моментален прозорец или јазиче, без рамки.

en: <div id="akismetwrap"><div id="akismetstats"><a id="aka" href="http://akismet.com" title=""><div id="akismet1"><span id="akismetcount">%1$s</span> <span id="akismetsc">spam comment</span></div> <div id="akismet2"><span id="akismetbb">blocked by</span><br /><span id="akismeta">Akismet</span></div></a></div></div> | <div id="akismetwrap"><div id="akismetstats"><a id="aka" href="http://akismet.com" title=""><div id="akismet1"><span id="akismetcount">%1$s</span> <span id="akismetsc">spam comments</span></div> <div id="akismet2"><span id="akismetbb">blocked by</span><br /><span id="akismeta">Akismet</span></div></a></div></div>
mk[0]: <div id="akismetwrap"><div id="akismetstats"><a id="aka" href="http://akismet.com" title=""><div id="akismet1"><span id="akismetcount">%1$s</span> <span id="akismetsc">спам коментар</span></div> <div id="akismet2"><span id="akismetbb">блокиран од</span><br /><span id="akismeta">Akismet</span></div></a></div></div>
mk[1]: <div id="akismetwrap"><div id="akismetstats"><a id="aka" href="http://akismet.com" title=""><div id="akismet1"><span id="akismetcount">%1$s</span> <span id="akismetsc">спам коментари</span></div> <div id="akismet2"><span id="akismetbb">блокирани од</span><br /><span id="akismeta">Akismet</span></div></a></div></div>

en: <em>Rich editing</em>, also called WYSIWYG for What You See Is What You Get, means your text is formatted as you type. The rich editor creates HTML code behind the scenes while you concentrate on writing. Font styles, links and images all appear approximately as they will on the internet.
mk: <em>Напредното уредување</em>, кое уште се вика и WYSIWYG кратенка од What You See Is What You Get, значи дека текстот се форматира додека Вие пишувате. Напредниот уредувач креира HTML код во позадина додека Вие се концентрирате на пишувањето. Стиловите на фонтовите, врксите и сликите ќе се појавуваат исто како и на интернет.

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="http://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
mk: <h1>Неможам да ја изберам базата на податоци</h1>
    <p>Можеме да се поврзиме со серверот за базата на податоци (што значи дека Вашето корисничко име и лозинка се во ред), но не можеме да ја избереме базата: <code>%1$s</code>.</p>
    <ul>
    <li>Дали сте сигурни дека таа постои?</li>
    <li>Дали корисникот <code>%2$s</code> има дозвола да ја користи базата <code>%1$s</code>?</li>
    <li>На некои системи името на Вашата база на податоци има префикс од вашето корисничко име, па името би било <code>username_%1$s</code>. Дали ова би можело да биде проблемот?</li>
    </ul>
    <p>Ако не знаете како да ја подесите Вашата база на податоци <strong>контактирајте го Вашиот хостинг провајдер</strong>. Ако и тоа не помогне, побарајте помош на <a href="http://wordpress.org/support/">WordPress форумот за поддршка</a>.</p>

en: <p><a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a></p>
mk: <p><a href="%1$s" class="update-browser-link">Ажурирај %2$s</a> или научи како да <a href="%3$s" class="browse-happy-link">прелистуваш среќно</a></p>

en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em>
mk: <strong>%1$s</strong> од <em>%2$s</em>

en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em> (will also <strong>delete its data</strong>)
mk: <strong>%1$s</strong> од <em>%2$s</em> (ќе бидат <strong>избришани и неговите податоци</strong>)

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
mk: <strong><em>Забележете ја лозинката</em></strong>! Ова е <em>случајна</em> лозинка која е генерирана само за вас.

en: <strong>ALERT: You are logged out!</strong> Could not save draft. <a href="%s" target="_blank">Please log in again.</a>
mk: <strong>ОПОМЕНА: Вие сте одјавени!</strong> Не можете да го зачувате нацртот. <a href="%s" target="_blank">Најавете се повторно.</a>

en: <strong>Advice:</strong> think very carefully about your site crashing if you are live-editing the theme currently in use.
mk: <strong>Совет:</strong> Бидете внимателни при менувањето на темата која ја користите во моментот.

en: <strong>Author:</strong> %s
mk: <strong>Автор:</strong> %s

en: <strong>Description</strong> - The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
mk: <strong>Опис</strong> - Описот по стандард не се прикажува, но има теми кои го прикажуваат.

en: <strong>Discussion</strong> - You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
mk: <strong>Коментирање</strong> - Можете да ги исклучите/вклучите коментарите и пинговите, и доколку написот има коментари, истите ќе можете да ги модерирате од овде.

en: <strong>ERROR</strong>: "Table Prefix" can only contain numbers, letters, and underscores.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: "Table Prefix" може да содржи само бројки, букви и долна цртичка.

en: <strong>ERROR</strong>: %s
mk: <strong>ГРЕШКА</strong> %s

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: параметарот<code>$table_prefix</code> во <code>wp-config.php</code> може да содржи само бројки, букви и долна цртичка.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href='http://www.google.com/cookies.html'>enable cookies</a> to use WordPress.
mk: <strong>Грешка</strong>: Колачињата се блокирани или не се поддржани од Вашиот прелистувач. Морате да ги овозможите <a href='http://www.google.com/cookies.html'>колачињата </a> за да го користите WordPress.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Не можев да ве регистрирам... контактирајте го <a href="mailto:%s">вебмастерот</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молиме напишете го ашето кописничко име или адреса за е-пошта.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Неточно корисничко име или е-пошта.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Неточно корисничко име или лозинка.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Неточно корисничко име. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Го заборавивте корисничкото име</a>?

en: <strong>ERROR</strong>: Passwords may not contain the character "\".
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Лозинката не смее да го содржи знакот."\".

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молиме внесете корисничко име.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an e-mail address.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молиме внесете адреса за е-пошта.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter the same password in the two password fields.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молиме внесете ја истата лозинка во двете полиња за лозинка.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your password twice.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молиме внесете ја лозинката двапати.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your password.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молиме внесете ја Вашата лозинката.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молиме напишете ја Вашата адреса за е-пошта.

en: <strong>ERROR</strong>: The e-mail address isn&#8217;t correct.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Адресата за е-пошта не е точна.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Адресата за е-пошта не е точна.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Полето за лозинка е празно.

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Лозинката што ја внесовте за корисникот <strong>%1$s</strong> е неточна. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Си ја загубивте лозинката</a>?

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Полето за корисничко име е празно.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Нема корисник регистриран со таа адреса за е-пошта

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ова адреса за е-пошта е веќе регистрирана, Ве молиме изберете друга.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ова корисничко име е веќе регистрирано, Ве молиме изберете друго.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ова корисничко име е веќе регистрирано, Ве молиме изберете друго.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Оваа корисничко име е невалидно бидејќи користи недозволени знаци. Ве молиме внесете валидно корисничко име.

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: WordPress %1$s бара MySQL %2$s или понова

en: <strong>ERROR</strong>: You entered your new password only once.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Вашата новата лозинката ја внесовте само еднаш.

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Вашата корисничка сметка е означена како спамер.

en: <strong>Error:</strong> There was an error connecting to the server, Please verify the settings are correct.
mk: <strong>Грешка:</strong> Настана грешка при поврзување со Вашиот сервер. Ве молимепроверете дали се точни поставувањата.

en: <strong>Error:</strong> This theme is currently not available. Please try again later.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Оваа тема не е достапна. Ве молиме обидете се подоцна.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
mk: <strong>Главна слика</strong> - Оваа опција ви овозможува да додадете слика на написот без да ја вметнете во него. Ова е посебно корисно доколку темата користи сликички на почетната страница.

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">back up your database and files</a>. For help with updates, visit the <a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
mk: <strong>Важно:</strong> пред правење надградба, Ве молам направете <a href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">резервна копија од Вашата база на податоци и датотеки</a>. За помош околу надградбите, посете ја страницата <a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> од WordPress Codex.

en: <strong>Incoming Links</strong> - Shows links to your site found by Google Blog Search.
mk: <strong>Дојдовни линкови</strong> - Ги прикажува врските до Вашиот сајт пронајдени од Google.

en: <strong>Name</strong> - The name is how it appears on your site.
mk: <strong>Име</strong> - Името како ќе биде прикажано на Вашиот сајт.

en: <strong>Note:</strong><br />Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the category <strong>%s</strong>.
mk: <strong>Забелешка:</strong><br />Со бришење на категорија, не се бришат и написите од таа категорија, тие само ќе бидат вратени во категоријата <strong>%s</strong>.

en: <strong>Order</strong> - Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
mk: <strong>Редослед</strong> - Вообичаено, страниците се подредени по азбучен ред, но можете да ставите и број за да го дефинирате редоследот по кој ќе се појавуваат.

en: <strong>Other WordPress News</strong> - Shows the feed from <a href="http://planet.wordpress.org" target="_blank">WordPress Planet</a>. You can configure it to show a different feed of your choosing.
mk: <strong>Останати WordPress новости</strong> - Го прикажува фидот од <a href="http://planet.wordpress.org" target="_blank">WordPress Planet</a>. Вие можете да го конфигурирате и изберете друг фид за прикажување.

en: <strong>Parent</strong> - Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
mk: <strong>Родител</strong> - Категориите, за разлика од ознаките, имаат хиерархија. Вие можете да имате категорија Џез, и во неа деца категории за Бебоп и Биг Бенд. Целосно опционално. За да создадете под-категорија, изберете категорија која сакате да ја користите како родител.

en: <strong>Parent</strong> - You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
mk: <strong>Родител</strong> - Страниците можете да ги организирате хиерархиски. Како на пример, можете да имате страниза „За мене“ која како под-страници ќе ги има „Мојата животна приказна“ и „Моето куче“. Нема ограничувања за длабочината на вгнездување на страниците.

en: <strong>Please Note:</strong> Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using <a href="%s">child themes</a> for modifications.
mk: <strong>Забелешка:</strong> Сите промени кои ќе ги направите на датотеките на темата ќе бидат изгубени. Препорачливо е да користите <a href="%s">деца теми</a> за уредување.

en: <strong>Plugins</strong> - Features the most popular, newest, and recently updated plugins from the WordPress.org Plugin Directory.
mk: <strong>Додатоци</strong> - Ги прикажува најпопуларните, новите, и последно надградените додатоци од WordPress директориумот.

en: <strong>Post Format</strong> - This designates how your theme will display a specific post. For example, you could have a <em>standard</em> blog post with a title and paragraphs, or a short <em>aside</em> that omits the title and contains a short text blurb. Please refer to the Codex for <a href="http://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descriptions of each post format</a>. Your theme could enable all or some of 10 possible formats.
mk: <strong>Тип на написот</strong> - Со ова избирате како еден напис ќе биде прикажан на Вашиот сајт. Како на пример, можете да имате <em>стандарден</em> блог напис со наслов и параграфи, или пак краток <em>одвоен</em> напис кој содржи наслов и краток текст. Ве молам прочитајте ја <a href="http://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">документацијата за видовите на написи</a>. На Вашата тема може да ги овозможите сите или некои од 10те можни типови.

en: <strong>Post editor</strong> - Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your post text. You can insert media files by clicking the icons above the post editor and following the directions. You can go the distraction-free writing screen, new in 3.2, via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular post editor.
mk: <strong>Уредувач на напис</strong> - Внесете текст за Вашиот напис. Постојат два модови на уредување: Визуелен и HTML. Кликнете на јазичето за да изберете кој мод сакате да го користите. Новоста во 3.2 е можноста да пишувате на цел екран со модот без пречки во кој алатките ќе бидат видливи само кога ќе отидете со стрелката на горниот дел од сајтот.

en: <strong>Posted title:</strong> %s
mk: <strong>Испратен наслов:</strong> %s

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post.
mk: <strong>Објави</strong> - Поставувањата за објавување на овој напис можете да ги поставите во полето „Објави“. За повеќе опции за статус, видливост и објави (веднаш), кликнете на Уреди. Видливоста вклучува опции за заштита на написот со лозинка и опција за написот да биде на врвот. Објави (веднаш) Ви овозможува да го поставите времето за објавување на написот, со што можете да наместите написот да биде објавен подоцна.

en: <strong>QuickPress</strong> - Allows you to create a new post and either publish it or save it as a draft.
mk: <strong>Брз напис</strong> - Ви овозможува брзо создавање и објавување на нови написи.

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
mk: <strong>RSS грешка:</strong> %s

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
mk: <strong>Случајно:</strong> Прикажи различна слика за секоја страница.

en: <strong>Recent Comments</strong> - Shows the most recent comments on your posts (configurable, up to 30) and allows you to moderate them.
mk: <strong>Скорешни коментари</strong> - Ги прикажува последните коментари на Вашите написи и Ви овозможува да ги модерирате.

en: <strong>Recent Drafts</strong> - Displays links to the 5 most recent draft posts you&#8217;ve started.
mk: <strong>Скорешни нацрти</strong> - Ги прикажува последните 5 зачувани нацрти.

en: <strong>Right Now</strong> - Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
mk: <strong>Статистика</strong> - Ги прикажува основните информации за содржината (број на написи, страници, коментари и сл.), името на темата и WordPress верзијата што ја користите.

en: <strong>Send Trackbacks</strong> - Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
mk: <strong>Испрати следење</strong> - Следењата се начин да го известиш блог системот дека имаш поставено линк до него. Напиши ја URL адресата до која сакаш да испратиш следење. Доколку линкуваш до друг WordPress сајт, тој автоматски ќе биде известен. Во тој случај, оваа поле не е задолжително.

en: <strong>Sign up success!</strong> Please check your email for your Akismet API Key and enter it below.
mk: <strong>Зачленувањето е успешно!</strong> Ве молам проверете ја вашата е-пошта за Akismet API клучот и внесете го подолу.

en: <strong>Slug</strong> - The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
mk: <strong>Оддел</strong> - Одделот е URL форматирана верзија на името. Вообичаено име само мали букви, бројки и цртички.

en: <strong>Template</strong> - Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
mk: <strong>Нацрт</strong> - Некои теми имаат соптвени нацрти кои можете да ги користите на различни страници и имаат дополнителни карактеристики или изгледи.

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
mk: <strong>Наслов</strong> - Внесете го насловот на написот. Откако ќе го напишете насловот, во полето под него можете да го уредите линкот за пристапување.

en: <strong>Warning:</strong> Making changes to active plugins is not recommended.  If your changes cause a fatal error, the plugin will be automatically deactivated.
mk: <strong>Предупредување:</strong> Не е препорачано правење измени на активните додтаоци.  Ако Вашите измени предизвикаат фатална грешка, додатокот ќе бидае деактивиран автоматски.

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been marked as compatible</strong> with your version of WordPress.
mk: <strong>Предупредување:</strong> Овој додаток не е обележан како<strong>компатибилен</strong> со Вашата верзија на WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
mk: <strong>Предупредување:</strong> Овој додаток <strong>не е тестиран</strong> со Вашата тековна верзија на WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This theme has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
mk: <strong>Предупредување:</strong> Оваа тема <strong>не е тестирана</strong> со Вашата тековна верзија на WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This theme has not been marked as <strong>compatible</strong> with your version of WordPress.
mk: <strong>Предупредување:</strong> Оваа тема не е обележана како<strong>компатибилна</strong> со Вашата верзија на WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
mk: <strong>Предувпредување:</strong> овие страници не треба да бидат исти!

en: <strong>WordPress Blog</strong> - Come here for the latest scoop.
mk: <strong>Блог на WordPress</strong> - Дојдете овде за најновите информации.

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
mk: <strong>XHTML:</strong> Можете да ги користите овие ознаки: <code>%s</code>

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
mk: <a href="%s">Статична страница</a> (изберете подолу)

en: A DNS problem or firewall is preventing all access from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
mk: Проблем со DNS или заштитен ѕид, оневозможува пристап од Вашиот сервер до Akismet.com.  <strong>Akismet не може да работи исправно додека не се реши овој проблем.</strong>  Ве молиме, контактирајте го Вашиот администратор за веб хостинг или заштитен ѕид и дадете им ја <a href="%s" target="_blank">следнава информација за Akismet и заштитниот ѕид</a>.

en: A calendar of your site&#8217;s posts
mk: Календар со написите на Вашиот веб-сајт

en: A comment is held for moderation
mk: Кога коментар е задржан за модерација

en: A list or dropdown of categories
mk: Паѓачка листа со категории

en: A monthly archive of your site&#8217;s posts
mk: Месечна архива од написите на Вашиот веб-сајт

en: A name is required for this term
mk: Името за овој израз е задолжително

en: A network problem or firewall is blocking all connections from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
mk: Некој мрежен проблем или заштитен ѕид блокира некои врски од Вашиот веб сервер до Akismet.com.  <strong>Akismet не може да работи додека не се реши овој проблем.</strong>  Ве молиме, контактирајте го Вашиот администратор за веб хостинг или заштитен ѕид и дадете им ја <a href="%s" target="_blank">следнава информација за Akismet и заштитниот ѕид</a>.

en: A network problem or firewall is blocking some connections from your web server to Akismet.com.  Akismet is working but this may cause problems during times of network congestion.  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
mk: Некој мрежен проблем или заштитен ѕид блокира некои врски од Вашиот веб сервер до Akismet.com. Akismet работи, но ова може да предизвика проблеми доколку има мрежни проблеми. Ве молиме, контактирајте го Вашиот администратор за веб хостинг или заштитен ѕид и дадете им ја <a href="%s" target="_blank">следнава информација за Akismet и заштитниот ѕид</a>.

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
mk: Ново пингување на написот "%s" чека одобрување

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
mk: Ново следење на написот „%s“ чека одобрување

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
mk: Ново следење на написот "%s" чека ваше одобрување

en: A password will be automatically generated for you if you leave this blank.
mk: Лозинката ќе биде автоматски генерирана доколку оваа поле го оставите празно.

en: A password will be e-mailed to you.
mk: Лозинката ќе Ви биде испратена по електронска пошта.

en: A search form for your site
mk: Форма за пребарување на Вашиот веб-сајт

en: A server or network problem prevented Akismet from checking %d comment. It has been temporarily held for moderation and will be automatically re-checked in %s. | A server or network problem prevented Akismet from checking %d comments. They have been temporarily held for moderation and will be automatically re-checked in %s.
mk[0]: Поради грешка на мрежата или серверот, Akismet беше спречен да провери %d коментар. Моментално тој чека на модерација и автоматски ќе биде проверен за %s.
mk[1]: Поради грешка на мрежата или серверот, Akismet беше спречен да провери %d коментари. Моментално тие чекаат на модерација и автоматски ќе бидат проверени за %s.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
mk: Термин со оваа име веќе не постои.

en: A term with the name provided already exists.
mk: Термин со приложеното име веќе постои.

en: A valid URL was not provided.
mk: Не беше приложен валиден URL.

en: A valid email address is required
mk: Потребна е валидна адреса за е-пошта

en: A yellow row means the comment is waiting for you to moderate it.
mk: Жолтата редица значи дека коментарот чека да биде модериран.

en: Abbreviation
mk: Кратенка

en: About
mk: За

en: About TinyMCE
mk: За TinyMCE

en: About Yourself
mk: За Вас

en: About the software
mk: За софтверот

en: About the user
mk: За корисникот

en: Accessibility Help
mk: Помош со пристапот

en: Accessible
mk: Пристап

en: Acronym
mk: Акроним

en: Action
mk: Дејство

en: Actions
mk: Дејства

en: Activate
mk: Активирај

en: Activate &#8220;%s&#8221;
mk: Активирај &#8220;%s&#8221;

en: Activate Plugin
mk: Активирај додаток

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
mk: Активирај додаток &amp; Вклучи увезувач

en: Activate importer
mk: Активирај увезувач

en: Activate this plugin
mk: Активирај го овој додаток

en: Activate this plugin for all sites in this network
mk: Активирај го овој додаток за сите сајтови во мрежата

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Активен <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Активни <span class="count">(%s)</span>

en: Add
mk: Додади

en: Add Audio
mk: Додади аудио

en: Add Custom Field
mk: Додади сопствено поле

en: Add Existing User
mk: Додади постоечки корисник

en: Add Existing User
mk: Додади постоечки корисник

en: Add Link
mk: Додади врска

en: Add Media
mk: Додади мултимедија

en: Add New Category
mk: Додади нова категорија

en: Add New Custom Field:
mk: Додади ново сопствено поле:

en: Add New Link
mk: Додади нова врска

en: Add New Link Category
mk: Додади нова категорија за врски

en: Add New Menu
mk: Додади ново мени

en: Add New Page
mk: Додади нова страница

en: Add New Post
mk: Додади нов напис

en: Add New Tag
mk: Додади нова ознака

en: Add New User
mk: Додади нов корисник

en: Add New User
mk: Додади нов корисник

en: Add Photos
mk: Додади слики

en: Add Video
mk: Додади видео

en: Add an Image
mk: Додади слика

en: Add from URL
mk: Додади од URL

en: Add media file from URL
mk: Додади мултимедијална датотека од URL

en: Add media files from your computer
mk: Додади мултимедијални датотеки од твојот компјутер

en: Add menu
mk: Додади мени

en: Add new Tag
mk: Додади нова ознака

en: Add or remove tags
mk: Додади или отстрани ознаки

en: Add the user without sending them a confirmation email.
mk: Додади го овој корисник без испраќање на е-пошта за потврда.

en: Add to Menu
mk: Додади во мени

en: Add:
mk: Додади:

en: Additional Capabilities
mk: Дополнителни можности

en: Address
mk: Адреса

en: Admin Color Scheme
mk: Палета на бои за администраторскиот интерфејс

en: Administrators have access to all the administration features.
mk: Администраторите имаат целосен пристап до сите функции.

en: Advanced
mk: Напредно

en: Advanced Image Settings
mk: Напредни поставувања за слика

en: Advanced Link Settings
mk: Напредни поставувања за врска

en: Advanced Rich Editing
mk: Напредно уредување

en: Advanced Settings
mk: Напредни поставувања

en: Advanced caching plugin.
mk: Напреден додаток за кеширање.

en: Advanced use of the Rich Editor
mk: Напредно користење на напредниот уредувач

en: After a file has been uploaded, you can add titles and descriptions.
mk: Откако ќе ја качите датотека, можете да додадете наслови и описи.

en: After typing in your edits, click Update File.
mk: Откако ќе завршите со промените, кликнете на „Зачувај ги промените“.

en: After you have added your items, drag and drop to put them in the order you want. You can also click each item to reveal additional configuration options.
mk: Откако ќе ги додадете елементите, користејќи ја опцијата „влечи и остави“ ќе можете да ги преуредите. Исто така со кликање на поединечен елемент ќе можете посебно да го конфигурирате.

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
mk: Akismet %s бара WordPress 3.0 или понов.

en: Akismet API Key
mk: Akismet API клуч

en: Akismet Configuration
mk: Конфигурација на Akismet

en: Akismet Spam
mk: Akismet Спам

en: Akismet Spam (%s)
mk: Akismet Спам (%s)

en: Akismet Stats
mk: Статистика од Akismet

en: Akismet caught this comment as spam
mk: Akismet го означи овој коментар како спам

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
mk: Akismet го означи овој коментар како спам при автоматскиот обид.

en: Akismet cleared this comment
mk: Akismet го исчисти овој коментар

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
mk: Akismet го исчисти овој коментар во автоматскиот обид

en: Akismet has caught <strong>%1$s spam</strong> for you since you first installed it.
mk: Akismet најде <strong>%1$s спамови</strong> за вас откога сте го инсталирале.

en: Akismet has detected a problem.
mk: Akismet детектираше проблем.

en: Akismet is almost ready.
mk: Akismet е скоро подготвен.

en: Akismet is working correctly.  All servers are accessible.
mk: Akismet работи исправно. Сите сервери се достапни.

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
mk: Akismet скенираше и го фати овој коментар како спам

en: Akismet re-checked and cleared this comment
mk: Akismet го провери и исчисти овој коментар

en: Akismet server
mk: Akismet сервер

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
mk: Akismet не можеше да го провери овој коментар (одговор: %s). Тој ќе биде проверен подоцна.

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
mk: Akismet не беше во можност да го скенира овој коментар (одговор: %s)

en: Align
mk: Порамни

en: Align Center
mk: Порамни централно

en: Align Full
mk: Порамнување од двете страни

en: Align Left
mk: Порамни лево

en: Align Right
mk: Порамни десно

en: Alignment
mk: Порамнување

en: All
mk: Сите

en: All Akismet servers are available.
mk: Сите сервери за Akismet се достапни.

en: All Categories
mk: Сите категории

en: All Comments
mk: Сите коментари

en: All Link Categories
mk: Сите категории за врски

en: All Links
mk: Сите врски

en: All Pages
mk: Сите страници

en: All Posts
mk: Сите написи

en: All Settings
mk: Сите поставувања

en: All Tabs:
mk: Сите јазичиња:

en: All Tags
mk: Сите ознаки

en: All Types
mk: Сите типови

en: All Users
mk: Сите корисници

en: All content
mk: Цела содржина

en: All image sizes
mk: Сите големини на слики

en: All of this theme&#8217;s files are located in <code>%2$s</code>.
mk: Сите датотеки од оваа тема се наоѓаат во <code>%2$s</code>.

en: All sizes except thumbnail
mk: Сите големини освен малите сликички

en: All spam deleted.
mk: Целиот спам е избришан.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the <em>Screen Options</em> tab to customize the display of this screen.
mk: Сите фајлови кои ги имате прикачено можете да ги прелистувате страницата „Мултимедијални податоци“, кадешто најновите прикачувања се први на листата.

en: All updates have been completed.
mk: Сите надградби беа завршени.

en: Allow
mk: Дозволи

en: Allow <a href="%s" target="_blank">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
mk: Дозволи <a href="%s" target="_blank">следења и пингувања</a> на оваа страница.

en: Allow Comments
mk: Дозволи коментари

en: Allow Pings
mk: Дозволи пингувања

en: Allow comments.
mk: Дозволи коментари.

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks.)
mk: Дозволува информирање за врски од други блогови (меѓусебно следење на промените и информирање.)

en: Allow my site to appear in search engines like Google and Technorati.
mk: Дозволи му на мојот веб-сајт да се појавува на пребарувачите како Google и Technorati.

en: Allow new users to sign up
mk: Да се зачленат сите нови корисници

en: Allow people to post comments on new articles
mk: Дозволи на поситителите да праќаат коментари на написот

en: Already Installed
mk: Веќе е инсталирано

en: Already pinged:
mk: Веќе е пингувано:

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
mk: Текст за сликата, на пример "The Mona Lisa"

en: Alternate Text
mk: Текст за замена

en: Alternative source 1
mk: Алтернативен извор 1

en: Alternative source 2
mk: Алтернативен извор 2

en: Always use https when visiting the admin
mk: Секогаш користи       кога пристапуваш до делот за администрација

en: Amber
mk: Килибар

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
mk: Настана неочекувана HTTP грешка во текот на API побарувањето.

en: An administrator must always approve the comment
mk: Администраторот мора да го дозволи коментарот

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
mk: Автоматизираното ажурирање на WordPress заврши неуспешно - <a href="%s">обидете се поврторно да ја ажурурате вашата верзија</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
mk: Автоматизираното ажурирање на WordPress заврши неуспешно! Ве молимe известете го администраторот.

en: An avatar is an image that follows you from weblog to weblog appearing beside your name when you comment on avatar enabled sites.  Here you can enable the display of avatars for people who comment on your site.
mk: Аватарите се слики кои се прикажуваат на блоговите до Вашето корисничко име кога пишуате коментари. Овде можете да го овозможите прикажувањето на аватарите за луѓето кои пишуваат коментари на овој сајт.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
mk: Настана грешка; најверојатно не работи фидот. Обидете се повторно подоцна.

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
mk: Настана грешка. Ве молам превчитајте ја страницата и бидете се повторно.

en: An error has occurred; the feed is probably down. Try again later.
mk: Настана грешка; најверојатно не работи фидот. Обидете се повторно подоцна.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
mk: Настана грешка при качувањето. Обидете се повторно подоцна.

en: An error occurred while updating %1$s: <strong>%2$s</strong>.
mk: Настана грешка додека вршевте надградба на %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: An unidentified error has occurred.
mk: Се појави неидентификувана грешка.

en: An unknown error occurred.
mk: Настана непозната грешка.

en: An updated version of WordPress is available.
mk: Достапна е нова верзија на WordPress.

en: Anchor name
mk: Име на котва

en: Anonymous
mk: Анонимен

en: Any HTML entered directly into the rich editor will show up as text when the post is viewed. What you see is what you get. When you want to include HTML elements that cannot be generated with the toolbar buttons, you must enter it by hand in the HTML editor. Examples are tables and &lt;code&gt;. To do this, click the HTML tab and edit the code, then switch back to Visual mode. If the code is valid and understood by the editor, you should see it rendered immediately.
mk: Било кој HTML код внесен директно во уредувачот при преглед на написот ќе се појави како текст . Што гледате тоа и ќе добиете. Кога сакате да користите HTML елементи кои не можете да ги генерирате со копчињата од лентата со алатки, мора да ги внесете рачно во HTML уредувачот. Примери за вакви елементи се табелите и &lt;code&gt;. За да го направите ова, кликнете на копчето HTML,  уредете го кодот и потоа кликнете Ажурирај. Ако кодот е точен и уредувачот го разбира, тогаш Вашиот напис ќе биде прикажан веднаш.

en: Any edits to files from this screen will be reflected on all sites in the network.
mk: Било какви промени од овој екран ќе бидат направени за сите сајтови во мрежата.

en: Anyone can register
mk: Секој може да се регистрира

en: Anyone posts a comment
mk: Кога некој ќе прати коментар

en: Appearance
mk: Изглед

en: Application Attachment Template
mk: Нацрт за прилози со апликации

en: Apply
mk: Примени

en: Apply Filters
mk: Потврди филтри

en: Apply changes to:
mk: Примени промени на:

en: Approve
mk: Одобри

en: Approve Comment
mk: Дозволи коментари

en: Approve and Reply
mk: Одобри и одговори

en: Approve it: %s
mk: Одобри го: %s

en: Approve this comment
mk: Дозволи го овој коментар

en: Approved | Approved
mk[0]: Одобрено
mk[1]: Одобрени

en: Apr_April_abbreviation
mk: апр

en: April
mk: април

en: Aqua
mk: Аква

en: Arbitrary text or HTML
mk: Произволен текст или HTML

en: Archives
mk: Архиви

en: Are you lost?
mk: Дали сте загубени?

en: Are you sure you want to clear all contents?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја исчистите содржината?

en: Are you sure you want to do this?
mk: Дали навистина сакате да го сторите ова?

en: Are you sure you want to install this plugin?
mk: Дали сигурно сакате да го инсталирате овој додаток?

en: Are you sure you wish to delete these files and data?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете овие датотеки и податоци?

en: Are you sure you wish to delete these files?
mk: Дали навистина сакате да ги избришете овие датотеки?

en: Arrow: move by 10px
mk: Стрелка: помести за 10 пиксели.

en: Ascending
mk: Растечки

en: Aside from the default theme included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
mk: Освен стандардната тема која доаѓа со инсталацијата на WordPress, сите останати теми се дизајнирани и развиени од трети лица.

en: Aspect ratio:
mk: Пропорционален избор:

en: Atom Publishing Protocol
mk: Atom протокол за објавување

en: AtomPub services are disabled on this site.  An admin user can enable them at %s
mk: AtomPub сервисите се оневозможени на овој сајт. Администраторот може да ги овозможи на %s

en: Attach
mk: Прикачи

en: Attach to a post
mk: Прикачен за напис

en: Attachment
mk: Прилог

en: Attachment Page
mk: Страница со прилози

en: Attachment Template
mk: Нацрт за прилози

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article.
mk: Обид да се известат сите блогови кои се линкувани во овој напис.

en: Attribute all posts and links to:
mk: Придружи ги сите написи и врски на:

en: Attributes
mk: Атрибути

en: Audio
mk: Аудио

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Аудио <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Аудио <span class="count">(%s)</span>

en: Audio Attachment Template
mk: Нацрт за прилози со аудио

en: Audio File URL
mk: URL за аудио датотека

en: Aug_August_abbreviation
mk: авг

en: August
mk: август

en: Authentication Keys
mk: Клучеви за автентикација

en: Authentication failed
mk: Автентикацијата не успеа

en: Author
mk: Автор

en: Author : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
mk: Автор : %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Author Template
mk: Нацрт за авторот

en: Author is %s
mk: Авторот е %s

en: Author:
mk: Автор:

en: Authors can publish and manage their own posts.
mk: Авторите може да ги објавуваат и уредуваат сопствените написи.

en: Authors:
mk: Автори:

en: Auto Draft
mk: Авто нацрт

en: Auto play
mk: Автоматско пуштање

en: Auto start
mk: Автматско стартување

en: Auto-delete spam submitted on posts more than a month old.
mk: Авто-избришан спам испратен на напис постар од еден месец.

en: Auto-embeds
mk: Авто-вгнездување

en: Automatically add new top-level pages
mk: Автоматски додади нови примарни страници

en: Automatically add paragraphs
mk: Автоматски додади параграфи

en: Automatically close comments on articles older than %s days
mk: Автоматски оневозможи ги коментарите на написите постари од %s дена.

en: Autosave disabled.
mk: Автоматското зачувување е оневозможено.

en: Available Themes
mk: Достапни теми

en: Available Tools
mk: Достапни алатки

en: Available Widgets
mk: Достапни елементи

en: Avatar Display
mk: Приказ на аватари

en: Avatars
mk: Аватари

en: Average Rating
mk: Среден рејтинг

en: Background
mk: Позадина

en: Background Attachment
mk: Прилог за позадина

en: Background Color
mk: Боја за позадина

en: Background Image
mk: Слика за позадина

en: Background Position
mk: Позиција на позадината

en: Background Repeat
mk: Повторување на позадина

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
mk: Позадината е ажурирана. <a href="%s">Посетете го сајтот</a> за да видите како изгледа.

en: Bad login/pass combination.
mk: Неточна комбијација кориснички име/лозинка.

en: Balance
mk: Состојба

en: Base
mk: Основа

en: Base URL
mk: URL на блогот

en: Baseline
mk: Основна линија

en: Basics
mk: Основи

en: Basics of Rich Editing
mk: Основи на напредно уредување

en: Before a comment appears
mk: Пред да се појави коментарот

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
mk: Пред да ја кажите Вашата датотека за внесување, треба да ја поправите следната грешка:

en: Begin by choosing a theme to edit from the dropdown menu and clicking Select. A list then appears of all the template files. Clicking once on any file name causes the file to appear in the large Editor box.
mk: Започнете со избирање на тема од паѓачкото мени и кликнете „Избери“. Потоа ќе се појави листа со сите нацрти. Со избирање на името на датотеката ќе ви се појави содржината во полето за уредување.

en: Biographical Info
mk: Биографија

en: Black
mk: Црна

en: Blank
mk: Празно

en: Blockquote
mk: Цитат

en: Blockquote (Alt+Shift+Q)
mk: Цитат (Alt+Shift+Q)

en: Blog pages show at most
mk: Блог страниците прикажуваат најмногу

en: Blogroll
mk: Блогови

en: Blue
mk: Сина

en: Blue Color Scheme
mk: Сина палета на бои

en: Bold
mk: Задебелено

en: Bold (Ctrl + B)
mk: Здебелено (Ctrl + B)

en: Bookmarks
mk: Обележувачи

en: Border
mk: Раб

en: Bottom
mk: Долу

en: Bottom left
mk: Долу-лево

en: Bottom right
mk: Долу-десно

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
mk: Разделете ги коментарите на повеќе страници со %1$s коментари на по страница и %2$s стандардно прикажани страници

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
mk: Накратко недостапни поради планирано одржување. Вратете се подоцна.

en: Bring back this update
mk: Врати го ова ажурирање

en: Broken Themes
mk: Оштетени теми

en: Brown
mk: Кафена

en: Browse
mk: Разгледај

en: Browsing <strong>%s</strong> (active)
mk: Разгледување на <strong>%s</strong> (активно)

en: Browsing <strong>%s</strong> (inactive)
mk: Разгледување на <strong>%s</strong> (неактивно)

en: Buffer
mk: Бафер

en: Bulk Actions
mk: Групни дејства

en: Bulk Edit
mk: Групно уредување

en: Burnt orange
mk: Загорен портокал

en: By %s
mk: од %s

en: By default WordPress uses web <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s which have question marks and lots of numbers in them, however WordPress offers you the ability to create a custom URL structure for your permalinks and archives. This can improve the aesthetics, usability, and forward-compatibility of your links. A <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">number of tags are available</a>, and here are some examples to get you started.
mk: Станардно WordPress користи веб URL-а кои имаат прашалници и многу броеви во нив, но WordPress дава можност за креирање на сопствена URL структура за Вашите постојани врски и архиви. Ова може да ја подобри естетиката, употребливоста и животниот век на Вашите врски. Достапни се <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">голем број на ознаки</a>, и тука има неколку примери од кои можете да почнете.

en: By: %s
mk: Од %s

en: CSS Class
mk: CSS класа

en: CSS Classes
mk: CSS класи

en: CSS Classes (optional)
mk: CSS класи (опционално)

en: Cache
mk: Кеш

en: Calendar
mk: Календар

en: Cancel
mk: Откажи

en: Cancel Upload
mk: Откажи качување

en: Cancel all changes
mk: Откажи ги сите промени

en: Cancel reply
mk: Откажи одговор

en: Cannot create a revision of a revision
mk: Неможам да креирам верзија на верзија

en: Cannot create a user with an empty login name.
mk: Не можете да создадете корисник без име.

en: Cannot load %s.
mk: %s не може да се вчита.

en: Cannot load image metadata.
mk: Не може да се вчитаат мета податоците за сликата.

en: Cannot save image metadata.
mk: Неможе да се зачуваат мета податоците за сликата.

en: Caption
mk: Наслов

en: Captioning id
mk: Id на именување

en: Categories
mk: Категории

en: Categories and Tags Converter
mk: Претворувач на категории и ознаки

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
mk: Категориите можат да бидат претворени во ознаки користејќи го <a href="%s">претварачот на категории во ознаки</a>.

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
mk: Категориите за разлика од ознаките можат да бидат организирани хиерархиски. Можете да имате категорија Џез и во неа други категории на пример Bebop и Big band. Хиерархијата можете да ја правите опционално, по слободен избор.

en: Categories:
mk: Категории:

en: Category | Categories
mk[0]: Категорија
mk[1]: Категории

en: Category Template
mk: Нацрт за категорија

en: Category base
mk: База на категориите

en: Caught Spam
mk: Откриен спам

en: Caution:
mk: Внимание:

en: Cell
mk: Ќелија

en: Center
mk: Средина

en: Change
mk: Промени

en: Change Permalinks
mk: Измени постојани врски

en: Change role to&hellip;
mk: Смени профил на&hellip;

en: Changed roles.
mk: Изменете кориснички профили.

en: Changes saved.
mk: Промените се зачувани.

en: Changing to %s
mk: Промена на %s

en: Cheatin&#8217; uh?
mk: Мамите нели?

en: Check Again
mk: Провери повторно

en: Check Spelling
mk: Провери правопис

en: Check for Spam
mk: Провери за спам

en: Check network status &raquo;
mk: Провери статус на мрежа &raquo;

en: Check your e-mail for the confirmation link.
mk: За врска за потврдување проверете ја Вашата е-пошта

en: Check your e-mail for your new password.
mk: За нова лозинка, проверете ја Вашата е-пошта

en: Choke speed
mk: Ограничување на брзина

en: Choose a city in the same timezone as you.
mk: Изберете град во иста  временска зона како Вашата.

en: Choose a file from your computer:
mk: Изберете датотека од Вашиот компјутер

en: Choose a plugin to edit from the menu in the upper right and click the Select button. Click once on any file name to load it in the editor, and make your changes. Don&#8217;t forget to save your changes (Update File) when you&#8217;re finished.
mk: Од менито изберете го додатокот што сакате да го уредувате и кликнете на копчето „Избери“. Кликнете еднаш на некоја датотека и содржината ќе биде прикажана во уредувачот, со што ќе можете да ги направите вашите промени. Откако ќе завршите, не заборавајте да ажурирате.

en: Choose an image from your computer:
mk: Изберете слика од Вашиот компјутер:

en: Choose files to upload
mk: Избери датотеки за качување

en: Choose from the most used tags
mk: Изберете од најкористените ознаки

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
mk: Изберете го делот од сликата што сакате да го користите како заглавие.

en: Choose the target frame for your link.
mk: Изберете ја одредишната рамка за Вашата врска.

en: Choose what to export
mk: Изберете што да увезете

en: Circle
mk: Круг

en: Citation
mk: Цитат

en: Class
mk: Класа

en: Cleanup messy code
mk: Исчисти го неуредниот код

en: Clear
mk: Исчисти

en: Clear List
mk: Исчисти листа

en: Cleared by Akismet
mk: Исчистено од Akismet

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
mk: Кликнете „Зачувај мени“ за мениата што се во чекање да се објават.

en: Click here to cancel reply.
mk: Кликнете тука за да го откажеш одговорот.

en: Click to edit this part of the permalink
mk: Кликнете за да го уредите овој дел од постојаната врска

en: Click to insert.
mk: Кликнете за да вменете.

en: Click to toggle
mk: Кликнете за помена

en: Click to view entire list of files which will be deleted
mk: Кликнете за да ја видите целосната листа на датотеки кои ќе бидат избришани

en: Close
mk: Затвори

en: Close Window
mk: Затвори прозорец

en: Close all open tags
mk: Затвори ги сите отворени тагови

en: Close filters
mk: Затвори филтри

en: Close this window.
mk: Затвори прозорец.

en: Code
mk: Код

en: Code sample
mk: Извадок од изворен код

en: Cofounder, Project Lead
mk: Соосновач, Водач на проекти

en: Collapse menu
mk: Собери го менито

en: Color
mk: Боја

en: Color picker
mk: Избирачот на бои

en: Color:
mk: Боја:

en: Colors
mk: Бои

en: Column
mk: Колона

en: Columns
mk: Колони

[ctx: Columns]
en: Show on screen
mk: Прикажи на екран

en: Command failed
mk: Командата не успеа

en: Comment | Comments
mk[0]: Коментар
mk[1]: Коментари

en: Comment %d does not exist
mk: Коментарот %d не постои.

en: Comment Blacklist
mk: Црна листа на коментари

en: Comment History
mk: Историја на коментари

en: Comment Moderation
mk: Модерација на коментар

en: Comment author must fill out name and e-mail
mk: Авторот на коментарот мора да пополни име и е-пошта

en: Comment author must have a previously approved comment
mk: Авторот на коментарот мора претходно да има одобрен коментар

en: Comment author name and email are required
mk: Авторот на коментарот мора да пополни име и е-пошта

en: Comment by %s marked as spam.
mk: Кометарот од %s е обележан како спам

en: Comment by %s moved to the trash.
mk: Коментарот од %s е преместен во кантата.

en: Comment on %1$s by %2$s
mk: Коментар на %1$s од %2$s

en: Comment on %s
mk: Коментар на %s

en: Comment status was changed to %s
mk: Статусот на коментарот беше променет во %s

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
mk: Коментарот беше фатен од wp_blacklist_check

en: Comment:
mk: Коментар:

en: Comments
mk: Коментари

en: Comments %s
mk: Коментари %s

en: Comments (RSS)
mk: Коментари (RSS)

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
mk: Коментари <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Comments Feed
mk: Фидови за коментари

en: Comments Off
mk: Исклучени коментари

en: Comments Template
mk: Нацрт за коментари

en: Comments are closed.
mk: Коментарите се затворени.

en: Comments for %1$s searching on %2$s
mk: Коментари за %1$s пребарување по %2$s

en: Comments for %s
mk: Коментари за %s

en: Comments for %s searching on %s
mk: Коментари за %s пребарување по %s

en: Comments on %s
mk: Коментари на %s

en: Comments on &#8220;%s&#8221;
mk: Коментари на &#8220;%s&#8221;

en: Comments on: %s
mk: Коментари на: %s

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
mk: Коментарите треба да се прикажат со %s коментари на врвот на секоја страница

en: Comments you de-spam will be submitted to Akismet as mistakes so it can learn and get better.
mk: Коментарите кои ќе ги означите дека не се спам ќе му бидат испратени на Aksimet како грешки за да може тој да научи и да биде подобар.

en: Common settings
mk: Вообичаени поставувања

en: Compare Revisions
mk: Спореди верзии

en: Compare Revisions of &#8220;%1$s&#8221;
mk: Спореди верзии на &#8220;%1$s&#8221;

en: Compatibility with WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "works" votes out of %4$d total)
mk: Компатибилност со WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d гласови "работи" од вкупно %4$d)

en: Compatibility with WordPress %1$s: 100%% (according to its author)
mk: Компатибилност со WordPress %1$s: 100%% (според авторот)

en: Compatibility with WordPress %1$s: Unknown
mk: Компатибилност со WordPress %1$s: Непозната

en: Compatible up to:
mk: Компатибилна е заклучно со:

en: Configure
mk: Конфигурирај

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
mk: Конфигурирањето на ова е опционално, стандардно треба да е празно

en: Confirm Deletion
mk: Подтврди бришење

en: Confirm Removal
mk: Потврди го бришењето

en: Confirm new password
mk: Потврди нова лозинка

en: Connection Information
mk: Информации за поврзување

en: Connection Type
mk: Тип на врска

en: Console
mk: Конзола

en: Constrain proportions
mk: Ограничи пропорции

en: Contact Info
mk: Koнтакт

en: Content
mk: Содржина

en: Content, title, and excerpt are empty.
mk: Не се внесени содржината, насловот и извадокот .

en: Continue
mk: Продолжи

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
mk: Соработниците може да пишуваат и да ги уредуваат сопствените написи, но не и да ги објавуваат или да прикачуваат мултимедијални датотеки.

en: Controller
mk: Управувач

en: Controls
mk: Контроли

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
mk: Замени ги иконите за емоции како <code>:-)</code> и <code>:-P</code> во графички при прикажување

en: Copy
mk: Копирај

en: Copy table row
mk: Копирај редица од табела

en: Copy/Cut/Paste is not available in Mozilla and Firefox.
mk: Копирај/Исечи/Вметни не се достапни во Mozilla и Firefox.

en: Copyright &copy; 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB</a>, All rights reserved.
mk: &copy; 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB</a>, Сите права задржани.

en: Core Committer
mk: Извршувач на јадрото

en: Core Contributors to WordPress %s
mk: Соработник во развојот на јадрото на WordPress %s

en: Could not access filesystem.
mk: Не можам да пристапам на датотечниот систем.

en: Could not calculate resized image dimensions
mk: Не можам да ја прочитам големината на сликата

en: Could not copy file.
mk: Не можам да ја копирам датотеката.

en: Could not copy files.
mk: Не можам да ги ископирам датотеките.

en: Could not create Temporary file.
mk: Не можам да создадам привремена датотека.

en: Could not create directory.
mk: Не можам да креирам директориум.

en: Could not extract file from archive.
mk: Не можам да ја издвојам датотеката од архивата.

en: Could not fully remove the plugin(s) %s.
mk: Не можам целосно да го избришам додатокот %s.

en: Could not fully remove the theme %s.
mk: Не можам целосно да ја отстранат темата %s.

en: Could not insert link into the database
mk: Не може да се внесе врската во базата на податоци

en: Could not insert post into the database
mk: Не може да се внесе написот во базата на податоци

en: Could not insert term into the database
mk: Не може да се внесе поимот во базата на податоци

en: Could not open handle for fopen() to %s
mk: Неможам да отворам дескриптр за fopen() на %s

en: Could not read image size
mk: Не можам да ја прочитам големината на сликата

en: Could not remove the old plugin.
mk: Не успеав да ја отстранам старата верзија на додатокот.

en: Could not remove the old theme.
mk: Не успеав да ја отстранам старата верзија на темата.

en: Could not retrieve file from archive.
mk: Не можам да ѝ пристапам на датотеката од архивата.

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
mk: Тоа не може да се постави како мала сликичка. Обидете се со друг прилог.

en: Could not update comment status
mk: Не може да се ажурира статусот на коментарот

en: Could not update link in the database
mk: Не може да се ажурира врската во базата на податоци

en: Could not update post in the database
mk: Не може да се ажурира написот во базата на податоци

en: Could not write file %1$s (%2$s)
mk: Не можам да запишам во датотеката %1$s (%2$s)

en: Could not write file %s
mk: Не можам да запишам во датотеката %s

en: Create Menu
mk: Создади мени

en: Create a New Site
mk: Создади нов сајт

en: Create a New User
mk: Создади нов корисник

en: Create a brand new user and add it to this site.
mk: Создади нов корисник и додади го на овој сајт.

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the new in 3.2 distraction-free writing space, available in both the Visual and HTML modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box:
mk: Создавањето на страница е исто со пишувањето на напис. Овој екран од верзијата 3.2 Ви нуди простор за пишување без сметање и е достапен преку копчето за цел екран.

en: Credits
mk: Заслуги

en: Crop
mk: Отсечи

en: Crop Aspect Ratio
mk: Исечи пропорционален избор

en: Crop Header Image
mk: Исечи слика за заглавје

en: Crop Selection
mk: Отсечи избор

en: Crop and Publish
mk: Исечи и објави

en: Crop thumbnail to exact dimensions
mk: Исечи на сликичката на точни димензии

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
mk: Исечи ја сликичка на зададените димензии (вообичаено сликичките се пропорционални)

en: Crunching&hellip;
mk: Разделување&hellip;

en: Ctrl + Shift + arrow: resize by 1px
mk: Ctrl + Shift + стрелка: смени големина за 1px

en: Ctrl + arrow: resize by 10px
mk: Ctrl + стрелка: смени големина за 10 пиксели

en: Current Link
mk: Тековна врска

en: Current Theme
mk: Тековна тема

en: Current marker
mk: Тековна ознака

en: Current page
mk: Моментална страница

en: Current position
mk: Тековен позиција

en: Current theme preview
mk: Преглед на тековната тема

en: Current thumbnail
mk: Тековна мала сликичка

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
mk[0]: Во моментов %s коментар чека на Ваше одобрување. Ве молиме посетете го панелот за модерирање:
mk[1]: Во моментов %s коментар чека на Ваше одобрување. Ве молиме посетете го панелот за модерирање:

en: Currently not supported by your browser, use keyboard shortcuts instead.
mk: Моментално не е поддржано од Вашиот прелистувач, наместо ова користете ги кратените за тастатура.

en: Custom
mk: Сопствено

en: Custom Background
mk: Сопствена позадина

en: Custom Colors
mk: Сопствени бои

en: Custom Fields
mk: Сопствени полиња

en: Custom Header
mk: Сопствено заглавие

en: Custom Links
mk: Сопствени врски

en: Custom Menu
mk: Сопствено мени

en: Custom Structure
mk: Сопствена структура

en: Custom database class.
mk: Сопствена класа на база на податоци.

en: Custom database error message.
mk: Сопствена порака за грешка во базата на податоци.

en: Custom field deleted.
mk: Сопствените полиња се избришани.

en: Custom field updated.
mk: Сопственото поле е ажурирано

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">use in your theme</a>.
mk: Сопствените полиња можат да се користат за додавање на дополнителни мета податоци на написите што можете да ги <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">користите во Вашите теми</a>.

en: Custom install script.
mk: Сопствена инсталирана скрипта.

en: Custom maintenance message.
mk: Сопствена порака за режим на одржување.

en: Custom site deleted message.
mk: Сопствена порака за избришан сајт.

en: Custom site inactive message.
mk: Сопствена порака за неактивен сајт.

en: Custom site suspended message.
mk: Сопствена порака за суспендиран сајт.

en: Custom:
mk: Сопствено:

en: Cut
mk: Исечи

en: Cut table row
mk: Исечи редица од табела

en: Dark
mk: Темна

en: Dark azure
mk: Темно заурна

en: Dark green
mk: Темно зелена

en: Dark olive
mk: Темно маслинеста

en: Dashboard
mk: Работна табла

en: Database Update Required
mk: Потребна е надградба на базата на податоци

en: Date
mk: Датум

en: Date Format
mk: Формат за датум:

en: Date range:
mk: Од-до датум:

en: Date/Time
mk: Датум/Време

en: Day and name
mk: Ден и име

en: Daylight saving time begins on: <code>%s</code>.
mk: Летното сметање на времето започнува на: <code>%s</code>.

en: De-spam marked comments &raquo;
mk: Обележи ги означените коментари дека не се спам &raquo;

en: Deactivate
mk: Деактивирај

en: Deactivate this plugin
mk: Деактивирај го овој додаток

en: Deactivating the plugin&#8230;
mk: Го деактивирам додатокот&#8230;

en: Dear User,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in Here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site.
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
mk: Почитуван кориснику,
    
    Вашиот нов сајт - SITE_NAME е успешно поставен на:
    BLOG_URL
    
    Сега можете да се најавите како администратор користејќи ги следните информации:
    Корисничко име: USERNAME
    Лозинка: PASSWORD
    Најавете се овде: BLOG_URLwp-login.php
    
    Се надеваме дека ќе уживате на Вашиот нов сајт.
    Благодариме!
    
    --Тимот на @ SITE_NAME

en: Dec_December_abbreviation
mk: дек

en: December
mk: декември

en: Default
mk: Стандардно

en: Default Avatar
mk: Стандарден аватар

en: Default Images
mk: Стандардни слики

en: Default Link Category
mk: Стандардна категорија за врски

en: Default Mail Category
mk: Стандардна категорија за написи испратени по пошта

en: Default Post Category
mk: Стандардна категорија за написи

en: Default Post Format
mk: Стандарден формат на написи

en: Default Template
mk: Стандардна тема

en: Default article settings
mk: Стандардни поставувања за написи

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
mk: Некатегоризирано

en: Default frame
mk: Стандардна рамка

en: Default is <code>wp-content/uploads</code>
mk: Стандардната е <code>wp-content/uploads</code>

[ctx: Default link category slug]
en: Blogroll
mk: Блогови

[ctx: Default post slug]
en: hello-world
mk: Здраво Свету!

en: Default volume
mk: Стандарден обем

en: Default width
mk: Стандардна ширина

en: Definition description
mk: Опис на дефиниција

en: Definition term
mk: Поим за дефиниција

en: Delete
mk: Избриши

en: Delete Gallery
mk: Избриши галерија

en: Delete Image
mk: Избриши слика

en: Delete Menu
mk: Избриши мени

en: Delete Permanently
mk: Трајно избриши

en: Delete Plugin | Delete Plugins
mk[0]: Избриши додаток
mk[1]: Избриши додатоци

en: Delete Site
mk: Избриши веб-сајт

en: Delete Users
mk: Избриши корисници

en: Delete all
mk: Избриши се

en: Delete all posts and links.
mk: Избриши ги сите написи и врски

en: Delete it: %s
mk: Избриши го: %s

en: Delete row
mk: Избриши редица

en: Delete table
mk: Избриши табела

en: Delete this item permanently
mk: Избриши трајно

en: Delete this plugin
mk: Избриши го овој додаток

en: Deletion
mk: Бришење

en: Descending
mk: Опаѓачки

en: Description
mk: Опис

en: Designer
mk: Дизајнер

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
mk: Дестинацијата на овој директориум за стриминг не постои или не може да се запишува.

en: Destination folder already exists.
mk: Одредишната папка веќе постои.

en: Details
mk: Детали

en: Developer
mk: Развивач

en: Dictionary lookup
mk: Пребарување во речник

en: Dimensions
mk: Димензии

en: Dimensions:
mk: Димензии:

en: Direction left to right
mk: Насока од лево кон десно

en: Direction right to left
mk: Насока од десно кон лево

en: Disable accessibility mode
mk: Оневозможи режим за пристапност

en: Disable the visual editor when writing
mk: Оневозможи го визуелниот уредувач кога пишувате

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
mk: Оневозможувам режим на одржување&#8230;

en: Discard any changes and restore the original image.
mk: Откажете ги сите промени и вратете ја сликата во оригиналната состојба.

en: Discussion
mk: Дискусија

en: Discussion Settings
mk: Поставувања за дискусија

en: Dismiss
mk: Отфрли

en: Display Options
mk: Опции за приказ

en: Display Text
mk: Прикажи текст

en: Display as dropdown
mk: Прикажи со паѓачко мени

en: Display item author if available?
mk: Прикажи автор на елементот (ако е достапно)?

en: Display item content?
mk: Пикажи содржина на елементот

en: Display item date?
mk: Прикажи датум на елементот?

en: Display name publicly as
mk: Прикажи го името јано како

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
mk: Прикажувам %s&#8211;%s од %s

en: Do not allow
mk: Не дозволувај

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
mk: Дали навистина сакате да се             одјавите

en: Do you want to use the WYSIWYG mode for this textarea?
mk: Дали сакате да го користите WYSIWYG режимот во ова поле за текст?

en: Document properties
mk: Својства на документот

en: Documentation:
mk: Документација:

en: Don&#8217;t forget to click on the Save Changes button when you are finished.
mk: Не заборавај да кликнеш „Зачувај ги промените“ кога ќе завршиш.

en: Don&#8217;t show Avatars
mk: Не прикажувај аватари

en: Don&#8217;t you wish all software came with these freedoms? So do we! For more information, check out the <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.
mk: Дали некогаш сте посакале сиот софтвер да доаѓа со ваква слобода? Тоа го сакаме и ние! За повеќе информации погледнете ја страницата на <a href="http://www.fsf.org/">Фондацијата Слободен Софтвер</a>

en: Done
mk: Завршено

en: Double-check your email address before continuing.
mk: Пред да продолжите повторно проверете ја Вашата адреса за е-поштата.

en: Download %s
mk: Преземање на %s

en: Download Export File
mk: Преземи ја датотеката за изнесување

en: Download failed.
mk: Преземањето неуспеа.

en: Download nightly build
mk: Преземање на дневната развојна верзија.

en: Downloaded:
mk: Преземено:

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
mk: Преземам пакет за инсталирање од <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
mk: Преземам надградба од <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Draft
mk: Нацрт

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Нацрт <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Нацрти <span class="count">(%s)</span>

en: Draft saved at %s.
mk: Нацртот е зачуван во %s.

en: Draft saved. <a href="%s">Preview post</a> | <a href="%s">Edit post</a>
mk: Нацртот е зачуван. <a href="%s">Прегледај го написот</a> | <a href="%s">Уреди го написот</a>

en: Drafts
mk: Нацрти

en: Drag widgets from here to a sidebar on the right to activate them. Drag widgets back here to deactivate them and delete their settings.
mk: Одвлечете ги елеметите од тука на страничната лета за да ги активирате. Довлечете ги тука за да ги деактивирате и да ги избришете нивните поставувања.

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
mk: Довлечете ги елементите тука за да ги отстраните од страничната лента, но да ги задржите нивните поставувања.

en: Drag-and-drop the following link to your bookmarks bar or right click it and add it to your favorites for a posting shortcut.
mk: Извлечете ја следната врска во Вашата лента за обележувачи или кликнете со десното копче и додадете ја во Вашите омилени за да креирате кратенка.

en: Drop-ins <span class="count">(%s)</span> | Drop-ins <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Напреден <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Напредни <span class="count">(%s)</span>

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
mk: Откриен е двоен коментар, изгледа дека веќе сте го кажале ова!

en: E-mail
mk: Е-пошта

en: E-mail (%s):
mk: Е-пошта (%s):

en: E-mail : %s
mk: Е-пошта : %s

en: E-mail address
mk: Адреса за е-пошта

en: E-mail me whenever
mk: Секогаш испраќајте ми е-пошта

en: E-mail or Username
mk: Е-пошта или корисничо име

en: E-mail:
mk: Е-пошта:

en: E-mail: %s
mk: Е-пошта: %s

en: ERROR:
mk: ГРЕШКА:

en: ERROR: %s is not a valid feed template.
mk: ГРЕШКА: %s не е валиден нацрт за фид.

en: Each name or handle is a link to that person&#8217;s profile in the WordPress.org community directory.
mk: Секое име е врска до WordPress.org профилот на личноста.

en: Edit
mk: Уреди

en: Edit &#8220;%s&#8221;
mk: Уреди со &#8220;%s&#8221;

en: Edit CSS Style
mk: Уреди CSS стил

en: Edit Category
mk: Уреди категорија

en: Edit Comment
mk: Уреди коментар

en: Edit Gallery
mk: Уреди галерија

en: Edit HTML Source
mk: Уреди HTML код

en: Edit Image
mk: Уреди слика

en: Edit Link
mk: Уреди врска

en: Edit Link Category
mk: Уреди категорија за врски

en: Edit Links
mk: Уреди врски

en: Edit Media
mk: Уреди мултимедија

en: Edit Menu Item
mk: Уреди елемент од менито

en: Edit My Profile
mk: Уреди го мојот профил

en: Edit Page
mk: Уреди страница

en: Edit Plugins
mk: Уреди додатоци

en: Edit Post
mk: Уреди напис

en: Edit Tag
mk: Уреди ознака

en: Edit Themes
mk: Уреди теми

en: Edit This
mk: Уреди го ова

en: Edit User
mk: Уреди корисник

en: Edit Users
mk: Уреди корисници

en: Edit comment
mk: Уреди коментар

en: Edit embedded media
mk: Уреди вгнездена милтимедијална датотека

en: Edit takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
mk: „Уреди“ ќе Ве одведе на екранот за уредување на тој напис. До истата страница можете да пристапите и со кликање на насловот на написот.

en: Edit this item
mk: Уреди го овој напис

en: Edit this item inline
mk: Уреди го овој напис на самото место

en: Edit your profile
mk: Уреди го својот профил

en: Editing <strong>%s</strong> (active)
mk: Уредувам <strong>%s</strong> (активно)

en: Editing <strong>%s</strong> (inactive)
mk: Уредувам <strong>%s</strong> (неактивно)

en: Editing Comment # %s
mk: Уредувам коментар # %s

en: Editor Style
mk: Стил на уредувачот

en: Editor width in Distraction-free writing mode:
mk: Ширина на уредувачот во модот на пишување без пречки:

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
mk: Уредниците може да објавуваат написи, уредуваат сопствените и написите од останатите.

en: Either the file is not writable, or something wrong happened. The file has not been updated.
mk: Не може да се запише во датотеката или нешто тргна наопаку. Датотеката не е ажурирана.

en: Either there are no posts, or something went wrong.
mk: Или нема написи, или нешто тргна наопаку.

en: Email
mk: Е-пошта

en: Embed Code
mk: Вгнезди код.

en: Embed a Video
mk: Вгнезди видео

en: Embeds
mk: Вгнездување

en: Emotions
mk: Емоции

en: Empty Spam
mk: Испразни спам

en: Empty Term
mk: Празен израз

en: Empty Title filled from filename.
mk: Празен наслов пополнет од името на датотеката.

en: Empty Trash
mk: Испразни канта

en: Empty archive.
mk: Празна архива.

en: Empty command string
mk: Празен команден ред

en: Empty filename
mk: Празно име на датотека

en: Enable JavaScript
mk: Овозможи JavaScript

en: Enable accessibility mode
mk: Овозможи режим за пристапност

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
mk: Овозможи кратенки за тастатура за модерирање на коментари.

en: Enable the Atom Publishing Protocol.
mk: Овозможи Atom протокол за објавување

en: Enable the WordPress, Movable Type, MetaWeblog and Blogger XML-RPC publishing protocols.
mk: Овозможи ги Movable Type, MetaWeblog and Blogger XML-RPC протоколите за објавување во WordPress.

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
mk: Овозможи нанижани (вгнездени) коментари со длабочина %s  нивоа

en: Enabled
mk: Овозможено

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
mk: Овозможувањето на режимот за пристап, преку јазичето „Опции за екран“ Ви овозможува да ги користите „Додади“ и „Уреди“ копчињата наместо повлечи и остави.

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
mk: Овозможувам режим на одржување&#8230;

en: Encoding for pages and feeds
mk: Кодна страница за страниците и фидовите

en: End Date
mk: Краен датум

en: End time
mk: Крајно време

en: Enter a description of the image
mk: Внесете опис за сликата

en: Enter a link URL or click above for presets.
mk: Внесете URL врска или кликнете на горните преддефинирани.

en: Enter a word to look up:
mk: Внесете збор за пребарување:

en: Enter menu name here
mk: Внесете име на менито

en: Enter new
mk: Внеси ново

en: Enter the RSS feed URL here:
mk: Овде внесете URL за RSS фидот:

en: Enter the URL
mk: Внесете URL

en: Enter the URL of the image
mk: Внесете URL за сликата

en: Enter the address here if you want your site homepage <a href="http://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">to be different from the directory</a> you installed WordPress.
mk: Внесете ја адресата овде ако сакате Вашата почетна страница на сајтот <a href="http://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">да биде во различен директориум</a> од тој каде што е инсталиран WordPress.

en: Enter the destination URL
mk: Внесете URL дестинација

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site.  That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
mk: Внесете ја адресата за е-пошта на корисникот на оваа мрежа за да го поканете на овој сајт. На корисникот ќе му биде испратена е-пошта со покана која треба да ја потврди.

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site.  That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
mk: Внесете ја адресата за е-пошта или корисничкото име на корисникот на оваа мреа за да го поканете на овој сајт. На корисникот ќе му биде испратена е-пошта со покана која треба да ја потврди.

en: Enter the location on the server where the keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.
mk: Внесете ја локацијата на серверот каде што се наоѓаат клучевите. Ако е потребна лозинка, внесете ја во горното поле.

en: Enter title here
mk: Внесете наслов овде

en: Enter your new password below.
mk: Внесете ја вашата нова лозинка.

en: Enter your password to view comments.
mk: Внесете ја Вашата лозинка за преглед на коментарите.

en: Entries (RSS)
mk: Написи (RSS)

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
mk: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Entries from any RSS or Atom feed
mk: Внесува написи од RSS или Atom фид

en: Error
mk: Грешка

en: Error in deleting.
mk: Настана грешка при бришењето.

en: Error in deleting...
mk: Грешка при бришењето...

en: Error in displaying the widget settings form.
mk: .решка при прикажување на формата со поставувањата на елементите,

en: Error in moving to Trash.
mk: Настана грешка при преместување во ѓубрето.

en: Error in moving to trash...
mk: Грешка при преместување во корпа...

en: Error in restoring from Trash.
mk: Настана грешка при вадење од ѓубрето.

en: Error in restoring from trash...
mk: Грешка при враќање од кантата...

en: Error occurred while accessing post metadata for file location.
mk: Настана грешка додека се обидувавте да пристапите до информациите на написот за локацијата на датотеката.

en: Error saving media attachment.
mk: Грешка при зачувување на мултимедијалниот прилог.

en: Error while saving the changes.
mk: Грешка при зачувување на промените.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
mk: Настана грешка при зачувување на намалената слика. Ве моиме превчитајте ја страницата и обидете се повторно.

en: Error while saving.
mk: Грешка при зачувување.

en: Error: Invalid values entered, these are marked in red.
mk: Грешка: Внесени се неточни вредности. Тие се означени со црвена боја

en: Error: options page not found.
mk: Грешка: страницата за поставувања не е пронајдена.

en: Error: please enter a valid email address.
mk: Грешка: Ве молиме внесете валидна адреса за е-пошта.

en: Error: please fill the required fields (name, email).
mk: Грешка: Ве молиме пополнете ги задолжителните полиња (име, е-пошта).

en: Error: please type a comment.
mk: Грешка: Ве молиме напишете коментар.

en: Error: you are replying to a comment on a draft post.
mk: Грешка: Одговарате на коментар на нацрт напис.

en: Every plugin and theme in WordPress.org&#8217;s directory is 100%% GPL or a similarly free and compatible license, so you can feel safe finding <a href="%1$s">plugins</a> and <a href="%2$s">themes</a> there. If you get a plugin or theme from another source, make sure to <a href="%3$s">ask them if it&#8217;s GPL</a> first. If they don&#8217;t respect the WordPress license, we don&#8217;t recommend them.
mk: Секој додаток и тема во WordPress.org директориумот е 100%% GPL или слична слобода и компатибилна лиценца, па можете да се осеќате безбедно наоѓајќи <a href="%1$s">додатоци</a> и <a href="%2$s">теми</a>. Доколку додатокот или темата ја имате земено од друг извор, не заборавајте да ги <a href="%3$s">прашате дали е издадено под GPL лиценца</a>. Ако не ја почитуваат WordPress лиценцата, не ви ги препорачуваме.

en: Example: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; don&#8217;t forget the <code>http://</code>
mk: Пример: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; не заборавајте да додадете <code>http://</code>

en: Example: Nifty blogging software
mk: Пример: Прекрасен софтвер за блогирање

en: Excerpt
mk: Извадок

en: Excerpt View
mk: Поглед  на извадокот

en: Excerpt:
mk: Извадок:

en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="http://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">Learn more about manual excerpts.</a>
mk: Извадоците се опционален краток текст за содржината на написите кој можете да го користите во Вашите теми. <a href="http://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">Дознајте повеќе за рачните извадоци.</a>

en: Exclude:
mk: Отфрли:

en: Executed before Multisite is loaded.
mk: Извршено пред да се прочита Мулти-сајтот.

en: Exit fullscreen
mk: Излези од целиот екран

en: Export
mk: Изнеси

en: Extended Core Team
mk: Проширена јадрена екипа

en: External Libraries
mk: Надворешни библиотеки

en: FTP Password
mk: FTP лозинка

en: FTP Username
mk: FTP корисничко име

en: FTP hostname is required
mk: FTP име на хост е задолжително

en: FTP password is required
mk: FTP лозинка е задолжителна

en: FTP username is required
mk: FTP корисничко име е задолжително

en: FTP/SSH Password
mk: FTP/SSH лозинка

en: FTP/SSH Username
mk: FTP/SSH корисничко име

en: F_Friday_initial
mk: П

en: Failed to connect to FTP Server %1$s:%2$s
mk: Неуспеав да се поврзам со FTP серверот %1$s:%2$s

en: Failed to connect to SSH2 Server %1$s:%2$s
mk: Неуспеав да се поврзам со SSH2 серверот %1$s:%2$s

en: Failed to delete the page.
mk: Бришењето на оваа страница не успеа.

en: Failed to write file to disk.
mk: Неуспешно запишување на датотеката на диск.

en: Feature Filter
mk: Филтер на опции

en: Featured Image
mk: Главна слика

en: Featured Image Header
mk: Заглавие на главна слика

en: Featured Images
mk: Главни слики

en: Features
mk: Можности

en: Feb_February_abbreviation
mk: фев

en: February
mk: февруари

en: Feed for all posts filed under %s
mk: Фид за сите написи зачувани под %s

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
mk: Дали постои датотеката '%s'?

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
mk: Датотеката '%s' не е слика.

en: File URL
mk: URL за датотека

en: File canceled.
mk: Качувањето на датотеката е откажано.

en: File edited successfully.
mk: Датотеката е успешно уредена.

en: File is empty. Please upload something more substantial.
mk: Датотеката е празна. Прикачете нешто повеќе материјално.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
mk: Датотеката е празна,. Ве молиме качете нешто покорисно. Оваа грешка може да се појави и кога качувањето на датотеки е оневозможено во php.ini или вредноста на променливата post_max_size е помала од вредноста на upload_max_filesize. во php.ini.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini.
mk: Датотеката е празна,. Ве молиме качете нешто покорисно. Оваа грешка може да се појави и кога качувањето на датотеки е оневозможено во php.ini.

en: File name:
mk: Име на датотека:

en: File not readable.
mk: Датотеката не може да се прочита.

en: File type:
mk: Тип на датотека:

en: File upload stopped by extension.
mk: Запрено е качувањето на датотеката поради несоодветна наставка.

en: File/URL
mk: Датотека/URL

en: Files in the <code>%s</code> directory are executed automatically.
mk: Датотеките во директориумот: <code>%s</code> се извршуваат автоматски.

en: Files of this type are not editable.
mk: Неможете да ги уредувате датотеките од овој тип.

en: Filesystem error.
mk: Грешка во системот за датотеки.

en: Filter
mk: Филтер

en: Filter &#187;
mk: Филтри

en: Find
mk: Најди

en: Find Posts or Pages
mk: Најди написи или страници

en: Find Themes
mk: Најди теми

en: Find a theme based on specific features
mk: Пронајдете тема врз база на некои специфични карактеристики

en: Find/Replace
mk: Најди/Замени

en: First Name
mk: Име

en: First Post
mk: Прв напис

en: Fixed
mk: Фиксирана

en: Fixed Width
mk: Фиксна ширина

en: Flagged as spam by %s
mk: Означено како спам од %s

en: Flagged as spam by Akismet
mk: Означено како спам од Akismet

en: Flash options
mk: Опции за Flash

en: Flash video options
mk: Опции за Flash видео

en: Flashvars
mk: Параметри за flash

en: Flexible Width
mk: Флексибилна ширина

en: Flip horizontally
mk: Преврти хоризонтално

en: Flip vertically
mk: преврти по вертикала

en: Font family
mk: Семејство на фонтови

en: Font size
mk: Големина на фонт

en: Footer
mk: Подножје

en: For PHP files, you can use the Documentation dropdown to select from functions recognized in that file. Lookup takes you to a web page with reference material about that particular function.
mk: За PHP датотеки, можете да ја користите паѓачката документација за да ја изберете функција која ја содржи таа датотека. Со кликање на „Прегледај“ ќе бидете одведени на страницата со функцијата.

en: For each article in a feed, show
mk: За секој напис во фидот прикажи

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
mk: За сликите само, можете да кликнете на „Уреди“ под сликичката за да го продолжите уредувачот за слики со иконки за кратење, ротирање или обраќање на сликата.

en: For many people, <a href="%1$s">Akismet</a> will greatly reduce or even completely eliminate the comment and trackback spam you get on your site. If one does happen to get through, simply mark it as "spam" on the moderation screen and Akismet will learn from the mistakes. If you don't have an API key yet, you can get one at <a href="%2$s">Akismet.com</a>.
mk: За многу луѓе <a href="%1$s">Akismet</a> ќе го намали или комплетно елиминира спамот од Вашата интернет страница. Ако некој помине низ филтрите едноставно обележете го како "спам" во екранот за модерирање и Aksimet ќе научи од грешките. Ако сè уште немате сметка на  WordPress.com можете да добиете на <a href="%2$s">WordPress.com</a>.

en: For more information about this software visit the <a href="http://tinymce.moxiecode.com" target="_blank">TinyMCE website</a>.
mk: За повеќе информации за овој софтвер посетете ја интернет страницата на <a href="http://tinymce.moxiecode.com" target="_blank">TinyMCE</a>.

en: For more information:
mk: За повеќе информации:

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
mk: Написот не може да биде избришан, заради некоја сè уште непозната и вознемирувачка причина.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
mk: Написот не може да биде изменет, заради некоја сè уште непозната и вознемирувачка причина.

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their e-mail address.
mk: За корисниците без сопствен аватар, можете да прикажувате генеричко лого или генериран аватар врз база на нивната адреса за е-пошта.

en: Format
mk: Форматирај

en: Formatting
mk: Форматирање

en: Found %s
mk: Пронајдени %s

en: Four Columns
mk: Четири колони

en: Freedoms
mk: Слободи

en: Fri
mk: пет

en: Friday
mk: петок

en: From %1$s on %2$s%3$s
mk: Од %1$s на %2$s%3$s

en: From Computer
mk: Од компјутер

en: From URL
mk: Од URL

en: Front Page Posting
mk: Објавување на почетна

en: Front page displays
mk: Изглед на насловната страница

en: Front page: %s
mk: Насловна страница: %s

en: Full
mk: Цел

en: Full Screen
mk: Цел екран

en: Full Size
mk: Оригинална големина

en: Full URL path to files
mk: Целосна URL патека до датотеките

en: Full Width Template
mk: Нацрт за цел екран

en: Full text
mk: Цел текст

en: Fullscreen
mk: На цел екран

en: Function Name&hellip;
mk: Име на функцијата&hellip;

en: Function Name...
mk: Име на функција...

en: G &#8212; Suitable for all audiences
mk: G&#8212; Пригодно за целата публика

en: GNU Library General Public Licence
mk: GNU Општа јавна лиценца за библиотеки (GNU LGPL)

en: Gallery
mk: Галерија

en: Gallery (%s)
mk: Галерија (%s)

en: Gallery Settings
mk: Поставувања на галеријата

en: Gallery columns:
mk: Галерија колони:

en: General
mk: Општо

en: General Settings
mk: Општи поставувања

en: General Usage
mk: Општа употреба

en: Get New Password
mk: Добиј нова лозинка:

en: Get Shortlink
mk: Земи кратка врска

en: Give the feed a title (optional):
mk: Именувајте го фидот (опционално):

en: Global Dashboard
mk: Работна табла

en: Go back
mk: Оди назад

en: Go to Dashboard
mk: Отвори работна табла

en: Go to WordPress Updates page
mk: Оди на страницата за WordPress надградби

en: Go to plugins page
mk: Оди на страницата со додатоци

en: Go to the first page
mk: Оди на првата страница

en: Go to the last page
mk: Оди на последната страница

en: Go to the next page
mk: Оди на следната страница

en: Go to the previous page
mk: Оди на претходна станица

en: Go to themes page
mk: Оди на страницата со теми

en: Gold
mk: Златна

en: Got Moxie?
mk: Имате Moxie?

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
mk: Дај му супер админ привилегии на овој член на Мрежниот сајт.

en: Gray
mk: Сива

en: Grayish blue
mk: Сивкасто плава

en: Green
mk: Зелена

en: Guest Committer
mk: Гостински извршувач

en: H-Space
mk: Хоризонтален проред

en: HTML Source Editor
mk: HTML уредувач

en: HTML in the Rich Editor
mk: HTML во напреден уредувач

en: HTML5 Video Options
mk: HTML5 Видео опции

en: HTTP error.
mk: HTTP грешка.

en: Header
mk: Заглавие

en: Header Image
mk: Слика за заглавје

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
mk: Заглавјето е ажурирано. <a href="%s">Посетете го сајтот</a> за да видите како изгледа.

en: Heading 1
mk: Заглавие 1

en: Heading 2
mk: Заглавие 2

en: Heading 3
mk: Заглавие 3

en: Heading 4
mk: Заглавие 4

en: Heading 5
mk: Заглавие 5

en: Heading 6
mk: Заглавие 6

en: Height
mk: Висина

en: Hello world!
mk: Здраво Свету!

en: Help
mk: Помош

en: Help (Alt + Shift + H)
mk: Помош (Alt + Shift + H)

en: Hi,
    
    You have been invited to join '%s' at
    %s as a %s.
    Please click the following link to confirm the invite:
    %s
mk: Здраво,
    
    Вие бевте поканети да се прикчучите на '%s'
    %s како %s.
    Ве молам кликнете на врската за да ја потврдите поканата:
    %s

en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s as a %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
mk: Здраво,
    Вие бевте поканети да се приклучите на '%1$s' at
    %2$s како %3$s.
    Доколку не сакате да се приклучите, ве молам игнорирајте ја
    оваа порака. Поканата ќе истече за неколку дена.
    
    Ве молам кликнете на следната врска за да ја потврдите поканата:
    %%s

en: Hi, this is a comment.<br />To delete a comment, just log in and view the post&#039;s comments. There you will have the option to edit or delete them.
mk: Здраво, ова е коментар.<br />За да избришете коментар, пријавете се и прегледајте ги коментарите на написите, таму ќе ја имате опцијата за уредување или бришење.

en: Hidden
mk: Сокриено

en: Hidden GUI
mk: Сокриен GUI

en: Hide
mk: Сокриј

en: Hide Details
mk: Сокриј детали

en: Hide hidden updates
mk: Сокриј ги скриените ажурирања

en: Hide this update
mk: Сокриј го ова ажурирање

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
mk: Помош:  Лозинката треба да биде долга најмалку седум знаци  За да биде посилна (потешка за пробивање) користете големи и мали букви како и знаци како ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: History
mk: Историја

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
mk: Чувај го коментарот во листата за модерирање ако содржи повеќе од %s врски. (Вообичаена карактеристика а спам коментарите е голем број на врски.)

en: Holiday
mk: Одмор

en: Home
mk: Почетна

en: Horizontal space
mk: Хоризонтално растојание

en: Horizontale rule
mk: Хоризонтално правило

en: Hostname
mk: Хост

en: Hotkeys
mk: Кратенки

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
mk: Со носење на стрелката врз редицата на написот ќе Ви бидат прикажани врски за уредување на Вашиот напис. Можете да ги изведите следните акции:

en: Hovering over a row reveals action links: <em>Edit</em>, <em>Delete Permanently</em>, and <em>View</em>. Clicking <em>Edit</em> or on the media file&#8217;s name displays a simple screen to edit that individual file&#8217;s metadata. Clicking <em>Delete Permanently</em> will delete the file from the media library (as well as from any posts to which it is currently attached). <em>View</em> will take you to the display page for that file.
mk: Опис на следните опции: <em>Уреди</em>, <em>Избриши трајно</em>, и <em>Прегледај</em>. Со избирање на <em>Уреди</em> или името на мултимедијалната датотека, се прикажува поле за уредување на поединечни датотеки. Со избирање на <em>Избриши трајно</em> ќе ја избришете датотеката од медиската библиотека (како и од написите во кои е поставена). <em>Прегледај</em> ќе ве однесе на страницата за преглед.

en: How many items would you like to display?
mk: Колку елементи сакате да прикажувате?

en: Howdy, %1$s
mk: Поздрав, %1$s

en: I would like my site to be visible to everyone, including search engines (like Google, Bing, Technorati) and archivers
mk: Би сакал мојот сајт да биде видлив на сите, вклучувајќи ги и пребарувачите (како Google, Bing, Technorati) и архиверите

en: I would like to block search engines, but allow normal visitors
mk: Би сакал(а) да ги блокирам пребарувачите, но да дозволам пристап на обичните корисници

en: ID #%1s: %2s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
mk: ID #%1s: %2s <strong>Тековниот корисник нема да биде избришан.</strong>

en: ID #%1s: %2s <strong>The current user will not be removed.</strong>
mk: ID #%1s: %2s <strong>Моменталниот корисник нема да биде избришан.</strong>

en: ID #%1s: %2s <strong>You don't have permission to remove this user.</strong>
mk: ID #%1s: %2s <strong>Вие немате дозвола да го избришете овој корисник.</strong>

en: IO error.
mk: В/И грешка

en: Icon Design
mk: Дизајн на икони

en: Identicon (Generated)
mk: Identicon (генериран)

en: If a media file has not been attached to any post, you will see that in the <em>Attached To</em> column, and can click on <em>Attach File</em> to launch a small popup that will allow you to search for a post and attach the file.
mk: Доколку некоја медиска датотека не е прикачена на некој напис, во колоната <em>Вметнат во</em> ќе видите текст на кој пишува <em>Вметни</em> и со негово избирање ќе можете да го вметнете прилогот во Вашиот напис.

en: If something goes wrong with a plugin and you can&#8217;t use WordPress, delete or rename that file in the <code>%s</code> directory and it will be automatically deactivated.
mk: Ако нешто тргне наопаку со некој додаток и не можете да го користите WordPress, избришете ја или преименувајте ја таа датотека во папката <code>%s</code> и тој ќе биде деактивиран автоматски.

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugins directory</a> to see if an importer is available.
mk: Увезувачот што ви е потребен не е инталиран. Пребарајте го <a href="%s">директориумот со додатоци </a> за да видите дали таквиот увезувач е достапен.

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
mk: Ако врските се со некоја личност, во горната форма можете да го дефинирате Вашиот однос со таа личност. Ако сакате да дознаете нешто повеќе за оваа идеја проверете го <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.

en: If the root directory of your site were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Create a new file, called <code>web.config</code> in the root directory of your site. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this code into the <code>web.config</code> file.
mk: Ако во Вашиот <code>web.config</code> е поставено дека може да се <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">запишуваат датотеки</a> ова можеме да го правиме автоматски, но не можe, па еве ги mod_rewrite правилата што треба да ги имате во Вашата<code>.htaccess</code> датотека. Кликнете во полето и притиснете <kbd>CTRL + a</kbd> за да ги изберете сите.

en: If the width value is left blank, embeds will default to the max width of your theme.
mk: Ако вредноста за ширината ја оставите празна. вгнездувањето ќе биде направен со максималната ширина дозволена од Вашата тема.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
mk: Доколку тоа беше грешка, игнорирајте ја оваа порака.

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
mk: Доколку избришете врска, таа ќе биде трајно отстранета, затоа што за врските сè уште не постои функцијата „ѓубре“.

en: If you do not like the way the rich editor works, you may turn it off from Your Profile submenu, under Users in the admin menu.
mk: Ако не Ви се допаѓа начинот на кој работи уредувачот, можете да го исклучите, во Вашето мени за профил во делот Корисници од менито за администрација.

en: If you don&lsquo;t want to upload your own image, you can use one of these cool headers, or show a random one.
mk: Доколку не сакате да прикачете сопствена слика, Вие можете да изберете еден од овие кул заглавиа, или да се прикажува едно по случаен избор.

en: If you have a plugin in a .zip format, you may install it by uploading it here.
mk: Доколку имате додаток вo .zip формат, можете да го инсталирате со прикачување.

en: If you have a theme in a .zip format, you may install it by uploading it here.
mk: Ако имате тема во .zip формат, можете да ја инсталирате со качување тука.

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
mk: Доколку имате написи или коментари во друг систем, WordPress може да ги увези во Вашиот сегаш сајт. За да започнете, изберете систем од кој сакате да извршите увоз:

en: If you just want to get an idea of what&#8217;s available, you can browse Featured, Popular, Newest, and Recently Updated plugins by using the links in the upper left of the screen. These sections rotate regularly.
mk: Доколку само сакате да ја разлистите листата на додатоци, можете да ги разгледите постоечките, популарните, најновите, и скоро ажурираните додатоци користејќи ги врските во горниот дел од екранот.

en: If you know what you&#8217;re looking for, Search is your best bet. The Search screen has options to search the WordPress.org Plugin Directory for a particular Term, Author, or Tag. You can also search the directory by selecting a popular tags. Tags in larger type mean more plugins have been labeled with that tag.
mk: Доколку не знаете што барате, опцијата за пребарување е најдобар избор. Екранот за пребарување има опција да го пребарувате WordPress.org директориумот на додатоци според термин, автор, или пак ознака. Исто така, можете да го пребарувате директориумот си избирање на најпопуларните ознаки. Подолгите ознаки, автоматски значи и поголема можност за пронаоѓање на додатоци.

en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s here. For example, using <code>topics</code> as your category base would make your category links like <code>http://example.org/index.php/topics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
mk: Ако сакате, тука може да внесете сопствена структура за Вашите категории и ознаки <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>а овде. На пример, со користење<code>topics</code> како основа за категорија ќе ги направи врските за категориите како <code>http://example.org/topics/uncategorized/</code>. Ако го оставите празно, ќе се користат стандардните вредности.

en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s here. For example, using <kbd>topics</kbd> as your category base would make your category links like <code>http://example.org/topics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
mk: Ако сакате, тука може да внесете сопствена структура за Вашите категории и ознаки <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>а овде. На пример, со користење<kbd>topics</kbd> како основа за категорија ќе ги направи врските за категориите како <code>http://example.org/topics/uncategorized/</code>. Ако го оставите празно, ќе се користат стандардните вредности.

en: If you need to upload an image or another media file from your computer, you can use the Media Library buttons above the editor. The media library will attempt to create a thumbnail-sized copy from each uploaded image. To insert your image into the post, first click on the thumbnail to reveal a menu of options. When you have selected the options you like, click "Send to Editor" and your image or file will appear in the post you are editing. If you are inserting a movie, there are additional options in the "Media" dialog that can be opened from the second toolbar row.
mk: Ако треба да качите слика или аудио датотека од Вашиот компјутер, можете да ја користите Библиотеката за мултимедијални датототеки. Таа ќе се обиде да креира мала сликичка за секоја качена датотека. За да ја вметнете Вашата качена слика во Вашиот напис прво кликнете на малата сликичка за да се отвори мени.Откако ќе ги изберете саканите опции кликнете на "Испрати  во уредувачот" и Вашата слика ќе се појави во написот што го уредувате. Ако сакате да додете филм, на располагање ви се дополнителни опции во дијалогот"Мултимедија" кои можат да бидат отворени од втората редица на алтаникот.

en: If you pick an option other than Default, your general URL path with structure tags, terms surrounded by <code>%</code>, will also appear in the custom structure field and your path can be further modified there.
mk: Доколку избереш друга опција, URL структурата ќе се појави во полето за сопствена структура и ќе може да го уредиш од таму.

en: If you temporarily make your <code>web.config</code> file writable for us to generate rewrite rules automatically, do not forget to revert the permissions after rule has been saved.
mk: Ако привремено дозволите запишување во датотеката <code>web.config</code> за да можеме автоматски да изгенерираме правила за пребришување, не заборавајте да ја тргнете таа дозвола откако ќе завршите со оваа операција.

en: If you temporarily make your site&#8217;s root directory writable for us to generate the <code>web.config</code> file automatically, do not forget to revert the permissions after the file has been created.
mk: Ако привремено дозволите запишување во датотеката <code>web.config</code> за да можеме автоматски да изгенерираме правила за пребришување, не заборавајте да ја тргнете таа дозвола откако ќе завршите со оваа операција.

en: If you want site visitors to be able to register themselves, as opposed to being registered by the site administrator, check the membership box. A default user role can be set for all new users, whether self-registered or registered by the site administrator.
mk: Доколку сакате посетителите да се регистрираат, наместо администраторот да ги регистрира, означете ја коцката за членство. Стандардна улога може да биде поставена за сите нови корисници, без разлика дали тие сами се имаат регистрирано или се регистрирани од страна на администраторот.

en: If you want to discard your custom header and go back to the default included in your theme, click on the buttons to remove the custom image and restore the original header image.
mk: Доколку сакаш да го вратиш стандардното заглавие, кликни на копчето за бришење на сопствената слика и врати го оригиналното заглавие.

en: If you want to hide header text, add <strong>#blank</strong> as text color.
mk: Доколку сакате да го сокриете текстот, внесете <strong>#blank</strong> во бојата за текст.

en: If you want to install a plugin that you&#8217;ve downloaded elsewhere, click Upload in the upper left. You will be prompted to upload the .zip package, and once uploaded, you can activate the new plugin.
mk: Доколку сакате да инсталирате додаток кој го имате на Вашиот компјутер, кликнете „Прикачи“ и изберете го .zip пакетот. Откако успешно ќе го прикачите, додатокот ќе може да биде активиран.

en: If you want to make changes but don&#8217;t want them to be overwritten when the plugin is updated, you may be ready to think about writing your own plugin. For information on how to edit plugins, write your own from scratch, or just better understand their anatomy, check out the links below.
mk: Доколку правите промени но не сакате да се снимат врз постоечкиот додаток, и размислувате за самите да почнете да кодирате додаток. За повеќе информации посетете ги линковите подолу.

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
mk: Доколку сакате да го избришете овој елемент, но да ги зачувате поставките, само повлечете го во „Неактивни елементи“. Вие ќе можете да го вратите во било кое време. Ова е посебно корисно кога се префрлувате на теми со повеќе и различни локации за елементи.

en: If you want to use all capabilities of the uploader, like uploading multiple files at once, please update to lighttpd 1.5.
mk: Ако сакате да ги користите сите можности на качувачот, како качување на повеќе датотеки одеднаш, Ве молам надградете на lighttpd 1.5.

en: If you would like to change the password type a new one. Otherwise leave this blank.
mk: Ако сакате да ја смените лозинката внесете ја новата, во спротивно оставете го ова поле празно.

en: If you would like to see more themes to choose from, click on the &#8220;Install Themes&#8221; tab and you will be able to browse or search for additional themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. Themes in the WordPress.org Theme Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
mk: Ако би сакале да видите повеќе теми за избор, кликнете на јазичето „Инсталирај теми“ и ќе можете да прелистувате или пребарувате дополнителни теми од <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. Темите во WordPress.org Theme Directory се дизајнирани и развиени од трети лица и се компатибилни со лиценцата што ја користи WordPress. И да, тие се бесплатни!

en: If your <code>.htaccess</code> file were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so these are the mod_rewrite rules you should have in your <code>.htaccess</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all.
mk: Ако во Вашиот <code>.htaccess</code> е поставено дека може да се <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">запишуваат датотеки</a> ова можеме да го правиме автоматски, но не можe, па еве ги mod_rewrite правилата што треба да ги имате во Вашата<code>.htaccess</code> датотека. Кликнете во полето и притиснете <kbd>CTRL + a</kbd> за да ги изберете сите.

en: If your <code>web.config</code> file were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this rule inside of the <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> element in <code>web.config</code> file.
mk: Ако во Вашиот <code>web.config</code> е поставено дека може да се <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">запишуваат датотеки</a> ова можеме да го правиме автоматски, но не можe, па еве ги mod_rewrite правилата што треба да ги имате во Вашата<code>.htaccess</code> датотека. Кликнете во полето и притиснете <kbd>CTRL + a</kbd> за да ги изберете сите.

en: If your bookmarks toolbar is hidden: copy the code below, open your Bookmarks manager, create new bookmark, type Press This into the name field and paste the code into the URL field.
mk: Доколку Вашата лента со ознаки е сокриен: копирајте го кодот подолу, отворете го Вашиот менаџер на ознаки, создадете нова ознака. Во полето за име напишете Press This, а кодот пастирајте го во полето за URL.

en: Ignore all
mk: Игнорорај сѐ

en: Ignore word
mk: Игнорирај збор

en: Image
mk: Слика

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Слика <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Слики <span class="count">(%s)</span>

en: Image Address
mk: Адреса на слика

en: Image Attachment Template
mk: Нацрт за прилози со слики

en: Image Caption
mk: Наслов на слика

en: Image Crop
mk: Отсекување на слика

en: Image File
mk: Датотека со слика

en: Image Processing Error
mk: Грешка при процесирање на сликата

en: Image Title
mk: Име на сликата

en: Image URL
mk: URL за слика

en: Image Upload Error
mk: Грешка при прикачување на слика

en: Image could not be processed.  Please go back and try again.
mk: Сликата не може да биде процесирана. Ве молам вратете се назад и обидете се повторно.

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
mk: Податоците за сликата не постојат. Ве молиме качете ја повторно сликата.

en: Image description
mk: Опис на слика

en: Image linked to file
mk: Слика поврзана со датотека

en: Image linked to page
mk: Слика поврзана со страница

en: Image list
mk: Листа со слики

en: Image metadata is inconsistent.
mk: Мета податоците за сликата се неконзистентни.

en: Image properties
mk: Својства на слика

en: Image restored successfully.
mk: Сликата е вратена успешно.

en: Image rotation is not supported by your web host (function imagerotate() is missing)
mk: Ротирањето на сликите не е поддржано од Вашиот веб хостинг (недостасува функцијата imagerotate() )

en: Image saved
mk: Сликата е зачувана.

en: Image sizes
mk: Големини на слики

en: Image status
mk: Статус на слика

en: Images
mk: Слики

en: Images and Attachments
mk: Слики и прилози

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
mk: Сликите со големина од <strong>%1$d  x %2$d пиксели</strong> ќе бидат користени без измени.

en: Import
mk: Внеси

en: Important:
mk: Важно:

en: In a few words, explain what this site is about.
mk: Во неколку зборови, објаснете за што е наменет сајтот.

en: In previous versions of WordPress, all the importers were built-in, but they have been turned into plugins as of version 3.0 since most people only use them once or infrequently.
mk: Во претходните верзии на WordPress, сите увезувачи беа инсталирани, додека тие од верзијата 3.0 се претворени во додатоци.

en: In reply to <a href="%1$s">%2$s</a>.
mk: Одговор на <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: In the Author column, in addition to the author&#8217;s name, email address, and blog URL, the commenter&#8217;s IP address is shown. Clicking on this link will show you all the comments made from this IP address.
mk: Во авторската колона, до името на авторот, адресата за е-пошта, и неговиот веб-сајт, е прикажана IP адресата на коментаторот. Со кликање на врската ќе Ви бидат прикажани сите коментари од таа IP адреса.

en: In the Comment column, above each comment it says &#8220;Submitted on,&#8221; followed by the date and time the comment was left on your site. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site. Hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
mk: Во оваа колона за коментари, над секој коментар ја пишува датата кога е испратен коментарот. Со кликање на датумот/времето ќе бидете пренасочени до коментарот на Вашиот сајт. Со носење на маусот врз коментарот ќе ви бидат прикажани опциите за одобрување, одговарање (и одобрување), брзо уредување, уредување, да го означите коментарот како спам и да го префрлите во ѓубрето.

en: In the In Response To column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The &#8220;#&#8221; permalink symbol below leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows how many comments that post has received. If the bubble is gray, you have moderated all comments for that post. If it is blue, there are pending comments. Clicking the bubble will filter the comments screen to show only comments on that post.
mk: In the In Response To column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The "#" permalink symbol below leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows how many comments that post has received. If the bubble is gray, you have moderated all comments for that post. If it is blue, there are pending comments. Clicking the bubble will filter the comments screen to show only comments on that post.

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Неактивен <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Неактивни <span class="count">(%s)</span>

en: Inactive Widgets
mk: Неактивни елементи

en: Inactive:
mk: Неактивни:

en: Incoming Links
mk: Дојдовни врски

en: Incompatible Archive.
mk: Некомпатабилна архива.

en: Indent
mk: Вовлекување

en: Indigo
mk: Индиго

en: Information needed
mk: Потребни се информации

en: Insert
mk: Вметни

en: Insert / edit embedded media
mk: Вметни/вгнезди мултимедија

en: Insert Image
mk: Вметни слика

en: Insert More Tag
mk: Вметни More ознака

en: Insert Page Break
mk: Вметни прекин на страница

en: Insert Page Break tag
mk: Вметни ознака за прелом на страна

en: Insert Page break
mk: Вметни прелом на страна

en: Insert Video
mk: Вметни видео

en: Insert an Image
mk: Вметни слика

en: Insert an image from another web site
mk: Вметнете слика од друг веб-сајт

en: Insert column after
mk: Вметни колона по

en: Insert column before
mk: Внеси колона пред

en: Insert custom character
mk: Внеси сопствен знак

en: Insert date
mk: Вметни датум

en: Insert gallery
mk: Вметни галерија

en: Insert horizontal ruler
mk: Вметни хоризонтален линијар

en: Insert into Post
mk: Внеси во напис

en: Insert link
mk: Вметни врска

en: Insert new layer
mk: Вметни нов слој

en: Insert non-breaking space character
mk: Внеси знак празно место

en: Insert predefined template content
mk: Вметни содржина со преддефиниран нацрт

en: Insert row after
mk: Вметни редица по

en: Insert row before
mk: Внеси редица пред

en: Insert time
mk: Вметни време

en: Insert/Edit Attributes
mk: Внеси/уреди својства

en: Insert/edit anchor
mk: Внеси/уреди котва

en: Insert/edit image
mk: Вметни/уреди слика

en: Insert/edit image (Alt + Shift + M)
mk: Вметни/уреди слика (Alt + Shift + M)

en: Insert/edit link
mk: Внеси/уреди врска

en: Insert/edit link (Alt + Shift + A)
mk: Вметни/уреди линк ( Alt + Shift + A)

en: Insertion
mk: Вметнување

en: Inserts a new table
mk: Внеси нова табела

en: Install
mk: Инсталирај

en: Install %s
mk: Инсталирај %s

en: Install &#8220;%s&#8221;
mk: Инсталирај &#8220;%s&#8221;

en: Install Now
mk: Инсталирај сега

en: Install Plugins
mk: Инсталирај додатоци

en: Install Themes
mk: Инсталирај теми

en: Install Update Now
mk: Инсталирај понова верзија сега

en: Install WordPress
mk: Инсталирај WordPress

en: Install a plugin in .zip format
mk: Инсталирај додаток во .zip формат.

en: Install a theme in .zip format
mk: Инсталирај тема во .zip формат.

en: Install importer
mk: Инсталирај увозник

en: Install package not available.
mk: Пакетот за инсталација не е достапен.

en: Install the Blogger importer to import posts, comments, and users from a Blogger blog.
mk: Инсталирајте го Blogger увозникот за да увезете написи, коментари, и корисници од Blogger блог.

en: Install the LiveJournal importer to import posts from LiveJournal using their API.
mk: Инсталирајте го LiveJournal увезувачот за да увезите написи од LiveJournal користејќи го нивното API.

en: Install the Movable Type importer to import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
mk: Инсталирајте го Movable Type увозникот за да увезете написи и коментари од Movable Type или TypePad блог.

en: Install the RSS importer to import posts from an RSS feed.
mk: Инсталирајте го WordPress увозникот за да увезете написи, страници, коментари, сопствени полиња, категории, и ознаки од WordPress изнесена датотека.

en: Install the WordPress importer to import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
mk: Инсталирајте го WordPress увозникот за да увезете написи, страници, коментари, сопствени полиња, категории, и ознаки од WordPress изнесена датотека.

en: Install the blogroll importer to import links in OPML format.
mk: Инсталирајте го WordPress увозникот за да увезете написи, страници, коментари, сопствени полиња, категории, и ознаки од WordPress изнесена датотека.

en: Install the category/tag converter to convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
mk: Инсталирај го претворувачот на категории и ознаки за да ги претворите моменталните категории во ознаки или ознаките во категории.

en: Installation Failed
mk: Инсталацијата не успеа

en: Installed
mk: Инсталирано

en: Installed Plugins
mk: Инсталирани додатоци

en: Installing Plugin from uploaded file: %s
mk: Инсталирам додаток од качена датотека: %s

en: Installing Plugin: %s
mk: Го инсталирам додатокот: %s

en: Installing Theme from uploaded file: %s
mk: Инсталирам тема од качена датотека: %s

en: Installing Theme: %s
mk: Инсталирам тема: %s

en: Installing the latest version&#8230;
mk: Ја инсталирам најновата верзија&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
mk: Го инсталирам додатокот&#8230;

en: Installing the theme&#8230;
mk: Ја инсталирам темата&#8230;

en: Insufficient Requirements
mk: Недоволни барања

en: Internationalization
mk: Интернациолизација

en: Invalid Data provided.
mk: Внесени се невалидни податоци.

en: Invalid Taxonomy
mk: Невалидна категорија

en: Invalid URL Provided.
mk: Внесена е невалидна URL адреса.

en: Invalid attachment ID.
mk: Невалидно ID на прилогот.

en: Invalid comment ID.
mk: Невалиден идентификатор на коментар.

en: Invalid comment status.
mk: Невалидни статус на коментар.

en: Invalid database prefix
mk: Невалиден префикс на базата на податоци

en: Invalid file type
mk: Невалиден тип на датотека

en: Invalid form submission.
mk: Невалидни податоци во формуларот.

en: Invalid key
mk: Невалиден клуч

en: Invalid object ID
mk: Невалиден идентификатор на објект

en: Invalid plugin page
mk: Невалидна страница за додатоци

en: Invalid plugin path.
mk: Невалидна патека за додаток.

en: Invalid post
mk: Невалиден напис

en: Invalid post ID.
mk: Невалиден идентификатор на напис.

en: Invalid post format
mk: Невалиден формат на напис

en: Invalid post type
mk: Невалиден тип на напис

en: Invalid post type.
mk: Невалиден тип на напис.

en: Invalid taxonomy
mk: Невалидна категорија

en: Invalid term ID
mk: Невалиден идентификатор на термин.

en: Invalid user ID.
mk: Невалиден идентификатор на корисник.

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
mk: Поканата е испратена до новиот корисник. Врската за потврда мора да биде кликната за членството да биде активирано.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
mk: Поканата е испратена до членот преку е-пошта. Врската за потврда мора да биде посетена од корисникот за членството да биде активирано.

en: Invoke URLs
mk: Извршувај URLа

en: Is there no link to us?
mk: Немаме линк до нашата страница?

en: It looks like you're using an insecure version of <a href='%s'>%s</a>. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
mk: Изгледа дека користите небезбедна верзија од <a href='%s'>%s</a>. Користењето на застарен прелистувач го прави вашиот компјутер небезбеден. За најдоброто искуство со WordPress, Ве молам надградете го Вашиот прелистувач.

en: It looks like you're using an old version of <a href='%s'>%s</a>. For the best WordPress experience, please update your browser.
mk: Изгледа дека користите стара верзија од <a href='%s'>%s</a>. За најдоброто искуство со WordPress, Ве молам надградете го Вашиот прелистувач.

en: Italic
mk: Закосено

en: Italic (Ctrl + I)
mk: Закосено (Ctrl + I)

en: Item added.
mk: Елементот е додаден.

en: Item deleted.
mk: Елементот е избришан.

en: Item moved to the Trash. | %s items moved to the Trash.
mk[0]: Еден елемент преместен во ѓубрето.
mk[1]: %s елементи преместени во ѓубре.

en: Item not added.
mk: Елементот не е додаден.

en: Item not updated.
mk: Елементот не е ажуриран.

en: Item permanently deleted. | %s items permanently deleted.
mk[0]: Елементот е трајно избришан.
mk[1]: %s елементи се трајно избришани.

en: Item restored from the Trash. | %s items restored from the Trash.
mk[0]: Елементот е изваден од ѓубрето.
mk[1]: %s елементи извадено од ѓубрето.

en: Item updated.
mk: Елементот е ажуриран.

en: Items deleted.
mk: Елементите се избришани.

en: Jan_January_abbreviation
mk: јан

en: January
mk: јануари

en: Jul_July_abbreviation
mk: јул

en: July
mk: јули

en: Jump to tool buttons - Alt+Q, Jump to editor - Alt-Z, Jump to element path - Alt-X
mk: Оди на алатките - Alt+Q, Оди во едиторот - Alt-Z, Оди на патеката на елементот - Alt-X

en: Jun_June_abbreviation
mk: јун

en: June
mk: јуни

en: Just another %s site
mk: Уште еден %s сајт

en: Just another WordPress site
mk: Уште еден WordPress сајт

en: Just write.
mk: Само пишувај.

en: Justify Text
mk: Порамнување на текст

en: Keep linebreaks
mk: Зачувај краеви на линија

en: Keep this link private
mk: Чувај ја оваа врска како приватна

en: Key
mk: Клуч

en: Keyboard Shortcuts
mk: Кратенки за тастатура

en: Kiosk mode
mk: Киоск режим

en: Label
mk: Натпис

en: Languages
mk: Јазици

en: Large
mk: Голема

en: Large size
mk: Голема

en: Large size image height
mk: Висина на голема слика

en: Large size image width
mk: Ширина на голема слика

en: Last Modified
mk: Последна промена

en: Last Name
mk: Презиме

en: Last Post
mk: Последен напис

en: Last Updated:
mk: Последно ажурирање:

en: Last checked %s ago.
mk: Последна проверка пред %s.

en: Last checked on %1$s at %2$s.
mk: Последна проверка на %1$s во %2$s.

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
mk: Последно уредено од %1$s на %2$s во %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
mk: Последно уредување на %1$s во %2$s

en: Last updated
mk: Последно ажурирање

en: Last updated: %s
mk: Последно ажурирање: %s

en: Latest
mk: Најновa

en: Latest Version Installed
mk: Инсталирана е последната верзија

en: Lead Developer
mk: Водечки развивач

en: Learn word
mk: Научи збор

en: Leave a Comment
mk: Напиши коментар

en: Leave a Reply
mk: Напишете коментар

en: Leave a Reply to %s
mk: Напиши одговор на %s

en: Leave a comment
mk: Напишете коментар

en: Left
mk: Лево

en: Left Sidebar
mk: Лева странична лента

en: Letter
mk: Писмо

en: Library
mk: Библиотека

en: License
mk: Лиценца

en: Light
mk: Светло

en: Light sky blue
mk: Светло небесно плава

en: Light yellow
mk: Светло жолта

en: Lime
mk: Лимон

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
mk: Преломите на линија и параграфите се автоматски, е-поштата никогаш не се прикажува, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> дозволува: <code>%s</code>

en: Link Categories
mk: Категории за врски

en: Link Category
mk: Категорија за врски

en: Link Image To:
mk: Врска на сликата до:

en: Link Rel
mk: URL врска

en: Link Relationship (XFN)
mk: Поврзаност со врската (XFN)

en: Link Target
mk: Цел на врска

en: Link URL
mk: URL врска

en: Link added.
mk: Врската е додадена.

en: Link list
mk: Листа со врски

en: Link not found.
mk: Врската не е пронајдена.

en: Link text, e.g. &#8220;Lucy on YouTube&#8221;
mk: Текст за врска, e.g. &#8220Луси на YouTube&#8221;

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
mk: Текст за врска, на пример "Ransom Demands (PDF)"

en: Link text, e.g. &#8220;Still Alive by Jonathan Coulton&#8221;
mk: Придружен текст, на пример "Still Alive by Jonathan Coulton"

en: Link thumbnails to:
mk: Поврзи ги сликичите со:

en: Link to Image
mk: Врска до слика

en: Link to file
mk: Врска до датотека

en: Link to image
mk: Врска до сликата

en: Link to page
mk: Врска до страница

en: Links
mk: Врски

en: Links Template
mk: Нацрт за врски

en: Links for %s
mk: Врски за %s

en: Links may be separated into categories; these are different than the categories used on your posts.
mk: Врските може да бидат разделени во категории; тие се разликуваат од категориите за написи.

en: List
mk: Листа

en: List View
mk: Поглед како листа

en: Loaded plugins
mk: Вчитани додатоци

en: Loading&#8230;
mk: Вчитувам&#8230;

en: Loading...
mk: Вчитувам...

en: Local time is <code>%1$s</code>
mk: Локалното време е <code>%1$s</code>

en: Location of the uploaded file.
mk: Локација на качената датотека.

en: Log In
mk: Најави се

en: Log Out
mk: Одјави се

en: Log in
mk: Најави се

en: Log in to Reply
mk: Најави се за да одговориш

en: Log in to leave a Comment
mk: Најави се за да напишеш коментар

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
mk: Пријавување/Одјавување, администратор, фид и Wordpress врски

en: Log out
mk: Одјави се

en: Log out &raquo;
mk: Одјави се &raquo;

en: Log out of this account
mk: Одјави се од оваа сметка

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
mk: Најавени сте како <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
mk: Најавени сте како <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Одјави се од оваа сметка">Одјави се &raquo;</a>

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
mk: Најавени сте како <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Одјави се од оваа сметка">Одјави се?</a>

en: Login Name
mk: Име за пријавување

en: Lookup
mk: пребарување

en: Loop
mk: Повторувај

en: Lost Password
mk: Изгубена лозинка

en: Lost your password?
mk: Ја изгубивте лозинката?

en: M_Monday_initial
mk: П

en: Magenta
mk: Магента

en: Mail (will not be published)
mk: Е-пошта (нема да биде објавена)

en: Mail Server
mk: Сервер за пошта

en: Main Index Template
mk: Главен нацрт за индекс

en: Main Page (no parent)
mk: Главна страница (нема родител)

en: Maintain aspect
mk: Задржи пропорции

en: Maintenance
mk: Одржување

en: Make this post sticky
mk: Направи го овој напис како леплив

en: Malformed URL: %s
mk: Лошо форматиран

en: Manage Audio
mk: Менаџирај аудио

en: Manage Comments
mk: Менаџирај коментари

en: Manage Images
mk: Менаџирај слики

en: Manage Plugins
mk: Менаџирај додатоци

en: Manage Themes
mk: Менаџирај теми

en: Manage Video
mk: Менаџирај видео

en: Managing Pages is very similar to managing Posts, and the screens can be customized in the same way.
mk: Уредувањето на страници е многу слично со уредувањето на написи, и истите се уредуваат на исти начин.

en: Manual Offsets
mk: Рачно отстапување

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link below to learn more.
mk: Многу луѓе ги користат кратенќите за побрзо модерирање на коментарите. Искористете ја врската подолу за да научите повеќе.

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
mk: Многу теми прикажуваат некои елементи во страничната лента се додека не ја уредите Вашата странична елемента и истите автоматски се заменат. Откако ќе ја направите Вашата прва промена на елемент, ќе можете да ги вратите старите елементи со нивно избирање од полето „Достапни елементи“.

en: Mar_March_abbreviation
mk: мар

en: March
mk: март

en: Mark this comment as spam
mk: Обележи го овој коментар како спам

en: Maroon
mk: Костенлива

en: Max Height
mk: Макс. висина

en: Max Width
mk: Макс. ширина

en: Maximum Rating
mk: Максимален рејтинг

en: Maximum embed size
mk: Максимална големина за вгнездување

en: Maximum size: %s
mk: Максимална големина: %s

en: Maximum upload file size: %d%s
mk: Максимална големина на датотека:  %d%s

en: May
mk: мај

en: May_May_abbreviation
mk: мај

en: Media
mk: Мултимедија

en: Media Library
mk: Мултимедиска библиотека

en: Media Settings
mk: Поставувања за мултимедија

en: Media attachment moved to the trash. | %d media attachments moved to the trash.
mk[0]: Мултимедијалниот прилог е преместен во ѓубрето.
mk[1]: %d мултимедијаните прилози се преместени во ѓубрето.

en: Media attachment permanently deleted. | %d media attachments permanently deleted.
mk[0]: Мултимедијалниот прилог е трајно избришан.
mk[1]: %d мултимедијалните прилози се трајно избришани.

en: Media attachment restored from the trash. | %d media attachments restored from the trash.
mk[0]: Мултимедијалниот прилог е вратен од ѓубрето.
mk[1]: %d мултимедијалните прилози се вратени од ѓубрето.

en: Media attachment updated.
mk: Мултимедискиот прилогот е ажуриран.

en: Media moved to the trash.
mk: Мултимедијалната додтека е преместена во кантата.

en: Media permanently deleted.
mk: Мултимедиската датотека е трајно избришана.

en: Media restored from the trash.
mk: Мултимедијалната датотека е вратена од кантата.

en: Medium
mk: Средно

en: Medium gray
mk: Средно сивкаста

en: Medium size
mk: Средна големина

en: Medium size image height
mk: Ширина на средна слика

en: Medium size image width
mk: Висина на средна слика

en: Membership
mk: Членство

en: Menu Item
mk: Елемент на мени

en: Menu Name
mk: Име на менито

en: Menu order
mk: Распоред во менијата

en: Menus
mk: Менија

en: Merge table cells
mk: Спои ги ќелии од табелата

en: Meta
mk: Мета

[ctx: Metaboxes]
en: Show on screen
mk: Прикажи на екран

en: Microformats
mk: Микро формати

en: Middle
mk: Средина

en: Mismatch
mk: Лоша врска

en: Missed schedule
mk: Промашен распоред

en: Missing Attachment
mk: Недостасува прилог

en: Missing a temporary folder.
mk: Недостасува привремената папка.

en: Mission complete.  Message <strong>%s</strong> deleted.
mk: Мисија е завршена.  Пораката <strong>%s</strong> е избришана.

en: Moderate Comment
mk: Модерирај го коментарот

en: Mon
mk: пон

en: Monday
mk: понеделник

en: MonsterID (Generated)
mk: MonsterID (генериран)

en: Month and name
mk: Месец и име

en: More colors
mk: Повеќе боја

en: More information about %s
mk: Повеќе информации за %s

en: More...
mk: Повеќе..

en: Most Popular
mk: Најпопуларни

en: Most Recent
mk: Скорешни

en: Most Used
mk: Најчесто користени

en: Most of the time, plugins play nicely with the core of WordPress and with other plugins. Sometimes, though, a plugin&#8217;s code will get in the way of another plugin, causing compatibility issues. If your site starts doing strange things, this may be the problem. Try deactivating all your plugins and re-activating them in various combinations until you isolate which one(s) caused the issue.
mk: Поголем дел од времето, додатоците работат одлично со самиот WordPress и останатите додатоци. Понекогаш, доаѓа до компликации помеѓу самите додатоци што го нарушува серверот. Доколку Вашиот сајт почна да се однесува чудно, тоа може да биде проблемот. Обидете се со деактивирање на сите Ваши додатоци и ре-активирање на еден по еден.

en: Most themes display the site title at the top of every page, in the title bar of the browser, and as the identifying name for syndicated feeds. The tagline is also displayed by many themes.
mk: Повеќето теми го прикажуваат насловот на сајтот на врвот од страницата, во лентата на прелистувачот, како и во фидовите. Исто така и описот се прикажува во повеќе теми.

en: Movable Type and TypePad
mk: Movable Type и TypePad

en: Move backward
mk: Помести назад

en: Move down
mk: Помести надолу

en: Move forward
mk: Оди напред

en: Move this comment to the trash
mk: Премести го овој коментар во кантата

en: Move this item to the Trash
mk: Премести го овој елемент во ѓубрето

en: Move to Trash
mk: Премести во канта

en: Move up
mk: Помести нагоре

en: Mr WordPress
mk: Г-дин. WordPress

en: Mute
mk: Занеми

en: My Site
mk: Мојот сајт

en: My Sites
mk: Мои сајтови

en: Name
mk: Име

en: Name:
mk: Име:

en: Named
mk: Именувано

en: Named colors
mk: Именувани бои

en: Narrower
mk: Подолго

en: Navigation Label
mk: Етикета за навигација

en: Navigation Menu
mk: Навигационо мени

en: Navigation Menu Item
mk: Елемент на навигационо мени

en: Navigation Menu Items
mk: Елементи на навигационо мени

en: Navigation Menus
mk: Навигационо мени

en: Navy Blue
mk: Темно сина

en: Need help? Use the Help tab in the upper right of your screen.
mk: Потреба ви е помош? Користете го јазичето „Помош“ на десната страна на врвот од екранот.

en: Network <span class="count">(%s)</span> | Network <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Мрежа <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Мрежи <span class="count">(%s)</span>

en: Network Activate
mk: Активирај мрежа

en: Network Admin
mk: Мрежен администратор

en: Network Deactivate
mk: Деактивирај мрежа

en: Network Setup
mk: Мрежни поставувања

en: Network Status
mk: Мрежен статус

en: Network functions are disabled.
mk: Мрежните функции се оневозможени.

en: New Category Name
mk: Име на нова категорија

en: New Link
mk: Нова врска

en: New Link Category Name
mk: Име на новата категорија за врски

en: New Media
mk: Нова миулимедијална датотека

en: New Page
mk: Нова страница

en: New Password
mk: Нова лозинка

en: New Post
mk: Нов напис

en: New Tag Name
mk: Име на нова ознака

en: New User
mk: Нов корисник

en: New User Default Role
mk: Стандарден кориснички профил за нов корисник

en: New WordPress Site
mk: Нов WordPress сајт

en: New category name
mk: Име на категоријата

en: New comment on your post "%s"
mk: Нов коментар на Вашиот напис "%s"

en: New document
mk: Нов документ

en: New layer...
mk: Нов слој...

en: New password
mk: Нова лозинка

en: New pingback on your post "%s"
mk: Ново пингување на Вашиот напис "%s"

en: New theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
mk: Активирана е нова тема. <a href="%s">Види ја страницата</a>

en: New theme activated. This theme supports widgets, please visit the <a href="%s">widgets settings</a> screen to configure them.
mk: Новата тема е активирана. Оваа тема поддржува елементи, посетете ја страницата за <a href="%s">поставување на елементи</a>.

en: New trackback on your post "%s"
mk: Ново следење на Вашиот напис "%s"

en: New user created.
mk: Креиран е нов корисник

en: New user registration on your site %s:
mk: Нова корисничка регистрација на Вашиот веб-сајт: %s

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. By default, this email will also contain their password. Uncheck the box if you don&#8217;t want the password to be included in the welcome email.
mk: Новите корисници ќе добијат е-пошта со известување дека биле додадени како корисници на Вашиот сајт. Стандардно, оваа пораката ја содржи нивната лозинка. Отштиклирајте го полето доколку не сакате лозинката да им биде испратена по е-пошта.

en: New window or tab
mk: Нов прозорец или јазиче

en: Newer Comments &raquo;
mk: Понови коментари &raquo;

en: Newer Version (%s) Installed
mk: Инсталирана е понова верзија (%s)

en: Newer version (%s) is installed.
mk: Инсталирана е понова верзија (%s)

en: Newer: %s
mk: Понови: %s

en: Newest Plugins
mk: Најнови додатоци

en: Next &gt;
mk: Следна  &gt;

en: Next &raquo;
mk: Следна страница &raquo;

en: Next Page &raquo;
mk: Следна страница &raquo;

en: Next Post
mk: Следен напис

en: Next page
mk: Следна страница

en: Next page...
mk: Следна страница...

en: Nickname
mk: Прекар

en: No
mk: Не

en: No Comments
mk: Нема коментари

en: No Repeat
mk: Не повторувај

en: No Sidebars Defined
mk: Нема дефинирано странични ленти

en: No Tags
mk: Нема ознаки

en: No Update Required
mk: Нема потреба од надградба

en: No categories
mk: Без категории

en: No comments awaiting moderation&hellip; yet.
mk: Сè уште нема коментари за модерирање.

en: No comments found.
mk: Нема пронајдено коментари.

en: No comments yet.
mk: Сè уште нема коментари.

en: No connection to server
mk: Нема врска до сервер

en: No correction
mk: Без исправка

en: No file was uploaded.
mk: Датотеката не е внесена.

en: No importers are available.
mk: Нема достапни внесувачи.

en: No items found.
mk: Нема пронајдено елементи

en: No items.
mk: Нема елементи.

en: No java
mk: Без јава

en: No links found.
mk: Нема пронајдени врски.

en: No login ID submitted
mk: Не е поднесена корисничка идентификација

en: No matches found.
mk: Нема совпаѓања.

en: No matching users were found!
mk: Нема пронајдени корисници кои се совпаѓаат!

en: No matching users were found.
mk: Нема совпаѓања.

en: No media attachments found.
mk: Не се пронајдени мултимедијални прилози.

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
mk: Сè уште не се создадени менија. <a href="%s">Создади</a>.

en: No misspellings found.
mk: Нема погрешно напишани зборови.

en: No more comments found.
mk: Не се пронајдени повеќе коментари.

en: No msg number submitted
mk: Не е испратен број на порака

en: No out of date plugins were selected.
mk: Нема избрано додатоци кои не се надградени.

en: No pages found in Trash.
mk: Нема пронајдено страници во ѓубрето.

en: No pages found.
mk: Нема пронајдено страници.

en: No password submitted
mk: Не е поднесена лозинка

en: No plugins found.
mk: Нема пронајдено додатоци.

en: No plugins match your request.
mk: Нема додатоци што се совпаѓаат со Вашето барање.

en: No posts found in Trash.
mk: Нема пронајдено написи во ѓубрето.

en: No posts found.
mk: Не се пронајдени написи.

en: No results found.
mk: Не се пронајдени резултати.

en: No search term specified. Showing recent items.
mk: Нема избрано термин за пребарување. Ги прикажувам најновите написи.

en: No server banner
mk: Нема серверски банер

en: No server specified
mk: Не е одреден сервер

en: No such file exists! Double check the name and try again.
mk: Не постои таква датотека! Повторно проверете го името и обидете се повторно.

en: No suggestions
mk: Нема предлози

en: No tags found!
mk: Нема пронајдени ознаки!

en: No thanks, do not remind me again
mk: Не благодарам, не ме потсетувајте

en: No themes match your request.
mk: Нема совпаѓања.

en: No, Return me to the plugin list
mk: Не, врати ме на листата со додатоци

en: None
mk: Нема

en: Not Spam
mk: Не Спам

en: Not Sticky
mk: Не лепливо

en: Note that permalinks beginning with the category, tag, author or postname structure tags require more advanced server resources. Double-check your hosting details to make sure those are in place or start your permalinks with other structure tags.
mk: Трајните линкови со структура Категорија, Таг, Автор, или Име на написот имаат потреба од повеќе серверски ресурси. Провери ги деталите на твојот хостинг дали ги задоволуваат потребите за користење на овие структури.

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
mk: Забележете дека ја исечувате сликата откако ќе кликнете на неа и ја развлекувате раменката за да го изберете саканиот дел. Откако ќе завршите, кликнете на Зачувај.

en: Note: Turbo/Gears is no longer promoted on this screen as it was in previous versions due to the fact that Google has discontinued support for it.
mk: Белешка: Турбо опцијата веќе не е достапна на оваа страница, како што беше во претходните верзии, бидејќи Google ја откажа неговата поддршка.

en: Notes
mk: Белешки

en: Nothing to save, the image has not changed.
mk: Нема што да се зачува, сликата не е изменета.

en: Notice:
mk: Забелешка:

en: Nov_November_abbreviation
mk: ное

en: November
mk: ноември

en: Num loops
mk: Број на повторувања

en: Number of Columns:
mk: Број на колони:

en: Number of comments to show:
mk: Број на коментари за приказ.

en: Number of posts to show:
mk: Број на написи за приказ:

en: Numeric
mk: Нумерички

en: OK
mk: ВО РЕД

en: Oct_October_abbreviation
mk: окт

en: October
mk: октомври

en: Older: %s
mk: Постари: %s

en: Olive
mk: Маслинеста

en: Once Daily
mk: Дневно

en: Once Hourly
mk: Еднаш на час

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
mk: Откако ќе се генерира, Вашата WXR датотека ќе може да биде увезена во друг WordPress сајт или друга платформа.

en: Once started, the selection can be adjusted by entering new values (in pixels). Note that these values are scaled to approximately match the original image dimensions. The minimum selection size equals the thumbnail size as set in the Media settings.
mk: Кога ќе започнете, изборот може да се прилагодува со внесување на нови вредности (во пиксели). Овие вредности се прилагодени за приближно да се совпаднат со оригиналната големина на сликата. Минималната големина се совпаѓа со големината подесена за малите сликичко во проставувањата за Мултимедијални датотеки.

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import this site.
mk: Откако ќе ја зачувате преземената датотека, можете да ја користите функцијата за увезување на друг WordPress сајт за да ја вметнете содржината од овој.

en: One Column
mk: Една колона

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
mk[0]: Еден одговор на %2$s
mk[1]: %1$s одговори на %2$s

en: One of the plugins is invalid.
mk: Еден од додатоците е невалиден.

en: One or more database tables are unavailable.  The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
mk: Една или повеќе табели од базата на податоци се недостапни. Можно е базата на податоци да треба да се <a href="%s">поправи</a>.

en: One or more database tables are unavailable. To allow WordPress to attempt to repair these tables, press the &#8220;Repair Database&#8221; button. Repairing can take a while, so please be patient.
mk: Една или повеќе табели од базата на податоци се недостапни. За да му овозможите на WordPress да ги поправи тие табели, претиснете „Поправи база на податоци“. Поправката може да потрае, па бидете трпеливи.

en: Only the current theme is available to you. Contact the %s administrator for information about accessing additional themes.
mk: Само моменталната тема е достапна. Контактирајте го %s администраторот за информации околу пристапот до останатите теми.

en: Oops, no comment with this ID.
mk: Упс, нема коментари со овој идентитет.

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
mk: Упс, не постои таква датотека! Повторно проверете го името и обидете се повторно, благодариме.

en: Oops: %s
mk: Упс

en: Open link in a new window
mk: Отвори ја врската во нов прозорец

en: Open link in a new window/tab
mk: Отвори во нов прозорец/јазиче

en: Open link in the same window
mk: Отвори ја врската во истиот прозорец

en: Open this file in the Plugin Editor
mk: Отвори ја оваа датотека во уредувачот за додатоци

en: Optional
mk: Опционално

en: Options saved.
mk: Опциите се зачувани.

en: Options:
mk: Опции:

en: Or link to existing content
mk: Или врска до постоечка содржина

en: Orange
mk: Портокалова

en: Order
mk: Подредување

en: Order images by:
mk: Подреди ги сликите по:

en: Order:
mk: Подредување:

en: Ordered list
mk: Подредена листа

en: Ordered list (Alt + Shift + O)
mk: Подредена листа (Alt + Shift + O)

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
mk: Организирај ги внесените датотеки во папки чии имиња се базирани на месецот и годината

en: Original Size
mk: Оригинална големина

en: Original dimensions %s
mk: Оригинална големина %s

en: Original: %s
mk: Оригинално: %s

en: Other WordPress News
mk: Останати вести за WordPress

en: Other comment settings
mk: Други поставувања за коментари

en: Other user roles have been changed.
mk: Другите кориснички профили се изменети.

en: Other users have been deleted.
mk: Другите корисници се избришани.

en: Other users have been removed.
mk: Останатите корисници беа избришани.

en: Outdent
mk: Извлекување

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
mk: PG  Веројатно навредливо, воовичаено се користи за публика со старост над 13 години

en: Page | Pages
mk[0]: Страница
mk[1]: Страници

en: Page Attributes
mk: Својства на страница

en: Page ID
mk: Идентификатор на страница

en: Page IDs, separated by commas.
mk: Идентификатори на страници, разделени со запирки

en: Page Template
mk: Нацрт за страница

en: Page draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview page</a>
mk: Нацртот за страницата е ажуриран. <a target="_blank" href="%s">Види страница</a>

en: Page not found
mk: Страницата не е пронајдена.

en: Page order
mk: Распоред на страницата

en: Page published. <a href="%s">View page</a>
mk: Страницата е објавена. <a href="%s">Види страница</a>

en: Page restored to revision from %s
mk: Страницата е вратен на верзија од %s

en: Page saved.
mk: Страницата е зачувана.

en: Page scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview page</a>
mk: Страницата е закажана за: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Прегледај ја страницата</a>

en: Page submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview page</a>
mk: Страницата е испратена. <a target="_blank" href="%s">Прегледај страница</a>

en: Page title
mk: Наслов на страницата

en: Page updated.
mk: Страницата е ажурирана.

en: Page updated. <a href="%s">View page</a>
mk: Страницата е ажурирана. <a href="%s">Види страница</a>

en: Pages
mk: Страници

en: Pages are similar to Posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest Pages under other Pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of Pages.
mk: Страниците се слични со написите во тоа што имат наслов, содржина, и слични метаподатоци, но тие се различни по тоа што не се дел од хронологичниот блог стрим, слично на перманентни записи. Страниците не се категоризирани или содржат клучни зборови, но може да имат хиерархија. Исто така, мже да користите и под-страници кои ќе се појавуват во паѓачко мени.

en: Pages:
mk: Страници:

en: Pale cyan
mk: Бледа сино-зелена

en: Pale green
mk: Бледо зелена

en: Palette
mk: Палета

en: Palette colors
mk: Бои од палета

en: Paragraph
mk: Праграф

en: Parent
mk: Родител

en: Parent Category
mk: Категорија родител

en: Parent Category:
mk: Категорија родител:

en: Parent Page:
mk: Страница родител:

en: Password
mk: Лозинка

en: Password Lost and Changed for user: %s
mk: Лозинката е загубена и променета за корисникот: %s

en: Password Lost and Found
mk: Лозинката е загубена и пронајдена

en: Password Protected
mk: Заштитено со лозинка

en: Password Reset
mk: Ресетирање на лозинка

en: Password protected
mk: Заштитено со лозинка

en: Password reset is not allowed for this user
mk: Не е дозволено ресетирање на лозинката за овој корисник.

en: Password, twice
mk: Лозинката, двапати

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Password: %s
mk: Лозинка: %s

en: Paste
mk: Вметни

en: Paste as Plain Text
mk: Вметни како обичен текст

en: Paste from Word
mk: Вметни од Word

en: Paste table row after
mk: Вметни редица по

en: Paste table row before
mk: Вметни редица пред

en: Pasting content from another application, like Word or Excel, is best done with the Paste from Word button on the second row, or in HTML mode.
mk: Вметнување на текст од друга апликација, како Word или Excel, најубаво се прави со копчето "Вметни од Word" кое се наоѓа во вториот ред или во HTML режим.

en: Pasting in the Rich Editor
mk: Вметнување во напредниот уредувач

en: Path
mk: Патека

en: Peach
mk: Праска

en: Pending | Pending
mk[0]: Чека
mk[1]: Чекаат

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Во мирување <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Во мирување <span class="count">(%s)</span>

en: Pending <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span> | Pending <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>
mk[0]: Чека <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>
mk[1]: Чекаат <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>

en: Pending Review
mk: Заостанати за преглед

en: Permalink Settings
mk: Поставувања за постојани врски

en: Permalink structure updated
mk: Структурата на постојаните врски е ажурирана

en: Permalink structure updated.
mk: Структурата на постојаните врски е ажурирана.

en: Permalink structure updated. Remove write access on web.config file now!
mk: Структурата на постојаните врски е ажурирана. Сега отстранете го пристапот за запишување на датотеката web.config!

en: Permalink:
mk: Постојана врска:

en: Permalink: %s
mk: Постојана врска: %s

en: Permalinks
mk: Постојани врски

en: Permanently Delete Comment
mk: Трајно избриши коментар

en: Personal Options
mk: Лични опции

en: Photoblogging
mk: Фото блогирање

en: Picker
mk: Избирач

en: Pingback
mk: Линкување

en: Pingback excerpt:
mk: Извадок од пингување:

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
mk: Забележaно е пингување од %1$s до %2$s . Продолжете да блогирате! :-)

en: Pings
mk: Пингувања

en: Pink
mk: Розева

en: Play count
mk: Број на пуштања

en: Play every frame
mk: Пушти ја секоја видеорамка

en: Please <a href="%s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
mk: Ве молам <a href="%s">надградете го WordPress</a> на најновата верзија, или <a href="%s">вратете ја верзијата на Akismet на 2.4</a>.

en: Please enter a valid email address.
mk: Ве молам внесете валидна е-пошта.

en: Please enter a valid menu name.
mk: Ве молам внесете валидно име за мени.

en: Please enter an API key. (<a href="%s" style="color:#fff">Get your key.</a>)
mk: Ве молиме внесете API клуч. (<a href="%s" style="color:#fff">Земете го Вашиот клуч.</a>)

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
mk: Ве молам внесете го Вашето корисничко име или е-пошта. Ќе добиете врска за создавање на нова лозинка по е-пошта.

en: Please include a %1$s template in your theme.
mk: Внесете %1$s во нацртот на вашата тема.

en: Please log in again.
mk: Ве молиме пријавете се повторно.

en: Please provide a custom field name.
mk: Ве молам внесете име на сопственото поле.

en: Please provide a custom field value.
mk: Ве молиме внесете вредност за сопственото поле.

en: Please provide the following information. Don&#8217;t worry, you can always change these settings later.
mk: Ве молиме поднесете ги бараните информации. Не грижете се, подоцна ќе можете да ги измените.

en: Please select a file
mk: Ве молиоме изберете датотека

en: Please select one or more plugins to update.
mk: Ве молам изберете еден или повеќе додатоци за надградба.

en: Please select one or more themes to update.
mk: Ве молам изберете една или повеќе теми за надградба.

en: Please try again.
mk: Ве молиме обидете се повторно.

en: Please wait...
mk: Ве молам почекајте...

en: Plugin
mk: Додаток

en: Plugin <strong>activated</strong>.
mk: Додатокот е <strong>активиран</strong>.

en: Plugin <strong>deactivated</strong>.
mk: Додатокот е <strong>деактивиран</strong>.

en: Plugin Files
mk: Датотеки со додатоци

en: Plugin Homepage  &#187;
mk: Интеренет страница на додатокот &#187;

en: Plugin Information:
mk: Информации за додаток:

en: Plugin Install
mk: Инсталација на додатоци

[ctx: Plugin Installer]
en: Featured
mk: Постоечки

[ctx: Plugin Installer]
en: Newest
mk: Најнови

[ctx: Plugin Installer]
en: Popular
mk: Популарни

[ctx: Plugin Installer]
en: Recently Updated
mk: Скоро ажурирани

[ctx: Plugin Installer]
en: Tag
mk: Ознака

en: Plugin Reactivation
mk: Реактивираање на додаток

en: Plugin could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
mk: Додатокот не може да се активира затоа што предизвика <strong>фатална грешка</strong>.

en: Plugin could not be deleted due to an error: %s
mk: Додатокот не може да се избрише поради грешката: %s

en: Plugin failed to reactivate due to a fatal error.
mk: Додатокот не може да се реактивира затоа што предизвика фатална грешка.

en: Plugin file does not exist.
mk: Додатокот не постои

en: Plugin install failed.
mk: Инсталирањето на додатокот не успеа.

en: Plugin installed successfully.
mk: Додатокот е успешно инсталиран.

en: Plugin reactivated successfully.
mk: Додатокот е реактивиран успешно.

en: Plugin update failed.
mk: Надградбата на додатокот беше неуспешна.

en: Plugin updated successfully.
mk: Додатокот беше успешно надграден.

en: Plugin zip file
mk: zip датотека со додатокот

en: Plugins
mk: Додатоци

en: Plugins %s
mk: Додатоци %s

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. Once a plugin is installed, you may activate it or deactivate it here.
mk: Додатоците ја прошируваат функционалноста на  Wordpress. Откако ќе биде инсталиран додатокот можете да го активирате или деактивирате тука.

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. You may automatically install plugins from the <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/">WordPress Plugin Directory</a> or upload a plugin in .zip format via this page.
mk: Додатоците ги прошируваат функционалностите на WordPress. Можете автоматски да инсталирате додатоци од <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/">директориумот со додатоци на WordPress </a> или да качите додаток во .zip формат преку оваа страница.

en: Plugins hook into WordPress to extend its functionality with custom features. Plugins are developed independently from WordPress core by thousands of developers all over the world. All plugins in the official <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Plugin Directory</a> are compatible with the license WordPress uses. You can find new plugins to install by searching or browsing the Directory right here in your own Plugins section.
mk: Додатоци се приклучуваат на WordPress, за да ја прошират неговата функционалност со дополнителни можности. Додатоците се развиени од илјадници развивачи низ целиот свет, независно од јадрото на WordPress. Сите додатоци од официјалниот <a href="%s" target="_blank">директориум на додатоци на WordPress</a> се компатибилни со лиценцата што ја користи WordPress. Нови додатоци, можете да најдете со пребарување или прелистување на директориумот одовде, од секцијата со Вашите додатоци.

en: Plum
mk: Слива

en: Popular Tags
mk: Популарни ознаки

en: Popular tags
mk: Популарни ознаки

en: Popup Comments
mk: Нацрт за скокачки коментари

en: Popup Comments Template
mk: Нацрт за скокачки коментари

en: Port
mk: Порта

en: Position
mk: Позиција

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
mk: Можна причина: можеби Вашиот компјутер ја има оневозможено функцијата mail()...

en: Post | Posts
mk[0]: Напис
mk[1]: Написи

en: Post Comment
mk: Испрати коментар

en: Post Format:
mk: Формат на написот:

en: Post Formats
mk: Тип на напис

en: Post Tags
mk: Ознаки за напис

en: Post URL
mk: URL за напис

en: Post draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview post</a>
mk: Нацртот за написот е ажуриран. <a target="_blank" href="%s">Види го написот</a>

[ctx: Post format]
en: Aside
mk: Одвоено

[ctx: Post format]
en: Audio
mk: Аудио

[ctx: Post format]
en: Chat
mk: Чат

[ctx: Post format]
en: Gallery
mk: Галерија

[ctx: Post format]
en: Image
mk: Слика

[ctx: Post format]
en: Link
mk: Врска

[ctx: Post format]
en: Quote
mk: Цитат

[ctx: Post format]
en: Standard
mk: Стандардно

[ctx: Post format]
en: Status
mk: Статус

[ctx: Post format]
en: Video
mk: Видео

en: Post published. <a href="%s">View post</a>
mk: Написот е објавен. <a href="%s">Види ја страницата</a>

en: Post published. <a href="%s">View post</a> | <a href="%s">Edit post</a>
mk: Написот е објавен. <a href="%s">Прегледај го написот</a> | <a href="%s">Уреди го написот</a>

en: Post restored to revision from %s
mk: Написот е вратен на верзија од %s

en: Post saved.
mk: Написот е зачуван

en: Post scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview post</a>
mk: Написот е закажан за: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Прегледај го написот</a>

en: Post submitted. <a href="%s">Preview post</a> | <a href="%s">Edit post</a>
mk: Написот е испратен. <a href="%s">Прегледај го написот</a> | <a href="%s">Уреди го написот</a>

en: Post submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview post</a>
mk: Написот е испратен. <a target="_blank" href="%s">Прегледај го написот</a>

en: Post types cannot exceed 20 characters in length
mk: Типот на написи не може да биде подолг од 20 карактери

en: Post updated.
mk: Написот е ажуриран

en: Post updated. <a href="%s">View post</a>
mk: Написот е ажуриран. <a href="%s">Види го написот</a>

en: Post via e-mail
mk: Испрати преку е-пошта

en: Poster
mk: Постер

en: Posts
mk: Написи

en: Posts by %s
mk: Написи од %s

en: Posts page: %s
mk: Страница на написот: %s

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
mk: Поддржано од <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>

en: Powered by WordPress
mk: Работи на WordPress

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
mk: Работи на WordPress, одличната лична платформа за веб издаваштво.

en: Prefetch
mk: Баферирање

en: Preformatted
mk: Предформатирано

en: Premature end of list
mk: Предвремен крај на листата

en: Press ALT F10 for toolbar. Press ALT 0 for help.
mk: Претиснете Alt + F10 за алатникот, Alt + 0 за помош.

en: Press This
mk: Притисни тука

en: Press This is a bookmarklet that makes it easy to blog about something you come across on the web. You can use it to just grab a link, or to post an excerpt. Press This will even allow you to choose from images included on the page and use them in your post. Just drag the Press This link on this screen to your bookmarks bar in your browser, and you&#8217;ll be on your way to easier content creation. Clicking on it while on another website opens a popup window with all these options.
mk: „Притисни го ова“ е ознака која го олеснува блогирањето. Оваа опција може да ја користите само да земете линк, или да запишете некој извадок. „Притисни го ова“ дури ви овозможува и да додадете слики или било какви мултимедијални фајлови. Само зачувајте го линкот на „Притисни го ова“ во листата на ознаки на вашиот прелистувач, и ќе бидете на чекор до создавање на побрза содржина.

en: Press This is a bookmarklet: a little app that runs in your browser and lets you grab bits of the web.
mk: Притисни тука е аплет за означување: мала прпграма која работи во Вашиот прелистувач и Ви овозможува да соберете делови од веб страниците.

en: Preview
mk: Преглед

en: Preview &#8220;%s&#8221;
mk: Преглед &#8220;%s&#8221;

en: Preview Changes
mk: Прегледај ги промените

en: Preview not available. Please save as a draft first.
mk: Прегледот не е достапен. Ве молиме прво зачувајте како нацрт.

en: Preview of &#8220;%s&#8221;
mk: Преглед на &#8220;%s&#8221;

en: Preview will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
mk: Прегледот ќе Ви прикаже како Вашиот напис ќе изгледа кога ќе биде објавен. Прегледот ќе ве префрли на вашиот сајт на кој ќе биде прикажен написот.

en: Previous Post
mk: Претходен написи

en: Previous page
mk: Претходна страница

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
mk: Претходно уредените копии од сликата нема да бидат избришани.

en: Print
mk: Печати

en: Privacy
mk: Приватност

en: Privacy Settings
mk: Поставувања за приватност

en: Private
mk: Приватно

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Приватен <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Приватни <span class="count">(%s)</span>

en: Private Key:
mk: Приватeн клуч:

en: Private: %s
mk: Приватно: %s

en: Privately Published
mk: Приватно објавено

en: Proceed
mk: Продолжи

en: Profile
mk: Профил

en: Progress
mk: Напредок

en: Project Leaders
mk: Водачи на проекти

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
mk: Заштитени коментари: Ве молиме внесете ја Вашата лозинката за да ги гледате коментарите.

en: Protected: %s
mk: Заштитено: %s

en: Public
mk: Јавно

en: Public Key:
mk: Јавен клуч:

en: Public and Private keys incorrect for %s
mk: Јавниот и приватниот клуч за %s се неточни

en: Public, Sticky
mk: Јавно, Лепливо

en: Publish
mk: Објави

en: Publish <b>immediately</b>
mk: Објави <b>веднаш</b>

en: Publish on:
mk: Објави на:

en: Publish on: <b>%1$s</b>
mk: Објавено на <b>%1$s</b>

en: Published
mk: Објавено

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Објавен <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Објавени <span class="count">(%s)</span>

en: Published on:
mk: Објавено на:

en: Published on: <b>%1$s</b>
mk: Објавено на: <b>%1$s</b>

en: Purple
mk: Виолетова

en: Quality
mk: Квалитет

en: Quick Edit
mk: Брзо уредување

en: Quick Edit provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
mk: „Брзо уредување“ Ви овозможува вгнезден пристап до информациите на Вашиот напис, дозволувајќи Ви да ги ажурирате деталите на написот без да го напуштите овој екран.

en: Quick&nbsp;Edit
mk: Брзо&nbsp;уредување

en: Quicktime options
mk: Опции за Quicktime

en: Quote
mk: Цитат

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
mk: R &#8212; Наменето за публика со старост над 17 години

en: RSS Address
mk: RSS адреса

en: RSS Error: %s
mk: RSS грешка: %s

en: RTL Language Support
mk: RTL јазична поддршка

en: RTL Stylesheet
mk: RTL страница за стилови

en: Random
mk: Случаен

en: Rate
mk: Брзина

en: Rather than reaching for your mouse to click on the toolbar, use these access keys. Windows and Linux use Ctrl + letter. Macintosh uses Command + letter.
mk: Наместо да го користите глувчето за кликање на алатникот, користете ги овие копчиња за пристап. Windows и Linux го користат Ctrl+ буква. Macintosh користи Command+ буква.

en: Rating
mk: Рангирање

en: Re-install Now
mk: Реинсталирај сега

en: Re-trying
mk: Обиди се повторно

en: Reactivating the plugin&#8230;
mk: Го реактивирам додатокот&#8230;

en: Reading
mk: Читање

en: Reading Settings
mk: Поставувања за читање

en: Real media player options
mk: Опции за Real Player

en: Reattached %d attachment. | Reattached %d attachments.
mk[0]: Повторно %d додаден прилог.
mk[1]: Повторно %d додадени прилози.

en: Recent Comments
mk: Скорешни коментари

en: Recent Drafts
mk: Скорешни нацрти

en: Recent Posts
mk: Скорешни написи

en: Recent Rockstars
mk: Скорешни ѕвезди

en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Скоро активиран <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Скоро активирани <span class="count">(%s)</span>

en: Recently Updated
mk: Скоро ажурирани

en: Recheck Queue for Spam
mk: Повторно провери ја редицата за спам

en: Red
mk: Црвена

en: Redo
mk: Повтори

en: Refresh
mk: Освежи

en: Register
mk: Регистрирај се

en: Register For This Site
mk: Регистрирајте се за овој блог

en: Registration Form
mk: Формулар за регистрација

en: Registration complete. Please check your e-mail.
mk: Регистрирањето заврши. Ве молиме проверете ја Вашата е-пошта.

en: Relationship
mk: Поврзаност

en: Remember Me
mk: Запомни ме

en: Remember to click Update Media to save metadata entered or changed.
mk: Не заборавајте да кликнете „Ажурирај мултимедија“ за да ги зачувате промените.

en: Remember to click the Add User button at the bottom of this screen when you are finished.
mk: Запомнете дека треба да кликнете на „Додади корисник“ откако ќе завршите.

en: Remember to click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
mk: Запомнете дека треба да кликнете на „Заувај ги промените“ откако ќе завршите со поставувањата.

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
mk: Изберете „Ажурирај го профилот“ откако ќе завршите.

en: Remote Publishing
mk: Оддалечено објавување

en: Remove
mk: Избриши

en: Remove Background Image
mk: Избриши слика за позадина

en: Remove From Bulk Edit
mk: Отстрани од групно уредување

en: Remove Header Image
mk: Избриши ја сликата за заглавје

en: Remove Image
mk: Избриши слика

en: Remove Users from Site
mk: Избриши ги корисниците од сајтот

en: Remove column
mk: Отстрани колона

en: Remove featured image
mk: Избриши главна слика

en: Remove formatting
mk: Острани форматирање

en: Remove link
mk: Отстрани врска

en: Removing the old version of the plugin&#8230;
mk: Ја бришам старата верзија на додатокот&#8230;

en: Removing the old version of the theme&#8230;
mk: Ја бришам старата верзија на темата&#8230;

en: Repair Database
mk: Поправи ја базата на податоци

en: Repair and Optimize Database
mk: Поправи и оптимизирај база на податоци

en: Repairs complete.  Please remove the following line from wp-config.php to prevent this page from being used by unauthorized users.
mk: Поправките завршија.  Ве молам отстранете ја следната линија од датотеката wp-config.php за да се заштитите од неовластена употреба.</p><code>define('WP_ALLOW_REPAIR', true);</code>

en: Repeat
mk: Повтори

en: Reply
mk: Одговори

en: Reply to Comment
mk: Одговори на коментар

en: Reply to this comment
mk: Одговори на овој коментар

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
mk: Задолжителните полиња се означени; останатите се по избор. Информациите за корисникот ќе бидат прикажани доколку вашата тема го овозможува тоа.

en: Required fields are marked %s
mk: Задолжителните полиња се означени со %s

en: Requires <code>%s</code> in <code>wp-config.php</code>.
mk: Бара <code>%s</code> во <code>wp-config.php</code>.

en: Requires WordPress Version:
mk: Потребен е WordPress верзија:

en: Reset
mk: Ресетирај

en: Reset Image
mk: Ресетирај слика

en: Reset Password
mk: Ресетирај лозинка

en: Reset Text Color
mk: Ресетирај боја на текст

en: Resize path invalid
mk: Патеката за менување големина на слики не е правилна

en: Restore
mk: Врати

en: Restore Original Header Image
mk: Врати ја оригиналната слика за заглавје

en: Restore Original Header Text
mk: Врати оригинален текст за заглавје

en: Restore Original Image
mk: Врати ја оригиналната слика

en: Restore image
mk: Врати слика

en: Restore this item from the Trash
mk: Врати го овој елемент од ѓубрето

en: Retro (Generated)
mk: Ретро (Генериран)

en: Return to Importers
mk: Врати се на увезувачите

en: Return to Plugin Installer
mk: Врати се на страницата за инсталирање на додатоци

en: Return to Plugins page
mk: Врати се на страницата со додатоци

en: Return to Theme Installer
mk: Врати се на инсталирачот на теми

en: Return to Themes page
mk: Врати се на страницата со теми

en: Return to WordPress Updates
mk: Врати се на WordPress надградбите

en: Revision
mk: Верзија

en: Revision for &#8220;%1$s&#8221; created on %2$s
mk: Верзија за &#8220;%1$s&#8221; создадена на %2$s

en: Revisions
mk: Верзии

en: Rich Editing Basics
mk: Основи на напредно уредување

en: Rich Editor Help
mk: Помош за напреден уредувач

en: Rich Text Area
mk: Напреден уредувач

en: Right
mk: Десно

en: Right Now
mk: Веднаш

[ctx: Right Now]
en: Approved | Approved
mk[0]: Одобрено
mk[1]: Одобрени

en: Right Sidebar
mk: Десна странична лента

en: Role
mk: Кориснички профил

en: Role:
mk: Кориснички профил:

en: Rotate clockwise
mk: Ротирај во насока на стрелките на часовникот

en: Rotate counter-clockwise
mk: Ротирај во насока спротивна од стрелките на часовникот

en: Row
mk: Редица

en: Royal blue
mk: Темносина

en: Run spell checking
mk: Пушти проверка на правопис

en: SSH2 hostname is required
mk: SSH2 име на хост е задолжително

en: SSH2 password is required
mk: SSH2 лозинка е задолжителна

en: SSH2 username is required
mk: SSH2 корисничко име е задолжително

en: S_Saturday_initial
mk: С

en: S_Sunday_initial
mk: Н

en: Same window or tab
mk: Ист прозорец или јазиче

en: Sample Page
mk: Пример страница

en: Sat
mk: саб

en: Saturday
mk: сабота

en: Save
mk: Зачувај

en: Save Changes
mk: Зачувај промени

en: Save Draft
mk: Зачувај нацрт

en: Save Menu
mk: Зачувај мени

en: Save Widget
mk: Зачувај елементи

en: Save all changes
mk: Зачувај ги сите промени

en: Save as Pending
mk: Зачувај како на чекање

en: Save failed
mk: Зачувувањето не успеа

en: Saved.
mk: Зачувано.

en: Saving Draft&#8230;
mk: Зачувувам нацрт...

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
mk: Зачувувањето е оневозможено: во моментов %s ја уредува оваа страница.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
mk: Зачувување е оневозможено: %s моментално го уредува написот.

en: Saving...
mk: Зачувувам...

en: Say It!
mk: Кажи го!

en: Scale
mk: Смени големина

en: Scale Image
mk: Промени големина

en: Scale mode
mk: Режим на зголемување

en: Scan for lost attachments
mk: Барај изгубени прилози

en: Schedule
mk: Распоред

en: Schedule for:
mk: Закажано за:

en: Schedule for: <b>%1$s</b>
mk: Закажано за: <b>%1$s</b>

en: Scheduled
mk: Закажани написи

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Закажан <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Закажани <span class="count">(%s)</span>

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>
mk: Закажано за: <b>%1$s</b>

en: Screen Layout
mk: Изглед на екранот

en: Screen Options
mk: Опции за екран

[ctx: Screen Options]
en: Show on screen
mk: Прикажи на екран

en: Script callbacks
mk: Повратни повици за скрипта

en: Scroll
mk: Скролај

en: Sea green
mk: Морска зелена

en: Search
mk: Барај

en: Search Categories
mk: Категории за пребарување

en: Search Comments
mk: Пребарај коментари

en: Search Engines Blocked
mk: Интернет пребарувачите се блокирани

en: Search Form
mk: Форма за пребарување

en: Search Installed Plugins
mk: Барај инсталирани додатоци

en: Search Installed Themes
mk: Барај инсталирани теми

en: Search Link Categories
mk: Пребарувај категории за врски

en: Search Links
mk: Врски за пребарување

en: Search Media
mk: Барај мултимедија

en: Search Pages
mk: Страници за пребарување

en: Search Plugins
mk: Пребарај додатоци

en: Search Posts
mk: Пребарувај написи

en: Search Results
mk: Резултати од пребарувањето

en: Search Results %1$s %2$s
mk: Резултати од пребарувањето %1$s %2$s

en: Search Sites
mk: Пребарувај сајтови

en: Search Spam &raquo;
mk: Барај спам &raquo;

en: Search Tags
mk: Ознаки за пребарување

en: Search Users
mk: Барај корисници

en: Search for plugins by keyword, author, or tag.
mk: Барај додатоци по клучен збор, автор или ознака.

en: Search for themes by keyword, author, or tag.
mk: Пребарување на теми по клучен збор, автор или ознака.

en: Search for:
mk: Барај:

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
mk: Резултати од пребарувањето за &#8220;%s&#8221;

en: Seasonal
mk: Сезонски

en: Security error.
mk: Безбедносна грешка

en: Select
mk: Избери

en: Select All
mk: Избери се

en: Select Category
mk: Изберете категорија

en: Select Files
mk: Избери датотеки

en: Select Link Category
mk: Изберете категорија за врски

en: Select Menu:
mk: Изберете мени:

en: Select Month
mk: Изберете месец

en: Select a Color
mk: Изберете боја

en: Select a city
mk: Изберете град

en: Select a color
mk: Изберете боја

en: Select all
mk: Изберете сѐ

en: Select background color
mk: Изберете ги стандардните бои

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
mk: Изберете ги заедно страничната лента за елементот и позицијата на елементот на таа странична лента.

en: Select custom character
mk: Изберете сопствен знак

en: Select menu items (pages, categories, links) from the boxes at left to begin building your custom menu.
mk: Изберете елемент од менито (страници, категории, врски) од левата колона, за да започнете да создавате сопствено мени.

en: Select plugin to edit:
mk: Изберете додаток за уредување:

en: Select text color
mk: Изберете боја на текст

en: Select theme to edit:
mk: Изберете тема за уредување:

en: Selected plugins <strong>activated</strong>.
mk: Избраните додатоци се <strong>активирани</strong>.

en: Selected plugins <strong>deactivated</strong>.
mk: Избраните додатоци се <strong>деактивирани</strong>.

en: Selection:
mk: Избор:

en: Send Password?
mk: Испрати лозинка?

en: Send Trackbacks
mk: Испрати следења

en: Send this password to the new user by email.
mk: Испрати лозинка за новк корисник по е-пошта.

en: Send trackbacks to:
mk: Испрати следења на:

en: Sep_September_abbreviation
mk: сеп

en: Separate multiple URLs with spaces
mk: Оддели ги повеќекратните URL-а со празни места

en: Separate multiple categories with commas.
mk: Оддели ги повеќекратните категории со запирки

en: Separate tags with commas
mk: Оддели ги ознаките со запирки

en: September
mk: септември

en: Server Connectivity
mk: Поврзаност на серверот

en: Set featured image
mk: Постави главна слика

en: Settings
mk: Поставувања

en: Settings saved.
mk: Поставувањата се зачувани.

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
mk: Споделете малку биографски податоци за да го дополнат Вашиот профил. Ова може да се прикаже јавно.

en: Shift + arrow: move by 1px
mk: Shift + стрелка: помести за 1 пиксел

en: Shift + drag: lock aspect ratio
mk: Shift + влечење: избери пропорционално

en: Shockwave options
mk: Опции за Shockwave

en: Shortlink
mk: Кратка врска

en: Show
mk: Прикажи

en: Show Admin Bar
mk: Прикажи админ лента

en: Show Avatars
mk: Прикажи аватари

en: Show Details
mk: Прикажи детали

en: Show Link Description
mk: Прикажи опис на врска

en: Show Link Image
mk: Прикажи слика за врска

en: Show Link Name
mk: Прикажи има на врска

en: Show Link Rating
mk: Прикажи рејтинг на врска

en: Show advanced menu properties
mk: Прикажи напредни својства на мени

en: Show all comment types
mk: Прикажи ги сите типови на коментари

en: Show all dates
mk: Прикажи ги сите датуми

en: Show comments
mk: Прикажи коментари

en: Show hidden updates
mk: Прикажи ги скриените ажурирања

en: Show hierarchy
mk: Покажи хиерархија

en: Show menu
mk: Прикажи мени

en: Show more comments
mk: Прикажи повеќе коментари

en: Show post counts
mk: Прикажи ги број на напис

en: Show scale modes
mk: Прикажи ги режимите за зголемување

en: Show the number of comments you've approved beside each comment author.
mk: Прикажи го бројот на коментари кои ги имате одобрено покрај името на секој автор.

en: Show/Hide Kitchen Sink
mk: Прикажи/скриј Kitchen Sink

en: Shuffle
mk: Измешано

en: Sidebar
mk: Странична лента

en: Sidebar %d
mk: Странична лента %d

en: Silver
mk: Сребрена

en: Single Post
mk: Единечен напис

en: Site Admin
mk: Админ страница

en: Site Suspended.
mk: Сајтот е суспендиран.

en: Site Tagline
mk: Опис на веб-сајтот

en: Site Title
mk: Наслов на сајтот

en: Site URL
mk: URL адреса на веб-сајтот

en: Site Visibility
mk: Видливост на веб-сајтот

en: Site address (URL)
mk: Адреса на веб-сајт (URL)

en: Site language:
mk: Јазик на сајтот:

en: Sites
mk: Сајтови

en: Size
mk: Големина

en: Size of the post box
mk: Големина на полето за написи

en: Skip Confirmation Email
mk: Прескокни потврда по е-пошта

en: Sky blue
mk: Небесно плава

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
mk: Полека, нема потреба да ја проверуваш е-поштата толку често!

en: Slug
mk: Оддел

en: Smooth video
mk: Мазно видео

en: Software Name
mk: Име на софтверот

en: Software Version
mk: Верзија на софтверот

en: Some database problems could not be repaired. Please copy-and-paste the following list of errors to the <a href="%s">WordPress support forums</a> to get additional assistance.
mk: Некои проблеми со базата на податоци не може да бидат поправени. Ве молам ископирајте ја следната листа на грешки и испратете ја на <a href="%s">WordPress форумите за поддржка</a> to за да добиете дополнителна помош.

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you&#8217;d like and click the Save Changes button.
mk: Некои теми доаѓаат со сопствен сет од заглавиа. Доколку имате повеќе слики за избор, изберете една која ви се допаѓа и кликнете „Зачувај ги промените“.

en: Somebody
mk: Некој

en: Someone
mk: Некој

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
mk: Некој побара лозинката да биде променета за следниот корисник:

en: Sorry, but we have noticed that your popup-blocker has disabled a window that provides application functionality. You will need to disable popup blocking on this site in order to fully utilize this tool.
mk: Жалам, забележавме дека Вашиот блокирач на скокачки прозорци оневозможи прозорец што обезбедува апликациски функции. За да можете да ја користите оваа алатка со сета своја моќ, треба да го исклучите блокирачот на скокачки прозорци на оваа интернет страница.

en: Sorry, can&#8217;t edit files with &#8220;..&#8221; in the name. If you are trying to edit a file in your WordPress home directory, you can just type the name of the file in.
mk: Жалам, не можам да уредувам датотеки со ".." во нивното име. Ако пробувате да уредите датотека во Вашиот домашен директориум на WordPress, можeте само да го напишете името на датотеката во него.

en: Sorry, comments are closed for this item.
mk: Жалам, коментарите не се дозволени за оваа ставка.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
mk: Жалам, нема написи кои одговараат на Вашите критериуми.

en: Sorry, no such page.
mk: Жалам, нема таква страница.

en: Sorry, no such post.
mk: Жалан, нема таков напис.

en: Sorry, that file cannot be edited.
mk: Жалам, оваа датотека не може да се уредува.

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
mk: Жалам, изгледа дека тој клуч не е валиден.

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
mk: Жалам, коментарот не може да се уредува. Нешто тргна наопаку.

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
mk: Жалам, коментарите се затворени во моментов.

en: Sorry, the new category failed.
mk: Жалам, неуспеа креирањето на нова категорија.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
mk: Жалам, овој тип на датотеки е забранет поради безбедносни причини.

en: Sorry, this user can not edit the template.
mk: Жалам, не можете да го уредите овој нацрт.

en: Sorry, this user cannot edit the template.
mk: Жалам, не можете да го уредите овој нацрт.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
mk: Жалам, Вие немате дозвола да објавувате на овој веб-сајт.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
mk: Жалам, Вие немате дозвола да објавувате страници на овој веб-сајт.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
mk: Жалам, Вие немате дозвола да објавувате написи на овој веб-сајт.

en: Sorry, you can not edit this post.
mk: Не Ви е дозволено да го уредувате овој напис.

en: Sorry, you cannot add new pages.
mk: Жалам, не можете да додавате нови страници.

en: Sorry, you cannot edit comments.
mk: Жалам, не можете да уредувате коментари.

en: Sorry, you cannot edit pages.
mk: Жалам, не можете да уредувате страници.

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
mk: Жалам, Вие не можете да уредувате написи на овој веб-сајт.

en: Sorry, you cannot edit this page.
mk: Жалам, не можете да ја уредувате оваа страница.

en: Sorry, you cannot edit this post.
mk: Не Ви е дозволено да го уредувате овој напис.

en: Sorry, you cannot publish this post.
mk: Жалам, Вие не можете да го објавите овој напис.

en: Sorry, you cannot upload files.
mk: Жалам, Вие не можете да прикачувате датотеки.

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
mk: Жалам, Вие немате пристап до корисничките информации на овој веб-сајт.

en: Sorry, you do not have permission to upload files.
mk: Жалам, немате дозвола да качувате датотеки.

en: Sorry, you do not have the right to access this post.
mk: Немате дозволи пристапите до овој напис.

en: Sorry, you do not have the right to access this site.
mk: Жалам, Вие немате пристап до овој веб-сајт.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
mk: Жалам, немате право да креирате категорија.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
mk: Жалам, немате право да бришете категории.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
mk: Не Ви е дозволено да го избришете оваа страница.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
mk: Не Ви е дозволено да го избришете овој напис.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
mk: Жалам, немате дозволи да го уредите овој страница.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
mk: Немате дозволи да го уредувате овој напис.

en: Sorry, you do not have the right to edit/publish new posts.
mk: Немате дозволи да го објавите/уредите овој напис.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
mk: Немате дозвола да ја објавите оваа страница.

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
mk: Немате дозволи да го објавите овој напис.

en: Sorry, you have filled your storage quota (%s MB).
mk: Жалам, немате повеќе простор (%s MB).

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
mk: Жалам, мора да Ви е дозволено да уредувате написи на овој веб-сајт, за да можете да ги гледате категориите.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
mk: Жалам, мора да Ви е дозволено да уредувате написи на овој веб-сајт, за да можете да ги видите ознаките.

en: Sorry, you must be able to edit posts to this site in order to view categories.
mk: Жалам, мора да Ви е дозволено да уредувате написи на овој веб-сајт, за да можете да ги гледате категориите.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
mk: Жалам, мора да се пријавите за да испратите коментар.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
mk: Жалам, мора да се пријавите за да одговорите на коментар.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
mk: Жалам, Вашиот внесен текст не може да се уредува. Нешто тргна наопаку.

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
mk: Жалам, Вашите измени не можат да бидат запишани. Се случи нешто лошо.

en: Sort Order:
mk: Редослед на подредување:

en: Sort by:
mk: Подреди по:

en: Sound
mk: Звук

en: Source
mk: Извор

en: Space Allowed
mk: Дозволен простор

en: Space Used
mk: Искористен простор

en: Spam <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span> | Spam <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span>
mk[0]: Спам <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span>
mk[1]: Спам <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span>

en: Spam Blocked
mk: Спамот е блокиран

en: Spam Comment
mk: Спам коментар

en: Spam it: %s
mk: Обележи како спам: %s

en: Specified file does not exist.
mk: Додатотеката не постои.

en: Specified file failed upload test.
mk: Избраната датотека не го помина тестот за качување на серверот.

en: Spellchecker settings
mk: Поставувања за проверка на правопис

en: Split merged table cells
mk: Раздели ги споените ќелии од табелата

en: Square
mk: Квадрат

en: Standard
mk: Стандардно

en: Standard time begins  on: <code>%s</code>.
mk: Зимското сметање на времето почнува на: <code>%s</code>.

en: Start Date
mk: Почетен датум

en: Start image
mk: Почетна слика

en: Start time
mk: Почетно време

en: Status
mk: Статус

en: Status:
mk: Статус:

en: Stick this post to the front page
mk: Закачи го овој напис на почетната страница

en: Sticky
mk: Лепливо

en: Sticky Post
mk: Леплив напис

en: Storage Space
mk: Слободен простор

en: Store uploads in this folder
mk: Зачувувај ги внесените датотеки во оваа папка

en: Streamed rtsp resources should be added to the QT Src field under the advanced tab.
mk: Streamed rtsp ресурси треба да се додадат на полето QT Src во ливчето за напредни опции.

en: Strength indicator
mk: Јачина на лозинката

en: Stretch H-Align
mk: Порамнување при хоризонтално развлекување

en: Stretch V-Align
mk: Порамнување при вертикално развлекување

en: Stretch style
mk: Стил на развлекување

en: Stretch to fit
mk: Развлечи за да се совпадне

en: Strikethrough
mk: Прецртано

en: Strong
mk: Силно

en: Stylesheet
mk: Страница за стилови

en: Stylesheet is missing.
mk: Недостасува каскадна страница со дизајн.

en: Subject
mk: Наслов

en: Submit
mk: Испрати

en: Submit Comment
mk: Испрати коментар

en: Submit Reply
mk: Испрати одговор

en: Submit for Review
mk: Испрати на ревизија

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
mk: Испратено на <a href="%1$s">%2$s во %3$s</a>

en: Submitted on:
mk: Испратено на:

en: Submitted on: <b>%1$s</b>
mk: Испратено на: <b>%1$s</b>

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc.
mk: Претплатниците може да читаат коментари, да коментираат и примаат весници.

en: Subscript
mk: Подскрипта

en: Success!
mk: Успешно!

en: Successfully installed the plugin <strong>%s %s</strong>.
mk: Успешно е инсталиран додатокот <strong>%s %s</strong>.

en: Successfully installed the theme <strong>%1$s %2$s</strong>.
mk: Успешно е инсталирана темата <strong>%1$s %2$s</strong>.

en: Suggestions
mk: Предлози

en: Summary
mk: Резиме

en: Sun
mk: нед

en: Sunday
mk: недела

en: Super Admin
mk: Супер админ

en: Super admin privileges cannot be removed because this user has the network admin email.
mk: Супер админ привилегиите не може да бидат избришано бидејќи овој корисник е мрежен администратор.

en: Superscript
mk: Суперскрипта

en: Switch to HTML mode
mk: Смени во HTML режим

en: Syndicate this content
mk: Собирај инфирмации од ова веб место со користење RSS

en: Syndicate this site using RSS 2.0
mk: Собирај инфирмации од ова веб место со користење RSS

en: Syndication feeds show the most recent
mk: Фидовите ги прикажуваат најсвежите

en: T_Thursday_initial
mk: Ч

en: T_Tuesday_initial
mk: В

en: Table cell properties
mk: Својства на ќелија од табела

en: Table properties
mk: Својства на табела

en: Table row properties
mk: Својства на редица од табела

en: Tag | Tags
mk[0]: Ознака
mk[1]: Ознаки

en: Tag Cloud
mk: Облак со ознака

en: Tag Template
mk: Нацрт за ознака

en: Tag base
mk: База на ознаки

en: Tagline
mk: Ознаки

en: Tags
mk: Ознаки

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>
mk: Ознаките можат да бидат претворени во категории користејќи го <a href="%s">претворувачот на ознаки во категории</a>

en: Tags used on this post:
mk: Ознаки користени за овој напис:

en: Tags:
mk: Ознаки:

en: Tags:
mk: Ознаки:

en: Tan
mk: Светло кафена

en: Target
mk: Цел

en: Target cache
mk: Одредишен кеш

[ctx: Taxonomy Description]
en: Description
mk: Опис

[ctx: Taxonomy Name]
en: Name
mk: Име

[ctx: Taxonomy Parent]
en: Parent
mk: Родител

[ctx: Taxonomy Slug]
en: Slug
mk: Оддел

en: Taxonomy:
mk: Таксономија:

en: Template
mk: Нацрти

en: Template is missing.
mk: Недостига нацрт.

en: Templates
mk: Нацрти

en: Temporary permalink. Click to edit this part.
mk: Привремена трајна врска. Кликнете за да го уредите овој дел.

en: Term
mk: Израз

en: Text
mk: Текст

en: Text Color
mk: Боја на текст

en: Text bottom
mk: Долна позиција на текст

en: Text top
mk: Горна позиција на текст

en: Thank you for creating with <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>.
mk: Ви благодариме што креирате со <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>.

en: That user is already a member of this site.
mk: Овој корисник е веќе член на овој веб-сајт.

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
mk: Врската е ULR форматирана верзија на името. Вообичаено има само мали букви, а содржи само букви, бројки и цртички

en: The <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">character encoding</a> of your site (UTF-8 is recommended, if you are adventurous there are some <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Character_set">other encodings</a>)
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">Кодната страница</a> на Вашиот сајт (препорачливо е UTF-8, а доколку сакате да експериментирате постојат и <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Character_set">други кодни страници</a>)

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
mk: <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> адресата за следење на овој напис е: <em>%s</em>

en: The <code>%1$s</code> plugin header is deprecated. Use <code>%2$s</code> instead.
mk: Заглавјето на додатокот <code>%1$s</code> е неодобриво. Користете <code>%2$s</code>.

en: The <code>%1$s</code> setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See http://codex.wordpress.org/Settings_API
mk: <code>%1$s</code> е нерегистрирано поставување. Нерегистрираните поставувања се неодобриви. Погледнете http://codex.wordpress.org/Settings_API

en: The <code>%s</code> option is deprecated for the family of <code>bloginfo()</code> functions.
mk: Опцијата <code>%s</code> неодобрена за фамилијата од <code>bloginfo()</code> функции.

en: The <strong>%s</strong> importer is invalid or is not installed.
mk: Увезувачот <strong>%s</strong> е невалиден или не е инсталиран.

en: The <strong>%s</strong> menu has been successfully created.
mk: Менито<strong>%s</strong> беше успешно создадено.

en: The <strong>%s</strong> menu has been updated.
mk: Менито <strong>%s</strong> беше ажурирано.

en: The Admin Bar at the top provides quick access to common tasks when you are viewing your site. If you miss the Favorite Actions dropdown, removed as of 3.2, you can find many of the same actions in the Admin Bar, such as Add New > Post.
mk: Администраторската лента Ви нуди брз пристап до најкористените опции.

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
mk: Секцијата со достапни елементи ги содржи сите елементи со кои располагате. Откако ќе го поставите елементот во страничната лента, тој ќе се отвори за да го конфигурирате. Откако ќе го конфигурирате елементот, кликнете на копчето „Зачувај“ и тој ќе биде поставен на Вашиот сајт. За бришење, кликнете на „Избриши“.

en: The Documentation menu below the editor lists the PHP functions recognized in the plugin file. Clicking Lookup takes you to a web page about that particular function.
mk: Документационото мени под уредувачот ги покажува сите PHP функции користени во датотеката на додатокот. Со избирање на „Прегледај“ ќе бидете пренасочени до страницата на функцијата.

en: The Embed option allows you embed a video, image, or other media content into your content automatically by typing the URL (of the web page where the file lives) on its own line when you create your content.
mk: Опцијата за ембедирање ви овозможува да поставите видео, слика, или друга медиска датотека во вашите постови или страници. Само внесете ја URL адресата во линијата кога ја создавате содржината.

en: The GD image library is not installed.
mk: GD библиотеката за слики не е инсталирана.

en: The Optional fields let you customize the &#8220;category&#8221; and &#8220;tag&#8221; base names that will appear in archive URLs. For example, the page listing all posts in the &#8220;Uncategorized&#8221; category could be <code>/topics/uncategorized</code> instead of <code>/category/uncategorized</code>.
mk: Опционалните полиња ти овозможуват да додадеш сопствени имиња за адресите за &#8220;category&#8221; и &#8220;tag.&#8221; На пример, архивата со написи во категоријата &#8220;некатегоризирано&#8221; може да биде <code>/naslovi/nekategorizirano</code> наместо <code>/category/uncategorized</code>.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
mk: Адресата на сајтот која ја внесовте не е URL. Внесете валидна URL адреса.

en: The URL you entered seems to be an email address, do you want to add the required mailto: prefix?
mk: URLто што го внесовте изгледа дека е адреса за е-пошта. Дали саакате да го додадете потребниот префикс mailto?

en: The URL you entered seems to external link, do you want to add the required http:// prefix?
mk: URLто што го внесовте изгледа дека е надвореѓна врска. Дали саакате да го додадете потребниот префикс http://?

en: The Use This link for the Categories and Tags Converter will take you to the Import page, where that Converter is one of the plugins you can download. Once that plugin is installed, the link on this page takes you to a screen where you can choose conversion either way.
mk: Врската на „Користи го ова“ за претварачот на категории и ознаки ќе ве одведе на страницата за увезување, од каде што ќе можете да го преземете додатокот. Откако ќе го инсталирате додатокот ќе бидете пренасочени на страницата за да го извршите конвертирањето.

en: The Walker class named <strong>%s</strong> does not exist.
mk: „The Walker“ именуваната класа <strong>%s</strong> не постои.

en: The WordPress URL and the Site URL can be the same (example.com) or different; for example, having the WordPress core files (example.com/wordpress) in a subdirectory instead of the root directory.
mk: WordPress URL адресата и адресата на ајтот можат да бидат исти (example.com) или различни; како на пример, WordPress датотеките да ги имате во под-директориум (example.com/wordpress), наместо во главниот директориум.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
mk: WordPress адресата која ја внесовте не е URL. Внесете валидна URL адреса.

en: The active theme is broken.  Reverting to the default theme.
mk: Активната тема е оштетена.  Се преместува во стандардната тема.

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you don&#8217;t use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
mk: Полињата за име на врската, веб-сајт, и опис имаат фиксирани позиции, додека останатите може да се поместуваат со „влечи и остави“. Исто така полињата кои не ги користите можете да ги сокриете во „Опции за екран“ јазичето, или да ги зголемите со кликање на насловот на полето.

en: The boxes on your Dashboard screen are:
mk: Коцките на екранот на работната табла се:

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
mk: Промените кои ги на правивте ќе ги изгуботе доколку преминете на некоја друга страница.

en: The current theme does not natively support menus, but you can use the &#8220;Custom Menu&#8221; widget to add any menus you create here to the theme&#8217;s sidebar.
mk: Моменталната тема не поддржува менија, но Вие можете да го користите елементот за сопствени менија и да ги додадете во страничната лента на вашиот веб-сајт.

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
mk: Тековната корисничка група мора да има можност за уредување.

en: The description is not prominent by default, however some themes may show it.
mk: Описите не се стандардно видливи, но некои теми може да ги прикажуваат.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
mk: Описите не се стандардно видливи, но некои теми може да ги прикажуваат.

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
mk: Описот ќе биде прикажен во менито доколку темата го поддржува тоа.

en: The e-mail could not be sent.
mk: Пораката не може да се испрати.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
mk: Адресата за е-пошта која ја внесовте не е точна. Внесете валидна адреса за е-пошта.

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
mk: Полињата на овој екран ги отврдуваат некои од основните на поставувањата на вашиот сајт.

en: The following plugins have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Plugins&#8221;.
mk: Достапни се нови верзии за следните додатоци. Означете ги тие што сакате да ги надградете и кликнете „Надгради додатоци“.

en: The following shortcuts use different access keys: Alt + Shift + letter.
mk: Следните кратенки користат други копчиња за пристап: Alt + Shift + буква

en: The following themes are installed but incomplete. Themes must have a stylesheet and a template.
mk: Следните теми се инсталирани, но не се целосни. Темите мора да имаат каскадни страници за дизајн и нацрт.

en: The following themes have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Themes&#8221;.
mk: Достапна е нова верзија за следните теми. Изберете ги тие што сакате да ги надградите и кликнете &#8220;Надгради теми&#8221;.

en: The ftp PHP extension is not available
mk: Проширувањето на PHP за FTP не е достапно

en: The given object ID is not that of a menu item.
mk: Даденото ID на елемент не е тоа од менито.

en: The image can be cropped by clicking on it and dragging to select the desired part. While dragging the dimensions of the selection are displayed below.
mk: За да го одберете саканиот дел од сликата кој сакате го отсечете кликнете и влечете  Додека влечете димензиите на избраниот дел се прикажуваат подолу.

en: The installer attempted to contact a random hostname (<code>%1$s</code>) on your domain.
mk: Инсталерот се обиде да контактира рандом име на хост (<code>%1$s</code>) на Вашиот домен.

en: The key below was previously validated but a connection to akismet.com can not be established at this time. Please check your server configuration.
mk: Клучот прикажан подолу е претходно валидиран, но во моментов не може да се воспостави врска со aksimet.com. Ве молиме проверете ги поставувањата на Вашиот сервер.

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
mk: Клучот кој го внесовте не може да биде верифициран бидејќи не може да се воспостави врска со aksimet.com. Ве молиме проверете ги поставувањата на Вашиот сервер.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
mk: Изгледа дека Вашиот клуч е неточен. Проверете го двапати.

en: The latest comments to all posts in RSS
mk: Последните коментари на сите написи во RSS

en: The left-hand navigation menu provides links to the administration screens in your WordPress application. You can expand or collapse navigation sections by clicking on the arrow that appears on the right side of each navigation item when you hover over it. You can also minimize the navigation menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom of the nav menu, below Settings; when minimized, the submenu items will be displayed on hover.
mk: Во навигацијата од левата страна се понудени сите опции. Вие можете да ги проширете или соберете секциите со кликање на стрелката која се појавува десно од името на секцијата. Исто така, можете и целосно да го соберете менито со кликање на „Собери го менито“.

en: The menu has been successfully deleted.
mk: Менито беше успешно избришано.

en: The menu item has been successfully deleted.
mk: Елементот од менито беше успешно избришан.

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
mk: Настана конфликт помеѓу името на менито <strong>%s</strong> и мени со друго име. Ве молам, обидете се со друго.

en: The miscellaneous options group has been removed. Use another settings group.
mk: Различна група на опции беше избришана. Користете друга група со поставувања.

en: The most recent comments
mk: Скорешни коментари

en: The most recent posts on your site
mk: Најнови написи на Вашиот веб-сајт

en: The name is how it appears on your site.
mk: Името е како ќе биде прикажан на Вашиот сајт.

en: The network already exists.
mk: Мрежата веќе постои.

en: The page template is invalid.
mk: Нацртот за страница е невалиден.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
mk: Недостасува родителската тема. Ве молам инсталирајте ја родителската тема: "%s"

en: The password you chose during the install.
mk: Лозинката која ја избравте при инсталацијата.

en: The passwords do not match.
mk: Лозинките не се совпаѓаат.

en: The pingback has already been registered.
mk: Пингувањата веќе се регистрирани.

en: The plugin <code>%s</code> has been <strong>deactivated</strong> due to an error: %s
mk: Додатокот <code>%s</code> е <strong>деактивиран</strong> поради грешката: %s

en: The plugin does not have a valid header.
mk: Додаток нема валидно заглавје.

en: The plugin generated %d characters of <strong>unexpected output</strong> during activation.  If you notice &#8220;headers already sent&#8221; messages, problems with syndication feeds or other issues, try deactivating or removing this plugin.
mk: Овој додаток генерираше %d знаци од <strong>неочекуван излез</strong> за време на активацијата. Ако забележите „Headers Already Sent“ пораки, проблеми со каналите или други проблеми, обидете се да го деактивирате или избришете овој додаток.

en: The plugin generated unexpected output.
mk: Додатокот генерираше неочекуван излез.

en: The plugin is at the latest version.
mk: Ова е последната верзија од овој додаток.

en: The requested theme does not exist.
mk: Бараната тема не постои.

en: The requested user does not exist.
mk: Корисникот не постои.

en: The selected plugins have been <strong>deleted</strong>.
mk: Избраните додатоци се <strong>избришани</strong>.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
mk: Сајтот до кој се обидувате да пристапите не е соодветно инсталиран. Ве молам контактирајте го систем администраторот.

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when inserting an image into the body of a post.
mk: Долу прикажаните големини ги одредуваат димензиите на сликите што треба да се користат кога сликата се додава во телото на написот.

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
mk: Врската е &#8220;%s&#8221; е веќе во употреба за друг термин

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
mk: Изворниот URL и одредишниот URL не може да покажуваат кон ист ресурс.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
mk: Изворниот URL не содржи врска до одредишниот URL и не може да се користи како извор.

en: The source URL does not exist.
mk: Изворната URL адреса не постои.

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
mk: Внесената одредишна URL адреса не може да се користи како одредиште, бидејќи таа непостои или не е овозможено пингување кон неа.

en: The specified target URL does not exist.
mk: Внесената одредишна URL адреса не постои.

en: The ssh2 PHP extension is available, however, we require the PHP5 function <code>stream_get_contents()</code>
mk: Проширувањето на PHP за SSH2 е достапно но потребна ни е и функцијата <code>stream_get_contents()</code>

en: The ssh2 PHP extension is not available
mk: Проширувањето на PHP за SSH2 не е достапно

en: The template files are located in <code>%2$s</code>. The stylesheet files are located in <code>%3$s</code>. <strong>%4$s</strong> uses templates from <strong>%5$s</strong>. Changes made to the templates will affect both themes.
mk: Датотеките на нацртите се сместени во <code>%2$s</code>. Каскадната страница за дизајн е во <code>%3$s</code>. <strong>%4$s</strong> користи нацрти од <strong>%5$s</strong>. Промените на тие нацрти ќе влијаат и на двете теми.

en: The theme is at the latest version.
mk: Ова е последната верзија од оваа тема.

en: The theme you are currently using isn&#8217;t widget-aware, meaning that it has no sidebars that you are able to change. For information on making your theme widget-aware, please <a href="http://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">follow these instructions</a>.
mk: Ја гледате оваа порака бидејќи Вашата тема нема поддршка за контроли, што значи дека нема странична лента која можете да ја менувате. За да дознаете како да ја направите Вашата тема да поддржува контроли, прочитајте го ова <a href="http://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">упатство</a>.

en: The thumbnail image can be cropped differently. For example it can be square or contain only a portion of the original image to showcase it better. Here you can select whether to apply changes to all image sizes or make the thumbnail different.
mk: Малата сликичка може да биде отсечена и на друг начин. На пример: може да биде квадрат или да содржи само дел од оригиналната слика за да се прикажат поважните работи. Овде можете да изберете дали да се применат промените на сите слики или да направите различни мали сликички.

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
mk: Временската зона што ја внесовте не е валидна. Ве молам изберете валидна временска зона.

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
mk: Полето за наслов и полето за уредување на написот се фиксни, но со „повлечи и остави“ можете да ги поставите на друга позиција или да ги проширете/соберете. Користете го јазичето за опции за да сокриете некои полиња и на колку колони да ви биде поделен екранот.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
mk: WordPress %1$s не може да биде ажуриран затоа што е потребен MySQL верзија %2$s или понова и верзија. Вие имате верзија %3$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
mk: WordPress %1$s не може да биде ажуриран затоа што се потребни: PHP верзија %2$s или понова и MySQL верзија %3$s или понова. Вие имате PHP верзија %4$s и MySQL верзија %5$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
mk: WordPress %1$s не може да биде ажуриран затоа што е потребен PHP верзија %2$s. Вие имате верзија %3$s.

en: The update could not be unpacked
mk: Ажурирањето не може да се отпакува

en: The update of %1$s failed.
mk: Надградбата на %1$s не успеа.

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
mk: Процесот на надградба започнува. Овој процес ќе потрае, па бидете трпеливи.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
mk: Процесот на надградба може да потрае, па бидете трпеливи.

en: The uploaded file could not be moved to %s.
mk: Внесената датотека не може да биде преместена во %s.

en: The uploaded file exceeds the <code>upload_max_filesize</code> directive in <code>php.ini</code>.
mk: Прикачената датотека ја надминува големината дефнирана со директивата <code>upload_max_filesize</code> во <code>php.ini</code>.

en: The uploaded file exceeds the <em>MAX_FILE_SIZE</em> directive that was specified in the HTML form.
mk: Внесената датотека ја надминува вредноста дефнирана со директивата <em>MAX_FILE_SIZE</em> чија вредност е запишана во HTML формуларот.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
mk: Датотеката која сакате да ја прикачите го поминува максимумот на тежина специфиран во HTML формата.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
mk: Датотеката која сакате да ја прикачете го поминува максимумот на тежина поставен во php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
mk: Внесената датотека е внесена делумно.

en: Theme <span class="b">%1$s</span>
mk: Тема <span class="b">%1$s</span>

en: Theme <span class="b">%1$s</span> with <span class="b">%2$s Widget</span> | Theme <span class="b">%1$s</span> with <span class="b">%2$s Widgets</span>
mk[0]: <span class="b">%1$s</span> тема со <span class="b">%2$s елемент</span>
mk[1]: <span class="b">%1$s</span> тема со <span class="b">%2$s елементи</span>

en: Theme <span class="b">%1$s</span> with <span class="b"><a href="widgets.php">%2$s Widget</a></span> | Theme <span class="b">%1$s</span> with <span class="b"><a href="widgets.php">%2$s Widgets</a></span>
mk[0]: Тема <span class="b">%1$s</span> со <span class="b"><a href="widgets.php">%2$s елемент</a></span>
mk[1]: Тема <span class="b">%1$s</span> со <span class="b"><a href="widgets.php">%2$s елементи</a></span>

en: Theme <span class="b"><a href="themes.php">%1$s</a></span>
mk: Тема <span class="b"><a href="themes.php">%1$s</a></span>

en: Theme Functions
mk: Функции за теми

en: Theme Install
mk: Инсталација на теми

[ctx: Theme Installer]
en: Featured
mk: Содржан

[ctx: Theme Installer]
en: Newest
mk: Најнови

[ctx: Theme Installer]
en: Recently Updated
mk: Скоро ажурирани

[ctx: Theme Installer]
en: Tag
mk: Ознака

en: Theme Locations
mk: Локации на темата

en: Theme Options
mk: Опции за теми

en: Theme deleted.
mk: Темата е избришана.

en: Theme filters
mk: Филтри за тема

en: Theme install failed.
mk: Инсталирањето на темата не успеа.

en: Theme installed successfully.
mk: Темата е инсталирана успешно.

[ctx: Theme stylesheets in theme editor]
en: Styles
mk: Стилови

en: Theme update failed.
mk: Надградбата на темата беше неуспешна.

en: Theme updated successfully.
mk: Темата беше успешно надградена.

en: Theme without %1$s
mk: Тема без %1$s

en: Themes
mk: Теми

en: Themes page
mk: Страница со теми

en: There are currently %1$s comments identified as spam.
mk: Тековно има %1$s коментари означени како спам.

en: There are no drafts at the moment
mk: Во моментов нема нацрти.

en: There are no options for this widget.
mk: Нема опции за овој елемент.

en: There are no plugins installed on this site.
mk: Нема инсталирано додатоци на овој веб-сајт.

en: There are no valid users selected for deletion.
mk: Нема избрани валидни корисници за бришење.

en: There are no valid users selected for removal.
mk: Не се избрани валидни корисници за бришење.

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
mk: Има неколку невалидни врски во менито. Ве молам проверете ги или избришете ги.

en: There are two options for uploading files: <em>Select Files</em> will open the Flash-based uploader (multiple file upload allowed), or you can use the <em>Browser Uploader</em>. Clicking <em>Select Files</em> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <em>Open</em> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen. Basic image editing is available after upload is complete. Make sure you click <em>Save</em> before leaving this screen.
mk: Постојат две опции за прикачување на датотеки: <em>Избери датотеки</em> ќе го отвори Flash прикачувачот (дозволени се повеќе датотеки одеднаш), или можете да го користите <em>Прикачувачт од прелистувачот</em>. Со кликање на <em>Избери датотеки</em> ќе се отвори прозор од кој можете да изберете датотеки од Вашиот компјутер. Со избирање <em>Отвори</em> откако ќе кликнете на датотеката ќе се активира лента со процесот на прикачување. Обично уредувањето на сликите е достапно откако ќе се прикачат. Откако ќе завршите, кликнете на <em>Зачувај</em>.

en: There are unsaved changes that will be lost.  'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
mk: Постојат незачувани промени кои ќе бидат изгубени 'Во ред' за да продолжите 'Откажи' за да се вратите во уредувачот на слики.

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
mk: Изгледа дека нема нови пораки.

en: There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started. Need more help? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>. You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.</p><p><a href='%ssetup-config.php' class='button'>Create a Configuration File</a>
mk: Изгледа дека ви недостасува датотеката <code>wp-config.php</code>. Потребна ни е оваа датотека пред да започнеме. Потребна Ви е помош? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>Ние ја имаме</a>. Можете да ја креирате датотеката <code>wp-config.php</code> преку веб интерфејс, но ова не работи за сите конфигурации на сервери. Најбезбедно е рачно да ја креирате датотеката.</p><p><a href='%ssetup-config.php' class='button'>Креирај конфигурациска датотека</a>

en: There is a button in the editor toolbar for inserting images that are already hosted somewhere on the internet. If you have a URL for an image, click this button and enter the URL in the box which appears.
mk: Има копче на лентата со алатки од уредувачот за вметнување на слики кои се веќе хостирани на некое друго место на Интернет. Ако имате URL за слика, кликнете го тоа копче и внесете URL во дијалогот кој ќе се отвори.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" %5$s>update automatically</a>.
mk: Достапна е нова верзија за %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Види ги деталите за верзијата %4$s</a> или <a href="%5$s">надгради автоматски</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a>.
mk: Достапна е нова верзија за %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">Повеќе детали за %3$s овде</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
mk: Достапна е нова верзија за %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">Види ги деталите за верзијата %3$s</a>. <em>Автоматска надградба не е достапна.</em>

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">update automatically</a>.
mk: Достапна е нова верзија за %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Види ги деталите за верзијата %4$s</a> или <a href="%5$s">надгради автоматски</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>.
mk: Достапна е нова верзија за %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Повеќе детали за %4$s овде</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
mk: Достапна е нова верзија за %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">Види ги деталите за верзијата %3$s</a>. <em>Автоматска надградба не е достапна.</em>

en: There is a pending change of the admin e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
mk: Има едно побарување за промена на администраторската е-пошта во <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Откажи</a>

en: There is a pending change of your e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
mk: Се чека одобрување за промена на Вашата е-пошта во <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Откажи</a>

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below.  <a href="%s">View the autosave</a>
mk: Има автоматски зачувувана верзиј на овој напис која е понова од верзијата подолу. <a href="%s">Види ја автоматски зачуваната верзија</a>.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
mk: Нема извадок бидејќи ова е заштитен напис.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
mk: Пронајдена е грешка во конфигурацијата. Ве молиме контактирајте го администраторот на серверот.та на Вашиот сервер.

en: There was a problem connecting to the Akismet server. Please check your server configuration.
mk: Имаше проблеми при поврзувањето со серверот на Aksimet. Ве молиме проверете ги поставувањата на Вашиот сервер.

en: There's <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
mk[0]: Моментално има <a href="%2$s">%1$s коментар</a> обележан како спам.
mk[1]: Моментално има <a href="%2$s">%1$s коментар</a> обележани како спам.

en: There's nothing in your <a href='%1$s'>spam queue</a> at the moment.
mk: Моментално нема ништо во <a href='%1$s'>спам</a>.

en: These are the latest comments identified as spam by Akismet. If you see any mistakes, simply mark the comment as "not spam" and Akismet will learn from the submission. If you wish to recover a comment from spam, simply select the comment, and click Not Spam. After 15 days we clean out the junk for you.
mk: Овие се последните коментри кои Aksimet ги идентификуваше како спам. Ако гледате некои грешки, означете ги коментарите како "не е спам" и Aksimet ќе научи по испраќањето. Ако сакате да вратите коментар од спам, едноставно изберете го коментарот и кликнете 'не е спам'. Оваа листа се чисти на секои петнаесет дена.

en: These revisions are identical.
mk: Овие верзии се идентични.

en: These settings may be overridden for individual articles.
mk: Овие поставувања може да се менуваат за посебни написи.

en: This action has been disabled by the administrator.
mk: Оваа акција беше оневозможена од администраторот.

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
mk: Оваа адреса се користи само за административни намени.

en: This address is used for admin purposes. If you change this we will send you an e-mail at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
mk: Оваа адреса се користи за администраторски намени. Доколку ја промените ќе Ви биде испратено е-пошта со новата адреса за потврда. <strong>Новата адреса нема да биде активна се додека не ја одобрите.</strong>

en: This can mean one of two things, either you copied the key wrong or that the plugin is unable to reach the Akismet servers, which is most often caused by an issue with your web host around firewalls or similar.
mk: Ова значи дека сте ископирале неточен клуч или пак додатокот не може да се поврзе со серверите на Aksimet, што најчесто се случува доколку Вашиот сервер е зад заштитен ѕид (firewall) или слично.

en: This child theme inherits templates from a parent theme, %s.
mk: Оваа дете тема го користи нацртот од родителската тема, %s.

en: This comment is already approved.
mk: Овој коментар е веќе одобрен.

en: This comment is already in the Trash.
mk: Овој коментар е веќе во ѓубрето.

en: This comment is already marked as spam.
mk: Овој коментар е веќе означен како спам.

en: This comment is currently approved.
mk: Овој коментар сега е одобрен.

en: This comment is currently in the Trash.
mk: Овој коментар во моментов е во ѓубрето.

en: This comment is currently marked as spam.
mk: Овој коментар е означен како спам.

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
mk: Овој коментар е во кантата. Ве молиме преместете го надвор од неа, доколку сакате да го уредите.

en: This dashboard widget queries <a href="http://blogsearch.google.com/">Google Blog Search</a> so that when another blog links to your site it will show up here. It has found no incoming links&hellip; yet. It&#8217;s okay &#8212; there is no rush.
mk: Елементот за Работна табла му се обраќа на <a href="http://blogsearch.google.com/">Google Blog Search</a> па кога некој друг блог ќе се поврзе со Вашиот, тој ќе се појави овде. Досега нема пронајдено дојдовни врски но, но не се тревожете, нема потреба од брзање.

en: This email address is already registered.
mk: Адресата за е-пошта е веќе во употреба.

en: This feature allows you to use a custom menu in place of your theme&#8217;s default menus. If your theme does not support the custom menus feature yet (the new and old default themes, Twenty Eleven and Twenty Ten, do), you can learn about adding this support by following the Documentation link in this tab. You can still use the &#8220;Custom Menu&#8221; widget to add menus to a sidebar.
mk: Оваа опција Ви овозможува да додадете сопствено мени на местото на стандардното мени од темата. Доколку Вашата тема не поддржува сопствени мениа, преку врската за документација можете да научите како да направите сопствено мени. Вие сѐ уште можете да го користите елементот „Сопствено мени“.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
mk: За оваа функција има потреба од фрејмови. Вие ја имате оневозможено.

en: This file exceeds the maximum upload size for this site.
mk: Датотеката ја надминува максимално дозволената големина.

en: This file is empty. Please try another.
mk: Датотеката е празна. Ве молиме обидете се со друга.

en: This file no longer needs to be included.
mk: Оваа датотека не мора да биде вклучена повеќе.

en: This file type is not allowed. Please try another.
mk: Датотеката не е дозволена. Ве молиме обидете се со друга.

en: This format, which we call WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
mk: Овој формат, кој го нарекуваме WordPress eXtended RSS или WXR, ќе ги содржи сите ваши написи, коментари, соопствени полиња, категории и ознаки.

en: This has been saved.
mk: Написот беше зачуван.

en: This is a file in your current parent theme.
mk: Ова е датотека од Вашата родителска тема.

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
    
    <blockquote>Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my blog. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)</blockquote>
    
    ...or something like this:
    
    <blockquote>The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickies to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.</blockquote>
    
    As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
mk: Ова е страница за пример. Таа се разликува од блог написите бидејќи стои на едно место и се прикажува во навигацијата на сајтот (на повеќето теми). Многумина започнуваат со страницата „За мене/нас“ за да им се претстават на потенцијалните посетители. Можете да напишате нешто вакво:
    
    <blockquote>Здраво! Јас возам велосипед преку ден, глумам преку ноќ и ова е мојот блог. Живеам во Лос Анџелес, имам добро куче со име Џек, и сакам коктели.</blockquote>
    
    ...или нешто како ова:
    
    <blockquote>Компанијата XYZ Doohickey е основана во 1971, и нуди квалитетни моторни делови. Лоцирани сме во Готхем Сити, XYZ има вработено преку 2,000 луѓе и прави секакви одлични работи за Готхем.</blockquote>
    
    Како нов WordPress корисник, треба да одите до <a href="%s">Вашата работна табла</a> да ја избришете оваа страница и создадете нова за вашата содржина. Имајте забава!

en: This is the short link.
mk: Ова е кратка врска.

en: This key is valid.
mk: Овој клуч е неточен.

en: This localized version contains both the translation and various other localization fixes. You can skip upgrading if you want to keep your current translation.
mk: Оваа локализирана верзија содржи преводи и други локализациски поправки. Можете да го прескокнете надградувањето ако сакате да го користите тековниот превод.

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
mk: Оваа страница е валидирана како XHTML 1.0 Transitional.

en: This plugin has been deactivated because your changes resulted in a <strong>fatal error</strong>.
mk: Додатокот беше деактивиран поради тоа што вашите промени предизвикаа<strong>фатална грешка</strong>.

en: This plugin is already installed and is up to date
mk: Овој додаток е веќе инсталиран и надграден

en: This plugin may be active on other sites in the network. | These plugins may be active on other sites in the network.
mk[0]: Додатокот може да биде активен на други сајтови во мрежата.
mk[1]: Додатоците може да бидат активни на други сајтови во мрежата.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
mk: Овој напис е заштитен со лозинка. Внесете ја лозинката за да ги видите коментарите.

en: This post is password protected. To view it please enter your password below:
mk: Овј напис е заштитен со лозинка. За да го прегледате внесете ја Вашата лозинка подолу:

en: This resulted in an error message: %s
mk: Причина за грешката: %s

en: This screen allows you to edit five fields for metadata in a file within the media library.
mk: Овој екран ви овозможува да измените пет полиња за информациите во датотеката преку мултимедиската датотека.

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
mk: Овој екран ги содржи опциите за прикажување на вашата содржина.

en: This screen lets you update to the latest version of WordPress as well as update your themes and plugins from the WordPress.org repository. When updates are available, the number of available updates will appear in a bubble on the left hand menu as a notification. It is very important to keep your WordPress installation up to date for security reasons, so when you see a number appear, make sure you take the time to update, which is an easy process.
mk: Овој екран Ви овозможува да надградите д најпоследната верзија на WordPress, како и да извршите надградба на Вашите теми и додатоци. Кога ќе бидат достапни надградби, бројот на достапни надградби ќе се појави во кругче во менито од левата страна. Многу е важно секогаш вашиот WordPress да биде надграден поради безбедносни причини, па кога ќе забележите бројче, најдете време да ја извршите надградбата.

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
mk: На екранот се прикажани сите кориснички групи. Сите имат една од петте дефинирани улоги поставени од администраторот: Администратор, Уредник, Автор, Соработник, и Претплатник.

en: This screen lists links to plugins to import data from blogging/content management platforms. Choose the platform you want to import from, and click Install Now when you are prompted in the popup window. If your platform is not listed, click the link to search the plugin directory for other importer plugins to see if there is one for your platform.
mk: На екранот се прикажани сите врски до додатоците за вршење на увоз на податоци од други платформи за блогирање и пишување. Изберете ја платформата од која сакате да извршите увоз и кликнете на копчето „Инсталирај“. Доколку Вашата платформа не е на листата, искористете ја формата за пребарување.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they won&#8217;t all fit here! :) Use the documentation link below to get information on what each discussion setting does.
mk: Овој екран нуди повеќе опции за контролирање на менаџирањето и прикажувањето на коментарите и врските во вашите написи/страници. Многу повеќе, што дури не ги ни собира овде! :) Користете ја документацијата за повеќе информации.

en: This screen provides some common options for your default permalinks URL structure.
mk: На екранот Ви се прикажани неколку главни опции за избирање на стандардна URL структура на трајните линкови.

en: This timezone does not observe daylight saving time.
mk: Оваа временска зона не го гледа летното сметање на времето.

en: This timezone is currently in daylight saving time.
mk: Оваа временска зона моментално е во летно сметање на времето.

en: This timezone is currently in standard time.
mk: Оваа зона моментално е во зимско сметање на времето

en: This user has super admin privileges.
mk: Овој корисник има супер админ привилегии.

en: This username is already registered.
mk: Корисничкото име е веќе регистрирано.

en: This version is already installed.
mk: Оваа верзија е веќе инсталирана.

en: This widget requires JavaScript.
mk: Елементот бара JavaScript.

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
mk: Ова ќе се појави доколку некој помине со глувчето врз врска од Вашата листа со блогови или опционално под врската.

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus and custom posts.
mk: Ова ќе ги содржи сите написи, страници, коментари, сопствени полиња, термини, навигациски менија и сопствени написи.

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
mk: Ова ќе ја избрише сликата за позадина. Прилагодувањата нема да може да бидат вратени.

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
mk: Ова ќе ја избрише Вашата слика за заглавје. Прилагодувањата нема да може да бидат вратени.

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
mk: Ова ќе ја врати оригиналната слика за позадина. Нема да можете да ги вратите прилагодувањата.

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
mk: Ова ќе ја врати оригиналната слика за заглавје. Прилагодувањата нема да може да бидат вратени.

en: This will restore the original header text. You will not be able to restore any customizations.
mk: Ова ќе го врати оригиналниот текст во заглавјето. Прилагодувањата нема да може да бидат вратени.

en: Threaded Comments
mk: Коментари во нишка

en: Three Columns
mk: Три колона

en: Thu
mk: чет

en: Thumbnail
mk: Сликичка

en: Thumbnail Height
mk: Висина на сликичка

en: Thumbnail Settings
mk: Поставувања за мали сликички

en: Thumbnail Width
mk: Ширина на сликичка

en: Thumbnail linked to file
mk: Сликичка поврзана со датотека

en: Thumbnail linked to page
mk: Сликичка поврзана со страница

en: Thumbnail size
mk: Големина на сликичка

en: Thursday
mk: четврток

en: Tile
mk: Поплочена

en: Tile Horizontally
mk: Поплочи хоризонтално

en: Tile Vertically
mk: Поплочи вертикално

en: Time Format
mk: Формат на време

en: Time Zone
mk: Временска зона

en: Timezone
mk: Временска зона

[ctx: TinyMCE font styles]
en: Styles
mk: Стилови

en: Title
mk: Наслов

en: Title Attribute
mk: Својства за наслов

en: Title:
mk: Наслов:

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
mk: За да додадете нов корисник на Вашиот сајт, кликнете на „Додади нов“ на врвот од страницата или „Додади нов“ од менито за корисници.

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen. If you&#8217;re not sure which role to assign, you can use the link below to review the different roles and their capabilities. Here is a basic overview of roles:
mk: За да додадете нов корисник, пополнете ја формата на екранот. Доколку не сте сигурни која улога да ја изберете, можете да го искористите линкот подолу за да ги прегледате можностите на сите од нив. Еве го основниот преглед на улогите:

en: To allow use of this page to automatically repair database problems, please add the following line to your wp-config.php file.  Once this line is added to your config, reload this page.
mk: За да дозволите автоматско поправање на проблемите со базата на податоци преку оваа страница, Ве молиме додадете ја следната линија во Вашата конфигурациска датотека wp-config.php. Откако ќе ја додадете линијата, превчитајте ја оваа страница.

en: To create a custom menu, give it a name above and click Create Menu. Then choose items like pages, categories or custom links from the left column to add to this menu.
mk: За да создадете сопствено мени, доделете му име и кликнете „Создади“. Потоа изберете ги елементите како страници, категории или сопствени врски од левата колона за да ги додадете во менито.

en: To create a new custom menu, click on the + tab, give the menu a name, and click Create Menu. Next, add menu items from the appropriate boxes. You&#8217;ll be able to edit the information for each menu item, and can drag and drop to put them in order. You can also drag a menu item a little to the right to make it a submenu, to create menus with hierarchy. Drop the item into its new nested placement when the dotted rectangle target shifts over, also a little to the right. Don&#8217;t forget to click Save when you&#8217;re finished.
mk:  За да создадете сопствено мени, кликнете на + табчето, дадете му име на менито, и кликнете „Создади мени“. Потоа додадете елементи на менито. Ќе можете да ги уредувате сите информации за секој елемент, и истите да ги распоредувате.

en: To perform the requested action, WordPress needs to access your web server.
mk: За да ја завршите побараната акција, на WordPress му е потребен пристап до Вашиот сервер.

en: To post to WordPress by e-mail you must set up a secret e-mail account with POP3 access. Any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret. Here are three random strings you could use: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.
mk: За да испратите нешто во WordPress преку е-пошта мора да поставите тајна сметка за е-пошта со POP3 пристап. Секоја примена порака на оваа адреса ќе биде објавена, па затоа таа мора да се чува во строга тајност. Еве Ви три случајно генерирани низи што можете да ги користите: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.

en: To post to WordPress from a desktop blogging client or remote website that uses the Atom Publishing Protocol or one of the XML-RPC publishing interfaces you must enable them below.
mk: За да додавате содржини на WordPress од десктоп клиент за блогирање или оддалечена интернет страница која користи Atom протокол за објавување или некој од XML-RPC интерфејсите за објавување морате да ги овозможите овозможите подолу.

en: To reset your password, visit the following address:
mk: За да ја ресетирате Вашата лозинка, посетете ја следната адреса:

en: To update themes or plugins from this screen, use the checkboxes to make your selection and click on the appropriate Update button. Check the box at the top of the Themes or Plugins section to select all and update them all at once.
mk: За да надградите теми и додатоци од овој екран, користете ги полињата за селектирање и кликнете на копчето „Надгради“.+

en: To use a background image, simply upload it, then choose your display options below. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
mk: За да користиш сопствена позадина, едноставно прикачи ја сликата која сакаш. Може да ја користиш оригиналната димензија на сликата или да се дуплира по целиот екран, или да ја фиксиран на едно место.

en: Toggle absolute positioning
mk: Смени состојба на апсолутно позиционирање

en: Toggle fullscreen mode
mk: На цел екран

en: Toggle guidelines/invisible elements
mk: Смени видливост на водилки и невидливи елементи

en: Toggle spellchecker
mk: Вкл./Искл. проверка на правопис

en: Too many redirects.
mk: Премногу пренасочувања.

en: Toolbar
mk: Алатник

en: Tools
mk: Алатки

en: Top
mk: Горе

en: Top left
mk: Горе-лево

en: Top right
mk: Горе-десно

en: Trackback
mk: Следење

en: Trackback excerpt:
mk: Извадок од следење:

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using <a href="http://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">pingbacks</a>, no other action necessary.
mk: Следењата се начин на известување на блог системите дека сте се поврзале со нив. Ако се поврзате со други WordPress сајтови тие ќе бидат автоматски известени користејќи <a href="http://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">пингувања</a>

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
mk: Македонски преведувачи

en: Translation Ready
mk: Преводот е готов

en: Trash
mk: Канта

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Канта <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Канта <span class="count">(%s)</span>

en: Trash <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span> | Trash <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>
mk[0]: Канта <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>
mk[1]: Канта <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>

en: Trash Comment
mk: Коментари во кантата

en: Trash it: %s
mk: Фрли ја во канта: %s

en: Trash removes your post from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
mk: „Ѓубре“ ги бриши Вашите написи од оваа листа и ги префрла во ѓубрето, од каде што подоцна можете трајно да го избришете.

en: Try again
mk: Обидете се повторно

en: Try the <a href="%s">Flash uploader</a> instead.
mk: Обидете се со <a href="%s">Flash качувачот</a>.

en: Tue
mk: вто

en: Tuesday
mk: вторник

en: Turquoise
mk: Тиркизна боја

en: Twice Daily
mk: Двапати дневно

en: Two Columns
mk: Две колона

en: Type
mk: Тип

en: Type your new password again.
mk: Внесете ја Вашата нова лозинка повторно.

en: Types
mk: Видови

en: UI Mode
mk: Режим на поглед

en: UTC means Coordinated Universal Time.
mk: UTC значи Координирано Универзално Време

en: Un-spammed by %s
mk: Вратено од спам од %s

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
mk: Не успеав да го креирам директориумот %s. Дали серверот може да запише на локацијата каде сакате да го креирате директориумот?

en: Unable to create new image.
mk: Не успеа креирањето на нова слика.

en: Unable to find Akismet servers.
mk: Неуспеав да ги пронајдам Akismet серверите.

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
mk: Неуспеав да го најдам директориумот со содржини на Wordpress (wp-content).

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
mk: Неуспеав да го најдам директориумот за додатоци на Wordpress.

en: Unable to locate WordPress Root directory.
mk: Неуспеав да го најдам директориумот на Wordpress.

en: Unable to locate WordPress Theme directory.
mk: Неуспеав да го најдам директориумот за теми на Wordpress.

en: Unable to locate WordPress theme directory.
mk: Неуспеав да го најдам директориумот за теми на Wordpress.

en: Unable to locate needed folder (%s).
mk: Неуспеав да го најдам потребниот директориум (%s).

en: Unable to perform command: %s
mk: Неможам да ја извршам наредбата: %s

en: Unable to reach any Akismet servers.
mk: Неуспеав да се пристапам на било кој Akismet сервер.

en: Unable to reach some Akismet servers.
mk: Неусеав да пристапам на некои сервери за Akismet.

en: Unable to retrieve images or no images on page.
mk: Неможам да ги примам сликите или нема слики на страницата.

en: Unable to save the image.
mk: Не успеа зачувувањето на сликата.

en: Unapprove
mk: Неодобрувај

en: Unapprove this comment
mk: Забрани го овој коментар

en: Unapproved
mk: Неодобрено

en: Uncategorized
mk: Некатегоризирано

en: Underline
mk: Подвлечено

en: Undo
mk: Врати

en: Unknown Feed
mk: Непознат фид

en: Unknown action.
mk: Непознато дејство

en: Unknown post type.
mk: Непознат тип на напис.

en: Unlink
mk: Отстрани врска

en: Unlink (Alt + Shift + S)
mk: Отстрани линк (Alt + Shift + S)

en: Unordered list
mk: Не подредена листа

en: Unordered list (Alt + Shift + U)
mk: Неподредена листа (Alt + Shift + U)

en: Unpacking the package&#8230;
mk: Го отпакувам пакетот&#8230;

en: Unpacking the update&#8230;
mk: Ја отпакувам надградбата&#8230;

en: Unpublished
mk: Необјавено

en: Untitled
mk: Без наслов

en: Update
mk: Ажурирај

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Достапна надградба <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Достапни надградби <span class="count">(%s)</span>

en: Update Category
mk: Ажурирај категорија

en: Update Comment
mk: Ажурирај коментар

en: Update Complete
mk: Надградбата е завршена

en: Update File
mk: Ажурирај датотека

en: Update File and Attempt to Reactivate
mk: Ажурирај датотека и реактивирај

en: Update Link
mk: Ажурирај врска

en: Update Link Category
mk: Ажурирај категорија за врски

en: Update Media
mk: Ажурирај мултимедија

en: Update Now
mk: Надгради сега

en: Update Plugin
mk: Надгради додаток

en: Update Plugins
mk: Надгради додатоци

en: Update Profile
mk: Ажурирај профил

en: Update Services
mk: Сервиси за ажурирање

en: Update Tag
mk: Ажурирај ознака

en: Update Theme
mk: Надгради тема

en: Update Themes
mk: Надгради теми

en: Update User
mk: Ажурирај корисник

en: Update WordPress
mk: Надгради WordPress

en: Update WordPress Database
mk: Надгради ја WordPress базата на податоци

en: Update gallery settings
mk: Ажурирај ги поставувањата на галеријата

en: Update options &raquo;
mk: Ажурирај поставувања &raquo;

en: Update package not available.
mk: Нема достапен пакет за надградба.

en: Update to %s
mk: Ажурирај на %s

en: Update to version %s
mk: Надгради на верзија %s

en: Updated.
mk: Ажурирано.

en: Updates %s
mk: Надградби %s

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
mk: Надградувам додаток %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
mk: Надградувам тема %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating this theme will lose any customizations you have made.  'Cancel' to stop, 'OK' to update.
mk: Надградбата на оваа тема ќе ги изгуби сите прилагодувања што ги имате направено. 'Откажи' за стопирање, 'Во ред' за надградба.

en: Updating your WordPress installation is a simple one-click procedure; just click on the Update button when it says a new version is available.
mk: Надградувањето на вашиот WordPress е многу едноставна процедура; Само кликнете на копчето „Надгради“ кога пишува дека е достапна нова верзија.

en: Upgrading database&#8230;
mk: Надградувам база на податоци&#8230;

en: Upgrading to a newer version of the same theme will override changes made here. To avoid this, consider creating a <a href="http://codex.wordpress.org/Child_Themes" target="_blank">child theme</a> instead.
mk: Надградувањето на најнова верзија на истата тема ќе направи промени овде. За да го спречиш тоа, разгледи ја <a href="http://codex.wordpress.org/Child_Themes">страницата за под-теми</a>.

en: Upload
mk: Внеси

en: Upload Image
mk: Прикачи слика

en: Upload New Media
mk: Внеси нова мултимедијална датотека

en: Upload Plugin
mk: Качи додаток

en: Upload Theme
mk: Качи тема

en: Upload date:
mk: Датум на качувањето:

en: Upload failed.
mk: Качувањето не успеа.

en: Upload file and import
mk: Качи и Внеси датотека

en: Upload stopped.
mk: Качувањето е запрено.

en: Upload/Insert %s
mk: Качи/Внеси %s

en: Uploaded Images
mk: Прикачени слики

en: Uploading Files
mk: Внесување датотеки

en: Uploading Options gives you folder and path choices for storing your files in your installation&#8217;s directory.
mk: Со прикачувањето се создава датотека за складирање на датотеките во директориумот со инсталацијата

en: Uploads
mk: Качени датотеки

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
mk: Користењето на корисничките нивоа од додатоците и темите е неодобриво. Користете улоги и способности.

en: Use CTRL+V on your keyboard to paste the text into the window.
mk: Користете CTRL+V на Вашата тастатура за го вметнете текстот во прозорецот.

en: Use Press This to clip text, images and videos from any web page. Then edit and add more straight from Press This before you save or publish it in a post on your site.
mk: Користете го „Притиснете го ова“ за да прикачете текст, слики и видеа од било кој веб-сајт. Потоа уредете го и зачувајте или објавете го во напис на Вашиот сајт.

en: Use as featured image
mk: Користи како главна слика

en: Use https
mk: Користи

en: Use the <code>%s</code> option instead.
mk: Како замена користете ја опцијата <code>%s</code>.

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget.
mk: Користи го овој елемент за да додадете едно од сопствените менија како елемент.

en: User <a href="#%s">%s</a> added
mk: Додаден е корисникот <a href="#%s">%s</a>

en: User Experience Lead
mk: Водач на кориснички искуства

en: User added.
mk: Корисникот е додаден

en: User already exists. Password inherited.
mk: Корисникот веќе постои. Лозинката е наследена.

en: User deletion is not allowed from this screen.
mk: Бришењето на корисници не е дозволено од оваа страница.

en: User has been added to your site.
mk: Корисникот беше успешно создаден.

en: User has blocked requests through HTTP.
mk: Корисникот ги блогирал барањата преку HTTP.

en: User registration is currently not allowed.
mk: Во моментов регистрирање на корисници не е дозволено.

en: User removed from this site.
mk: Корисникот е успешно избришан од овој веб-сајт.

[ctx: User role]
en: Administrator
mk: Администратор

[ctx: User role]
en: Author
mk: Автор

[ctx: User role]
en: Contributor
mk: Соработник

[ctx: User role]
en: Editor
mk: Уредувач

[ctx: User role]
en: Subscriber
mk: Претплатник

en: User updated.
mk: Корисникот е ажуриран.

en: User(s) already exists.
mk: Корисникот веќе постои.

en: Username
mk: Корисничко име

en: Username or E-mail:
mk: Корисничко име или е-пошта:

en: Username/Password incorrect for %s
mk: Неточно корисничко име/лозинка за %s

en: Username: %s
mk: Корисничко име: %s

en: Usernames can have only alphanumeric characters, spaces, underscores, hyphens, periods and the @ symbol.
mk: Корисничките имиња можат да содржат само букви, празни места, долни црти, бројки, точки и @ симболот.

en: Usernames cannot be changed.
mk: Корисничките имиња не можат да бидат променети.

en: Users
mk: Корисници

en: Users must be registered and logged in to comment
mk: Корисниците мора да се регистрирани и пријавени за да коментираат

en: V-Space
mk: Вертикален проред

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
mk: Валиден <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>

en: Value
mk: Вредност

en: Verifying the unpacked files&#8230;
mk: Ги проверувам откапуваните датотеки&#8230;

en: Version
mk: Верзија

en: Version %s
mk: Верзија %s

en: Version:
mk: Верзија:

en: Version: %s
mk: Верзија: %s

en: Vertical space
mk: Вертикално растојание

en: Very dark gray
mk: Многу темна сива

en: Very weak
mk: Многу слабо

en: Video
mk: Видео

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Видео <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Видео <span class="count">(%s)</span>

en: Video Attachment Template
mk: Нацрт за прилози со видеа

en: Video URL
mk: URL за видео

en: View
mk: Прегледај

en: View &#8220;%s&#8221;
mk: Поглед &#8220;%s&#8221;

en: View All
mk: Сите

en: View Category
mk: Види ја категоријата

en: View Comment
mk: Види коментар

en: View Page
mk: Види страница

en: View Post
mk: Види напис

en: View Tag
mk: Види ја ознаката

en: View Trash
mk: Види ѓубре

en: View all
mk: Види ги сите

en: View all categories
mk: Види ги сите категории

en: View all posts filed under %s
mk: Прегледај ги сите написи зачувани под %s

en: View all posts in %s
mk: Прегледај ги сите написи во %s

en: View comment history
mk: Види ја историјата на коментари

en: View post
mk: Види напис

en: View posts by this author
mk: Прегледај ги написите од овој автор

en: View posts for %1$s %2$s
mk: Прегледај ги написите за %1$s %2$s

en: Visibility:
mk: Видливост:

en: Visible
mk: Видлива

en: Visit %s
mk: Посети %s

en: Visit %s&#8217;s website
mk: Посети го веб местото на %s

en: Visit Link
mk: Врска за посета

en: Visit Site
mk: Посети ја страницата

en: Visit author homepage
mk: Посетете ја домашната страница на авторот

en: Visit plugin homepage
mk: Посетете ја домашната страница за додатоци

en: Visit plugin site
mk: Посети ја страницата на додатокот

en: Visual
mk: Визуелно

en: Visual Editor
mk: Визуелен уредувач

en: Visual Editor RTL Stylesheet
mk: RTL стил за визуелен уредувач

en: Visual Editor Stylesheet
mk: Визуелен уредувач

en: Visual control characters on/off.
mk: Прикажи контролни знаци Вкл./Искл.

en: Volume
mk: Обем

en: W_Wednesday_initial
mk: С

en: Want to see your name in lights on this page? <a href="%s">Get involved in WordPress</a>.
mk: Сакате да го видете Вашето име на оваа страница? <a href="%s">Вклучете се во развојот на WordPress</a>.

en: Warning! Wildcard DNS may not be configured correctly!
mk: Опомена! Wildcard DNS можеби не е конфигурирано точно!

en: Warning: %s is currently editing this page
mk: Предупредување: %s моментално ја уредува оваа страница

en: Warning: %s is currently editing this post
mk: Предупредување: %s моментално го уредува овој напис

en: Warning: %s is currently editing this.
mk: Предупредување: %s моментално го уредувате ова.

en: Wavatar (Generated)
mk: Wavatar (генериран)

en: We cannot find a title on that page.
mk: Неможам да пронајдам наслов на таа страница.

en: Weak
mk: Слабо

en: Web Address
mk: Веб адреса

en: Website
mk: Веб страница

en: Website : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
mk: Веб страница: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Website: %1$s (IP: %2$s , %3$s)
mk: Веб страница: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Wed
mk: сре

en: Wednesday
mk: среда

en: Week Starts On
mk: Седмицата почнува во

en: Welcome
mk: Добредојдовте

en: Welcome to <a href="SITE_URL">SITE_NAME</a>. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
mk: Добредојдовте на <a href="SITE_URL">SITE_NAME</a>. Ова е вашиот прв напис. Уредете или избришете го, и потоа започнете со блогирање!

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
mk: Добредојдовте во WordPress. Ова е Вашиот прв напис. Уредете или избришете го, потоа започнете со блогирање!

en: Welcome to the famous five minute WordPress installation process! You may want to browse the <a href="%s">ReadMe documentation</a> at your leisure. Otherwise, just fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to using the most extendable and powerful personal publishing platform in the world.
mk: Добредојдовте на познатата инсталација на WordPress за 5 минути! Можеби ќе сакате да ја прочитате <a href="%s">ПрочитајМе документацијата</a>. Во спротивно, внесете ги бараните информации и ќе бидете на пат да ја искористите нај проширливата и моќна платформа за лично објавување во светот.

en: Welcome to your WordPress Dashboard! You will find helpful tips in the Help tab of each screen to assist you as you get to know the application.
mk: Добредојдовте во работната табла на WordPress! Во јазичето „Помош“ ќе најдете корисни совети за секоја од опциите.

en: What should be done with posts and links owned by this user? | What should be done with posts and links owned by these users?
mk[0]: Што сакате да направите со написите и врските од овој корисник?
mk[1]: Што сакате да направите со написите и врските од овие корисници?

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
mk: Што е разликата помеѓу категориите и ознаките? Нормално, ознаките се клучни зборови кои идентификуваат важни информации во Вашиот напис (имиња, предмети, и сл.) кои можеби и не се среќаваат во други написи, додека категориите се секции во кои се групирани написите.

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, e-mail, or IP, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
mk: Кога коментарот содржи некој од овие зборови во својата содржина: име, URL, е-пошта или IP, тој ќе биде задржан во <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated"> листата за модерирање</a> Внесувајте по еден збор или IP во линија. Пребарувањето се врши по дел од збор, па ако имаме внесено "press" тогаш и зборот "WordPress" ќе биде пронајден.

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, e-mail, or IP, it will be marked as spam. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
mk: Кога коментарот содржи некој од овие зборови во својата содржина: име, URL, е-пошта или IP, тој ќе биде задржан во листата за модерирање. Внесувајте по еден збор или IP во линија. Пребарувањето се врши по дел од збор, па ако имаме внесено "press" тогаш и зборот "WordPress" ќе биде пронајден.

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
mk: Кога додавате нова категорија, потребно е да ги пополнете следните полиња:

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
mk: Кога додавате ознака од оваа страница, треба да ги пополните следните полиња:

en: When pasting content from another web page the results can be inconsistent and depend on your browser and on the web page you are pasting from. The editor tries to correct any invalid HTML code that was pasted, but for best results try using the HTML tab or one of the paste buttons that are on the second row. Alternatively try pasting paragraph by paragraph. In most browsers to select one paragraph at a time, triple-click on it.
mk: Кога вметнувате содржини од друга веб страница резулатите може да бидат неконзистентни и да зависат од Вашиот прелистувач и веб страницата од која ги внесувате содржините. Уредувачот се обидува да го поправи неточно внесениотHTML код, но за најдобри резултати обидете се да го користите јазичето HTML или некое од копчињата за внесување кои се наоѓаат во вториот ред. Можете да се обидете и да ги вметнувате содржините параграф по параграф. Во повеќето прелистувачи треба да притиснете трипати врз параграфот за да го изберете.

en: When possible, embed the media content from a URL directly onto the page. For example: links to Flickr and YouTube.
mk: Кога е возможно, вгнездете мултимедија директно преку URL врска. Како на пример: врски од Flickr и YouTube.

en: When you assign multiple categories or tags to a post, only one can show up in the permalink: the lowest numbered category. This applies if your custom structure includes <code>%category%</code> or <code>%tag%</code>.
mk: Кога е избереш повеќе категории или тагови на некој пост, само еден може да се појави во трајниот линк: категоријата со помал број. Ова се однесува на сопствената структура вклучувајќи  %category% или %tag%.

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
mk: Кога ќе го кликнете долното копче WordPress ќе креира XML датотека која можете да ја зачувате на Вашиот компјутер.

en: When you have finished building your custom menu, make sure you click the Save Menu button.
mk: Како замена користете ја опцијата <code>%s</code>.

en: When you publish a new post, WordPress automatically notifies the following site update services. For more about this, see <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> on the Codex. Separate multiple service <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s with line breaks.
mk: Кога објавувате нов напис, WordPress автоматски ги информира следните сервиси на интернет страницата. За повеќе прочитајте <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Сервиси за ажурирање</a> во Codex. Повеќекратните сервисни URL-а одвојте ги во повеќе линии.

en: While using the editor, most basic keyboard shortcuts work like in any other text editor. For example: Shift+Enter inserts line break, Ctrl+C = copy, Ctrl+X = cut, Ctrl+Z = undo, Ctrl+Y = redo, Ctrl+A = select all, etc. (on Mac use the Command key instead of Ctrl). See the Hotkeys tab for all available keyboard shortcuts.
mk: Додека го користите уредувачот, повеќето основни кратенки за тастатура работат како и во секој друг уредувач за текст. На пример: Shift+Enter вметнува прелом на линија, Ctrl+C = копирање, Ctrl+X = отсекување, Ctrl+Z = врати, Ctrl+Y = повтори, Ctrl+A = избери се, итн. (на Mac користете го Command копчето наместо Ctrl). Видете го јазичето со кратенки за да ги видите сите.

en: While your site is being updated, it will be in maintenance mode. As soon as your updates are complete, your site will return to normal.
mk: Додека Вашиот сајт се надградува, тој ќе биде во режим на одржување. Откако Вашите надградувања ќе завршат, Вашиот сајт ќе биде вратен во нормала.

en: White
mk: Бела

en: Whois  : http://whois.arin.net/rest/ip/%s
mk: Инфо  : http://whois.arin.net/rest/ip/%s

en: Why might my key be invalid?
mk: Зошто мојот клуч може да е неточен?

en: Wider
mk: Пошироко

en: Widget %s
mk: Елемент %s

en: Widgets
mk: Елементи

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
mk: Елементите се независни секции со содржина кои можат да бидат поставени во било која елементирана локација во Вашата тема (обично наречени странични ленти). За да ја пополните вашата странична лента со елементи, влечете и оставете го елементот во саканата позиција.

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
mk: Елементите може да се користат повеќе пати. На секој елемент можете да му дадете име со кое ќе биде прикажан на сајтот, но тоа не е задолжително.

en: Width
mk: Ширина

en: Windowless video
mk: Видео без прозорец

en: Windows media player options
mk: Опции за Windows media player

en: Word count: %s
mk: Број на зборови: %s

en: Word wrap
mk: Пренесување на зборови

en: WordPress &rsaquo; Database Repair
mk: WordPress &rsaquo; Поправка на базата на податоци

en: WordPress &rsaquo; Error
mk: WordPress &rsaquo; Грешка

en: WordPress &rsaquo; Installation
mk: Ажурирај WordPress &raquo; Инсталација

en: WordPress &rsaquo; Update
mk: WordPress &rsaquo; Надградба

en: WordPress Blog
mk: WordPress блог

en: WordPress Credits
mk: WordPress заслуги

en: WordPress Failure Notice
mk: WordPress известување за грешка

en: WordPress Updates
mk: WordPress надградби

en: WordPress address (URL)
mk: Адреса на WordPress (URL)

en: WordPress always needs more people to report bugs, patch bugs, test betas, work on UI design, translate strings, write documentation, and add questions/answers/suggestions to the Support Forums. Join in!
mk: На WordPress секогаш му требаат повеќе луѓе за да пријавуваат грешки, тестираат, работат на UI дизајнот, преведуваат, пишуваат во документацијата и одговараат на прашањата во форумот за поддршка. Приклучете ни се!

en: WordPress can also attempt to optimize the database.  This improves performance in some situations.  Repairing and optimizing the database can take a long time and the database will be locked while optimizing.
mk: Исто така WordPress може да се обиде да ја оптимизира базата на податоци. Поправката и оптимизацијата на базата на податоци може да трае долго и додека трае базата е заклучена.

en: WordPress can automatically look for some common database problems and repair them.  Repairing can take a while, so please be patient.
mk: WordPress автоматски може да пребарува потенцијални проблеми со базата на податоци и да ги поправи. Поправката може да потрае, па бидете трпеливи.

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
mk: WordPress грешка од базата на податоци %1$s за прашалникот %2$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
mk: WordPress грешка од базата на податоци %1$s за прашалникот %2$s направен од %3$s

en: WordPress grows when people like you tell their friends about it, and the thousands of businesses and services that are built on and around WordPress share that fact with their users. We&#8217;re flattered every time someone spreads the good word, just make sure to <a href="%s">check out our trademark guidelines</a> first.
mk: WordPress расте само доколку луѓето како вас ги информираат своите пријатели за него и ако илијадници бизниси и сервиси изградени на WordPress го споделат тој факт со своите корисници. Ние секогаш се осеќаме поласкано кога некој ќе каже добро за WordPress, само пред тоа ве молиме да ги проверите <a href="%s">нашите правила за заштитниот знак</a>

en: WordPress has been installed. Were you expecting more steps? Sorry to disappoint.
mk: WordPress е инсталиран. Очекувавте повеќе чекори? Се извинуваме на разочарувањето.

en: WordPress has been updated! Before we send you on your way, we have to update your database to the newest version.
mk: WordPress беше надграден! Пред да ве пратиме на Вашето место, потребно е да ја надградите базата на податоци.

en: WordPress includes a rich HTML editor that works well in all major web browsers used today. However editing HTML is not the same as typing text. Each web page has two major components: the structure, which is the actual HTML code and is produced by the editor as you type, and the display, that is applied to it by the currently selected WordPress theme and is defined in style.css. WordPress is producing valid XHTML 1.0 which means that inserting multiple line breaks (BR tags) after a paragraph would not produce white space on the web page. The BR tags will be removed as invalid by the internal HTML correcting functions.
mk: WordPress се испорачува со богат HTML уредувач што работи добро на сите повежни веб прелистувачи кои се користат денес. Како и да е уредувањето на HTML не е исто како пишување на текст. Секоја веб страница има две главни компоненти: структура, која всушност е HTML код кој го креира уредувачот додека вие пишувате и приказ кој се применува зависно од избраната Wordpress тема кој е дефиниран во style.css. WordPress креира валиден XHTML 1.0 код што значи дека вметнување на повеќе преломи на линија (BR ознаки) по некој параграф нема да направи празен простор на веб страницата. BR ознаките ќе бидат означени како неточни од страна на внатрешнте функции за поправање на HTML код и ќе бидат отстранети.

en: WordPress is Free and open source software, built by a distributed community of mostly volunteer developers from around the world. WordPress comes with some awesome, worldview-changing rights courtesy of its <a href="%s">license</a>, the GPL.
mk: WordPress е слобоен софтвер со отворен код, изграден од заедницата со волонтери од целиот свет. WordPress доаѓа со некои супер правила кои ќе го променат погледот на светот кон GPL <a href="%s">лиценцата</a>.

en: WordPress is at the latest version.
mk: Ова е последната верзија на WordPress.

en: WordPress is created by a <a href="%1$s">worldwide team</a> of passionate individuals. <a href="%2$s">Get involved in WordPress</a>.
mk: WordPress е создаден од тим на ентизујасти <a href="%1$s">од целиот свет</a>. <a href="%2$s">Вклучете се во развојот на WordPress</a>.

en: WordPress is created by a worldwide team of passionate individuals. We couldn&#8217;t possibly list them all, but here some of the most influential people currently involved with the project:
mk: WordPress е создаден од тим на ентузијасти од целиот свет. Не би можеле да ги наброиме сите нив, но овде се највлијателните луѓе кои работат на овој проект:

en: WordPress is not notifying any <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%s">privacy settings</a>.
mk: WordPress моментално не известува никој <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Сервис за ажурирање</a>, поради Вашите <a href="%s">поставувања за приватност</a> на овој веб-сајт..

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
mk: Би требало WordPress автоматски да ги коригира грешните вгнездени XHTML

en: WordPress updated successfully
mk: WordPress е надграден успешно

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
mk: Страница со додатоци за WordPress.org  &#187;

en: Words:
mk: Зборови:

en: Writing
mk: Пишување

en: Writing Settings
mk: Поставувања за пишување

en: Writing at Full Speed
mk: Пишување со цела брзина

en: X &#8212; Even more mature than above
mk: X &#8212; Наменето за возрасни

en: XFN stands for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
mk: XFN стои за <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, кое е опцинално. WordPress овозможува да генерирате XFN карактеристики за да се покаже како вие сте настроени спрема авторите/основачите на сајтот кој го линкувате.

en: XML error: %1$s at line %2$s
mk: XML грешка: %1$s на линијата %2$s

en: XML error: %s at line %d
mk: XML грешка: %s на линијата %d

en: XML-RPC services are disabled on this site.  An admin user can enable them at %s
mk: XML-RPC услугите се оневозможени на овој сајт. Администраторот може да ги овозможи на %s

en: Yellow
mk: Жолта

en: Yellow green
mk: Жолто-зелена

en: Yes
mk: Да

en: Yes, Delete these files
mk: Да, избриши ги овие датотеки

en: Yes, Delete these files and data
mk: Да, изберете ги овие датотеки и податоци.

en: Yes, take me to my profile page
mk: Да, одведи ме на мојот профил

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
mk: Изгледа дека веќе го имате инсталирано WordPress. За повторно да го инсталирате, ве молиме најпрво да ги исчистите табелите од Вашата стара база.

en: You are about to approve the following comment:
mk: Ќе го одобрите следниов коментар:

en: You are about to delete <strong>%s</strong>.
mk: Ќе ја избришете <strong>%s</strong>.

en: You are about to delete the following comment:
mk: Ќе го избришете следниов коментар:

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
mk: Ќе ја избришете оваа врска '%s'
     'Откажи' за стопирање, 'Во ред' за бришење.

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
mk: Ќе ја избришете темата '%s'
      'Откажи' за стопирање, 'Во ред' за бришење.

en: You are about to install WordPress %s <strong>in English (US).</strong> There is a chance this update will break your translation. You may prefer to wait for the localized version to be released.
mk: Вие ќе го инсталирате WordPress %s <strong>на англиски (US).</strong> Постојат шанси при надградбата да настанат грешки во проведот. Можеби би било подобро да чекате да излезе локализирана верзија.

en: You are about to mark the following comment as spam:
mk: Следниов коментар ќе го обележите како спам:

en: You are about to move the following comment to the Trash:
mk: Ќе го префрлите следниот коментар во кантата:

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
mk: Трајно ќе ги избришете избраните елементу
     'Откажи' за стопирање, 'Во ред' за бришење.

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
mk: Вие трајно ќе го избришете оваа мени. 
    'Откажи' за стопирање, 'Во ред' за бришење.

en: You are about to remove the following plugin: | You are about to remove the following plugins:
mk[0]: Вие ќе го избришете следниот додаток:
mk[1]: Вие ќе ги избришете следните додатоци:

en: You are attempting to log out of %s
mk: Се обидуватге да се одјавите од %s

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
mk: Моментално ја разгледуватe блог архивата <a href="%1$s/">%2$s</a> за %3$s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
mk: Моментално ја разгледувате <a href="%1$s/">%2$s</a> блог архивата за денот %3$s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
mk: Моментално ја разгледувате блог архивата <a href="%1$s/">%2$s</a> за година %3$s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
mk: Моментално ја разгледувате блог архивата <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
mk: Моментално ја разгледувате архивата за категоријата %s.

en: You are not allowed access to details about comments.
mk: Не Ви е дозволено да пристапувате до деталите за коментарите.

en: You are not allowed access to details about this site.
mk: Вие немате дозвола да пристапите до информациите за сајтот.

en: You are not allowed to be here
mk: Не Ви е дозволено да бидете тука

en: You are not allowed to change the page author as this user.
mk: Не Ви е дозволено да го менувате аворот на страницата.

en: You are not allowed to change the post author as this user.
mk: Не Ви е дозволено да менувате авторот на написот.

en: You are not allowed to create pages as this user
mk: Не Ви е дозволено да креирате страници.

en: You are not allowed to create pages as this user.
mk: Не Ви е дозволено да креирате страници.

en: You are not allowed to create pages on this site.
mk: Вие немате дозвола да создавате страници на овој веб-сајт.

en: You are not allowed to create posts or drafts on this site.
mk: Вие немате дозвола да создавате написи или нацрти на овој веб-сајт.

en: You are not allowed to delete this item.
mk: Вие немате дозвола да го избришете овој елемент.

en: You are not allowed to delete this post.
mk: Не Ви е дозволено да го избришете овој напис.

en: You are not allowed to edit comments on this post.
mk: Не Ви е дозволено да уредувате коментари на овој напис.

en: You are not allowed to edit pages as this user.
mk: Не Ви е дозволено да уредувате страници.

en: You are not allowed to edit pages.
mk: Не Ви е дозволено да уредувате страници.

en: You are not allowed to edit posts as this user.
mk: Не Ви е дозволено да уредувате написи.

en: You are not allowed to edit posts.
mk: Не Ви е дозволено да уредувате овој написи.

en: You are not allowed to edit this attachment.
mk: Не Ви е дозволено да го уредувате овој прилог.

en: You are not allowed to edit this comment.
mk: Вие немате дозвола да го уредите овој коментар.

en: You are not allowed to edit this item.
mk: Вие немате дозвола да го уредувате овој елемент.

en: You are not allowed to edit this page.
mk: Не Ви е дозволено да ја уредувате оваа страница.

en: You are not allowed to edit this post.
mk: Не Ви е дозволено да го уредувате овој напис.

en: You are not allowed to import.
mk: Не Ви е дозволено да внесувате.

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
mk: Вие немате дозвола да модерирате со коментарите.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
mk: Вие немате дозвола да го преместите овој елемент од ѓубрето.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
mk: Вие немате дозвола да го преместите овој елемент во ѓубрето.

en: You are not allowed to move this post out of the trash.
mk: Не Ви е дозволено да го извадите овој напис од кантата.

en: You are not allowed to move this post to the trash.
mk: Не Ви е дозволено да го преместите овој напис во кантата.

en: You are not allowed to post as this user
mk: Не Ви е дозволено да пишувате написи.

en: You are not allowed to post as this user.
mk: Не Ви е дозволено да пишувате написи.

en: You are not allowed to restore this item from the Trash.
mk: Вие немате дозвола да го извадите овој елемент од ѓубрето.

en: You are not allowed to scan for lost attachments.
mk: Не Ви е дозволено да барате изгувени прилози.

en: You are not allowed to update options.
mk: Не Ви е дозволено да ги ажурирате опциите.

en: You are not allowed to upload files to this site.
mk: Не Ви е дозволено да качувате датотеки.

en: You are now logged out.
mk: Сега сте одјавен(а).

en: You are posting comments too quickly.  Slow down.
mk: Испраќате коменатари премногу брзо. Забавете.

en: You are using <span class="b">WordPress %s</span>.
mk: Вие користите <span class="b">WordPress %s</span>.

en: You are using a development version (%1$s). Cool! Please <a href="%2$s">stay updated</a>.
mk: Користите развојна верзија(%1$s). Кул! Ве молиме <a href="%2$s">останете ажурирани</a>.

en: You are using a development version of WordPress.  You can update to the latest nightly build automatically or download the nightly build and install it manually:
mk: Вие ја користите развојната верзија на WordPress. Можете да надградите на најновата „Nightly Build“ автоматски или да ја преземете и инсталирате самите:

en: You are using an insecure browser!
mk: Вие користите небезбеден прелистувач!

en: You are using the Browser uploader.
mk: Вие користите качувачот од прелистувачот.

en: You are using the Flash uploader.  Problems?  Try the <a href="%s">Browser uploader</a> instead.
mk: Вие го користите Flash качувач на додатеки.  Имате проблеми?  Обидете се со <a href="%s">качувачот на прелистувачот</a>.

en: You attempted to edit an attachment that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
mk: Се обидовте да уредувате прилог којa не постои. Да не е избришанa?

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
mk: Вие се обидовте да уредите елемент што не постои. Можеби бил избришан?

en: You can Search for themes by keyword, author, or tag, or can get more specific and search by criteria listed in the feature filter. Alternately, you can browse the themes that are Featured, Newest, or Recently Updated. When you find a theme you like, you can preview it or install it.
mk: Вие можете да пребарувате теми користејќи клучни зборови, автор, или ознаки, или да бидете повеќе специфични и да изберете критериум за пребарување. Како замена, можете да ги листате постоечките, најновите и скоро ажурираните теми. Откако ќе најдете тема која ви се допаѓа, можете да ја прегледате и/или инсталирате.

en: You can Upload a theme manually if you have already downloaded its ZIP archive onto your computer (make sure it is from a trusted and original source). You can also do it the old-fashioned way and copy a downloaded theme&#8217;s folder via FTP into your <code>/wp-content/themes</code> directory.
mk: Вие и самите можете да си прикачите тема од вашиот компјутер во .zip архива. Исто така можете истото да го сторите и со прикачување на папката од темата преку FTP во <b>/wp-content/themes</b>.

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
mk: Овде можете да додавате врски кои ќе бидат прикажани на вашиот сајт, кои обично се додаваат користејќи  <a href="%s">Елементи</a>. Стандардно се внесени неколку врски до WordPress заедницата.

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
mk: На овој екран можете да додавате и уредувате врски со пополнување на потребните информации. Само полињата за адресата на веб-сајтот и името се задолжителни.

en: You can also choose a background color. If you know the hexadecimal code for the color you want, enter it in the Color field. If not, click on the Select a Color link, and a color picker will allow you to choose the exact shade you want.
mk: Исто така може да избереш и боја. Доколку го знаеш хекса-децималниот код за бојата, впиши го во полето за боја. Доколку не, кликни на линкот „Избери боја“ и избери ја бојата која ја сакаш.

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum numbers of posts to display, whether to show full text or a summary, and the character set encoding.
mk: Исто така, можете да го контролирате и приказот на содржина во RSS фидот, вклучувајќи го бројот на написи за прикажување, како и дали да е прикажува целата содржина или само извадокот, и нивниот енкодинг.

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
mk: Исто така можете да пишувате написи со <a href="%s">Притисни ја оваа ознака</a>.

en: You can also edit multiple posts at once. Select the posts you want to edit using the checkboxes, select Edit from the Bulk Actions menu and click Apply. You will be able to change the metadata (categories, author, etc.) for all selected posts at once. To remove a post from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
mk: Исто така можете да уредувате повеќе написи наеднаш. Изберете ги написите кои сакате да ги уредувате, изберете Уреди од групното мени и кликнете Примени. Ќе ви биде дозвола да ги уредувате општите информации (категории, автор, и сл.) за сите избрани написи неднаш. За да избришете напис од групата, само кликнете на Х (иксот) до името на написот.

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
mk: Исто така, од овој екран користејќи го статусното поле, Вие можете да го менувате и времето на коментарот.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a Page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk Actions menu to edit the metadata for multiple Pages at once.
mk: Исто така можете да преземете исти акции, вклучувајќи го листањето користејќи филтри, или ористејќи ги групните акции за применување на една опција на повеќе страници.

en: You can also try %s, easy blogging from anywhere on the Web.
mk: Исто така можете да го пробате и %s, easy блогирање од било кое место во мрежата.

en: You can arrange your dashboard by choosing which boxes, or modules, to display in the work area, how many columns to display them in, and where each box should be placed. You can hide/show boxes and select the number of columns in the Screen Options tab. To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box. You can also expand or collapse each box; click the title area or downward arrow of the box. In addition, some boxes are configurable, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
mk: Можете да ја уредувате работната табла со избирање кои полиња и модули да се прикажуваат на работната површина и во колку колони да бидат распоредени. Вие можете да сокриете/прикажете одредени полиња  и изберете број на колони преку јазичето за опции за екран.

en: You can assign keywords to your posts using Post Tags. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there&#8217;s no relationship from one tag to another.
mk: Вие можете да додавате ознаки на Вашите написи. За разлика од категориите, ознаките немаат хиерархија, мислејќи дека нема врска помеѓу една и друга ознака.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
mk: Вие можете да го промените изгледот на екранот користејќи го јазичето „Опции за екран“ и да поставите колку елементи да се прикажуваат на екран, и да прикажете/сокриете колони.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things.
mk: Покрај останатите работи, Вие можете да ја промените вашата лозинка, овозможите кратенките од тастатурата, променете бојата на администраторскиот панел, и да го исклучите визуелниот уредувач.

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
mk: Вие можете да изберете едно од претходните заглавиа, или да прикажете некое по случаен избор.

en: You can choose what&#8217;s displayed on the front page of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static home page, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the front page, and the other will be where your posts are displayed.
mk: Може да изберете што да биде прикажано на главната страна на вашиот сајт. Тоа може да бидат записи (класичен блог), или статична страница. За да поставиш статична страница, прво потребно е да создадеш две <a href="%s">Страници</a>. Една ќе биде почетна страница, додека другата ќе биде кадешто ќе се објавуват написите.

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the second option here. Note that your privacy is not complete; your site is still visible on the web.
mk: Вие можете да изберете кога и дали вашиот сајт да биде посетуван од роботи, пинг сервиси и пајаци. Доколку сакате тие сервиси да бидат игнорирани, изберете ја втората опција овде. Вашата приватност не е готова овде; вашиот сајт сè уште ќе биде видлив на интернет.

en: You can create custom menus for your site. These menus may contain links to pages, categories, custom links or other content types (use the Screen Options tab to decide which ones to show on the screen). You can specify a different navigation label for a menu item as well as other attributes. You can create multiple menus. If your theme includes more than one menu, you can choose which custom menu to associate with each. You can also use custom menus in conjunction with the Custom Menus widget.
mk: Вие можете да создавате сопствени мениа за вашиот сајт. Овие мениа може да содржат линкови до страници, категории, сопствени линкови и сл. (користете го јазичето „Опции за екран“ за да изберете кое сакате да се прикаже на екранот). Вие можете да изберете различни елементи од менито. Исто така, можете да создавате повеќе мениа.

en: You can create groups of links by using link categories. Link category names must be unique and link categories are separate from the categories you use for posts.
mk: Вие можете да создавате групи на врски користејќи ги категориите за врски. Имињата на категориите мора да бидат уникатни и категориите за врски се посебни од категориите за написи.

en: You can customize the display of information on this screen as you can on other screens, by using the Screen Options tab and the on-screen filters.
mk: Може да го уредиш приказот на информации по страница со користење на „Опции за екран“ јазичето.

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
mk: Приказот на страницата можете да го уредите на неколку начини:

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
mk: Вие можете да го уредите изгледот на страницата користејќи го јазичето „Опции за екран“ и/или паѓачките филтри над табелата со врски.

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
mk: Може да ја уредиш својата тема без менување на кодот, со едноставно користење на сопствените позадини. Твојата позадина може да биде слика или боја.

en: You can delete all of the spam from your database with a single click. This operation cannot be undone, so you may wish to check to ensure that no legitimate comments got through first. Spam is automatically deleted after 15 days, so don&#8217;t sweat it.
mk: Со кликање можете да го избришете спамот од Вашата база. Оваа операција не може да се поништи, па затоа прво проверете да не има валидни коментари . Спамот автоматски се брише на секои петнаесет дена , па затоа не потете се.

en: You can delete link categories in the Bulk Action pulldown, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default link category.
mk: Може да ги избришете линк категориите, но со тоа нема да ги избришете линковите во неа. Тие ќе бидат префрлени во стандардната категорија.

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
mk: Вие можете да ги уредувате коментарите на корисниците. Ова е корисно за да го известиш коментаторот доколку направил некоја грешка.

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to  limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
mk: Може да изнесете датотека од содржината на твојот сајт и да ја внесете на некој друг сајт или платформа. Изнесената датотека ќе биде во XML формат и ќе ги содржи написите, страниците, коментарите, сопствените полиња, и таговите. Исто така може да ја филтрирате содржината и да ги извадите содржините по: датум, автор, категорија, таг, сите записи или страниците, ...

en: You can filter the list of posts by post status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed posts. The default view is to show all posts.
mk: Вие можете да ја филтрирате листата со написи според нивниот статус, да ги видите сите написи, само објавените написи, нацртите, или написите во ѓубре. Стандардниот преглед ги прикажува сите написи.

en: You can find additional plugins for your site by using the <a href="%1$s">Plugin Browser/Installer</a> functionality or by browsing the <a href="%2$s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a> directly and installing new plugins manually. To manually install a plugin you generally just need to upload the plugin file into your <code>/wp-content/plugins</code> directory. Once a plugin has been installed, you can activate it here.
mk: Дополнителни додатоци за Вашиот сајт можете да најдете користејќи го <a href="%1$s">Прелистувачот/Инсталерот на додатоци</a> или пребарувајќи го <a href="%2$s" target="_blank">WordPress директориумот на додатоци</a> директно и инсталирате додатоците менуално. За мануелна инсталација, треба да го качите додатокот во Вашиот <code>/wp-content/plugins</code> директориум. Кога додатокот ќе биде инсталиран можете да го активарате од овде.

en: You can find additional themes for your site by using the Theme Browser/Installer on this screen, which will display themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. These themes are designed and developed by third parties, are available free of charge, and are compatible with the license WordPress uses.
mk: Дополнителни теми за Вашиот веб-сајт можете да најдете со користење на прелистувачот/поставувачот на теми на оваа страница, кој ќе прикажува теми од <a href="%s" target="_blank">директориумот со теми на WordPress.org</a>. Овие теми се дизајнирани и развиени од трети лица, бесплатни се, и се компатибилни со лиценцата што ја користи WordPress.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
mk: Од јазичето „Опции за екран“ Вие можете да сокриете/прикажете колони базирани на Вашите потреби и да одлучите колку написи ќе се прикажуваат на листата.

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage Posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the Bulk Actions.
mk: Вие можете да ги уредувате коментарите на сличен начин како што ги уредувате написите и останатата содржина. Овој екран може да се уредува на ист начин како и останатите, а коментарите можете да ги модерирате и со користење на групните акции.

en: You can narrow the list by file type/status using the text link filters at the top of the screen. You also can refine the list by date using the dropdown menu above the media table.
mk: Вие можете да ја разгледувате листата според типот/статусот користејќи ја врската за филтри на врвот од екранот. Листата можете да ја разгледувате и според датум.

en: You can proportionally scale the original image. For best results the scaling should be done before performing any other operations on it like crop, rotate, etc. Note that if you make the image larger it may become fuzzy.
mk: Можете пропорционално да ја измените големината на сликата. За најдобри резултати, менувањето на големината треба да го направите пред било која останата операција како отсекување, ротирање и сл. Забелешка: Доколку ја зголемувате сликата таа може да стане матна.

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
mk: Вие можете да ја уредите листата такашто ќе се прикажуваат само написи од одредена категорија или месец кој можете да го изберете од менијата над листата со написи. Кликнете на копчето за филтрирање откако ќе го извршите избирање. Исто така можете да користите автори, категории и ознаки.

en: You can register your own profile at <a href="http://wordpress.org/support/register.php" target="_blank">this link</a> to start contributing.
mk: Можете да се регистрират преку <a href="http://wordpress.org/support/register.php" target="_blank">оваа страница</a> и да започнете со допринос.

en: You can see all comments on this post here:
mk: Можете да ги видите сите коментари на овој напис тука:

en: You can see all pingbacks on this post here:
mk: Можете да ги видете сите поврзувања на Вашиот напис тука:

en: You can see all trackbacks on this post here:
mk: Можете да ги видете сите следења на Вашиот напис тука:

en: You can see your active theme at the top of the screen. Below are the other themes you have installed that are not currently in use. You can see what your site would look like with one of these themes by clicking the Preview link. To change themes, click the Activate link.
mk: Вашата активна тема можете да ја видите во горниот дел од екранот. Подолу се останатите теми кои ги имате инсталирано, но не се користат во моментов. Доколку сакате да видите како би изгледал вашиот сајт со таа тема, кликнете на „Прегледај“. За промена на темата, кликнете „Активирај“.

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately.
mk: Може да поставиш сопствена слика за заглавие. Едноставно прикачи ја сликата, сечи ја, и новото заглавие за момент ќе биде поставено.

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
mk: Вие можете да ја поставите максималната тежина на сликите кои ќе бидат вметнати во написите; Вие исто така можете да вметнете слики и со оригинални димензии.

en: You can specify the crop selection aspect ratio then hold down the Shift key while dragging to lock it. The values can be 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc. If there is a selection, specifying aspect ratio will set it immediately.
mk: Пропорционалниот избор можете да го направите со влечење додека го држите притиснато копчето Shift. Вредностите може да бидат 1:1 (квадрат), 4:3, 16:9 и сл. Ако веќе сте направиле некој избор, веднаш ќе се постави пропорционалниот избор

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
mk: Сеуште може да го користите сајтот, но под-домените кои ги создадовте нема да бидат пристапливи. Доколку ги знаете DNS адресите, игнорирај ја оваа порака.

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within these administration screens, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links below.
mk: Можете да испраќате содржина на неколку начини; овој екран ги содржи сите тие опции. Секцијата на врвот го контролира уредникот со овие административни екрани, додека останата контрола на објавување е екстерна. За повеќе информации за секој од овие начини, користете ја документацијата.

en: You can update to <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automatically or download the package and install it manually:
mk: Вие можете да ја надградите вашата верзија до <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> автоматски или да го превземете пакетот и да го инсталирате рачно:

en: You can upload a custom header image to be shown at the top of your site instead of the default one. On the next screen you will be able to crop the image.
mk: Вие можете да прикачете сопствена слика за заглавје, која ќе биде прикажана наместо стандардната. На следниот екран ќе можете да ја исечете, доколку е потребно.

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share.
mk: Од овде можете да прикачувате мултимедијални прилози без да создавате написи, најпрво.

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
mk: Вие можете да користите категории за да дефинирате секции н групи со поврзани написи. Стандардната категорија е „Некатегоризирано“, се додека Вие не ја промените од менито <a href="%s">Пишување</a>

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
mk: Вие можете да користите еден од овие кул заглавие или да изберете по случаен избор за секоја страница.

en: You can use the Theme Editor to edit the individual CSS and PHP files which make up your theme.
mk: Можете да го користите уредувачот за теми за да уредувате посебни CSS и PHP датотеки кои се користат во темата.

en: You can use the editor to make changes to any of your plugins&#8217; individual PHP files. Be aware that if you make changes, plugins updates will overwrite your customizations.
mk: Можете да го користите уредувачот за да ги уредувате датотеките на додатокот. Бидете внимателни при уредувањето.

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
mk: Вие можете да ги видите написите во едноставна листа со наслов или со извадок. Тоа можете да го промените со избирање на иконката во десната страна над листата со написи.

en: You can&#8217;t delete that user.
mk: Не можете да го избришете тој корисник.

en: You can&#8217;t delete the current user.
mk: Не може да го избришете тековниот корисник.

en: You can&#8217;t delete users.
mk: Можете да бришете корисници.

en: You can&#8217;t edit that user.
mk: Не можете да го уредувате тој корисник

en: You can&#8217;t edit this attachment because it is in the Trash. Please move it out of the Trash and try again.
mk: Неможете да го уредите додатокот бидејќи тој е во кантата. Извадете го од кантата и обидте се повторно.

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
mk: Вие не можете да го уредите овој елемент бидејќи е во ѓубрето. Вратете го и обидете се повторно.

en: You can&#8217;t give users that role.
mk: Неможете на корисниците да им го доделите тој профил.

en: You can&#8217;t remove users.
mk: Вие не можете да бришете корисници.

en: You can't remove the current user.
mk: Не можете да го избришете моменталниот корисник.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
mk: Вие не можете да го избришете овој додаток додека тој е активен на главниот сајт.

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> не може да биде инсталиран бидејќи е потребен MySQL %2$s или понова. Вашата верзија е %3$s.

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
mk:  <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> не може да биде инсталирам бидејќи се потребни: PHP верзија %2$s или понова и MySQL %3$s или понова. Вие користите PHP %4$s и MySQL %5$s.

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> не може да биде инсталиран бидејќи е потребно PHP %2$s или понова. Вие ја користите верзијата %3$s.

en: You cannot modify this Taxonomy.
mk: Вие не можете да ја уредувате оваа страница.

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
mk: Вие не можете да надградите, бидејќи <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> бара MySQL верзија %2$s или понова. Вие ја користите верзијата %3$s.

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
mk: Вие не можете да надградете, бидејќи <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> бара PHP верзија %2$s или понова и MySQL верзија %3$s или понова. Вие користите PHP %4$s и MySQL %5$s.

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
mk: Вие не можете да надградете, бидејќи <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> бара PHP верзија %2$s или понова. Вие ја користите верзијата %3$s.

en: You did not enter a category name.
mk: Не внесовте име на категорија.

en: You did not select an item for editing.
mk: Вие немате избрано елемент за уредување.

en: You do not appear to have any plugins available at this time.
mk: Изгледа дека во моментов немате ниту еден активен додаток.

en: You do not have permission to customize headers.
mk: Вие немате дозвола да го уредувате заглавјето.

en: You do not have permission to do that.
mk: Немате дозвола да го направите тоа.

en: You do not have permission to edit this user.
mk: Немате дозволи да го уредите овој корисник.

en: You do not have permission to preview drafts.
mk: Немате дозвола да прегледувате нацрти.

en: You do not have permission to upload files.
mk: Немате дозволи да додавате датотеки.

en: You do not have sufficient permission to moderate comments.
mk: Немате доволно дозволи за да ги модерирате коментрарите.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
mk: Немате доволно дозволи за да пристапите на оваа страна.

en: You do not have sufficient permissions to activate plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да активирате додатоци на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to add links to this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да додавате врски на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to deactivate plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да деактивирате додатоци на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to delete plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да бришете додатоци на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to edit plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да уредувате додатоци на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to edit templates for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да уредувате нацрти на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to edit the links for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да уредувате врски на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да изнесувате содржина од овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to import content in this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да увезувате содржина на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to install plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да инсталирате додатоци на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to install plugins on this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да инсталирате додатоци на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to install themes for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да инсталирате теми на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to install themes on this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да инсталирате теми на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to manage options for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола за да пристапите до опциите на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to manage plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола за да менаџирате со додатоците на овој сајт.

en: You do not have sufficient permissions to modify unregistered settings for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да ги менувате нерегистрираните поставувања за овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to update plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да надградувате додатоци на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to update themes for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да надградувате теми на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да го надградете овој сајт.

en: You have %1$s and %2$s.
mk: Вие имате %1$s и %2$s.

en: You have access to the source code, the freedom to study how the program works, and the freedom to change it to make it do what you wish.
mk: Имате пристап до изворниот код, слобода да изучите како работи програмата, и слобода да правите какви промени сакате.

en: You have attempted to queue too many files.
mk: Се обидовте да наредите премногу датотеки.

en: You have logged in successfully.
mk: Успешно се одјавивте.

en: You have no spam currently in the queue. Must be your lucky day. :)
mk: Моментално немате спам во редот на чекање. Денес мора да е Вашиот среќен ден. :)

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
mk: Вие ги пребарувавте <a href="%1$s/">%2$s</a> блог архивите за <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. Доколку не пронајдовте ништо во резултатите, можете да се обидите со еден од овие линкови.

en: You have specified these users for removal:
mk: Овие корисници се обележани за бришење:

en: You have specified this user for deletion: | You have specified these users for deletion:
mk[0]: Вие ќе го избришете овој корисник:
mk[1]: Вие ќе ги избришете овие корисници:

en: You have the freedom to distribute copies of your modified versions to others. By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes.
mk: Имате дозвола да делите дупликаци од Вашата изменета верзија. Правејќи го ова можете да и дадете шанса на целата заедница да добие корист од Вашите промени.

en: You have the freedom to redistribute copies of the original program so you can help your neighbor.
mk: Имате дозвола да делите дупликати од изворната програма за да им помогнете на Вашите комшии.

en: You have the freedom to run the program, for any purpose.
mk: Имате слобода да ја користите програмата за било каква намена.

en: You have the latest version of WordPress.
mk: Вие ја користите најновата верзија на WordPress.

en: You have the latest version of WordPress. You do not need to update. However, if you want to re-install version %s, you can do so automatically or download the package and re-install manually:
mk: Вие ја користите најновата верзија на WordPress. Немате потреба од надградба. Сепак, доколку сакате да ја пре-инсталирате верзијата %s, можете да го сторите автоматски или да го преземете пакетот и инсталирате сами:

en: You have version %1$s installed. Update to %2$s.
mk: Вие ја имате инсталирано верзијата %1$s.Надградете на %2$s.

en: You may also browse based on the most popular tags in the Plugin Directory:
mk: Исто така можете да прелистувате врз база на најпопуларните ознаки во директориумот со додатоци:

en: You may only upload 1 file.
mk: Можете да качувате само една датотека.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
mk: Вие можете да ги користите следните <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> ознаки: %s

en: You must <a href="%1$s">enter your Akismet API key</a> for it to work.
mk: Вие мора <a href="%1$s">да го внесете Akismet API клучот</a> за да работи.

en: You must assign a password to the new user, but don&#8217;t worry; when they log in for the first time they will be prompted to change it. The username, however, cannot be changed.
mk: Мора да внесете лозинка на новиот корисник, но негрижете се; Кога тие за првпат ќе се најават ќе добијат известување за да ја променат. Корисничкото име не може да биде променето.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
mk: Мора да се <a href="%s">пријавите</a>  за да испратите коментар.

en: You must be registered to comment
mk: Мора да се регистрирате за да коментираат

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
mk: Мора да кликнете на „Зачувај ги промените“ откако ќе завршите со поставувањата.

en: You must provide a domain name.
mk: Вие мора да внесете име на домен.

en: You must provide a name for your network of sites.
mk: Вие мора да внесете за мрежата на вашиот сајт.

en: You must provide a valid e-mail address.
mk: Вие мора да внесете валидна адреса за е-пошта.

en: You need Javascript to choose a part of the image.
mk: Потребно ви е JavaScript за да изберете дел од сликата.

en: You need to make this file writable before you can save your changes. See <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
mk: Пред да ги зачувате промените, мора да овозможите запишување во датотеката. За повеќе информации, посетете го <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a>.

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> more themes.
mk: Вие имате овозможено само една тема за овој сајт. Посетете го мрежниот админ за да <a href="%1$s">овозможите</a> повеќе теми.

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> or <a href="%2$s">install</a> more themes.
mk: Вие имате овозможено само една тема за овој сајт. Посетете го мрежниот админ за да <a href="%1$s">овозможите</a> или <a href="%2$s">инсталирате</a> повеќе теми.

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress.org Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
mk: Можете да имате инсталирате една тема моментално. Живејте малце! Вие можете да изберете повеќе од 1,000 бесплатни теми од WordPress.org директориумот во било кое време: Само кликнете на јазичето <a href="%s">Инсталирај теми</a>

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
mk: Треба да се определи дадената акција за да се потврди за користење во првиот параметар.

en: You should update your .htaccess now.
mk: Веднаш треба да ја ажурирате Вашата датотека .htaccess.

en: You should update your web.config now
mk: Веднаш треба да ја ажурирате Вашата веб конфигурација

en: You&rsquo;re using the auto-generated password for your account. Would you like to change it to something easier to remember?
mk: Вие користите автоматски генерирана лозинка. Дали би сакале да ја промените?

en: Your Comment
mk: Вашиот коментар

en: Your E-mail
mk: Вашата е-пошта

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
mk: На Вашата PHP инсталација и недостасува проширувањето за MySQL кое е неопходно за да може да работи WordPress.

en: Your Profile
mk: Мој профил

en: Your WordPress database has been successfully updated!
mk: Вашата WordPress база на податоци беше успешно надградена.

en: Your WordPress database is already up-to-date!
mk: Вашата база на податоци за WordPress e веѓе ажурирана на последната верзија.

en: Your WordPress home URL %s is invalid.  Please fix the <a href="%s">home option</a>.
mk: Вашата URL адреса: %s е невалидна. Ве молам<a href="%s">поправете ја</a>.

en: Your attempt to activate this plugin: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да го активирате додатокот: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to add this category has failed.
mk: Неуспеа обидот да ја додадете оваа категорија.

en: Your attempt to add this link has failed.
mk: Неуспеа обидот да ја додадете врската.

en: Your attempt to add this page has failed.
mk: Неуспеа обидот да ја додадете страницата.

en: Your attempt to add this post has failed.
mk: Неуспеа обидот да додадете напис.

en: Your attempt to add this user has failed.
mk: Неуспеа обидот да го додадете коросникот.

en: Your attempt to approve this comment: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да го дозволите коментарот: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to bulk modify comments has failed.
mk: Неуспеа обидот групно да ги уредите коментарите.

en: Your attempt to bulk modify links has failed.
mk: Неуспеа обидот групно да ги измените врските.

en: Your attempt to bulk modify users has failed.
mk: Неуспеа обидот групно да ги измените корисниците.

en: Your attempt to change your permalink structure to: %s has failed.
mk: Неуспеа обидот да ја смените структурата на Вашите постојани врски во: %s.

en: Your attempt to deactivate this plugin: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да го деактивирате додатокот: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to delete this category: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да ја избришете категоријата: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to delete this comment: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да го избришете коментарот: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to delete this link: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да ја избришете врската: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to delete this page: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да ја избришете страницата: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to delete this post: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да го избришете написот: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to delete users has failed.
mk: Неуспеа обидот да го избришете корисници.

en: Your attempt to edit this attachment: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да го уредите прилогот: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this category: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да ја уредите категоријата: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this comment: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да го уредите коментарот: &#8220;%s&#8221;

en: Your attempt to edit this file: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да ја уредите датотеката: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this link: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да ја уредите врската: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this page: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да ја уредите страницата: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this plugin file: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да ја уредите датотеката со додаток: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this post: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да го уредите написот: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this theme file: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да ја уредите датотеката за тема: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this user: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да го уредите корисникот: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit your settings has failed.
mk: Неуспеа обидот да ги уредите Вашите поставувања.

en: Your attempt to moderate comments has failed.
mk: Неуспеа обидот да ги модерирате коментарите.

en: Your attempt to modify the profile for: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да го уредите профилот за: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to switch to this theme: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да ја смените тековната темата со: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to unapprove this comment: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Неуспеа обидот да не го дозволите коментарот: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to update this plugin: &#8220;%s&#8221; has failed.
mk: Вашиот обид да го надградите додатокот %s не успеа.

en: Your blogroll
mk: Вашата листа на блогови

en: Your browser is out of date!
mk: Вашиот прелистувач е застарен!

en: Your chosen password.
mk: Вашата избрана лозинка.

en: Your comment is awaiting moderation.
mk: Вашиот коментар чека модерирање.

en: Your email address will not be published.
mk: Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

en: Your key has been cleared.
mk: Вашиот клуч е отстранет.

en: Your key has been verified. Happy blogging!
mk: Вашиот клуч беше верифициран. Среќно блогирање!

en: Your latest posts
mk: Вашите најнови написи

en: Your login has expired. Please open a new browser window and <a href="%s" target="_blank">log in again</a>.
mk: Вашата пријава истече. Ве молиме да отворите ново јазиче/прозор и да се <a href="%s" target="_blank">најавите повторно</a>.

en: Your most used tags in cloud format
mk: Вашите најкористени ознаки во формат на облак за ознаки

en: Your new WordPress site has been successfully set up at:
    
    %1$s
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: %2$s
    Password: %3$s
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The WordPress Team
    http://wordpress.org/
mk: Вашиот нов WordPress сајт беше успешно поставен на:
    
    %1$s
    
    Сега можете да се најавите на администраторската сметка користејќи ги следните информации:
    
    Корисничко име: %2$s
    Лозинка: %3$s
    
    Се надеваме дека ќе уживате во Вашиот веб-сајт. Ви благодариме!
    
    --Тимот на WordPress
    http://wordpress.org/

en: Your password has been reset.
mk: Вашата лозинка беше ресетирана.

en: Your plugins are all up to date.
mk: Сите додатоци се надградени.

en: Your post has been saved.
mk: Вашиот напис е зачуван.

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
mk: Вашиот профил содржи информации за вас (Вашата "сметка") како и лични опции поврзани со користењето на WordPress.

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
mk: Вашиот сервер користи PHP верзија %1$s, но на WordPress %2$s му е потреба барем верзија %3$s.

en: Your session has expired. Please log-in again.
mk: Вашата сесија истече. Ве молиме најавете се повторно.

en: Your site is asking search engines not to index its content
mk: Вашиот сајт ги прашува преарувачите да не ја индексираат неговата содржина.

en: Your site&#8217;s WordPress Pages
mk: WordPress страници на вашиот сајт

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
mk: Вашата тема не поддржува навигациони менија или елементи.

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
mk[0]: Вашата тема поддржува %s мени. Изберете кое мени ќе го користите.
mk[1]: Вашата тема поддржува %s менија. Изберете кои менија ќе ги користите и на која локација.

en: Your themes are all up to date.
mk: Вашите теми се надградени.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
mk: Вашето корисничко име не може да биде променето, но можете да ги користите останатите полиња за да го внеете вашето вистинско име или надимак, и да изберете кое сакате да се прикажува.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP's <code>fsockopen</code> or <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet's system requirements</a>.
mk: Вашиот веб хостинг или сервер администратор ја оневозможил PHP функцијата <code>fsockopen</code> или <code>gethostbynamel</code>. <strong>Akismet не може да работи додека не го решите овој проблем.</strong> Ве молам, контактирајте го вашиот веб хостинг или сервер администратор и дадете му ја <a href="%s" target="_blank">оваа иформација за Akismet</a>.

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
mk: [%1$s] Коментар: "%2$s"

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
mk: [%1$s] Поврзување: "%2$s"

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
mk: [%1$s] Ве молиме модерирајте : "%2$s"

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
mk: [%1$s] Следење: "%2$s"

en: [%s] Joining confirmation
mk: [%s] Потврда за приклучување

en: [%s] New User Registration
mk: [%s] Нова корисничка регистрација

en: [%s] Password Lost/Changed
mk: [%s] Лозинка Изгубена/Изменета

en: [%s] Password Reset
mk: [%s] Ресетирај лозинка

en: [%s] Your site invite
mk: [%s] Покана за Вашиот веб-сајт

en: [%s] Your username and password
mk: [%s] Вашето корисничко име и лозинка

en: [Pending]
mk: [Чекаат]

en: [less]
mk: [помалку]

en: [more]
mk: [повеќе]

en: abort
mk: напуштам

en: acquaintance
mk: познавање

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
mk: Врска

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
mk: Мултимедија

[ctx: add new from admin bar]
en: Plugin
mk: Додаток

[ctx: add new from admin bar]
en: Theme
mk: Тема

[ctx: add new from admin bar]
en: User
mk: Корисник

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
mk: Страница

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
mk: Напис

[ctx: adjective]
en: Approved
mk: Одобрено

[ctx: adjective]
en: Pending
mk: Во мирување

[ctx: adjective]
en: Spam
mk: Спам

[ctx: admin bar menu group label]
en: Add New
mk: Додади нов/а

en: another web address of mine
mk: уште една моја веб адреса

en: apop authentication failed
mk: apop автентикацијата не успеа

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
mk: од %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: by %s
mk: од %s

en: child
mk: дете

en: click images to select
mk: Кликнете на сликите за да ги изберете

en: close tags
mk: ознаки за затворање

en: co-resident
mk: со-жител

en: co-worker
mk: соработник

en: colleague
mk: колега

[ctx: column name]
en: Attached to
mk: Прикачено за

[ctx: column name]
en: Comment
mk: Коментар

[ctx: column name]
en: Date
mk: Датум

[ctx: column name]
en: File
mk: Датотека

[ctx: column name]
en: In Response To
mk: Како одговор на

[ctx: column name]
en: Title
mk: Наслов

[ctx: comment]
en: Mark as Spam
mk: Означи како спам

[ctx: comment]
en: Not Spam
mk: Не е спам

[ctx: comment]
en: Spam | Spam
mk[0]: Спам
mk[1]: Спам

[ctx: comments]
en: All | All
mk[0]: Сите
mk[1]: Сите

[ctx: comments]
en: Spam
mk: Спам

[ctx: comments per page (screen options)]
en: Comments
mk: Коментари

en: connection does not exist
mk: врската не постои

en: connection not established
mk: врската не е воспоставена

en: contact
mk: контакт

en: crush
mk: лом

[ctx: dashboard]
en: %1$s on %2$s
mk: %1$s на %2$s

en: date
mk: момче / девојка

[ctx: detached files]
en: Unattached <span class="count">(%s)</span> | Unattached <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Неактивен <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Неактивни <span class="count">(%s)</span>

en: family
mk: семејство

[ctx: file]
en: Add New
mk: Додади новa

en: first
mk: прв

en: friend
mk: пријател

en: friendship
mk: пријателство

en: fullscreen
mk: цел екран

en: geographical
mk: географски

[ctx: html attribute]
en: Name
mk: Име

[ctx: html attribute]
en: Name:
mk: Име

en: identity
mk: идентитет

en: ieSpell not detected. Do you want to install it now?
mk: ieSpell не е детектиран. Дали сакате да го инсталирате сега?

en: in dashboard
mk: во работната табла

en: items
mk: елементи

[ctx: items per page (screen options)]
en: Media items
mk: Мултимедиски елементи

en: kin
mk: роднина

en: last
mk: последен

en: lines
mk: линии

[ctx: link]
en: Add New
mk: Додади нова

[ctx: link name]
en: Name
mk: Име

en: lookup
mk: пребарување

en: ltr
mk: од лево на десно

en: met
mk: запознаен(а)

[ctx: meta name]
en: Name
mk: Име

en: moved to the trash.
mk: преместено во кантата.

en: muse
mk: муза

en: my-hacks.php (legacy hacks support)
mk: my-hacks.php (подршка за наследени хакувања)

[ctx: nav menu front page title]
en: Home: %s
mk: Почетна: %s

[ctx: nav menu home label]
en: Home
mk: Почетна

en: neighbor
mk: сосед

en: new WordPress Loop
mk: Нова WordPress јамка

en: newer
mk: понови

en: no login ID submitted
mk: не е поднесена корисничка идентификација

en: none
mk: ниту еден

en: not configured
mk: не е конфигурурано

[ctx: noun]
en: Comment
mk: Коментар

en: number_format_decimal_point
mk: ,

en: number_format_thousands_sep
mk: .

en: of
mk: од

en: older
mk: постари

en: on %4$s
mk: на %4$s

[ctx: page]
en: Add New
mk: Додади нова

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
mk: %1$s од %2$s

en: parent
mk: родител

[ctx: password strength]
en: Medium
mk: Средно

en: physical
mk: физички

[ctx: plugin]
en: Add New
mk: Додади нов

[ctx: plugin editor]
en: Editor
mk: Уредувач

[ctx: plugin name]
en: Name
mk: Име

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

[ctx: plugins per page (screen options)]
en: Plugins
mk: Додатоци

[ctx: post]
en: Add New
mk: Додади нов

[ctx: post]
en: Draft
mk: Нацрт

[ctx: post]
en: Pending
mk: Во мирување

[ctx: post]
en: Private
mk: Приватно

[ctx: post]
en: Published
mk: Објавено

[ctx: post]
en: Scheduled
mk: Закажани

[ctx: post]
en: Trash
mk: Канта

[ctx: post format]
en: Format
mk: Формат

[ctx: post revision]
en: %1$s by %2$s
mk: %1$s од %2$s

[ctx: post state]
en: Pending
mk: Чека

[ctx: post type general name]
en: Pages
mk: Страници

[ctx: post type general name]
en: Posts
mk: Написи

[ctx: post type singular name]
en: Page
mk: Страница

[ctx: post type singular name]
en: Post
mk: Напис

en: posts
mk: написи

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Мој <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Мои <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Леплив <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Лепливи <span class="count">(%s)</span>

en: professional
mk: професионално

en: rel:
mk: поврзаност:

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
mk: Деактивирај

[ctx: revisions column name]
en: Date Created
mk: Датум на создавање

[ctx: revisions column name]
en: New
mk: Ново

[ctx: revisions column name]
en: Old
mk: Старо

en: romantic
mk: романтичар

en: sample-page
mk: primer-stranica

[ctx: search results]
en: No results found.
mk: Нема совпаѓања.

en: send e-mail
mk: испрати е-пошта

[ctx: settings screen]
en: General
mk: Општо

en: sibling
mk: брат/сестра

en: spouse
mk: сопруга

en: sweetheart
mk: срцка

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
mk: Категории

[ctx: taxonomy general name]
en: Post Tags
mk: Ознаки на напис

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
mk: Категорија

[ctx: taxonomy singular name]
en: Post Tag
mk: Ознака на напис

[ctx: term name]
en: Name
mk: Име

en: that isn&#8217;t a valid e-mail address.  E-mail addresses look like: <code>username@example.com</code>
mk: ова не е точна адреса за е-пошта.  Адресата за Е-пошта изгледа вака: <code>username@example.com</code>

en: the username you provided has invalid characters.
mk: корисничкото име што го напишавте содржи невалидни карактери.

[ctx: theme]
en: Install Themes
mk: Инсталирај теми

[ctx: theme]
en: Manage Themes
mk: Менаџирај теми

[ctx: theme editor]
en: Editor
mk: Уредувач

[ctx: theme name]
en: Name
mk: Име

[ctx: uploaded files]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

[ctx: uploaded files]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Канта <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Канта <span class="count">(%s)</span>

[ctx: user]
en: Add Existing
mk: Додади постоечка

[ctx: user]
en: Add Existing User
mk: Додади постоечки корисник

[ctx: user]
en: Add New
mk: Додади нов

[ctx: user]
en: Add New User
mk: Додади нов корисник

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

[ctx: users per page (screen options)]
en: Users
mk: Корисници

[ctx: verb]
en: Clear
mk: Исчисти

[ctx: verb]
en: Spam
mk: Спам

[ctx: verb]
en: Trash
mk: Канта

en: via
mk: преку

en: visit site
mk: посети ја страницата

en: when viewing site
mk: кога го прегледувате сајтот

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
mk: %1$s на %2$s

en: you must provide a valid username.
mk: мора да внесете валидно корисничко име.

en: you must provide an e-mail address.
mk: мора да внесете адреса за е-пошта.

en: your passwords do not match. Please try again
mk: вашите лозинки не се совпаѓаат.  Обидете се повторно

en: {#field} must be a number
mk: {#field} мора да биде број

en: {#field} must be a number greater than {#min}
mk: {#field} мора да биде број поголем од {#min}

en: {#field} must be a number or percentage
mk: {#field} мора да биде број или процент
